HET NIEUWE AVONDBLAD Wantoestanden in het Visscherijbedrijf 19e JAARGANG No. 161 MAANDAG 14 MEI 1934 IJMUIDER COURANT ABONNEMENTEN: per week 10 ets., per maand 40 cents plus 2y2 cents incasso, per kwartaal 1.20 plus 5 cents incasso, losse nummers 3 cents. Kantoor: Kennemerlaan 42 - IJmuiden - Telef 521 Verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen. Uitgave Lourens Coster, Maatschappij voor Courantuitgaven en Algemeene Drukkerij N.V. Directie: P. W. PEEREBOOM en ROBERT PEEREBOOM ADVERTENTIEN: 1—5 regels f 0.75. Elke regel meer 15 ct. Bij abonnement belangrijke korting. Adverten ties van Vraag en Aanbod 1-3 regels 25 ct., elke regel meer 10 ct. Ingezonden mededeelingen dubbele prijs. ALLE ADVERTENTIëN, OPGEGEVEN VOOR DIT BLAD WORDEN KOSTELOOS OPGENOMEN IN DE NEVEN-EDITIE HET NIEUWE AVONDBLAD DE KENNEMER COURANT. Alle abonnés van dit blad zijn, zoodxa zij 14 dagen als zoodanig in de registers zijn ingeschreven en verder op voorwaarden, die van tijd tot tijd gepuoliceerd en ten kantore van dit blad gratis verkrijgbaar zijn kosteloos verzekerd tegen de gevolgen van ongevallen voor de navolgende bedragen: 2000.bij algeheele invaliditeit; 600.— bij overlijden; 400.— bi, verlies van een hand, voet of oog; 250.— bij verlies van een duim, 150.— bij verlies van een wijsvinger; 100.— bij breuk van boven- en/of onderarm; 100.— Dij breuk van boven- en/of onderbeen; 50.bij verlies van een anderen vinger. Tenge volge var, spoor-, tram- of autobusongeval; 5000— bij overlijden van man en vrouw belden; 3000— bij overlijden van den man alleen; 2000— bij over lijden van de vrouw alleen Opvarenden van visschers-, marine-vaartuigen enz. 400— bij verdrinkingsdood door ongeval tijdens de vaart, tot een maximum van 2000.indien hetzelfde ongeval den dood van vijf of meer abonnés mocht tengevolge' hebben. Alleen de abonné(e) zelf is verzekerd, behoudens het vermelde omtrent spoor-, tram- of autobusongevallen. Polis is niet noodig. Uitkeeringen krachtens deze verzekering worden gewaarborgd door de Nieuwe H.A.V.-Bank te Schiedam. De Stugge Strijd. De achttiende Mei, Volkenbondsdag, nadert en de activiteit die de anti-oorlogsactie toont bewijst wel dat zij niet ontmoedigd raakt als de gebeurtenissen ongunstig zijn en de wind niet mee is. Het verheugt mij dat vooral de vrouwenorganisaties zoo buitengewoon werk zaam zijn, waarvan de than5: in De" gehouden dried aagsch.e Studieconferentie getuigde en waarvan straks de Stille Rond gang een nieuw bewijs zal geven. Op Donder dagavond 17 dezer wordt het „Haarlemsch Vredescongres" gehouden in de Gemeentelijke Concertzaal het product van samenwer king van vele vredesvereem gingen en of-dee- lingen van groote politieke partijen te Haarlem. Eén spreekster, mevrouw Ramondt-Hirsch- man. die de voornaamste organisatrice is van de Studieconferentie in Den Haag, en vier sprekers: pater prof. Timmer, de heer M. A. Reinalda, dr. E. van Raalte en ds. K. H. Mis- kotte zullen het woord voer.en. Vertegenwoor digers van verschillende geestesrichtingen, niettemin allen bezield door de overtuiging, dat zij moeten doen wat zij kunnen om de ergste ramp, die deze wereld bedreigt, te ver hoeden. Die groote samenwerking van alle lagen en richtingen der bevolking, die eisch is om den strijd te kunnen winnen, zal op deze vergadering opnieuw worden gesymboliseerd zeker ook in den heerlijken zang van Annie Woud, wier keuze van liederen op dezen avond afgestemd zal zijn. Ik hoop en verwacht dat de Concertzaal tot de laatste plaats bezet zal zijn. Al