Reisbrieven nit Lapland De vliegende feeks Een ideaal-oord voor Skiërs. Het wondler van het noorderlicht, Een uitzicht op Zweden's hoogste bergen, de Kebnekaisen (2100 Mj. Den vorigen keer (zie Haarl. Dagblad van 10 Febr.) gaf ik reeds mijn indrukken van den treinreis naar Noord-Zweden en de eerste ken nismaking met Lapland. Bedenk, of kijk op de kaart even na, dat Lapland die deelen van Noorwegen, Zweden en Finland tot in Rus land (schiereiland Kola) omvat, die ten N. van ongeveer den 65sten breedtegraad liggen; dit zijn de oude jachtgronden waar de Lappen reeds eeuwen met hun rendierkudden hun zwerversbestaan als echte nomaden vinden en blijven vinden. Wat de sneeuw en de skisport nu betreft, breekt thans de tijd aan, dat Lapland het monopolie tot in de tweede helft van Mei gaat houden voor Europa. Want waar anders kun je in Mei nog tientallen kilometers op ski's gaan bij een paar graden vorst en een ferme zon, die vroolijk op het witte, wijde bergland schittert en je dagelijks bruiner brandt. Maar ook zonder ski's onder de voeten geniet men in dit land den geheelen dag. Nergens in Europa zijn er zulke heerlijke, onbedorven witte uitgestrektheden en nergens is het kon- takt met een ongerept-woeste en ietwat grim mige natuur inniger dan hier. En dat frappeert ons, Nederlander, wel het meest, omdat wij er in ons landje met zijn wriemelende menschen- kudde volkomen van gespeend zijn. Maar ook de weinige bewoners treffen ons niet minder door hun gulle openhartigheid: stuk voor stuk zijn het hartelijke, gastvrije, eenvoudige Zwe den, die op elkaar aan kunnen in den strijd om het bestaan tegen de natuurlijke aarts vijanden: klimaat en isolatie. Hierover latei- meer. Het is deze natuur die U overal teegenkomt en respect afdwingt. Afleiding van groote, mondaine hotels c.a. vindt men niet, en nie mand zal na een week meer missen. Men wordt overrompeld door lichamelijke en gees telijke gezondheid, slaapt en eet zooals nooit te voren. Probeert aanvankelijk maar niet tegen de Zweden op te eten: hun ontbijttafel, de beroemde „smorgasbord" stelt de rijkste Hollandsche volkomen in den schaduw; deze laat zou een flinke Zweedsche aanval dan ook niet verdragen, evenmin als onze magen een compleet Zweedsch ontbijt. De hotels, evenals alle huizen, zijn van hout en sober ingericht, maar heerlijk frisch en zindelijk. De kamers zijn van nature beter gelucht door de houten wanden en de lucht is er nooit klam of vochtig. Om de financieele nieuwsgierigheid meteen te bevredigen, voeg ik hier aan toe, dat het volledig pension niet meer dan 5 a 6 Kronen per dag kost. 2,a 2,50) bij een verblijf van minstens een week. In ieder geval is het hier iets goedkooper dan in de Midden-Scan dinavische skisporthotels, waar het nu groo- tendeels met de sneeuw gedaan is. Ik zal ter oriëntatie enkele van de laatste opnoemen en daarna eenige Laplandsche. In Zweden, ten Z. van der. 64sten breedtegraad: Solleftea, Jarvsö, Ostersund, Halland, Are en Storlien (alle bij of aan de lijn Stockholm-Bracke- Trondhjem); Rattvik, Tallberg bij het Siljan- meer in Dalekarlië (het mooiste meer in Mid den-Zweden) en dan verder in Varmland enz. waar de sneeuw onregelmatig valt en dikwijls te zacht is. In Noorwegen zijn het o.m. Hol- menkollen bij Oslo; verder Odnes, Tefor en Vinstra (aan de lijn Oslo-Trondhjem) en Geilo, Ustaoset, Finse, Voss en Stalheim (aan de lijn Oslo-Bergen). Alleen Finse ligt hoog genoeg om er zeker tot einde dezer maand nog te kunnen skiën. In Lapland zijn de bekendste toeristplaat