UIT HET BUITENLAND DE KA Engeland. CHARMEUR, BANDIET EN OPLICHTER F. DA COSTA TOEN DE WARE LIEFDE KWAM... De Grieksche staaf voer circa 20 millioera gulden benadeeld. Groote smokkelaffaire aan het licht gekomen. Een oproep van Lord Robert Cecil voor steun aan de Duitsche vluchtelingen. Griekenland Smokkelaars lichten den staat voor vele millioenen op. Ongeveer twee jaar geleden werd bij de douane-opslagplaatsen van Pyraeus een groo te smokkelarij ontdekt. Na een langdurig on derzoek is deze affaire thans in een beslis send stadium gekomen. Een groot aantal kooplieden had, buiten medeweten der doua ne-autoriteiten, goederen uit de opslagplaat sen weg laten halen, zonder dat rechten wa ren betaald. De Grieksche staat heeft daar door een schade geleden van 1500 millioen drachmen of ruim 20 millioen gulden. De mi nister van financiën heeft thans opdracht gegeven tot bestraffing der verantwoordelijke douane-ambtenaren. Vier hooggeplaatste ambtenaren zijn reeds van hun functie ont heven. Meer dan 2000 kooplieden uit Athene en den Pyraeus zijn bij de affaire betrokken, Zij zullen wegens smokkelarij ter verantwoor ding worden geroepen. Tegen den koopman Papathanasioe, die den staat op deze wijze voor zes millioen drachmen heeft benadeeld, is een arrestatiebevel uitgevaardigd. Cecil roept op tot steun voor de vluchtelingen. Peuter meldt uit Londen: In een rede voor de slotzitting van de hoo- ge commissie voor de vluchtelingen heeft lord Robert Cecil opgewekt tot steun aan de Duitsche vluchtelingen en gezegd, dat deze arbeid noodzakelijk is voor het aanzien der beschaving. Een der taken, waarvoor de hooge commissie zich gesteld ziet. is vast te stellen, welk document de vluchtelingen zullen ge bruiken in de plaats van paspoorten. Naar Cecil's meening behoort men den verschillen den regeeringen onmiddelliik te vragen zoo veel mogelijk tot vergemakkelijking dezer taak mede te werken. De hooge commissaris MacDonald verde digde de moreel aanspraken der vluchtelin gen en betoogde, dat zii geen last vormden, waarbij hij in herinnering bracht, dat d" Vereen iade Staten i* opgebouwd door gene raties van vluchtelingen. Gemève. Mr. L. A. Nijpels in de S aar commissie. Het secretariaat van den Volkenhond maakt bekend, dat de Saarcommissie van den Vol kenbondsraad op zijn van 16 tot 20 April te Rome gehouden bijeenkomst, heeft besloten de- uitwefking 'van wetsvoorstellen voor de stemming-modaljt.èitên, en vpor den verkie zingsdag toe te Vertrouwen aan deskundigen als hoedanig zijn benoemd: Prof. Bindo Galli (Italië), eerste voorzitter van het Hof van Beroep van Genua; Mr. L. A, Nypels (Nederland), Raadsheer in den Hoogen Raad der Nederlanden; en Miss Sarag Wammough (Vereenigde Staten), ad- viseerend deskundige der regeering van Peru voor de volksstemming van Taona en Arica. (Mr. Leopold August Nypels, Raadsheer in den Hoogen Raad der Nederlanden, is op 29 December 1838 te Maastricht geboren. Na te 's Hertogenbosch en Arnhem het gym nasium te hebben bezocht studeerde hij te Leiden rechtswetenschappen. In 1911 promo veerde hij op stellingen, waarna hij zich fce 's-Gravenhage vestigde als advocaat en pro cureur. Sedert 1931 is de heer Nypels Raads heer in den Hoogen Raad. Voorts is hij secretaris van het Centrale Stembureau. De heer Nypels, die een zeer sportieve figuur is, was vier malen t enniskampioen van Nederland en is index-tijd benoemd tot eere lid van den Nederlandschen Lawntennis- bond.) Amerika. Bouw van honderdtien