HET NIEUWE AVONDBLAD De camera jokt. LAND-EN TUINBOUW 19e JAARGANG No. 59 VRIJDAG 11 MEI 1934 IJMUIDER COURANT ABONNEMENTEN: per week 10 ets., per maand 40 cents plus 2y2 cents incasso, per kwartaal 1.20 plus 5 cents incasso, losse nummers 3 cents. Kantoor: Kennemerlaan 42 - IJmuiden - Telef. 521 Verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen. Uitgave Lourens Coster, Maatschappij voor Courantuitgaven en Algemeene Drukkerij N.V. DirectieP. W. PEEREBOOM en ROBERT PEEREBOOM ADVERTENTIEN1—5 regels f 0.75. Elke regel meer 15 ct. Bij abonnement belangrijke korting. Adverten- ties van Vraag en Aanbod 1-3 regels 25 ct., elke regel meer 10 ct. Ingezonden mededeeüngen dubbele prijs. ALLE ADVERTENTIëN, OPGEGEVEN VOOR DIT BLAD WORDEN KOSTELOOS OPGENOMEN IN DE NEVEN-EDITIE HET NIEUWE AVONDBLAD DE KENNEMER COURANT. Alle abonnéa van dit blad zijn, zoodra zij 14 dagen als zoodanig in de registers zijn ingeschreven en verder op voorwaarden, die van tijd tot tijd gepubliceerd en ten kantore van dit blad gratis verkrijgbaar zijn kosteloos verzekerd tegen de gevolgen van ongevallen voor de navolgende bedragen: 2000.bij algeheele invaliditeit; 600.bij overlijden; 400.— bij veriles van een hand, voet of oog; 250.bij verlies van een duim; 150.— bij verlies van een wijsvinger; 100.bij breuk van boven- en/of onderarm; 100.— bij breuk van boven- en/of onderbeen; 50.bij verlies van een anderen vinger. Tenge volge van spoor-, tram- of autobusongeval; 5000.— bij overlijden van man en vrouw beiden; 3000.— bij overlijden van den man alleen; 2000.— bij over lijden van de vrouw alleen Opvarenden van visschers-, marine-vaartuigen enz. 400.— bij verdrinkingsdood door ongeval tijdens de vaart, tot een maximum van 2000.—, indien hetzelfde ongeval den dood van vijf of meer abonnés mocht tengevolge hebben. Alleen de abonné(e) zelf is verzekerd, behoudens het vermelde omtrent spoor-, tram- of autobusongevallen. Polis is niet noodig. Uitkeeringen krachtens deze verzekering worden gewaarborgd door de Nieuwe H-A.V.-Bank te Schiedam. Lord Ponsonby. Vandaag moet ik eens even uw aandacht vragen voor den Engelschman Lord Ponsonby. Hij is de leider van de oppositie in het Hooger- huis, en hij heeft een resolutie voorgesteld waarin „dit Huis met groote bezorgdheid de po sitie in buitenlandsche aangelegenheden waarneemt, en de regeering aanspoort een be slister en krachtiger politiek te gaan voeren zoowel in het Verre Oosten als in de Ontwape ningsconferentie". Deze resolutie toelichtend, merkte Lord Pon sonby op dat de verklaring van den minister van Buitenlandsche Zaken omtrent Japan's nieuwe Monroe-leer in Oost-Azië kenmerkend was voor de huidige regeering. Sir John Simon had namelijk verklaard, dat de regeering „de zaken maar wil laten voor wat ze zijn". „Ik zie", zei Lord Ponsonby verder, „dat een Japansche prins een bezoek aan Engeland brengt. Ik heb afbeeldingen van hem gezien waarop hij bezig is Britsch geschut te inspec- teeren, en er is geen twijfel aan dat hij bestel lingen bij Britsche wapenindustrieelen heeft gedaan voor de levering van geschut aan Japan. Het schijnt alleszins mogelijk dat deze kanonnen in de toekomst tegen Britsche troe pen en Britsche schepen gebezigd zullen wor den. Verder pogen wij in privé wapenen aan Duitschland te leveren, terwijl wij in het open baar protesteeren tegen Duitschland's herbe wapening. Ik veronderstel dat precies hetzelf de zich op dit oogenblik met Japan afspeelt". Ik heb deze passage in Lord Ponsonby's be toog toch eens even onder uw bizondere