1 Het Provinciaal Ziekenhuis „Duin en Bosch" Uit de geschiedenis. Hoe het zilveren feest gevierd zal worden. Een mooi laantje op „Duin en Bosch". Deze therapie beoogt om alle patiënten, wier toestand dat nog eenigermate toelaat, arbeid of tenminste bezigheid te doen ver richten. Wel was dit, ook vóór 1926, zij het op meer beperkte schaal, het geval, doch ar beid van krankzinnigen werd toen in het al gemeen minder gezien als een vorm van be paalde behandeling, doch meer als een mid del om den patiënt aan ledigheid en hare gevolgen te onttrekken en liefst zoo nuttig mogelijk werk te doen verrichten. Het jaar 1926 nu gaf op dit punt een be langrijke koersverandering te zien. Het doen arbeiden werd in de eerste plaats een middel van behandeling, behoudens voor hen van wie bleek, dat zij geestelijk of lichamelijk niet tot eenigcn arbeid in staat zijn. Deze meer uitgebreide en consequente toe passing van de meer „actieve therapie" gaf aanleiding dat verschillende werkplaatsen belangrijk moesten worden vergroot, dat ook de taak van het verplegend personeel een wij ziging onderging', waaraan het zich met veel toewijding heeft aangepast. De mannelijke patiënten vinden thans werk in werkplaatsen voor het maken van schoe nen, matrassen, borstels, matten en manden, terwijl er ook een boekbinderij is. Ook houden zij zich bezig met land en tuinbouw en ver schillende voorkomende werkzaamheden. De vrouwen vinden voornamelijk werk in de wasscherij fstrijkerij), in de naaikamer en in het schillokaal. Ook is er een raffia werk plaats. Sinds de invoering daarvan zijn thans een aantal jaren verloopen, doch de arbeids- therapie is een zeer voorname plaats blijven innemen onder de methoden van behandeling van patiënten. Het uitgestrekte terrein en de aard daarvan de werkplaatsen en de afdeelingen bieden een voldoende gelegenheid tot differentieering van arbeid naar den aard en het kunnen dei- verpleegden. Ook het contact blijven houden met familie gezin en maatschappij wordt, waar eenigs- zins mogelijk, door den geneesheer-directeur bevorderd door het aanmoedigen van bezoek van verwanten en het toestaan van verlof (in den zin van vacantie). Ook worden uitstapjes met verpleegden gemaakt naar andere gedeelten van het land (zooals in 1933 naar het Gooi. Scheveningen en het Westland). Van deze uitstapjes, waar voor zij zelf sparen, konden in 1933, 203 pa tiënten genieten. Ook naar een zoo vrij mogelijke verpleging wordt in ..Duin en Bosch" zooveel mogelijk gestreefd. Voor 34 mannen kon dit tot dusver zoover worden doorgevoerd dat zij. behoudens eenige leiding bij het middagmaal in hun dag en nacht niet-afgesloten verblijf, ge heel zelfstandig huizen. Ieder heeft een eigen zit-slaapkamertje, dat door hem zelf gezellig is gemaakt met planten, platen enz. Ook de buitendeuren van dit verblijf worden 's nachts niet afgesloten. Het betreft hier meerendeels patiënten, die zich in het huiselijk en maat schappelijk leven niet zouden kunnen hand haven, maar voor wie het ziekenhuis-regime het mogelijk maakt om hun een groote mate van vrijheid te geven. Wat ontspanning voor patiënten en perso neel betreft, beschikt Duin en Bosch over een zaal, die ongeveer 400 personen kan bevatten en ingericht is voor het geven van film- en tooneelvoorstellingen. Onder het personeel bestaan thans 6 ver- eenigingen; allereerst de vereeniging ..Ont wikkeling". die lezingen en filmvoorstellingen organiseert zoowel voor patiënten als perso neel. Verder zijn er twee tooneelvereenigingen ,.Ons Vermaak" en „Ons Genoegen" en een fanfare corps. Ook is er een Zusterkoor en een Tennisclub. St. Nicolaas- en Kerstfeest wordt steeds op opgewekte wijze met patiënten gevierd. Het maximum aantal patiënten dat bij Koninkiljk besluit in „Duin en Bosch" mag worden verpleegd, werd oorspronkelijk in 1909 bepaald op 732. thans bedraagt dit 865, n.l. 448 mannen en 417 vrouwen. Het vorig jaar werd begonnen met den bouw van een nieuw paviljoen voor 146 vrouwelijke patiënten. In dit paviljoen zal het systeem van plafondverwarming worden aangebracht. Een systeem dat in Nederland nog slechts in enkele gebouwen toepassing vindt en waar aan volgens deskundigen .verschillende voor- deelen zijn verbonden, zooals gelijkmatige verwarming en het ontbreken van radiatoren. Als dus dit nieuwe paviljoen gereed is, zul len in „Duin en Bosch" in totaal ruim 1000 patiënten kunnen worden verpleegd. Sinds de opening in 1909 heeft dit gesticht 4 geneesheeren-directeur gekend. De eerste geneesheer-directeur was Dr. J. W. Jaeobi, die in verband met den bouw reeds 1 April 1903 als zoodanig werd benoemd en sedert 1 No vember 1904 aan het hoofd stond van het tijdelijk gesticht aan den Zwanenburgwal te Amsterdam. Dr. Jacobi werd opgevolgd door Dr. F. A. Melchior, reeds sinds 1 Augustus 1909 als waarnemend geneesheer-directeur aan het gesticht verbonden. Na diens overlijden werd in 1919 benoemd de heer Dr. W. M. van'dei- Scheer, In 1921, na de benoeming van dr. van dei- Scheer tot geneesheer-directeur van het Pro vinciaal Ziekenhuis nabij Santpoort, kwam de tegenwoordige directeur, de heer A. M. Ben ders aan het bewind, die in de uitoefening van zijn taak wordt bijgestaan door een staf van medici, hoofd-ambtenaren en verder personeel, waaronder er ook verschillende zijn die dit jaar hun 25-jarig dienstjubileum vieren. Het beheer over het gesticht wordt onder toezicht en verantwoordelijkheid van Gedepu teerde Staten gevoerd door de oommissie van bestuur. Deze commisise bestaat uit 5 leden, waarvan één lid is van Gedeputeerde.Staten, als zoodanig als voorzitter fungeert en telkem jare door dit College wordt aangewezen. Voor het eerst werd eind 1908 als voorzitter aangewezen de heer Jhr. G. S. Boreel. sinds 1923 na het aftreden van den heer Tli. M. Ketelaar, fungeert als zoodanig de heer A. H. Gerhard. Van de leden der commissie, die reeds bij de opening van het gesticht in 1909 als zoo danig waren benoemd, heeft thans nog zit ting de heer K. de Boer Czn. wiens 25-jarig lidmaatschap op 2 Januari 1934 door bestuur en personeel van het ziekenhuis, werd her dacht, doch op welk heugelijk feit een scha duw werd geworpen door het slechts enkele maanden te voren overlijden van den heer dr. J. Timmer, eveneens sinds 1909 lid van de commissie van bestuur. Met dit kort overzicht meen ik te mogen volstaan. Bestuur, directie en personeel hopen met patiënten op 25 en 29 Mei a.s. het 25-jarig bestaan van „Duin en Bosch" op bescheiden wijze te herdenken. Er zal een' avond-uitvoe ring in de tooneelzaal zijn en een tuinfeest worden gegeven. Gezegd mag tenslotte worden dat bestuur en directie er steeds naar hebben gestreefd het gesticht in den loop van de 25 jaren van zijn bestaan met zijn tijd te doen medegaan zoowel in technisch opzicht als waar 't be treft de verpleging van patiënten. Hierdoor en door de uitgestrektheid van het gestichtsterrein en de gesteldheid daarvan, de mooie, landelijke omgeving, de goede verbin dingen met Amsterdam. Haarlem en Alk maar, de huiselijke