sen: aan den electrischen spoorweg Lulea- Boden-Gallivare-Kiruna-Narvik allereerst: Abisko met zijn ruige, geaccidenteerde om geving aan het grootste meer van het Noorden het prachtige Tornetrask; dit meer heeft on gewoon dicht begroeide oevers met vele in hammen en vertoont ten tijde van de midder nachtzon zeldzame tinten van blauwgroen- met-paar-nuances. Verder, op deNoorsche grens, Vassijaure en Riksgransen, waar men de meest imponeerende massieven en scherp ingesneden dalen heeft en van verschillende toppen een panorama over het Ofotenfjord en een gedeelte der Lofoten krijgt, dat vooral om zijn Hollands-vage tinten, onvergelijkelijk in drukwekkend is. Naar het Zuiden, den spcrv- weg volgend door het zich vervlakkende berg land, krijgen we dan Kiruna, het stadje bij de ontzaglijke ijzerertsafzettingen, van waar men naar het Westen, over 80 K.M. afstand, ski tochten onderneemt naar het Kebnekaise-ge- bergte met Zweden's hoogste top: 2135 M. Weer 100 K.M. Zuidelijker ligt Gallivare, de tweede ijzerertsproducent (Malmberget eigenlijk) met 50 K.M. ten Z. daarvan, aan het meer dan 100 K.M. lange Lulejaure: Por jus, welks kolossale electrische krachtstation het grootste deel van Zweedsch Lapland van electriciteit voorziet. We zijn hier reeds in het vlakke heuvelland gekomen, dat in een 300 K.M. breede strook van Stockholm af tot in Finland zich langs de Botnische golf uitstrekt en voornamelijk uit moraines (gesteentepuin van het scheïdings- gebergte) door gletschers, ten tijde van ijs tijden voor 10.000 jaar, daar afgezet. Ook de Botnische golf zelf is destijds waarschijnlijk een gletscherdal geweest en de zanden en zwerfsteenen in Drente komen vrij zeker uit dat gebied. Maar terug naar het tegenwoordige Lap land. Zuidelijk van Parjus ligt Jokkmokk en weer 100 K.M. naar het Z. Arjeplog, twee kleine „gaten" om als basis voor heerlijke tochten naar het gebergte te dienen. Hutten zijn er op de paden naar Noorwegen zeer veel, zoodat meerdaagsche uitstapjes in den tijd van -Mei tot half Augustus gemakkelijk gemaakt kunnen worden, als men niet tegen wat bagage in den rugzak opziet. Door den invloed .van de warme oceaanlucht (Golfstroom), heeft de Noorsche zijde van het gebergte, die vrij steil naar zee afdaalt, heel weinig sneeuw; bovendien liggen de dorpen aan het water van de fjorden, omdat het ge bergte, behalve bij de enkele ertsmijnen, niets oplevert. Bij die enkele mijnen kan men echter wel onderdak vinden in kleine hotels en van hieruit skit men te midden der hoogste deelen van het grensgebergte en maakt waarlijk on geëvenaarde zonsopgangen en maannachten mee. Rijkelijk voelt men zich beloond voor al de moeite, die men had, om zoo'n samen^ leving van een paar honderd menschen te be reiken: je voelt je als in een groot expeditie kamp, waar avontuurlij k-fantastische ver halen de ronde doen. Op zulke plaatsjes kan men dus, en dan ook nu nog, de pure, harde sneeuw vinden, en ik zal er twee noemen: lo de Skaland Graphit Verkmijn bij Harstad en zijn omgeving met Salangen, Bardo en Kroken, (69 gr. N.B. 18—19 gr. O.L.) en 2o het schitterend gelegen Sulit- jelma, een 100 K.M. ten N. van den poolcirkel en 10 K.M. van de Zweedsche grens. Bij deze laatste kopermijn is het gebergte zwaar ge plooid en gebroken, en bereikt met zijn toppen bovendien de grootste hoogten in Noord-Scan- dinavië, n.l. 1914 M. De voornaamste haven plaatsen ten N. van Trondhjem zijn Bodö, Narvik en Harstad, alle practisch het geheele jaar sneeuwvrij en altijd ijsvrij. Het