HET NIEUWE AVONDBLAD 19e JAARGANG No. 148 VRIJDAG 27 APRIL 1934 NMUIDEP COURANT ABONNEMENTEN: per week 10 ets., per maand 40 cents plus 2^ cents incasso, per kwartaal f 1.20 plus 5 cents incasso, losse nummers 3 cents. Kantoor: Kennemerlaan 42 - IJmuiden - Telef. 521 Verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen. Uitgave Lourens Coster, Maatschappij voor Courantuitgaven en Algemeene Drukkerij N.V. Directie: P. W. PEEREBOOM en ROBERT PEEREBOOM ADVERTENTIEN15 regels f 0.75. Elke regel meer 15 ct. Bij abonnement belangrijke korting. Adverten ties van Vraag en Aanbod 1-3 regels 25 ct., elke regel meer 10 ct. Ingezonden mededeeüngen dubbele prijs. ALLE ADVERTENTIëN, OPGEGEVEN VOOR DIT BLAD WORDEN KOSTELOOS OPGENOMEN IN DE NEVEN-EDITIE HET NIEUWE AVONDBLAD DE KENNEMER COURANT. Alle abonnéa van dit blad zijn, zoodra zij 14 dagen als zoodanig in de registers zijn ingeschreven en verder op voorwaarden, die van tijd tot tijd gepubliceerd en ten kantore van dit blad gratis verkrijgbaar zijn kosteloos verzekerd tegen de gevolgen van ongevallen voor de navolgende bedragen: 2000.bij algeheele invaliditeit; 600.bij overlijden; 400.— bij verlies van een hand, voet of oog; 250.— bij verlies van een duim; 150.— bij verlies van een wijsvinger; f 100.— bij breuk van boven- en/of onderarm; 100.— bij breuk van boven- en/of onderbeen; 50.bij verlies van een anderen vinger. Tenge volge van spoor-, tram- of autobusongeval; 5000.— bij overlijden van man en vrouw belden; 3000.— bij overlijden van den man alleen; 2000.— bij over lijden van de vtouw alleen Opvarenden van visschers-, marine-vaartuigen enz. 400.— bij verdrinkingsdood door ongeval tijdens de vaart, tot een maximum van 2000indien hetzelfde ongeval den dood van vijf of meer abonnés mocht tengevolge hebben. Alleen de abonné(e) zelf is verzekerd, behoudens het vermelde omtrent spoor-, tram- of autobusongevallen. Polis is niet noodig. Uitkeeringen krachtens deze verzekering worden gewaarborgd door de Nieuwe H-A.V.-Bank te Schiedam. Remmen. De politie te Haarlem heeft 'n remmenweek gehouden, en de resultaten hebben bewezen dat dit geenszins overbodig was. Het aantal griezelige gevallen is onharmhartig aan het licht gekomen en men kan er niet anders uit afleiden dan dat véle menschen maar uit ge brek aan verantwoordelijkheidsgevoel, uit sleur, uit onverschilligheid met slecht wer kende remmen blijven rijden. Na de licht- en de bochten-week heeft deze remmenweek verreweg het meest ontstellende resultaat op geleverd, en men vraagt zich van zelf twee dingen af: le. hoe zou het in andere Neder- landsehe gemeenten zijnOok op het plat teland, waar zooveel oude wagentjes rond- hotsen? en 2e. wat zal er in de toekomst ge beuren om dit kennelijk voortdurend-aanwe- zige gevaar weg te nemen? Ik heb geen illu sies omtrent betere toestanden in andere plaatsen; er is geert enkele reden om het be staan daarvan aan te nemen. Wellicht is het in vele gevallen nog erger, dan hier ge bleken is, en wie zelf veel rijdt en dus uit er varing weet, hoe vaak men in het verkeer afhankelijk is van de bewegingen van andere auto's, rilt lichtelijk bij de gedachte. Niemand zal zich verbazen over hetgeen een lezer van dit blad, de heer D. Piekaar te Bentveld, ons schrijft: „Met verbazing heb ik de berichten gelezen van de resultaten der remmencontröle, aan gezien deze controle tevoren