MIDDERNACHT Hef Provinciaal Ziekenhuis „Duin en Bosch' Bottelarij. De klokken vooruit zetten! Bestaat Aan niet-ingewijden is het misschien niet algemeen bekend, dat de Provincie Noord- Holland de eenige Provincie is, die erten krankzinnigengestichten bezit, bekend onder den naam van Provinciale Ziekenhuizen. Het oudste, het Provinciaal Ziekenhuis na bij Santpoort, bestaat reeds sinds 1849 en ge niet een algemeene bekendheid. Minder is dit het geval met het tweede provinciale Gesticht: ..Duin en Bosch" te Bakkum. Het zal 25 Mei a.s. vijf en twintig jaar geleden zijn, dat dit gesticht, in gebruik werd genomen. Dit geeft ons aanleiding daar over een en ander mede te deelen. Wij be ginnen met een overzicht van de geschiede nis van deze inrichting. In hun vergadering van 23 November 1899 droegen Provinciale Staten aan Gedeputeer de Staten op, een onderzoek te doen instel 1^- ten opzichte van de vraag, wat moest gedaan worden om in het gebrek aan plaats voor krankzinnigen uit de Provincie Noord-Hol land te voorzien. Het Administratiegebouw. Naar aanleiding hiervan werd door Ged. Staten een commissie van deskundigen be noemd, bestaande uit de heeren Prof. Dr. C. Winkler, Dr. W. P. Ruysch en H. L. Janssen van Raay. Deze commissie bracht twee uit voerige rapporten uit. In het tweede rapport ontwierp de meerderheid van de commissie een plan om bij het bestaande gesticht te Santpoort een gebouw voor ongeveer 600 pa- tienten te bouwen en het zoo ontstane grcote gesticht in drie gedeelten te verdeelen, elk onder een eigen geneesheer-directeur. De minderheid der commissie was van een andere meening en achtte den bouw van een afzonderlijk nieuw gesticht elders in de Pro vincie veel wenschelij'ker. Ook de commissie van toezicht op het gesticht te Santpoort en de geneesheer-directeur van die inrichting bestreden het plan van de meerderheid dei- commissie. In de vergadering van Provinciale Staten van November 1901 werd door Gedeputeerde Staten voorgesteld het plan van de meerder heid der commissie te aanvaarden, terwijl daarentegen de meerderheid van een com missie uit de Prov. Staten adviseerde dit plan niet aan te nemen. Op 12 November 1901 besloten de Prov. Staten, na langdurige discussie. Gedeputeer de Staten uit te noodigen een plan te ontwer pen voor den bouw van een krankzinnigen gesticht, elders dan op de terreinen van het gesticht te Santpoort en hen te machtigen de terreinen voor bedoelden bouw aan te koopen onder voorbehoud van de goedkeuring van Provinciale Staten. Hiermede was dus het besluit tot stichting van een tweede provinciaal krankzinnigenge sticht genomen. Het mocht Gedeputeerde Staten gelukken onder de gemeente Castricum een geschikt terrein te vinden. Dit terrein groot ongeveer 82 H.A. behoorde aan de Vorstin zu Wied, ge boren Prinses der Nederlanden. Op uitnoodiging van Gedeputeerden Staten werd toen door Dr. J. W. Jacobi en de archi tect F. W. M. Poggenbeek. in overleg met Prof. Dr. C. Winkler, een voorloopig plan van een te bouwen gesticht ontworpen. Op 25 November 1902 besloten Provinciale Staten het bedoelde terrein aan te koopen en werd aan het nieuw te bouwen gesticht den naam „Duin en Bosch" gegeven. De nader uit gewerkte plannen werden tenslotte door Pro vinciale Staten goedgekeurd en bij konink lijk besluit van 22 Maart 1904 werd aan de Provincie Noord-Holland vergunning verleend het gesticht Duin en Bosch volgens het sys teem der ingediende nlannen te bouwen. In tegenstelling met het Provinciaal ge sticht te Santpoort, dat volgens het z.g.n. bloksysteem is ingericht, werd bij de bouw plannen voor „Duin en Bosch" het systeem van groote paviljoens gehuldigd. De bouw had plaats onder oppertoezicht van den Provincialen Waterstaat. Op 25, 26 en 27 Mei 1909 werden de eerste patiënten, opgenomen, het waren de zieken die werden verpleegd in het tijdelijk tot krankzinnigen gesticht ingerichtte oude Diaconiehuis van de Ned. Hervormde Gemeente aan den Zwa nenburgwal te Amsterdam. Daarmede was dit gesticht dus in gebruik genomen. FEUILLETON Detective Roman uit Donker Amsterdam door PIET KLOPPERS. 