oorlogsvliegtuigen. Als onderdeel van het program van uit breiding van de luchtmacht, te verdeelen over di'ie jaar, heeft volgens Reuter het de partement van oorlog den boxiw van 110 vlieg tuigen aanbesteed Oostenrijk. Belangrijke toeneming van de oorlogsschuld. Het jongste rapport van den Volkenbonds- vertegenwöordiger in Oostenrijk, dr. Rost van Tonningen vermeldt naar het D.N.B. meldt o.a. een vermeerdering der staatsschuld met 64.7 millioen schilling in de 3 eerste maan den van 1934. De schuld van Weenen is toe genomen met 13 millioen en die van de spoor wegen met 9 millioen. Bovendien hebben de politie en andere beveiligingsdiensten een totaalbedrag van 11.5 millioen schilling opge- eischt. Repliek op Habicht's radio rede. (De officieel© Oostenrijksche „Politisehe Korrespondenz" geeft in scherpe bewoordin- dingen antwoord op den door Habicht voor den zender van Muenchen gehouden radio rede. waarin hij de Oostenrijksche regeering en de nieuwe grondwet aanviel. Thans, zoo zegt de „Politisehe Korrespon denz", nu elk een in Oostenrijk blijde in stemt met het verrichte werk inzake de nieuwe grondwet, heeft Habicht den moed te spreken van een totale berooving der rech ten van een volk van zeven millioen men- schen. Het Communistisch verleden van Habicht maakt het begrijpelijk, dat hij zich de denk beelden van het Marxisme eigen maakt, voor al den diepen haat tegen het diep Christelijk beginsel, waarop de Oostenrijksche staat is opgebouwd. De feiten der laatste dagen spreken zulk een duidelijke taal. dat zulke scheldpartijen slechts de machteloosheid en de onbeduidend heid van zulke denkbeelden duidelijk doen blijken. De heeren te Muenchen aldus eindigt het blad en hun Oostenrijksche partijgenooten mogen spoedig inzien, dat een verloren zaak niet door ophitsende redevoeringen kan wor den gewonnen. Zulch Amerika. Strijd in den Chaco duurt voort. Het ministerie van Buitenlandsche Zaken publiceert een categorisch dementi volgens hetwelk de verklaringen van den minister van Pai-aguay, volgens denwelke pogingen in het werk gesteld zouden worden hij de verschil lende Amerikaansche regeeringen om te ko men tot een weder aanknoopen van de vre desonderhandelingen, onjuist is. Bulgarije. Positie van het kabinet in gevaar? Gistei-en is de interpellatie behandeld te gen den minister voor de spoorwegen, Kos- toerkoff. De debatten verliepen rumoerig. Bij de stemming werd een motie van wan trouwen in den minister voor de spoorwegen aangenomen, met de stemmen van de ge- heele oppositie benevens van de in de re- geeringscoalitie zittende nationale liberalen en de boei'enpartijHiermede is de val van den minister tot stand gebracht. Men ver wacht, dat hij vandaag zal aftreden. De reorgarxisatie van het kabinet zal waar schijnlijk eerst aan het einde van de a.s. week geschieden, daar Moesjanof eerst het verloop wil afwachten van de tegen den minister van eerdienst Boadjieff in gediende interpellatie. Mocht ook in dat geval een motie van wantrouwen worden aangenomen, dan zou de reorganisatie een grooteren omvang moe ten aannemen, zooal niet een aftreden van het kabinet zou worden ovex*wogen. IBN SAOED EISCHT HET AF TREDEN VAN DEN IMAM. FOEAD'S BEMIDDELING BLIJFT UIT. Ibn Saoed. CAIRO, 4 Mei (V. D.) Koning Ibn Saoed heeft als voorwaarde voor het staken der vijandelijkheden het af.tredexi van Imam Jachya van Yemen geëischt. Vele inwonex-s van Hodeida hebben zich onder de bescherming van den voor de haven liggenden Britsehen