HET NIEUWE AVONDBLAD De reddingspogingen van burgemeester Rambonnet. Nachtegala-voorstelling 19e JAARGANG No. 145 DINSDAG 24 APRIL 1934 IJMUIDER COURANT ABONNEMENTEN: per week 10 ets., per maand 40 cents plus 2y3 cents incasso, per kwartaal 1.20 plus 5 cents Incasso, lossenummers3 cents. Kantoor: Kennemerlaan 42 - IJmuiden - Telef. 521 Verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen. Uitgave Lourens Coster, Maatschappij voor Courantuitgaven en Algemeene Drukkerij N.V, Directie: P. W. PEEREBOOM en ROBERT PEEREBOOM ADVERTENTIEN: 1—5 regels f 0.75. Elke regel meer 15 ct. Bij abonnement belangrijke korting. Adverten ties van Vraag en Aanbod 1-3 regels 25 ct., elke regel meer 10 ct. Ingezonden mededeelingen dubbele prijs. ALLE ADVERTENTIëN, OPGEGEVEN VOOR DIT BLAD WORDEN KOSTELOOS OPGENOMEN IN DE NEVEN-EDITIE HET NIEUWE AVONDBLAD DE KENNEMER COURANT. Alle abonnès van dit blad zijn, zoodra zij 14 dagen als zoodanig in de registers zijn ingeschreven en verder op voorwaarden, die van tijd tot tijd gepubliceerd en ten kantore van dit blad gratis verkrijgbaar zijn kosteloos verzekerd tegen de gevolgen van ongevallen voor de navolgende bedragen: 2000.bij algeheele invaliditeit; 600.— bij overlijden; 400.— bij verlies van een hand, voet of oog; 250.— bij verlies van een duim; 150.— bij verlies van een wijsvinger; 100.— bij breuk van boven- en/of onderarm; 100.— bij breuk van boven- en/of onderbeen; 50.bij verlies van een anderen vinger. Tenge volge van spoor-, tram- of autobusongeval; 5000.— bij overlijden van man en vrouw belden; 3000.— bij overlijden van den man alleen; 2000.— bij over lijden van de vrouw alleen Opvarenden van visschers-, marine-vaartuigen enz. 400.— bij verdrinkingsdood door ongeval tijdens de vaart, tot een maximum van 2000.indien hetzelfde ongeval den dood van vijf of meer abonnés mocht tengevolge hebben. Alleen de abonné(ei zelf is verzekerd, behoudens het vermelde omtrent spoor-, tram- of autobusongevallen. Polis is niet noodig. Uitkeeringen krachtens deze verzekering worden gewaarborgd door de Nieuwe H-A.V.-Bank te Schiedam. IJMUIDEN. IJmuider Federatie steunt deze. Maatregelen tot toeneming van het vischgebruik in de eerste plaats noodig. In ons blad van gisteren (Maandag) pu bliceerden wij den brief, door de- IJmuider Federatie gericht tot burgemeester Ram bonnet. In dien brief deed de IJmuider Federatie de toezegging, den burgemeester op korten termijn een uitvoerige nota op diens be schouwing betreffende voorziening in den nood van het visscherijbedrijf te zullen doen toekomen. Wij mochten inmiddels een afschrift van deze nota ontvangen. De IJmuider Federatie schreef het vol gende Wij namen met groote belangstelling ken nis van uwe aan ons op dato 18 April toe gezonden beschouwing. Zeer veel van het hierin omschrevene heeft onze volle instem ming. Inderdaad zijn wij het met u eens dat met geen der tot nu toe genomen maatregelen ook maar iets is bereikt. Voor wat het grooter vischverbruik betreft niet, door ge brek aan medewerking eenerzijds, ongeloof aan de verbruiksmogelijkheden door den binnenlandsche consument en gebrek aan energie anderzijds, voor wat contingenteering betreft niet door halfheid bij het nemen en doorvoeren van dezen maatregel door de regeering, terwijl tenslotte de plaats gehad hebbende loondaling, afgezien van het on sympathieke hierin voor dit bij in de vaart zijn bijna nacht en dag zwoegende en met zooveel gevaren te kampen hebbende, noeste visschersvolk, uiteraard dé bedrijfsvoering niet gemakkelijker kon maken. Bovendien deelden deze ruimschoots in de slechte be- drijfsuitkomsten door hun aandeel in de zoo veel lagere besomming door lage vischprijzen als in meer normale tijden het geval. De hierdoor plaats gehad hebbende feitelijk automatische loondaling beliep zeker in pro centen uitgedrukt evenveel als de door de crisis veroorzaakte loondaling in vele andere bedrijven bedraagt. De loonfactor in het vis scherijbedrijf vastgesteld op 35 pet. der exploitatiekosten door het Centraal bureau voor de statistiek doet dan