HET NIEUWE AVONDBLAD defafef ÏJMUIDEN SVlaar dat kunt U niet! BS 19e JAARGANG No. 147 DONDERDAG 26 APRIL 193-4 IJMUIDEP COURANT ABONNEMENTEN: per week 10 ets., per maand 40 cents plus 2y2 cents Incasso, per kwartaal 1.20 plus 5 cents Incasso, losse nummers 3 cents. Kantoor: Kennemerlaan 42 - ÏJmuiden - Telef. 521 Verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen. Uitgave Lourens Coster, Maatschappij voor Courantuitgaven en Algemeene Drukkerij N.V. Directie; P. W. PEEREBOOM en ROBERT PEEREBOOM ADVERTENTIÉN: 1—5 regels f 0.75. Elke regel meer 15 ct. Bij abonnement belangrijke korting. Adverten ties van Vraag en Aanbod 1-3 regels 25 ct., elke regel meer 10 ct. Ingezonden mededeelingen dubbele prijs. ALLE ADVERTENTIëN, OPGEGEVEN VOOR DIT BLAD WORDEN KOSTELOOS OPGENOMEN IN DE NEVEN-EDITIE HET NIEUWE AVONDBLAD DE KENNEMER COURANT. Alle abonnés van dit blad zijn, zoodra zij 14 dagen als zoodanig in de registers zijn Ingeschreven en verder op voorwaarden, die van tijd tot tijd gepubliceerd en ten kantore van dit blad gratis verkrijgbaar zijn kosteloos verzekerd tegen de gevolgen van ongevallen voor de navolgende bedragen: 2000.— bij algeheele invaliditeit; 600.— bij overlijden; 400.— bij verlies van een hand, voet of oog; 250.bij verlies van een duim; 150.— bij verlies van een wijsvinger; 100.bij breuk van boven- en/of onderarm; 100.— bij breuk van boven- en/of onderbeen; 50.bij verlies van een anderen vinger. Tenge volge van spoor-, tram- of autobusongeval; 5000.bij overlijden van man en vrouw beiden; 3000.bij overlijden van den man alleen; 2000.bij over lijden van de vrouw alleen. Opvarenden van visschers-, marine-vaartuigen enz. 400.— bij verdrinkingsdood door ongeval tijdens de vaart, tot een maximum van 2000indien hetzelfde ongeval den dood van vijf of meer abonnés mocht tengevolge hebben. Alleen de abonné(e) zelf is verzekerd, behoudens het vermelde omtrent spoor-, tram- of autobusongevallen. Polis is niet noodig. Uitkeeringen krachtens deze verzekering worden gewaarborgd door de Nieuwe HJLV.-Bank te Schiedam. Records. Een wielrenner is rondom het IJselmeer gerend in liy2 uur. Dit is een nieuw record. Het oude stond op naam van een anderen wielrenner, die er verleden jaar 131/. uur over deed. De verbetering is dus zeer aanzienlijk, en de nieuwe recordhouder haalde een ge middelde snelheid van 31 K.M. per uur. Dat is mooi. Zijn tijd zou nog heter geweest zijn als niet ergens een veldwachter hem aange houden en bekeurd had. Deze veldwachter begreep het niet. De man verried een gemis aan recordgeest, dat in het jaar 1934 als ver bazingwekkend genoteerd moet worden. Ik zou haast zeggen: als een nieuw record. Want wij doen overigens allemaal mee aan de record jacht, al rijden slechts weinigen het IJselmeer rond, en al zijn velen er zich nau welijks bewust van. De Engelsche roman schrijver Hutchinson heeft, een jaar of twaalf geleden, velen dier halfbewuste re cordjagers tot vol bewustzijn gebracht. In zijn boek „If Winter Comes" liet hij zijn hoofdpersoon, eiken dag als de man van zijn kantoor naar huis fietste, het liehtelijk-hel- lende laatste deel van den weg freewhee lend" afrijden. En dan zat de hoofdpersoon van Hutchinson voortdurend in spanning, of hij zijn tuinhek zonder trappen bereiken zou, of niet. Hij wrikte een beetje met zijn voor wiel, en gaf een extra zetje met zijn lichaam, en zoo. Als