aan dacht willen brengen. Het geeft weer een al leraardigst beeld van de charmante toestan den, die niet alleen in Engeland maar overal •in de wereld heerschen. Terwijl overal vervaar lijk nationaal wordt gedaan, trekt de ver maarde particuliere wapenindustrie zich daar totaal niets van aan en levert er lustig op los •aan landen, tegen wie het nationale bestaan zich straks wellicht in wanhoop zal pogen te verdedigen. Erg mooi is wel dit Engelsche ge val. Engeland's nationale belangen in het Verre Oosten worden zeer direct bedreigd door de houding van Japan, die hevig alarm heeft •gewekt. En terwijl dit alarm nog in vollen gang -is trekt een Japansche prins vroolijk door En geland rond, koopt er kanonnen en laat er zich bij kieken, voor de geïllustreerde bladen. Desnoods zet men een artikel over „Het Gele Gevaar" naast een stuk onder de titels „Onze Hooge Japansche Bezoeker", „Een Welkome 'Gast", „Hij Koopt onze Kanonnen"en dan gaat het ook nog wel! Het geval herinnert weer levendig aan H. G. Wells' schoone vergelijking met de pinguins en de zeeolifanten, die werkeloos toezagen hoe Ihun soortgenooten werden uitgemoord omdat zij, ofschoon overigens intelligente dieren, het instinct van maatschappelijk zelfbehoud mis ten. Hetzelfde met de menschen, die in domme kuddes naar parades, tewaterlatingen van oorlogsschepen en kunsten-makende oorlogs vliegtuigen draven Dat zei Wells. Dit geval van den kanonnen- koopenden Japanschen prins slaat zijn voor stelling van zaken nog met stukken. En dan dat gezellige idéé erbij van Duitschland, waar aan men in privé wapens poogt te leveren ter wijl men in het openbaar protesteert tegen zijn herbewapening! Het historische geval van den admiraal Tromp, die vóór Duins den vijand kruit lever de, om hem tot vechten te bewegen, is een nietigheid je vergeleken bij de matelooze dom heden die erop volgen zouden. Bovendien deed Tromp dat nog met het idéé, een vischje uit te gooien om een kabeljauw te vangen. Het tegenwoordige leveren aan tegenstanders heeft zelfs geen weloverwogen eigenbelang meer tot grondslag. Weineen. Waar blijft de ontroerende nationale gedachte, vergeleken bij de kans om even gauw een paar duizend gulden te verdienen? En dat slikt de rest! Dat slikken millioe- nen Engelschen, die deze dingen in ge- illustreerde bladen lezen. Geen goede vader landers? Stel u voor! Beter vaderlanders dan de Engelschen zijn nauwelijks denkbaar, ten minste in deze wereld. Zóó vaderlandsch zijn zij dat verreweg de meesten hunner in de hardnekkige veronderstelling leven dat zij verre superieur zijn aan andere volken.... Misschien denkt u nu dat Lord Ponsonby's rede, hen zal doen ontwaken uit hun vasten slaap ten aanzien van de dingen der werke lijkheid. Maak u geen illusies. In geen enkel land blijkt er kans op te bestaan, de massa der bevolking wakker te schudden. Vast maft zij door, tot zij op een kwaden dag wakker zal worden door het geschutvuur, op haar gericht uit de producten van haar eigen na tionale industrie, en om zeep gebracht door granaten en bommen van haar eigen natio naal fabrikaat. Zelfs dan de vorige oorlog heeft het bewezen zullen de leveranties niet stopgezet worden. Eigenlijk moet het toch wel benijdenswaar dig zijn, deze dingen der werkelijkheid niet te beseffen, al ziet men ze vlak voor zijn neus, en de ongeloofelijke comedie die dit al les maar aanvaardt dus rustig, desnoods met hoeraatjes erbij, mee te kunnen spelen. Het leven is er wel zoo eenvoudig bij, en men wacht rustig af tot zijn Nationale Fabrikaat er