MUZIKANTENLEVEN. IJMUIDEN PALVU. ARB. TOONEELVER. OPVOERING VAN „UITKOMST". Het in studie nemen van het zoo ontroeren de werk van Herman Heijermans „Uitkomst' een leven en een droom in 2 afdeelingen. was voor de Arbeiders Tooneel vereeniging „Palvu' en haar hard werkenden regisseur, den heer H. van Dokkum, in zekeren zin een krachtproef Vergis ik me niet, dan is Palvu eerst de tweede dilettantentooneelvereeniging in eten lande, welke dit droomspel, dat toch ook weer zoo nauw met de rauwe werkelijkheid verbonden is, heeft uitgevoerd, Dat dilettanten altijd eenigszins huiverig zijn aan de studie ervan te beginnen vindt zijn oorzaak in de uiterst hooge eischen, die èn aan spelers èn aan toeschouwers gesteld worden. Dat de heer van D Vm het nochtans aan durfde zijn ensemble en zijn publiek er mede in kennis te brengen getuigt er van „"dat hij beide elementen kent. Dank zij de liefde voor het tooneel in dezen kring, gepaard gaande met een uitstekende discipline werd hier (en ik mag dit wel verklappen) een der hartewen- schen van den regisseur vervuld; Heijermans' spel van droom en leven met Palvu uit te voeren Ik sprak hierboven van discipline. Dat dit geen holklinkend woord bij deze vereeniging is moge blijken uit het volgende. Welke dilet tant vereeniging ter plaatse vangt met haai voorstellingen zoo stipt op tijd aan? En is het publiek, dat de zaal totaal vulde, om kwait voor acht gezeten? In verband met de strek king van dit bijzondere tooneelwerk wer deze avond niet gevolgd door een bal, iets wat voor vele gezelschappen een noodzakelijk heid schijnt te zijn om publiek te trekken. De belangstelling was er hier niet minder om' Voor den aanvang gaf de regisseur in korte trekken een uiteenzetting van de handeling en de bedoeling van den auteur. In het gezin van den kruier B'anes, levend in een kelderwoning te A'dam. heerscht de grootste armoede. Hun zoontje Jan, een levens lustige jongen, krijgt een ongeluk, als hij voor een ander kind een vlieger uit een boom haalt. Hij breekt de ruggegraat. Thans ziet het ge zin geen uitkomst meer. Jantje droomt op zijn sterfbed, dat hij de sterren van den he mel plukt, teneinde voor deze voor zijn kin derziel onbereikbare diamanten de zoo nood zakelijke levensbehoeften voor zijn ouders te koopen. In het tweede bedrijf, Jantjes droom, schil dert Heijermans op meesterlijke wijze hoe bij den kleinen lijder re^ds leeft het verschil tus- schen de liefde der hem omringenden en van hen, die als de personificatie van maatschap pelijke hebzucht aangegeven worden. Tijdens dezen droom sterft hij: voor hem is „uit komst" gekomen! Dat van zulk een veeleischend tooneelwerk een vlekkelooze uitvoering gegeven zou wor den, zal niemand verlangd hebben. Ik wil niet verhelen, dat ik sceptisch gestemd Thalia be trad. Wat Palvu liet zien. had echter dusda nige kwaliteiten, dat ik niet anders kan dan dit hardwerkend clubje met zijn leider hulde te brengen voor de meer dan buitengewone wiize, waarop zoowel het eerste bedrijf (het leven) als het tweede (de droom) gespeeld werd. Van de 17 medespelenden wil ik slechts de voornaamsten noemen, zonder aan de kwali teiten der overigen af te doen. Jantje eerst nog wat onwennig, wist in zijn creatie een treffende climax te scheppen, waardoor de sterfscène tot het beste werd, wat hij dien avond bracht. Zeer mooi volge houden was de rol der Zwaan, de satyrieke en toch ook weer zoo subtiele droomfiguur. Prachtig van conflict waren de scènes tus- schen de dochter Sien en haar moeder. Bei den gaven fel, levend spel te zien. De sympa thieke Jacobrol was in vertrouwde handen. Om hen allen groepeerde zich het gegeven van dezen wonderlijken droom. Thijs, de kruier was de zorgelijke figuur, zooals we hem ons dachten, terwijl als de waschbaas en de