bekend gemaakt was en er dus ruim gelegenheid geweest is, de ergste verwaarloozing te herstellen. Wat zou het resultaat wel geweest moeten zijn, wan neer controle onverwacht had plaats gevon den? Het doel van dit schrijven is, uw medewer king in te roepen zooals dit ook door mij is verzocht aan de KN.A.C. en aan den A.N.W.B., om er bij de regeering op aan te dringen controle op automobielen verplicht te stellen, b.v. per 3 maanden. Wellicht zou dit grooter veiligheid op den weg geven en het aantal ongelukken belangrijk verminderen. Wanneer men bij de wegenbelasting-kaart ook een cer tificaat voor het in orde zijn van den wagen in bezit moest hebben, dan zou het publiek daar ten zeerste mede gediend zijn. Vertrouwende op uwe medewerking te mo gen rekenen, verblijf ik, enz." Wij sluiten ons gaarne bij deze gedachte aan, ofschoon de invoering van een alge- me ene controle een te kostbare zaak schijnt om in een tijd als deze daarop te kunnen aandringen. Het aantal auto's in - Nederland is zoo enorm groot; dat een driemaandelijk- 'sche controle op alle ongetwijfeld weer de aanstelling van een nieuwe groep vaste func tionarissen zou vergen. De verleening van certificaten lijkt nog meer bezwaren op te leveren; in vele gevallen zou daardoor ver traging kunnen ontstaan, nadeelig voor de vele houders van bedrijfsauto's en een nieu we ergernis voor alle autorijders zonder uit zondering. Zij voeren, al verscheidene pape rassen met zich mee, en worden al vaak ge noeg aangehouden om die te vertoonen. Ik zou dus veel bescheidener wenschen willen uiten. Als in iedere plaats van eenigen omvang een paar maal per jaar de politie ge durende bv. twee dagen een dergelijke „steek proeven-controle" kon uitoefenen als de Haar- lemsche politie nu heeft toegepast zou er al heel veel gewonnen zijn, en er zou geen kost baar nieuw controle-apparaat voor vereischt worden. Op het platteland zou zulke controle moeilijk toegepast kunnnen worden door de gemeentepolitie de dorpsVeldwachter schijnt er niet de aangewezen man voor maar men beschikt vermoedelijk over vol doende rijksveldwachters en rijksbeambten met de bevoegdheid van onbezoldigd rijks veldwachter om ook daar af en toe steekproe ven toe te kunnen passen. Wij zullen in Den Haag eens informatie ne men naar de mogelijkheid van een dergelijk permanent toezicht dat natuurlijk praetisch verzekerd zou moeten worden door b.v. de ge meenten halfj aarlij ksche rapporten over de resultaten te laten uitbrengen en wij ge- looven met den inzender, dat dit ongetwijfeld een daling in de ontstellende cijfers van de ongelukken-statistiek tengevolge zou hebben. R. P. IJMUIDEN HULDIGING M. BUIJTENHUIJZEN In verband met zijn a.s. vertrek werd de stationschef de heer M. Buijtenhuijzen al- hier door vïsohhandel en industrie een huldi ging bereid die door de spontane wijze waar- op zij was opgekomen den heer Buijtenhuijzen ongetwijfeld bijzonder getroffen zal hebben. De vertrekkende chef werd toegesproken door den heer Joh. M. van der Plas, die hem hulde bracht voor de wijze, waarop hij den visch- handel terzijde heeft gestaan. De heer van der Plas bood den heer Buijtenhuijzen namens een groep vischhandelaren een schrijfbureau aan, De heer Allard die eveneens het woord voerde, was eveneens zeer erkentelijk voor de wiize waarop de heer Buijtenhuijzen de in dustrie is tegemoet gekomen Namens de