De Duitsche Joden opnieuw bedreigd. DE KAMPEERDERS Bouwvraagstukken in Nederlandsch Oost-lndië. BUITENLAND. Omdat het buitenland boycot. „Laatste waarschuwing" van Coebbels. Ook de kerk krijgt er van langs. De S.A. als vredesleger. Dr. Goebbels. BERLIJN, 11 Mei. Rijksminister Dr. Goeb- bels heeft vandaag in het Sportpaleis het woord gevoerd op een bijeenkomst van den gouw Groot-Bellijn. Hij zeide o.m.: Wanneer nog een deel van het buitenland ons met den anoniemen boycott bejegent en Duitsche waren niet wil afnemen, dan weten wij zeer wel, dat dit toe te schrijven is aan onze Jood- sche medeburgers. Ik kan evenwel niet, omdat de Joden in het buitenland ons boycotten, in het binnenland de wetgeving voor de Joden intrekken, maar wij moeten deze crisis toch doorstaan. De Joden meenen misschien er hun Joodsche medeburgers in Duitschland een dienst mee te doen. Zij doen evenwel het erg ste. wat zij zouden kunnen doen, want zij moe ten niet gelooven, wanneer zij den boycot in derdaad zoo ver doordrijven, dat hij werkelijk een ernstige bedreiging van onze economische situatie zou beteekenen, dat wij daarom de Joden vrijuit zouden laten gaan. Haat en woede en wanhoop van het Duitsche Volk zouden dan terecht komen op de hoofden van hen die in het land te vatten zijn. Wanneer Duitsch land de wereld moet verklaren, dat het niet meer in staat is zijn schulden te betalen en de renten niet te transfeeren, ligt het niet aan ons. Niet wij hebben de schulden gemaakt, doch de regeeringen, welke aan ons zijn voor afgegaan. De offers zullen niet alleen door de armen, maar ook door de rijken worden ge bracht. Wij ontlenen verder aan Goebbels-' rede: Gevaren vallen niet alleen op economisch en politiek gebied op te merken, maar ook op cultuurpolitiek gebied. Het volk zelf heeft met zijn instinct deze gevaren zelf ontdekt. Waneer bijvoorbeeld de Joden gelooven, dat het onbloedige verloop van de Duitsche revo lutie hun het recht geeft met van ouds be- kenwe brutaliteit en arrogantie weer het Duitsche volk te prikkelen en te provoceeren, moeten zij ons geduld niet al te zeer op de proef stellen. Wij hebben de Joden ver schoond. Wanneer zij echter meenen, dat zij daarom weer op Duitsche tooneelen kunnen optreden om het Duitsche volk kunst te ge ven, wanneer zij denken, dat zij weer in de redactiekamers kunnen opduiken om Duit sche kranten te schrijven, wanneer zij weer over den Kurfuerstendamm flaneeren. mo gen deze woorden hun tot laatste waarschu wing dienen. Zij moeten zich aldus de heer Goebbels in Duitschland zoo gedra gen, als dit voor gasten past. Wanneer zij gelooven, dat hun Joodsche geloofsgenooten en rasgenooten in de wereld hen met geweld vrij zouden kunnen maken, mogen zij er van overtuigd zijn, dat, wat de wereld met betrek king tot het Joodsche vraagstuk ons heeft kunnen aandoen, ons is aangedaan; dat heb ben wij op den koop toe genomen. Het Joden dom kan er van overtuigd zijn, dat wij het met rust alten, wanneer het zich stil en be scheiden binnen de vier muren terug trekt, wanneer het niet provoceert en zich niet voor het Duitsche volk stelt met den eisch voor volwaardig en gelijkwaardig te worden aan gezien. Det het Jodendom dat niet, dan heeft het de noodzakelijk optredende gevolgen aan zich zelf te danken. Sprekende over de kerkelijke kwestie zei Goebbels o.m.: Wat heeft het Centrum tegen de onzede lijkheid gedaan? Ik heb nooit gelezen, dat kardinaal Faulhaber indertijd geprotesteerd heeft tegen de demoralisatie van het volk m schouwburg, bioscoop etc. Al deze strijdbare mannen aldus Goebbels, noodig ik uit met mij eens naar de armen van Wedding en van Neukoelln te gaan. Wij gaan dan voor deze armen staan en vragen hen. wat zij voor Christelijker houden: dat men in