BEVERWIJK. Belastingproducenfen. HEEMSKERK BURCERLIJKE STAND De Philister. Het Duitsche tijdschrift ::Der Querschnitt", bij de intrede van het Hitler-bewind eerst schijndood geraakt, later herleefd, doet held haftige pogingen om in een gelijkgeschakel de omgeving iets oorspronkelijks te blijven geven. Een ongetwijfeld moeilijke taak, waar bij het niettemin eenige hoop verworven moet hebben door minister Goebbels verwijt aan de Duitsche dagbladen, dat zij al te stom vervelend zijn geworden. Dit geeft dem Quer schnitt een nieuwe kans, die met voorzichtig beleid wellicht te baat genomen kan worden. Herbert Eulenberg is een der tactici. Hij valt den Philister aan, in onomwonden ter men en met een humor, die in een Duitscher thans meer aan ooit waardeering verdient. Hij schetst den Philister als kuddedier, en laat tusschen-de-regels-door duidelijk lezen dat hij veel liever rondweg over Het Kudde dier geschreven zou hebben. Maar dat zou denkelijk niet gelukt zijn; de drukproef zou den censor niet zijn gepasseerd. Met een kleine handigheid heeft Eulenberg de klip omzeild. En eenmaal zoover zijnde, en er aan herinnerd hebbende dat de scheldnaam „phi lister" bedacht moet zijn door de studenten van de universiteit te Jena, die aldus den burger, niet-student aanduidden later is het overal de benaming geworden voor lieden met een bekrompen levensvisie steekt hij aldus van wal: „Kuddedier als hij is, heeft de philister geen respect voor den individueelen mensch. Hij dicht iedereen zijn eigen meening toe. welke altijd die der groote massa is. Hij is gaarne streng zedelijk. Maar altijd in de me nigte en in de compacte meerderheid, waar in hij zich nu eenmaal thuis voelt. Als hij alleen rondsluipt, kan hij wel eens flink over de schreef gaan. Maar het is kenmerkend voor hem, dat hij meestal op smakelooze wijze aan den zwier gaat; ook op dit gebied bemint hij de gelegenheden waar veel volk is Als hij in dronkenschap een domheid be gaat. ergert hij zich er later zeer aan; 't blijft knagen. Toch laat hij het nimmer tot lang durige afrekeningen met zichzelf komen. Want.hij schuwt den omgang met zichzelf, zijn innerlijk leven is zoo klein mogelijk en maar spaarzaam verlicht. Daarom is de philister, als hem een on afwendbaar noodlot, het plotseling over lijden van verwanten bijv. treft, altijd vol komen in de war en onvoorbereid. Men ziet hem dan vaak huilen als een kind en men meent, dat hij teergevoelig is, terwijl het alleen maar zwakheid tegenover het onbe grijpelijk is, die hem zoo neerdrukt. Na denken is trouwens in het geheel niets voor hem. En hij voelt er allerminst voor, te peinzen over dingen, waaraan hij niets kan veranderen, zooals het sterven. Het me- taphysische gaat hij met waren wellust uit den weg. In het algemeen wil hij niet gaarne opvallen. Bij zijn gelijken gelukt hem dat ook voortreffelijk. Alleen bij de fijner be snaarde menschelijke wezens mislukt het telkens. Hun jaagt hij dan ook altijd de zenuwen op het lijf. Kunstenaars vindt hij onaangenaam, af- stootend of grappig Naar den schouwburg gaat hij alleen om zich te „amuseeren"; dit is overigens een lievelingswoord van hem. Treurspelen kan hij wel haten. ,.Ik heb al ernst genoeg in m'n leven", zegt hij dan, ofschoon „ernst" een wildvreemd begrip voor hem is en hij onder dit woord alleen tegenslag in zaken verstaat. Lichtzinnige menschen en daarbij