verschil in temperatuur tusschen Narvik en Kiruna aan weerszijden van het gebergte en 150 K.M. van elkaar is dikwijls een 15 gr. C., met Narvik enkele graden dooi en Kiruna een 1015 gra den vorst, zooals bijv. gedurende Maart. De invloed van de steile bergrug is wel buitenge woon opvallend en instructief. Met deze oppervlakkige oriëntatie moet ik volstaan. Laten we nu in gedachten op een frisschen morgen in de tweede helft van April bijv. het Jarnvagshotell te Kiruna uitstappen en een tocht maken, welke ik voor een paar weken aflegde en dien ik voor mijn plezier nog wel vijf maal zou willen doen. Na een flink ontbijt van „smörgasbordet" te hebben ver zameld en verorberd, voelt niemand zich da delijk in staat een skitocht op gunstige condi ties te accordeeren. Maar de skis worden aan de voeten „geknipt" en het gaat de „bergen" i in, die hier niet meer dan vlakke heuvels zijn welke zich een paar honderd meter uit het terrein verheffen. Het lijkt wat kaal, weinig gegroeid, en maar matig interessant, maar men vergist zich. De zon schijnt met vlam- mend-roode schichten door eenige banden van groen-grijze schapewolkjes, maar dat „schijnt" dan ook alles. We komen na een K.M. op het Luossojarvimeer, dat 's zomers twintig meter diep is, maar nu minstens anderhalven meter ijs plus een halven meter sneeuw torst. Rechts en links van ons liggen twee langgerekte heu vels in een lijn, gescheiden door het meer. Deze vertoonen in het midden groote gaten, waar de zon scherpe schaduwen tegen de ver- tikale wanden afteekent. Dit zijn twee van de beroemdste heuvels ter wereld, waarin reeds kapitalen verwerkt zijn en nog tien maal zoo veel zal kunnen worden gestoken. Want hier staan we voor een natuurwonder: deze twee heuvels breekt men middendoor, omdat het ongeveer 150 M. breede „middenrif" totaal 800 millioen ton van het zuiverste ijzererts ter we reld bevat, n.l. 6670% ijzer. Dit ijzererts kan zonder meer de hoogoven in en tot ruwijzer versmolten worden. Als al het hierin aanwezige ruwijzer eens in blokvorm op de Groote Markt te Haarlem zou liggen, zou de hoogte van het blok ruim 7000 M. bedragen, bijna anderhalf maal zoo hoog als de Mont-Blanc. Sedert 1930 wordt er jaarlijks ongeveer 40 M. van die 7000 M. afgehaald door een productie van 4,5 mil lioen ton ijzererts. De „afbouw" geschiedt nu in hoofdzaak aan den dag, maar zal later ondergrondsch moeten worden. De mijn heeft minstens een levensduur van 60 jaar; en is wel een der zeldzaamste natuurlijke surprises, onder de economische ertsobjecten in de ge heele wereld. Onderwijl zetten we onzen tocht over het meer voort, en nemen ons voor in de komende dagen dat geweldige ertsvoorkomen te gaan bezichtigen, waartoe men van den directeur der mijnen (met den titel „disponent") steeds toestemming verkrijgt. We komen thans door bosschen van kleine berken, dwergberkjes, die niet hooger dan een drie meter worden; zij vormen de eenige boomsoort die aan deze zijde van het gebergte zich nog amper handhaaft, want Kiruna ligt reeds in de zóne der gebergte flora en slechts een paar honderd K.M. van de boomgrens. Na een uurtje komen we in ster ker geaccidenteerd terrein en ontdekken bij het omtrekken van de zuidzijde van een berg een tweede natuurwonder. Want kijk, in het hier gevormde kleine dal staan al enkele berk jes in blad enoveral nog sneeuw! Nooit tevoren heeft een dergelijke lente-uitbarsting, deze „vitalité sacrée du printemps", zich zoo ontroerend mooi en zoo flagrant aan ons ver toond. We merken dat de zon van binnen