ook zien dat deze aanmerkelijk lager is dan die in de meeste andere bedrijven waarvan de loonfactor eveneens door het Centraal bureau voor de statistiek werd vastgesteld. De noodtoestand welke zoo overduidelijk tot uitnig komt in het door u weergegeven overzicht van den financieelen toestand van één der best geleide IJmuidensche visscherij - maatschappijen gebiedt dat er andere en betere maatregelen worden genomen. Als één der allerbeste in den toestand verkeert als door u geschetst, dan blijkt hier uit wel overduidelijk de absolute noodzake lijkheid, dat moet worden aangepakt om nog van het bedrijf te redden wat te redden is. Om nu te komen tot de in uwe beschou wing neergelegde maatregelen welke naar uwe wijze van zien tot verbetering zouden kunnen leiden, zij het ons vergund hierover allereerst eenige opmerkingen te mogen ma ken. Ie. Heeft het survey-klaarmaken van nog geschikte opgelegde trawlers alleen waarde uit een oogpunt van werkverschaffing. Hoe goed dit op zichzelf ook kan zijn, zijn wij van meening dat allereerst alle beschikbare of ter beschikking te stellen middelen moeten worden aangewend tot het in -de 'vaart bren gen en houden van een zoodanig aantal trawlers als voor de vischvoorziening van ei-gen land en rekening houdend met de uit- voermogelijkhe-den, noodig zijn. Als ten aanzien van dit laatste het ten doel gestelde resultaat is bereikt, nadat in eigen land de consumenten zijn veroverd welke te veroveren zijn, en dus eerst tegen den tijd dat we de -opgelegde nog geschikte schepen noodig hebben, zou zeker dit plan voor uitvoering vatbaar zijn. 2e. Zou naar ons gevoelen het bij wijze van werkverruiming naar zee zenden van trawlers in bruikleen afgestaan aan de be manning een te groote decentralisatie van het bedrijf tot gevolg hebben, terwijl juist voor dezen tijd een grootere concentratie van. het bedrijf dringend gewenscht moet worden genoemd. Bovendien zit hier het ge vaar, dat men na de eerste één of twee misse reizen is aangewezen op leveranciers- crediet met al de funeste gevolgen hieraan verbonden. (Het geen invloed meer kunnen uitoef-enen op de kwaliteit van het geleverde materiaal; het niet meer kunnen reclameeren tegen onderwicht etc.) Terwijl tenslotte bij niet voldoende onderhoud der netten door het ontbreken van terzake kundig personeel aan den wal en het- zich niet op tijd kunnen aanschaffen van nieuw materiaal, de be drijf suitkomsten in zeer sterke mate in on- gunstigen zin beïnvloeden. Wij zijn van mee ning dat allereerst de meest exploitabele booten van de nog exploitabele reederijen een kans moet worden gegeven, omdat deze inderdaad de beste kans hebben nog loon-end te kunnen varen en zeker als te nemen maat regelen zouden kunnen leiden tot verlaging der exploitatiekosten dan wel tot betere uit komsten door verhooging der vischprijzen en dus betere besomming'. Van de verder in uwe beschouwing neer gelegde maatregelen zijn wij, het is ge noegzaam bekend, zeer sterke voorstanders. Maar ons gevoelen zou in de te voeren bespreking als punt 1 onder het oog moeten worden gezien het oprichten eener visch- conservenfabriek. Als hiertoe met hulp der overheid zou kunnen worden gekomen dan waren wij een eind in de goede richting om dat hiermede ten nauwste samenhangt een goede vischvoorziening van eigen land. Het weinige vischverbruik in ons land is niet voor een gering gedeelte te wijten aan het feit der onregelmatige aanbieding van dit product waardoor het voor te vele een onmogelijkheid is te bepalen dat den maal- tij dvoor den volgenden dag een vischschotel zal zijn. Juist op den dag dat we visch willen eten laat de vischboer ons inden steek, ëen te groote schommeling, in den prijs doet de rest. Deze beide euvelen waren, zijn wij goed ingelicht, mede oorzaak'dat legerautoriteiten zeer sceptisch stonden tegenover het invoe ren van een wekelijkschen vischmaaltijd in kazerne's etc. Door het stichten eener vischconserven- fabriek zijn deze -beide euvelen goeddeels te ondervangen doordat bij te groote aan voeren deze uit de markt kunnen