Een focht door de Radiostudio's. Vergiftiging te Haarlemmermeer. Rubriek voor Vragen. JO VINCENT GETROUWD. Hoe een gramofoonplaat wordt gemaakt. Croofe momenten worden vastgelegd. Een tocht door de Radiostudio's. Wij beginnen heden met de eerste af levering van een serie van acht snufjes en interessante onderwerpen die in de studio's der Nederlandsche omroepver- eenigingen te vinden zijn. Dit eerste bezoek in de studio der V.A.R.A. is gewijd aan de gramofoom- opnamen zooals die in de studio's zelf geschieden. Onze lezei's herinneren zich allen nog dien kouden Zaterdagavond, toen de „Pelikaan'" bemanning van hun reis uit Indië op „Schip hol", de Anisterdamsche luchthaven, aan kwam. Deze aankomst werd door de VARA- microfaan verslagen en kon dus door alle Nederlandsche luisteraars worden medege leefd. Niet alleen echter werd deze reportage gehouden voor de radio-uitzending, doch ge lijktijdig draaiden in het laboratorium van de studio de gramofoon-machines en werd deze uitzending op platen vastgelegd. Ieder lid der dappere bemanning van de „Pelikaan'" heeft een album met deze platen van de VARA ten- geschenke ontvangen. Toen echter stond deze gramofoon-opname hoewel men over een zeer moderne installatie beschikt, nog in de kinderschoenen en waren de opnamen veelal bedoeld als proef-opnamen. Nu zijn de verschillende moeilijkheden, die af en toe nog foutjes veroorzaakten, opgelost en thans zijn wij een kijkje gaan xiemexx in het VARA-laboratorium, Wij kwamen op een middag bij de witte studio aan de Heuvellaan. In de controle-kamer van de VARA-studio. Een handle werd omgezet, eenige knoppen in een andere stand geplaatst, en plots klonk uit een luidspreker geroezemoes van stemmen, eenig gehamer exi het stemmexi van muziek instrumenten. „Zoo, we hebben Utrecht". Een paar stekkers werden versteld en,Gaat u mee naar be neden? We kunnen het nu ook ixi het labo ratorium hooren. In deze luttele oogenblikken hebben we reeds één groote les geleerd: sta nimmer verbaasd in een radio-studio! Wat een leek onmogelijk lijkt, wordt hier verteld op een wijze als was het een doodgewone zaak. In het laboratorium stonden de twee ma chines. Voorzichtig werd op iedere machine een enorme wasplaat gelegd en weldra draai den deze reeds lustig in het rond. Wat gaat er gebeuren? Wij hebben Zaterdagavond a„s. een inter- locale boxxte avond, waarop een reis wordt ge maakt met de microfoon tusschen de verschil lende theaters in Amsterdam, Den Haag, Rot terdam en Utrecht. De luisteraars hooren dan verschillende moxnentexi uit diverse theaters: wij leggen deze momenten te voren op platen vast, en deze worden Zaterdagavond achter alkaar doorgedraaid. We zijn nu aangesloten met het Rem- brandt-theater te Utrecht, waar een orkest thans speciaal een uitvoering voor onze micro foon geeft Plotseling zette het orkest in en verschrikt keken we onzen zegsman aan. Natuurlijk had-ie z'n tijd zitten verpraten. Geen beweging verried echter, dat hij een fout had begaan. Het orkest speelt het nummer op proef, het geluid kan nu reeds eenigszins geregeld worden, alsmede de opstelling van de micro foons. Toen kwam eindelijk het spannende mo ment: uit de luidspreker klonk de stem van den omroeper„Dames en heeren, nu zijn we in het Rembrandt-théter te Utrecht, waar op 't oogexxblik pauze is, doch we treffen het bijzonder, want juist vangt het orkest vaxx de Nederlandsche Bioscoop-Trust aan met. De technicus voor het regelen van het ge luid stond reeds bij zijn instrumenten, de ander had reeds de pick-up op de draaiende schijf geplaatst(Het klinkt vreemd, dat verhaal van die pauze