HET NIEUWE AVONDBLAD 19e JAARGANG No. 142 VRIJDAG 20 APRIL 1934 IJMUIDER COURANT ABONNEMENTEN: per week 10 ets., per maand 40 cents plus 2ya cents incasso, per kwartaal 1.20 plus 5 cents incasso, lossenummers3 cents. Kantoor: Kennemerlaan 42 - IJmuiden - Telef. 521 Verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen. Uitgave Lourens Coster, Maatschappij voor Courantuitgaven en Algemeene Drukkerij N.V, Directie: P. W. PEEREBOOM en ROBERT PEEREBOOM ADVERTENTIEN: 1—5 regels f 0.75. Elke regel meer 15 ct. Bij abonnement belangrijke korting. Adverten ties van Vraag en Aanbod 1-3 regels 25 ct., elke regel meer 10 ct. Ingezonden mededeeïingen dubbele prijs. ALLE ADVERTENTIëN, OPGEGEVEN VOOR DIT BLAD WORDEN KOSTELOOS OPGENOMEN IN DE NEVEN-EDITIE HET NIEUWE AVONDBLAD DE KENNEMER COURANT. Alle abonnés van dit blad zijn, zoodra zij 14 dagen als zoodanig in de registers zijn ingeschreven en verder op voorwaarden, die van tijd tot tijd gepubliceerd en ten kantore van dit blad gratis verkrijgbaar zijn. kosteloos verzekerd tegen de gevolgen van ongevallen voor de navolgende bedragen: 2000.— bij algeheele invaliditeit; 600.— bij overlijden; 400.— bij verlies van een hand, voet of oog; 250.bij verlies van een duim; 150.— bij verlies van een wijsvinger; 100.— bij breuk van boven- en/of onderarm; 100.— bij breuk van boven- en/of onderbeen; 50.bij verlies van een anderen vinger. Tenge volge van spoor-, tram- of autobusongeval; 5000.— bij overlijden van man en vrouw belden; 8000.— bij overlijden van den man alleen; 2000.— bij over lijden van de vrouw alleen Opvarenden van visschers-, marine-vaartuigen enz. 400.bij verdrinkingsdood door ongeval tijdens de vaart, tot een maximum van 2000Indien hetzelfde ongeval den dood van vijf of meer abonnés mocht tengevolge hebben. Alleen de abonné(e) zelf is verzekerd, behoudens het vermelde omtrent spoor-, tram- of autobusongevallen. Polis is niet noodig. Uitkeeringen krachtens deze verzekering worden gewaarborgd door de Nieuwe H-A.V.-Bank te Schiedam. Een Enquête. De geboorte der dictaturen in eenige lan den van Europa heeft in andere een tijdlang den indruk gewekt, dat het gansche streven tot internationale toenadering ten doode was opgeschreven. De Ontwapeningsconferentie scheen definitief mislukt, de Economische Conferentie in Londen te vroeg onderno men was definitief mislukt, de tariefmuren bleven en het economisch nationalisme scheen overal terrein te blijven winnen. Bovendien worden de meeste menschen zeer sterk be invloed door het succes-van-het-oogenblik. Wij in Nederland zijn allerminst vatbaar -voor Duitsche mentaliteit, maar komen licht on der den indruk van Duitsch machtsvertoon, hetgeen, de nabuurschap wel eenigszins ver klaart. Er is, sinds die „golf" van dictatuur even wel weer veel veranderd. Het Duitsche Nazi regime heeft al teveel blunders gemaakt van het soort, dat niet vergeten wordt. En het succes-van-het-oogenblik is thans niet voor Duitschland, dat aan den rand van een nieuwe economische ineenstorting schijnt te staan, maar voor Engeland, waar een groot financiëel overschot op het dienstjaar 1933 tot belasting-verlaging heeft geleid en waar de Kanselier van de Schatkist zijn begroo- tingsrede in dezen blijden (en ongebruikelijk- litterairen) stijl kon aanvangen: ,,Wij hebben „Bleak House" uit en zijn met de lezing van het eerste hoofdstuk van „Groote Verwach tingen" begonnen. Natuurlijk zal hij, die aan deze Engelsche gebeurtenis te veel beteekenis hecht, ook weer deels bedrogen uitkomen. Aan de reeks he vige schokken, die Europa doormaakt, is nog geen eind gekomen; en de bewijzen dat een periode van rustige nieuwe