zoo mogelijk nog warmer schijnt dan buiten, als we beseffen, dat ook in deze grimmige ver latenheid, geaccentueerd door het onafzien bare en zwijgende sneeuwlandschap, de lente met haar groene, sterk geurende berke blaadjes triomfantelijk uitbreekt. Onze skis gaan weer verder over de sneeuw met dat intieme, snirselende geluid: we krui sen rendiersporen en zien even later een ski hut, waar we onze lunch zullen aanspreken. Het landschap schijnt monotoon, maar telkens ontdekken we nieuwe kleureffecten en telkens stelt het ongelijkmatige terrein nieuwe eischen aan onze nog matig ontwikkelde ski-capaci teiten. Flink vermoeid door het overmatige gebruik van al die „ski-spieren" komen we thuis; maar als de meegenomen ontbotte berkeknoppen worden uitgepakt en we die frissche balsem geur van jonge blaadjes ruiken, is het alsof alle vermoeidheid van ons valt. En nog is het vandaag niet genoeg; want 's avonds worden we weer naar buiten gelokt door een derde natuurwonder: de aurora bo- ralis (het noorderlicht) flakkert langs den hemel. Van het Noorden uit een punt boven den horizon komt het: vlammende breede lichtbanen in teere kleuren, uitschietend in alle richtingen omhoog als een gigantisch vuurwerk, de geheele hemel omspannend als een flonkerend toovernet tot ver in het Zuiden; nu eens blauwgroene met oranjetin- ten overheerschend in gebogen, knoopverwron- gen flitsen, dan weer staafsgewijs kruisende banden in geelgroene tot bijna bloedroode nuances; het tintelt en vibreert kleurenscha- keeringen door het heele luchtruim en het is of er in ons iets meetrilt, dat fluistert van eer bied van matelooze majesteit, bij het zien van zulke kaleidoscopische pracht. De wetenschap pelijke verklaring van het noorderlicht is ge vonden, d.w.z. het klopt met de electronen- theorie en met de andere electromagnetische verschijnselen. Met de ontdekking van deze wetmatigheid is de zaak voor sommigen be keken en fini. Maar juist achter deze wet matigheid, waartegenover ook de physisch meest begaafde mensch geheel wetmatig on machtig staat, (d.w.z. hij kan niets aan die ontdekte wetten veranderen en nooit zelf nieuwe natuurwetten voorschrijven) schuilt de geheimzinnige grootschheid, die ons in heel de Natuur fascineert. Zoo merken we plotseling dat we heel erg koud zijn geworden; het noorderlicht kan niet meer dan ons enthousiasme en interesse warm maken. En de meesten zoeken nu hun bed op. Kan het verwonderen, lezer, dat Lapland betoovert en inpalmt? En overal zullen de wonderlijke verrassingen over den toerist komen, of u nu een zonsopgang te Abisko over het Tornetrask beleeft; of bij Narvik een blik over het Ofotenfjord met zijn machtige, som bere bergen en een klein kustboot je op het water, onvergetelijk blijft, of een bezoek aan de Lofoten, bijv. Svolvaer, met zijn eilandjes van steile, wazig blauwe bergen, dreigend uit het water oprijzend, het gevoel geeft in gezel schap van stoere natuurreuzen te zijn, het land behoudt overal zijn eigen, aparte charme even als zijn bewoners. In deze intimiteit met, de geheele reis beheerschende, schijnbaar vrij levenlooze, natuur komt de bezoeker tot de ontdekking van een ongekend rustige, simpele schoonheid en harmonie van land èn volk (waarover later) beide, welke zonder weerga is in ons werelddeel. T En nu komt de lente hier over een paar weken: explosief snel en verrassend intensief; in Juni is het al zomer, die hier warm en uit bundig. maar o zoo kort is de natuur heeft nauwelijks tijd om zijn jonge spruiten voor de