kruiser geplaatst. De bemiddelingspogingen van Koning Foead van Egypte schijnen geexi enkel resultaat te heb ben opgeleverd, daar .men dicht voor een militaire beslissing staat. - Italiaansche oorlogsschepen naar Hodeida. Met het oog op de kritieke toestanden in Arabië en ter bescherming van de Italiaan sche belangen ixi de Roode Zee zijn drie Ita liaansche oorlogsschepen naar Hodeida ge dirigeerd, om de levens en eigendommen der Italiaansche onderdanen te beschermen. Een Enropeesche mogendheid achter de schermen? De diplomatieke correspondent van de „Morning Post" schrijft „de ongelukkige po ging van den Imam van Jemen om met zijxx machtigen buurman in strijd te geraken" aan buitenlandschen invloed toe. Voor ongeveer een maand, zoo zegt hij, zijn geruchten in omloop gekomen, dat de Imam in zijn uitdagexide houding is "aangemoedigd door Europeesche agenten, die waarschijnlijk voor een zekere Europesche macht werkten. Dit bex-xcht is bevestigd door het feit, dat zich onder de in de jongste gevechten ge vangen genomen soldaten vaix den Imam verscheidene Eux-opeanen bevinden. De coxTespondexit zegt verder: Het is be- kexid, dat de betreffexide mogendheid vast omlijnde opinies heeft aangaande haar eigexx koloniale toekomst en dat zij Ax-abie bijzon der geschikt acht voor een politiek ixi deze richting. Het klassieke procédé in zulk een geval is, een inlandschen heerscher uit te buiten, die door beloften van toekomstige grootheid ge makkelijk kan beïnvloed worden en hexn te ovexTeden tot een aaxivalspolitiek, waarvan de axider de vruchten plukt. NOODWEER TEISTERT TEXAS. NEW-YORK, 4 Mei (V.D.) Volgens een bericht- uit Alsuma ixi Texas heeft daar een hevig noodweer gewoed. Een plotseling intre dende wervelwind, die gepaard ging xnet wolk breuken en hagelslag richtte groote schade aan. Meer dan duizend huizen zijn ver nield. Twee personen zijn gedood. BEVOLKING BEVRIJDT GEVANGENEN. SPAANSCHE TOESTANDEN. MADRID, 4 Mei (V.D.) Te Puigerda in de provincie Gerona zijn acht gevangenen door een onderaardse he gang uit de gevan genis ontsnapt. Drie hunner konden echter weer gevat worden, waarbij de gevaxigenis- opzichter een der ontsnapten ernstig' ver wondde. Toen de bevolkixig van het ge- beux'de hoorde bestormde zij de gevangenis en bevrijdde alle gedetixieerden, waar bij de opzichter zoo zwaar werd gekwetst, dat men aan zijn herstel wanhoopt. GANDHI OPNTEUW AAN GEVAAR ONTSNAPT. JAMSJEDFOER, 4 Mei. (Reuter). Gandhi is vanmorgen aan een gx*oot gevaar ontsnapt toen de auto, waarmee hij uit Ransji terug keerde van het congres inzake SWaradzj, in een diepe greppel viel. Alle inzittendexi bleven oxigedeerd. GEHEIMZINNIGE VERSTORING VAN BERGINGSWERK. DOOR ZEEMONSTER VEROORZAAKT? LONDEN, 4 Mei (Reutel-). Naar uit Pe- nang gemeld wordt zijn de bergingswerk heden aan het in October 1914 door de Duit sche „Emden" in den grond geboorde Russi sche ooi'logsschip „Jemtsjoeg" hi de haven van Penang op gelxeimzixxnige wijze gestoord. Degenen die met de berging bezig zijn. zijn overtuigd dat de storingen door een groot zee monster worden veroorzaakt. In één geval werd de luchtslang van een duiker plotseling afgerukt. De duiker kon nog juist bijtijds aan dek worden getrokken. Hij rappox-teerde dat kox't voordat de slang los raakte een reusachtig waterdier op hem was komen toezwemmen. Ook de werkzaamheden met ontplofbare stoffen op den zeebodem werden herhaaldelijk gestoord. Het monster moet herhaaldelijk springladingen voortbewo gen