ontwikkeling in getreden zou zijn ontbreken nog. Het bewijs daarvan vindt men in de Engelsche begroo ting op zeer kenmerkende wijze. De defensie- uitgaven zijn met 4y2 millioe-n pond ver hoogd. Maar inmiddels wemelt het van bewijzen dat de aanvankelijke veronderstelling, dat de beweging naar internationale toenadering ten doode opgeschreven zou zijn, onjuist is gebleken. Die beweging was al te sterk. Er is een „onderstroom" ontstaan, die te krachtig' is geworden om nog door politieke gebeurte nissen in een of ander land te worden ge stuit. Die internationale stroom overwint tel kens weer nationalistische dammen, tegen hem opgeworpen, en versnelt zich Zoo bewijst ook de nieuwe activiteit in Genève weer, dat de Ontwapeningsconferentie volstrekt niet dood is. Degenen die haar had den willen dooden, zijn er onmachtig toe ge bleken. Hoe hortend en langzaam dit proces ook werkt, telkens weer herleeft de gedachte: De Waarheid is op marsch, niets zal haar tegenhouden. Verleden jaar werd allerwegen de onwil en het scepticisme van de Jeugd ten aanzien van internationale toenadering geproclameerd. Dat is ook al, zacht gezegd, erg voorbarig ge bleken. Geen wonder, want al die algemeen heden over „de jeugd" plegen voorbarig te zijn. Zij is geen vastgestelde, vast omlijnde invloed in de wereld, maar een onrijpe, lang- zaam-groeiende, voortdurend-wisselende fac tor. Zij is in zichzelf voorbarig, zeker als het de opinies van schooljongens geldt. Laten we ons toch bij die dingen eens even onzen eigen jongenstijd herinneren! Op een col lectief streven van „de Jeugd" naar dictatu ren en economisch nationalisme en zoo kan men evenmin rekenen als op het tegenover gestelde. Er is nog geen peil op te trekken, en al die beroepen op de jeugd doen mij altijd sterk denken aan een neiging, bij de men schen, die ze uiten en die zélf nu de bevoegd heid en de macht hebben om de goede koers te sturen, om de verantwoordelijkheid van zich af te schuiven. Laten wij liever beseffen dat aan ons de taak is om den chaos te ont warren en dat op óns tegenover de jeugd de plicht rust, haar voor een toekomstige slach ting te vrijwaren! Met scepticisme en hoon jegens die machtige nieuwe beweging, die dan toch maar in de wereld ontstaan is en die onuitroeibaar blijkt, verraadt men de toe komst van zijn kinderen. Tegenover den velen onzin, die vooral ver leden jaar over de Jeugd ten beste is gege ven. wil ik nu toch ook eens een ander staal tje vermelden. Dat is het resultaat van een enquête, door den in Engeland wonenden Franschen journalist H. W. Ie Prévost onder het zeer internationale studentengezelschap, dat het Parijsche Quartier Latin bevolkt, ge houden. Die enquête betreft dus alleen stu denten, geen schooljongens, en is daarom al heel wat meer waard, al kan men er ook geen definitieve beteekenis aan hechten. Ls Prévost vertelt in een artikel in het Londensche dagblad News Chronicle, dat hij honderden gesprekken met studenten van allerlei nationaliteiten: met Angelsaksen, Latijnen, Teutonen, Slaven, Semieten, Hin does, Mongolen heeft gevoerd en overal de overtuiging heeft gevonden dat „de tijd is aangebroken waarin de gemeenschap al haar krachten kan mobiliseeren voor constructie ven arbeid in het algemeen belang". Tot hem werd op alle mogelijke manieren betoogd dat geen enkele nationale opzet kan slagen die niet onderdeel is van een internationaal plan. •,Wat mij het meest verraste", zegt Le Prévost, „was de algemeene aanvaarding van den Vol kenbond als een noodzaak in de nieuwe we reldorde. De legende, dat de jeugd niets dan minachting voor Genève zou hebben is zoo vaak verkondigd dat men haar schier