7) „Dus tóch!" riep Middernacht. „Wat tóch? Ja, alles weg, het collier, en wat contant geld, in bankpapier." Terwijl de bankier zweeg, had de detective moeite zijn gedachten te verzamelen. De in braak was voor hem geen verrassing, maar wat een ezel was hij geweest de jonge Heerin- ga niet naar boven te hebben gevolgd! Het forceeren van de brandkast had vermoedelijk na hun vertrek plaats gevonden, de inbreker bevond zich dus ergens in huis terwijl hij Middernacht beneden in de gang vliegen stond te vangen. Een mooie geschiedenis! De detective besloot echter den heer Hee ringa althans voorloopig niets te zeggen van de nachtelijke ontmoeting met zijn beide kin deren, en hij was er zeker van dat deze in ieder geval zouden zwijgen tot zij hem, Norman Ray, gesproken hadden. „Ik riep om Hendrik," ging de bankier voort, „en rende het heele huis door om hem te vin den. En toen ik hem vond.o! het was een Ereeselijke aanblik." 25 jaar. „Duin en Bosch" is gelegen te Bakkum 'ge meente Castricum) aan de oostelijke grens der duinen. Zooals reeds opgemerkt werd, heeft het gestichtsterrein een oppervlakte van ongeveer 82 H.A. In het Zuidelijk en Zuid- Westelijk deel vindt men duinen, naar het Noorden en Noordoosten is het terrein lager en vlakker, ten deele met bosch begroeid. Ongeveer van het station Castricum leidt aan de overzijde der spoorlijn een ruim één Kilometer lange eigen straatweg naar het ge sticht. Bijna evenwijdig hieraan wordt de verbinding verder onderhouden door een electrisch trammetje, dat in ongeveer 6 mi nuten tot aan de achterzijde van het ad ministratiegebouw voert. Ter weerszijde van het administratiegebouw liggen de paviljoens 1, 11 en 111 voor de pa tiënten; drie voor mannen aan de oostzijde op een meer beboscht terrein en drie voor vrouwen aan de westzijde, die hooger op het duin zijn gebouwd. De paviljoens 1 herbergen de rustige patiënten, de paviljoens 111 de onrustige patiënten, terwijl de paviljoens 11 voor de helft bestemd zijn voor opneming en observatie en voor de andere helft voor huis vesting van de zgn. „half onrustige patiën ten". Tegenover het administratiegebouw, op eenigen afstand tusschen het groen, ligt het kerkje, dat zoowel voor R.-K. als Protestant- schen eeredienst kan worden ingericht. Ach ter het administratiegebouw bevinden zich de centrale gebouwen voor verwarming, verlich ting, watervoorziening en de machinale was- scherij, benevens de keuken met bijgebouwen. Op het terrein zijn verder nog gelegen een anatomiegebouw met laboratorium en een barak voor besmettelijke ziekten. Door de Heide-maatschappij werd een be- vloeiingsveld, groot 2.5 H.A. ontworpen en onder haar toezicht uitgevoerd. In den loop der jaren werd het aantal wo ningen op het gestichtsterrein bestemd voor beambten uitgebreid tot 63 en werden verder 5 dubbele huisjes voor te zamen 50 zusters gebouwd. - Ook werd een zusterhuis (voor inwonende verpleegsters) en een zusterziekenhuis (voor 20 zieken) in gebruik genomen en werd een douchebadhuis geopend, bestemd voor uitwo nend personeel en gezins'eden en sinds