ijsin- dustrie schonk de heer Allard een bureau stoel. De heer Buijtenhuijzen dankte voor de hem gebrachte hulde alsmede voor de geschenken. Hij bracht hulde aan het spoorwegpersoneel, dat hem steeds met ijver ter zijde heeft ge staan en sprak ten slotte den wensch uit, dat er spoedig betere tijden voor IJmuiden mogen aanbreken. VOOR HET BELANG VAN DE RIJPERE JEUGD. Het bestuur van den eenigen tijd geleden opgerichte „Vereeniging ter bevordering van de belangen der rijpere jeugd" heeft zich met een circulaire tot de ingezetenen gewend met het verzoek, de vereeniging door als lid toe te treden in staat te stellen, het beoogde doel te verwezenlijken. De vereeniging. zoo lezen wij in de circu laire, bedoelt to zijn een neutrale vereeniging, neutraal in dezen zin, dat zij in samenwer king en met de hulp van de burgers der ge meente Velsen, van elke richting, zich tot taak stelt, de rijpere jeugd dezer gemeente, waaronder worden verstaan de meisjes en jongens van 14 jaar en daarboven, onver schillig uit welk milieu of van welke richting ook, een aangename en opvoedkundige aflei ding te bezorgen in de vrije middag- en avonduren. Het ligt uit- opvoedkundige overwegingen niet in de bedoeling van de vereeniging, het werk gratis te geven. Het geschonkene vindt dikwijls minder waardeering dan dat, waar voor een simpel offer wordt gevraagd, aldus de circulaire: Voor het volgen van een cur sus, het bezoeken van avonden, waar opvoed kundige of leerzame onderwerpen zullen wor den behandeld, zal iets moeten worden be taald. Maar uit den aard der zaak zullen deze bijdragen slechts gering kunnen zijn en de vereeniging zal haar nuttig werk niet kun nen beginnen wanneer zij niet over een blij vende kleine bijdrage van vele medeburgers zal kunnen beschikken. „DE GROOTE KLEINE MAN" IN THALIA. In Thalia wordt deze week vertoond „De groote kleine man" (The little giant). Dit is een gangster, die met vooruitzienden blik de dranksmokkel-affaire liquideert als Roosevelt wordt gekozen en Hoover en met hem het drankverbod het veld ruimt. Het 18e amen dement heeft den gangster in de jaren, dat hij den sluikhandel in whiskey dreef, vol doende opgeleverd en Brugs Aheam, zoo is zijn naam, gaat ernstige pogingen in het werk stellen, om een heer te worden, om zich op te werken tot de upper ten. Hij ontwikkelt zich door dikke boeken over kunst en philo sophic door te worstelen, door futuristische schilderijen aan te schaffen enz. En als hij zich dan in het zonnige Zuiden heeft geves tigd wordt de ex-boef op zijn beurt het slachtoffer van een troep misdadigers. Zijn oud-collega's uit Chicago moeten hem ten slotte helpen het geld wat de boeven uit het Zuiden hem afhandig hebben weten te ma ken, terug te winnen. Het is een film met een vaart, met humor, satyre en onvervalschte Amerikaanse he hu mor. Edward G. Robinson heeft van den -little giant een schitterende creatie gemaakt. WEER NAAR ZEE. De stoomtrawler Timor IJm. 491 is, na eenige weken opgelegd te zijn geweest, weer naar zee vertrokken. PRACTISCHE RECLAME N.V. Parlevliét's Oliehandel alhier heeft een practisdhe reclame het licht doen zien in den vorm van een kaart, waarop duidelijk zijn weergegeven de seinen van de semaphore, uit zee gezien, Het volledige seinstelsel is over zichtelijk weergegeven. De afnemers van deze firma, in hoofdzaak bestaande uit motor loggers, zullen haar on