HET NIEUWE AVONDBLAD de contingenteering van hoe MEN vischt op de kaspische zee. Droogkomiek. wereldkampioenschappen drie banden. 19e JAARGANG No. T40 WOENSDAG 18 APRIL 1934 IJMUIDER COURANT ABONNEMENTEN: per week 10 ets., per maand 40 cents plus 2 y2 cents incasso, per kwartaal 1.20 plus 5 cents incasso, losse nummers 3 cents. Kantoor: Kennemerlaan 42 - IJmuiden - Telef. 521 Verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen. Uitgave Lourens Coster, Maatschappij voor Courantuitgaven en Algemeene Drukkerij N.V. Directie: P. W. PEEREBOOM en ROBERT PEEREBOOM ADVERTENT1EN15 regels f 0.75. Elke regel meer 15 ct. Bij abonnement belangrijke korting. Adverten ties van Vraag en Aanbod 1-3 regels 25 ct., elke regel meer 10 ct. Ingezonden mededeelingen dubbele prijs. ALLE ADVERTENTIëN, OPGEGEVEN VOOR DIT BLAD WORDEN KOSTELOOS OPGENOMEN IN DE NEVEN-EDITIE HET NIEUWE AVONDBLAD DE KENNEMER COURANT. Alle abonnès van dit blad zijn, zoodra zij 14 dagen als zoodanig in de registers zijn ingeschreven en verder op voorwaarden, die van tijd tot tijd gepubliceerd en ten kantore van dit blad gratis verkrijgbaar zijn, kosteloos verzekerd tegen de gevolgen van ongevallen voor de navolgende bedragen: 2000.— bij algeheele invaliditeit; 600.— bij overlijden; 400.— bij verlies van een hand, voet of oog; 250.bij verlies van een duim; 150.— bij verlies van een wijsvinger; 100.bij breuk van boven- en/of onderarm; f 100.— bij breuk van boven- en/of onderbeen; 50.bij verlies van een anderen vinger. Tenge volge van spoor-, tram- of autobusongeval; 5000.bij overlijden van man en vrouw beiden; 3000.— bij overlijden van den man alleen; 2000.— bij over lijden van de vrouw alleen Opvarenden van visschers-, marine-vaartuigen enz. 400.bij' verdrinkingsdood door ongeval tijdens de vaart, tot een maximum van 2000.—, indien hetzelfde ongeval den dood van vijf of meer abonnés mocht tengevolge hebben, Alleen de abonné(e) zelf is verzekerd, behoudens het vermelde omtrent spoor-, tram- of autobusongevallen. Polis is niet noodig. Uitkeeringen krachtens deze verzekering worden gewaarborgd door de Nieuwe H-A.V.-Bank te Schiedam. IJMUIDEN VISCH IN BELGIë. NAAR HET NEDERLANDSCHE SYSTEEM? Wij hebben reeds meermalen gewezen op üe onjuiste wijze, waarop men in België de ingevoerde contingenteering van visch in toepassing brengt, zeer tot ontevredenheid van de Nederlandsche exporteurs, die op een in het oog loopende wijze bij de Scandinavi sche achteruit worden gezet. Het is bekend, dat verleden jaar de Scandinavische landen veel meer visch naar België hebben verzon den dan het hun volgens de contingenteering toegewezen. Het zijn in hoofdzaak de Brus- selsche factoors, die aan deze verkeerde toe standen den stoot geven. Het schijnt wel dat deze factoors buitengewoon goed den weg weten naar de Wetstraat in Brussel waar de bureaux van het Zeewezen gelegen zijn en zij daar heel wat gedaan kunnen krijgen. Im mers hoort men er nooit van dat Brusselsche factoors voor de een of andere overtreding der c-ontingenteerings-bepalingen gestraft zijn, in Antwerpen daarentegen komt het nog al eens voor dat een factoor of een grossier voor zekeren tijd uitgesloten wordt. Het is dan ook geen wonder, dat er veel critiek op de contingenteering wordt uitge oefend zelfs door hen voor wie dit systeem in het leven is geroepen n.l. door de Belgi sche reeders. Zij hebben het thans vooral ge munt op den aanvoer van Deensche visch door z.g. Belgische kotters, wat niet anders zijn dan Deensche schepen, varende onder Deen sche vlag, met een Deensche bemanning. Zal de Belgische regeering eindelijk gehoor gev-en aan de vele critiek die op de toepassing der contingenteering wordt uitgeoefend? Dit