hebben. De bemanning van het bergingsvaartuig heeft er thans alles op gezet om het monster te vangen. FANTASTISCH STRATOSFEER- VLIEGTUIG IN AANBOUW. UURSNELHEID VAN 500 a 600 K.M. Te Leningrad is een begin gemaakt met de vooi-bereidende werkzaamheden voor den bouw van een stratosfeeiwliegtuig. Het vlieg tuig, dat een hoogte van 26 K.M. zal kun nen bereiken, zal een uursnelheid hebben van 500 tot 600 K.M. op een hoogte van 15 tot 16 K.M. evenwel hoopt men zelfs een uursnelheid van 1000 K.M. te kunnen berei ken. Het vliegtuig is uitgerust met een motor van 340 P.K DOOR Den volgenden ochtexid ontwaakt Stavisky met een bonzende hoofdpijn. Tot zijn eigen vex-bazing vindt hij zich nog steeds in zijn fauteuil zitten. Waax*om ligt hij niet op bed? Wat is er toch gebeurd? Nog steeds is hij te versuft om zich alles te herinnerexx. Het slaappoedert-je van zijn N Delila wex'kt nog steeds„Lllo, Lilo, ik heb een vxeeselljken (droom gehad ik droomde, ik was al mijn geld kwijt en Hij zwijgt waar is Lilo? Moeilijk staat hij op. Hij kijkt naar de klok het is al tien uur, Hij dwingt zich om consequent door te blijven denken. Op dat oogenblik wordt er op de deur geklopt. Hij weet natuurlijk niet, dat er den geheelen nacht een kellner voor de deur op wacht stond, die orders had onmiddellijk den directeur te waarschuwen, wanneer hij iets in de vertrekken van „mon- sielr Alexaxidre" hoorde. Ja, men moet zich haastexi, wil men nog iets van zijn geld zien „Entrez", roept Stavisky. De directeur zelf komt binnen Hij weet, dat het niet gemakkelijk zijn zal, geld los te krijgen. Eerst informeex-t hij beleefd, hoe monsieur den nacht heeft doox-gebraeht. Maar Stavisky antwoordt niet .kijkt alleen naar de rekening in de hand van den direc teur. De directeur vertelt dan van de groote betalingen, die het hotel juist vandaag doen moet. Hij zou monsieur buitengewoon daxik- baar zijn, wanneer hij zoo goe-d zou zijxi Besluiteloos kijkt Alexander hem aan. Dan gaat de directeur verder: „Hij zou het niet wakan, monsieur met dit verzoek lastig te vallen, maar monsieur is altijd zoo vrien delijk, dat. De directeur begint een beetje te stot teren, maar dit hindert niets. Stavisky weet precies waar hij aan toe is. „L°°P naar de maan!", brult hij woedexid. Het gezicht van den dix-ecteur verstrakt. „Dat gaat op oplichterij lijken, mijnheer!" Eenn oogenblik lijkt het, alsof Stavisky handtastelijk wil worden, dan beheerscht hy zich volkomen. „Komt u over een uur terug. Ik moet eerst even met madame spre kenU krijgt uw geld". „Madame is uit Cannes vertrokken", ant woordt de manager ijzig. De hotel detective heeft de ochtenduren reeds besteed om uit te zoeken, waar madame gebleven is. Het scheelt weinig of Alexander had het luid uitgeschreeuwd. Dat kan toch niet Lilo kan hem toch niet ixi dezen vreesdij ken toestand alleerx gelaten hebben. „U liegt", schreeuwt hij, want hij ziet tot zijxi opluchting de koffers staan, „een vrouw laat toch geen koffers achter". Maar de directeur, die wel vaker zoo iets beleefd heeft, zegt kox-t: Zoover ik weet, had mada me al haar juweelen aan toen zij het hotel vexilet En dit feit vernielt alle illusies, die Sta visky nog koesterde. Hij is een gebroken man, dié nu met de handen voor zijn ge zicht in eexi fauteuil zit. Deze slag is voor hem nog zwaarder, dan het verlies van zijn geld. Nu heeft ook het geluk bij de vrouwen hem verlaten De heele bagage, Stavïsky's kostbare eigen juweelen, kortom alles blijft in het hotel