bakker twee geroutineerde Palvu-krachten raak spel gaven. De dialogen tusschen de Zwaan en Jan ver oorzaakten door hun lengte wel eens een tem poverslapping, iets wat gezien de weinige actie in „Uitkomst" bijna niet uitblijven kaji. De regie was uiterst verzorgd en had voor vele netelige vraagstukken een keurige oplos sing gevonden. Palvu heeft met deze uitvoering bewezen er te kunnen zijn. W. INVOER VAN VISCH UIT SCANDINAVIë DOOR BELGIë STOPGEZET. Een week geleden deelden wij mede, van particuliere zijde uit Brussel vernomen te hebben dat de invoer van visch uit Dene marken, Zweden en Noorwegen was stopge zet wegens overschrijding van het contin gent. Uit een bericht in Het Visscherijblad blijkt thans, dat onze mededeeling juist is geweest. Inderdaad is de invoer uit genoemde landen voor onbepaalden tijd verboden. VEREENIGING „BELLAMY". In het Koning Willemshuis heeft gister avond een vergadering plaats gehad van de Intern. Vereen. „Bellamy" waarin als spre ker optrad Dr. H. de Jonge. Ned. Herv. predi kant te Bergen op Zoom. De vergadering, die goed bezocht was, stond onder leiding van den voorzitter der I.V.B.-groep IJmuiden- Santpoort, den heer P. Koomen. Ds de Jonge besprak eerst in het kort der. droefdonkeren tijd waarin de menschheid zich bevindt. Naar aanleiding hiervan stelde spreker de vraag of men met een dergelijken toestand nog langer vrede kan hebben of dat door eendrachtige samenwerking hierin geen verandering is te brengen. Aan de hand van de gedachte Bellamy, neergelegd in het boek ,JIet jaar 2000" en den Bijbel is spreker er van overtuigd dat het stelsel waaronder de menschheid thans nog leeft, wellicht zelfs binnen afzienbaren tijd, een einde zal nemen. Hij wekte zijn toehoorders op. zich voor dezen tijd voor te bereiden en mede te wer ken dat die tijd verhaast mag worden. Met eenige voorbeelden illustreerde spreker, hoe hij voor zich dien nieuwen tijd indacht. Aan het einde der vergadering bestond gelegen heid. schriftelijk vragen in te dienen. Een achttal vragen die ingekomen waren werd door den spreker beantwoord, waarna hij de aanwezigen opwekte, zich aan te sluiten bij de I. V. B. HET MEIFEEST VAN S.D.A.P. EN IJ.B.B. Men schrijft ons: Evenals andere jaren bestaat er weer groote belangstelling voor het Meifeest. Het aanta] deelnemers aan het kinderfeest belooft dat van de voorgaande jaren te overtreffen. De kinderen verzamelen zich des morgens om ongeveer negen uur op het Velserduinplein, waarvan ze in optocht, voorafgegaan door de müziêÈvêrêénlging „Voorwaarts" naar Bet feestterrein, nabij de halte Zeeweg marchee- ren. Men hoopt daar den dag tot ongeveer 4 uur op prettige wijze door te brengen. De commissie heeft dit jaar voor de kinderen iets. dat tot heden toe nog niet op het kinder- Meifeest is geweest. Men heeft het ons wel verteld, maar wij mogen het geheimpje niet verklappen. Het is de bedoeling der besturen, dat de ouderen zich op het Velserduinplein bij de kinderen aansluiten. Ook voor hen is een volledig dagprogramma samengesteld. De avondvergadering wordt voorafgegaan dooi- een optocht. De opstelling hiervan heeft plaats des avonds half zeven op het Tiberius- plein, voor de R.H.B.S. Op de muziek van ..Voorwaarts" wordt door verschillende stra ten gemarcheerd naar Thalia, waar een zeer verzorgd programma wordt uitgevoerd. WERKLOOZENVOORSTELLING. Hedenavond geeft de Arbeiders Tooneel vereeniging PALVU een herhaling van haar voorstelling van gisterenavond, doch thans uitsluitend voor werklooze belangstellenden. PALVU voert op „Uitkomst", spel van leven en droom in 2 bedTijven door Herman Heijer mans. BEVERWIJK CONCERT „ZANGLUST". Het Mannenkoor „Zanglust" dirigent de heer H. van Dijk, zal Zondagavond in het St. Fidelis-patronaat te IJmuiden-Oost een concert geven