op een middag om twee uur, als er geen publiek in de zaal aanwezig isDe VARA vergeve oxis, dat hier iets van achter de schermen wordt verklapt Na de aankondiging van den omroeper zette het orkest in. De twee schijven draaiden, in de een wasplaat grifte de naald (een saffier) de „muzikale" groeven. De technicus keek aandachtig door een microscoop boven de naald en volgde haar graafwerk. De andere plaat draaide „loos". Na eenigen tijd kwam het moment, dat de eene plaat ten einde raak te en toen werd ook de pick-up van de andere machine in werking gesteld. Op dat oogenblik draaiden zij samen en namen dus beidexi te gelijk het geluid op. Nadat zij een oogenblik op deze wijze samen het werk hadden verricht, werd een handle opgelicht, waardoor men fading krijgt ixx het geluid; dit wordt op de plaat aangegeven door een lichte lijn, precies een plekje, waarop de naald niet gesneden schijnt te hebben. Daarop wordt dan de eerste pick-up buiten werk ge steld. Mexi heeft nu een teeken, waar de over gang is: de platen zullen nu straks achter elkaar gedraaid worden, zonder dat er een hiaat is, „een gat in de lucht" bij wijze van spreken. De luisteraars zullen dan ook geen onderbreking hooren! Als de platen eenmaal gebruikt zijn worden ze weer glad geschaafd. Daarvoor hebben wij een aparte machine, de eenige in ons land. Het is bekend," dat de gramofoon-maatschappijen na een plaat te hebben opgenomen, deze door zenden aan hun fabriek, waar van de was plaat een matrijs wordt gevormd, waaruit dan weer de gewone platen, zooals wij deze in den handel kennen, worden geperst. Alles geschiedt machinaal, zelfs de stof, de was-resteii die ontstaaxi uit de groeven, wor- dexx nog automatisch opgezogen en men ziet er niets van! Die wasplaten zijn -teere poppe tjes, waar zeer zorgvuldig mee wox*dt omge gaan. Ze liggen keurig ixi een groote kast, die door eleetrische elemexitexi op een bepaalde temperatuur wordt gehouden. Te veel warmte maakt de was te zacht, te koude atmosfeer maakt ze weer te hard. Het is, zooals gezegd, een zeer voorzichtig te behandelen goed exi vrij kostbaar, omdat het in. Holland zelf niet ge leverd kan worden. Het komt nl. uit Frankrijk of Tsjecho-Slowakije. De platen draaiden ondex-wijl rustig verder. Een stukje techniek, dat in de toekomst nog vele, nimmer gedachte mogelijkheden zal kun nen scheppen Een man in het ziekenhuis opgenomen. Zijn vrouw en een kostganger gevangen genomen. De Justitie te Haarlem heeft een onder zoek ixxgesteld rxaar eexi vergiftigingsgeval in de gemeente Haax-lemmermeer. Aan den Nieuwen Meerdijk, de wijk aan den Ringdijk, tegenover Sloten, wooxxde sinds eenigen tijd het gezin vaxi S,, dat uit Amsterdam afkomstig was. Het gezin be stond uit man, vrouw en dochtex-, tewijl ook een kostganger was opgenomen. In het begin van dit jaar is de man ziek gewox-den. De oorzaak van die ziekte was aan vankelijk xiiet te verklaren. Het vermoeden van vergiftiging rees evexxwel, temeer omdat zich eenige jaren geleden, toen het gezin xxog te Amsterdam woonde, reeds vergiftigings ver schijnselexx voorgedaan haddexx. De zieke werd daarop, op kosten van het gemeente bestuur van Hoofddorp, in een ziekenhuis te Amsterdam ter verpleging opgenomen. Het nader onderzoek bevestigde het vermoeden van vergiftiging. Naar wij van welingelichte zijde vernemen, waren er termen om verdenking te koesteren tegen de vrouw en tegen den kostganger. Vrijdag heeft de substituut Officier van Justitie mr. W. H. Paardekooper Overman in de woning aan den Nieuwen Meerdijk huiszoe king verricht. Over het x-esultaat daarvan konden wij geen