HET NIEUWE AVONDBLAD $as vddaet oitiid &&ed! Öft Uk ntmmï, m eik doetfas keet wdet eveeoi! De Slakkeriberg heeft weer gesidderd. DE GEMEENTELIJKE VISSCHERIJSCHOOL. Visscheri j-Snufjes 19e JAARGANG No. 149 ZATERDAG 28 APRIL 1934 IJMUIDER COURANT ABONNEMENTEN: per week 10 ets., per maand 40 cents plus 2 y2 cents incasso, per kwartaal f 1.20 plus 5 cents incasso, losse nummers3 cents. Kantoor: Kennemerlaan 42 - IJmuiden - Telef. 521 Verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen. Uitgave Lourens Coster, Maatschappij voor Courantuitgaven en Algemeene Drukkerij N.V, Directie: P. W. PEEREBOOM en ROBERT PEEREBOOM ADVERTENTIEN: 15 regels f 0.75. Elke regel meer 15 ct. Bij abonnement belangrijke korting. Adverten ties van Vraag en Aanbod 1-3 regels 25 ct., elke regel meer 10 ct. Ingezonden mededeelingen dubbele prijs. ALLE ADVERTENTIëN, OPGEGEVEN VOOR DIT BLAD WORDEN KOSTELOOS OPGENOMEN IN DE NEVEN-EDITIE HET NIEUWE AVONDBLAD DE KENNEMER COURANT. Alle abonnès van dit blad zijn, zoodra zij 14 dagen als zoodanig In de registers zijn ingeschreven en verder op voorwaarden, die van tijd tot tijd gepubliceerd en ten kantore van dit blad gratis verkrijgbaar zijn. kosteloos verzekerd tegen de gevolgen van ongevallen voor de navolgende bedragen: 2000.bij algeheele invaliditeit; 600.bij overlijden; 400.— bij verlies van een hand, voet of oog; 250.bij verlies van een duim; 150.— bij verlies van een wijsvinger; 100.bij breuk van boven- en/of onderarm; 100.— bij breuk van boven- en/of onderbeen; 50.bij verlies van een anderen vinger. Tenge volge van spoor-, tram- of autobusongeval; 5000.bij overlijden van man en vrouw beiden; 3000.bij overlijden van den man alleen; 2000.bij over lijden van de vrouw alleen Opvarenden van visschers-, marine-vaartuigen enz. 400.bij verdrinkingsdood door ongeval tijdens de vaart, tot een maximum van 2000.—, indien hetzelfde ongeval den dood van vijf of meer abonnés mocht tengevolge hebben. Alleen de abormé(e) zelf is verzekerd, behoudens het vermelde omtrent spoor-, tram- of autobusongevallen. Polis is niet noodig. Uitkeeringen krachtens deze verzekering worden gewaarborgd door de Nieuwe HA.V.-Bank te Schiedam. Op den top de "belangstellende ingenieurs. Het blijkt 'dat er nog steeds veel 'belangstel ling is voor het opblazen van den Slakken- berg. Gistermiddag vier uur heeft het dyna miet weer z'n gevaarlijk spel gespeeld in de ingewanden van de gestolde massa, die me ters hoog achter het hoogovenbedrijf ligt op gestapeld. We hebben reeds eerder eens ver teld, dat de totale inhoud van den berg wordt geschat op 400.000 M3. Toen we hoorden, dat er wederom een po ging gedaan zou worden, een deel van. de massa met 'behulp van dynamiet los te ma ken hebben we het fototoestel genomen en trapten we op den berg af. Dat was niet zoo heel eenvoudig, maar we kwamen er ten slotte. En wel over het terrein van de M.E.K. O.G., achter de hoogovens langs. Een aantal heeren bewoog zich over den berg, keek naai de grillige vormen en 'daalde vervolgens moei zaam dalwaarts. Ditmaal waren de belang stellenden de heeren Prof. Ir. C. L. van Nes, hoogleeraar in de mijnbouwkunde te Delft, zijn assistenten, Ir. Schagen van Soelen en Ir. Vermeulen, Dr. Ir. F. J. Nellensteyn, di recteur van het Laboratorium voor chemisc.h- technologisch onderzoek van bouwstoffen voor den wegenbouw te Delft, Ir., J. Postma, ingenieur bij de Zuiderzeewerken, de inge nieurs van den Rijkswaterstaat Richter en C. H. Wittenberg, de heeren Ir. Heyning en Ir. van Walraven van het Hoogovenbedrijf en de heer G. K. S. Blaauw, secretaris van de directie