getwijfeld voor deze verschijning dankbaar zijn. Alles wat de zeeman, die de haven in- of uitvaart van het seinenstelsel moet weten kan hij op de kaart vinden. DE CRISIS IN HET VISSCHERIJ- BEDRIJF. Nog een open brief van den heer Tusenius. „IJMUIDEN HEEFT BEHOEFTE AAN ENHEID EN SAMENWERKING". De heer Tusenius, directeur der N.V. Ver- eenigde Ijsfabrieken, heeft den volgenden brief aan burgemeester Rabonnet doen toe komen In een materie waarin het om niet meer maar ook niet minder dan om het bestaan van een gedeelte van de belangrijke groep, voor en namens wie ik sprak, gaat, gevoel ik geen behoefte aan een debat met spitsvon digheden, fraaien zinsbouw of iets dergelijks. In een dergelijke kwestie, waarin 't gaat over leven en dood, doet het er ook minder toe in welke sfeer gij en ik ons privé bewegen, al ben ik geneigd te erkennen dat toon, vorm, inhoud en deskundigheid, alsmede de lengte van uw en mijn verhalen niet vrij zijn van den invloed van de sfeer waarin wij ons bewe gen. Over één bijkomstigheid wil ik slechts nog schrijven. Mijn open brief aan u heb ik per soonlijk 11. Maandagmiddag 12,45 uur in de brievenbus van uw woonhuis bezorgd, pas daarna, zijn de copieën gestenceld en verzon den, en verschenen voor het eerst pas 30 uren daarna in de pers. Hier is dus 'geen abuis aan mijn zijde gemaakt. Ik wil echter deze en andere buiten de zaak omgaande opmerkingen uwerzijds slechts be schouwen als een „afleidingsvuur", zooals dit in bepaalde kringen, waarin u het voorrecht hebt te verkeeren, noodzakelijk wordt ge acht. Voor zoover u uw waardeering over mijn opmerkingen hebt uitgesproken, zeg ik u mijn hartelïjken dank. Het doetl van mijn open brief is geweest klaarheid te krijgen over de vraag of u inder daad voldoende waart georiënteerd in het visscher ij bedrijf. In breeden kring is daarover te IJmuiden twijfel gerezen omdat u een zóó groote, belangrijke en onmisbare groep niet in het overleg wilde betrekken. Daarover is nu klaarheid ontstaan. Niet per aibuis, maar volkomen moedwillig, schakelt gij de groep bankiers, hypotheekhouders en andere eigenaren van schepen gelijk met den bakker en den slager, en dit zou nog te dragen zijn, want deze, groep menschen heeft afgeleerd elkander te beschouwen als te zijn van beter of minder soort, maar gij schakelt deze groep uit en dit is verkeerd. Ik wil een oogenblik uw beeldspraak vol gen, en dan moet ik u zeggen dat wij het overleg over de huwelijksvoorwaarden niet willen met de leveranciers, zooals u ze wenscht te noemen, maar dat wij ons in vele gevallen beschouwen als de ouders van den huwelijkscandidaat. want zoo is in vele geval len de positie. Dat gij dit niet weet verwijten wij u niet, maar nadat gij er op gewezen zijt, had gij moeten onderzoeken. Gij kunt u niet voorstellen dat deze groep, alleen om de macht uit te oefenen, het slagen van het conferentiewerk zou beletten. Neen, heer Burgemeester, ook hierin vergist gij u. Deze groep toch heeft zich aangeboden om het conferentiewerk te helpen doen slagen. Dat is het doel van mijn open brief geweest, TWEE FOTO'S VAN DE ALGEMEENE STAKING IN SPANJE. Boven een der drukste pleinen van Madrid, nu zonder verkeersmiddelen. Onder: een lange file wachtende vrouwen voor een bakkerij, waar met medewerking van werkwilligen, Jiet brood gebakken werd. en nóg willen wij het wijten aan verkeerde adviseurs dat gij