in samenwerking met het Symphonie-orkest „Euphonie", dirigent Ma- rinus Adam. Koor en orkest zullen o.m. ge zamenlijk de bekende Strauss-wals „An der schonen blauen Donau" ten gehoore bren gen. OPBRENGST EMMABLOEM. De alhier gehouden Emmabloemcollecte heeft een bedrag van f 357.57 opgebracht. Vorig jaar werd de som van f 416.29 inge zameld, zoodat de opbrengst iets is gedaald Niettemin was het Witte Kruis-bestuur over den gang van zaken niet ontevreden, vooral niet, omdat de slechte tijdsomstandigheden een liar tig woordje meespraken. OPENBARE TELEFOONCEL. De door den dienst der P. P. T. tegenover Hoter „Ter Burg" op het Stationsplein ge plaatste openbare telefooncel za.1 a.s. Don derdag in bedrijf worden gesteld. ZILVEREN JUBILEUM. Op Dinsdag 1 Mei zal de heer L. J. van den Arend vijf en twintig jaren in dienst zijn als huisknecht bij Jhr. G. S. Boreel op „Westerhout". MAATSCHAPPELIJK HULPBETOON. Het bestuur van de Instelling Maatschap pelijk Hulpbetoon verzoekt ons mede te deelen, dat aanvragen om ondersteuning, welke des Zaterdags na 12 uur binnenkomen niet meer in de vergadering van Maandag avond in behandeling kunnen worden geno men. Deze te laat ingediende aanvragen zullen een week moeten blijven wachten. Be langhebbend dienen er duh rekening mede te houden, dat de aanvragen om onder steuning voor des Zatedrags 12 uur ten raad- huize zijn ingeleverd. VERGADERING BELLAMY-BEWEGING. Donderdagavond zal in de bovenzaal van Hotel Oud Meerestein een openbare verga dering worden gehouden, georganiseerd door de groep Beverwijk van de Internationale vereeniging „Bellamy". Sprekers zijn de heeren ds. H. de Jonge uit Bergen op Zoom, over het onderwerp: .Gelijkheid voor allen" en de heer C. Oder- kerk uit Velsen over: .„Arbeid en Loon". PROVINCIALE STATEN Gistermorgen half elf kwamen de Provin ciale Staten van Noord-Holland voor een buitengewone zitting bijeen Installatie nieuw lid. De heer Klaas de Vries (VD.) die in de vacature-Dr. Abrahams tot lid van de Pro vinciale Staten benoemd is verklaard, legt de bij de wet vereischte beloften af. De Voorzitter wenscht hem met zijn benoeming geluk. De eindstemming over het voorstel tot het aanbrengen van enkele wijzigingen ln het bij besluit der Staten van 23 Mei 1933 vast gestelde Wegenreglement Noord-Holland, wordt aangehouden tot de volgende gewone zitting in verband met een pas afgekomen Kon. besluit, houdende wijziging van het Motor- en Rijwielreglement. Aan de orde wordt gesteld het voorstel inzake de financiering van het Provinciaal Wegenfonds. De heer De Jong Schouwenburg onderstreept de in de vorige zitting door den Commissaris der Koningin gesproken vrien delijke woorden aan het adres van den heer Kooiman, die in dezen tijd als lid van Ged. Staten zijn zwanenzang zingt. Spreker heeft elf jaar lang met den heer Kooiman in de wegencommissie gezeten. Tot zijn genoegen kan hij mededeelen, dat de besprekingen altijd van een aangenamen aard zijn geweest Weliswaar moest hij vaak met den heer Kooiman den degen kruisen, maar het debat was altijd zakelijk en hoffelijk (Applaus). Komende op dit agendapunt constateert spreker met genoegen, dat op den gewonen dienst van het Wegenfonds een batig saldo van f 1.103.866 is overgebleven. Spreker op pert eenige bedenkingen. Hij zou voor de uitvoering van het Wegenplan liever niet willen leenen, maar elk jaar een bijdrage uit de gewone middelen beschikbaar willen stellen, zoo noodig ten koste van een kleine belastingverhooging. De heer Pothuis (S.DA.P.) bepleit voortzetting van den wegenaanleg in de provincie, in het belang ook van de be strijding der werkloosheid. Wat de finan cing betreft is hij het grootendeels met den heer De Jong Schouwenburg eens. Wel spreker van meening, dat Ged. Staten niet te angstvallig