HET NIEUWE AVONDBLAD Speeltuin vereeniging „De Moerberg". 19e JAARGANG No. 156 MAANDAG 7 MEI 1934 IJMUIDEP COUPANT ABONNEMENTEN: per week 10 ets., per maand 40 cents plus 2y3 cents incasso, per kwartaal 1.20 plus 5 cents incasso, losse nummers 3 cents. Kantoor: Kennemerlaan 42 - IJmuiden - Telef. 521 Verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen. Uitgave Lourens Coster, Maatschappij voor Courantuitgaven en Algemeene Drukkerij N.V. Directie: P. W. PEEREBOOM en ROBERT PEEREBOOM AJD VERTENTIEN1—5 regels f0.75. Elke regel meer 15 ct. Bij abonnement belangrijke korting. Adverten ties van Vraag en Aanbod 1-3 regels 25 ct., elke regel meer 10 ct. Ingezonden mededeelingen dubbele prijs. ALLE ADVERTENTIëN, OPGEGEVEN VOOR DIT BLAD WORDEN KOSTELOOS OPGENOMEN IN DE NEVEN-EDITIE HET NIEUWE AVONDBLAD DE KENNEMER COURANT. Alle abonnés van dit blad zijn, zoodra zij 14 dagen als zoodanig in de registers zijn ingeschreven en verder op voorwaarden, die van tijd tot tijd gepubliceerd en ten kantore van dit blad gratis verkrijgbaar zijn kosteloos verzekerd tegen de gevolgen van ongevallen voor de navolgende bedragen: 2000.— bij algeheele invaliditeit; 600.— bij overlijden; 400bij verlies van een hand, voet of oog; 250.bij verlies van een duim; 150.— bij verlies van een wijsvinger; 100.bij breuk van boven- en/of onderarm; 100.— bij breuk van boven- en/of onderbeen; 50.bij verlies van een anderen vinger. Tenge volge van spoor-, tram- of autobusongeval; 5000bij overlijden van man en vrouw belden; 3000.— bij overlijden van den man alleen; 2000.— bij over lijden van de vrouw alleen Opvarenden van visschers-, marine-vaartuigen enz. 400.— bij verdrinkingsdood door ongeval tijdens de vaart, tot een maximum van j 2000Indien hetzelfde ongeval den dood van vijf of meer abonnés mocht tengevolge hebben. Alleen de abonné(e) zelf is verzekerd, behoudens het vermelde omtrent spoor-, tram- of autobusongevallen. Polis is niet noodig. Uitkeeringen krachtens deze verzekering worden gewaarborgd door de Nieuwe H.A.V.-Bank te Schiedam. IJMUIDEN. Ingebruikneming van de draaimolen. Zaterdagmiddag is de nieuwe draaimolen in den speeltuin van de Speeltuinvereeniging ,,De Moerberg" op officieele wijze in gebruik ge nomen. Deze draaimolen, tot stand gekomen door het ijverig en volhardend werk van wijlen den heer Christiaan Broekhuizen en tot wiens nagedachtenis een koperen gedenkplaat in den molen is aangebracht, werd in tegenwoor digheid van de familie van wijlen den heer Broekhuizen en vele belangstellenden, waar onder den heer P. Bosman, wethouder voor Sociale Aangelegenheden door den voorzitter der vereeniging den heer F. Hunsche voor de jeugd opengesteld. Alvorens hiertoe over te gaan, herdacht de heer Hunsche den overledene, in wien de ver eeniging haar beste kracht verloren heeft. Altijd door, aldus de heer Hunsche, was de heer Broekhuizen er op uit om het goede voor onze kinderen te zoeken. Ieder oogenblik, dat hij het zijne kon noemen, was hij bezig in het belang van den speeltuin, waarvan het resul taat thans voor ons staat. De nagedachtenis van hem, dien ons zoo vroeg ontvallen is en dien wij zoo noode konden missen willen wij in eere houden, waarom in den draaimolen OM HET KAMPIOENSCHAP VAN NEDERLAND. DUKEL EN KELLER WEER REMISE. Ook de eerste partij van de tweede ronde van drie partijen om het kampioenschap van Nederland, Zaterdagmiddag in Kennemerhof gespeeld is op remise uitgeloopen, na een strijd die vier uren duurde. Het