den afge- loopen winter twistte over dogma's of dat men dezen armen brood en warmte gegeven heeft. Deze strijdbare mannen der duisternis moeten zich geen illusies maken omtrent dat gene wat het volk over hen denat. Het Duit sche volk is het eeuwige twisten al lang moe. Wij zullen dat in de toekomst niet meer toe laten, want niet Godes woord wordt daar ver kondigd, maar het woord van het Centrum, dat het Duitsche volk langs den omweg via de preekstoelen wordt ingepraat. Wat zouden de kerkelijke waardigneidsbe- kleeders zeggen, aldus vervolgde Goebbels, wanneer wij in de geschiedenis hunner pausen gingen snuffelen, waar, naar het zeg gen gaat, ook niet alles zoo geweest moet zijn. als overeen zou komen met de Christe.ijke zedewettcn? Wij werpen dat verre van ons. Een kerkvorst moet over de kerk, maar niet over het nationaal-socialisme spreken. Wan neer de kerk het diepe verlangen naar vrede, dat na de nationaal-socialistische revolutie opkwam, slechts wist te beantwoorden met strijd, mag zij zich niet verwonderen, wan neer dit verlangen weer op het politieke over slaat. Het nationaal-socialisme heeft de tegenstellingen overwonnen. Er kan dus noch een katholieke, noch een protestantsche pers bestaan. Voortgaande kwam dr. Goebbels te spreken over de Saardemonstratie in Zwei'brücken. Hierbij verklaarde hij o.m.: De meening, dat Duitschland bang zou zijn, dat de Saar verloren zou kunnen worden, gaat reeds daarom niet op, omdat wij liever vandaag dan morgen zouden stemmen. Het ligt er ook niet aan, dat wij Frankrijk met het nationaal-socialisme zouden willen besmetten. Hoe zouden wij ook? Ons bevalt een democratisch Frankrijk veel beter dan een nation aal-socialistisch. Het nationaal- socialisme versterkt een volk en is overigeijs ook geen exportartikel, maar een Duitsch patent, dat wij jaloersch willen bewaken. En wanneer men vraagt, waarom de S.A. in Duitschland blijft bestaan, kan ik alleen maar zeggen, dat deze S.A. in laatste instantie ook Frankrijk van het bolsjewisme heeft gered. De S.A. is geen oorlogs- maar een vredes troep. een troep van orde en discipline, die jonge Duitschers tot burgers van den staat maakt en er een waarborg voor is, dat span ningen van binnen- of buitenlandsch poli- tieken aard door het gevestigde Duitsche volk worden opgeruimd. Wanneer het nationaal socialisme dus thans weer aantreedt voor een groote ophel deringsveldtocht, zet het daarmede zijn beste en oudste traditie voort. Wanneer de leider den arm opheft, heft daarmede deze trotsche toeweging den arm op en wee hem, op wien die arm neer komt. Wanneer de buitenlandsche pers bij het aankondigen van deze verzamelingsveldtocht mocht verklaren, dat het prestige van het nationaal socialisme in het land achteruit gegaan is en men derhalve weer tot dit mid del zijn toevlucht moest nemen kan ik slechts verklaren: Men moet geen conclusies trekken uit eigen zaken en die op anderen toepas sen. Het zou te wenschen zijn, dat alle regee ringen zoo hecht stonden als de onze. Goebbels besloot aldus: Thans doet de be weging een beroep op de natie en dit beroep zal niet ongehoord verklinken. Wanneer de beweging een beroep doet op de natie, zal de natie met haar zijn. Duitschland. 