dit getuigen is goed en noodzakelijk, maar ook wordt in de anti-oorlogsactie naar nieuwe wegen gezocht. Het is treurig, zoo ge ring als de geldmiddelen zijn, waarover zij beschikt. Ik geloof dat dat veranderen moet, en spoedig, niet alleen omdat geld macht be- teekent maar ook omdat het afdoende bewij zen zal dat de immer-groeiende menigte, die de anti-oorlogsactie steunt, tot materiëele offers bereid is. Geen enkele groote beweging in de wereld heeft zich ooit tot een interna tionale macht kunnen verheffen zonder de uitgesproken offerzin van haar aanhangers. Er zijn terwille van de anti-oorlogsactie in den loop der jaren en in vele landen reeds talrijke offers gebracht ,en zij worden nog gebrachö. Velen hebben voor hun overtuiging- met tijdelijk verlies van hun vrijheid moeten boeten. Men kan het met hun inzichten om het doel te bereiken eens zijn of niet, maar bewondering voor hun persoonlijke opoffering kan men hun niet ontzeggen. Vele anderen getroosten zich stuggen arbeid voor het groo te doel, vele teleurstelling, vaak hoon van dat soort lieden dat niets begrijpt waarmee geen geld te verdienen is of persoonlijke ij del heid te bevredigen. Maar het offer van enke lingen is niet voldoende. De actie begint het stadium te bereiken waarin zij met succes haar beroep op den materiëelen offerzin van de massa moet kunnen doen. In deze rubriek heb ik onlangs geschreven over de zakelijke oorlogsbestrijding", zooals die reeds in Amerika met succes wordt toe gepast. Businessmen hebben er zich voor ge ïnteresseerd, iedere dollar, aan advertenties besteed waarin om geld wordt gevraagd brengt zijn 100 dollar aan bijdragen op, en technici hanteeren het machtige wapen der moderne reclame in dienst der oorlogsbestrijding. Dat is een sterke nieuwe koers. Ik heb al ver scheidene zakenmenschen gesproken die hun medewerking voor een dergelijke actie heb ben toegezegd; het is naar mijn meening slechts een kwestie van tijd wanneer zij ook in ons land, en in Europa, tot werkelijkheid zal worden. Die tijd te verspillen met het scheppen van nuttelooze tegenstellingen in het „hoe en wat en waarom", en in bittere beschuldigin gen tegen bepaalde groepen der bevolking baat niets. De huidige periode, hoeveel naars en laakbaars zij ook moge opleveren, ken merkt zich in elk geval door een groeiend be wustzijn dat meer eenheid en samenwerking vereischt worden. Als de anti-oorlogsactie met dit besef haar voordeel weet te doen, dit getij weet te baat te nemen om haar rangen te versterken en vereenigen, zal zij er wel bij varen. Tenslotte is niet de hoofdzaak hoe men strijden moet, maar het bereiken van het doel. Dat wordt maar al te vaak verge ten. Principes en rechten zijn zeer schoon; het hoofddoel is evenwel te voorkomen dat er een oorlog uitbreekt. Anders eindigen wü allen zooals jonathan Gray, die in zijn auto (of op zijn fiets, of motorfiets, of misschien wel te voet) onrecht ondervond op den weg, zijn recht tot eiken prijs wou handhaven en ten grave daalde als overbodig martelaar. Laat ons niet zijn nuchter-Engelsch graf schrift verwerven R. P. „Here lies the body of Jonafthan Gray, Who died in defending his right of way. He was right, quite right as he sped along But he's dead, as dead as if he had been wrong. IJMUIDEN DANKBARE ZANGERS. Jet mannenkoor „De Eendracht", dat op het op Hemelvaartsdag te Zutfen gehouden concours zulk een groot succes oogstte, zal Dinsdagavond a.s. in Concordia den directeur A. van Dijk in verband met dit succes huldi gen. Voort': zal na