is opmerkelijk, dat de beide rivalen steeds trachten elkander met verschillende wapenen te bestrijden. Dit was ook Zaterdag middag het geval, tot groot genoegen van het groot aantal belangstellenden. Weliswaar bleef een zoo zeer verlangde zege van hun favoriet achterwege, maar desondanks kregen zij een aantrekkelijken wedstrijd te zien. Hoe ook de uitslag mag zijn, de door de beide meesters in dezen titanenstrijd gespeelde wed strijden zijn van groote waarde voor de theo retische studie van het damspel. Zaterdag 12 Mei a.s. zal in het Parkhotel te Amsterdam de tweede partij gespeeld worden en Zondag 13 Mei in Kennemerhof alhier de derde. Deze laatste wedstrijd begint des voor middags 11 uur. Mocht ook deze herkamp geen beslissing geven dan wordt zooriang gespeeld, tot een van beide spelers een partij gewonnen heeft. De winnaar van deze partij is dan kampioen. WIE IS DE BESTE DAMMER VAN NEDERLAND? OF DAMMEN EN DAMMEN IS TWEE. Iéder rechtgeaard Nederlander kan lezen, schrijven en .dammen. Voorts wordt hij nog geacht, de wet te kennen, maar daarvan moet men zich niet teveel voorstellen; an ders zouden er niet zooveel processen-verbaal worden opgemaakt. Ieder rechtgeaard Nederlander kan dus. dammen. Maar.dammen en dammen is twee. De meesten spelen dit spel volgens den bekenden regel: ik schuif, hij schuift, dam! of hij schuift, ik schuif, dam! Zoo'n partijtje duurt dan in den regel niet langer dan een kwartier. Als het langer duurt, dan kijkt de eene speler den ander eens aan. een van bei den begint eens te gapen, de tegenstander gaapt terug, men steekt een versche sigaar aan en een der twee spelers doet ppzettelijk een verkeerden zet, want het duurt hem veel te lang. Hij zet bijvoorbeeld een dam vlak vóór een dam van zijn tegenstander, kijkt dan heel verwonderd, als deze (d.w.z. de dam) weggeslagen wordt en aangezien de stand dan meestal drie dammen tegen één is, geeft de gene die er maar én heeft op en het spel is uit. een gedenkplaat is aangebracht, die het be stuur bij deze gelegenheid aan de familie overdraagt als blijk van hoogachting en waar- deering voor hetgeen Ohristiaan Broekhuizen voor de vereeniging gedaan heeft. Hierna verzocht de heer Hunsche den heer Bosman, de gedenkplaat, die met een vlag be dekt was, te willen onthullen. De heer Bosman zeide, alvorens hiertoe over te gaan, dat Burgemeester en Wethouders vol komen instemmen met de woorden van den heer Hunsche. Ook het college schat het werk van den heer Broekhuizen hoog en het heeft de grootste waardëéring'voor" het werk van „De Moerberg'L - Nadat de heer Bosman de' gedenkplaat ont huld had trad de 7-jarige Jansje van Noor- denne naar voren om namens den speeltuin een krans witte seringen aan de gedenkplaat te hechten. Met eenige woorden van dank tot den heer Bosman en de verdere belangstellenden werd deze eenvoudige plechtigheid geëindigd en werd de draaimolen aan de kinderen overge geven. Het spreekt vanzelf, dat er direct een druk gebruik van gemaakt werd. Zoo dam ik en zoo dammen de meeste Ne derlanders. Hij schuift, ik schuif, dam! Hol- landsehe opening, flankspel, kroonschijf en meer van die technische zaken, wie weet daar wat van? We damden voor de gezellig heid precies zooals we Halma speelden of ganzebord. Toen werden de kampioenen uitgevonden. Kampioenen schoonschrijven, vèrspringen, hardloopen, koekhappen. Waarom geen dam- kampioen? Eerst van de club, dan van de stad, vervolgens van de provincieof het gewest en tenslotte