MIDDERNACHT De rloolmoncl van het afvoerkanaal te Scheveningen zal 400 Meter verlengd worden. Vrijdag zijn de voorbereidende werkzaamheden begonnen Een bus van de Westiandsche Stoomtrammaatschappij is Vrijdag te Poeldijk met 33 passagiers te water gereden. Alle inzittenden werden gered Trude Berliner, de bekende filmactrice, bracht Vrijdag bij haar aankomst te Rotterdam een bezoek aan den machinist en stoker van den trein, waarmede zij de reis naar de Maasstad had gemaakt Ruim 1300 schepen liggen te Maastricht en te Luik te wachten op het herstel van de sedert 1 6 April gestremde scheepvaart in het onlangs voltooide vak van het Albertkanaal tusschen Hac- court en Ternaaien De vereeniging „Schuttevaer" hield Vrijdag na haar vergadering te Assen een excursie naar Giethoorn. Het gezelschap tijdens een puntertocht Twee poppen, voorstellende een toekomstig echtpaar, dat bij gelegenheid van zijn on dertrouw geweigerd had aan de jongelui uit de buurt bier te schenken, waren deze week volgens aloud gebruik opgehangen in een hoogen boom te Eerde bij Veghel Een poppententoonstelling ten bate van de tuberculosebestrijding wordt vanaf 8 Mei a.s. In de Gotische Zaal te den Haag gehouden. Een kostbare inzending van de Japansche regeering McCabe en Don. Bradman, twee prominent® figuren uit den cricketwedstrijd, die Donder dag te Worcester tusschen de Australische club en Worcestershire gespeeld werd, begeven zich naar het terrein van de match FEUILLETON Detective Roman uit Donker Amsterdam door PIET KLOPPERS. 1) INLEIDING. De detective, en hoe hij aan zijn bijnaam kwam Zijn vader was een Engelsehman, en zijn moeder een Hollandsche. In Zuid-Afrika had den ze elkaar leeren kennen, een paar jaar nadat de mannen van Cronjé en de Wet en Joubert. hun heldenstrijd gestreden hadden tegen de overmacht van Bulier en Kitchener. De liefde vraagt niet naar verschil van natio naliteit, en Dora Herzog had het fiere karak ter van Hubert Ray leeren waardeeren. Zij had hem getrouwd, maar na twee jaar van bijna volmaakt geluk, was zij gestorven, toen zij een jongen, Norman, het leven schonk. Nog geen drie weken later werd Norman's vader aan den Rand door een kaffer vermoord, en jeugdige wees werd, na eenigen tijd door vriendenhanden te zijn verzorgd, door een broer van zijn overleden moeder gehaald en naar Amsterdam gebracht. Een flinke levensverzekering stelde Norman's oom in staat hem een goede opvoeding te geven en hem te laten studeeren. Door zijn op voeding en door het Hollandsche milieu waar in hij opgroeide, werd hij, ondanks zijn En- gelschen naam, geheel een Hollander. Wat hij worden zou, wist hij zelf niet; het geld dat zijn vader hem had nagelaten was wel niet zoo heel veel, maar het verschafte hem toch een bescheiden inkomen, dat hem betrekkelijk on afhankelijk maakte, en toen hij eens als ama teur van groote scherpzinnigheid blijk gaf bij ifeet ontmaskeren van een zwendelaar, koos hij het beroep van detective. Al deze bijzonder heden vernam ik toen ik zijn intieme vriend werd, en hem bij zijn voornaam noemde in- plaats van bij zijn bijnaam „Middernacht", zooals hij algemeen bekend was. Die bijnaam symboliseerde zijn bero'ep en de sfeer waarin hij leefde, maar dat was toch niet de reden waarom hij zoo werd genoemd. Zijn gewoonte om zijn nachtelijke zwerftochten precies om twaalf uur aan te vangen, had daar meer mee te maken. „Schooiers en dieven, roofmoordenaars, in brekers en ander nachtgespuis, kruipen altijd omstreeks middernacht uit