afloop een serenade wor den gebracht aan den beschermheer den heer J. Smit, procuratiehouder der N.V. van Gelder Zonen. Het rapport der commissie voor werkverruiming onder de loupe. Uitlatingen, waarop wel wat valt aan te merken. „Het visscherijbedrijf kenmerkt zich ten onzent door een vrijwel niet beheerschte productie en een volkomen onmacht ten aanzien van den afzet". Het bovenstaande kan men lezen in het rapport van de Rijkscommissie voor Werk verruiming. voorzitter de heer Weiter, uitge bracht aan den voorzitter van den minister raad. Het zijn merkwaardige beschouwingen, waartoe bedoelde commissie is gekomen, be schouwingen, waarvan men nu juist niet kan zeggen, dat ze voortkomen uit den mond van een vleienden hoveling. Integendeel, zouden het getuigenissen zijn van de waarheid, dan zou men hier kunnen -spreken van harde waarheden. Er is echter op wat de commissie in haar rapport over het visscherijbedrijf meent te moeten zeggen nog al het een en ander aan te merken. En dat is heel jammer. Een commissie, die door de regeering is aan gewezen om haar wegen aan te wijzen, die zouden kunnen leiden naar een ruimere werk gelegenheid, dient in haar beoordeeling van de toestanden, in haar aanmerkingen, haar wijzen op fouten, uiterst objectief en.so ber te zijn. Gaat zij in haar beschouwingen .van de algemeen verbreide, maar desondanks onjuiste meening uit, dat er niets, maar dan ook niets goeds van het bedrijf te zeggen valt. dan zal zij er bij voorbaat van verzekerd kun nen zijn. dat haar rapport den weg opgaat van zoovele andere rapporten, die over het- vissoheriibedrlif in IJmuidën het licht heb ben gezien. Want' een res-eering, wier grootste zorg het is. bedrijven, die door de crisis met den ondergang worden bedreigd, overeind te houden, zal zich wel tweemaal beraden eer zij zich gaat bemoeien met een bedrijf, dat volgens de meening der commissie feitelijk onder curateele gesteld dient te worden. Want dit is toch de strekking van de conclusie: „Reeds nu worde een leider aangesteld, dis organiseerend kan optreden ter uitvoering van de (hierboven) als wenschelijk aangege ven maatregelen". Mag aan den eenen kant hetgeen de com missie over het bedrijf meent te moeten op merken niet door den beugel kunnen, aan den anderen kant sluite men de oogen niet voor de fouten, die het bedrijf ongetwijfeld aankleven. De uitlating uit het rapport waarmede wij dit artikel zijn begonnen, is in zekeren zin juist. De productie is niet beheerscht, ten minste niet organisatorisch. Zij wordt alleen beheerscht door de conjunctuur, door de vraag. Maken de booten goede besommingen, dan kan men verhooging der productie ver wachten, in het tegenovergestelde geval zul len er booten uit de vaart worden genomen en zal dus de productie worden verminderd. Men diene hierbij echter niet over het hoofd te zien, dat niets zoo moeilijk is als het beheerschen van de productie van het visscherijbedrijf. De steenkolenproductie kar men regelen door het indienst nemen van een zeker aantal arbeiders meer of minder, de tarweproductie kan men regelen door een regeling van den uitzaai enz. Maar zoo gaat het niet bij de visscherij. Zeker, men kan, wanneer men de productie wil verminderen, een aantal trawlers uit de vaart nemen; maar dan is men er nog lang niet zeker van, dat het gewensehte resultaat bereikt wordt. Het is bij de visscherij niet uitgesloten, dat in een bepaalde maand door 40 trawlers meer visch wordt aangebracht, dan door zestig trawlers in een maand daarvoor. Onmacht ten aanzien