ik 't mij goed herinner slaagde hij er tenslotte inderdaad in, het tuinhek te halen, en het record was gevestigd. Had die hoofdpersoon van Hutchinson zijn buurman hetzelfde zien beproeven, dan zou hij stiekum gelachen hebben. Vooral als de buurman zijn eigen hek, dat nog tien meter dichterbij was, niet haalde. En hij zou ge dacht hebben: vriend, ik weet wat jij wilt, maar je beseft niet dat ik het weet. En de buurman zou hetzelfde van hem hebben ge dacht. Dit soort recordjagerij bekent men niet aan anderen, en nauwelijks aan zichzelf. Evenmin als het aantal stappen dat men neemt van zijn huis tot de dichtstbijzijnde brievenbus, en dat men berekent als men heelemaal niets heeft om aan te denken. Het succes dat Hutchinson met de bewuste passage in zijn boek behaalde was ontstel lend. Bijna alle critici haalden het gevalletje aan. Het was een van de grondslagen van het succes van „If Winter Comes" en hielp den naam van den auteur vestigen als „psycholoog". Natuurlijk doet u niet aan zulke kinder achtigheden, maar u weet wel precies wat uw kortste tijd. is per fiets naar uw kantoor, of. hollende en trammende naar uw ochtend trein, of per auto naar Den Haag. Wat er uit die auto te halen is weet u zeker precies, en u vertelt dit zelfs gaarne. Het is niet kin derachtig, hetgeen wel de kortste tijd is, waarin ge u scheert. Dit alles stemt tot bescheidenheid tegen over de beroeps-record jagers, zooals Sir Mal colm Campbell in zijn renwagen, den wiel renner rondom het IJselmeer en dien Duit- scher in dat zeilvliegtuig hoe-heet-ie-ook- weer? die zich zooiets als twee etmalen lang liet voortwaaien, ofschoon hij vergeten had voedsel mee te nemen. Helden van het record! Zij wagen hun leven erbij: u hoog stens een jaapje, als gij uw scheer-record tot 4 min. 57 sec. terugbrengt, of de kip van een ander als gij 's morgens om zes uur in 35 minuten naar Den Haag rent in uw auto. Tallooze andere gevallen van record jacht zou ik kunnen opnoemen: van het kortste robbertje bridge af dat mevrouw X ooit ge wonnen heeft tot de langste en vervelendste politieke redevoering toe, die meneer Y ooit gehouden heeft, maar het schijnt overbodig. Gansch het menschelijk leven van dezen onzen tijd zit vol geheime en openbare records, en als we eerlijk zijn moeten we bekennen dat wij allemaal meejagen. Omtrent de wijsgee- rige verklaring van dit alles zouden kolom men vol te schrijven zijn. Dit zorgvuldig nalatend, maar nog even terugkomend op het IJselmeer, vestig ik er uw aandacht alleen nog op dat iedere groote nieuwe wegenaanleg altijd aanleiding geeft tot nieuwe recordjacht, en dat dit vooral het geval is als een nieuw „circuit" erdoor ont staat. De afsluitdijk heeft ons niet alleen nationalen roem en een nieuwe verbinding met Friesland en Groningen maar ook weer een nieuw circuit bezorgd. Wellicht zal het nog internationale wedstrijden beleven, onder den naam „Circuit du Lac d'Yssel" of iets van dien aard. En ongetwijfeld heeft men het reeds niet alleen rondgefietst, maar ook rond gehold, rond-gesnelwandeld, rond-ge-auto'd en rondgevlogen. Er zal ook nog wel eens een voorstel komen, om er een renbaan omheen te leggen Maar die veldwachter snapt het niet, en eerstdaags, als-ie vrij van dienst of net aan 't verbaal-schrijven is, komt de volgende wiel renner en doet het in 11 uur 22 minuten. Mis schien zal hij zich eindelijk schamen, als