behooren volgens hem natuurlijk ook de kunstenaars vindt hij eigenlijk griezelig. Ook de schoonheid gaat hem niet erg ter harte, als het schoon heid is. die zich' niet leent voor ansicht kaarten of andere gebruiksvoorwerpen. Als echter de schoonheid voor hem met onaan genaamheden gepaard gaat, zooals bij het hooren van een treurspel of bij het be stijgen van een hoogen berg niet te vermij den is, knijpt de philister er onder een goed koop voorwendsel tusschen uit. Ook een zekere lawaaiïgheid is meestal een onbedricgelijk kenteeken van den philister, als hij in menigten optreedt. Dat maakt voor de fijner ontwikkelde wezens vaak gezel- schapsreizen en zelfs het gemeenschappelijk reizen zoo moeilijk, ja onmogelijk: dit luide, dit oppervlakkig-zwetsende der spitsburgers. De meeste wezens van deze soort kunnen na melijk niet praten, al verbeelden zij het zicc. Zij kunnen alleen maar de meest alledaag- sche dingen en kwesties afhandelen, zooals het weer. de gezondheid en staatskwesties, de „politiek" zooals zij zich gewichtig uitdruk ken. al weten ze er niet meer van dan het geen hun is voorgekauwd door hun eigen krant. Een krant lezen van een andere rich ting valt hun nooit ofte nimmer in. En elke toespeling in dien geest wijzen zij, dikwijls met beleedigende uitdrukkingen, van de hand. Daarbij is het spitsburgerdom, dat de gebeur tenissen dezer wereld gewoonlijk alleen in het licht van eigen belang beziet, zoo veranderlijk als een barometer. In den grond der zaak houdt het van de richtingloosheid, al wil het dat ook beslist niet weten. De man van den middenweg en van het bereikbare is den phi lister welgevallig, die er zich wel voor zal wachten tegen den stroom op te roeien. Men schen met^ onwrikbare beginselen zijn hem niet zeer „sympathiek", ofschoon hij ze wel eens kan bewonderen. Martelaars, mannen en vrouwen, die voor hun overtuiging lijden, of zich zelfs laten dooden- vallen voor de we reld der philisters onder het begrip waanzin. Ook op heiligen zijn zij niet erg gesteld. Het dagelijksch welzijn is voor zulk 'n lede ren ziel eer. der belangrijkste kwesties op aarde, zoo niet de allerbelangrijkste. Daarom heeft hij met de afgezaagde vraag: hoe gaat het? allereerst de lichamelijke gezondheid op het oog. De zorg voor het lijfelijk welzijn strekt zich bij hem uit tot de nietigste dingen; i angstvallig let hij op zijn slaap, zijn honger en zijn stoelgang. Met belangstelling hoort hij aan wat zijn medephilisters hem op dit gebied te zeggen en te onthullen hebben, om uit het aldus gerapporteerde weer conclusies te trek ken voor het eigen welzijn". U zult moeten toegeven dat Herbert Eulen- berg's lezers met eenige ontsteltenis zullen lezen, dat iemand die nooit een krant van een andere richting wil lezen een philister is. En dat menschen die bang zijn er een eigen meening op na te houden en wien het nooit invalt tegen den stroom op te roeien, philis ters zijn. Enzoovoorts. Een onrustig vermoe den moet gerezen zijn bij vele lezers van Der Querschnitt, dat dit blad, bij penne van Her- bert Eulenberg, erg stout is en zich heele- maal niet als een goed gelijkgeschakelde ge draagt. Tegen den stroom oproeien?mar telaars die zich laten dooden voor hun over tuiging?wa's dat nou? Mag dat nou weer ineens? Dat is toch allemaal afgeschaft? Mi nister Goebbels mag wel voorzichtig zijn met z'n critiek op de