komende, lange winter in veiligheid te bren gen. In September komen de eerste sneeuw vlagen en dan wordt alle plantenleven weer toegedekt tot in Mei. Ondanks de heerlijke temperaturen en de overweldigende luister rijke kleuren van de middernachtzonverlich- ting, die bijv. in Kiruna meer dan een maand te zien is, zou ik de lentetijd, met zijn sneeuw, skitochten en ontluikend plantenleven, de mooiste tijd van het jaar noemen. Een lijstje van de gemiddelde maandtemperaturcn te Kiruna voor 1932, welke typeerend zijn voor Zweedsch Lapland, volgt hieronder: Januari 8,0 Juli 12,7 Februari 7,3 Augustus 9.5 Maart 7,7 September 3,0 April 3,9 October 2,3 Mei 0,7 November 4,3 Juni 7,6 December 7,3 Alles in graden Celcius. Thans nog enkele gegevens over reiskosten. Nemen we als reisdoel: Abisko. De mooiste route is per boot: eerst RotterdamBergen met Bergenske Dampskibsselskabet in 30 uur; dan met een kustboot door de fjorden (even tueel afstappen onderweg), naar Trondhjem, Bodö en Narvik. Deze reis kost tweede klas tot Narvik niet meer dan f 50. Per spoor van Nar vik naar Abisko is anderhalf uur en kost derde klas f 1,60 (links uit den trein kijken!!) De treinreis over Stockholm, AmsterdamAbisko derde klas kost met 3x slaapwagen in Zweden en overnachten in Hamburg (f 3.f 52. De accomodatie is uitstekend op de Noorsche booten en de fjordenreis is verre te verkiezen boven den treisreis, vooral in den zomer. Voor pension prijzen, bij minstens een week verblijf, moet men als minimum voor hotels 5 a 6 Kr. rekenen, hoewel er private pensions zijn. waar U met eenvoudiger bediening, voor 4 Kr. (f 1.60) per dag uitstekend verzorgd wordt. Den volgenden keer iets over de Noren en Zweden zelf. T. DE VRIES. BEVERWIJK WIT-GELE KRUIS. In de Vrijdagavond gehouden jaarvergade ring van de R.-K. vereeniging voor wijkver pleging en kraamverzorging Het Wit-Gele Kruis, werden de jaarverslagen van secre taris en penningmeester uitgebracht. Blijkens het overzicht van den secretaris breidt het ledental zich nog steeds uit. In den loop van het jaar 1933 heeft de wijkver pleegster 6658 bezoeken afgelegd en 980 be zoeken voor kraamverpleging. Het jaarverslag van den penningmeester vermeldde aan ontvangsten een bedrag van f 6839.20 en aan uitgaven f 4202.24 zoodat het nieuwe boekjaar met een saldo van f 2636.96 kon worden begonnen. Bij de bestuursverkie zing werden de aftredende bestuursleden me vrouw Konijn en de heeren Groeneveld en De Ruyter herkozen. TENTOONSTELLING VAN WERKSTUKKEN. Woensdag en Donderdag a.s. zal in de Ge meentelijke Huishoud- en Industrieschool een tentoonstelling worden gehouden van werkstukken, vervaardigd door de leerlingen van de dag- en de avondschool. Woensdagmiddag te half drie zal de expo sitie door burgemeester Scholtens worden geopend. OPENSTELLING VAN DEN SCHOOLTUIN. De schooltuin, welke onder beheer staat van den heer L. J. Vonk, hoofd van school 4, zal na 15 Mei geopend zijn. Alle leerkrach ten, die werkzaam zijn aan de in deze ge meente gevestigde scholen, kunnen met hun leerlingen den tuin na dien datum geregeld bezoeken. Ook kunnen de onderwijzers plan ten, bloemen of vruchten, welke zij voor hun lessen noodig hebben, uit den tuin betrek ken. Een groote collectie wilde en gekweekte planten, heesters, bolgewassen, land- en tuin bouwgewassen is in den schooltuin aanwezig. AANVOER GASAARDE. Het Nederiandsche motorschip Immanuel is hier van Londen aangekomen met eene la ding gasaarde voor de N.V. Chemica. OUDERAVOND CHR. SCHOOL. In het Vereenigingsgebouw