als pand achter. De man, die Frankrijk wilde veroveren, reist derde klas naar Parijs terug. Wanneer hij Parijs binnen stoomt, heeft hij geen tien stuivei"s meer. De chique Alexander brengt den eersten nacht in een asyl door.... Gedurexide gerulmen tijd voert Alexander nu het leven van een kleine oplichter. Hij geeft nietgedekte cheques uit betaalt geexi logies speelt met gemerkte kaai*ten in speelholen van het minste allooi en verheugt zich. wanneer hij weer honderd francs bij elkaar gegapt heeft. Moar voor hem, die met hondex-d duizend en gesmeten heeft, is dit levexi een hel. Lang duurt het voor eixidelijk het geluk hem weer toelacht. Hij leert de schoone tooneelspeelster Jane Fanny Bloch ken'nen. Zij bezit een eigen theatertje „Cadet Roussel", dat zij van een harer vroegex'e minnaars cadeau gekregen heeft. ONZE DAGELIJKSCHE KINDER VER TELLING. „Altijd een prijs, als je maar goed mikt," riep een man, die xxaast een dansexxde pop stond en hij duwde Sietske een bal in zijn hand en noodigde hem uit het ook eens te pro- beeren. „Drie worpen voor een kwartje, het is wel duur, maar ik waag het," zei deze en tjoepde eerste was raak, ook de tweede was prachtig gemikt.... maar de dex-de kwaxn een beetje roekeloos aan, zoodat meneer geen prijs had. En verder ging het maar weer. „Daar heb je nou het mooiste ding van de kermis," riep Sjef en hij wees naar de waterbaan. En na eenig gezeur besloot men een kaartje te nemen. Eerst werden ze naar boven gevoerd en toenmet een reuze vaart gingen ze naar beneden, zoodat Sietske eexi harde gil gaf. Toen ze ex- uit waren, besloot Sietske nooit meer in zoo'n ding te kruipen. Zij vex*lieft zich hartstochtelijk in Alexan der Stavisky. En deze wox'dt door haar weer eenigszins de oude „mooie Alexander", de speler, de charmeur. Jane is zoo onzelfzuchtig en ontroex-end in haar hevige liefde voor Saclia, dat zij hemhaar theater schenkt. En nu, waar hij een ruggesteun heeft, komt zijn oude zekerheid weer texnig. Hij speelt niet meer in obscure speelholen om honderd francs. Nu zoekt hij weer elegante clubs op en speelt om duizenden.Hij is weer mondain grootscheepsch weer „Alexander de Veroveraar". Zijn geluk bij het spel, keert weer terug. Groote sommen stroomen in zijn zakken. De vrouwen omzwermen hem weer en nu is hij het die ondankbaar is. Hij laat de vrouw, die hem zelfs eön theater schonk, ixi den steek wanneer hij een mooiere en rijkere vrouw ontmoet Madame P, was de geliefde van een Oos- tersch tabakhandelaar. De millioenen van dezen man worden via madama P. in de zak ken van Stavisky overgeheveld. En wanneer deze millioenen eenmaal zijn eigendom zijn laat hij ook haar zitten. Hij begint naam te maken, komt in aan raking met de goede kringen. Hij heeft nu goede manieren gekregen, slechts zelden valt het mondaine masker en komt de groote oplichter te zien. Tenslotte doet ook bij hem de „groote liefde" haar intrede. Met zijn laatste vriendinnetje stapt hij een van de chiqueste modehuizen binnen aan de Champs Elysée, om voor haar een passende kleedij te zoeken. Mannequins toonen de fraaiste toiletten. Plotseling schrikt Alexander op. Een mannequin paradeert nu voor hem, die hem een geheel nieuwe sensatie doet onder gaan. Zij Is ongemeen mooi maar mooie vrouwen kent Alexander voldoende. Schoonheid alleen is niet voldoende, om hem in vuur en vlam te zetten. Hij weet het zelf niet, waarom hij bij het zien vaxi deze jonge vrouw zoo in de war raakt. Voor het eerst in zijn levexi