eenig" iaren ook voor mannelijke verpleegden, die daarvoor in aanmerking komen. Ook in Duin en Bosch werd in "1926 een be gin gemaakt met de toepassing van de z.g.n. „meer actieve Therapie", die op grond der uitkomsten, verkregen door Dr. Simon, ge neesheer-directeur van het gesticht te Gü- terslon en door Dr. Thumm, geneesheer-di recteur van het Badensche gesticht bij Kon- stanz. Daarover een en ander in een volgend ar tikel. H. P. DETNUM. Secretaris van het Bestuur der Prov. Ziekenhuizen BEVERWIJK DE WERKLOOSHEID. Bij den gemeentelijken dienst der werk loosheidsverzekering en arbeidsbemiddeling stonden Zaterdag 575 werkzoekenden inge schreven, verdeeld over de volgende vak groepen Beverwijk: Drukkers 3, behangers 1, beton- vlechters 1, betonwerkers 8, marmerbewer kers 2, marmerpolijsters 1, grondwerkers 38, metselaars 6, opperlieden 8. steenhouwers 1, timmerlieden 10, houtbewerkers 3, kuipers 1, stoffeerders 1, kappers 1, schoenmakers 3, bankwerkers 4, carosseriemakers 1. electri- ciens 2. handlangers 2, koper- en blikslagers 5. lasschers 2, loodgieters 2, machinisten 4, machinedrijvers 2, metaalbewerkers 3, mon teurs 2, plaatwerkers 1, smeden 2. soldeerders 2, stokers 5, voorsla anders 1, bakkers 4, siga renmakers 16, sorteerders 5, slagers 1, land arbeiders 24, teekenaars 2, chauffeurs 8, ex pediteurs 1, kellners 1, winkelbedienden 3. schippers 2, voerlieden 2, incasseerders 4, kantoorbedienden 5, losse arbeiders 105. dienstboden 5, werksters 3, voegers 1, totaal 325 (334). Wijk aan Duin: Betonwerkers 1, grondwer kers 29, metselaars 2. opperlieden 7, schilders 1, stucadoors 2, timmerlieden 7, houtbewer kers 2, kappers 1, schoenmakers 1, bankwer- „Vertel mij precies wat u zag," zei Midder nacht. „Ik vond het lijk van onzen braven, trouwen knecht. Hij lag op de gang op de tweede ver dieping, laaghartig vermoord. In een plas bloed vond ik hem, de arme kerel was doodge bloed, als een rund „En een paar druppels van zijn bloed kwa men aan uw manchet," viel de detective hem in de rede, en wees met uitgestrekten wijs vinger, en den bankier strak aankijkend, naar diens rechtermouw. De bezoeker werd doodsbleek, maar hij be- heerschte zich, en zei: „Dat kan wel. Ik boog mij over hem en maakte zijn linnen jasje los. Zijn hart klopte niet meer, er stak een mes in, een soort kris, die een vriend van mij, Ebers, van de Es- compto Sociëteit, verleden jaar voor mij heeft meegebracht van zijn reis naar Indië. Ik gebruikte de kris als vouwbeen en zij lag altijd op mijn schrijftafel in mijn werkkamer. Te denken dat Hein met dit wapen moest wor den vermoord! Het is ontzettend! Die laffe moord op een ouden man mag niet onge straft blijven, meneer Ray!" „Neen," zei de detective langzaam, „en zij zal niet ongestraft blijven, meneer Heeringa". Weer kwam het Middernacht voor alsof zijn bezoeker verbleekte, maar deze riep hartstoch telijk uit: „Ik zal niet rusten voor de misdaad is op gehelderd! Kan ik op u rekenen, meneer Ray?" „Ja," antwoordde de detective, „u kunt op Hedennacht om twee uur begint officiëel de zomertijd. Men vergete dus niet om hedenavond bij het naar bed gaan klokken en uurwerken een uur vooruit te zetten. kers 8, carosseriemakers 1. electriciens 1, handlangers 3, koper- en blikslagers 3, las schers 1 loodgieters 3, machinisten 5, ma chinedrijvers 1, metaalbewerkers 3, monteurs 3, stokers 5, bakkers 2, sigarenmakers 6, land arbeiders 19, reizigers 1, chauffeurs 6, kellners 2. lijnwerkers 1, winkelbedienden 3, schip pers 1, incasseerders 2, kantoorbedienden 7, losse arbeiders 56, werksters 3, totaal 200 (225). Heemskerk: Betonwerkers 3, grondwerkers 9, metselaars 1, opperlieden 2. schilders 1, timmerlieden 1, landarbeiders 13, chauffeurs 1, kantoorbedienden, losse arbeiders 22, totaal 54 (62). DE HARDDRAVERIJ OP SCHULPEN. Zondagmiddag werd op het landgoed „Schul pen" de eerste hardraverij op de korte baan gehouden, welken georganiseerd was door het sportcomité 1934. Het gold voor de leden van het sportcomité een experiment, om te kunnen constateeren, of deze draverijen op Zondag inderdaad vol doende belangstelling trekken. Het publiek was wel in ruime mate vertegenwoordigd, zoodat de draverij in dit opzicht wel als geslaagd zal kunnen worden aangemerkt. Ten aanzien van de geboden sport liepen de meeningen nog al uiteen. In ieder geval was het geen snelle baan. Het pad was zeer onge lijk, hetgeen overigens niet te verwonderen is, want sinds 1924 werden op Schulpen geen courses meer gehouden. Van de 27 ingeschreven paarden bleven op stal Othella, Petition. Pieternel, Qualiteit, Oak land Baron B, Rabenhaupt en Cilli Dilon. Aan de start verschenen Anna Bradfort Guy (300 M.), eig. A. G. v. d. Veen, Haarlem, berijder J. v. Leeuwen Jr., Lady Boud (300 M.) eig. A. v. d. Veen, ber. J. v. Leeuwen Jr., Uniform, (290 M), J. W. Borst, Castricum. ber. Jb. Borst; Quick G (285 M.) eig.-ber. B; Cast, Amster dam; Trotteur (285 M.) eig. N. Taams, Amster dam, ber. Th. Broers; X Doorlooper (285 M.) eig. en ber. J. de Vlieger, Nieuw Vennep; New- bold (285 M.) eig. en ber. S. v. d. Oord, Haar lemmermeer; Quail, (300 M.) eig. en ber. R. de Jong, Zwanenburg; Navarra (300 M.) eig. J. Korver, Schoorl, ber. A. Witteveen; Peter Kerrigan (300 M.) eig. en ber. H. J. Marinus, Amsterdam; Miss Zelda Peter (300 M.) eig en ber. S. v. d. Oord, Haarlemmermeer; Weid- looper (285 M.) eig. en ber. J. de Vlieger, Nieuw Vennep; Sir Axworthy (285 M.) eig. en ber. L. Combee, Rijk; Queen Ethel (290 M.) eig J. Bakker, Hilversum, ber. J. v. Leeuwen Jr., Fa- tima (300 M.) eig: J. Haan, Wormer, ber. D. Beets; Kaptein de Bruane (300 M.) eig. en ber. C. Vergaai, Amsterdam; Dronte (300 M.) eig. en ber. J. Vergaai, Purmerend; Pinkerton (300 M.) eig. mevr. Jacobs Amsterdam, ber. N. Bakker; Janet Harvester (300 M.) eig. N. Taams. Amsterdam, ber. Th. Broers; Tambour (285) M.) eig. W. Kool, Abbekerke, ber. J. v. Leeuwen. De course had een zeer vlot verloop, de sarter wist er een geducht tempo in te bren gen, zoodat de omloopen in den kortst moge lijken tijd geschiedden. Tijdens een der ritten had nog een ongeval plaats, dat een wonderlijk goeden afloop had. Pinkterton kwam namelijk in een snelle rit vlak voor de finish te vallen. De berijder N. Bakker kwam er zonder letsel af. Het paard bleef liggen en men vreesde reeds, dat het dier een been gebroken zou hebben. Gelukkig bleek dit niet het geval te zijn. Pinkterton was het avontuur evenals zijn berijder goed te boven gekomen. Na spannenden strijd werden de prijzen als volgt behaald; 1. Janet Harvester; 2. Fatima, 3. Queen Ethel. De vierde en de vijfde prijs werden door de eigenaren van Uniform en Lady Bond ge deeld. Het Vrouwenpaviljoen. mij rekenen, maar wat hebt u met de politie afgesproken?" „Ik heb niet gezegd dat ik uw hulp zou in roepen. Zij zoudenh'mmisschien be zwaren hebben gemaakt." „Misschien.en misschien niet. Ik bewijs de heeren wel eens een kleinen dienst, ziet u." „Zeker, zeker, maar ik wilde hen voor een fait accompli stellen. Ik heb hun mijn sleutels gegeven en gezegd dat ik binnen drie kwartier op de Keizersgracht zou zijn. Zij zullen zeker niets verleggen of aanraken voor wij er ook