te-stomvervelend-geworden kranten! Wat wil hij? Wat kunnen gelijkge schakelde regeeringsorganen, voorheen voort brengselen der journalistiek, thans uitingen van één officiëel-vastgestelde meening, an ders zijn dan een stomvervelend koekoek-éen- zang? Aan het slot van zijn artikel past Hei-bert Eulenberg nog een beetje voorzichtigheid toe. Hij zegt dat iedereen op den duur gaat inzien, dat hij met de jaren zelf ook iets philistijnsch krijgt, en dat Goethe, oorspronkelijk een der grootste philister-vijanden, zelf ook als phi lister eindigde. En dat wij later leeren inzien hm, hmen dat de meeste menschen nu eenmaal „fabrieksgoed der schepping" zijn zooals Schopenhauer zeienfin, we moeten d'r maar in berusten. Maar intusschen heeft-ie het toch maar eens eventjes duidelijk gezegd, en Der Quer schnitt glimlacht onschuldig zijn niet gelijk- geschakelden glimlach... R. P. HET JAARVERSLAG VAN DEN GEMEENTE LIJKEN DIENST DER WERKLOOSHEIDS VERZEKERING EN ARBEIDSBEMIDDELING. Blijkens het jaarverslag van dezen dienst, waaruit wij reeds Vrijdag de voornaamste bij zonderheden publiceerden, bestond de com missie van toezicht uit de heeren wethouder K. Steijn, voorzitter; ledenwerkgevers voor Beverwijk C. Maters en J. P. Neyt, leden werknemers voor Beverwijk H. Rothe en J. van Zutphen, Üdwerkgever voor Wijk aan Zee en Duin J. P. IJ. de Vries, lid-werkgever voor Heemskerk P. J. v. d. Ploeg, lid-werknemer voor Heemskerk N. Henneman Czn. De directeur der arbeidsbeurs is ambtshalve secretaris. Aan het verslag ontleenen wij verder nog het volgende: De commissie van Overleg voor de werkverschaffing heeft blijkbaar als brug tusschen werkgeefsters en werknemers geen reden van betaan meer. Van de zijde van de bij de werkverschaffing geplaatste arbeiders werden althans geen klachten vernomen. Wel heeft het buitengewoon de aandacht getrof fen, dat arbeiders, die vorige jaren nog regel matig in den zomer land- en slootwerk hadden verricht, meermalen voor eigen rekening, thans zonder onderbreking, hun tijd in de werkverschaffing hebben doorgebracht. Daar uit kon wellicht worden afgeleid, dat vertegen woordiging in bovengenoemde commissie als afgedaan mag worden beschouwd. De vrouwenbemiddeling, welke het vorig jaar goede verwachtingen deed koesteren, heeft in dit tijdvak daaraan niet beantwoord. Dit ligt niet zoozeer aan de werkgevers en de bemoeiing van onzen dienst, als wel, aan ge brek aan geschikte krachten. Is bij de bemid deling in het algemeen een der meest belang rijke voorwaarden te trachten „de rechte man op de rechte plaats" te brengen, deze voor waarde wordt de belangrijkste bij bemiddeling van vrouwelijk personeel. Hierdoor is het meer dan eens voorgekomen dat uit eigen gemeen ten, omvattende toch een rayon met pl.m. 23 duizend inwoners, aan een aanvraag voor vrouwelijk personeel niet kon worden voldaan, en dat wij or - daarvoor moesten wenden tot de districts-beurs en zelfs tot den rijks-dienst. Met, niettemin, een negatief resultaat. Waar fabrieken in deze omgeving meermalen vrou welijk personeel moesten doen afvloeien, had den wij dezerzijds op grooter aantal inschrij vingen gerekend. Te meer 'omdat onder deze werkloozen zich ook meisjes bevinden, wier va der, als gezinshoofd, ondersteuning genoot van gemeentewege. In dit verband wijzen wij er op, hoe in de Nederlandsche bladen meerdere malen alarm geblazen werd tegen de