inlichtingen verkrijgen. Wel bleken er termen aanwezig om de echtge- noote van S. (een vrouw van 39 jaar) exi de 30-jarige kostganger J. F. naar het politie bureau te Hoofddorp over te brengen. Zij ontkenden zich aan vergiftiging te hebben schuldig gemaakt. Gisterexi zijn de twee verdachten naar het Huis vaxi Bewaring te Haarlem overgebracht. De vergiftiging heeft blijkbaar met arseni cum plaats gehad. Het slachtoffer vertoeft nog in het ziekenhuis te Amsterdam. Zijn toe stand is ernstig, maar de verwachting be staat, dat doordat de doctoren thans kondexi ingrijpen, zijn leven gered zal worden. De justitie zet haar onderzoek voort. Het is evenwel aaxx te nemexi, dat het eerx moeilijke zaak zal worden om voldoende bewijzen voor een veroordeeling te verzamelen, temeer om dat de verdachten ontkennen. Het betreft hier weer de gewone driehoek. Er zijn rede nen om aan te nemen, dat er een vertrouwe lijke omgang tusschen de vrouw exi den kost ganger bestond, waardoor de man te veel geworden was. Wie heeft evexxwel het vergif toegediend, de vrouw, de kostgaxiger, of heb ben zij het misdrijf tezamen gepleegd? Natuurlijk heeft het gebeurde in de kleine wijk aan den Nieuwen Meerdijk groote ont steltenis gewekt. De herinnering komt boven aan het feit, dat omstreeks 20 jaar geleden in diezelfde buurt ook een vergiftigingsgeval heeft plaats gehad. Toen is daar een bakker vergiftigd, van welk misdrijf de vrouw en een knecht verdacht werd. OOK KWEEKSCHOOL-LEER LINGEN MET T. B. C. BESMET. Toen aan de Bisschoppelijke kweekschool te Roermond bij een leerling open tuberculose werd geconstateerd, werd ook een onderzoek ingesteld bij de andere leerlingen Vijftien hunner bleken met tuberculose be smet te zijn. Zes leerlingen zijn thans in het sanatorium te Horn opgenomexi. DUIDELIJK GESTELDE VRAGEN van alle Abonné's van dit blad worde:: door een specialen Redacteur en zijn talrijke medewerkers zoo mogelijk en ten spoedigste beantwoord. De vragen moeten worden geadresseerd aan het bureau van ons bladmet duidelijke vermelding van naam en woonplaats. Vragen, waaraan naam en adres ontbreken, worden terzijde gelegd. De antwoorden worden GEHEEL KOSTE LOOS thuis bezorgd. De namen der vragers blijven redactie geheim. RECHTZAKEN VRAAG: Ik word in October 15 jaar en zou gaarne op een opleidingsschip willen komen. Waar moet ik mij dan vervoegen? ATXWOORD: Opleidingsschip ..Pollux" van het Matrozen-instituut der Kon. Ned. Zeil- en Roeiver. te Amsterdam. Er worden jongens aan genomen van 14 tot 16 jaar. dde een lengte heb ben van 1.45 tot 1.5 0 M. Bij opname moet. een bedrag van 35 worden gestort. De verdere kos ten voor Meeding en uitrusting, ongeveer 200 bedragende, moeten na het verlaten van het Op leidingsschip binnen- 2 jaar met 50 pCt. der ver diende gage worden terugbetaald. Voor voeding wordt niets berekend. Het Instituut zorgt voor plaatsing op een zeeschip en geeft iederen jongen een volledige uitrusting mee naar zee. De oplei ding duurt ongeveer S maanden. Aanmelden bij den Commandeur der Pollux. Oosterdoksdijk, Amsterdam; bij voorkeur tus schen S en 9 uur VRAAG: Mijn zoon is werkzaam te Rotter dam en geeft daar zijn fiets geregeld in bewaring in een rijwielbewaarplaats. Met Paschen kwam hij thuis en liet zijn fiets zoolang in de bewaar plaats. Toen hij terugkwam was de fiets ver dwenen. Kan ik den bewaarder aansprakelijk stellen voor de gestolen fiets? Er hangt geen mededeeling in de bewaarplaats, dat de rijwie len r.iet verzekerd zijn. ANTWOORD: Ja. VRAAG: 1. Ik heb ondergoed op een koop brief gekocht. Na eenige dagen ging het stuk en heb ik het teruggezonden. Toen het weer in mijn bezit kwam, bleek het onvoldoende her steld le zijn. Moet ik dat aanvaarden? 