aan de Ver lengde Groenelaan werd een druk bezochte oudervond gehouden van de Chr. School Noorderwijkweg. Na een openingswoord van Ds. J. A. L. Hovy heeft de heer Th. Runia, hoofd der school een verhandeling gehouden over het belangrijke onderwerp „School en Individua liteit". Naar aanleiding van deze inleiding werden besprekingen gevoerd, overgaand in een deskundige gedachtenwisseling tusschen den inleider en den heer De Vries, hoofd der „Duinwij kschool". Tenslotte werd het jaarlijksch schoolreisje aan de orde gesteld. In verband met de moeilijke omstandigheden, waarin vooral de tuindersgezinnen verkeeren hadden de leer lingen geen geld kunnen sparen. Niettemin was men het er over eens, dat toch getracht zal worden het schoolreisje ook dezen zomer voor de kinderen te organiseeren. Besloten werd een commissie te vormen, die zal trachten de noodige gelden bijeen te bren gen. In deze commissie namen zitting mevr. Schaap en de heeren Beutller, Th. Runia. Vari Schooten en Velthoven. SLUITING ONTSPANNINGSZAAL. De ontspanningszalen voor de R.K. werk- löozen zullen op Vrijdag 4 Mei worden ge sloten. Des morgens na de kerkelijke plech tigheden zullen de werkioozen aan een ge meenschappelijk ontbijt aanzitten. Des avonds zal aan de werklooze Volksbonders alsmede aan de arbeiders, die in de werk verschaffing werkzaam zijn, een ontspan ningsavond worden aangeboden. R.K. FABRIEKSARBEIDERS. Voor de leden van de plaatselijke afdeeling van den R.K. Fabrieksarbeidersbond „St. Willebrordus" zal Rector Th. Boonekamp, alhier op Woensdag 2 Mei in het gebouw der K.S.A. een rede houden over het onderwerp „Waarom principieele organisatie?" NF.D. VEREENIGING VAN HUISVROUWEN De plaatselijke afdeeling van ae Ned. Ver. van Huisvrouwen zal op Dinsdag 8 Mei een excursie maken naar de Blue-Band fabrie ken te Rotterdam. De prijsuitreiking van de prijsvraag, welke werd uitgeschreven ter gelegenheid van de onlangs gehouden handwerktentoonstelling zal geschieden tijdens een demonstratie middag, welke op Dinsdag 29 Mei in het ge bouw „Harmonie" aan de Groenelaan wordt gehouden. ZILVEREN JUBILEUM. Zaterdag was de heer J. v. d. Berg vijf en twintig jaren werkzaam in de Sigarenfa brieken der N.V. Sigarenfabrieken v.h. Gebr. Majoor. De jubilaris werd ten kantore ontboden en daar namens de directie door den heer J. P. Melchers geluk gewenscht. Als herin nering aan dezen dag werd den jubilaris een gouden horloge geschonken. HEEMSKERK UITVOERING ST.-JOZEFSGEZELLEN. De tooneelclub der St.-Jozefsgezellen gaf Zondagavond een goedgeslaagde uitvoering in het Vereenigingsgebouw. Nadat het patronaatslied was gezonge^ sprak kapelaan v. Rijn de gezellen toe. Vervolgens liet de gymnastiekclub eenige mooie standen zien. Daarna werden de prijzen uitgereikt, aan die jongens die het beste het avondonderwijs gevolgd hadden. Achttien nieuwe gezellen werden door kapelaan van Rijn geïnstalleerd. De tooneelclub voerde op het komische stuk „Jonas de Recruut", dat goed en vlot gespeeld werd, zoodat de zaal daverde van het lachen. De zangvereeniging zong tenslotte eenige mooie kampliedjes. SANTPOORT ERNSTIG VERKEERSONGEVAL. DRIE IJMUIDER DAMES GEWOND. Zaterdagavond waren de heer P., diens echbgenoote mevr. P.-S., mej. A. S., mej. T. S. allen van LJmuiden de dames waren zus ters alsmede de provinciale ambtenaar, de heer B., verloofde van een der darnes S. naar Haarlem gegaan, teneinde daar den avond genoegeijk te passeeren. 