is gaan aanvaarden. Deze aanvaarding is onrechtma tig. Ik heb veel critiek op den Volkenbond gehoord, scherpe critiek die zich vaak ontwik kelde tot hevig protest. Maar het slot was steeds weer de wensch, den Volkenbond te versterken, nooit de wensch hem af te schaffen". Le Prévost citeert daarna uitvoerig de uit latingen van verschillende studenten. O.a. van een Italiaan die hem zei: „De vraag is, hoe wij het best mogelijke van het Leven zul len maken. Het antwoord daarop is zeker niet: de Dood. Oorlog is een stommiteit zoowel als een misdaad. Geweld is altijd futiel, en een toewijs van onmacht". Toen de interviewer den jongen Italiaan vroeg, wat Mussolini daarvan zeggen zou, lachte hij en zei: „Goeie ouwe Musso. Hij zou het niet snappen; hij is te ver bij zijn tijd achter". Dergelijke^ uitlatingen over de dictators kreeg Le Prévost, tot zijn verwondering, over al te hooren. „Als zij ze zelf gehoord hadden zou alleen totale ongeloovigheid hen hebben kunnen beletten, nog verbaasder te zijn dar ik was, en honderdmaal meer ontsteld", zegt hij. De jonge Russen die hij ontmoette waren allen overtuigd dat de Sovjet-dictatuur niet zou kunnen voortduren in dezen vorm en ken schetsten „de oude mannen die haar be- heerschen" als „misleid door verouderde over wegingen". De Duitsche studenten, zich hier vrij voelend om zich te uiten, lieten zich even onomwonden over de Hitler-dictatuur uit. „Van alle staatslieden heeft de dictator de minste vrijheid om een zaak op haar eigen waarde te beoordeelen", werd hem gezegd. Bij iederen stap dien hij doet moet hij rekening houden met de vooroordeelen van de massa en de hartstochten der massa voor zijn taal trachten te winnen". Hitler's uitingen werden den interviewer afgeschilderd als een warwinkel van 19e eeuwsche opinies, Noorsche mythologie en vereering van den oorlogsheld. Overigens geloofde men dat de dictator een begrij pelijk verschijnsel van het oogenblik was. Mussolini, Hitler, Stalin („en Roosevelt", interrumpeerde een jonge Amerikaan) pogen allen te voldoen aan den wensch der volken om door gemeenschappelijk streven een ge meenschappelijk doel te bereiken. Zij zelf toehoor en tot den dag van gisteren; zij ope nen evenwel de deur voor den dag van morgen Over Morgen bleek geen twijfel te bestaan. Opbouw. En er zullen teveel moeilijkheden te overwinnen zijn om onze kracht te gaan verspillen met elkaar te bevechten. Het in dividu kan zijn energie het best ontwikkelen als hij een goed staatsburger is. Hetzelfde geldt voor de natie, als loyaal lid van den Volkenbond. Dit laatste was de algemeene toon die Le Prévost onder de Parijsche studenten vond. Ik bied het u ter overdenking aan. R. P. IJMUIDEN HERDENKINGSAVOND VER. VOOR FAC. LIJKVERBRANDING. Voor den herdenkingsavond, welke de af- deeling Velsen der Vereeniging voor faculta tieve Lijkverbranding ter gelegenheid van het 10-jarig bestaan dezer afdeeling in ,,'t Wapen van Velsen" belegd had, bestond groote be langstelling. Tal van leden en belangstellen den vulden de zaal, toen de heer P. J. Klok, voorzitter der afdeeling, het woord nam om naast een hartelijk welkom een korte rede te houden, waarin hij het werken der landelijke vereeniging in het algemeen en dat der Velser afdeeling in het bijzonder uiteenzette. In ons blad van 13 April j.l. vindt men daar reeds uitvoerige mededeeling over. Uit de groote opkomst concludeerde spr., dat de crematiegedachte meer en meer veld wint. Afgevaardigden der Arb. Zangvereen. „De IJmuider Volkstem", welke mede aanwezig waren, heette de voorzitter hartelijk welkom. Na het historisch overzicht gaf de heer Klok in korte trekken een beschouwing