van den afzet? He laas, maar al te waar. Wijs ons, oh commis sie den weg, die leidt naar een middel, om hierin verandering aan te brengen. Indien gij hiertoe bij machte waart, wij zouden u gaarne al het kwaads dat u over het visscherijfoedrijf hebt gezegd, willen vergeven. Even moeilijk het is, de productie te be heerschen. is het, den afzet te bevorderen. Van verschillende zijden zijn reeds middelen daartoe aangegeven, als het bevorderen van het vischgebruik in de kazernes, in de ge vangenissen, de ziekenhuizen enz. D.it kan alleen geschieden, wanneer het gebruik van visch in dergelijke inrichtingen verplichtend wordt gesteld. Men zou ook het vischgebruik kunnen bevorderen door de kippen het eieren leggen te verbieden, door het blikvleesch uit de consumptie te nemen. Dit gebeurt wei- licht- spoedig, maar daarvoor komen de 350000 biggen, die mceten worden „opgeruimd" waar schijnlijk in de plaats. Wij achten de uitlating, aan het begin van dit artikel afgedrukt verre van gelukkig. Maar het is niet de eenige slak, waarop we zout willen leggen. „De te IJmuiden gebruikte trawlers bevinden zich voor het overgroote deel in allerdroevig- sten staat. Bij aankoop waren deze tweede- handsch booten reeds tien a twaalf jaar oud; sommigen zijn reeds meer dan dertig jaar in de vaart. Er is nagenoeg geen ontwikkelingsgang naar moderner bedrijfsmethode merkbaar. Bijna geen trawler heeft radio aan boord; vele ree- ders zijn niet zaakkundig, zoodat in 1931 tot 1932 niet minder dan 40 reederijen failliet gingen." Ook deze uitlating, ontleend aan het rapport, is voor een groot gedeelte juist. Het is een feit, dat de vloot van IJmuiden grootendeels be staat uit tweedehandsch booten. Dat de trawlers zich voor het overgroote deel in allerdroevig- sten staat bevinden is wat al te pessimistisch. Er zijn gelukkig nog reederijen, die haar boo ten behoorlijk onderhouden: Vem, Marezaten, Mij. Petten, fa. Erenst en Weisman, zijn alle reederijen, die steeds goed voor hun schepen hebben gezorgd. Het spreekt vanzelf, dat die trawlers, die in twee jaar niet naar zee zijn geweest en al dien tijd in de Haringhaven werkeloos hebben gelegen, zich in een aller- droevigsten staat bevinden, maar dit kan na tuurlijk niet anders. De booten, welke in de vaart zijn, zijn behoorlijk zeewaardig. Natuur lijk worden dure reparaties in verband met de slechte resultaten, die het bedrijf oplevert, zoo veel mogelijk vermeden. Het is de fout van de commissie, dat zij te veel generaliseert. Maar dat de beschuliging inzake het slechte onderhoud allen grond mist, zouden we niet durven zeggen. De wijze waar op een groot aantal reederijen tot stand zijn gekomen is de oorzaak geweest, dat schepen, die bij aankoop al vol gebreken waren, binnen eenige jaren slechts met kunst en vliegwerk naar zee konden 'worden gebracht. Het her haaldelijk voorkomen yan machine- en ketel defecten, kapotte winches enz. is natuurlijk ook de commissie niet onbekend gebleven. Dat er geen ontwikkelingsgang naar moder ner bedrijfsmethoden merkbaar is en bijna geen trawler radio aan boord heeft mag tot \*oor eenigen tijd juist geweest zijn; maar als de commissie, voordat zij haar rapport uit bracht, nog even in Ij muiden poolshoogte was komen nemen, zou zij dit zeker niet hebben neergeschreven. Als men onder „radio" ver staat een radio-ontvangtoestel, is het heele- maal onjuist. Zulke toestellen zijn op de meeste trawlers aanwezig, niet sedert vandaag of gis teren Radio-zendtoestellen (een kostbare ge schiedenis) zijn er men