moeten zijn, om te leenen, want een en ander mag niet gaan ten koste van loonsverlaging of belastingver hooging. De heer Kooiman (Ged. Staten dankt allereerst den heer De Jong Schouwenburg voor zijn vriendelijke woorden en de Staten voor hun bijval. Spreker dankt den heer De Jong Schouwenburg voor den grooten steun dien hij steeds verleende en herinnert er aan, dat hij veel arbeid in de commissies heeft verricht en dat hij bijna altijd als rapporteur is opgetreden. Spreker verdedigt daarna; uitvoerig dê voordracht van Ged. Staten. Hij zegt, dat de Staten zich tot niets bin den. Het ligt in het voornemen van Ged. Sta ten om elk jaar onder het oog te zien, of een bijdrage uit de gewone middelen voor de fi nanciering van h,et Wegenfonds noodig of ge- wenscht zal zijn,' want de mogelijkheid is niet uitgesloten da ter nog meevallers komen. Ex- zal in een zoo snel mogelijk tempo met het werk worden voortgegaan. Ged. Staten zullen met de wenken van de heem De Jong, Schou wenburg en Pothuis rekening houden. De voordracht van Ged. Staten wordt zon der hoofdelijke stemming goedgekeurd. De heer Asscher (V. B.) bespreekt het voorstel in zake den aanleg van het kanaal Hoorn—Medemblik. Hij komt er tegen op, dat Ged. tSaten den financieeien steun van het Rijk heeft afgewezen. Dit noemt hij onverant- wooi-delijk. oefent critiek op de Kamer van Koophandel De heer F. van de Walle (S.D.A.P.) en Fabrieken voor West-Friesland te Hoorn, die aan de Staten geschreven heeft, dat een besliissing nu nog niet genomen moet worden. Wanneer"echter tot den aanleg van het ka naal besloten wordt, dan zou deze Kamer er de vooi-waarde aan verbonden willen zien, dat dit slechts zal geschieden, wanneer de kosten daarvan op rekening zullen worden gebracht van het ci-ediet voor werkverrui ming. Spreker is van meening, dat de Kamers van Koophandel zich. niet moeten bemoeien met zaken, die hun niet aangaan, doch adeen met handelsaangelegenheden. Het mag waar zijn. zegt spreker, dat de aanleg van dit ka naal vandaag niet noodig is, maar er zullen toch wel betere tijden komen. Hij bepleit aan neming van het vooi'stel van Ged. Staten. De heeren Seegers (comm.) en Pot huis (S.D.A.P.) bestrijden de woorden van den heer Asscher. De heer Asscher (aldus de heer Pothuis) is een goed mensch, maar als politiek mensch kijkt hij altijd „scheef", voor al wanneer het de belangen van de arbeiders bevolking raakt. De heer Kooiman (Ged. Staten) verde digt de voordracht. Hij heeft er met leedwe zen kennis van genomen, dat de heer Asscher zich onwelwillend heeft uitgelaten over ge dragingen van Ged. Staten bij het indienen van deze voordracht. De heer Asscher heeft volgens spreker hiermee het bewijs gegeven, dat hij niet weet wat er in de laatste twee ja ren gebeurd is- Spreker acht het veel beter, de arbeiders aan het graven van dit kanaal te zetten, dan ze op straat te laten rondslenteren en ze steun te geven. Dit kanaal zal hoogst nuttig zijn. Het zal een zegen voor de provin cie blijken te zijn. De heer Asscher komt op tegen de be wering van den heer Pothuis, als zou hij altijd opponeeren, wannaeer het de belangen van de arbeidersbevolking beti-eft. „Wij werkgevers", aldus spreker tot den heer Pothuis, „onder zoeken eerst altijd of iets kan. Dat doen u en de uwen niet!" De voordracht van Ged. Staten wordt zon der hoofdelijke stemming goedgekeurd. Goedgekeurd wordt ook het voorstel van Ged. Staten inzake het beheer van de provin ciale duinterreinen ten dienste der waterwin ning. De overige agendapunten worden eveneens zonder hoofdelijke stemming aangenomen. Benoeming lid van Ged. Staten. Aan de orde komt de benoeming van een lid van Ged. Staten in de vacature-D. Kooi man. De heer G u p i n (V. B.) vraagt of de heer Kooiman nu in deze vergadering