5. A. buiten de kerkelijke politiek. Roehm heeft een decreet uitgevaardigd, vol gens hetwelk het de leden der SA verboden wordt deel te nemen aan kerkelijke politieke demonstraties. Tegelijkertijd wordt verboden geestelijken der beide belijdenissen te hinderen of maatregelen tegen hen te nemen. Rusland. Menzjinski overleden. •Het Centraal Comité der communistische partij publiceert een mededeeling, waarin het overlijden wordt bekend gemaakt van Viats- jeslev Menzjinski, vooraanstaand vertegen woordiger van de revolutionnaire bolsjewis tische garde, die als president van de G.P.Oe. den strijd tegen de contrarevolutie heeft ge leid. Menzjinski is 55 jaar oud geworden. De persoonlijkheid van Menzjinski was steeds in een waas van geheimzinnigheid ge huld. Zij naam verscheen in het openbaar slechts als handteekening onder doodvonnis sen. Wie tot opvolger van Menzjinski zal wor den benoemd, is nog niet bepaald. Oostenrijk. Opnieuw ontvluchting van Nazi's. De Oostenrijksche persdienst meldt: Uit het gerechtsgebouw te Grieskirehen in Opper Oostenrijk zijn Donderdag de gevange nisbewaker Leja en vijf gearresteerde S. A.- mannen, die uit het concentratiekamp van Wöllersdorf zouden worden ontslagen, ge vlucht. Vrijdagmiddag hebben de vluchtelin gen de Beiersclie grens gepasseerd. Zij be vinden zicht thans te Passau. V.D. meldt uit Weenen: Van welingelichte zijde wordt medegedeeld, dat in het concentratiekamp te Wöllersdorf onlusten zouden zijn ontstaan, aangezien de nationaal-socialisten demonstreerden tegen de onvoldoende verpleging, waarbij de ven sters van eenige barakken werden ingeslagen terwijl tevens in een der barakken een haken- kruisvlag werd aangebracht. Het bewakings personeel was niet in staat de orde te herstel len en alarmeerde versterking uit Wiener Neustadt, waarna spoedig de rust terugkeer de. Frankrijk. Herriot op het rad.-soc. congres aangevallen. De landelijke partijdag van de rad. soc. partij in Clermont Ferrand is heden zijn zit ting va ndrie dagen onder voorzitterschap van Herriot begonnen. Toen Herriot de voorzitterszetel bezette, werd geroepen om den voorzitter der afdeeling van Sine éi Oise, Cudenet, die doorgaat voor een heftig tegenstander van de regeermg en de nationale coalitie. Herriot stelde voor onmiddellijk de zooge naamde zuiveringscommissie te benoemen, welke uit 21 leden zal bestaan. Met betrekking tot de tegen hem gerichte aanvallen ver klaarde bij. „Ik heb slechts den eenen wensch, dat zij. die mij willen aanvallen, het open en eerlijk doen. Het schijnlt, dat men rekenschap van mij vragen wil. Ook ik heb rekenschap te vragen. Maar wij moeten met waardigheid, orde en rust werken, gelijk dit een groote par tij betaamt." Toen een vertegenwoordiger van de partij het rapport van Bayet ontoereikend noemde en eischte. dat verschillende leden van de par tij ex officio uitgesloten zouden worden, voelde Herriot zich persoonlijk aangevallen en vroeg den spreker, of hij hem bedoelde. Toen het antwoord bevestigend luidde, verklaarde Her riot, dat hij morgen het woord zou nemen om zijn standpunt uiteen te zetten met betrekking to zijn deelneming aan de tegenwoordige re geering. Wanneer de partij Zaterdag een besluit zal hebben genomen, zal hij alleen er over beslis sen, of hij nog langer aan het hoofd van de patotij zal blijven of niet. In aansluiting op deze verklaring van Her riot werd het rapport van Bayet met algemee ns stemmen aangenomen. Amerika. Geen algemeene debiteuren conferentie. President Roosevelt heeft niet het voornemen een algemeene conferentie met Europeesche debiteurstaten met betrekking tot de oorlogs schulden bijeen te roepen. Intusschen is ook nog geen verzoek om onderhandelingen in de oorlogsschuldkwestie binnen gekomen. Een boodschap van den president over den stand der oorlogsschuldkwestie zal waarschijnlijk over ongeveer 10 dagen aan het congres wor den toegezonden. Of Roosevelt van enkele debiteuren het volle bedrag zal eischen, dan wel hun een zekere ver laging zal toestaan, hangt, naar het Witte Huis verklaarde, af van den aard der motieven die de betrokken debiteur kan doen gelden. Het verluidt, dat onderstaatssecretaris Phi- lipps den Engelschen ambassadeur, die het staatsdepartement een bezoek heeft gebracht, medegedeeld heeft, dat men