de aangeboden hand botweg hebt geweigerd. De groep, namens welke ik spreek, heeft van het begin af van IJmuiden blijk gegeven van een betere mentaliteit dan waarvan gij deze groep beschuldigt. Wanneer deze groep dwars zou willen, en macht zou willen uit oefenen, behoeven wij daarmede waarach tig niet te wachten tot aan een overleg dat misschien zal plaats hebben. Gij wilt- tot het overleg toelaten de in de vakbonden georganiseerde koks in de variatie rood of christelijk, maar gij sluit welbewust uit een groep waarvan gij de medewerking niet kunt missen. Gij noodigt uit de groep welke vorig jaar nog 7 maanden lang het bedrijf heeft stil ge legd en ons allen buitengewoon veel last heeft bezorgd, en gij sluit uit de groep welke na de staking alles gedaan heeft wat in haar ver mogen was om te redden wat er te redden viel. Wij doen dan ook een ernstig beroep op u om uw invloed te gebruiken om bij elkander te brengen wat bij elkander behoort hier te IJmuiden en als de bakker en de slager mede willen werken dan moeten deze organisaties niet worden voorbij geloopen. Was het inderdaad zoo, als door u beweerd, dat de groep waarvoor ik spreek slechts le veranciers waren en desnoods uitgepofte leveranciers dan zou ik voor uw redeneering kunnen voelen, hoewel ik dan nog deze rede- neering niet zou kunnen bewonderen. Maar zoo is het niet, en daarin ligt uw groote ver gissing. IJmuiden heeft behoefte aan eenheid en samenwerking, en gij, heer burgemeester, hebt het thans in uw macht om deze een heid en samenwerking te bevorderen. Wan neer gij op dit oogenblik de medewer king van allen vraagt zal deze u niet gewei gerd worden. Wij staan aan den rand van den afgrond, en dan denkt niemand aan het uitoefenen van macht. Moge het u gelukken de eenheid en samenwerking te verkrijgen waaraan het visscherijbedrij f in de eerste plaats behoefte heeft. - De groepen, waarmede ik overleg pleegde, voordat ik u schreef, verklaren zich gaarne bereid u ter zijde te staan indien gij pogin gen wilt aanwenden deze eenheid en samen werking te bereiken. VEILIG VAREN. dragen, hetgeen in verband staat met den 25sten verjaardag onzer Prinses. „Wilhel- mina" hoopt dan ook op mooi weer en een dankbaar luisterend publiek. Dien avond geeft de Chr. Muziekvereeniging Juliana directeur de heer P. D. Kimt in da muziektent Caserabrootstraat een concert. Ju liana zal het volgende programma ten ge- hoore brengen. Koraal Ps. 84, Prinses Juliana- marsoh, Wilhelmus, „Kalma", ouverture H. Delchevalarie, „Sluierdans", karakterstuk P. F. van Overbeeke, „De Galante Marsch", R. Duerinok, .C'hant du Sotr", paraphrase sur une melodie Aug. le Hene, ,,Ka veewee Marsch'' A. J. Maas en na de pauze „Le Sergent", marsch D. Bauwens, „Cortege Enthousiaste" Alb. Floris, „Bouquet de Crysanthèmes", Valse, G. Feremans, „Paix et Labeur", ouver ture, G. Filsfels, „Marche Populaire", V. Gal- lin en tot slot Koraal Gezang 96. EERE WIEN EERE TOEKOMT. In ons blad van gisteren bespraken wij het bij de Reedersvereeniging verkrijgbaar gestelde boekwerk „Veilig Varen" waarvan wij als sa mensteller noemden den heer P. J5. Verwayen, directeur der Gem. Visscherijschool. Men maakte ons er attent op, dat dit niet juist is. Deze vademecum werd ongeveer 15 jaar geleden samengesteld door den heer G. D. Duyckinck Sander en wijlen den heer Küthe, die destijds als leeraar aan de school ver