z.g.n. in vasie van Duitsche dienstmeisjes. Wij zien het dan ook zoo, dat er nog heel wat maatregelen dienen te worden egnomen, wil er van een, voor dezen tak, regelmatige arbeidsbemidde ling sprake zijn. Mocht de laatste jaren regelmatig een goede samenwerking worden geconstateerd tusschen arbeidsbeurs en organisaties van werknemers en meenden wij, aldus het verslag, dat deze door niets werd verstoord, hierin werden wij teleurgesteld door een adres van twee der be stuurdersbonden, dat werd gezonden aan den gemeenteraad van Beverwijk. Dit adres be vatte o.m. de aan de arbeidsbeurs gerichte be schuldiging, dat zij meermalen georganiseerde arbeiders zou oproepen tot het verrichten van arbeid tegen een loon, dat veel lager is dan datgene, wat voor de betrokken arbeiders als contractloon is vastgesteld, en 't verzoek aan den raad, zoo mogelijk die besluiten te nemen, welke een herhaling van de bedoelde misstan den in de toekomst zullen voorkomen. In het verslag wordt gewezen op de wenschelijk- heid, dat die misstanden dan ook worden ge- signaleerd en vooraf ter kennis van den dienst worden gebracht. Overigens liet de samenwer king nergens iets te wenschen over. In den loop van het verslagjaar bemiddelde de directeur bij een staking, welke was uitge broken onder het personeel, werkzaam bij een der kleine sigarenfabrikanten. Als typeer end staaltje van vertrouwen in de onpartijdige bemiddeling, werd hierbij o.m. bepaald, dat geschillen van persoonlijken aard, welke zich eventueel mochten voordoen, aan het oordeel met bindende uitspraak van den directeur zouden worden onderworpen. EEN MIDDEL OM DEN VREDE TE BEVORDEREN. Het bestuur van de plaatselijke Esperanto- afdeeling verzoekt ons opname van het vol gende: Het Esperanto orgaan „Heroldo de Espe ranto" schrijft: „Onze geestverwanten te Weenen hebben hard gewerkt om iets tot stand te brengen, zooals tot nu toe nog nimmer met zooveel steun van officieele zijde geschiedde. Nog slechts enkele weken en dan zal in de mooie Oostenrijksche hoofdstad een belangrijke in ternationale conferentie plaats hebben inzake invoering van Esperanto in de scholen en in de practijk. De conferentie zal onder bescher ming staan van den Oostenrijkschen presi dent Wilhelm Miklas en onder eerevoorzitter schap van den Kanselier Dr. Engelbert Doll- fuss. Het ministerie voor Handel en Verkeer stelde de benoodigde geldmiddelen voor de voorbereidende werkzaamheden ter beschik king. In het eere-comité van de conferentie komen verschillende namen van hoog geplaat ste personen voor, o.a. Emil Frey, vice-kanse- lier, oud-Kanselier Dr. Karl Buresch, minister van financiën; Dr. Kurt von Schuschnigg, mi nister van onderwijs, en nog vele anderen. Al deze hoogwaardigheidsbekleeders zijn geen parade-poppen voor de „uiterlijke ver siering", doch grootendeels toonden zij aan deze zaak reeds hun sympathie met woorden en daden. De plechtige officieele ontvangst bij den president Dr. W. Miklas van de leiders der Esperantobeweging ter gelegenheid van t voorcongres in Weenen voor het universeele congres in Budapest, is hier een genoegzaam bewijs van. Toen richtte de president tot alle genoodigde geestverwanten vriendèlijke woor den. Een speciale vriend van Esperanto is de minister voor Handel en Verkeer Fritz Stock- inger, die in Januari van dit jaar in Stockholm was ter gelegenheid van de opening van een