ie dat leest. R. P. „BEIDER BELANG". De heer Siewertsen heeft zooals reeds eerder door ons is gemeld een tweede zaak geopend in de Huygenstraat 14. Op den dag der opening zou men bij het binnentreden der zaak zich gewaand hebben in een bloemenmagazijn, door het groote aantal bloemstukken, die als blijken van sympathie waren gezonden. Dat deze zaak door omwonenden op prijs wordt gesteld, bleek wel uit het feit dat het reeds spoedig geer druk in den winkel was. „VEILIG VAREN". ONMISBAAR VADEMECUM VOOR ZEEVISSCHERS. Wij ontvingen een exemplaar van „Veilig Varen", een gecyclostyleerd boekwerk, folio formaat, dat verkrijgbaar is bij de Vereeni- ging van Reeders van Visschersvaartuigen. Het is een onmisbaar vademeucum voor de zeevisschers en wel voor dat deel der op varenden, dat belast is met de navigatie, dus voor schippers, stuurlieden en matrozen. In „Veilig Varen" heeft de samensteller de heer P. J. Verwayen, directeur der Ge meentelijke Visscherij,school 152 vragen en het antwoord daarop „gecomponeerd". Het is als het ware een samenvatting van die wettelijke bepalingen, welke iedereen, die wel eens het commando over een visschers- vaartuig voert, dient, te kennen. Vragen dus, die iedere zeevisscher met uitzondering van het machinekamer-personeel, moet kunnen beantwoorden. De verschijning van een dergelijk werk in populairen vorm geschreven door een uiterst bekwaam zeeman, die gedurende den korten tijd dat hij den scepter zwaait over de Ge meentelijke Visscherijschool heeft bewezen te zijn de man, dien de school noodig had, is van groote beteekenis voor ÏJmuiden. Maar tevens ook het bewijs, dat er heel wat ver anderd is in het visscherij-onderwijs, met name wat de belangstelling betreft. Er is een tijd geweest, dat dit onderwijs verre van populair was. Noch bij de reeders, noch bij de zeevisschers. En thans? Het ver schijnen van „Veilig Varen", bewerkt door de directeur der Gemeentelijke Visscherij school, uitgegeven door de Reedersvereeni- ging wijst op een nauw contact tusschen school en reeders. En wat de opvarenden betreft, de overvolle school getuigt van de groote belangstelling van de zijde der zee lieden. Wij komen hierop binnenkort nog terug „Veilig Varen" verdient "een wijde ver spreiding. Het hoort thuis op eiken trawler het hoort thuis in de schaftlokalen om het antwoord te geven bij meeningsverschillen in zeevaartkundige debatten tusschen zee visschers onderling, die ook aan den wal nergens liever over. spreken dan over hun „gevallen", hun ervaringen; feitelijk hoort iedere zeeman het bij zich te hebben om hem, als hij eens twijfelt, op den rechten weg te helpen. Wij kunnen geen betere propaganda maken voor het geschrift dan door het doen van een greep in de vragen en de antwoorden: 1. Wat is een stoomvaartuig? Elk vaartuig voortbewogen door machines, ook al is bet tegelijk onder zeil. 2. Wat is een zeilvaartuig? Een vaartuig dat uitsluitend onder zeil is. 3. Hoe maakt een vaartuig met schoorsteen kenbaar dat het uitsluitend onder zeil is? Een zwarte bal van 6 d.M. vóór op bet vaar tuig ter plaatse waar deze het best gezien kan worden. 