2. De eerste termijn vervalt in Mei. Moet ik die betalen? 3. Kan ik voor den Kantonrechter ongeldig heid van den koopbrief eischen? 4. Ik heb aan den verkooper een aangeteeken- den brief gezonden. Wat moet ik doen, als hij niet antwoordt? ANTWOORD: 1. Neen. 2. Ja, tenzij gij handelt als onder 3 bedoeld. 3. Ja. 4. U wenden tot een advocaat. VRAAG: Een door mij aangeteekend verzon den schrijven naar Dublin, inhoudende geld en brief, is door den Officier van Justitie te Rot terdam in beslag genomen. 1. Wat kan ik doen om mijn geld terug t< kt ijgen? 2. Mag een dergelijke in beslag neming? ANTWOORD: I. Beginnen met u te wenden tot genoemden Officier van Justitie. 2. Of het beslag al of niet rechtsgeldig is ge. legd zal o.m. afhangen van de vraag of gij u bij het zenden van het geld hebt schuldig gemaakt aan een strafbaar feit (t. d. overtreding van de bepalingen der Do ter ij wet). VRAAG: Kan de huurder eener woning, die per maand verhuurd is, doch waarvoor reeds tweemaal geen huur werd voldaan, terwijl eet voorgaande maand slechts gedeeltelijk werd vol daan, wegens wanprestatie uitgezet worden, of moet dan de termijn van opzegging van 1 maand nog in acht genomen worden, zoodat dan nog een derde maand onbetaald zal blijven, daar van verhaal geen sprake is? ANTWOORD: Wegens wanprestatie kan ont binding van de overeenkomst met ontruiming gevorderd worden. VRAAG: 1. Is het geoorloofd met 2 hen; te visschen of is daar een acte voor noodig? 2. Indien een acte noodig is, waar is die te be komen? 3. Hoeveel bedragen de kosten? ANTAA'OORD: 1. Neen. daartoe is een hengel- acte vereischt voor de binnenwateren 2. U wenden tot het Hoofd van de plaatselij ke Politie in de gemeente waar gij woont. 3. 0.50. VRAAG: Mijn zoon is 21 jaar en wil gaan trouwen. Ik ben gescheiden en de vader is uit de ouderlijke macht ontzet. Heeft mijn zoon nu toestemming van den vader noodig? Overveensche kerk kon de belangstelling niet bevatten. Naar het Sauerland vertrokken, waar zij zal concerfeeren. Gistermorgen te half elf was in de R.K. Parochiekerk te Overveen de kerkelijke hu welijksinzegening van Jo Vincent en Dr. C. G. J. Bos. De inzegening voor den burgerlijken stand heeft te Amsterdam plaats gehad. Reeds lang te voren had zich voor de kerk een groot aantal belangstellenden verzameld, voornamelijk dames, die bij den aankomst van het bruidspaar tegenwoordig wilde zijn, terwijl in de kerk toen reeds nog weinig plaatsen onbezet waren. Nadat de auto, waarmee Jo Vrncent en dr. Bos ai-riveerden den tuin was mnnengereden en zich een weg had gebaand door de groote menigte wachtenden, die door enkele agenten in twee rijen waren geschaard tot aan de pastorie, ging het bruidspaar via de pastorie naar de kerk. Jo Vincent was in een een voudig blauw mantelcostuum gekleed. Middelerwijl drong de groote menigte die buiten de aankomst had afgewacht ook de kerk binnen, die spoedig zoo vol was, dat men er zelfs toe over ging op de banken te klimmen om de plechtigheid eenigszins te kunnen volgen, wat toen uiteraard onmoge lijk was voor hen die achteraan zaten of ston den. Het vrij in en uitloopen was bovendien oorzaak van een ietwat rumoerige stemming achter in de kei'k, waarvan men echter voor bij het altaar, geen last ondervond. Velen bleven dan ook buiten. De plechtige Heilige Mis werd opgedra gen door pater P. Bos S.J. uit Amsterdam, een broer van dr. Bos, met assistentie van den diaken, pastoor G. van Niekerk en den sub diaken, kapelaan J. Vei'haar. Het zangkoor