mode-tentoonstelling en die zich toen (volgens de Zweedsche pers) als volgt over Esperanto uitliet. „Ik steun Esperanto ten allen tijde, overal en op elke wijze. Ik tracht te bevorderen, dat het onderwezen wordt in de scholen en wel spe ciaal in de handelsscholen, want de tegen woordige generatie heeft tijd noch geld, om vele talen te leeren. En verder zie ik in Enge- ranto een prachtig middel om den vrede tus schen de volkeren te bevorderen. Daarom rie pen riepen wij te Weenen een internationale conferentie bijeen, die met de Pinksterdagen- het onderwerp zullen behandelen „Esperanto in de school, en in Handel en Verkeer". Wij verwachten veel nut van die conferentie. Zendt dus beslist uw vertegenwoordigers daarheen." En de minister van onderwijs Dr. Kurt von Schuschnigg sprak op 19 Januari aldus: „Es peranto kan voor onze jeugd een goed onder wijs middel zijn, dat zal medewerken om de noodzakelijke bruggen te construeeren ter be vordering van het wederzijdsch begrijpen en den wensch naar vrede tusschen de volken". DE WERKLOOSHEID. Bij den Gemeentelijken Dienst der werk loosheidsverzekering en arbeidsbemiddeling stonden j.l. Zaterdag als werkzoekenden inge schreven Beverwijk: drukkers 4 betonvlechters 2, be tonwerkers 7, marmerbewerkers 2, marmer polijsters 1, grondwerkers 44, metselaars 20, opperlieden 8, timmerlieden 9, houtbewerkers 1, kuipers 1, stoffeerders 2. kappers 1, schoen makers 3, bankwerkers 4, carrosseriemakers 1, handlangers 3, koper en blikslagers 2, las- schers 2, loodgieters 2, machinisten 6, mach. drijvers 2. metaalbewerkers 2. monteurs 4. plaatwerkers 1, smeden 1. soldeerdcrs 1, sto kers 5, voorslaanders 1, bakkers 1, sigarenma kers 18, sorteerders 5, slagers 1, landarbeider. 30, teekenaars 2, chauffeurs 6, expediteurs kellners 1, winkelbedienden. 3, schippers 2, voerlieden 1, incasseerders 4, kantoor bedien den 7, losarbelders 124, voerlieden 1 werksters 4, glas in loodzetters 1, voegers 1. Totaal 352. (Vorige week 339). Wijk aan Duin: betonwerkers 2, grondwer kers 35, metselaars 3, opperlieden 5, schilders 1. steenhouwers 1, stucadoors 1, timmerlieden 8 houtbewerkers 2, kappers 1. bankwerkers 11, carrosseriemakers 1, electiciens 1, handlan gers 4, klinkers 1, koper en blikslagers 5, las- schers 2, loodgieters 1, machinisten 5, mach. drijvers 2, metaalbewerkers 6, monteurs 3, plaatwerkers 1, stokers 5, bakkers 2, sigaren makers 5 landarbeiders 25, reizigers 1, chauf feurs 7, kellners 2, lijnwerkers 1, winkelbe dienden 1, schippers 1, voerlieden 1 incas seerders 1, kantoorbedienden 8, losarbeiders 65, werksters 3. boekbinders 1. Totaal' 325. (Vorige week 2321 Heemskerk: beton vlechters 1, betonwerkers 2, grondwerkers 12, opperlieden 3, schilders 1, timmerlieden 2, landarbeiders 12, chauffeurs 2, expediteurs 1, kantoorbedienden 1. losarbei ders 17. Totaal 54. (Vorige week 68). OPVOERING VAN „HET ALLERLAATSTE". De tooneelvereeniging „Kunst en Arbeid" uit Krommenie zal Donderdagavond in het Kennemer-Theater de première geven van het tooneelspel „Het Allerlaatste" van een plaatsgenoot, die als pseudoniem den naam J. Brokhoef voert. Aan den inhoud van dit spel van lief en leed uit de mijnwerkerswe reld is het volgende ontleend: Versch ligt nog in het geheugen, de groote mijnramp van een paar jaar geleden. Be klemmend heerschte de stilte van den dood in die zwaarbeproefde streek. Alle