officieel wil mededeelen, dat hij bedankt als lid van Ged. Staten. Want volgens spreker is er op dit oogenblik nog geen vacature. Dit kan latei- aanleiding tot moeilijkheden geven. De Voorzitter leest art. 47 van de Pro vinciale Wet voor om aan te toonen, dat deze stemming wel mag plaats hebben. De heer Polak (S.D.A.P.) acht de verkla ring van den heer Boissevain niet zonder be- teekenis. Wanneer in deze vergadering een verkiezing plaats zou hebben, dan zou het college gedurende een zekeren tijd uit zeven personen bestaan. De heer Ketelaar (V.D.) deelt mede, dat de heer Slingenberg de vergadering ver laten heeft. De Provinciale Wet zegt. dat een lid, dat tot lid van Ged. Staten gekozen is. binnen acht dagen kennis moet geven, of hij de benoeming al dan niet aanneemt. De heer Slingenberg lean dus (aldus spreker), met in achtnming van dezen termijn, met een ge rust hart in het college zitting nemen. De heer Rodrigues de Miranda: ,Maar waar staat in de Provinciale Wet, dat de here Slingenberg gekozen zal worden?" (Gelach). De heer Ketelaar: „Nu ja, zegt dan maar X.!" (Gelach). De heer B o i s s e v a i n (V. B.) meent dat de moeilijkheid opgelost wordt, als de heer Kooiman in deze vergadering meedeelt, dat hij met ingang van vandaag ontslag neemt als lid van Ged. Staten. De heer Kooiman (Ged. Staten) voelt de bezwaren aan, die nu gerezen zijn. Hij acht het echter ongewenscht dat het college van Ged. Staten, ook al was het maar voor eenige dagen, onvolledig zou zijn. Wan neer men echter moeilijkheden vreest, dan wil hij wel aan het verzoek voldoen, om nü af te treden. Spreker wil echter thans gaarne mede deelen, waarom hij eerst tegen 30 April ont slag had willen nemen, namelijk omdat hij gaarne nog eenige dagen in functie had willen blijven, om nog uitvoering te kunnen geven aan de besluiten, die in deze zitting genomen zijn, Er zit aan deze uitvoering heel wat vast, vooral wat het kanalen-plan HoornMedem blik betreft. Het mag echter blijkbaar zoo niet zijn. Daarom deelt hij nu aan den Voorzitter mede, dat hij met ingang van Dinsdag 24 April 1934, des namiddags één uur, als lid van Ged. Staten van Noord-Holland aftreedt. Spre ker overhandigt hiervan een schriftelijke be vestiging. De heer Polak (SD.AP.) vraagt nog het woord. De Voorzitter: „Bent u nu nog niet te vreden?" De heer Polak: „Neen, meneer de Presi dent, nog niet heelemaal. Ik vraag me af, of de verkiezing van een lid van Ged. Staten wel mag plaats hebben in dezelfde vergadering, waarin een ontslagaanvraag wordt ingediend. Het reglement van orde spreekt hier niet van." (Geroep: „Nou, nou!" en „Laten we nou gaan stemmen!") De heer G u p i n verklaart, dat hij zijn be zwaren alleen geopperd heeft om eventueele latere moeilijkheden te voorkomen. De voorzitter zegt, dat het toch bekend genoeg is gemaakt, dat de heer Kooiman af treedt. Het was een mededeeling bij de inge komen stukken en de verkiezing staat op de puntenlijst vermeldt. Spreker meent, dat nu de heer Kooiman thans officieel in deze ver gadering ontslag genomen heeft, alle moei lijkheden opgeheven zijn. Thans wordt tot stemming overgegaan. Uitgebracht worden 55 stemmen op Mr. Slingenberg, 1 op den heer Seegers (comm.), 5 blanco en 1 ongeldig. Mr. M. Slingenberg is tot lid van Ged. Staten gekozen. De Voorzitter zegt, dat hiervan aan den heer Slingenberg mededeeling aal worden gedaan. De zitting wordt te half twee gesloten. Mijn mislukt debuut. Kermis in Zaandam. Bohème. American. Dirk de kellner. JoHan, Pierre, staat er my niet één zoo dul delijk en ongerept voor den geest als on?! pretentielooze Dirk. Dirk was het ideale type van den artisten- kellner vlug van begrip, rustig, accuraat ee~ duldig, tactvol en begenadigd met een' L' merkelijk fijn begrip voor ons aller