van het Hoogovenbedrijf. Ook ditmaal had men in den berg weel een mijngang gegraven. De 18 M. lange gang had aan het uiteinde twee zijtakken, waarin resp 140 en 420 K.G. dynamiet was neerge legd. Ir. van Heelsbergen van de fa. Pelt en Hooykaas drukte even na vier uur op een knopje en met een dof gerommel ontplofte de kleinste hoeveelheid; twee seconden later deed een electrische vonk de 420 K.G. explo- deeren. De uitwerking van deze explosie was hevig. Een lava-massa van eenige duizenden tonnen gewicht zag men zich van den berg losmaken. Een heel stuk van den berg werd letterlijk opgetild, om na een oogenblik met een dof geraas neer te ploffen. Met belangstelling namen de deskundige bezoekers, rondgeleid door den heer Hooy kaas, de uitwerking van de explosie in oogen- sc.houw. Men zag groote scheuren in de korst van den berg, terwijl voorts aan den buiten kant. van den berg groote massa's omlaag waren gekomen. De heer Hooykaas Jr. vertel de ons, dat c.a. 4 a 5000 ton was losgewerkt. Deze losgewerkte massa is direct voor afgra ving gereed. Men kan dus voorloopig weer voort. De losgewerkte massa wordt met een grij per in spoorwagens gestort, waarmede het naar de havens wordt vervoerd. De foto's ge ven een duidelijk beeld van den omvang van den berg. NEUTRAAL MIDDENSTANDSZIEKENFONDS In het Hotel „Kennemerhof" te IJmuiden had de algemeene ledenvergadering plaats van het Neutraal Middenstandsziekenfonds IJmuiden en omstreken. Uit het jaarverslag bleek, dat de ontvang sten hadden bedragen f 12788, Uitgekeerd werd aan de leden f 9161. De balans meldde een totaal bedrag van f 4352, voor uitkeerin gen was nog noodig f 2869. Het reservefonds is groot f 920. De winst bedroeg f 562, welke in het reservefonds zal worden gestort. Het percentage der uitkeeringen bedroeg 76.8 procent. Op 31 December waren er 775 leden met een totaal aan premiën van f 13179. De com missie tot het nazien der boeken heeft alles in orde bevonden. Naar aanleiding van het voorstel om het Fonds los te maken van de Neutrale zieken- huisvereeniging, statuten vast' te stellen en een geheel nieuw bestuur te kiezen, werden uitvoerige beschouwingen gehouden. Besloten werd, dat het Fonds een onder linge vereeniging zal blijven, los van de Zie kenhuis vereeniging. De statuten werden vastgesteld. Besloten werd een onpartijdigen voorzitter buiten de leden te kiezen. Ds. F. Milatz verklaarde zich bereid, als zoodanig op te treden. Tot nieuwe bestuursleden werden gekozen de heeren A. W. de Pagter, Joh. v. d. Plas, Jae. Medik en J. D, Heykoop. allen te IJmuiden en. W. F. II. Brugge man te Driehuis, De heeren de Pagter, Medik en v. d. Plas zijn bestuursle den der Neutrale Ziekenhuisvereeniging. ÜVPIIW (Adv. Ingez. Med.) Na de ontploffing. S.n (de heer J. v. d. Steen) schrijft in „Toe nadering" het volgende: De Reedersvereeniging voor de Nederland- sche Haringvisscherij heeft zich tot den mi nister gewend om vrijstelling van de omzet belasting., voor de benoodigde visscherij-arti kelen. Hierop is door den minister afwijzend be schikt. Echter deelde hij mede, wel genegen te zijn, teneinde de belangen van de Neder- landsche visscherij te dienen, de ree der ij en aan te merken als fabrikanten in den zin dei- Om zetbelastingwet. Hij keurt derhalve goed, dat de inspecteurs der accijnzen aan de ïh hun ambtskring ge vestigde reederijen voor de visscherij vergun ningen ingevolge artikel 19 eerste lid 'der wet verleenen, op gronid waarvan de voor deze bedrijven benoodigde grond- en hulpstoffen zonder betaling van omzetbelasting of bijzon der en compenseerend - invoerrecht kunnen