over de cre matie-idee. Een groot getal belangstellenden en leden der vereeniging bestaat uit vrouwen. Spr. schrijft dit toe aan het feit, dat bij de vrouw dikwijls het gevoel de overhand heel't boven het verstand. Juist dit gevoel, deze pië teit jegens een dierbare overledene, moet, zei spr., een prikkel zijn ons aan te sluiten bij onze vereeniging, opdat ook in ons land de vrije beschikking over den aard der vernie'i ging van hot lichaam, van een doode een feit worde. Mej. N. Menagé Challa, de bekende declama- trice, vond hierna een aandachtig gehoor. Onder ademlooze stilte droeg de begaafde spreekster o.m. een fragment uit „Opstande lingen" van Henri Roland Holst voor, een ly risch. treurspel, gewijd aan de Russische revo lutie. Het hartelijk applaus, dat op deze lyriek volgde, was een duidelijk bewijs, hoezeer het publiek de kunst van mej. Menagé Chal'la op prijs stelde. De dames M. de Boerv. d. Wiel (zang) en M. PottZindel piano) vertolkten met veel succes een tweetal „Biblische Lieder" van Dvorak. Mej. J. Reisma had met het voordragen van een drietal pakkende piano-soli die zij vlot ten uitvoer bracht een dankbare taak op zich genomen. De vier dames werden met bloemen ge huldigd. Daarna werd de Crematoriumfilm der ver eeniging gedraaid. Na afloop hiervan heeft de voorzitter dezen goedgeslaagden avond, welke een tweeledig doel voorstond, n.l. viering van het 10-jarig bestaan en waardige, passende propaganda voor de afdeeling, met een korc woord gesloten. „KUNST ZIJ ONS STREVEN". De R.K. Tooneelvereeniging „Kunst zij ons i streven" regisseur de heer J. van Baar geeft J Zondag 22 April in het St. Fidelispatronaat haar derde donateur-uitvoering. Opgevoerd zal worden „De Nalatenschap", blijspel in i 3 bedrijven van H. van Esmond. Dit is de laatste uitvoering die de vereeni ging dit jaar sal geven. VAN PRODUCENT TOT CONSUMENT. Het Fransche blad L'Eclaireur de Nice heeft, na een onderzoek te hebben ingesteld naar de distributie en den detailverkoop van visch in Boulogne en La Rochelle eveneens een derge lijk onderzoek in gesteld in de Italiaansche visschershavpns Chioggia en Rialto. Het blijkt, dat de verkoop door de Italiaan sche regeering zoo goed geregeld is, dat van de 10 Lire, betaald door den consument er 7 in den zak van den visscher terecht komen! Wat een verschil met het Fransche distribu tiesysteem, verzucht La Pêche Maritine, waar aan we het bovenstaande ontleenen. En wat een verschil met het Nederlandsche systeem, zouden we daaraan willen toevoegen. Stel u eens voor, dat de visscher (reeder) zeven gulden ontvangt voor een mand braadvisch, die een venter of winkelier voor 10 gulden ver koopt! Men kan veilig aannemen, dat visch, waarvoor de visscher (reeder) vijf cent per pond ontvangt, door den consument minstens met 10 cent per pond wordt betaald; maar dan ook alleen wanneer hij zijn inkoopen doet bij een straatventer. In een winkel moet hij nog veel méér betalen. In deze kwestie ligt een groot deel van de oplossing van de crisis besloten. Het verschil tusschen deze twee prijzen is door het gebrek kige distributie-systeem in ons land buitenge woon groot. Het belemmert het verbruik, want de visch is veel te duur voor ze in de keuken komt. Een goed distributie-systeem zou dan ook het visscher ij bedrijf ten zeerste ten goede komen. JAARVERGADERING „GROOT IJMUIDEN" De winkelliers- en handelsvereeniging „Groot IJmuiden" belegt Donderdag 26 April a.s. haar jaarvergadering in hotel „Augusta" De agenda vermeldt o.a. een bestuursver kiezing wegens aftreding van de heeren S. van Dorp, Jb. v. d. Broek en H. Veuger, die herkiesbaar zijn. Verder zullen de