van het heele land. Daar moet je natuurlijk een heele bolleboos voor wezen. Meestal word je eerst meester. Daarvoor be hoef je wel niet op de Universiteit te hebben gestudeerd, maar toch komt er heel wat voor kijken en misschien is meester-dammer veel moeilijker te worden dan meester in de rech ten. In elk geval zijn er van eerstgenoemde categorie veel minder dan van laatstgenoem de. waarvan er beslist te veel zijn. Twee van zulke meesters zonder universi taire opleiding vechten nu al eenige weken om het kampioenschap van Nederland. De een heet Dukel en is een gewone IJmuiden- sche jongen, de ander heet Keiler, van wien ik alieen weet, dat hij heel goed dammen kan. Niemand had Dukel een kans gegeven, dat hij het zoover zou brengen, maar het leven is nu eenmaal, vol verrassingen en voor Dukel zelf was het heelemaal geen verrassing, want toen hij nog maar pas gestart was, het geen hij lang niet schitterend deed, vertelde hij mij al, dat hij de meesten wel aan kon. Zaterdagmiddag speelden beide meesters hun vierde partij na den kampioenswed strijd. U weet, dat ze al driemaal remise heb ben gespeeld. Wat zou de vierde brengen? Ik heb eens gekeken in de bovenzaal van Kennemerhof, waar al zoovele stersen en ster retjes van het dam-firmament elkaar ont moet hebben. Ik kwam er 's avonds 8 uur. Ze waren al om 5 uur begonnen en zaten dus al drie uur zwaar te denken. Beide spelers had den elk nog acht schijven op het bord. Ik dacht: nu zal het wel gauw uit wezen. Dat is toch gemakkelijk te bekijken. Maar de spelers dachten er anders over. Ze peinsden en peinsden. En peinsden nog eens. En verplaatsten steeds maar geen schijf. Kei ler bleef zitten waar hij zat. Dukel liep af en toe naar een tafeltje op zij. Daar zat.zijn meisje en per saldo is hij toch met haar ver loofd en niet met het dambord. Kees -Suijk keek met kennersblik naar den stand. Dat deed ook meneer Hilvers, die hem ontdekt heeft, Na een minuut of tien eindelijk een zet. Keiler had een schijf verplaatst. Halsen rekken zich uit. D.w.z. halsen van het pu bliek. Dukel gaat weer denken. Dan zit hij altijd zooals hij op de foto, die elders in dit nummer van de IJmuider Courant staat afge drukt, zit. De denk-capaciteit is opgevoerd tot idem zooveel denk-calorieën en nu is de heele kwestie bij zulk een denkstrijd, wie nu de meeste denk-calorieën kan produceeren wint den strijd. Voor elke zet-diepte immers is een bepaald aantal calorieën noodig én. wi# het diepste denken kan is zijn tegenstander altijd de baas. Eindelijk heeft Dukel zijn voortzetting ge vonden. Weer worden de halsen gerekt. Ik zie dat de strijd zich concentreert op Dukel's rechtervleugel. Misschien leek het alleen maar zoo. Er wordt weer gedacht. Dukel trekt aan z'n sigaar, tevergeefs want die is al lang uit. Keiler doet niets; die heeft ditmaal z'n ver loofde thuis gelaten. Gek toch, dat al die grijze dammers, die al twintig en meer jaren dammen, door twee zulke jonge kerels, die er nog meisjes op na houden, verslagen zijn. Bij het schaken is dat toch heel anders. Half negen, kwart voor negen en nog zie ik het eind niet. Maar de beide meesters zien het wel. Een paar zetten en voordat ik er erg in heb heeft Keiler een dam en Dukel bijna. Dan gaan er een paar schijven van het bord. Er wordt afgeruild, maar Dukel is er het slechtst afgekomen, want ik zie dat hij een schijf minder heeft. Ik vrees al het ergste. En dan opeens geven de heeren elkander de hand, waarom, dat snap ik eerst, als de heer Hilvers den belangstellenden dankt voor hun rustige rust en hen tevens mededeelt, dat de partii weer remise is geworden. S. B. LEZING VOOR WERKLOOZEN. A.s. Dinsdagavond half acht zal in school B, ingang Bothastraat door Ir. Vermeulen, van het Hoogovenbedrijf een lezing met lichtbeelden over Indië worden gehouden. 