zijn. De toedracht van de zaak komt mij nogal eenvoudig voor. De inbreker werd vermoedelijk door den knecht op heeterdaad betrapt, zag de kris liggen, en vermoordde er den armen kerel mee". „Maar de kris lag in uw werkkamer, waar ook de brandkast staat", merkte de detective op," „en het lijk werd door u gevonden op de gang van de tweede verdieping." „Hein zal voor zijn belager de trap zijn op- gevlucht, boven werd hij ingehaalden vond den dood." „Dat klinkth'mmin of meer aan nemelijk. meneer Heeringa, maar laat- ons voortmaken, en eens zien wat de politie in uw huis ontdekt heeft." VIERDE HOOFDSTUK. Onder het vloeïblad. Toen de bankier en de detective het huis op de Keizersgracht naderden, zagen zij een. Na afloop werden de prijzen met een toe- f passelijk woord aan de winnaars uitgereikt. De regeling bij de course was zeer goed te noemen. De gemeentepolitie, alsmede de Rijks- veldwacht en de marechaussee zorgde voor treffelijk voor de handhaving van de goede orde. R.K. VOLKSBOND. De plaatselijke afdeeling van den Ned. R.K. Volksbond houdt Woensdagavond in het K.S.A. gebouw een ledenvergadering, waarin een be stuursverkiezing zal worden gehouden wegens bedanken van den heer J. Westenburger. De secretaris van het centraal bestuur van den Volksbond houdt in deze bijeenkomst een rede over „Naar een betere maatschappij". EXCURSIE MARIA-VEREENIGING. Het bestuur van de Maria-vereeniging heeft voor zijn leden en donatrices een excursie ge organiseerd naar de ateliers voor kerkelijke kunst van de firma P. Rietfort te Haarlem. Deze tocht zal worden gemaakt op Donderdag 24 Mei a.s. OPLOSSING DER VEiLINCSMOElLIJKHEDEN De financiëele regeling. Nadat in de ledenvergaderingen van „Ken- nemerland" en „Vrije Veiling" het besluit tot het aangaan van een dading met de Spaarnebank N.V. was genomen, werd, zooals wij reeds berichtten, een overeenkomst aan gegaan, waarin de voorwaarden werden om schreven, waaronder aan de veilingen een bedrag van f 65000 werd verstrekt ter ver krijging van volledige kwijting van de schuld groot circa f 230.000 aan de Spaarnebank. Blijkens de gesloten overeenkomst verstrekt het Rijk ter leen aan „Kennemerland" f 26000 en aan de „Vrije Veiling" f 13.000, de Centrale Raiffeisenbank te Utrecht verstrekt aan de „Vrije Veiling" f 8.666.67 en de R.K. Land- en Tuinbouwbank aan Kennemerland f 17.333.33, totaal f 65.000. Deze schulden worden door de N.V. Bloem bollenveiling „Beverwijk" overgenomen, ech ter onder dit uitdrukkelijk beding, dat 't Rijk de Land- en Tuinbouwbank en de Centrale Raifeisenbank verhaal hebben op Kennemer land en Vrije Veiling tot de genoemde bedra gen, voor zoover deze nog niet zijn gekweten, ingeval de bollenveiling in staat van faillisse ment of kennelijk onvermogen mocht gera ken. „Kennemerland" en „Vrije Veiling" ver panden aan het Rijk alle 34 geplaatste aan- deelen, ieder groot f 500 nominaal in de Bol lenveiling. Deze beide vereenigingen cedeeren en dragen over aan het Rijk alle vorderingen welke zij krachtens de dading van de N.V. Spaarnebank hebben verkregen, de bloembol lenveiling doet hetzelfde met de vorderingen welke zij nog op derden mocht hebben. De rente, welke ten laste van de exploitatie der Bollenveiling komt bedraagt 4 pet. De aflossing van de schulden is als volgt geregeld: aan het Rijk komt alles ten goede wat terzake van de aan het Rijk gecedeerde vorderingen op derden zal worden ontvangen. De bollenveiling zal uit haar winst jaarlijks f 5000 aan het Rijk aflossen. Indien de winst van de bollenveiling te eeniger tijd niet toe reikend zou zijn om de aflossing