jaarversla gen worden uitgebracht en komt in behande ling een voorstel van het bestuur om te ko men tot het oprichten van een onderlinge glasverzekering. DE NIEUWE DUITSCHE HARING- LOGGERS. De elf nieuwe loggers, die volgens het tweede bouwplan der Rijksregeering aan de vier reederijen in Oost-Friesland zullen worden toegewezen, naderen hun voltooiing Zooals men weet kregen de drie reederijen in Emden zes nieuwe loggers toebedeeld, waarvan de eerste reeds op 21 Maart j.l. van stapel liep. De tweede in Emden gebouw de logger zal vermoedelijk 10 Mei a.s. te water worden gelaten. Twee a drie weken later volgt de derde. De Emdener reederijen hebben overeenkomstig den wensch der re geering, die ook de werven aan de Oostzee bij den bouw der nieuwe loggers wilde be trekken, den bouw der drie andere loggers overlaten aan de Schichau-Werft te Danzig; deze drie loggers zijn op 7, 11 en 14 April van stapel geloopen. Verder zullen in deze maand ook de vijf loggers voor de Leer er Heringsfischered aan hun element worden overgeleverd; twee dezer loggers werden in Papenburg, twee in Lübeck en één in Kiel gebouwd. Der traditie getrouw worden deze loggers gedoopt met vrouwelijke voorna men. Volgens het verdeel-schema zal ook Glück- stadt a.d. Elbe een aantal loggers toebedeeld krijgen. Hiermede wordt deze Eltoe-haven weer haringhaven, wat het gedurende vele jaren geweest is. Eenige jaren geleden ver dween uit Glückstadt echtter de laatste haringlogger. De heropening van de Glückstadter ha- ringvisscherij zal op 1 Mei worden gevierd. De vijf nieuwe loggers zullen feestelijk worden ingehaald door de Traute, de eenige logger die Glückstadt nog bezit. i v ci VERKOOP VAN VIER TRAWLERS IN GEESTEMÜNDE. Dezer dagen vond in het A'mtsgericht te Geestemünde de verkoop bij executie plaats van de te Bremershaven thuistoe- hoorende trawlers Ina Luerssen, Friedrich Lückner Dr. Markert en Willi Luerssen. De belangstelling was zoo groot, dat het vertrek waarin de verkooping plaats vond haast te klein was om alle belangstellenden te bevatten. Er was echter weinig kooplust zoodat er meer nieuwsgierigen dan koopers aanwezig waren. Het eerste bod was een bod van 3500 R.M. voor den stoomtrawler Friedrich Luckner, op de andere trawlers werd in den beginne niet geboden. Na een pauze van drie kwartier werd een bod ge daan door den koopman Ludrwig Müller te Hamburg en de Deutsche Schiffs-Pfand- briefbank te Berlijn. Deze laatste was met 5500 R.M. per stuk de hoogste biedster. Binnenkort zullen nog twee trawlers bij executie worden verkocht. WEE WORDT KAMPIOEN VAN NEDERLAND? Zaterdagmiddag vier uur zal in Parkzicht te Amsterdam de wedstrijd tusschen de mees ters R. C. Keller en B. Dukel aanvangen. Hoe staat het nu met de kansen? Beide spelers zijn met 12 punten uit 9 par tijen op de bovenste plaats aangekomen, waardoor een herkamp om den titel moet plaats vinden. Dukel verloor zijn eerste partij van den wedstrijd tegen Damme, van de verdere acht partijen won hij er vier (van A. Ligthart, F. Raman, titelhouder, N. Cohen en C. J. Loch- tenberg) en speelde hij vier remise (tegen R. C. Keller, J. H. Vos, P. J. van Dartelen en W. Rustenburg). Keiler daarentegen heeft het geheele tour- nooi constant gespeeld. Hij won van A. Ligt hart, C. J. Lochtenberg, A. K. W JDamme en W. Rustenburg en speelde remise met J. H. Vos, T. Raman, P. J. van Dartelen en B. Dukel Met le laatste ronde behoefde Keller tegen Cohen slechts remise spelen om den titel te veroveren. Na in het begin reeds de winst over het hoofd te hebben gezien ver loor Keiler deze partij door een fraaie dam- slag van zijn tegenstander. Men kan uit dezen uitslag