een einde aan zal maken. Aldus de opvat ting van millioenen Engelschenen tal- looze millioenen anderen. Ik ben er niet meer toe in staat deze dingen rustig te aanvaarden. Het is misschien een beetje raar, en uitmid delpuntig, maar er is niets meer aan te ver anderen. Ik ben er b.v., ook wat ons betreft, bepaald tegen wapens aan Japan, Duitsch land, Frankrijk en andere landen te leveren. Gek hè? R. P. IJMUIDEN SCHAKEN SCHAAKCLUB „KIJK UIT" „KIJK UIT" BLIJFT IN DE EERSTE KLASSE. In het clublokaal van de schaakclub „Kijk Uit", Lunchroom Eijnthoven, vonden op den clubavond deze week belangrijke schaakwedstrijden plaats. „Kijk Uit" speelde een massakamp tegen Heemstede, terwijl te vens tusschen de eerste tientallen dezer clubs een promotie en degradatiewedstrijd werd gespeeld. „Kijk Uit" moest haar eerste klasseschap verdedigen tegen de kampioene der tweede klasse Heemstede I. „Kijk Uit, die in Heemstede met 6 1/2 3 1/2 gewonnen had, boekte ditmaal een nog grootere overwinning. Heemstede werd met 8 1/211/2 verpletterd, zoodat „Kijk Uit" in de eerste klasse blijft. Reeds spoedig zorgde de heer C. Gordijn voor het eerste winstpunt, weldra gevolgd door Dr. J. H. Pannekoek. Spoedig was het 50 voor „Kijk Uit", wat den voorzitter van „Kijk Uit' deed glunderen van genoegenim mers het beteekende voor zijn club het be houd van het eerste-klassesehap. De score werd geleidelijk ongevoerd tot 80, totdat eindelijk ook Heemstede een winstpunt boek te door de overwinning van den heer H. C. Luitingh op den heer S. Kooi. De heer A. Lanser bracht den stand op 8 1/2 door met den heer G. A. Wesselink remise te spelen. Hieronder volgt de volledige uitslag: Kijk Uit I—Heemstede I. 1. Dr. J. H. PannekoekR. Minnema 10 2. J .Zoontj es—Schuster 1—0 3. H. Schmitz—H. Hulshof f Pol 1—0 4. A. D. de Groot—J. Kooringa 10 5. C. PelsG. Steenken 10 6. J. Klaver—W. A. de Tello 1—0 7. C. GordijnJ. Kóper 10 8. A. Lanser—G. A. Wesselink 1/2—1/2 9. S. Kooi—H. C. Luitingh 0—1 10. J. PoldermanF. C. Kuyter 10 8 1/2—1 1/2 In de andere zaal speelden de overige le den van beide vereenigmgen een massakamp. Het aantal deelnemers van elke club bedroeg 18, zoodat 36 spelers te half negen den strijd aanbonden. Reeds even na 9 uur had de heer J. Besse voor „Kijk Uit" het eerste winst punt behaald. Na een fraaien torenafruil wist de heer Besse spoedig een Dame te ha len, waarna hij in twee zetten schaakmat gaf. Voor den heer Besse een mooi resultaat, daar deze voor het eerst in een wedstrijd uitkwam. De heer F. J. Rootlieb wilde niet voor den heer Besse onder doen. Hij maakte korte metten met zijn tegenstander. De score liep op tot 70, maar toen vond Heemstede het welletjes. Het werd 75. Dr. A. IJ. van der Me uien heeft zijn doel ditmaal niet schoon kunnen houden. Hij kon de harde schoten van van collega Dr. J. de Graaf niet voldoende wegwerken en leed een eervollen nederlaag. I>e heer W. Bakker gaf door een onoplettendheid een toren ca deau, waardoor hij zijn partij verloor. De heer J. Plugboer bracht den stand op 97 de heer J. de Vries maakte er 10—7 van, waar na de laatste partij voor „Kijk Uit" verloren ging, zoodat „Kijk Uit" met 108 der over winning behaalde. De beide wedstrijden wer den door „Kijk Uit" dus totaal met 18 1/2 9 1/2 gewonnen. Dr. J. de Graaf—Dr. A. IJ. v. d. Meulen 10 0—1 1—0 1/2—1/2 0—1 1/2—1/2 1—0 0—1 1—0 1/2—1/2 1—0 1/2—1/2 1—0 0—1 0—1 0—1 1—0 1—0 W. BakkerJ. Vermeulen J. PlugboerJ. C. Luytingh J. Bilderv. Keulen J. LambeckBrandon D. LeeuwrikFokke J. de Vriesv. Dordt H. OderkerkKluwen