heeft het in de IJmuider Courant van j.l. Zaterdag kunnen Groote gebieden var Noorwegen hebben te lijden van overstroomingen, veroorzaakt door het zeer snelle smelten van de sneeuw. Op tal van plaatsen is groote schade aangericht. lezen, thans op nagenoeg alle schelvischbooten, die er van de vloot van IJmuiden in de vaart zijn. Binnenkort zijn er ongeveer 20 trawlers met een radiozender aan boord. De groote fout van de commissie is, dat zij den noodtoestand in het bedrijf toeschrijft aan de gemaakte fouten en de wantoestanden, immers: „vele reeders zijn niet zaakkundig, zoodat in 1931 en 1932 niet minder dan 40 reederijen failliet gingen". Dit is een onjuist standpunt. Een kind kan begrijpen dat ook wanneer de vloot van IJmui den voor 100% uit de modernste trawlers had bestaan, beheerd door de zaakkundigste reede rijen, het mis zou zijn geloopen. als gevolg van den gedecimeerden export. „De gedwongen leverings- en afnamencon- tracten met ijs- en kolenleveranciers veroor zaken abnormaal hooge prijzen. De schepen zijn slecht onderhouden, het technisch- en dek personeel is veelal van middelmatige be kwaamheid en een der gevolgen hiervan is, dat de assurantie-premies vaak tien a 20 pet. bedragen. Ook het „wegbrengen" van schepen beïnvloedt dit percentage. De commissie ver gelijkt hiermede de coöperatieve verzekering in Vlaaröingen, die slechts drie pet. premie heft." Hier komen we aan een teer punt, de kwes tie van het aan handen en voeten gebonden zijn van reederijen aan kolenleveranciers, ijs fabrieken. Jammer, dat ook hier de commissie geen uitweg schijnt te weten,.althans zij raakt deze kwestie in haar conclusies niet aan. En er is niets, dat zoozeer naar een oplossing vraagt als deze kwestie. Van een saneering van het bedrijf kan geen sprake zijn, wanneer niet een volkomen onafhankelijkheid der ree ders van hunne leveranciers is tot stand ge komen. Zoo ergens, dan is hier de interventie van de regeering op haar plaats, bijvoorbeeld door het verstrekken van credieten aan die reederijen waarvan verwacht mag worden, dat zij voor het overige alle mogelijkheden bézit om het bedrijf met kans van succes uit te oefenen, welke credieten dan zouden moeten dienen om hunne oude schulden te regelen. Hierbij zou natuurlijk een scherpe selectie moeten worden toegepast, opdat men de zeker heid heeft, dat het verstrekken van zulke credieten het in de vaart brengen of blijven van de betrokken trawlers tengevolge heeft. Een andere teere kwestie is die der „middel matige bekwaamheid" van het .technisch- en dekpersoneel". Ook hier begaat de commissie de fout, dat zij teveel generaliseert. Wij zouden niet dur ven ontkennen, dat er op de vloot menschen varen, die niet voor hun taak berekend zijn. Het is nog niet zoo lang geleden, dat een boot, die naar de Westkust moest, den Theemsmond voor het Engelsch Kanaal hield! En meer van die dingen zijn er gebeurd. Maar het gros van onze schippers, machinisten, stuurlui enz. be staat uit ervaren zeelui, die dikwijls onder de moeilijkste omstandigheden hebben getoond, voor hun taak berekend te zijn, die meermalen hebben bewezen, niet alleen goede visschers, maar ook goede navigators te zijn. En dan mogen we zeker nog wel even herinneren aan de goede resultaten die er den laatsten tijd op de Visscherijschool behaald worden. Bovendien is hier maar één schuldige, n.l. de regeering, die nog steeds niet de verplichte examens heeft ingevoerd. De kwestie der verzekeringspremies, waar over we vroeger reeds het een en ander heb ben