couranten verspreiden berichten over de twee honderd en zooveel dooden. Moedige kerels, die bij hun dagelij kschen arbeid diep onder den grond, door den verstikkingsdood waren over rompeld, als slachtoffers van het veeleischen- de nimmer voldaan mijnmonster. In de mijn het allerlaatste zegt Johan, de jongste zoon van de wed. Remmers, welke gebukt gaat on der het verlies van haar man. Gevallen bij de ramp die een ieder in het geheugen zou blij ven als hij iets van het leed en de smart van nabij had kunnen zien. Diep aangrijpend is het spel van de moeder wanneer zij in het tweede bedrijf bericht ontvangt dat haar oudste zoon is gevallen voor zijn-plicht. Aan den eenen kant het leed. aan den anderen, de angst voor haar jongsten zoon, welke door langdurige werkloosheid toch in de mijn is terecht gekomen, en nu tot de overlevende behoort. Half waanzinnig van angst en schrik gaat het ontzettende van het gebeurde aan zijn geestesoog voorbij. Hij heeft het gezien, de allesvernielende knal van de explosie ge hoord, zien branden en breken en hooren kraken, hartverscheurende kreten en hulp geroep gehoord. Er ontkomt er niet een, ze zijn verpletterd en verbrand daar beneden. Toch gaan zij alle dagen hun moeizamen tocht door het donker. Wat zal de toekomst nog brengen? Het laatste dat vrouw Rem mers nog doen kan is wat bloemen te gaan brengen naar de laatste rustplaats van haar oudsten zoon. Als dan een paar dagen na de ramp. in de verte de treurmuziek nadert van den droeven stoet, zal een ieder overtuigd zijn. wat het leven van een mijnwerker is. - Ze ontnemen de aarde haar rijkdom, zij nemen de kool en de kool neemt hun leven. Het al lerlaatste wat vrouw Remmers nog over heeft, is haar jongste zoon, een ongelukkige stum per wezenloos van schrik en ontzetting. (Te Amsterdam is een Vereeniginq van Belastingbetalers opgericht met zetel te Utrecht). Breng drie Nederlanders samen En in dien beperkten kring, Stichten zij, zegt de traditie, Zeker een vereeniging. Maar breng er millioenen samen, Dat blijkt wel uit dit bericht En 't kan jaren, eeuwen duren, Voor er een is opgericht. Zeg nou, is het niet merkwaardig, Dat ons zwaarbelaste ras. Juist uit dien belasten hoofde, Steeds nog niet vereenigd was? Hoe verschillend de karakters En gevoelens juist daarin Is ons zeer verdeelde volkje Haast ontroerend één van zin. Dat 's een broederschap der zorgen, Wortlend in het diepst van 't hart, Deelend letterlijk de heele En figuurlijk halve smart. Ha. die fiscus, hij beseffe, Dat hij in de toekomst goed, In den waren zin der woorden, Op zijn tellen passen moet. Krachtig zullen wij ons weren Met de macht van het millioen, Als hij weer een nieuwen aanslag, Op ons aller beurs komt doen. Fier, met opgeheven hoofde. Tot het hem, in naam der wet, Trotsch vereenigd net als altijd Brommend wordtbetaald gezet. P. GASUS. In dit werk treden op de volgende dames en heeren: Wed. Remmers Mevr. Ofman-Haan. Willem Remmers de heer A. Vet! Johan Remmers de heer J. W. v. d. Meij! Peters (een boer) de heer S. Boekelaar' Betty (zijn dochter) Mej. Borstlap! Kraan, (opzichter) de heer C. v. d. Meulen! Kitty (zijn vrouw) Mevr. Bloem! Buurvrouw Trijn Mevr. van Twayer! De heer J. W. v. d. Mey voert de regie. PERSONALIA. Tot tijdelijk leeraar in de lichamelijk oefe ning aan de P. W. A. Cort van der Linden- school is benoemd de heer C, F. Smit, alhier