Groot-Brittannië als in gebreke zou beschouwen, wanneer het op 15 Juni slechts een formeele gedeeltelijke be taling zou verrichten. Goud en zilver als valuta dekking. De senatoren van het Zilverblok zijn tot overeenstemming gekomen met den minister van Financiën over de redactie van een „zil- ver-bill". Senator McCarren, een der deelnemers aan de conferentie, verklaarde dat Morgenthau toestemming heeft gegeven dat goud zoowel als zilver dienen als dekking voor de valuta. De volgende week zal de Zilverbill aan Roo sevelt ter goedkeuring worden voorgelegd. 25.000 DOLLAR VOOR HET LOCH NESS-MONSTER UITGELOOFD. MITS LEVEND EN MINSTENS 12 M. LANG. De directeur van de New-Yorksche dieren tuin heeft 25.000 dollar uitgeloofd voor degene die het monster van Loch Ness levend en ge zond vangt, mits het dier minstens 12 meter lang is. NA GETTLE'S ONTVOERING. BANDIETEN EISCHEN 75000 DOLLAR LOSGELD. LOS ANGELES. 11 Mei. (V. D.) De attor- ney-generaal heeft medegedeeld, dat de ont voerders van den oliemagnaat Gettle een los geld eischen van 75.000 dollar. Een Oostenrijksch bouwkundige aan het woord. WEENEN. Mei. (Van onzen Weenschen correspondent). De Oostenrijksche architect ingenieur Richard Baumgartner, die sedert een lange reeks van jaren in Ned. Oost Indië werkzaam is, waar hij in den dienst staat van ons departement voor openbare werken te Batavia, houdt zich op het oogenblik in zijn vaderland op en heeft thans in een der zalen van de Akademie der bildenden Künste een tweetal lezingen over het onderwerp „Bouwproblemen in de aequa- toriale tropen" voor de leden van de vereeni- ging „Oesterreich-Holland" en verschillende andere belangstellenden gehouden. In zijn eer ste voordracht behandelde hij de geografische, technische en economische voorwaarden, welke aan het bouwen in Ned. Oost-lndië verbonden zijn. Hij wees op de groote hitte en de ontzet tende vochtigheid, die het klimaat in ons In- sulinde steeds kenmerken. Men moet bij het bouwen van huizen de bewoners ervan niet alleen tegen de hitte van de brandende zonne stralen, maar ook tegen de kracht van de heftige tropische regens beschermen en tevens voor zorgen, dat zij zoo min mogelijk in aanraking komen met allerlei lastige en schadelijke insecten en andere dieren. Hij sprak over de verschillende in het land zelf voorkomende grondstoffen, waarvan de in boorlingen hun primitieve woonsteden ver vaardigen en behandelde het materiaal, waar mede de Europeanen hun huizen optrekken. In den laatsten tijd wordt veel staal en ijzer ge bruikt. In Indië wordt in het bouwbedrijf heel anders gewerkt dan in Europa. Men maakt er maar heel weinig gebruik van machines. De gewone menschelijke werkkrachten zijn dan ook veel goedkooper. Doch de Javanen zijn niet zoo bijzonder geschikt om het ruwe en zware werk te verrichten en daarom maakt men veel meer gebruik van Chineesche werk lieden, ofschoon die duurder zijn dan Javaan- sche werkkrachten. Tengevolge van de economische toestanden MACDONALD ZELF NAAR GENèVE? OM AAN TE SPOREN TOT CONCESSIES. LONDEN, 11 Mei (Reuter). De Morning Post schrijft, dat Mac Donald zich bereid houdt persoonlijk naar Genève te gaan om de ge delegeerden tot concessies aan te sporen. Niemand wenscht oorlog, doch Duitschland wenscht zijn bewapening te vergrooten en hoe dit door een overeenkomst kan worden beïnvloed, valt niet te zien. DE AFFAIRE-STAVISKY. OUD-MINISTER HESSE AAN DE JUSTITIE OVERGELEVERD. PARIJS, 9 Mei (Reuter) De commissie van onderzoek inzake de Staviskey-affaire heeft voor de tweede maal oud-minister Hesse gehoord, die de advocaat van Stavisky is geweest. De commissie besloot Hesse aan de justitie over te leveren; toen hij dit hoorde viel hij in zwijm. DE MALYGIN GESTRAND MOSKOU, 11 Mei. (V.D.) Bij