concludeer^ dat beide spelers even sterk zijn. In elk ge val belooft het een spannende strijd te zul len worden, een strijd waarvan de uitslag voornamelijk bepaald wordt door de conditie der beide spelers. Zondagmorgen 11 uur wordt in Kennemer- hof alhier de tweede partij gespeeld. Deze wedstrijd speelt Dukel dus op eigen terrein. Hij zal dien zeker moeten winnen om een kans op den titel te maken. Wedstrijdleider is de heer K. de Jong, geassisteerd door den heer H. J. Hilvers. Belangstellenden hebben vrijen toegang tot de bovenzaal. SIMULTAANSéANCE C. SUYK. Maandag 30 April a.s .zal C. Suyk wederom in Amsterdam een simultaanséance geven, ditmaal in „Ons Huis". Onze 13-jarige plaats genoot zal hier uitkomen tegen ca. 50 spelers. IJ. F. C. NIEUWS. Voor a.s. Zaterdag 21 April zijn vastgesteld: IJ.F.C. 2—V.E.W. 1. Aanvang 4.45 uur. IJ.F.C. 3—V.V.R.A. 1. Aanvang 3 uur. Het tweede elftal verloor door haar neder- naag tegen S.I.Z.O. I haar mooie kans op het kampioenschap van afdeeling II. Het derde elftal vestigde zich vaster dan ooit op de bovenste plaats, door haar groote overwining op S.I.Z.O, Hl. De wedstrijd IJ.F.C. 2—V.EW. is dan ook van weinig belang voor den eom- petitiestand; toch verwachten we een over winning van IJ.F.C.. Van meer belang is de strijd van het derde elftal dat zijn ernstïgsten tegenstander ont moet. Het zal Zwanenburg en z'n jongens niet meevallen tegen deze enthousiaste Haarlemmers. We verwachten dan ook een fairen spannenden strijd. IJ.F.C. 3 verschijnt als volgt: Oldenburg, H. van Strien, P. de Boer, Mors, Zwanenburg, Stam, C. Langbroek, Jac. Borst, J. Barst, Meijboom, Schaap. VELSEN DE VERBINDING OVER HET NOORDZEEKANAAL. EEN TIJDELIJKE WEG AAN DE NOORDZIJDE. De lent' is daar, de zomer komt. Zeg het met muziek en met bloemen. In het berichtje over de verlegging van den zinker in het Noordzeekanaal in verband met de verplaatsing van het pontveer werd reeds medegedeeld, dat deze verplaatsing in den loop van het volgende jaar haar beslag zal krijgen. Velen onzer lezers zal deze mededeeling on getwijfeld verrast hebben. Immers is er aan de Noordzijde van het Noordzeekanaal nog niets gereed. Hoe zal men aan die zijde de aansluiting van het veer op den weg maken, nu er nog heelemaal niets bekend is omtrent den aanleg van een nieuwen Rijksweg van het pontveer in Noordelijke richting? Een weg, waarvan het tracée misschien nog niet eens op papier vaststaat. Inderdaad, oppervlakkig beschouwd is het een onbegrijpelijke kwestie. In. werkelijkheid is de zaak heel eenvoudig. Naar wij vernemen heeft men de oplossing gevonden in een soort nooduitgang. Het is n.l. de bedoeling, het verkeer van den steiger aan de Noordzijde over een langs den kanaaloever aan te leggen weg naar den Wijkerstraatweg te voeren. Practisch lijkt deze oplossing geens zins, maar er is geen andere mogelijkheid, zoo lang het verkeersvraagstuk te Beverwijk nog niet is opgelost. Want hiermede houdt het aanleggen van den nieuwen rijksweg van het pontveer af ten nauwste verband. BIOSCOOP DE PONT. Het nieuwe programma van de bioscoop ,De Pont" vermeldt twee hoofdfilms, „Cor sair" en „De Prins van haar Droomen". Corsair is de geschiedenis van de spannen de avonturen van een kantoorbediende, die een smokkelbedrijf ontdekt en die door zijn energiek optreden de willekeur van een groot industrieel weet te bedwingen Chester Morris en Alison Loyd vervullen de hoofdrollen, Cor sair is de naam van het jacht waarmede John Hawks (Chester Morris) en zijn vriend Chub de Queséda, het jacht van Coming,- dat smok kelwaren vervoert, entert. Het wordt een spannende geschiedenis, die eindigt als ten slotte John