'Deze lezing is voor alle werkloozen, dus ook voor niet cursisten van den werkloozen- cursus 'toegankelijk. AUTO-BOTSING Zaterdagmorgen heeft in de Kalverstraat, hoek Lumeystraat een botsing plaats gehad tusschen een autobus en een vracht-auto met als gevolg dat beide auto's ernstig bescha digd werden. Persoonlijke ingelukken had den niet plaats. DE VERLOTING VAN D. C. IJ. Zooals men weet heeft het bestuur van D.C.IJ. in verband met haar 10-jarig be staan in Februari 1935 een verloting geor ganiseerd waarvan de opbrengst zal worden besteed voor uitbreiding van het materieel. Deze verloting, waarvoor de toestemming van B. en W. is verkregen, is een groot succes geworden, getuige de vlotte verkoop der 1500 loten. Naar aanleiding hiervan is besloten, de trekking te 'doen geschieden 31 Mei a.s. in Kennemerhof. Er zijn nog eenige loten verkrijgbaar bij den heer K. de Jong, Ka naalstraat 83. ST. NICOLAASVEREENIGING „ALGEMEEN BELANG". De St. Nicolaasvereeniging „Algemeen Be lang" gaf Zaterdagavond in Het Wapen van Velsen een propaganda-uitvoering, welke zoo wel wegens de drukke opkomst de zaal was geheel bezet als hetgeen er te hooren werd gegeven, alleszins geslaagd mag worden ge noemd. De humorist, de heer J. Reusink van Am sterdam, die voor dezen avond geëngageerd was heeft zich uitstekend van zijn taak gekwe ten. Hij oogstte met zijn voordrachten een dankbaar applaus. Niet minder gewaardeerd werd de mede werking van De Kennemerzangers, directeur de heer P, Grin Jr. Het goed geschoolde en uitstekend geleide mannenkoor heeft zijn programma zeer lofwaardig ten uitvoer ge bracht en het daverend applaus, dat na elk nummer weerklonk was ten zeerste verdiend. Het optreden van de Kennemerzanggrs heeft niet weinig tot het slagen van den avond bij gedragen. De in de pauze gehouden verloting was een aardige afwisseling. De Toscaniband onder leiding van den heer W. Brouwer zorgde voor de muziek en deed dit zooals we dit van haar gewend zijn: voor treffelijk. Het gezellige bal hield de bezoekers en be zoeksters nog langen tijd bijeen. ARBEIDERS-ESPERANTISTEN De afdeeling IJmuiden van de Federatie van Arbeiders-Esperantisten zal a.s. Woensdag avond de dezen winter gehouden cursus op feestelijke wijze sluiten. De heer A. van der Starre-zal een begroe tingswoord spreken, waarna een aantal kinde ren een samenspraak zullen houden. Verder zal nog het woord worden gevoerd door den heer Broekberger van Zaandam en zullen eenige verrassingen het programma aanvullen. De feestavond wordt gehouden in de lunch room Eynthoven. ANSJOVIS-BERICHT. (Medegedeeld door de Coöp. Ansjovisverkoop Vereen.) Ansjovis. Gedaan werden 1933er (soort 25) 2800 stuks p.a. a f 15, 1933er (soort 13) 1600 stuks f 12 1/2, 1932er f 15 1/2, 1931er f 13 1/2, 1930er (op merk verkocht) a f 12. Bij den Helder werd de laatste dagen in totaal 5 a 6000 K.G. gevangen. Te Bergen op Zoom, Den Oever en Harlingen blijft de aanvoer nog beperkt tot enkele tientallen stuks. In combinatiedienst. Het Duitsche stoomschip Hilstein van den Norddeutschen Lloyd heeft in Amsterdam ge laden en vertrok voor den gecombineerden dienst met den Koninklijken Hollandschen