der parochie zong onder lei ding van den heer F. van Buuren: Kyrie uit Missa „O Magnum Mysterium" van Palestri- na, Sanctus uit Missa „Puisque j'ai pei'du" van Orlandus Lassus,, Agnus Dei uit Missa „L'homme armée" van Josquin des Pi'és. On der het offertorium het motet: „Bonum est confiteri domino" van Jacob Obrecht. Na de Heilige Mis het motet: „Tota pulchi'a es van Anton Bruchner. Daarna was er orgel spel van den organist J. Mul, die Toccata van Hendrik Andriessen ten gehoore bracht. Getuigen wai'en de heer Jac. van Kempen, tenor en Mr. W. Westerwoudt-, commissaris van de Nederlandsche Bank. Na afloop van de plechtigheid maakten velen gebruik van de gelegenheid in de pas torie hun gelukwenschen kenbaar te maken, waarna het paar naar Klein Tetterode'reed, waar ten huize van dr. Bos geluncht werd. Het ligt in de bedoeling hedenmiddag voor drie weken naar het Sauerland te vertrekken ter gelegenheid waarvan Jo Vincent in Keu len Dusseldorf en andere plaatsen enkele concerten zal geven. ANTWOORD: Ja, doch bij wei-gering kan de tu.sschenkomst van den Kantonrechter worden ingeroepen. VRAAG: Ik he-b veel last van de duiven van mijn buurman, die in mijn tuin het jonge groen vernielen. Vat kan ik daartegen doen? ANTAVOORD: Practisch niet veel. Baat een ad. vocaat hem eens een "briefje schrijven de noo. dige maatregelen te treffen ter voorkoming van uwe schade. VRAAG: Ik ben een half jaar ziek geweest en ben nu uitgetrokken van de ziektewet. Hoelang moet ik nu werken, om weer in aanmerking ta kunnen komen voor ziekengeld? ANTAA'OORD: Daarvoor is geen bepaalde ter. rrijn voorgeschreven. VRAAG: 1. Als een eohtpaar op huwelijks, voorwaarden getrouwd is en een van beiden over. lijdt, erft dan de overblijvende wettelijk a.l!es, als er geen kinderen zijn, of moet dit per testament bepaald worden? 2. Als er kinderen zijn. hoe wordt dan geërfd? ANTAA'OORD: 1. De overblijvende erft van rechtswege. Testament is niet noodig. 2. De overblijvende erft als ware hij (zij) ;en kind .en allen voor gelijke deelen, tenzij bij tes. tament andei-s is bepaald. MILITAIRE ZAKEN. ArRAAG: Waar moot ik mij vervoegen voor plaatsing bij de militaire Politie? ANTWOORD: Ten bureele van den Garni, zoenscommandant in de kazerne aan den Kou- derhorn is voor u het eenvoudigste, omdat er nogal voorwaarden aan verbonden zijn. VRAAG: Is letter K' lichting 19 34 dienst plichtig? A'NTWOORD: De letter K van lichting 1934 is dienstplichtig. BELASTING ZAKEN VRAAG: Hoeveel bedraagt de hondenbelas ting te Haarlem .bij een inkomen van 5000. ANTAA'OORD: 10.—. VRAAG: Als altijd 5 pCt. aftrek voor levens, verzekering in mindering is gebracht en de ver zekerde som wordt wegens het bereiken van den 50-jarigen leeftijd uitbetaald, hoe wordt dit dan voor het belastbaar inkomen berekend? Ais b.v, het inkomen 3600 is en 'net uitgekeerde bedrag 5000 wordt dan in dat jaar het belastbaar in komen S500? ANTAVOORD: Neen. het inkomen wordt 3600 plus do rente van 5000. DIEREN. ArRAAG: Onze poes heeft teken. Wat kan daar oorzaak van zijn en hoe te bestrijden? ANTWOORD: Deze doen de dieren in tuinen tusschen struiken op: het zijn bloedzuigende in secten. Wacht tot zij zich bolgezogen hebben, pak ze met duim en wijsvinger en draai met snelle beweging naar rechts (zooals gij een hor loge opwindt).de kop en monddeelen komen dan mee. Zoek poes elke week maar af; in geheel Ken- nemeaiand hebben van voor- tot najaar onze huisdieren veel last van d'eze beestjes. VRAAG: Mijn landschildpad heeft in stroo overwinterd en is nu ontwa-akt. maar houdt de oogen nog gesloten, zoodat ik vrees, dat hij blind gewerden is. Zou ik hier pog. iets aan kunnen doen? ANTWOORD: Wacht maar rustig af: de oogen gaan ook weer open. RECEPTEN Jo Vincent en Dr. C. G J. Bos bij hun aankomst aan de R.