worden genomen ter conserveering' waaruit dan later te kleine aanvoeren kunnen worden aange vuld, waarmede dan tegelijkertijd een meer stabiele prijs wordt verkregen. Als tweede zou -dan het probleem der vischvoorziening met al wat hiermee samen hangt als het verbeteren van het distributie apparaat, het opvoeren van het vischverbruik door doelmatige propaganda etc., onder het oog moet worden gezien. Om tot een en an der te geraken is naar onze meening noodig: 1. Propaganda en opvoeren verbruik. a. Doelmatige en energieke propaganda voor grooter vischverbruik middels een als rijdende tentoonstelling ingerichte auto met kook- bak- en radioinstallatie; b. het uitgeven en op ruime schaal ver spreiden van een populair geschriftje waarin aan het bereiden der verschillende soorten visch een groote plaats wordt ingeruimd; c. het invoeren en of voorstaan door de regeering zoo mogelijk van een wekelijk schen vischdag voor het geheele Nederland- sche Volk; d. verplichte wekelijksche vischdag voor leger en vloot, krankzinnigen gestichten en andere rijksinstelylingen, bevorderen van wekeiljksche vischdag voor ziekenhuizen, sa natoria etc.; e. onder bereik brengen van het artikel visch van den consument in het algemeen (volksvoedsel) door zoo mogelijk en bij be nadering vaststellen van een maximumprijs voor den kleinhandel van ieder der soor ten; f. mede in verband met onder e genoemde vaststellen, zoo mogelijk en bij benadering van een minimum prijs van ieder der soor ten voor den producent in verband met exploitatiekosten voor ieder der categoriën van trawlers. g. verbod van, door opneming artikel in warenwet, den verkoop van visch onder an dere benaming dan de werkelijke (witte kool voor zalm, wijting voor schelvisch etc.) 2. Distributieapparaat. a. Het stichten eener distributiecentrale te IJmuiden van waaruit alle voor het land be- noodigde visch wordt gedistribueerd, waar door mogelijk wordt en tot taak van deze centrale behoort: b. het vaststellen van den inkoops- en ver koopsprijs voor den kleinhandel voor ieder der soorten en kwaliteiten; c. het bevorderen van den verkoop aan ar beiders werkzaam in groote fabrieken en werkplaatsen middels directie, fabriekscom- missie of hiervoor aangewezen persoon door levering wekelijks op vooraf vastgestelden dag tegen vooraf vastgestelden en altijd zelf den prijs, waarvoor in verband met schom meling marktprijs de eene week kookvisch de andere week bakvisch zou kunnen worden ge leverd. Ter animeering levering hiervan zoo mogelijk in panklaren toestand, verpakt in hoveelheden naar grootte der gezinnen en of bestelling; (Te Dinxperlo is Donderdag reeds de nachtegaal gehoord). Hoor. een andre lentebode Is ook extra vroeg er bij, Anders laten nachtegalen Zich pas hooren in de Mei. Na zijn vele maanden zwijgen Meldt hij zich: ik bep er weer, Al mijn veerkracht is gebleven En mijn „stem"ming evenzeer. Laat de gramofoon nu zwijgen, Zet de radio even stil, Laat uw motor even stoppen, Spaar ons nu den klaxongil. Na het ingespannen werken Op een zwaren arbeidsdag, Als uw rusttijd is gekomen, Gaat een anderaan den slag. Geef ons twee minuten stilte In den avond en dan niet Ter herdenking van een doode, Maar van 't hoogste levenslied. Hoor. de nachtegaal komt zingen In ons landje aan de zee, Mag uw lied wat minder hoog zijn, Volg zijn voorbeeld en zing mee. d overleg met spoorwegen voor een zoo snel mogelijk vervoer met zoo weinig mogelijk overladen, het niet laten staan van visch op zonnige plekken, (perrons, in wagens met as- phaltbedekking) gereduceerden prijs voor het vervoer van visch, beschikbaarstelling van koolwagens in den zomer; e. in overleg met Bond van visch-kleinhan- delaren en vischventers vaststellen zoo moge lijk en bij benadering van de voor de visch voorziening van eigen land wekelijksche be- noodigde hoeveelheid visch; f. het in de vaart brengen en houden van zooveel trawlers als voor de vischvoorziening van eigen land noodig zijn, hierbij rekening houdend met uitvoermogelijkheden, contigen beering door eigen land etc.; g. ter