4. Kan dit vaartuig nu niet manoeu vreeren? Het manoeuvreert als een zeilvaar tuig. 68. Wat wordt verstaan onder een korte stoot? Een stoot van ongeveer één secon de duur. 69. Wat wordt verstaan onder een lange stoot? Een stoot van 4 tot 6 seconden duur. Verder zijn er in opgenomen verschillen de vlagge- en geluidsseinen, kortom de zee man vindt er een antwoord op elke vraag', die op bet gebied van navigatie te beant woorden valt. CONCINERE. Men verzocht ons er op te willen wijzen dat bet concert, hetwelk Donderdagavond door Concinere in de P.- Vermeulenschool wordt gegeven, geheel is ten bate van deze school. DE NEDERLANDSCHE HOOGOVENS TE ÏJMUIDEN Onder bovenstaanden titel is bij de N.V. Wed. J. Ahrend en Zoon te Amsterdam van de hand van den heer A. v. d. Linde versche nen een boekje van 32 pagina's waarin de in richting en de werken der fabrieken voor leeken wordt verklaard. Het werkje is verlucht met een 11-tal foto's en bevat verder drie uit vouwbare teekeningen met schematische voor stellingen van onderdeelen van het bedrijf. De menschen uit'onze omgeving zien dage lijks de geweldige hoogovens, zij zien de groote stoomwolken opstijgen uit de omgeving van de cokesovens, zij zien 's avonds den vuur gloed, zij zien de buisleiding van het hoog- ovengas. Maar overigens weten zij van dit in teressante bedrijf, waarvan ÏJmuiden het mo nopolie heeft, heel weinig. Welnu, wie er wat meer van wil weten, hij koope het interessante boekje van den heer van der Linde, dat op een voor ieder begrijpelijke wijze zeer duide lijk uiteenzet het hoe en het waarom van het hoogovenbedrijf. Het boekje bevat tal van interessante gegevens van statistisohen aard. Zoo kan men lezen, dat een hoogoven per jaar ca. 525 millioen kubieke meter gas produceert dat per jaar uit het door de eokesfabriek ge produceerde gas ca. 10.000 ton teer, ca. 4000 ton zwavèlzure ammoniak (kunstmest) en c.a. 3000 ton benzol wordt gewonnen, dat- per jaar ongeveer 360,000 ton siteenkool wordt gebruikt waaruit ongeveer 260.000 ton cokes en ca. 120 millioen kub. meter gas wordt verkregen. De foto's hadden wel wat scherper kunnen zijn. Voor studiemateriaal voor Nijverheidsschool en H. B. S. lijkt het ons zeer geschikt- DE CONTINGENTEERING VAN FRANKRIJK. „Sommige handelaren maken exhorbitante winsten". MAAR HOE KAN DAT ANDERS. Wij laten hieronder volgen hetgeen burge meester Rambonnet in zijn beschouwing over oorzaken van de crisis schreef over de con- tingenteering van Frankrijk. Frankrijk, aldus de burgemeester, begon 1 October met contingenteermg. Toegestaan werd een kwantum versche grove zeevisch van 3.800.000 K.G. en fijne zeevisch van 950.000 K.G., welke hoeveelheden niet regelmatig over de kwartalen werden onderverdeeld. Te gen dit laatste zou niet zulk een groot be zwaar zijn geweest wanneer slechts verre kening zou mogen plaats vinden in een vol gend kwartaal, van wat in een vorig kwartaal minder was geleverd. Het totaal toegestane kwantum kan niet onredelijk worden ge noemd, alleen had de verhouding grove en fijne visch gunstiger kunnen zijn voor de fijne visch, die IJmuiden's kustvisscherij zoo veel levert, en waaraan Frankrijk zoovel be hoefte heeft. Het is misschien nog wel 'geoor loofd de vraag te stellen of hier werkelijk door onze Nederlandsche diplomatie en han delsvertegenwoordiging in Frankrijk alles is gedaan om op dit punt verbeteringto ver krijgen. 