-K. pastorie te Overveen. VRAAG: Koe kan nien het kleven van één oliejas tegengaan? ANTAVOORD: Daar is niet veel aan te doen; meestal het gevolg van niet voldoende bewer king. Probeert u echter het volgende; Verdun goede meubel was met wat .terpentijn: doe een weinig je op een doek en wrijf daar stevig mëe in. Goed nawrijven met schoone doeken. Nog eens herhalen. VRAAG: Hoe maakt m'en eieren in? Kunnen er later eieren bijgevoegd wórden? Kiunnen de aldus ingemaakte eieren 'gekookt Worden? ANTWOORD: 1. Doe in den daarvoor be stemden piot 1 fles oh watgfglas en 6 flesschen ko.Uid water en roer die goed dooreen. Leg er voorzichtig een ei op; blijft dit drijven en zwe ven, dan is de vloeistof te dik en voegt gij er nog zooveel water bij. dat het ei naar beneden zakt en op den bodem blijft liggen. Gij kunt dan verder vullen met eieren, mits zij goed geheel onder liggen. Zoolang de vloeistof dun blijft, kunt gij nog eieren bijvoegen. 2. Prik vóór het koken met een naald een gaatje in leder ei en zet met koud water op, A^oeg per ei een theelepeltje zout in het water. VRAAG: 1. Mijn stroohoed is geel geworden. Hoe krijg ik die wit? 2. Hoe verwijdert men vlekken uit een bruin Georgette jurk? 3. Hoe een slaolievlek uit een cocosmat? Zeep sop en pijpaarde helpen niet. ANTWOORD: 1. Als het niet verbrand is, wordt het met stro bin weer mooi wit. De ge bruiksaanwijzing staat op het pakje. 2. Aangezien gij niet opgeeft, waardoor de vlekken zijn ontstaan, kunnen wij alleen het volgende aanraden. Leg de jurk met de vlek naar boven enkel en gladuit over een schoonen doek en wrijf af met een schoondoekje. dat, niet te nat. met petro leum aether bevochtigd is. Doorwrijven, tot het droog is. Deze behandeling moet buiten in de schaduw geschieden en vooral geen vuur of licht in de nabijheid. 3. Voeg bij 4 dieelen warm water 1 deel am monia en boen daarmee stevig af. Laat lig gend in de schaduw drogen. VRAAG: Een grijs vossebont met kop is door het gebruik wat bruinig geworden. Hoe is dat te reinigen? ANTWOORD: Maak in een aarden of ijzeren pot roggezemelen zoo warm. dat gij er de hand nog juist even in kunt houdien. Tijdens het war man geregeld roeren. Stort het dan op het bont en wrijf er sterk mee. Klop de zemelen er uit, als het bont schoon is. VRAAG: 1. Een gegoten ijzeren waschfornuis is erg geroest. Hoe krijg ik dat weer goed? 2. Een blauw ajour randje heeft afgegeven op een witte kunstzijden blouse. Is daar nog wat aan te doen? ANTWOORD: 1. Smeer het metaal dik in me* zuurvrije vaseline en laat dit een paar dagen stil-, zitten. Wrijf het dan stevig met droge doeken af. Zoo noodig. nog eens herhalen. Gij onder houdt het het beste, door altijd even met een weinig zuurvrije vaseline in te wrijven. 2. Leg de blouse met de vlekken naar boven op een schoonen doek. Voeg bij 4 deelen koud water 1 deel zuiver zoutzuur en bevochtig, alleen de vlekken hiermede. Laat 5 a, 6 minuten in werken en spoel dam met schoon water uit. Laat in de schaduw drogen en herhaal, noodig, de behandeling nog eens. VRAAG: Ik heb een lichtblauwe gladde regen jas. Door den regen zijn er witte plekken op ge komen. Hoe krijg ik die weg? ANTAVOORD: Als een regenmantel niet tegen regen kan, is een klacht bij den leverancier zeer zeker op haar plaats Probeert u eens om de jas geheel met een schoone natte spons af te wrijven. Anders zal er niet veel aan te-doen zijn.

IJmuider Courant | 1934 | | pagina 8