lijkt niet onmogelijk. Van welingelichte zijde wordt ons n.l. bericht, dat de Belgische regeering overweegt te breken met het huidige systeem van uitreiking van consenten Zooals men weet worden deze thans voorna melijk uitgereikt aan de factoors te Brussel en Antwerpen en aan een aantal handelaars in Ostende. Men schijnt thans in België van plan te zijn, de consenten vor- visch uit Denemar ken enz. uit te reiken aan die importeurs, welke gedurende een zeker jaar, of zekere jaren visch uit deze landen hebben inge voerd, welk systeem ook in ons land wordt Ongetwijfeld zal met een dergelijke rege ling, wanneer deze ten minste serieus wordt uitgevoerd een einde gemaakt kunnen worden aan de bevoorrechting van de Deensche visch. HINDERWET. Burgemeester en Wethouders der gemeente Velsen brengen ter openbare kennis, dat aan het Natuurijs Verkoop Bureau te IJmuiden vergunning is verleend tot het uitbreiden van zijn ijsopslagplaats en -malerij in het perceel Middenhavenstraat no. 52 te IJmui den. DE LOONEN DER HARINGVISSCHERS IN 1933. „Maandcijfers" van het Statistisch Bureau .der gemeente 's-Gravenhage bevat een over zicht van de verdiensten van de Schevening- sche visschers ter haringvisscherij gedurende de teelt 1933. Gegevens werden verkregen omtrent 510 personen, varende op 130 loggers, waarvan 103 Scheveningsche; in 1932 waren deze cijfers resp. 512, 128 en 1113. Het gemiddelde van de afrekeningen voor de teelt 1933 bedroeg f 463,47, voor die van 1932 f 509,42, met een gemiddelden vaartijd van 25.40 weken in 1933 en 22,61 weken in 1932. De gemiddelde afreke ning onderging in 1933 dus opnieuw een ver laging; de gemiddelde verdiensten per week daalden echter veel sterker in verband met den in vergelijking met 1932 langeren duur der teelt, n.l. van f 22,53 op f 18.25. PROTEST-MOTIES. Op de dezer dagen gehouden openlucht vergadering van het W.S.C. af deeling Velsen zijn protest-moties aangenomen tegen de „herhaaldelijk voorkomende gevallen van ge deeltelijke of geheele steuninhoudingen als mede tegen het inhouden van steun van col porteurs van de Tribune en andere bladen, waardoor de grondwettelijke rechten der ar beidersklasse worden aangetast. Het meerendeel der afrekeningen betreft, evenals in vorige jaren, de matrozen; slechts van enkele oudsten (met 7 '8 of 6 '8 deel van de matrozengage) werden de afrekeningen in de overzichten verwerkt. Bovendien kwamen ge gevens binnen betreffende de verdiensten van een aantal stuurlieden en monteurs, hetgeen de gemiddelden der verdiensten eenigszins gunstig heeft beïnvloed. De stuurlieden had den n.l. met een vaartijd van 26.52 weken een gemiddelde afrekening van f 518.59, dat is een gemiddelde verdienste van f 19,55 per week (in 1932 f 24,36). de monteurs met een vaartijd van 25 77 weken een gemiddelde afrekening van f 571 24 of een gemiddelde verdienste van f 22,17 per week (ln 1932 f 25,47). Laat men deze afrekeningen buiten beschouwing, dan bedroeg de eemiddelde afrekening per matroos in 25 18 weken f 443,41 of f 17,61 per week (in 1932 f 21,99). Zeehondenjacht op het drijfijs. KODDE ERVARINGEN VAN EEN OUD-PLAATSGENOOT. Na een lange pauze ontvingen wij weer een brief van onzen vriend uit Rusland, die ons meermalen zulke interessante brieven schreef over de visscherij op de Kaspische zee. Zoo als men weet, is de schrijver dezer brieven werkzaam als instructeur op de Visschers- vloot in de Kaspische Zee. De lange pauze vindt natuurlijk haar oorzaak in het feit, dat het Noordelijk deel van deze binnenzee, on danks het gelegen is op dezelfde Noorder breedte als Zwitserland, gedurende vele maanden toegevroren is. Eerst 14 Maart was de monding van de Wolga ijsvrij. Was eerst