eigenaar! digheden. En aangezien we er in dien tijd zoowat niets anders op na hielden dan juist „eigenaardigheden", moest hij minstens zoo- veel kunnen onthouden en op het. eerste ge! zicht begrijpen als een psycho-analitious" Dirk een bestelling opgeven was eigenlijk overbodig. Hij keek je aan en wist wat le noodig had. Dirk! Ss-ss. ik kom bij u. meneer. Dirk opende, interpuncteerde of besloot vrijwel elke mededeeling door een tweemaal herhaald snel en vertrouwelijk gesis achter den rug van zijn hand. Goed beschouwd kan Dirk geen normale kellner geweest zijn, want als hij zei: Ik kom bij u, dan kwam hij 00k inderdaad. Andere kellners doen dat nooit. Hebt u óók opgemerkt, dat een echte kellner, zoodra hij door middel van die stereotype uitdrukking zijn spoedige komst aan uw tafeltje heeft toegezegd altijd zoo hard en zoo ver moge lijk wegrent? Dirkjaik weet het nieteen koffie maar. Nee meneer, vanavond niet. Hé? En waarom niet? Omdat U buikpijn heeft. Hoe weet je dat? U kijkt zoo moe en u zit voorover. Een brandewijntje met nootmuskaat zal u op knappen, ss-ss. E enhalf uur later was de buikpijn weg. Brave Dirk. 's Avonds ging je dus naar American en het Honk, maar alvorens daar iets van te vertellen, ben ik den lezer het relaas van mijn debuut als professional schuldig. Na mijn eindexamen vond ik, dat ik zoo gauw mogelijk carrière moest maken, Dus liet ik mij inschrijven bij den Bond en kwa men daar zoo nu en dan informeeren of er iets te doenr was. Op een goeien middag liep ik in de>~ val. Laat es kijkeja, als u vrij bent ken u van avond spele op de „kerremes" in Zaan dam. Zoo, hm, wat is het? —Dansmuziek in café „Populair". Alleen? Nee, met een viool en een fagot. De combinatie beloofde niet veel schoons. Is dat alles? Nou ja, ook nog een paar artiesten be geleiden, u weet wel, een nummer, het ge wone werk. Ik wist niets want ik had het nog nooit gedaan. Die dansmuziek zou wel gaan; dank zij het Honk kende ik vrijwel alle tango's, steps en fox-trots van die dagen uit het hoofd, maar dat „nummer" Een vage knagende onrust bekroop me, maar met het gedegageerde air van den routine muzikant die zijn heele leven niets anders doet dan het begeleiden van „nummers", ac cepteerde ik. De mooie zomeravond en het fijne boot tochtje naar Zaandam hadden me mijn zelf vertrouwen terugbezorgd toen ik om half acht het café binnenstapte. Een lange, lage open pijpenla, met achterin een podium en een oude piano. De muziek zou om 8 uur beginnen, maar het was er al aardig vol feestvaneers, die zich in afwachting van de komst voorloopig achter een biertje zaten te vervelen. Bent u den pianist? La-we dan effe dat nummer repeteeren. Het „nummer" was een duo en heette „Teun en Sien" op klompen, in Volendam- merpakjes en zoo. Teun was snip verkouden en in een vreeselijk humeur. Hij duwde me nijdig een gescheurd gevlekt, volstrekt on leesbaar manuscript onder mijn neus. Vooruit, we motte opschiete. Kijk, je begint hier, bij de dubbele streep, de eerste reprise maken^ we niet, de tweede en derde wel, de laatste niet. En den tweeden keer begin je heelemaal van Voren, behalve die drie eerste maten natuurlijk. Dan speel je de vamp net zoolang tot ik met het couplet in val, want daar maakt ik een gijntje, en dan spring je hier over naar de laatste bladzij, refrein, en dan sla je gauw terug, want ik ga ineens door, hier, bij die vetvlek ja. en dan neem je het derde couplet en zonder reprise, dan wacht je weer op mijn gijntje en dan gaan we van hier, nee wacht effe, hier vandaan recht door naar het slot, met re prise en heel vlug, en met die drie maten er- tusschen. Gesnapt? En als me partner invalt gaat 't net andersom, dat wil zeggen je begint bij het laatste couplet en de rest gewoon zonder reprises, behalve de eerste en dan