hun holen, en als je beruchte types wilt nagaan in de Am- sterdamsche lokalen waarvan geen enkel fat soenlijk burger het bestaan vermoedt, behoef je nergens aan te komen vóór de klok twaalf heeft geslagen", placht hij uit te leggen. „En als je mijn plakboeken met knipsels en aan- teekeningen nakijkt" het waren er zeker twintig, stuk voor stuk van formidabelen om vang „zul je zien, dat alle geruchtmakende misdaden gepleegd zijn na middernacht en nooit ervoor. Het middernachtelijk uur, meneer de krantenschrijver, werkt op de fantasie, ook op die van de misdadigers. Hun moed is dan het grootst, hun ondernemingsgeest het wak kerst. Na vier uur, als het morgenlicht begint te grauwen, is het met de energie van de meeste beroepsmisdadigers gedaan. Wil je ze op heeterdaad betrappen, ga dan om midder nacht je huis uit en je hebt vier uur voor den boeg om ze te vangen. Als de politie daar altijd rekening mee hield, zou ze het zichzelf een heeleboel gemakkelijker maken. Een etmaal heeft vier en twintig uur, behalve als je in de gevangenis zit, dan lijken het er acht en veer tig. In de wereld van de misdaad tellen de vier uur tusschen middernacht en zonsopgang dubbel. Want beroepsmisdadigers zijn als uilen, zij kunnen het daglicht niet verdragen en velen van hen gelooven ook in him goed ge luk als zij om middernacht op 't pad gaan. Al leen al door daarmee rekening te houden, kan door hun vijanden, politie en detectives, veel tijd worden uitgespaard, en ook veel moeite, kosten, en veel ergernis. Breng je taak binnen de engst mogelijke grenzen, schakel veel overbodigs en veel bij komstigs uit, en je bent al dadelijk een stuk dichter bij het doel dan de ander". Maar Norman, hoewel vóór alles een man van de daad en een berekende detective, was ondanks al zijn praetische eigenschappen toch op z'n tijd ook een droomer en een fantast. Het klinkt ongeloofelijk voor een man die bloed en tranen, verbittering en wanhoop van zoo nabij kende, maar hij maakte zoo nu en dan cabaretliedjes, tamelijk slechte, die hij voor zijn vrienden wel eens zong met zijn aan gename, welluidende stem. Het beste wat ik ooit van hem heb gehoord, was een liedje dat „Middernacht" heette. Het was nogal senti menteel, en er werd in gewaagd van den ouden klepperman, die vroeger door de stad zwierf en de burgerij deed weten dat de klok twaalf had geslagen, en verder van zonda ressen die om middernacht in het maanlicht liepen, een beetje hongerig en inwendig treu rend over haar verloren idealen. Een onmoge lijk liedje, maar nog fraai vergeleken bij andere kunstproducten van zijn hand. Ik prees zijn liedjes echter altijd met een stalen gezicht, want daar was hij op gesteld. Vreemd, dat een man die iets beteekent, toch een bepaald zwak kan hebben, en dat zoo iemand onder een hoedje te vangen is wanneer men hem in dit zwak weet te tasten. Ik heb eens meegemaakt dat Middernacht een internationalen trein- dief op het spoor kwam, een individu wiens identiteit men jaren lang niet had kunnen vaststellen. Middernacht kwam er achter dat de man cabaretartist was, en lang geen on verdienstelijke. Op zijn aanhouding was een ruime belooning gesteld, en Middernacht liet die belooning, en daarmee den treindief, glip pen, alleen omdat dit sinjeur met een vleiende melodieuse stem een oude ballade zong: Le grand vent d'automne Grave et monotone Dans la nuit chantonne. Un air triste et doux", waarvan Middernacht onder den- indruk kwam. - Hij was trouwens over het algemeen uiterst verdraagzaam