JAARLIJKSCH ONDERZOEK. Het jaarlijksch onderzoek van dienstplichtigen der lichtingen 1922 en 1925 heeft voor cfeze gemeente plaats op Vrijdag 22 Juni 1934, des namiddags 1 uur, in lokaal no. 1 der Nijver heidsschool aan de C. H. Moensstraat no. 5 te Beverwijk. BEVOLKING. Ingekomen personen. Ant Cornellsse. tim merman, Marquettelaan 13, van Hil versum; H. J. Beentjes en echtg., fabrieksar beider, Oosterstreng 68, van, Velsen; P. G. Wei- boren, boerenarbeider, Oostweg 7, van Krom menie; G. Doets en gezin, havenarbeider, M. v. Heemskerckstraat 102, van Beverwijk; A. A. Wittens en echtg., zonder beroep, Oosterstreng 134, van Rotterdam; Mej. J. E. M. Boone kamp, zonder beroep, Oosterstreng 134, van Rotterdam. Vertrokken personen: J. A. Gouweleeuw en gezin, hoogovenarbeider van Kerkweg 8 naar Haarlem; Hendr. Schram, schilder, van Rijks straatweg 75 naar Castricum. BEVERWIJK Ondertrouwd: P. Santema en S. Tieleman. H. M. P. Tijken en M. A. Olij. E. A. Lohman en J. M. W. Knegjes Getrouwd: O. de Groot en M. Warink. Bevallen: M. H. SmaalSchmitz, z. A. C. KoningDik, d. W. van IJselmuijdende Rui ter, d. Overleden: G. Steeman, 72 jaar, ghwd. m. J. Zonneveld. De Oostenrijksche overste Quoika heeft, naar het voorbeeld van Piccard, Settle en de Russen het plan voor een stratosfeervlucht opgevat. Men ziet op de foto links den luchtvaarder bij het model van den ballon; rechts het model voor het interieur van den gondel. VELSEN. Geboorten: C. Kramer—-Molenaar d„ Wij- kerstraatweg 165, Velsen; C. J. v. d. Velde— Ried ijk z„ Spilbergenstraat 15, IJmuiden; M. J. WoordBuis, d., v. Wassenaerstraat 33, IJmuiden-Oost; J. BoudesteijnBouman d„ de Weerdstraat 25, IJmuiden-Oost; Ph. M. Dekker—Dobbelaer, z„ Lindenstraat 2, IJmui den-Oost; G. C. Albers—Evers d„ Zeeweg 222 IJmuiden-Oost; A. VisserBeumer d„ Elzen straat 4, IJmuiden-Oost; R. Stam—v. d. Belt d„ v. Wassenaerstraat 43, IJmuiden-Oost; M. E. Ruigvoorn—Handgraaf d„ Hoofdstraat 139, Santpoort. K. van der Hoffvan der Pennen z„ Kastanjestraat 7, IJmuiden-Oost. Overleden: Everdina van Runnard 78 ja ren, ongehuwd, Molenstraat 9, Santpoort; Elisabeth G. Henneman, 9 jaren, Wijk aan Zee en Duin, Hoflanderweg 71, Martinus de Wit, 16 jaren, Wijk aan Zee en Duin, Alk- marscheweg 110; Willem Jacobus Terhorst 34 jaren, echtgen. van M. P. Melker, J.'P. Coen- straat 23, IJmuiden-Oost. SCHEEPVAART BERICHTEN HOLLAND—AMERIKA LIJN. Lochgoil, Rotterdam naar Vancouver 23 te Bermuda. Breedijk, New-York naar Rotterdam 24 (7.33 n.m. G. T.) 480 mijl van Scilly. Binnendijk, Philadelphia naar Rotterdam 22 18 n.rrp 703 mijl W.Z.W. van Bishops. Delftdijk, Rotterdam n. Vancouver 21 (n.m.) te San Francisco. Damsterdijk,, Vancouver naar Rotterdam 25 te Liverpool verwacht. HALCYON LIJN. Maasburg 23 van Narvik naar Stad Zaltbommel 23 van Cagliari naar Pto. Torres. Stad Amsterdam 24 van Oxelosund te Vlaar dingen. HOLLAND—AFRIKA LIJN. Nijkerk 24 van Bremen naar Hamburg. Meliskerk 24 (n.m.) Amsterdam naar Rot terdam. Klipfontein (uitr.) 24 te Kaapstad. Springfontein (thuisr.) pass. 24 (5 v.m.) Gibraltar via Antwerpen. Nieuwkerk (thuisr.) 23 te Mombassa. HOLLAND—WEST-AFRIKA LIJN. Eemland (thuisr.) 