worden ingeslagen. Onder de hulpstoffen kunnen slechts wor den gerangschikt die goederen en stoffen, welke in den eigenlijken zin des woords ver bruikt worden bij de uitoefening der vis- scher, zooals bv. aas, carbid, earterolie, con sistent vet, motorolie, petroleum, poetskatoen, poetspommade steenkolen soda, stookolie, talkvet, turbineolie, ijs en zout. Verpakkings middelen, mits bestemd voor éénmalig ge bruik, kunnen eveneens zonder betaling van omzetbelasting worden betrokken. Visscherijgereedschap, zooals netten, bor den, touw, draad, peesklossen, fusten en visch manden, kan echter niet als hulpstof worden aangemerkt. Evenmin kan vrijstelling ver leend worden voor het betrekken van stoffen welke dienen voor het bewerken of reparee- ren van bovenbedoelde goederen, zooals bv. boetgaren, traan en teer. Daarentegen kunnen voorwerpen, welke bestemd zijn om onderdeelen te worden van te repareeren schepen, zonder betaling van omzetbelasting worden betrokken op grond van het bepaalde in artikel 22 (letter e) van het Uitvoeringsbesluit-Omzetbelasting. Nau tische instrumenten en dergelijke voorwer pen, die bestemd zijn om te worden uitge voerd als losse inventarisstukken der sche pen, kunnen eveneens zonder betaling van omzetbelasting worden betrokken. Verder schrijft de minister: Ik heb er voorts geen bezwaar tegen, dat aan bovenbedoelde vrijstelling een ruime uit leg wordt gegeven in gevallen, waarin feite lijk geen voorwerpen doch stoffen worden ge bezigd bij de herstelling van de visschers- schepen. De vorenbedoelde vergunning zal zich derhalve ook tot deze stoffen kunnen uitstrekken, zooals b.v. huidverf, vlaggedoek enz. Tegen het verleenen van vrijstelling van omzetbelasting voor scheepsvictualiën be staat bij mij overwegend bezwaar. Deze scheepsproviand kan niet worden aange merkt als hulpstof in den zin van artikel 19 der wet. Een beroep op het bepaalde in ar tikel 21, eerste lid, der wet, kan evenmin met vrucht worden gedaan; immers de uitvoer der goederen wordt, waar de visscherssche- pen zijn vrijgesteld van in- en uitklaring, niet ambtelijk geconstateerd. Deze gedragslijn stemt geheel overeen met het standpunt dat ten opzichte van de terug gaaf van accijns voor accijnsgoederen steeds is ingenomen. De inspecteurs der invoerrechten en ac cijnzen zijn door mij overeenkomstig het vo renstaande ingelicht. Geheel zonder resultaat is dus het pogen van de reedersvereeniging niet geweest. Dat algeheele vrijstelling verkregen zou worden, was ook niet denkbaar, omdat nu eenmaal de visscherij niet alleen een noodlijdend bedrijf is. DRANKWET. Bij Burgemeester en Wethouders van Vel- sen is Ingekomen een verzoekschrift van N. Jaspers, zonder beroep, wonende te Velsen, om een verlof A, voor den verkoop van zwak- alcoholischen drank in het klein in de be neden voorlo kali teit van het perceel Groote Hout- of Koningsweg no. 44 te Velsen en van K. de Wit, arbeider, wonende te Velsen, om een verlof B voor den verkoop van uit sluitend alcoholvrijen drank in de Meervliet- straat van het perceel no. 47 te Velsen. Voor 9, resp. 11 Mei 1934 kan een ieder te gen het verleenen van deze verloven schrif telijk bezwaren bij Burgemeester en Wethou ders voornoemd inbrengen. Pieterman vertelt vandaag in zijn Visscherij Snufje over het drukke bezoek aan de Ge meentelijke Visscherij school. Gaarne ruimen we in verband daarmede, een plaatsje in voor bovenstaande foto voorstellende den heer Joh. Plu en zijn ivolle klas. KAMPIOENSFEESTAVOND V.V.IJ. Bovengenoemde vereeniging hield een feestavond in- het gebouw voor Chr. Belan gen ter gelegenheid