bonden was. Het werk werd voor de eerste maal uitgegeven door wijlen den heer Küthe. Later is het nog eenige malen herdrukt en uitgebreid. Voor de derde keer o.a. verscheen het 2 jaar geleden in herdruk en wel op initia tief van den heer Duyckinck Sander. De thans verschenen uitgaaf is bewerkt door den heer Verwagen, zooals op het titelblad is aangegeven. De verschijning van „Veilig Varen" hebben we dus aan den heer DuyckincJr Sander en wijlen den heer Küthe te danken. Verbeterd vooruitzicht. Het vooruitzicht op de kansen tot berging van het op Curacao gestrande Duitsche passa giersschip Magdalena schijnt verbeterd te zijn. De herverzekeringspremie is weer van 25 tot 20 procent gezakt. IJMUIDER REDDINGSBRIGADE. De uitslag van de Woensdagavond onder toezicht van den heer E. Tuinstra, inspecteur van politie gehouden verloting ten bate van de IJmuïder Reddingsbrigade is als volgt: 25 Hangkandelaar, 85 Shawl, 114 Lees- lamp, 273 Scheerapperaat, 314 fl. eau de Co logne, 380 Rookstel, 524 Schemerlamp, 537 S a- 1 o n k u s s e n, 599 Pannenlappen 717 Tafel kleed, 820 fl. eau de Cologne, 841 Scheer- apparaat, 960 Pak toiletzeep, 1031 Fotoalbum, 1037 Div. kussen, 1208 Scheerétui, 1287 Suiker schaaltje, 1312 Theemuts, 1597 Rijwiel, 1744 fl. limonade, 1932 Sierkannetje, 1990 Koperen kan, 2025 Boek, 2118 Schilderij, 2386 fl. limo nade, 2591 Schilderij, 2671 Scheerappa- raat, 2963 Kousen en dassenhanger, 3024 Wa- terstel, 3180 Theewarmer, 3376 Vaas, 3383 Gesch.' kleedje, 3482 Electr. strijkijzer, 3514 Theezeefje, 3554 Schemerlampje, 3624 Schilderij, 3839 Taart, 4012 Koektrommel, 4094 Bloemenvaas, 4147 Zilv. potlood, 4282 Scheer- apparaat, 4290 Theemandje met pot, 4297 T i n- nen schemerlampje 4489 Scheerappa- raat, 4505 Schilderij, 4533 Boek 2 deelen, 4621 Bus cacao, 4871 Theepot, 4875 Zwart vaasje, 4893 Presenteerschaal. De hoofdprijzen zijn gespatieerd. MUZIEK OP DEN VERJAARDAG VAN PRINSES JULIANA A.s. Maandagavond 30 April geeft Wilhel- mina evenals vorige jaren een concert in de muziektent op het Willemsplein, ter eere van den verjaardag van H- K. H. Prinses Juliana. Het programma zal bestaan uit de beide concoursnummers, welke op het Nationaal concours der 6e R. V. A. te Leiden op Hemel vaartsdag ten gehoore gebracht zullen wor den, verder eenige marschen en bekende va- derlandsche en volksliederen. Dit concert zal dus een nationaal karakter VELSEN VERGADERING DER N.S.B. In de Bioscoop De Pont vond Donderdag avond een openbare vergadering plaats van de N.S.B. met als spreker den heer Swemmelaar van Hilversum. De leiding berustte bij den kringleider van IJmuiden den heer Woudenberg. De heer Swemmelaar begon zijn rede met te herinneren aan de woorden van de Ko ningin „wij willen ons zelf zijn en blijven". Naar aanleiding hiervan besprak de heer Swemmelaar de actie die gevoerd wordt tegen de N.S.B. Deze actie wordt gevoerd omdat, naar men zegt, de N.S.B. onrust verwekt. Spreker wijst deze beschuldiging van de hand en zegt, dat zij die den groei van de N.S.B. willen tegenhouden het zijn die onrust ver wekken. Spreker critiseerde de houding van de kamerleden en het parlementaire stelsel. Geen wonder, dat ons volk hierin geen vol doende vertrouwen meer heeft. Vervolgens be sprak de heer Swemmelaar de houding der S.D.A.P. Hij besprak de „hooggeroemde kame raadschap" die uitkomt in het wegloopen van Duys, het aan