L. DroppertC. v. Weert. G. Bal jetv. d. Haak D. v. RijswijkButhler v. DoornJ. v. Weert C. SchüllerPost C. VerbaanArnolds H. BiichiB. Smeenk N. Mudde—Klijn F. J. RootliebW. v. Leer J. BesseJ. Smeenk 10—8 Na afloop van den wedstrijd wenschte de voorzitter van Heemstede, de heer W. A. de Tello met eenige hartelijke woorden „Kijk Uit" geluk met het behaalde succes en sprak hij een woord van dank tot allen, die er toe hadden meegewerkt, den avond te doen sla gen. BLAUWE WEEK-ACTIE C. D. C. De Blauwe Week-actie van het Centraal Drankweercomité in de gemeente Velsen is Woensdagavond met een optocht ingezet. Aan dezen optocht namen niet alleen de aan gesloten vereenigingen van drankbestrijders deel maar ook eenige vakorganisaties van het N.V.V. alsmede de A.J.C. Na afloop van den optocht werd op een terrein aan den Velserduinweg een openlucht bijeenkomst gehouden, waar het woord werd gevoerd door mevrouw Barbiers. Het terrein was met een 12-tal flambouwen van de brandweer verlicht. (Er is een camera uitgevonden, waarmee vervormde foto's kunnen worden gemaakt). Een fotograaf, een heele knappe, Heeft, zegt men, een manier ontdekt, Om arme slachtoffers te „snappen", Met een belachelijk effect. Hij kiekt de statigste verschijning, Als een verschrompeld, nietig mensch, Hij wekt grotesken in omlijning, Met een soort lachspiegel als lens. De dikkerds maakte zijn toestel mager, De lange lieden maakt het kort, Het breede smal, het- hooge lager, Een nieuwe en een vreemde sport. In elk geval is af te leiden Uit de prestaties van dien man, Dat in deez' zonderlinge tijden, De camera zelfs jokken kan Maar tevens durf ik te verklaren, Dat ik niet ben geïmponeerd, Want heb ik sedert vele jaren Niet reeds hetzelfde gepresteerd? Wat ik voor kiekjes heb genomen, Met een gewone camera, En wat te voorschijn is gekomen, Dat doet geen sterveling mij na. Ik heb met die verwrongen dingen, Alleen maar spot en blaam gewekt, Men wil dien man in lof bezingen, Maar ik ik heb die kunst ontdekt. ARBEIDERS- ESPERANTISTEN. De afdeeling IJmuiden der Federatie van Arbeiders-Esperantisten hield Woensdag avond ter sluiting van den Esperanto-cursus 19331934 in de Lunchroom Eynthoven een gezellige bijeenkomst. De leider van den cursus de heer A. v. d. Starre sprak een woord van welkom en richt te een woord van dank tot de cursisten, waar bij hij de hoop uitsprak, dat zij anderen zul len opwekken, aan den in den herfst te be ginnen nieuwen cursus deel te nemen. Als herinnering ontvingen alle cursisten een sou venir. Gezamenlijk zong men daarna het lied Fratoj al sum liberees (Broeders op naar de Vrijheid). Vier leerlingen hielden vervolgens een sa menspraak in Esperanto, waarin de meest gebruikelijke grammaticale uitdrukkingen voorkwamen. Zij oogstten hiermede een dank baar applaus. Als spreker trad daarna op de Oostenrijker Bruckenberg, die aangezien hij de Nederland- sche taal niet machtig is, zijn rede in Espe ranto, voor den verslaggever helaas onver staanbaar, hield. Spreker zette de redenen uiteen, waarom hij Esperanto was gaan lee- ren. Esperanto, aldus spreker helpt mee tot verbroedering der menschheid, Het eigen aardige is, dat Esperanto in de fascistische landen Duitschland en Italië verboden is. De heer van der Starre ontving na deze lezing van de leerlingen der Jeugdclub een stemfluit, te gebruiken bij de Esperanto-zang studie terwijl mevrouw v. d. Starre bloemen kreeg. Nadat ook mevrouw Voogd uit handen van mejuffrouw Castricum namens de Jeugd club een geschenk ontvangen had en nog het woord gevoerd