Archangelsk is de ijsbreker Malygin, die aan de reddingsactie van het luchtschip „Italië", van generaal No- bile, deelgenomen heeft, gestrand. Vier stoom schepen trachten het schip vlot te brengen. Tot dusverre zijn alle pogingen vergeefsch ge weest. ZANDSTORMEN BOVEN DE V. S. CHICAGO EN NEW-YORK IN HALFDUISTER NEW-YORK, 11 Mei. (V.D.) Een zandstorm, gelijk die sinds twintig jaren niet meer zoo is voorgekomen, woedt heden boven de staten Minnesota en Dakota, het gebied van de Mis- sissipi-rivier en langs de Atlantische kust tot aan de Canadeesche grenzen. Nadat krachtige Noord-Westenwinden den zandgrond in Min nesota en Dakota, waar een ontzaggelijke droogte heerscht, hadden opgewaaid, werden Chicago en New-York in een gelig halfduister gedompeld. Vliegtuigen melden, dat de zand wolken tot een hoogte van 5000 M. gestegen zijn. In Chicago is naar schatting een hoeveel heid zand van 10.000 ton neergevallen. De me teorologische instellingen kondigen een aan houden der droogte aan. ONZE DAGELIJKSCHE KINDERVERTELLING. is er in den laatsten tijd een groote verande ring in het bouwwezen gekomen. In plaats van groote paleisachtige gebouwen, die men vroe. ger uit den grond liet verrijzen, worden tegen- woordig overal kleinere en eenvoudigere huizen neergezet. Doordat de steden steeds aan bevol- king toenemen, is de prijs van den grond er duurder geworden. En omdat de inkomsten van de meesten tegenwoordig kleiner geworden zijn dan vroeger het geval was, tracht men thans zooveel mogelijk met de bouwoppervlak te te woekeren. Maar toch zijn de meeste huizen er altijd nog, wat de oppervlakte be treft, grooter dan die in Europa. In zijn tweede voordracht, die o.a. door den Nederlandschen gezant, den heer Van Hoorn werd bijgewoond, behandelde ir. Baumgartner de cultureele vraagstukken van de architec tuur in de tropen en de relaties, welke er tus- schen den Europeeschen en den Indonesi- schen bouwstijl bestaan. Hij vervolgde de ont wikkelingsgeschiedenis van het bouwwezen der blanken van het oprichten van de eerste fac torijen af tot aan het bouwen van groote paleizen, gouvernementsgebouwen en woon huizen in de zeventiende en achttiende eeuw;' hij had het over de periode van stijlloosheid aan het begin van deze eeuw om zich vervol gens weer met de modernste bouwmethodes bezig te houden. De oude Indische bouwtrant en de groote historische bouwwerken der oor spronkelijke bewoners van het land hebben maar weinig invloed op de bouwwijze der Europeanen gehad. In de eerste plaats, omdat de bouwmethode van de Indische bevolking zoowel op hygiënisch als op technisch gebied veel te wenschen overlaat, en in de tweede plaats, omdat de moderne techniek met haar eigen nieuwe uitdrukkingsvormen zich maar heel moeilijk met exotische elementen laat verbinden. De beide lezingen, die door tal van buiten gewoon interessante lichtbeelden opgeluisterd werden, vonden een aandachtig gehoor. W. M. BEKAAR. STREICHER ZET ZIJN BEDRIJF VOORT. Weerzinwekkend anti semitisme van „Der Stiirmer". ZELFS DE CHRISTUS-FIGUUR WORDT MISBRUIKT. De correspondent van de „Times" të Mun- chen meldt, dat ondanks de verontwaardiging, die overal door het extra „ritueele moord"- nummer van „Der Stiirmer" is gewekt, de twee sedert dien verschenen nummers geeny/ijzi- ging in de houding van den redacteur Strei- cher toonen. Beide nummers zijn even vol Van de felste demagogische anti-Joodsche propa ganda als de vorige en bevatten de gebruike lijke afzichtelijke carricaturen met de kwalifi caties varken, zwijn, enz. Christus' uitlatingen tegen de Schriftgeleerden en Farizeeërs, wor den uitgelegd als „een vloek tegen de Joden" en gecommentarieerd met de woorden: „De verdedigers van Christus' moordenaars leven nog altijd onder