geschreven, is een der weinige zaken, waarvan het rapport een aannemelijke oplos sing geeft: het sluiten van een casco-verzeke ring bij de centrale wetgevers-risicobank onder garantie van den staat. Inderdaad, de veel te hooge premies zijn een zware handicap voor het reederijbedrijf en al zal men vooralsnog geen verzekeringen voor 3% kunnen afsluiten zooals bij de „onderlinge" in Vlaardingen (met vergete niet, dat hierbij geen trawlers verzekerd zijn, doch minder risico opleverende haringschepen), het behoeft bij een behoorlijken gang van zaken toch niet noodig te zijn. dat premies van 10% en meer worden betaald. Ook al zou een wijziging in de wijze van verzekering niet tot stand komen, dan zou, wanneer de conclusie: het uit de vaart nemen door aankoop voor sloop van een aantal der oudste schepen, werd aanvaard en een zeker aantal oude cavaljes voor altijd be let worden, het risico van de verzekerings maatschappijen te vergrooten, de premie wel automatisch naar beneden gaan. Het zijn juist deze oude schepen, die het risico en dus ook de premie omhoog voeren. Dat het per centage door het wegbrengen wordt beïnvloed lijkt ons niet erg waarschijnlijk. Na het be wuste wegbreng-tijdperk onder oorlogspsycho se, is het aantal bewezen gevallen van weg brengen tot een enkel beperkt. In de conclusiën van het rapport komen nog eenige vaagheden voor. die wellicht in een toelichting nader zijn omschreven. „Een begin tot organisatie van de betrokken bedrijfsgroe pen dient te worden gemaakt". Heel duidelijk is dit niet evenmin als: Ten. behoeve van den export van tongen naar Frankrijk dient een tongencentrale in het leven te worden geroe pen, waardoor zoowel reeders als expediteurs (bedoeld wordt waarschijnlijk „exporteurs") zullen worden gebaat. Hoe deze tongencentrale zal werken blijft voorloopig onomschreven. Neen, wij kunnen geen onverdeelde bewon dering voelen voor het werk dezer commissie, evenmin als voor haar rapport, waarin nog de enormiteit gevonden kan worden, dat het vis scherijbedrijf te IJmuiden, ondanks het voor deel, gelegen in de afsluiting van de Zuiderzee, in een kwijnenden toestand verkeert. S. B. DE VISCHAANVOER IN OSTENDE. Gedurende de eerste vier maanden werd n Osiende aangevoerd een hoeveelheid van 13,409.374 K.G. zeevisch, ter waarde van 25,920.000 fr. Hiervan werd aangevoerd van de kust 159.765 K.G., waarde 142,505 fr., van i de Noordzee-Zuid 8,863,659 K.G., waarde 11.362.916 fr.. van de Noordzee-Oost 477,835 K.G., waarde 2.634.000 fr., van de Noordzee- Noord 368,309 K.G. waarde 1,239.008 fr., van het Kanaal 124.175 K.G., waarde 402,803 fr. van het Kanaal van Bristol 1,596.479 K.G. waarde 5.549,391 fr.. van de Moray Firth 219,478 K.G., waarde 800.750 fr., van Ierland. 307,155 K.G.. waarde 962,350 K.G., van West- Schotland 578.592 K.G. waarde 1,034.129 fr., van IJsland 527,495 K.G.. waarde 1,095,509 fr. en van Spanje 186.432 K.G., waarde 696.754 francs. RADIOVERBINDING MET SCHEPEN Ds navolgende schepen zijn Maandag 14 Mei 1934 radiotelegrafisch te bereiken via hefc kustsüation Scheveningen Radio. Alchiba, Alcyone, Alphacca. Alpherat. Ba- loeran, Crijnssen. Dempo, Joh. v. Oldenbar- nevelt, Kota Agoeng, Kota Nopan. Kota Tjandi, Mam, v. St. Aldegonde, Orania. Oranje Nas sau, Poelau Laut. Poelau Roebiah. van Rens selaer, Sibajak, Veendam, Zeelandia. Behalve bovengenoemde passagiersschepen zijn de meeste Nederlandsche vrachtschepen eveneens via Schevenmgenraidio te bereiken. PROPAGANDA-AVOND ST. ODILIA. In het Patconaatsgebcuw hield de afdee- ling