Lloyd naar Montevideo, IJzerverscheping. Het Zweedsche stoomschip Loke is van Londen bij de Hoogovens aangekomen en zal na aldaar eene lading ijzer te hebben ingeno men daarmede via Antwerpen naar Zweden vertrekken. VELSEN TOONEELCLUB TAVTDO. Haar andere man. Bovenstaand gezelschap, onderafdeeling van „de Gieteling" voerde in „de Prins" Larry Johson's blijspel „Haar andere man" op. Velen waren gekomen teneinde dit precaire ge geven: een vrouw met twee echtgenooten nu een door Tavido te zien oplossen. Dat dit clubje deze puzzle op een vlotte manier ontwarren zou konden we reeds ver moeden; de regie was n.l. in handen van den heer A. H. Holtslag, die op dit gebied zijn sporen reeds verdiend heeft. Harvey en Mary, zijn vrouw, zijn een erfe nis wachtend van den ouden oom Elmer, welke met het jeugdig echtpaar in onmin leeft. Deze Elmer kondigt onverwacht zijn bezoek aan en nu weet Mary, die hem altijd wijs ge maakt heeft, dat zij rijk getrouwd is, niet wat zij verzinnen moet om die gefantaseerde rijk dom werkelijkheid te doen schijnen, al is het slechts voor één enkelen avond. Zoo komt het, dat haar man, die z.g. voor zaken op reis is, voor butler speelt, terwijl een onbekende vriend van dezen, de rol van echtgenoot ver vult. Hoe de verdichtsels, die Mary voor oom Elmer geweven had, nu vaneen gescheurd worden door allerlei idote complicaties van vriend Jerry en butler Harvey is een ge schiedenis op zelf. Genoeg zij, dat de volle zaal zich met de opvoering van dit matrimo niaal probleem uitbundig vermaakt heeft: de lach was niet van de lucht. Mevr. S. Brands—v. d. Linde was Mary en zij speelde de figuur van het fantasie-rijke jonge vrouwtje met een élan dat haar de ziel van de opvoering deed zijn. Zij gaf pittig heid en fleurig, natuurlijk spel in de dikwijls onwezenlijke verwarringen. Goede tooneeltjes waren er legio. Steeds was hierin en in hetvlotte tempo de stu Door een boschbrand zijn vele wouden in de Karpathen verwoest. Vier en twintig arbeiders, die door hét vuur werden ingesloten,, kwamen om het leven. wende kracht van den regisseur te voelen. Mej. R. Vogel was een levendige vriendin die in het eerste (en voor dilettanten dus zoo moeilijke) bedrijf goed werk deed als tegen speelster van Mary. Daarnaast vond het dienstmeisje Stella in mej. L. Marcusse een vrijmoedig ongekunsteld speelster, die zich in de vertrouwlijke scènes met den butler als een uitstekende kracht van Tavido deed ken nen. De ongelukkige Harvey, eierenboer, butler en tevens echtgenoot kon zoo uit Hollywood geleend zijn. De heer J. Hagen wist zich ge lukkig voor chargeeren te hoeden en heeft het voor hem vastgelegd type tot het slot toe goed weten vol te houden. Was hij ih I nog ietwat al te schuchter, hoe verder het stuk rolde en hoe dichter de mist der verwikkelin gen voor zijn oogen opsteeg hoe komischer het type werd. Dit liet zich eveneens bemer ken in Jerry (de heer W. Gregouir), die aan het slot van het tweede tafereel eerst recht den smaak van tooneelspelen te pakken kreeg en van nu af aan een levendig en forsch ar- teur werd. De heer Gerssen gaf aan Elmer een ge- af fecterd spraakje en zenuwachtig-ge- manierde manieren mee. Meer als gewoon mensch gespeeld, zou de rol er zeker bij win nen. Niettemin had deze suikeroom een voornaam aandeel in het succes van den avond. Het tooneel was, de middelen in aanmer king genomen, goed verzorgd, terwijl een woord van lof voor de costumes der dames niet ontbreken mag. Er zat vaart in het stuk, mede dank zij een vlotte rolkennis. De duik in 't ijskoude water, i.e. 