voorkoming van beunhazerij en an dere voor de vischvoorziening minder goede practijken, medewerking van plaatselijke over heid voor het niet toestaan van het venten met visch zonder ventvergunning, ventver gunning voor dit artikel alleen verstrekken aan bonafide kleinhandelaren en vischven ters. 3. Bevorderen der kwaliteit door: a. Het in goeden staat brengen en houden der vischruimen; b. voortdurend toezicht op de kwaliteit van het geleverde ijs; e. het uit de markt nemen van inferieure kwaliteit en deze beschikbaar stellen van vischmeelf abrieken d. opdracht aan schippers en of stuurlieden om de in het eerste gedeelte der reis gevan gen visch en in het laatste gedeelte der reis gevangen visch afzonderlijk te bergen; e. ter voorkoming van het maken van te lange reizen benevens om te groote opeen- hooüing te voorkomen bij het uitvaren met schippers vaststellen dag van binnenkomst waarvan alleen in bijzondere omstandighe den zou mogen worden afgeweken. Wij vleien ons niet met de hoop, met bo venstaande alle maatregelen te hebben ge noemd, noodig voor het opleveren van de beste resultaten voor het bedrijf, evenmin met de verwachting, dat alle hier genoemde maatregelen uitvoerbaar zijn of de instem ming zullen hebben van alle hierbij direct be langhebbenden. Toch hebben wij gemeend, alles wat naar ons gevoelen noodig is tot op voeren van het vischverbruik etc. te moeten noemen, omdat hiervan voor de toekomst af hangt of het IJmuidensche bedrijf nog be staanszekerheid zal hebben. Tenslotte merken wij ter zake verder in uw beschouwing omschreven te nemen maatre gelen nog op: le dat ten aanzien van het totstandkomen eener onderlinge scheepsassurantie ons stand punt van het absoluut noodige van doorvoe ring hiervan genoegzaam bekend is; 2e. dat verbetering der certifieatenregeling ook naar onze meening van een dringende noodzakelijkheid is, terwijl voor wat den ver deren buitenlandschen afzet betreft, zien wij het goed, het weinige resultaat het verkrijgen van verbetering tot nu toe te wijten is aan het feit-, dat vooraf door onderhandelaars van betrokken landen te weinig of in het ge heel geen rekening werd gehouden met de meening of adviezen van groot, kleinhandel en reeder ij der betrokken bedrijven. Een en ander zal mogelijk wel voortspruiten uit de weinige overeenstemming welke er tot nu toe in de meeningen en adviezen bij onderschei den belanghebbenden aanwezig zal zijn ge weest, hierin kan echter verandering komen bij betere samenwerking waartoe de eerste stap thans wordt gedaan door bijeenroeping door u in door u bedoelde conferentie. Voor het verkrijgen van een heter resultaat zal men naar onze stellige overtuiging, goed doen in onderhandelingen als deze belanghebben den mee te betrekken mede omdat de ambte naren belast niet de onderhandeling over een bepaald punt meestal te weinig tot in de fi nesses 'tbetreffende geval kunnen beoordeelen om directe resultaten te kunnen bereiken. In ieder geval zouden naar ons oordeel de vis- scherijbedrijven in Nederland en België ei- wel bij varen indien men voor het elkande aanvullen etc. grootere vrijheden openliet; 3e. dat verscherping der contingenteering dient te worden doorgevoerd ten eerste door het contingent te stellen op 100 pet. van den invoer der jaren vóór de crisis, ten tweede door 't contingent zoodanig over de verschil lende jaarperioden te verdeelen, dat eigen bedrijf hiervan de minste lasten ondervindt (bij mooi weer wordt ons land overstelpt met Deensche Noorsche en Zweedsche visch en dus als van eigen vloot juist groote aanvoeren te verwachten zijn, met gevolg groote prijs daling en opleggen van eigen vloot, bij slecht weer en dus bij kleine aanvoeren van eigen vloot zou aanvulling in verband met behoef te van het vischetend publiek noodig zijn, dan laat de visscherij van deze landen ons in den steek omdat ze door type schip bij storm weer de visscherij niet kunnen uitoefenen. Voorts meenen wij nog te moeten wijzen op de noodzakelijkheid van het stichten eener inkoopcentrale van kolen, ijs en verder alle voor