van het behaalde kam pioenschap der eerste afdeeling der Zater dagmiddag-competitie. Na de opening zeide de voorzitter van V. V. IJ. de heer D. de Niet iets over de ver eeniging in het afgeloopen jaar en feliciteerde hij het.eerste elftal met het behaalde kam pioenschap. Eindelijk is het V. V. IJ. dan ge lukt na 6 jaar als Ie uit den strijd te komen en dan nog wel ongeslagen. Hierna werden de spelers gehuldigd en aan allen een herlnneringsmedaille uitgereikt. Nu ging men tot de humoristische zijde van den avond over en werden eenige tooneel- stukjes opgevoerd, afgewisseld door zang van drie humoristen welke veel succes oogstten.In de pauze werd een verloting gehouden. V. V. IJ. mag op een goed jaar terugzien en vooral deze feestavond was een waardig slot ter sluiting van het seizoen. VELSEN VAN HET PLAATSELIJK CRISIS-COMITé. STEUN IN KLEEDING, SCHOEISEL EN DEKKING AAN WERKLOOZEN (B-STEUN). Door samenwerking van het Nationaal Crisis Comité en de Gemeente Velsen, is voor het eerste halfjaar 1934 plm. f 4300 beschikbaar gekomen voor bovengenoemden steun. Georganiseerde werkloozen, die voor klee ding, schoeisel of dekking in aanmerking wen- schen te komen, moeten zich vóór 4 Mei a.s. wenden tot het bestuur hunner organisatie. Het sub-comité, dat belast is met de voorbe reidende werkzaamheden betreffende deze steunaanvragen, bestaat uit de Heeren: W. Ploos van Amstel, Kennemerlaan 100, IJmui den, G. .Knapen, Iepenstraat 8, IJmuiden (Oost), A. Krijger, Kompasstraat 70, IJmuiden. De organisatiebesturen, die steunaanvragen ontvangen, handelen daarmede op dezelfde wijze als bij vorige B-steunuitkeeringen is ge schied. Duidelijke invulling der rapporten wordt dringend verzocht. Deze invulling mag niet door de werkloozen zelve geschieden. In verband met het beschikbare bedrag werd besloten ditmaal geen B-steun toe te kennen aan de volgende personen: le zij, die voor het eerst uitkeering genieten uit de werkloozenkas; 2e zij, die korter dan een half jaar werkloos zijn; 3e zij, die in 1934 reeds steun ontvingen van het Plaatselijk Crisis-Comité. Voor deze werkloozen behooren dus geen rapporten te worden ingevuld. De ongeorganiseerde werkloozen richten hun aanvragen om kleeding. schoeisel en dekking op de gewone wijze tot het sub-comité in den kring waarin zij wonen. Uitdrukkelijk wordt er de aandacht op ge vestigd, dat volgens de Regeeringscirculaire van 1 Januari 1934, de B-steun uitsluitend be stemd is voor: werkloozen, die steun genieten van het Or gaan voor Steunverleening; werkloozen, die bij een van Rijkswege gesub sidieerde werkverschaffing zijn geplaatst; werkloozen, die uit een werkloozenkas trek ken en reeds langdurig werkloos zijn. WEER EEN! Voor een café aan de Bik- en Arnoldkade had iemand, die het café was binnengegaan, een rijwiel geplaatst. Toen hij weer buiten kwam was het karretjenatuurlijk ver dwenen. Weer werk voor de politie, die alleen wel mag worden uitgebreid om de dagelijksche rijwieldiefstallen op te helderen. IJMUIDEN. Massa van duizenden tonnen werd opgetild. (Adv. Ingez. Med.) DE VISSCHERIJ EN DE OMZETBELASTING. GROND- EN HULPSTOFFEN VOOR DE HARINGVISSCHERIJ WORDEN VRIJGESTELD. Deze foto heeft historische waarde, aange zien de heer Plu zooals men weet binnenkort de Visscherijschool gaat vaarwel zeggen. Het mag voor hem een voldoening zijn, dat hij zulk een goed gevulde klas aan zijn opvolger mag overdragen. CLXX. Twee en twintig trawlers in één heele week! Dat is al hijzonder zuinig voor een vis- schershaven, die zich er eens op kon bogen, de grootste van het vaste land van Europa te zijn. Wat is er van