het plan vastgesteld, 16 Maart naar zee te gaan, 14 Maart kwam bericht binnen, aldus onze vriend, dat de monding van de Wolga (gelegen tusschen 46 en 47 gr. N.G.) ijsvrij was. Er werd bepaald, dat er den 15en Maart gevaren moest worden. Dat gaf ineens een heele drukte, eten inkoopen, brood halen, goed aan boord brengen enz. De coöperatie bleef voor dit geval den geheelen nacht open en de bakkerij werkte door om er voor te zorgen dat een ieder voldoende brood kon meenemen voor een halve maand. Den 15en Maart was door deze bijzondere maatregelen alles gereed. Nadat men eerst nog even een vergadering had belegd aan den kant- vertrok men te 4 uur 's namiddags. Te gen 8 uur werd bij een plaatsje Krasni Front geheeten, vastgemaakt, waar door verschil lende personen spiritualiën werden ingesla gen, welke des avonds door het keelgat ver dwenen. Den anderen morgen vroeg vertrok men weer. Toen onze vriend-met. zijn- schip bij den mond van de Wolga aankwam bleek, dat daar reeds verschillende schepen voor anker lagen, vanwege het ijs. Denzelfden dag werd geseind om een sleepboot. Een krachtige sleepboot, grooter dan de Witte Zee, was spoedig ter plaatse. Deze brak het ijs en dooi' de vaargeul konden de schepen verder. Door eenige schepen werd d'ien avond nog gevischt. Onze vriend en de schepen die niet gevischt hadden, stoomden daarheen om een hoeveelheid visch te halen. De gemiddelde vangst was ongeveer 1200 K.G. in een trek van 20 minuten. Den volgenden dag gingen natuurlijk ook de andere (alleen motoren, de zeilschepen waren nog niet buiten) visschen. De gemiddelde vangst dien dag was 8000 K.G. wkat voor den tijd van liet jaar niet voldoen de is. Naar den overkant. Op een des avonds aan boord van het schip van den instructeur gehouden vergadering werd besloten, dat onze vriend met 10 sche pen naar den overkant van de Kaspische zee zou gaan om rondvisch en haring te vangen. Den volgenden dag voer men Zuid-Oost- waarts. Maar al gauw zaten de schepen midden in het ijs, zoodat er van visschen niets kon komen. Overdag was het stoomen tus schen de ijsvelden door, 's avonds werd met behulp van een anker aan zoo'n ijsveld vast gemaakt. Deze ijsvelden zitten vol zeehonden. Reeds den eersten dag wei-den er twee ge vangen. De huid van deze dieren is niet te ge bruiken, omdat al het haar uitvalt. De men- schen zeggen, dat het nu geen goede tijd voor de huid is. Zij snijden het spek er uit en braden dat uit. Van een kleinen zeehond kwam 9 L. traan. Het uitgebraden spek eten ze op. Onze vriend proefde een stukje, maar ofschoon de Russen het als een lekkernij eten moest onze vriend er niets van hebben. Van visschen was vooralsnog geen sprake. De elf schepen geraakten in een ijsveld, alles drijfijs. Zelfs waren er ijsbergen, kleine, na tuurlijk, die op den bodem vast zitten. Deze waren ongeveer 10 M. hoog en bestonden uit sluitend uit opgeschoven ijsschotsen. Het zijn allemaal losse stukken ijs, maar ofschoon aan den ijsberg een heel ijsveld vastzat, was er geen enkele zeehond te bekennen. Het plan was, den volgenden morgen wat Zuidelijker te varen om te probe eren of daar gevischt kon worden. Het mocht ook weer niet te ver uit de buurt zijn, want dan weet men dat men toch niets vangt. De plaats waar men toen was, was 30 mijl W.N.W. van Alexandrowsk. Den volgenden morgen kwam er echter nog niets van verder varen, want alles was nog ijs. Den 26en Maart was er een open plek van ongeveer een vierkante mijl. Daar hebben de schepen 20 netten uitgezet, als bij de haringvisscherij. Na een uur moest al ge haald worden, daar het ijs kwam afzetten. De vangst was ongeveer nihil. De een had 8 steuren ge-vangen, de ande ren slechts een enkelen of