1 Juni 1933 werden de Nederlandsche uit- voerconsenten. als certificats d'origine door de Fransche Regeering erkend. Hierover het volgende: de fijne visch, die haar Frankrijk wordt uitgevoerd, bestaat bijna uitsluitend uit tong. De uitvoer geschiedt in den regel zóó, dat de tong in de openmarkt te ÏJmuiden wordt gekocht, daarna naar Parijs geconsig neerd en daar in de Fransche markt publiek verkocht. De consenten worden in hoofdzaak uitgegeven aan een kleine groep handelaren, die gewoon waren naar Parijs te consignee- ren. Het bezwaar, dat door dë reeders tegen deze regeling wordt geopperd bestaat hierin, dat nu de visch te ÏJmuiden wordt gekocht tegen de geldende Nederlandsche prijzen en te Parijs verkocht tegen de geldende Fran sche prijzen, het verschil dat ligt tusschen de Nederlandsche en de Fransche prijzen ge heel aan de consenthouders ten goede komt. Dit verschil wordt in sommige gevallen zeer groot, en sommige handelaren maken dan exorbitante winsten, gelijk in de maanden Juni en Juli 1933 het geval was. De Neder landsche markt staat ook thans nog prak tisch voor eiken aanvoer open, terwijl de Fransche markt vreemde visch slechts in be perkte mate toelaat. Het verlangen van de reeders is nu, vooral na de in 't algemeen uiterst geringe besom mingen der kustbooten nu al wel een jaar lang, dat een deel der aangevoerde tongen door de vischhalautoriteiten voor export naar Frankrijk wordt aangewezen, in vrije mede dinging wordt verkocht en dat voor de ver zending van deze visch consenten voor uit voer naar Frankrijk worden afgegeven aan iederen vischhandelaar, die in 1932 bij den vischafslag als kooper was ingeschreven. De mogelijkheid van het kunnen exporteeren wordt in dat geval dus verlegd van den han delaar naar het artikel. Deze betere regeling is nog steeds, uitgebleven, wel werd de bevoegd heid tot exporteeren aan wat meer handelaren dan voorheen gegund, waardoor de behaalde winsten wat meer werden verdeeld, het be zwaar der reeders bleef in ongewijzigde mate bestaan. Dat in sommige maanden van het af- geloopen jaar het verschil tusschen de Neder landsche en de Fransche prijzen slechts ge ring was mag niet leiden tot de meening. dat groote prijsverschillen niet meer kunnen voor komen. in enkele maanden van den vorigen zomer waren de tongvangsten schaarsch, de marktprijs te ÏJmuiden ging toen omhoog. In latere maanden, bij ruimere vangsten, kwamen de prijsverschillen weder ongewijzigd voor den dag. Flier is een punt, dat bij objectieve beschou wing met eenigen goeden wil gemakkelijk tot een voor het visscherij bedrijf in zijn geheel aannemelijke oplossing kan worden gebracht. Behalve de contingenteermg hief Frankrijk invoerrechten voor alle soorten versche zee visch van 34 francs per 100 K.G., deze zijn omstreeks Juli 1931 verhoogd tot 100 francs per 100 K.G. bruto fijne visch en 60 francs per 10G K.G. grove visch. Het was te begrijpen, dat burgemeester Rambonnet de tong-kwestie, die een tongen kwestie is geworden, getuige de vele woorden, die hierover over de tong zijn gegaan, in zijn beschouwing niet voorbij zou loopen. Ook de Reedersvereeniging heeft zich hiermede in haar jaarverslag bezig gehouden. Een en ander behoeft ons niet te verwonderen, want de al gemeene opinie is, dat de thans geldende rege ling weliswaar een tiental exporteurs groote winsten bezorgt, maar niet wordt geacht te zijn in het algemeen belang van het bedrijf, vooral niet in dat van de kustvissehers. De vraag is echter: hoe kan het anders? Bij de beantwoording hiervan dient men er in de eerste plaats rekening mee te houden, dat het hier gaat om een Fransch