was door afgevaardigden van de clubs van Haarlem en Beverwijk, werd de „Kurfinastesto" gesloten met het zingen van La Interna cio. BEROEPEN. Bij de Chr. Gereformeerde Kerk alhier is beroepen Ds. A. Dubois, predikant te Oud- Beijerland. Ds. Dubois, die in 1898 te Baarn geboren werd, deed na volbrachte studie aan de Theo logische School te Apeldoorn 23 October 1932 zijn intrede in Oud-Beijerland. VELSEN GEMEENTELIJKE BEURS. ARBEIDS- Lange golf tusschen Motala en Kalundborg. (Adv. Ingez. Med.) VERSLAG OVER DE MAAND APRIL. Het aantal ingeschreven werkzoekenden be droeg aan het einde der verslagmaand: a. mannen boven de 18 .jaar 2549 (vorige maand 2385). b. mannen onder de 18 jaar 74 (66). c. vrouwen boven de 18 jaar 32 (27). d. vrouwen onder de 18 jaar 37 (28). Totaal 2692 (vorige maand 2506). De vergelijkende cijfers betreffende de zui vere werkloosheid gaven hét volgende beeld: Aantal ingeschreven werkloozen op 7/4 14 4 21/4 28/4 Bouwvakarbeiders 378 360 358 343 Metaalbewerkers 371 376 368 349 Houtbewerkers 36 33 35 36 Havenarbeiders 116 117 129 125 Visschers 348 467 459 483 Kantoorbedienden 29 29 25 27 Losse arbeiders 613 630 662 652 Overige beroepen 288 274 277 279 Totaal 2179 2286 2313 2285 Uit bovenstaande cijfers blijkt, dat de ge leidelijke vermindering van het aantal werk loozen in het bouwbedrijf en in de metaal industrie bleef aanhouden. Hiertegenover stond een niet onbelangrijke stijging van de werkloosheid hl het visseherijbedrijf en bij de losse arbeiders. In tegenstelling met de werk loosheidscijfers over het geheele land, die zich in dalende lijn bewegen, nam de werkloosheid in onze gemeente toe. WERKVERSCHAFFING. De tijdelijke stopzetting der Rijkswerkver schaffingen op 29 Maart jl. was niet van lan gen duur. Op 9 April mocht de gemeente 20 arbeiders uitzenden naar Kamp Luttikholt te Eibergen. Het aantal uit te zenden arbeiders werd op 23 April gebracht op 27, verdeeld over de Kampen Luttikholt en Eibergen en Kamp Leppink te Neede resp. 21 en 6 man. BEMIDDELING. Het totaal aantal aanbiedingen van werk zoekenden bedroeg 828. Geplaatst werden 155 ingeschrevenen. Het aantal aanvragen van werkgevers bedroeg 160, waarvan er 155 wer den voldaan. NA DEN MIJNBRAND. Bloedverwanten en kennissen van de slachtoffers, die de brand in de kalimijn Buggingen eischte, wachten op nieuws van de reddings pogingen, die inmiddels resultaatloos zijn gebleven. „DE IIELSCHE MACHINE'*. Dit is de titel van de hoofdfilm, die van hedenavond af in de bioscoop „De Pont" wordt vertoond. De korte inhoud is als volgt: Een jong Amerikaan in Parijs is geheel teneinde raad, doordat alles hem is tegenge- loopen en hij nu ongeveer geen sou meer be zit. Hij begint echter plotseling weer belang in het leven te stellen als hij bij een taxi- aanrijding kennis maakt met zijn mede slachtoffer, een beeldschoone Amevikaansche. Als verstekeling op een luxueuse Oceaanstoo- mer, volgt hij het meisje, dat hij plotseling heeft lief gekregen. Plet nieuws, dat er een helsche machine aan boord is verstopt, brengt de ware natuur van alle passagiers aan het licht en in het bijzonder die van den million- nair-verloof de van het meisje. De jongeman trekt voordeel uit de situatie door te zeggen, dat hij de bom verstopt heeft, Hij belooft echter zorg te dragen, dat er geen explosie plaats vindt, als het meisje één uur met hem wil doorbrengen in een luxe hut. De hoofdrollen worden vervuld door Ches ter Morris, Genevieve Tobin en Victor Jory. Genevieve Tobin speelde o.a. met John Boles in „Seed" in met