0.a. werd een bezoek gebracht aan een dancing. Deze werd om streeks 4 uur door het vijftal verlaten, waar na men in een te IJmuiden bij den heer De V. gehuurde auto huiswaarts keerde. Ongeveer 4.15 uur bevond men zich nabij het Noordelijk vereenigingspunt van Rijks weg en Hoofdstraat. Tegelijkertijd naderde uit de richting Akmaar een auto, bestuurd door den heer W. uit Amsterdam, die een vrachtje naar Alkmaar had gehad. Reeds op eenigen afstand zag deze, zooals hij verklaar de, de IJmuider auto verdacht slingeren. Ten slotte werd zulks zoo erg, dat hij zijn wagen tot stilstand bracht en er overhaast uitsprong juist bijtijds, want in het volgend oogenblik reed de IJmuider auto volle kracht op zijn wagen in. Spoedig na het ongeval werd de Ongeval len dienst te Haarlem telefonisch gewaar schuwd. Deze op zijn beurt waarschuwde een op Santpoort woonachtig lid en waar deze te vens leider van den plaatselijken E.H.B.O.- dienst is, kwam ook deze dienst in actie. Ook Dr. de Groot was direct op de plaats van het ongeval aanwezig. Alras bleek, dat van de 5 inzittenden van de uit richting Haarlem ko mende auto de 3 dames er het ergst aan toe waren, terwijl de twe heeren er met den schrik en eenige schrammen bleken afgeko men te zijn. Een der dames bleek bewusteloos te zijn. Met een ernstige hersenschudding werd zij naar 't St. Antoniusziekenhuis vervoerd. Ook de beide andere slachtoffers, die vermoede lijk o.a. een paar ribben hadden gebroken, werden per ziekenauto derwaarts vervoerd. Naar we vernamen, is de Officier van Justi tie te Haarlem persoonlijk op de plaats van het ongeval tegenwoordig geweest. Verder waren rijks- en gemeente-politie aanwezig, die van een en ander proces-verbaal op maakten. Beide wagens waren zwaar beschadigd. Omtrent de oorzaak vernamen we, dat de bestuurder van de IJmuider auto het mistige weer de schuld gaf. FEUILLETON EEN BLIJMOEDIG SPEL IN DRIE BEDRIJVEN door BEN VAN EYSSELSTEIJN. 3e BEDRIJF. Terras van Brentwood Castle. Als in I. (Lord Harold zit op zijn gewone plaatsje; zeer uit zijn humeur. Hij schuift wrevelig het voetenbankje van zich af. Hij rookt een pijp, die hem niet smaakt. Hij leest een boek, dat hem verveelt. Hij gaapt. Hij wil een slaapje doen, maar hoort een wesp gonzen en slaat links en rechts: „Akelig beest!" Probeert weer te slapen.) James (komt op met de dagbladen): My- lord Lord Harold (schrikt): Hè?Gut, wat is er nou weer? James: De bladen, Mylord. Lord Harold: Leg ze maar binnen, op mijn schrijftafel. Dit boek is óók stomvervelend, (hij neemt het boek) Waar is mijn vrouw, James? James: Op haar kamer. Mylady kleedt zich, Mylord. De Duchess of Huntingdon zou straks komen. Lord Harold: Ook dat nog. En waar is Lady Maud? James: Op haar kamer, Mylord. Als altijd. Lord Harold: Als altijdja. Als altijd sedert haar terugkomst, (zwijgt somber.) James: Nog iets van uw dienst, Mylord? Lord Harold: Neen, je kunt wel gaan, James. James: Dank u, Mylord. Lord Harold (ziet weer de wesp; blijft roerloos zitten): James! James (blijft staan)Mylord? Lord Harold (fluisterend)Een krant, James! Een krant! James (stom verbaasd)De bladen, Mylord? (Hij wil terugloopen.) Lord Harold (houdt de wesp onafgebroken in de gaten): Ssst! Stil toch man! Op je tee- nen! Ssst! (Hij staat omzichtig op, nadert behoedzaam sluipende het tafeltje, geeft met de opge vouwen courant een flinken mep op het ta felblad: pats! Met een vies gebaar schudt hij iets van zijn broekspijp, bukt zich en slaat met de krant kort en vinnig twee keer op den grond: Pats! Pats!) James (volgt eerst verbluft, dan met in spanning de krijgsverrichtingen. Bukt