ad f 5000 aan het Rijk te voldoen, zal het onbrekende voor zoover mogelijk worden aangevuld met 3/5 der netto-winsten van de exploitatie der gecombineerde veilingen met een minimum van f 2000 en een maximum van f 5000. Aflossing der schuld van de Bollenveiling aan Land- en Tuinbouwbank en Centrale Raiffeisenbank zal geschieden uit de winst van de Bollenveiling, nadat de rente aan het Rijk, Land- en Tuinbouwbank en Centrale Raiffeisenbank, alsmede de aflossing ad f 5000 aan het Rijk uit de winst zal zijn voldaan. Uit het dan beschikbare saldo zal 2/3 aan Land- en Tuinbouwbank worden betaald en 1/3 aan Centrale Raiffeisenbank. De Centrale Raiffeisenbank verplicht zich om gedurende zes jaar van een bedrag van f 25000 dat zij wegens geleend geld van de Vrije Veiling te vorderen heeft geen rente te berekenen. De Boerenleenbank verplicht zich eveneens gedurende zes jaar over alle gelden, die zij van de Vrije Veiling uit hoofde eener rekening courant overeenkomst te vorderen heeft, in afwijking van de door haar aan rekening- couranthouders in rekening gebrachte rente ad. 5 1/2 pet. per jaar. geen hoogere rente te vorderen dan 4 1/2 pet. per jaar. De Land- en Tuinbouwbank verplicht zich eveneens gedurende den tijd van zes jaar groepje nieuwsgierigen voor de deur staan en een politieagent, die statig heen en weer liep, zich tenvolle bewust van zijn gewichtige functie. De man kende den bankier niet, maar hij kende Middernacht des te beter, tikte aan zijn pet en liet de heeren passeeren. In de kamer waar de geforceerde brandkast stond, vonden zij een dokter, dien de detective nooit eerder had gezien, en inspecteur Emonts van de politie, een der schranderste mannen van het korps. De inspecteur wees naar de brandkast. „Die was gemakkelijk genoeg te forceeren," zei hij. „Geen vreemde vingerafdrukken?" vroeg Middernacht. „Geen enkele!" „En het slachtoffer?" „Ligt nog boven, zooals we hem gevonden hebben. Een kris werd hem recht door het hart gestoken, de man moet onmiddellijk dood zijn geweest. Uit niets blijkt, dat er een wor steling heeft plaats gehad; één stoot met het scherpe wapen was voldoende." De detective knikte. „Laat ons eens kijken of er nog iets valt te ontdekken, inspecteur." Deze haalde de schouders op en ging de heeren voor. De arts voegde zich bij hen, hij was een zwijgende natuur, en te zeer gewend aan den dood om bijzonder ontdaan te zijn over het gebeurde. Boven, op de gang die slechts matig verlicht „en Engelsch geleerde heeft in Jjn land botten gevonden van een groot voorwereldlijk dier). De menschheid heeft toch op het leven, Een zeer variëerende kijk. Hier 's iemand, die bot heeft gevangen, En hij is den koning te rijk. Wanneer men hem rustig begaan laat, Dan knutselt zoo'n rasbotteller, Uit enkele nietige botjes Een pasklaar voorwereldlijk dier. De mortuis nil nisi bene, Vóór mij heeft een ander 't gezegd) En dus worden bene bij bene En botjes bij botje gelegd. Een botterik kan het niet leeren, Dit vak van de kunst bot-anie, Dat je in je botten moet voelen, Gesteund door een hoop fantasie. Zoo lang werkt de oude historie Van derglijke monsters nog door, Wanneer hij zoo'n beest gaat herscheppen, Dan neemt hij de beenen ervoor. Wanneer hij een bot van een kaak heeft, Een bot van een staart en een kuit, Dan bot in zijn vruchtbare hersens, Als 't ware een monsterdier uit. Wie zal zijn herschepping bestrijden, Geen mensch heeft het anders gezien, Hoewel 't op niets lijkt dat vertrouwd is, Een nachtmerrie hoogstens misschien. Ik ben, en ik moet het bekennen, Weieens tot wat twijfel geneigd, Het