Gloria Swanson in ,.A per fect Understanding". Als Eleonor in „De Hel sche Machine" geeft zij schitterend spel te NAAR HET CONCOURS. Het mannenkoor „de Eendracht", dir. de heer H. van Dijk, heeft op het nationaal concours te Zutfen, gegeven ter eere van het 10-jarig bestaan der Chr. Gem. Zangvereen. Soli Deo Gloria aldaar, in de tweede afdeeling mannenkoren beslag weten te leggen op een Isten prijs met lof der jury met 374 punten. De zangers hadden als verplicht nummer Avondvrede van J. Kroon en als vrije werk Avé Caesar van Fred. J. Roeske. De Chr. Gemengde zangvereen. Excelsior, dir. de heer Jan Beider, bezocht het nationaal concours, dat het mannenkoor Gero te Zeist ter gelegenheid van het eerste lustrum gaf. Excelsior kwam uit in de le afdeeling ge mengde koren, waarin als verplicht werk ge steld was In 't Woud van Jac. Bonset. Als vrij nummer zong men Vrede van W, F. Koojs. De jury, de heeren Alphons Vranken, Jacob Hamel en Jan Wagenaar, kende den IJmuide naren met 387 punten een lsten prijs toe. De Chr. Muziek Vereeniging Juliana, dir. de heer P. D. Klut dong in de 3e afdeeling Fan fare mede op het concours, dat de Noord- Holl. Bond van Chr. Harmonie en Fanfare corpsen dit jaar te Krommenie hied. Het ver plichte werk was hier Sluierdans van P. F. van Overbeeke; Juliana had als vrij nummer Cortège Enthousiaste van Alb. Floris gekozen. Het corps mocht met 44 punten een derden prijs behalen, toegekend door de heeren Ha- zebroek, Jos. de Klerk en Piet Swager. Ju liana kwam voor de tweede maal in de derde afdeeling uit. De Chr. Harmonie Vereen. Wilhelmina. dir. de heer P. Polderman Sr., kwam .te Leiden op het concours door het 6e regiment veld-artil- lerie uitgeschreven uit in de le afdeeling Har monie. Juryleden waren de heeren Bolder- dijk, Geijp en Peters. Als verplicht nummer werd gespeeld Ouverture Firenza van Allier en als vrije werk Mendelssohnfantaisie van Alb. Floris. Met de Rooy van Zuidewijn's marseh De vroolijke gasten behaalde het corps een 2-en prijs met 280 punten en in den marschwed- strijd met 133 punten een lsten prijs. Weer in de vaart. Het Nederlandsch.e stoomschip Sirrah, dat geruimen tijd te Amsterdam óipgelegen heeft, is weer in de vaart gebracht en vertrok in bal last naai* Archangel om hout te laden. STAND DER WARMOEZERIJ- GEWASSEN. OP 28 APRIL J.L. Het onderstaande overzicht betreffende den stand der warmoezerijgewassen onder glas op 28 April is, onder medewerking der Rijkstuin- bouwconsulenten, samengesteld naar gegevens, verstrekt door de correspondenten der directie van den landbouw. De stand der aardbeien onder glas kan goed tot vrij goed worden genoemd. Ten gevolge van de droge weersgesteldheid na het planten in het vorige jaar is het gewas ten deele min der goed aangeslagen en in ontwikkeling ten achter. In sommige streken hebben de planten van de vorst te lijden gehad. De stand der tomaten is goed tot zeer goed. De komkommers vertoonen een goeden stand. Het gunstige weder in de maand April is de ontwikkeling van dit gewas zeer ten goede gekomen, De stand der wortelen is goed tot vrij goed. De kropsla heeft eenigermate geleden van de vorst. Vervolgens heeft het gewas nadeel ondervonden van de warme weerstgesteldheid in de maand April. De hooge temperatuur in de bakken heeft een goede kropvorming tegen gegaan. De stand van de sla kan goed tot vrij goed worden genoemd. De stand der bloemkool is eveneens goed tot vrij goed. Van dit gewas zijn vele jonge plan ten in December 1933 doodgevroren.

IJmuider Courant | 1934 | | pagina 1