zich ook. Beide mannen richten zich op en zien elkaar aan)Die is er geweest. Mylord. Lord Harold: Ja.... James. (Hij gaat weer zitten: plechtig:) James, neem het stoffelijk overschot mee en geef het een eervolle begra fenis. Wij Engelschen zijn altijd grootmoe dig geweest tegenover onze verslagen vijan den. James: Jawel Mylord. (Hij neemt de doo- de wesp op, legt ze op het blad en gaat statig heen; keert zich even om en kondigt aan) Daar komen Lady Alice en de Duchess juist aan, Mylord. Lady Alice (komt op met de Duches en Barry; ziet hoe James statig de wesp draagt) Jasses! Lord Harold: Niets geen jasses, dat is een eervolle begrafenis. Lady Alice: Wat is dat voor een onsmake lijk grapje met die doode wesp? Lord Harold: In het geheel geen grapje, lieve. Ernst, bittere ernst. Ik doe de ïaatste dagen niets anders dan mij zeiven hardnekkig voorhouden, dat ik het noodige respect schul dig dien te blijven aan alle stekelige wezens in mijn omgeving. Lady Alice: Oh!!! Lieve Duchess, nu hoor je het zelf! Hij is heelemaal overspannen. Die goeie, beste brave Haroldkwaadaardig... je zeker: méér dan dat. Lord Harold: Moordlustig! Lady Alice: Allemaal de schuld van die on- verdragelijke Maud! Zijn trots, zijn glorie, zijn „moderne" dcchter! Duchess: Ik ben het roerend met je eens. Wat jouw dochter doet, zouden wij in onze jonge jaren nooit gedaan hebben. Lord Harold: Toen waren er nog geen vliegmachines. Duchess: Maar vertel verder, wat er ge beurd isik ben zoo benieuwd. O ja: dag Harold, hoe gaat het? Veel last van rheuma- tiek, hoor ik? Lord Harold: Dank voor de belangstelling, Duchess. Barry: Dag Lord Harold. Lord Harold: Dag Barry. Gaat het goed? Wat kijk je somber, jongen? Barry: Het is niets. Lord Harold, Dank u. Lady Alice: Hoe hoogst ongevoelig van je, Harold, om toespelingen te maken op het groote leed, dat onze Barry zoo prachtig ver bergt. Lord Harold: Verbergt? Ik zie het op tien meter afstand! Het spijt me, beste kerel, maar ik wist niet, dat je je dezen toestand zoo erg zou aantrekken. Lady Alice: Harold! Lord Harold: Wat zouden jullie er van den ken, als we nu eens echt gezellig bij elkaar gingen zitten. Lady Alice: Harold, wat een uitdrukking! In de society zit men niet „echt-gezellig-bij- elkaar"! Lord Harold: Neendaar heb je gelijk in. (Zij gaan zitten.) Lady Alice: En nu, lieve Duchesswaar was ik ook weer gebleven? Duchess (reciteerende)Maud keek om. Wat was er gebeurd? Een defect aan het toe stel? Lady Alice: Oh ja juist: een defect aan het toestel, (zij verhaalt indrukwekkend). Zij schrikt, wat moet ze doen? Landen! Duchess: Op zee! Lady Alice (ongeduldig): Nee, natuurlijk niet. (indrukwekkend)Waar moet ze lan den? Lord Harold: Op land! Lady Alice (dreigend naar lord Harold kij kend) Ze staat midden op de commando brug en geeft een bevel: Terug naar de kust! Terug! (geheimzinnig). Maar daar achter in het vliegtuig, daar bij het roer, daar staat die man.en hij lacht: een valschen, ver raderlijken lach: Ha! ha! En hij stuurt, hij stuurtniet naar de kust Duches:: Hemel! Lady Alice:Maar naar een klein, onbe woond eiland, midden in den Oceaan. Duchess: Ontzettend! Tegen haar zin! Lady Alice: Dacht je dat ons kind voor haar plezier op een onbewoond eiland ging wonen? En daar heeft ze vijf dagen met dien barbaar gezeten. Vijf lange dagen en vijf.... langenachten. En mishandeld heeft hij haar! Lord HaroldLieve is dat verhaal wel hee lemaal historisch? Lady Alice; Harold, als je mij van leugen*

IJmuider Courant | 1934 | | pagina 6