niets. Den dag daarop vischten alle zes schepen die nog bij onzen vriend waren tweemaal met 20 netten, maar ook nu moest men vanwege het ijs weer geregeld haden.Onze vriend kwa-m bij een der visschers aan boord van wien zes netten on der het ijs waren geraakt. Het kostte echter geen moeite, de netten boven te Tijgen. Men kan met recht zeggen, dat er ginds gevoch ten wordt om de visch uit zee te halen. Waarom men naar een plaats was geggaan waar alles nog vol ijs zat en niet naar een ijs vrij gedeelte van de zee? Dat kwam omdat op (Door de langdurige droogte heerscht in Engeland water gebrek en de ministerpresident heeft medegedeeld dat deze aangelegen heid ten spoedigste bij de toet zal worden geregeld). Het is heerlijk, als het zonlicht Uit een blauwen hemel straalt En zijn koesterende warmte Op de menschheid nederdaalt. Maar het moet niet t e lang duren, Want dan komt er eens een tijd, Dat men nattigheid gaat voelen, Door gebrek aan nattigheid. 't Is niet prettig, als het water Iemand tot de lippen stijgt, Maar nog erger is tenslotte, Als men 't in 't geheel niet krijgt. Engeland komt, als 't zoo doorgaat, Voor die kwade kans te staan, 't Wil niet op een droogje zitten, Dus daar moet wat aan gedaan. Dit lijkt niet zoo heel eenvoLidig, Engeland weet echter raad, Want men heeft een prachtig middel, Even simpel als probaat. 't Lijkt althans uit dit berichtje, Dat daar zoomaar binnenkort, Abnormale lange droogte, Bij de wet verboden wordt. Zelfs Veraart is overbodig, In den grootsten waternood, Groot Brittanje's macht „te water" Blijft toch wel bijzonder groot. den tijd, dat men op die plaats was, slechts op een gebied ter grootte van ca. 60 vlerk, mijl steur te vangen is. Het vroor dien dag nog 4 gr. en onze vriend verwachtte dat men tot 25 April (den dag waarop men ter ha ringvisscherij gaat) nog volop met het ijs te doen zou krijgen. Lekkere flensjes.... Daar in die afgelegen zee, geheel omringd door onmetelijke ijsvlakten, leiden de vis schers natuurlijk een avontuurlijk bestaan. Het is een hard leven, een leven vol ontbe ring, met een aanhoudenden strijd tegen het ijs. Des avonds werd weer vastgemaakt aan een ijsberg. Maar voordat de duisternis in trad, ging men nog even op de zeehonden- jacht. De visschers hadden al heel wat traan in blikken en flesschen verzameld. Onze vriend" kwam eens op een schip waar ze bezig waren flensjes te bakken. De schipper offreerde hem een paar. Wat suiker er opze waren fijn. Den volgenden dag bracht de zelfde schipper onzen vriend een tegenbezoek. De thee was klaar en er was ge roosterd brood met boter. De gastvrije gast werd natuurlijk feestelijk onthaald. Hij zag, dat het brood gesmeerd was. „Is dat zee hondenvet?'" vroeg de Rus den Hollander. „Neen", was het antwoord „dat is boter, zee hondenvet- lust ik niet". Daar schiet de Rus in een lach. „Zeehondenvet lust je niet, zeg je. En hoe smaakten dan die blenies (flensjes) gisteren?" „Lekker" was het antwoord. En toen moest onze vriend vernemen, dat die lekkere flensjes in.... zeehonden-vet gebak ken waren. Toen hij dit hoorde vroeg onze vriend direct om een flesch zeehondenvet. Een van de visschers gebruikte geregeld eiken dag een eetlepel vet. Tegen de hoest, zeide hij. Onze vriend was, zooals hij reeds heeft ver teld, met 10 schepen vertrokken. En nu wa ren er nog slechts zes. Waar die andere vier gebleven waren? Drie had men verloren in den mist, die zaten vermoedelijk een mijl of 15 weg in Z.W. richting, die vierde was naar Troutfront gegaan. Die had een van de beide schroeven stukgeslagen. Daar zat geen deci meter blad meer aan. De strijd tegen de natuur. Vandaag zijn we met de natuur aan het vechten, schreef onze vriend