het bedrijf noodige materiaal; hierbij zouden wij de proviand niet willen uitschake len, integendeel. Indien door de bemanning de proviand uit een centrale kon worden be trokken, zou dit zeer aanzienlijke bespariug op de thans vrij hooge kosten tot gevolg heb ben, ten eerste door de niet onaanzienlijke reductie verkregen door vrij grooten inkoop, ten tweede door de bezuiniging op het thans vrij omslachtige, zeer dure en dan nog on doelmatige distributieapparaat, ten derde, en dit is het voornaamste zou de proviand, in dien de noodige garantie door het betrekken uit een centrale of depot aanwezig was, vrij van belasting kunnen worden geleverd. Deze vrijstelling is zeer ruim, terwijl bovendien nog de voor de proviandeering der schepen noo dige artikelen in dat geval zelfs vrij van om zetbelasting zouden zijn. Voor het stichten dezer inkoopcentralen, de onderlinge scheepsassurantie en meerdere in uwe beschouwing genoemde maatregelen is evenwel de hulp der regeering noodig. Zonder het verstrekken van crediet, zonder medewer king bij het opvoeren van het vischverbruik, kortom zonder overheidshulp wordt voor IJmuiden niets bereikt, om de eenvoudige re den dat het bedrijf zelf tot niets, maar dan ook tot niets meer in staat is. Wij hopen en vertrouwen dat de regeering thans doordrongen van den ernst van den toe stand gevolg zal geven aan uwen oproep, en in de onder uwe leiding te houden besprekin gen voor de instandhouding van dit bedrijf zal doen wat van haar verwacht wordt. Resumeerende zijn wij dus van meening dat de te houden besprekingen moeten loopen over en in volgorde als hier opgesteld; le. Stichten eener vischconservenfabriek; 2e. Visc.hpropaganda en verbetering van het distributie-apparaat der vischvoorziening van eigen land; 3e. Wekelijksche vischdag voor leger en vloot etc., medewerking regeering visehpro- 4e. Bevorderen van de kwaliteit der visch; 5e. Tot stand komen eener onderlinge scheepsassurantie 6e. Stichten eener inkoopcentrale van alle voor het bedrijf benoodigd materiaal. 7e. Stichten eener proviandcentrale. 8e. In verband met punten 5, 6 en 7 ver strekken door de Regeering van een crediet ter verwezenlijking van in deze genoemde maatregelen. 9e. Verscheping der Nederlandsche contin genteering. 10e. Onderhandelingen met Frankrijk, Bel gië en Duitschland over betere uitvoermoge lijkheden, het elkander aanvullen bij gebrek aan bepaalde soorten in verband met voor keur vischetend publiek. Open brief van den heer Tusenius. Inmiddels heeft de heer K. H. Tusenius, directeur der N.V. Vereenigde Ijsfabrieken een open brief aan den Burgemeester in ver band met diens nieuwe voorstellen doen toe komen. De heer Tusenius schreef het volgende: De geheele bevolking van onze gemeente zal uwe Edelachtbare danken voor uwe her nieuwde poging om onze bedrijven van een algeheelen ondergang te redden. Naast dezen dank echter neem ik de vrij moedigheid u te wijzen op een kleine lacune in uw voorstellen. Waar u vrijwel alle belanghebbenden voor een bespreking aangewezen acht, trekt het mijn aandacht, en ook de aandacht van an deren, dat u een „klein groepje" vergeet, en. wel de nevenbedrijven en de banken. Deze groepen vangen weliswaar geen visch, en ver- koopen deze ook niet, zij hebben slechts de zeggingschap over het grootste deel van de vloot, voor zoover deze tot varen geschikt is. zij hebben meer dan wie ook het varen in de laatste jaren mogelijk gemaakt, en voorko men iederen dag groote debacle's. Zonder deze groepen in het overleg te be trekken is geen oplossing mogelijk. Hier is geen sprake van meer of minder goeden wil, de nevenbedrijven toch hebben ook hunne schuldeischers. Gaarne had ik u deze opmerkingen in een privé-brief medegedeeld, nu uwe deskundigen dit klein onderdeeltje van het visscherijbe drijf vergeten hebben. Gezien echter den kor ten termijn waarop nu zonder twijfel de re- geeringsvertegenwoordigers ter conferentie zullen verschijnen, jammer dat de vertegen woordiger van Financiën er niet bij zal zijn (de erfpachten, de toeslagen af accijnzen, de