belang. Ons land mag blij zijn, dat het zulk een aanzienlijk con tingent van Frankrijk heeft toegewezen ge kregen: voor het halfjaar van 1 April tot 30 September kreeg Nederland van het totaal van 800.000 K.G. fijne visch er 359.000 K.G. Er is een regeling getroffen met Frankrijk over de verdeeling en over de certificaten van oor sprong. Een verandering, hoe gewenscht ze ook mag zijn, is in verband met den „dualis- tischen" aard van de kwestie niet zoo gemak kelijk door te voeren. Het denkbeeld van den burgemeester, een deel der aangevoerde tongen door de visch- autoriteiten voor export naar Frankrijk aan te doen wijzen en in vrije mededinging met consent te doen verkoopen aan iederen visch handelaar die in 1932 als kooper was inge schreven, lijkt ons practisch niet uitvoerbaar. Stel dat er op één dag een aanvoer is van 10.000 K.G. tong van Nederlandsche trawlers, loggers en schuitjes, bij een voor export aan te wijzen kwantum van 2000 K.G. Mag dan van eiken trawler, van eiken loggex en van elk schuitje slechts .1/5 met consent worden verkocht? Vooral bij schuitjes is dit een onmogelijkheid. Er zou misschien iets bereikt kunnen worden indien men uitbreiding gaf aan het aantal ge lukkigen. In deze richting schijnt er reeds ge werkt te worden. Op den prijs van de tong zou dit echter weinig invloed uitoefenen; alleen het rechtsgevoel van de achteruitgestelden of van hen die zich achteruitgesteld meenen zou hiermede bevredigd worden. JAARVERGADERING C. B. P. T. T. De afdeeling Kennemerland van den Cen- tralen Bond van P. T. T.-personeel kwam ter jaarvergadering in lunchroom Eijnthoven bijeen. Het jaarverslag van den secretaris, den heer B. Heimig, vermeldde een totaal leden tal van 98, terwijl de penningmeester, de heer G. K. C. Schipper- mededeelde, dat de reke ning over het afgeloopen afdeelingsjaar met een batig saldo sloot. Bij de gehouden periodieke verkiezing van den eersten functionaris werd deze bij accla matie herkozen. De heeren Heidoorn en Scheffer namen zitting in de kascommissie, teneinde den penningmeester volledige dé charge te verleenen. De verkiezing voor het bestuur der vakgroep Telefonisten wordt aan gehouden, daar de leden-telefonisten in ver band met de automatiseering van het bedrijf in deze gemeente nog slechts tot 1 Augustus a.s. in functie blijven. De algemeene secretaris van het hoofdbe stuur, de heer H. van Giessel, was uit den Haag overgekomen ten einde deze jaarverga dering, die slechts matig bezocht was, bij te wonen. Hij werd door den afdeelingsvoor- zitter, den heer Oh. Ultzen, bij den aanvang met een hartelijk woord van welkom begroet. U DENKT te kunnen mee- praten over schit- terende films, OF U moet DE FILM „Ik was een spion" gezien hebben. Een ont roerende spionnage film. (Adv. Ingez. Med.) DE MASSA-BEGRAFENIS TE SERAJEWO. Joego-^uoió^ewoneio dragen de kist van een der 110 bij dpi mijnramp omgekomen arbeiders grafwaarts. CONCERT „EUPHONIE". Door het Symphonie-Orkest „Euphonie" wordt Zondagavond in het Patronaatsgebouw een concert gegeven, met medewerking van het mannenkoor „Zanglust" uit Beverwijk. Dit zeer gunstig bekendstaand koor heeft een vorig maal het orkest als gast gehad ern nu zullen de Beverwij kers dit bezoek beant woorden. Dat dit concert ongetwijfeld een groote be langstelling verdient bewijst een blik op het programma, dat tal van voorname werken bevat. Euphonie