op 28 Maart. Het had den afgeloopen nacht zoo hard gevroren, 1 dat het 3 c.M. ijs gemaakt had. En dat in zout water. Het vroor nog 8 gr. en de vis schers moesten zien in open water te komen. De „brigadier" (hierover latef) ging met z'n motorboot in Noordelijke richting om te zien of er open water was, onze vriend ging naar het Zuiden. Maar nergens was open water te bekennen, dus moesten de schepen ijsbreken. Dat was een heal karwei. Waar het ijs het dikst was moest het worden losgehakt, het ijs van den afgeloopen nacht kon men kapotvaren. Des middags 3 uur was men uit het ij-s, nadat ongeveer over een lengte van 1 K.M. gebroken had. De schepen gingen in open zee ten anker op een mijl of zes afstand van een onbewoond eilandje. Daar moest men wachten, tot het vriezen, ophield. Want bij zulk een strenge vorst kan niet gevischt worden, omdat de netten, die aan dek liggen éen stuk ijs zijn. Met dat wachten wordt veel tijd verspild. Toen de schepen naar de open plek voeren passeerden ze op geruimen afstand een vis- scherman van Alexandrowsk, die met z'n netten in het ijs zat. Als het nog wat door blijft vriezen, kan het wel gebeuren dat hij tot April daar blijft zitten. Door de radio hoorden de visschers dat het in Astrakan ook 6 gr. vriest. Als het door blijft vriezen gaat men maar weer huis toe. De brigadier. En nu nog wat over den brigadier. Wat is dat voor iemand? Dat is zooiets als een duivelstoejager. De schippers hebben bijv. geen eigen initiatief waai' ze zullen gaan vis schen, of liever ze mogen geen eigen initia tief- hebben. De brigadier zegt hun, waar _ze moeten visschen; tevens houdt hij controle dat er gevisch wordt.Des morgens vroeg komt hij de mensc-hen wekken om te gaan begin nen. Dan is hij zoo'n beetje de boodschaplooper van de directie, waarvan ook geregeld iemand op zee is en omgekeerd ook van de schippers. Als ze brood of water noodig hebben, moet de brigadier er voor zorgen dat het er komt, of het zelf gaan halen. Hij houdt controle over de gevangen visch -en doet elke 5 dagen op gave van de hoeveelheid- die men gevangen heeft. En hiermede eindigde de brief, die op zee geschreven is. De brief werd plotseling afge broken, vermoedelijk doordat er onverwacht gelegenheid kwam, hem mee te geven met een schip dat naar de haven vertrok.. Zooals men ziet, ging het met de visscherij nog niet voorspoedig, dit alles tengevolge van de hevige koude, die tot in het voorjaar schijnt te duren. Immers blijkt uit den brief van onzen vriend dat eind Maart de toestand nog zoo was, dat men nog niet kon vis schen. En dat op een plaats, die nog Zuide lijker is gelegen dan Zwitserland, nl. op onge veer 45 gr. N.B. CONCERT KUNST NA ARBEID. De Harmonie-Vereeniging „Kunst na Ar beid", directeur de heer M. Kley geeft Zondag 22 April een concert in „Het Wapen van Vel sen". Het programma vermeldt de volgende nummers: Marsch aus der Oper Rienzi, Richard Wagner; Oreste, Sam Vlessing; Cava- tine, J. Raff; Gavotte, C. Böhm arr. M. Kley; Fantaisie sur l'Opéra „Les Dragons de Villars", A. Meullart; Ouverture Tancrède, Rossini; La belle Victoria, O Seele. Souvenir de Circus Renz, G. Peter (xylophoonsolo met orkestbege leiding, solist A. van Schadewijk; Een droom, M. Kley en op verzoek Fantaisie sur l'Opéra Comique „La Mascotte", E. Audran. SANTPOORT VOLKSONDERWIJS. Gisteravond hield de afdeeling Santpoort van bovengenoemde vereeniging haar jaar vergadering onder leiding van den heer Lan- deweert. Bij de ingekomen stukken was een af scheidsbrief van de penningmeesteresse der afdeeling, mej. Van Runnard. In hartelijke STAVISKY's NALA TEN SCHAP ONDER l.E N HAMER. De schuldeischers van den Franschen oplichter hopen door het verkoopen