beest lijkt zoo erg onwaarschijnlijk, Het staat daar „met opzet" en zwijgt. Kon 't praten, dan gaf het als antwoord Misschien op mijn vragen terug: Opnieuw hebben jullie verdwaasden, Een mammoeth gemaakt uit een mug. P. GASUS. de rente over een gedeelte groot f 50.000 der door haar van Kennemerland in rekening courant te vorderen gelden tekens van 43 4 pet. per jaar tot ten hoogste 3 pet. per jaar te verlagen, indien en voor zoovere zonder deze verlaging der rente met ten hoogste 13/4 pet. het hierboen onder 5 A sub. b. bedoelde gedeelte der winsten niet voldoende is om de daarin genoemde minimum-aflossing ad. f 2000 te voldoen. SANTPOORT „VOX HUMANA" Zondag 27 Mei neemt het gemengde koor „Vox Humana" deel aan het concours van den Noord-Holl. Zangersbond, dat dit jaar te Bergen wordt gehouden. De vereeniging komt uit in de eerste afdeeling en zingt als verplicht werk Psalm 42 (Palestrina) en als vrij nummer „Licht" van Wierts. „Vox Humana" heeft tevens den wissel- prijs te verdedigen, welken zij het vorige jaar te Noor-Scharwoude behaalde. TURNVEREENIGING „SANTPOORT" Op de gehouden ledenvergadering van bo vengenoemde vereeniging werd besloten dit Jaar met de adspiranten een uitstapje naar Tessel te maken en de ouders in de gelegen heid te stellen dat reisje mee te maken. De leden brengen een bezoek aan Arnhem en omgeving. Gedurende de zomermaanden zal de ver eeniging haar oefeningen houden in den tuin van het badhuis „Spaarnberg". Op de vergadering bood de heer Van den Eyckhof de vereeniging een medaille-kast aan AGENDA VOOR VELSEN EN IJMUIDEN MAANDAG 14 MEI Thalia. Bioscoop. „De Twee Weezen" 8.15 uur. Biosoop De Pont: „De Helsche Machine" 8 uur. DINSDAG 5 MEI Thalia Bioscoop; „De Twee Weezen", 8.15 uur. Bioscoop De Pont: „De Helsche Machine" 8 uur. AGENDA TE HAARLEM Heden: MAANDAG 14 MEI Gem. Concertzaal: Demonstratie van Volks dansen. 8 uur. Palace: Watt en Half Watt in „Kunst- schutters". Op het tooneel „Allister (mimiek) 7 en 9.15 uur. Rembrandt Theater: „Keine Angst vor Liebe." Tooneel Don Del Monté's Symphonie in Balance. 7 en 9.15 uur. Luxor Theater: Een nacht vol verschrik kingen en Eei-ste Liefde. 8.15 uur. DINSDAG 5 MEI Groote Kerk: Orgelbespeling. 8.15—9.15 uur. Bioscoopvoorstellingen. werd door een klein venster in den trapmuur, lag het lijk van den ouden knecht. De detective boog zich over hem heen en bekeek de jas door een vergrootglas. Hendrik Bosman lag uitgestrekt op zijn rug, zooals hij gevallen was. zijn armen langs zijn lichaam, op zijn verwrongen gelaat nog in den dood een trek van nameloozen angst of verdriet. De detective ontdekte niets wat hem belang kon inboezemen. Hij liep naar de trapleuning en bestudeerde die door zijn vergrootglas of hij geen vingerafdrukken kon vinden, maar het resultaat van zijn moeite was nihil. „Geen misdadiger of hij draagt handschoe nen tegenwoordig," mompelde hij. De grijze dokter werd ongeduldig. „Ik geloof dat mijn taak hier afgeloopen is," verontschuldigde hij zich. Middernacht knikte. „Laten wij u niet ophouden dokter." De arts nam afscheid. „Wel?" vroeg de bankier ongeduldig. „Laat u ons uw werkkamer wat nader be kijken, meneer Heeringa." De drie heeren daalden de trap af. In de kamer waarin de geforceerde brand kast nog open stond, liep Middernacht naar het schrijfbureau, maar inspecteur Emonts gaf hem den goeden raad, zijn tijd niet te ver knoeien met ook daar vingerafdrukken te zoeken. „Wij hebben dat al gedaan, maar vonden slechts afdrukken van de hand van meneer Heeringa zelf, en van het slachtoffer."

IJmuider Courant | 1934 | | pagina 5