IJmuiden overgebleven, van het IJmuiden, dat tijden gekend heeft, dat men op een Maandag elkaar vertelde „dat er vandaag „maar" 22 booten binnen waren?" Het is buitengewoon droevig. Maar het is een geluk bij een ongeluk, dat de meeste van de 22 booten, die er deze week binnen waren,, een behoorlijke reis maakten; tien besomden meer dan 3000 gld. twee (waarvan één Duit- scher) zelfs meer dan 4000 gld Daar moet in dezen tijd van het jaar heel wat visch voor worden aangebracht. En dat werd dan ook gedaan, want er waren reizen van 700, 725, 850, 930, 920, zelfs van 1100 manden. De visch was over het algemeen duur; vooral tong en kabeljauw waren aan den hoogen kant. Het is dan ook voor de Parijsche exporteurs uit met de dikke winsten op de tong, niet alleen doordat hier de tong duur is, maar ook door dat er in Parijs niet meer 20 a 22 francs per Kilo te maken is, zooals eenigen tijd terug. De beugers maken nu ook vrij goede be-, sommingen. Ik geloof dat de besomming van de VL 195, f 1120, het record van dit seizoen is. Dat is gelukkig voor de Vlaardingsche ree- ders en de Vlaardingsche visschers want het resultaat dezer schepen was tot nu toe zeer bedroevend. Wat moet ik nu eigenlijk nog meer vertel len? Alles is down in IJmuiden, alleen leeft er een sprankje hoop met het oog op de nieuwe pogingen, die burgemeester Rambon- net in het leven heeft geroepen. Zeide ik daar, dat alles down is? Dat is niet heelemaal juist. Iets is er dat bloeit tegen de verdrukking in, of beter gezegd juist door de verdrukking. Dat is de Gemeentelijke Vis scherijschool. Deze heeft den wind in de zei len. Er zijn voor deze school moeilijke jaren geweest. Dat waren de jaren toen de autori teiten tegenwerkten, toen er nog geen ver plichte diploma's „dreigden", toen er nog voor eiken visscherman zonder diploma evenveel kans was als voor dengene die wel in het be zit was van zwart-op-witte bewijzen zijner sehoolsehe kennis, doordat wat varen kon ook vaart had. Dit alles is nu precies omgekeerd en daar door puilt de school haast uit van het groote aantal leerlingen. Het is nu vooral de drang van de zijde der reeders, uitgeoefend op de zeevisschen. om te gaan leeren die de trawlermenschen de oogen geopend heeft. „Al is tot heden het bezit van een diploma volgens de wet- nog niet verplicht, er zal toch rekening mee moeten gehouden worden, dat zulk een verplichting op een gegeven oogenblik zal komen en dat degenen, die dan te lang hebben gewacht met het behalen van een diploma, zich dat te laat zullen beklagen". Dit is een zin uit een circulaire van de Reedersvereeniging en een dergelijke aanmaning bleef natuurlijk niet zonder gevolg. De school telt nu ongeveer 225 cursisten, een aantal dat nog nooit werd be reikt. De machinecursus telt 52 leerlingen, de stuurman- en sehippersklas 31. de cursus voor ouder dekpersoneel 22, de motorenklasse 10, de jongensklasse 10, de avondklasse 14, de klas voor voorloopig diploma 17, de cursus voor wet op het uitwijken ongeveer 80 leer lingen. Tijdens de staking was 187 het record cijfer, dat dus thans verbeterd is. Men vindt elders in dit blad een foto van de klas van den heer Plu, die binnenkort de school gaat verlaten. Het zal voor den heer Plu, die zich steeds met zooveel ambitie aan zijn taak gegeven heeft, die als een der pio niers van het visscherij-onderwijs in IJmui den beschouwd moet worden, een heele vol doening zijn, als hij, wanneer hij straks af scheid neemt van zijn eivolle klas, dit kan doen met de overtuiging, dat zijn werk rijke vruchten heeft gedragen. PIETERMAN.

IJmuider Courant | 1934 | | pagina 1