tegenover hen die zich aan de maatschappij vergrepen, en hij hield er in dit verband theorieën op na die mij nogal ver ge zocht voorkwamen. „Och", zei hij schouderophalend, „je hebt onder misdadigers ook fatsoenlijke mensehen, precies even fatsoenlijk als wij. Ook in de on derwereld is men een gentleman, of men is het niet; ook daar heeft men zijn codes, zijn begrippen van eer, zijn beginsels. Er is alleen dit verschil, onder fatsoenlijke burgers ver grijpt men zich aan het eigendom van anderen onder een voorwendsel, en men geeft den buit andere namen, winst, provisie, dividend, wat je maar wilt „Jawel, Norman, maar onder fatsoenlijke burgers wordt er voor wat jij noemt buit onder-een-anderen-naam, gewerkt, gestreden en gedacht, en men aanvaardt risico's waarbij eigen bezit op het spel staat. Men onderneemt, men plukt de vrucht van overleg en vlijt." „Dacht je dat onfatsoenlijke burgers niét werken? Weet je dat er geen werk, dat van tooneelspeler misschien uitgezonderd, bestaat, dat zóóveel van de zenuwen eischt als het vak van den misdadiger? En wat praat je van overleg en vlijt? Met hoeveel overleg worden vele zwendelarijen niet op touw gezet; met hoeveel geduld wacht de misdadiger zijn kans niet af. En risico van eigen bezit? Man, zij die vechten tegen de maatschappij, riskeeren hun mooiste bezit: hun vrijheid". „H'm, Normanje slaat wel aardig door, maar je bent toch maar de hardnekkige en gevreesde vijand van al wat van misdaad leeft!" „Natuurlijk, omdat ik toevallig tot de ver dedigers van wet en orde behoor. Je moet kie zen of deelen, nietwaar: of in het eene kamp, of m het andere. En als je heel veel aanleg hebt een groot misdadiger te worden, gebeurt het wel eens dat je juist aan den anderen kant terecht komt. Dan ben je detective. Deze en dergelijke gesprekken voerden wij op zijn gezellige kamer in het huis waar hij een gemeubileerde suite bewoonde, Singel. 453a. dicht M 4e Munt. Ik herhaal die ge.--: sprekken niet omdat ze zoo bijzonder inte ressant waren zijn avonturen waren ge woonlijk belangwekkender dan zijn conversa tie, want véél zeggen deed hij meestal niet maar om u den man, over wiens afwisselend leven ik ga schrijven, wat nader te leeren kennen. Hij was een jaar of dertig toen ik hem bij een avontuur in mijn journalistieke loopbaan, dat ik misschnën later nog wel eens zal vertel len, leerde kennen, en vriendschap met hem sloot. Bij die gelegenheid redde hij mij het leven, en waagde het zijne, wat hij als iets heel gewoons, iets dat van zelf sprak, be schouwde. Hoewel hij dus nog jong was, grijsde zijn haar toen reeds langs zijn slapen, mis schien wel het gevolg van de vele tragedies die hij om zich heen had zien afspelen. Boven zijn vierkante kin, die van wilskracht getuig de, had hij op ieder uur van den dag een ciga- ret tusschen zijn lippen. Het aantal cigaret- ten, dat hij in een etmaal rookte, was onge loofelijk, maar het scheen zijn gezondheid niet te schaden. Zijn twee koele grijze oogen sche nen in de ziel van een ander te kunnen lezen, maar ze konden ook droomerig staren als hij zijn primitieve liedjes zat te neuriën en erbij op zijn guitaar speelde. Verder was Norman Ray met een spierkracht begaafd die aan het ongeloofelijke grensde, hij was een prachtig athleet, en dong onder een pseudoniem her haaldelijk mede in wedstrijden der Kon. Nederl. Athletiek Unie, maar dat was vóór zijn beroepsbezigheden hem geheel in beslag namen. (Wordt vervolgd.).'

IJmuider Courant | 1934 | | pagina 5