inrichting en de bij uit stek rustige en gemoedelijke sfeer van het geheel, neemt het tweede Provinciale Zieken huis van Noord-Holland een waardige plaats in naast de beide andere Provinciale Gestich ten en beantwoordt in ieder opzicht aan het gestelde doel: te zijn een verplegingsoord voor geesteszieken. H. P. DEINUM, Secr. bestuur Prov. Ziekenhuizen Noord-Holland. BEVERWIJK. HET JUBILEUM VAN DEN CHR. WERKMANSBOND. DE KERKELIJKE HERDENKING. Gisteren herdacht de afd. Beverwijk en om streken van de Chr. Nat. Werkmansbond het feit, dat zij voor 20 jaren werd opgezicht door Ds. van Bemmel, welk feit zij herdacht door een kerkelijke herdenking in de Ned. Herv. kerk. Na het zingen van psalm 150 1 en 2 heette ds. C. M. Krijger alle aanwezigen har telijk welkom in het bijzonder mevr. Honig— van Ollefen en de heer Cor Kee, die resp. met zang en orgelspel deze bijeenkomst opluister den. Spreker vond het jammer, dat de oud-pre dikanten, ds. G. B. Westenburg en Jac. Poort wegens ziekte niet aanwezig konden zijn, zoodat hun feestreden vervielen. Nadat de heer Cor Kee het Bondslied van den Chr. Nat. Werkmansbond en koraalva riaties over „Uw Koninkrijk kome" van F. Mendelssohn gespeeld, en mevr. Honigvan Ollefen twee liederen van Bach gezongen had, ving ds. C. M. Krijger zijn rede aan, naar aanleiding van de woorden uit Handelingen 2 vers 55: „En zij hadden alle dingen gemeen" Reeds de leden der eerste Christengemeente, aldu§ spreker, leefden niet langs elkaar heen, maar zochten elkaar op en deelden in elkan ders vreugde en smart. Niet alleen één in hun uitwendige belijdenis, maar ook in hun in nerlijke gemeenschapsbanden. Langzamerhand kwamen de veranderingen totdat op het einde der vorige eeuw de ziekte toestand acuut wordt. Waar vroeger werk gever en werknemer samen werkten en el kaar kenden, komt na de invoering der ma chines een groote verandering tot stand en leeft elk zijn eigen bestaan. Mannen als Bil- derdijk en Da Costa verhalen ons reeds van wantoestanden en de allerdroevigste om standigheden, waarin de arbeiders verkeeren. Eerst ontstaat Patrimonium en nog later de Chr. Nat. Werkmansbond, opgericht door wijlen dr. de Visser en zoo ook ontstond de afd. Beverwijk, opgericht door ds. Van Bem mel. Spreker brengt dank aan God met wiens hulp het plantje groei.de en het ledental sterk aanwies. Maar op dezë herdenkingsavond wil spr. ook vooruit zien en dan ligt er nog een groote taak voor ons, en kon er nog veel ge daan worden. Maar dan moeten wij als echte Christenen leven, dan zal het werk ons licht vallen en zal er zegen rusten op onze arbeid en zal ook de Chr. Nat. Werkmansbond groeien. Na de rede van Ds. Krijger gaf de heer Kee op het orgel een prachtige vertolking van het .Andante" van C. M. Widor. Vervolgens zong mevr. Honig het „Care Selve" van Handel en „Alleluja" van Mozart waarna de heer Kee nog een compositie van zichzelf ten gehoore bracht n.l. „Toccate Ps. 24." Met een kort slotwoord, waarin hij dank bracht aan mevr. Plonig en den heer Cor Kee benevens aan de afgevaardigden van diverse afdeelingen, aan de feestcommissie en aan de kerkvoogden, sloot Ds. C. M. Krijger deze ge slaagde herdenkingsavond. DE SCHOOLTUIN GEOPEND. Van heden Dinsdag af, de schooltuin, welke vorig jaar werd aangelegd en ingericht op een deel van het gemeenteterrein achter de Stumphiusstraat, geopend en kunnen alle leerkrachten uit de gemeente met hun leer lingen, ongeveer 20 tegelijk, deze tuin geregeld bezoeken. Bovendien kunnen de leerkrachten uit den