omzetbelasting), heb ik gemeend op deze wijze het spoedigst en het meest succesvol uw voorstellen aan te kunnen vullen, een en an der in overleg met zoovele andere belang hebbenden, zooals daar zijn de kolenleveran- ciers, de Stores, de herstelplaatsen en de ijs- leveranciers. DE NELLY MM. 68 IN OSTENDE VERLATEN. WERD ER MEE GESMOKKELD? De laatste foto van Leo Trotzki, de moderne Ahasveros, in Frankrijk genomen. Het volgende knipten we uit „Het Vissche- rijblad" van Ostende: Sedert meer dan vier weken ligt de IJM. 68 in de haven van Ostende, waar hij genood zaakt was, tengevolge van defekt aan het ma- chien binnen te loopen. Alles werd reeds lang hersteld, doch naar we vernemen, heeft de reeder de bemanning en het schip aan hun lot overgelaten, zoodat gansch de bemanning op één uitzondering na, naar hun land zijn teruggekeerd. We hadden de gelegenheid met de overge bleven matroos een gesprek aan te knoopen. Het is een jonge kerel van 24 jaar, die over de noodige middelen niet beschikt om terug te keeren en die daarbij op het schip door reeder en makkers aan zijn lot werd overge laten. Voorwaar een droevige toestand voor iemand die meer dan zijn plicht doet, want zonder hem was het bootje misschien een speelbal der woekeraars en dieven. Het ijeren schipje zelf schijnt ons een hoop oud ijzer en mag als een staaltje van de oude IJmuider vloot aanzien worden. Diegenen, die bij ons over de krisis klagen, zouden dan ook goed doen, eens even een oogopslagje te werpen bij onze Noorderbu ren, bij wie er werkelijk in visscherijkringen groote ellende heerscht. We mogen onze Belgische regeering dan ook niet te streng beoordeelen, want voor de vischnij verheid werd door het Ministerie van Zeewezen, onder leiding van Directeur Ge neraal Devos, reeds veel, ja zeer veel verwe zenlijkt. Tot zoover het Belgische blad. Reeds gedurende langen tijd hebben we dit scheepje, dat een tijdlang onder verschillende namen (Willy en Deutschland) de snurre- vaadvisscherij heeft uitgeoefend, in onze ha ven. gemist. Uit het bericht in het Belgische blad mag worden afgeleid, dat het voorloopig uit is met de geheimzinnige avonturen van de IJ.M. 68. Want bij een doodgewone snur- revaad visscherij is het werk van de Nelly zeer zeker niet beperkt geweest. We hebben getracht, iets meer te weten te komen over dit snurrevaad-trawlertje, dat trouwens met weinig succes deze visscherij heeft uitgeoefend, noch als Nelly, noch onder een der andere namen die het gevoerd heeft. Wij vernamen, dat het scheepje door de te genwoordige combinatie van eigen-aars is verhuurd aan een Helderschen visscher. De Nelly was per maand verhuurd en mocht al leen voor de visscherij gebruikt worden. De huurder bleek echter een slechte huurder te zijn. De huur werd lang niet geregeld be taald en ook bestaat er veel reden om er aan te twijfelen, dat het schip alleen voor de vis scherij werd gebruikt. Om deze redenen had den de eigenaars dan ook het voornemen, het scheepje, zoodra het hier of daar binnen mocht komen, in beslag te doen nemen. De huurder schijnt hiervan lucht gekregen te hebben. Althans hij is maar liever niet in een Nederlandsche haven binnen-geloopen. In Ostende binnengekomen heeft hij schip en bemanning in den steek gelaten, met mede neming van de contanten en zonder behoor lijk orde op z'n zaken te hebben gesteld, Naar wij vernemen, is ook thans nog niet bekend, waar de schipper zich ophoudt; wel wist men ons te vertellen, dat hij gesmokkeld heeft voor rekening van een Haarlemmer. Deze moet bij deze smokkelaffaire echter geen zij gesponnen' hebben. De overige leden der bemanning, op één na, een zekere B., zijn door den Nederland- schen consul te Ostende in staat gesteld, naar Nederland terug te keeren. Waarom B. niet is leegekomen is ons niet bekend. Natuu"-V'k id ook hij, evengoed als de anderen reicgold kunnen krijgen om naar ons land terug te keeren. Inmiddels hebben de reeders eenige zeelie den naar Ostende gezonden om de IJ.M. 68 te halen. Maar de schipper is nog steeds zoek.

IJmuider Courant | 1934 | | pagina 1