Hawks met Alison Corning, de dochter van zijn ouden doodsvijand trouwt. „De Prins van haar Droomen" (..Das Schlosz im Stiden") is een vroolijke liefdesgeschiede nis met Liane Haid in de hoofdrol. Het milieu van deze film speelt ook een groote rol. Op zee, aan de Dalmatische kust zijn filmmen sehen bezig met het opnemen van eenige scènes. Het gaat om een moeilijke achtervol gingscène, waarbij motorbooten, echte ma trozen die voor een paar dagen verlof hebben gekregen om als figuranten dienst te doen en ee'n prins aan te pas komen. De regisseur heeft alles prachtig in elkaar gezet, de came ramen draaien dat het een lieve lust is en de opnameleider wrijft zich verheugd in de handen, dat alles zoo gesmeerd gaat. En dan gebeurt de aardige persoonsverwis seling, die reeds in menig filmwerk het hoofd thema heeft gevormd en die leidt tot tal van verwikkelingen met den prins, die geen prins en toch wel een prins is. OPENBARE VERGADERING „VOLKS ONDERWIJS". Met het doel. te komen tot de oprichting van een afdeeling Velsen-Noord van de Ver eeniging „Volksonderwijs" vond Woensdag avond in Bloemoord een openbare vergade ring plaats De vergadering was niet druk be zocht. Nadat de voorzitter der afdeeling Haarlem van „Volksonderwijs" de heer E. Geels Wzn. een korte uiteenzetting van het doel der bij eenkomst had gegeven .verkreeg de heer W. van Diessen, administrateur van „Volkson derwijs" het woord over het onderwerp: „On derwijs in Crisistijd". Wij weten allen, dat we in een crisistijd le ven, maar zeide spreker, niet allen weten, dat zoowel van rechts als van links het open baar onderwijs wordt gekneveld en het bij zonder onderwijs door de mazen van de wet weet te sluipen. Spreker behandelde uitvoe rig verschillende onderwijskwesties, de wet ten van de ministers van onderwijs Terpstra en de Visser en zeide, dat het werk van mi nister Marchant ..Volksonderwijs" geen be vrediging kan geven. Vijftien millloen moet worden bezuinigd, het openbaar onderwijs is 't kind van de rekening. Er zijn 238 openbare scholen, die geleidelijk zullen worden geslo ten. Spreker wees op de noodzakelijkheid, in Velsen-Noord een afdeeling op te richten. Na de rede van den heer van Diessen die met een krachtig applaus werd beloond, werd besloten, een afdeeling te stichten. Een 20-tal der aanwezigen gaf zich op. Het secretariaat zal worden waargenomen door den heer W. F. Oostveen, Walravenstraat 9. Tot slot werd de Volksonderwijs-film ver toond. BEKERWEDSTRIJD ZATERDAGMIDDAG- COMPETITIE. Zaterdagmiddag krijgt het eerste elftal van Van Gelders Sportvereeniging een elftal van Steemeyer-Ford (Zaandam) op bezoek om te kampen in de derde ronde voor den zilveren beker, uitgeloofd door de Linoleumfabriek te Krommenie. De wedstrijd begint des middags 3 uur. OUDERAVOND SCHOOL G. Donderdagavond 8 Mei a.s. zal in het gym nastieklokaal van school G een ouderavond gehouden worden. Op dezen avond zullen o.a. de kinderen der hoogste klassen eenige liedjes zingen en eenige gedichtjes opzeggen. NATUURVRIENDENGROEP. De leden van de Natuurvriendengroep Velsen-IJmuïden gaan 10 Mei op excursie naar de broeikassen te Aalsmeer en de bloe men veiling aldaar. Op 13 Mei wordt een bezoek gebracht aan de Stadskweekerij te Haarlem. SANTPOORT CONCERT „MORGENROOD". 'De Gemengde Arbeiders Zangvereeniging „Morgenrood" geeft Maandag 23 April a.s. een jubileumconcert ter gelegenheid van haar 15-jarig bestaan. Het concert wordt gegeven in hotel De Weyman. Medewerking verleenen mej. C. Lombard, sopraan, de heer Jac. Kre- veld, piano en het Zaandamsche orkest „De Familieclub", directeur C. W. Ruysink,

IJmuider Courant | 1934 | | pagina 1