tuin ook planten, bloemen of vruch ten voor hun lessen in plantkunde bekomen. De keurig ingerichte tuin heeft zich mogen verheugen in de toegewijde zorgen van den heer L. J. Vonk, hoofd van School 4, die er niet alleen uitstekend in geslaagd is een systematische beplanting aan te brengen, maar die bovendien een aantal merkwaardig heden wist te bemachtigen. Zoo kan men naast de meer bekende voedings- én voeder gewassen plotseling tegenover een plant komen te staan, die voorkomt langs de kust van de Middellandsche Zee, maar die het tot groote verbazing van den leek ook uitstekend in den Beverwijkschen grond blijkt te doen. Dat- de heer Vonk ook een plaats inruimde aan landbouwgewassen valt zeker toe te juichen, want het is wel zeer opmerkelijk, dat zoovelen absoluut niet weten hoe bijv. de granen als haver, rogge, gerst, enz. groeit, bloeit en vruchten voortbrengt. Fraaie hees ters en boomgewassen omzoomen het midden terrein dat de leerlingen oja., in kennis stelt met de duinflora in de aangelegde duinpan, met de vorming van laagveen in het moeras, van hoogveen en dat een beeld geeft van de merkwaardige flora van Zuid-Limburg, waarvoor zelfs in den schooltuin mergel- houdende grond moest worden aangevoerd. De systematische inedeling vergemakkelijkt natuurlijk ten zeerste het overzicht en uit al les spreekt de liefde van den ontwerper voor de levende natuur. Stellig zal deze Beverwij ksche schooltuin aan zijn doel, om deze liefde over te brengen op de jeugd, gaan beantwoorden. Zoo keurig verzorgd na een zoo korten tijd van voor bereiding immers in dubbele beteekenis moet het „groeien", als deze schooltuin is, wekt zij ook den lust tot botaniseeren in sterke mate op. Alle planten, heesters en boomen zijn voorzien van bordjes, welke de namen op duidelijke wijze kenbaar maken. Ongetwijfeld zal het onderwijzend personeel van deze gelegenheid om zijn lessen in de natuurlijke historie meer vruchtdragend te doen zijn en belangrijk te vergemakkelijken, gretig gebruik maken. TENTOONSTELLING VAN WERKSTUKKEN. Het. vrouwenpaviljoen III. In de school voor Buitengewoon Lager Onder wijs aan het C. H. Moensplein, hoofd de heer P. Timmer was een tentoonstelling ingericht van de werkstukken, welke vervaardigd wer den door de leerlingen. Het geëxposeerde gaf een verrassend beeld van de resultaten van het onderwijs, dat aan deze school aan debiele en imbeciele leerlin gen wordt gegeven. Wel sprak uit alle ten toongestelde voorwerpen het groote nut van handenarbeid voor deze leerlingen, die niet als normale kinderen kunnen leeren lezen, schrijven en rekenen, of, zoo deze kennis hem dan al in heel bescheiden mate kan worden bijgebracht, door handenarbeid zoover kun nen worden gebracht, dat zij zich in hun ver dere leven toch nog een bescheiden plaatsje in de maatschappij zullen kunnen veroveren. Daarom neemt handenarbeid aan deze onder wijsinrichting op het lesrooster zoo'n voor name en groote plaaJts in. ALs regel blijven de kinderen tot hun 15de ja'&T op de school, en kele gevallen doen zich voor. dat leerlingen van hoogeren leeftijd de school blijven be zoeken. Zoo telt de school zelfs twee „leerlingen" van 20-jarigen leeftijd. Van leerlingen kan men in deze gevallen niet spreken. Deze jon gens houden zich bezig met het vlechten van matten en eigenlijk ontbreekt aan de school een werkinrichting, waarin deze kinderen bo ven den leerplichtigen leeftijd zich verder zouden moeten kunnen bekwamen. Maar een dergelijk „verlengstuk" van dit onderwijs zal althans