't voor de eerste maal opkomen zou bij enkelen ongedwonge- ner kunnen ziin. Echter alleszins een goede uitvoering, welke veel applaus oogste en wel ker entre-actss door den Hoogovenkunst kring van muzikale illustratie voorzien werd. W. HINDERWET. Burgemeester en Wethouders van Velcen brengen ter openbare kennis, dat door ben de volgende Hinderwebsvergunningen zijn verleend a. aan J. Meesters te IJmuiden, tot het oprichten van een bakkerij, in het perceel Engelmundusweg no. 17. b. aan P. van Lieshout te Santpoort, tot het uitbreiden van zijn wasscherij in het pereeel Terrasweg no. 18. DE VELSER HUISVROUW. Volgens het maandbericht van de af deeling Velsen— IJmuiden der Ned. Ver. van Huisvrouwen vindt Dinsdag 15 Mei een bij eenkomst plaats in Kennemerhof. Er zal een demonstratie worden gegeven docr de Unilever Verkoopcentrale N.V. met 't nieuwe product „Saladine". De bijeenkomst vindt plaats des middags half drie en zal worden opgeluisterd doer een dameszangkoor. Donderdag 24 Mei wordt een bezoek ge bracht aan de Gerofabrieken te Zeist. NAAR HET CONCOURS TE ZUTPHEN. Op Donderdag 10 Mei a.s. (Hemelvaartsdag) gaat het mannenkoor De Eendracht der papierfabriek alhier deelnemen aan het Na tionaal Zangconcours te Zutphen, uitgeschre ven door de Ghr. Gem. Zangvereeniging Soli Deo Gloria aldaar, ter gelegenheid van haar 10-jarig bestaan. De Eendracht kqmt uit in de 2de afdeeling Mannenkoren met als verplicht nummer Avondvrede van J. Kroon nummer naar keuze Ave Cesar van Fred. J. Roeske. Deze vereeniging werd opgericht 18 Decem ber 1929 en telt thans 60 leden. HINDERWET. Burgemeester en Wethouders van Velsen brengen ter openbare kennis dat ingekomen zijn verzoekschriften om vergunning inge volge de Hinderwet van: a. Th. Janssen te Santpoort, tot het oprich ten van een smederij in het perceel Rijksweg 496; b. J. K. Moojen te Santpoort, tot het uit breiden van zijn machinewerkplaats in een perceel aan den Hof ge es ter weg; c. L. Erenst te Santpoort, tot het oprichten van een houtzagerij nabij het perceel Sla perdijk no. 12; d. de N.V. „Hollandia Zeepfabriek" te IJmui den, tot het uitbreiden van haar fabriek in het perceel Haringkade no. 32; e. de N.V. Bataafsche Import Mij. te 's-Gra- venhage, tot het oprichten van een benzine- kluis nabii het perceel Meervlietstraat nos. 68 te Velsen; f. C. Heinsius te IJmuiden, tot het oprich ten van een brood- koek- en banketbakkerij in het perceel Gerard Doustraat no. 1; g. de N.V. Mineraalwaterfabriek en Bier- handel „Excelsior" te IJmuiden, tot het op richten van een mineraalwaterfabriek, waar in geplaatst zal worden een electromotor van 5 P.K.. in het perceel Cronjéstraat no. 7. Op Zaterdag den 19en Mei a.s., des voor middags te elf uur, zal ten gemeentehuize gelegenheid worden gegeven om bezwaren tegen opgemelde verzoeken in te dienen en mondeling of schriftelijk toe te lichten. FIETSTOCHT VAN SPARTA. De gymnastiekvereniging „Sparta" orga niseert voor hare leden op Donderdag 10 Mei a.s. (Hemelvaartsdag) een fietstocht naar Noordwij k en omstreken. Vertrek te 8 uur van gebouw Concordia. Tevens deelt het bestuur mede dat aan de kringmarschen, uitgeschreven door den K T.K. afstand 25 en 30 kilometer, welke wor den gehoi:den 10 en 21 Mei en 1 Juli a.s. Con cordia hieraan mede doet en wel de dames leden A. de Greef, heeren Cor de Reus en H, v. d. Ham.

IJmuider Courant | 1934 | | pagina 1