den dijk zetten van Zwertbroek en het bedanken van een groot aantal leden van het N.V.V. Vervolgens kwam de heer Swemmelaar bij het huidige kabinet en besprak o.a. het in trekken van het wetsontwerp tot wijziging van de winkelsluiting. Spreker wil gaarne erken nen, dat minister Verschuur een verstandig man is; of ook de andere ministers dat zijn durft spreker niet te beweren, maar inhet stelsel waar het gaat om de stemmen van de helft plus een kan zelfs de knapste minister niets doen. Waar de stemmen van communis ten als De Visser en Effendi evenveel kracht hebben als die van den knapsten staatsman kan de beste niets uitvoeren. Daarom wenscht de N.S.B. dat dit stelsel zal verdwijnen. Dit is niet een teruggang, maar een vooruitgang - van een volk. De N.S.B. wil een zuivere demo cratie in een corporatieven staat, waarin de belangen behartigd worden van ieder bedrijf, door gekozen mannen van kennis. De N.S.B. wil het geluk van het volk langs dezen weg in handen van het volk leggen. Hiervoor heb ben wij geen parlementair stelsel noodig, al dus spreker. Spreker stond stil bij de propa ganda van den Vrijz-. democraat Mr. Joekes, die de propaganda van de N.S.B. erg beroerd vindt, maar zegt spreker, de Vrijz. Democra tische Bond, die al zoo lang gewerkt heeft, heeft slecht 10.000 leden terwijl de N.S.B. in haar korte bestaan het reeds tot 40.000 leden heeft gebracht. De N.S.B. wenscht bij de e.v. verkiezingen niet met groote drukte uit te komen of het volk valsche leuzen voor te houden. De N.S.B. wil het geluk de menschen zelf in handen, leggen. De heer Swemmelaar besprak vervol gens het materialistisch streven van de kop stukken der S.D.A.P. waartegenover hij stelt den tijd, toe- Troelstra en Schaper platzak den boer op gingen om de menschheid te wij zen op de ellende, waarin de arbeiders ver keerden. Voor deze beiden heeft spreker meer respect dan voor de heeren leiders der S.D.A.P. van dezen tijd, waarvan één den moed had, op een onlangs gehouden vergadering van te voren om het geld te vragen. „Wij willen ons zelf zijn en blijven" zegt spreker en willen ons daarom niet laten leiden door personen en groepen, die louter en alléén eigen belang be oogen. De N.S.B. wil een groote vrijheid voor ieder en land en volk brengen tot welvaart. Na de pauze werden eenige vragen beant woord waarna de vergadering werd gesloten met het zingen van het Wilhelmus. DE WERKLOOSHEID. J1 Zaterdag waren aan de Gem. Arbeids beurs als werkzoekende ingeschreven 358 bouwvakarbeiars, '68 metaalbewerkers, 35 kantoorbedienden. 18 huisbedienden, 901 di verse beroepen, 662 losse en fabrieksarbeiders en beneden 18 jaar: 1 bouwvakarbeider, 5 me taalbewerkers, 14 kantoorbedienden, 20 huis bedienden, 8 diverse beroepen en 46 losse- en f abrie ksarbeiders. Het totaal aantal ingeschreven werkzoe kenden bedroeg derhalve 2435. VOETBAL V. G, S. I speelt Zaterdagmiddag 3 uur te Krommenie tegen L. S. V. I voor de derde ronde der Zaterdagmiddag-competitie. TOESPRAKEN KRISNAMURTT. Op Dinsdag, 1 Mei, zal de volgende discussie avond gehouden worden des avonds 8 uur over bovengenoemd onderwerp te IJmuiden-Oost, Nachtegaallaan Nr, 8. Belangstellenden zijn welkom. Hun, die de bijeenkomsten niet meer bezoe ken, en nog boeken, etc. in hun bezit hebben, wordt beleefd verzocht deze aan bovenstaand adres terug te bezorgen.

IJmuider Courant | 1934 | | pagina 1