voorloopig wel tot- de vrome wen- schen blijven behooren. De school telt drie afdeelingen en van elke afdeeling waren vele werkstukken geëxpo seerd, opklimmend in moeilijkheid. Carton- nage- en vlechtwerk, knippen, kleuren, idei- arbeid, figuurzagen, manden- en mattenvlech- ten, houtarbeid vormen wel de meest be oefende vakken. De resultaten waren zeer be hoorlijk. In de hoogste afdeeling wordt bovendien nog het timmervak zij het ook in bescheiden mate beoefend en het is wel merkwaardig, dat de jongens daarvoor groote animo hebben Zij hadden het zelfs zoover gebracht, dat zij allen een klein trapje hadden vervaardigd. De school telt thans 51 leerlingen, waarvan het meerendeel uit omliggende gemeenten afkomstig is, o.a. iut Heemskerk, Wijk aan Zee en Duin en Uitgeest. In de zeven jaar, dat de school bestaat, is ongetwijfeld veel belangrijk werk verricht. Vooral voor de gewone lagere scholen betee- kende de oprichting van deze school destijds een zeer gewichtige ontlasting. Op de school voor B. L. O. worden deze leer lingen allen individueel behandeld, zij worden afzonderlijk geobserveerd en daarvan is de mooie cvracht. dat het hoofd de heer Timmer en zijn helpsters deze kinderen nog zooveel kennis en vaardigheid vermogen bij te bren gen, dat zij later niet als het ware met „leege handen" tegenover het harde leven staan. Een onderwijs-inrichting alzoo, waarop Be verwijk en omgeving, al klinkt dat in diit ge val misschien wat eigenaardig, terecht trotseh mag gaan. DE EXPLOITATIE DER VEILINGEN. Gemeenschappelijk veilen voorgeschreven. EEN COMMISSIE VAN BIJSTAND VOOR DE BOLLENVEIL1NG. Volgens de overeenkomst, welke werd aan gegaan na de dading tusschen de veilingen ..Kennemerland" en Vrije Veiling" en de Spaarnebank N.V. zijn deze veilingen verplicht teneinde tot een loonende en economische exploitatie te geraken een zoodanige rege ling te treffen, dat de veilingen gemeen- meenschappelijk plaats hebben. Daarmede zal reeds op uiterlijk 1 Juni a.s. een aanvang moeten worden genomen. Deze tijdelijke ge meenschappelijke veiling zal in den meest uitgebreiden zin worden geregeld door de be sturen der beide veilingsvereenigingen in on derling overleg, waarbij de volgende richt lijnen in acht genomen zullen moeten wor den: De Vrije Veiling en Kennemerland ver plichten zich voortaan voor zooveel mogelijk te veilen in de localiteiten van Kennemerland De veilingen geschieden op naam van Kenne merland en Vrije Veiling gezamenlijk. Voor de onderlinge verrekening tusschen de beide veilingen komen voor rekening van „Kenne merland" veilingen van haar inbrengersleden en van inbrengersgasten, evenzoo voor reke ning der Vrije Veiling de veilingen van haar leden en gasten. De veilingen van nieuwe inbrengers-gasten komen in een verhouding van 3 1 maar hun omzet voor rekening van Kennemerland en Vrije Veiling. De exploitatiekosten, waaronder niet wor den begrepen rente en afschrijving van Ken nemerland en Vrije Veiling afzonderlijk, wor den omgeslagen in de verhouding aan de om zetten van beide veilingen. De betaling van rente en afschrijving komt ten laste van elk der veilingen afzonderlijk, Het veilingsper centage zal voor beide veilingen gelijk zijn. Het personeel. De personeelskosten komen ten laste van de gemeenschappelijke exploitatierekening. De besturen der beide veilingen beslissen in onderling overleg welk personeel van beide veilingen kan behouden blijven. Deze door de besturen te ontwerpen rege ling is onderworpen aan de goedkeuring van een