van hier direct op het slot. Doodeenvoudig. Daar gaat-ie. Het was zoo eenvoudig dat ik na 10 maten al geen heg of steg meer wist. Teun werd woest. c Nee stommeling, daar mot je niet be ginnen en die reprise maken we ook niet. Al lemachtig, Professor Beethoven, dat zal me een mooie avond worre met die gooser! Voor uit, over! Het duizelde me, muziek zag ik al lang niet meer, wel als maar heel veel zwart en sterretjes. Maar ik spéélde door, net zoo lang tot ik merkte dat zoowel Teun als Sien ston den te vloeken in plaats van te zingen. Teun was nu bepaald gevaarlijk geworden. Toen hield ik ook maar op en het werd doodstil achter me, angstig stil. Ik voelde het onaf wendbaar onheil al in mijn rug schroeien. Daar kwamen harde voetstappen door de zaal en de stem van den patroon priemde in de stilte: Dat kennne we niet accepteere! Ik heb den Bond om een pianist gevraagd en niet om een idioot. Hier hei-je zeve stuivers voor de boot en nou d'r uit. Ze zelle d'r wel van hoore op den Bond. Daar ging ik, met mijn einddiploma Con servatorium. Afgekeurd en eruitgezet door Teun plus kastelein. En ik moest nog spits roeden loopen ook, de heele lange zaal tus schen de rijen tafeltjes met lachende kin kels door. Aan den uitgang kon ik nog net hoor en hoe een inderhaast gehaalde juf frouw begon te timmeren. Die vond het wel doodeenvoudig. Onderweg terug stelde ik vast, dat er voor het vak blijkbaar nog wat anders noodig is dan een einddiploma. Pas jaren later heb ik dit penibele avontuur aan mijn vrienden durven vertellen, jaren later, toen ook voor mij het begeleiden van nummers dagwerk ge worden was. Maar zoover zijn we nog niet. Eerst American. In diè dagén van mijn debuut kwam de voor hoede van Amsterdams bohème 's avonds bijeen in American. Leidsche Plein. Men vond daar steevast en altijd aan dezelfde stam tafel tj es. letterkundigen, dichters, musici, schilders, beeldhouwers, verder een schedel meter een paar amateur-psychologen, een artistieke chemicus en eenige „uitvreters" die ook aan kunst en filosofie deden, of heetten te doen. De uitvreters dronken kopjes koffie, die ze iemand anders lieten betalen en leenden „even een gulden" dien ze nooit teruggaven. Als u overigens precies wilt weten wat een uitvreter is, lees dan het prachtige verhaal van Nescio. Bohème zonder uitvreters is on denkbaar. In American werd en wordt misschien nog? de grondslag gelegd voor de kunst der toekomst. Daar en nergens anders maakten we pre cies uit hoe het moest en vooral hoe het niet moest. Dirk was onze kellner. Het is hier de plaats om een paar regels te wijden aan de nagedachtenis van Dirk. Tientallen kellners heb ik gekend, dikwijls van zeer nabij. Jarenlang waren het kellners van allerlei soort, rang en stand waarmee ik dagelijks en nachtelijks omging. Mijn zon derling bestaan van zwervend muzikant bracht dat mee. Zoo heb ik ze door en door leeren kennen in al hun geledingen en nuan ces, van den suffen bordenspoeler uit het volkseethuis tot den brillanten chef de récep- tion in Savoy. \fan den zwarten smerigen kombuisjongen op een Afrikaanschen kustvaarder tot den vlotten, zelfverzekerden steward aan boord van een Imperial Airways-machine. Van den schelen bonkigen uitsmijter voor een duistere boevenkroeg in Tanger, tot den zeven talen sprekenden heer die schatten verdient als portier van een luxe-palace in Deauville. Welnu, van al die kellners met hun ver schillende maskers en nooit varieerende con- fectle-namen: Jean. Henri. Jules, wov.Hvib- Een half uur later was de buikpijn weg. half drie American binnenstrompelen, voet je voor voetje en heel voorzichtig, wantt er was den vorigen nacht een zware fuif ge weest in het Honk. Met bonzend hoofd, een flauwt je nabij, liet ik me op een stoel zak ken. De groote zaal was