durft hij eexi vrouw niet bx-utaal te fixeeren. Voor het eex-st in zijn leven gevoelt hij respect voor een vrouw. „Wat is er met haar?", vraagt hij zich af. Waax-om is zij zoo heel axiders dan de andere vrouwen, die hij tot nu toe heeft leeren ken nen en die van hem slechts hartstocht eisch- ten en dit voor liefde accepteerden. Wanneer hij haar nu voorzichtig aankijkt weltlangzaam in hem het besef op waar door deze vrouw hem zoo opvalt. Een fluidum van reinheid en zuiverheid gaat van haar uit. Hier ontmoet hy voor het eerst een reine en onschuldige vrouw, die daarbij nog een eigen bekoring heeft. Zulke vrouwen vindt men niet vaak. Hij ziet, dat is geen moerasbloempje. Een der gelijke vrouw heeft hij nog nooit bij zich gehad. Haastig en achter den rug van zijn vrien din schrijft hij een briefje. Hij verzoekt daarin de mannequin Arlette is haar naam om een rendez-vous. Terwijl hij dichter naar Arlette toegaat, als wilde hij de japon beter bekijken, laat hij het briefje in haar hand glijden. Maar hij schijnt on handig te zijn geweest. Het briefje valt op den grond en zij stapt er met haar voet op. Vlug kijkt Alexander om of niemand het gezien heeft. Dan raapt hij het papiertje weer op. Ten tweeden maal probeert hij het haar te geven, maar nu merkt hij. dat Ar lette de hand tot een vuist gebald heeft Hij ontmoet haar blik, zoo koel en ver nietigend, dat hij bloost. Deksels, zoo 'n vrouw heeft hij nooit ontmoet! Hij koopt de japon, die zijn vriendin graag wil hebben en verlaat opgewondexi het modehuis Hij neemt afscheid van zijn vriendin, die pruilend heengaat. De rest van den dag brengt Alexander door in een cafétje tegenover het mode huis. Hij moet haar vandaag spreken. Uren wacht; hij. Dan wordt de zaak gesloten. De employés verlaten het gebouw. Ax-lette is eexi van de laatsten, die uit de deur stapt. In het eerst hexkent hij haar bijna niet. Zoo bescheiden en eenvoudig is zij gekleed. Maar aan dezen soepelen loop, de trotsche houding van het hoofd hex-kent hij haar toch. Hij loopt achter haar aan. Voor het eex*st voelt hij een zekere beklemdheid. Arlette wacht op een bus. Hij spreekt haar aan, maar weer negeert zij hem. En Alexan der begaat een fout. Hij, die zijn leven lang met demi-mondaines omging, praat ook tegen deze vrouw over juweelexi en kleeren. Zij antwoordt nog steeds niet. Pas wanneer hij over geld gaat praten, vaart zij woe dend uit „zulke mensehen zijn voor u" en wijst naar een voorbij slenterende prosti- tuée. En voor hij weet wat er gebeurt, springt zij op een voorbijrijdende autobus en laat Alexander woest achter. „Zij is geraffineerd. Maar ik krijg haar wel!" Den volgenden dag stuurt Stavisky een detective achter haar aan. Hij is er nu van ovex-tuigd, dat zij zich een béetje Interes sant wilde maken. Ongetwijfeld heeft ook zij haar vrienden, zooals de meeste Parijsche marmequins. Maar hij zal haar dat „onschuldsmasker" wel afscheuren. Maar do detective geeft an dere berichten: Zij heeft geen vriend, leeft van haar klein salaris, gaat niét naar ca barets en leest vreemde talen. Bewonderaars heeft zij voldoende, maar het is bekend, dat zij niemand aanvaaxdt. Deze vrouw is even deugdzaam als mooi... Alexander geeft het niet op. Een onophou delijk bombardement begint hij op de schier onneembare vesting en tenslotte wint hij haar belangstelling. Maar haar zelf kan hij slechts door een trouwbeloften winnen. En zoo verliefd is hij, dat hy daarin toestemt,

IJmuider Courant | 1934 | | pagina 9