van zijn bezittingen zich voor een klein deel schadeloos te kunnen stellen. Op de foto ziet men het veilen van Stavisky's garderobe. bewoordingen stelde de voorzitter de ver diensten van mej. Van Runnard in het licht en dankte haar voor het vele, dat zij in het belang der afdeeling had gedaan. Hierna was aan de orde het jaarverslag. Hieruit bleek o.a., dat het ledental met 11 vooruitging, zoodat het op het einde van 1933 144 bedroeg. Voorts wees de secretaris op het feit, dat het bijzonder onderwijs te Bloemendaal geprofiteerd had van het op zeggen van de overeenkomst met de omlig gende gemeenten door de gemeente Velsen en op de opening van de bewaarschool door de afdeeling, welke school hij in de belang stelling van alle voorstanders van „Volks onderwijs" aanbeval. Bij ontstentenis van de penningmeesteresse bracht de secretaris ook het financiëel jaar verslag uit, waaruit bleek, dat er een voor- deelig saldo te boeken was. Ook het jaarverslag van de penningmees teresse, die de bewaarschool-administratie beheert, was in optimistischen toon gesteld. Er was een flink batig saldo waarbij echter in 't oog moet worden gehouden dat de uit gaven niet over een vol jaar liepen en het grootste deel der inkomsten wel. Allen functionarissen werd door den voor zitter hartelijk dank gezegd. Tot leden der controle-commissie werden benoemd de heeren Bauwens en Bremer kamp. Bij de bestuurverkïezing werden de heeren P. Buning, C. Slinger en W. Landeweert her kozen, terwijl in de vaeature-mej. Van Run nard de heer C. Pels werd benoemd. Tot lid van de Commissie van Toezicht op de Bewaarschool werd mej. J. Akkerman wederom aangewezen, wier werk ten opzichte der school door het bestuur zeer op prijs werd Tot afgevaardigde der afdeeling in den Kennemer Kring werd de heer C. Slinger herbenoemd. Ten opzichte van het Floralia-werk, dat de afdeeling sinds eenige jaren ter hand heeft genomen, werd besloten het ondanks het minder gunstige resultaat van het vorige jaar toch voort te zetten. Den kinderen zal 'echter een soort van handleiding ter ver zorging dér planten gegeven worden, terwijl de tijd van inlevering verlaat werd. iEen voornaam punt der agenda was de bespreking omtrent het dit jaar al of niet houden van het Zom-erschoolfeest. Na uit voerige besprekingen werd besloten het feest dit jaar wegens financieele redenen niet te houden, doch een subsidie te verleenen voor het houden van een schoolreisje door de leerlingen van de hoogere klassen van School F. Na een geanimeerde rondvraag sloot de voorzitter de vergadering. VOETBAL. zwaluwen—stoke CITY. HET ENGELSCHE TEAM. Het elftal, waarmede Stoke City heden Woensdagavond in het Olympisch Stadion tegen de Zwaluwen zal uitkomen, is als volgt samengesteld: Doel: John. Achter: MoGrory en Spencer. Midden: Tutin, Turner en Sellars. Vóór: Mattews, Lkidle, Sale, Davies en Johnson. Dit is het volledige team, waarmede Stoke City ook in de eerste league uitkomt. BILJARTEN. TWEE VERLIESPARTIJEN VOOR SENGERS Uit Barcelona: De Voortgezette wedstrij den voor het wereldkampioenschap drie banden, zesde en zevende ronde, hadden het volgende resultaat: Albert 50 punten, h.s, 3, gem. 0.470. Sengers 43 h.s. 4, gem. 0.452. Aeberhard 50 punten h.s. 3. gem. 0.704. Zaman 45 punten h.s. 5, gem. 0.633. Puigvert 50 punten, h.s. 4, gem. 0.6S6 Unshelm 39 punten, h.s. 4, gem. 0.520. Aeberhard 50 punten, h.s. 4, gem. 0,568. Prather 40 punten h.s. 4, gem. 0.454. Davin 50 punten h.s. 5 gera. 0.694. Zaman 38 punten, h.s. 3, gem, 0.527 Puigvert 50 punten, h.s. 4. ge-m. 0.657 Sengers 39 punten, h.s. 5, gem. 0.513. Albert 50 punten, h.s. 6 gem. 0.704. Miro 38 punten, h.s. 5, gem. 0.535.

IJmuider Courant | 1934 | | pagina 1