gelukkig leeg. Ergens heel in de wazige verte, bij het buffet, stond Dirk. Ik probeerde in zijn richting te kijken, alleen maar kijken. Maar als je een kater hebt. kun je je hoofd niet naar rechts of links draaien, zonder dat de cosmos daarop reageert door een kanonschot in'je gemartel de schedel af te vuren en n' halven slag om zijn as te wentelen. Dus gaf ik het op en bleef maar doodstil zitten in de hoop dat.... En zoo waar: Ss-ss klonk het bemoedigend aan mijn suizend oor en zonder er verder een syllabe over vuil te maken, zette Dirk voor me neer2 zure haringen en een flesch sodawater. Mijn redding. Wat een genie! Behalve onze kellner. vriend en dokter, was Dirk ook onze bankier. We poften niet alleen eindeloos bij hem. hij leende ons zelf geld als het noodig was, en het was altijd noodig. Vrij hooge bedragen vaak. Jaren later in Marokko, heben eens geld ge leend van een Anrabier. een keurige vent. vol strekt geen woekeraar, maar hij vroeg 25% rente. Dirk vroeg niets en wachtte met enge lengeduld tot hij het terugkreeg. Ofschoon het voor hem, gezien de omstandigheid, dat hij met louter vage, uit den aard der zaak financieel hoogst onbetrouwbare artistieke- lingen te maken had, een riskante liefheb berij geweest moest zijn, geloof ik toch niet, dat iemand er ooit misbruik van gemaakt heeft. Melkboerenhondehaar had hij, lachende oogen en een scheeven neus boven zijn hou ten vierkante kinnebak met stoppeltjes. Toen we eens vol Weltschmerz zaten te grübeln achter ons kleintje koffie, irriteerde me plotseling zijn gezapige grijns en vroeg ik hem: Zeg Dirk, heb jij nou nooit de pin? Hier niet meneer, hier kan dat niet ziet u, maar thuisis het niet zoo lollig. Thuis, wie denkt er eigenlijk ooit aan een kellner thuis? Zoo, herrie met je vrouw of zoo? Mijn vrouw is vorige maand aan de griep weggegaan meneer, en mijn kleine jon gen ook. En nou ben ik thuis alleen ss-ss. Een uit smijter had u gezegd meneer, ham of ros? Neem me niet kwalijk Dirk Maar hij was al weer weg. Voor het eerst van ons leven beseften wij, dat ook een kell ner iemand kan zijn die ergens woont, thuis komt, zijn jasje uittrekt en aan een tafel gaat zitten. Alleen. Zoo erg lang zou Dirk trouwens niet al leen blijven. Een tijd later misten we hem een paar dagen; een van de andere kellners bediende aan ons tafeltje. Waar zit Dirk toch? Vacantie genomen soms? Ja, Dirk had vacantie genomen. En het gaskraantje opengezet. MUSICUS, MOORD TE WASPIK. WAALWIJK, 24 April. Hedenmorgen ontdekte men in het Zuider Afwaterings kanaal te Waspik het lijk van den 70-jarigen ongehuwden J. Kools uit Waspik. Het lijk had een diepe snijwonde aan den hals. Op eenige meters afstand van het water vond men bloedsporen en voetstappen, zoodat men overtuigd is. dat hier een moord gepleegd is en na den moord het lijk in het water is geworpen. Omtrent den dader of eventueel daders is nog niets bekend. De politie heeft de zaak in handen. BURGERLIJKE STAND. HAARLEM, 24 April. Bevallen 20 April: C. Baars—Van Staveren, d.; G. A. van LieropJanssen, z.E. Molenaar —Wensing, z.; M. C. Buitenhof—de Ruijter, z.; E. S. DikBos, z.; M. T. van Tilburgvan Erp, z.; 21 April: J. M. van Belkumvan Loon, z.; H. C. van Eijk--van Schooten, z.; C. van Meer- veld—Verspoor, d.; 22 April: M. Klaver- Schaap, z.; E. ten BoschBerkhout, d.; A. J. PothuizenKieft, d.; B. DriessenKooij, z.; P. J. M. LampDriessen, z.23 April: H. v. d. VeldenWessing, d. Overleden 21 April: A. C. van Wieringen. 65 j„ Zijl weg; J. A. Seijbel. 72 j„ M. van Heems kerkstraat; C. SurendonkSchagen, 67 j„ Rol landstraat; G. J. Kroese, 61 j., Dreef; J„ 3 j.. d. v. J. T. Bruijn, Emostraat; 22 April: A. W. P. Buijs, 11 j., Barendsestraat; 23 April: C. Braaij, 70 j., Spaarndammerdijk.

IJmuider Courant | 1934 | | pagina 8