ons en toch zijn er nog men- schen, die zich niet schamen de Joden te ver dedigen." Een foto toont een elf of twaalfjarig lid van de Hitier jeugd, met het onderschrift: „Een en thousiast lezer van „Der Stiirmer". De „Times" bevat een hoofdartikel naar aan leiding van een in hetzelfde blad opgenomen ingezonden stuk van den opperrabbijn van Londen, J. H. Hertz. Deze herinnert aan een op 6 Mei gepubliceerd protest, geteekend door de aartsbisschoppen van Canterbury en York, de kardinaal-aartsbisschop van Westminster en vele andere hooge geestelijken, tegen de le gende van den ritueelen moord, die door ge noemde geestelijken werd gekenmerkt als stam mende uit de dagen der „zwarte kunst" en hek sen. Opperrabbijn Hertz herinnert aan een op 19 Maart gepubliceerde verklaring, onderteekend door 215 van de meest prominente niet-Jood- sche vertegenwoordigers van het Duitsche openbare leven, wetenschap, litteratuur, theo logie en kunst, waarin eveneens stelling werd genomen tegen de legende van den ritueelen moord. In het genoemde hoofdartikel schrijft 'de „Times" dat men schouderophalend de dwaze beschuldigingen aan het adres van de Joden zou kunnen voorbijgaan als een uitsluitend pa thologisch verschijnsel, indien zij geuit waren door een der aanhangers van de z.g. „Nordi- sche" school, in het „belang" van de Germaan- sche cultuur. Ongelukkigerwijs is dit niet het geval en is de schrijver niemand minder dan Julius Streicher, een der meest vooraanstaande leden der Nazi-beweging, leider van de Fran kische provincies en gerechtigd om in deze kwaliteit deel uit te maken van het Beiersclie kabinet. Op 1 Mei publiceerde hij een speciaal nummer van „Der Stiirmer" over den ritueelen moord, geheel gevuld met sadistische variaties op dit weerzinwekkende thema. Hoewel de Rijksregeering niet heeft toegestaan dat dit nummer naar het buitenland zou worden ge zonden en hoewel zelfs vele leden der N.S.D.A.P. hun verontwaardiging, erover te kennen ga ven, is op geen enkeie wijze ingegrepen ter voorkoming van den verkoop van de 130.000 exemplaren, waarin dit nummer is gedrukt. Afgezien van het gevaar van publicatie van dergelijke klaarblijkelijke opruiing tot geweld daden, doet de officieele toelating van een der gelijke verouderde dwaasheid ernstige schade aan de intellectueele reputatie van het nieuwe Duitschland. „Gisteren is mijn beer gestorven en nu is mijn heele broodwinning weg," huilde de man en hij vroeg of een van de jongens hem niet voor een paar dagen zou willen hel pen. Sietske, als altijd verzot op gekke dingen, was aan stonds bereid mee te gaan. ,„Hier is een berenhuid," zei de man, „daar zou desnoods iemand in kunnen kruipen," waarop de jongens elkaar verlegen aankeken. „Ik vind het een reuze mop, ik kruip er eens in," zei Sietske, en na eenig gewring en getrek zat hij in de beren huid. „Het zal wel gaan," zei de bengel en hij danste op handen en voeten in het rond, zoodat de anderen tranen lachten. „Ge zoudt een buitengewone beer zijn," zei de kermisman en hij verwachtte, dat Sietske hem een paar dagen zou helpen. VESTIGING VAN JODEN IN OOST-AFRIKA? Times verneemt uit Nairobi, dat de leiders van de Joodsche kolonie in Kenya een plan hebben opgesteld voor de vestiging van 1000 Oost- en Centraal-Europeesche Joden in Oost-Afrika. Een aantal families zouden zich volgens dit plan vestigen in Kenya, anderen in Oegana, Usamba en Iringa bij het Tangan- yika-meer. Het plan wordt thans bestudeerd door het emigratie-comité te Londen en door de com missie voor de vluchtelingen van den Vol kenbond, doch aangezien nog geen antwoord is ontvangen, vermoedt men, dat het voor stel zal afspringen op de hooge kosten van het levensonderhoud in Oost-Afrika,

IJmuider Courant | 1934 | | pagina 8