20 van Freetown via Ha vre en Rotterdam. HOLLAND—OOST-AZIë LIJN. Gaasterkerk (thuisreis) 23 te Manilla. Serooskerken (uitr.) 21 van Colombo. Meerkerk, Antw. naar Hamburg pass. 24 Vhssingen. HOLLAND—AUSTRALIë LIJN. Almkerk (uitr.) 24 van Antwerpen en pass. Vlissingen. KON. NED. STOOMBOOT MIJ. Vesta, Alicante naar Amsterdam pass. 24 Gibraltar. Merope 24 April van Oran te Palermo. Titus, 24 April van Jaffa naar Haifa. zTriton, Pto Barrios naar Amsterdam 23 (6.18 v.m.) 750 mijl W.Z.W. van Valentia. Ajax 23 van Stettin naar Hamburg. Baarn 23 van Callao naar Mollendo. Ceres Bourgas n. Amsterdam 23 v. Algiers. Colombia Barbados n. Amsterdam p. 23 (2 n.m.) Flores. Cottica Amst. n. Paramaribo 23 v. Madeira. Euterpe 24 v. Bordeux n. Amsterdam. Oberon 22 van Port au Prince n. K. Haitien. Oranje Nassau 22 v. Curasao n. Pto Cabello. Orestes 23 van Bourgas naar Varna. Perseus 23 van Gij on naar Oporto. Stella Georgetown n. Londen p. 24 (8 v.m.) Terceira. Vulcanus 23 van Barcelona n. Genua. Alkmaar Chili n. Amsterdam 22 te Tocopilla. KON. HOLLANDSCHE LLOYD. Zeelandia (uitr.) 23 van Rio de Janeiro. Zaanland (uitr.) p. 23 Ouessant. Amstelland (uitr.) 23 (11 n.m.) v. L. Palmas. ROTTERDAMSCHE LLOYD. Dempo (uitreis) 23 van Belawan. Blitar (uitreis) p. 24 (4 n.m.) Perim. Kota Pinang (thuisr.) p. 23 (4 n.m.) Gibr. Palembang 24 van Rotterdam n. Hamburg. Baloeran (thuisr.) 24 April van Marseille. Sibajak (uitreis) 24 April van Gibraltar. ROTTERDAM—ZUID-AMERIKA LIJN. Alcyone (thuisreis) 23 van Santos. STOOMVAART MIJ. NEDERLAND. Simaloer (thuisr.) 24 van Port Said. Johan de Witt (uitreis) 24 van Port Said. Poelau Tello (thuisreis) 24 van Londen. Tajandoen 24 van Hamburg te Amsterdam. STOOMVAART MIJ. OCEAAN. Benvannoch Japan n. Rott. 15 v. Cocanada. City of Athens 19 te Dairen voor Rotterdam. Peisander Batavia n. Hamb. 23 v. Londen. Myrmidon Amsterdam n. Liverpool en Java p. 23 Lizard. Eurymedon Liverpool n. Java p. 22 Perim. Philoctetes, Japan n. Rott. p. 24 Gibraltar. Laertes, Batavia n. Amst.. 24 te Belawan. Verlading stikstof. Het Nederlandsche motorschip Tanimbar is van Amsterdam in de Hoogovenhaven aan gekomen om eene lading stikstof voor Ned. Indië in te nemen bij de Mekog. Sleepreis. De zeesleepboot Schelde, welke de bagger molen Karang van hier naar Hongkong sleept, is laatstleden Zondag van Sabang ver trokken. De „Gelria" wordt opgelegd. Het stoomschip Gelria, dat dezer dagen van zijn mislukte wereldreis uit Buenos Aires al hier terugkeerde, zal thans definitief te Am sterdam worden opgelegd. Ertsaanvoer. Het Zweedsche stoomschip Saxen is van Ot terbacken aangekomen met eene lading erts voor de Hoogovens. Terug uit zee. Het van hier naar Londen vertrokken En- gelsche motorschip Prowess is later uit zee teruggekeerd wegens den opkomenden storm. AANGEKOMEN. 24 April: Saxen s.s. Otterbacken. Euterpe s.s. Bordeaux. Prowess m.s. Terug uit zee Clio (Du.) s.s. Lissabon. Trocas m.s. Curacao. Tajandoen m.s. Hamburg. 24 April: VERTROKKEN. Uuras ss.. Leningrad. Ashlea. s.s. Freetown. Grim s.s. Antwerpen. Leeuwarden s.s. Londen. Vliestroom s.s. Huil. Rijnstroom s.s. Leith. Oskar Friedrich s.s. Rotterdam. Belt s.s. Londen. Muansa s.s. Stamboel. Meliskerk s.s. Rotterdam. JAPAN GAAT ZIJN LUCHTVLOOT VERDUBBELEN. TOKIO, 24 April (Reuter) De Japansche luchtvloot, die rp het oogenblik 646 vliegtui gen telt, zal in de komende drie jaar bijna ver dubbeld worden. In 1936 zal de vloot 500 militaire vliegtuigen meer tellen. De kosten hiervan bedragen 44 millioen yen, hierin is reeds voorzien in de aangenomen be grooting.

IJmuider Courant | 1934 | | pagina 6