Velsen van den R.K. Blindenbond St. Odilia een propaganda-avond. Rector Timp sprak een openings- tevens opwekkingswoord, teneinde de belangstelling voor het mensch- lievend werk, dat St. Odilia nastreeft, leven dig te houden en financieel 'te steunen. Het muzikale gedeelte van het programma was in handen van den musicus H. J. Arisz, wiens beide ensembles, n.l. Santnoort-'s Ge mengd Dubbel Kwartet en het Dubbelmannen- kwartet Caecilia uit IJmuiden-Oost- de aan wezigen vergast hebben op sraaltjes van hun- kunnen o-p vocaal gebied, die groote bewon dering afdwongen. De Haarlemsche humorist de heer G. dei Vos zorgde voor de n-ote gale van den avond. In de pauze werd evenals vorige jaren, een fiets verloot, die door den blinden rijwielre parateur. de heer du Pau. tijdens deze propa- gandabijeenkomst gemonteerd was. DE AFSLUITING VAN DE CORVERSLAAN. MOEILIJKHEDEN VOOR DE PAPIER FABRIEK DOOR KANAALVERBREEDING. In ons blad van Zaterdag hebben wij reeds gemeld, dat B. en W. voornemens zijn, den gemeenteraad voor te stellen, het gedeelte van de Corverslaan van de Eendrachtstraat af tot den spoorweg VelsenUitgeest af te sluiten. Naar wij vernemen is dit voorstel een uit vloeisel van een verzoek van de directie van de papierfabriek, gericht aan het gemeente bestuur, om dit gedeelte van de Corverslaan aan haar af te staan. In verband met de plannen van den Rijkswaterstaat tot verbete ring van het Noordzeekanaal zal de papier fabriek aan den kanaaloever opslagterrein moeten afstaan ten behoeve van de kanaal- verbreeding. De directie zal daarvoor haar fabriek aan de Noordzijde moeten uitbreiden, waardoor het bezit van de Corverslaan, dat de fabrieksterreinen in tweeën snijdt, voor haar van veel belang is, terwijl de Corvers laan haar beteekenis als verbindingsweg zal verliezen door het graven van een nieuwe haven. B. en W. hebben zich bereid verklaard, den weg voor f 12.500 in eigendom aan de papier fabriek over te dragen, onder voorwaarde, dat de Eendrachtstraat in verbinding wordt gebracht met de Walravenstraat. „BLOEMOORO" IN VEILING. Woensdag 30 Mei a.s. zal in Hotel De Prins het bekende Café Bloemoord met bioscoop, speeltuin enz, publiek door notaris Boerlage worden verkocht. NOORSCHE EN DF.ENSCHE VISCHINVOER IN BELGIë. CONTINGENTEN IN IIET EERSTE KWARTAAL WEER RUIM OVERSCHREDEN. Naar het Visscherij-blad meldt, bedroeg de invoer van visch uit Denemarken in het eerste kwartaal 1934: 596.300 K.G. en uit Noorwegen in dezelfde periode 568,300 K.G. Aan genoemde landen was voor deze periode toegewezen een contingent van resp. 140.800 K.G. en 442.000 K.G. zoodat het contingent is overschreden door Denemarken met 455.500 K.G. en door Noorwegen met 126.300 K G. Wat deze overschrijding beteekent wordt ge demonstreerd door het feit, dat Denens v,"en mag invoeren gedurende het 2e kwartaal 265.700 en gedurende Juli en Augustus totaal 241,000 K.G.. zoodat dit land zijn contin gent feitelijk reeds tot bijna ultimo Augustus heeft opgebruikt. Met Noorwegen is dit het geval tot einde September. In verband met deze aanzienlijke over schrijdingen heeft de Belgische regeering den 5en Mei den invoer uit deze landen stopgezet. De invoer uit Zweden is echter nog vrij. SANTPOORT „SANTPOORTS BLOEI" Het ligt in de bedoeling van deze verceni- :ing ook dit zomerseizoen weer een excursie voor haar leden te organiseren. Men h°eft het p'an opgemaakt. d° imvenwr-kT -m Rotterdam te gaan bezichtigen en een be zoek aan „Waalhaven" te gaan brengen. 9

IJmuider Courant | 1934 | | pagina 1