zal onder de eminente leiding van haar directeur Marinus Adam o.m. uitvoeren Jozef Haydn's Militar-Symphonie, Drie Duit- sche Dansen van Mozart, een Beethoven- Menuet, een balletfantaisie van L. Ganne Ter psichore en Popy's welbekende Suite Oriëntale, Dat dit een repertoire is, dat tot in de fines ses verzorgd zal zijn, daar staat de reputatie van den tweeden dirigent der H.O.V. den hoor der borg voor. De leider van „Zanglust", de heer H. van Dijk, is zeer zeker geen onbekende in onze gemeente. Meerdere koren heeft hij met succes geleid naar (in den dubbelen zin des woords) hooger sferen. Ook Zanglust komt met nummers, welke voor liefhebbers der vo cale kunst aantrekkelijk zijn: In Epiphania Domini, een zeer mooi werk voor mannenkoor, Loots' Morgenlied, Der Junge Rhein en Der Spielmann, twee melodieuze liedertafelcom- posities. Gecombineerd zullen Euphonie en Zanglust de ook te Beverwijk reeds zoo in den smaak gevallen Strauswals An der schónen blauen Donau uitvoeren. Een programma dus, dat een concert be looft, dat ongetwijfeld de moeite van een be zoek waard is. En van bezoeker wordt men na tuurlijk donateur van dit belangrijke dilettan- tensymphonie-orkest! Deze zoowel als nieuwe werkende leden, zijn in een vereeniging altijd van harte welkom. IS DIE FIETS VAN U? Aan het bureau van politie zijn inlichtingen te verkrijgen over een oud heerenrijwiel, dat Zondagavond onbeheerd werd aangetroffen bij het overzetveer van den heer Dienaar. „ZANG EN VRIENDSCHAP" Deze Vereeniging, die eenige maanden ge leden, met het oog op haar gering aantal le den, de repetities had gestaakt, zal thans weer een aanvang nemen met haar repetities, welke voortaan zullen worden gehouden in het zaaltje van café „de Griffioen" van den heer B. Demmers, Trompstraat hoek Fr. Naere- boutstraat, ÏJmuiden (O.) Ook in de leiding is wijziging gekomen, door dat thans als directeur is benoemd de heer IT. Arisz te Santpoort, alhier bekend als di recteur van diverse koren en kwartetten. GROOTE DIEPGANG Het van Curacao met stookolie aangekomen Britsche motortankschip Trocas passeerde naar Amsterdam met een diepgang van 8.2 M. UITVOERING JEUGDKERKKOOR. Het Jeugdkerkkoor onder leiding van mevr. Doevendans—Oortwijn kan met voldoening op baar zanguitvoering in het gebouw voor Christelijke Belangen gegeven, terugzien. Het uitgebreide programma werd door de jonge zangeressen heel zuiver afgezongen. Vooral de Cantate Prins Lente van Hendrika van Tussenbroek werd goed vertolkt. De soli door de leidster uitgevoerd, mocht te recht een apart succesje verwerven. Mevr. DoevendansOortwijn beschikt over een prachtig heldere stem. Een trio bestaande uit de heeren S. A. Doe vendans (viool en orgel), M. Koning (cello) en C. Mets (piano), hebben op zeer verdien stelijke wijze een aantal melodieuze compo sities uitgevoerd, waarvan Dvorak's Humo reske wel zeer goed geslaagd-was. In de pauze werd de leidster van het Jeugd kerkkoor bloemen aangeboden. De avond werd met gemeenschappelijk 'jgen en gebed geopend en spovt-T. De belangstelling an bet miv'ek was echts matig; 1 et applaus na elk der uitge voerde nummers vergoedde echter kwalitatief wat het kwantitatief te kort kwam. De baten van deze zanguitvoering, in de pauze waarvan nog een verloting gehouden werd, kwamen ten goede aan de Bethlehem- kerk en aan de Ned, Herv. Diaconie,

IJmuider Courant | 1934 | | pagina 1