door den regeeringscommissaris voor de steanverleening aan den tuinbouw te benoe men neutrale commissie, welke uit een on even aantal leden moet bestaan en waarin het Rijk, de Coop. Centrale Boerenleenbank te Eindhoven en de Centrale Raifeissenbank te Utrecht ieder door tenminste één lid zijn vertegenwoordigd. Ingeval de beide besturen omtrent de te treffen regeling niet vóór 1 Juni 1934 tot overeenstemming zijn gekomen, zal de neu trale commissie verplicht zijn zelf deze rege ling te maken, welke regeling zoowel voor Kennemerland, als voor de vrije veiling bin dend zal zijn. De definitieve regeling voor de gemeèn- schappelijk te houden veiling geschiedt door de neutrale Commissie, zooveel mogelijk in overleg met de beide veilingsbesturen en moet uiterlijk 1 October 1934 zijn ingevoerd. De door deBloembollenveiling verschul digde bedragen ad. f 39.000, f 17333.33 ëh 1 f 8666.67 zullen terstond opeischbaar zijn, zoo dra Kennemerland. Vrije Veiling of beide een der bedoelde regelingen niet invoert of de invoering daarvan tegenwerken of een harer verplichtingen niet nakomen. Vervolgens zullen het Rijk, de centrale Rai feissenbank, de Land- en Tuinbouwbank en ledenvergaderingen ieder een commissaris kunnen aanwijzen voor de bollenveiling. Het Rijk,- dat het stemrecht uitoefent voor de aan- deelen verplicht zich de voorgedragen per sonen als zoodanig te zullen benoemen, als ook zijn medewerking te verleenen voor een statutenwijziging, waardoor de Directie der bollenveiling wordt verplicht om geen beslis singen te nemen ten aanzien van het vaststel len of wijzigen van het veilingsreglement, het vaststellen van koopers- en verkooperspro- visie, het regelen van inhoudingen en uitbe talingen, zonder goedkeuring van een uit vijf personen bestaande commissie van bijstand door en uit de leden van Kennemerland (3) en Vrije Veiling (2) te benoemen. De Centrale Raifeisenbank heeft het recht een afgevaardigde aan te wijzen, die alle ver gaderingen van het bestuur der Vrije Veiling mag bijwonen en zonder wiens goedkeuring geen besluiten mogen worden genomen, die financieele gevolgen hebben voor de Vrije Veiling. Voor Kennemerland wordt hetzelfde recht toegekend aan de Land- en Tuinbouw bank. De bollenveiling wordt verplicht zich te stellen onder accountants-controle. De beide veilingvereenigingen moeten zich verder verplichten per 1 April, 1 Juni, 1 Augustus en 31 Dec. een exploitatie-over zicht, alsmede jaarlijks een jaarverslag van de exploitatie-uitkomsten van de gecombi neerde veiling, geverifieerd door een door de regeering aan te wijzen accountant, bij het Rijk in te dienen. Alle geschillen, welke tusschen Kennemer land en Vrije Veiling mochten ontstaan ^aar aanleiding van de overeenkomst zullen door arbitrage worden uitgemaakt. Als scheidsgerecht zal de hiervoor genoemde com missie optreden. De geschillen tusschen de andere partijen worden beslecht door drie arbiters, te benoemen door den kantonrech ter te Haarlem. SCHEEPVAARTBERICHTEN HOLLAND—AMERIKA LIJN. Drechtdijk, Rotterdam n. Vancouver 14 (n.) te Cristobal. Statendam 13 (n.m.) van Rotterdam te N.-York. Veendam, Rotterdam n. New-York, p. 13 (n.m.) Lizard. Volendam New-York n. Rotterdam 14 (6.30 v.m.) van Plymouth, 15 (9.30 v.m.) verwacht. Narenta 11 van Vancouver naar Rotter dam. Lochmonar, Vancouver n. Rotterdam 10 (n.m.) te Los Angeles. Dinteldijk, Rotterdam n. Vancouver 12 (1,28 n.m.) 300 mijl Z.W. van Land's End. Lochkatrine, Vancouver n. Rotterdam. 12 End. HALCYON LIJN. Flensburg 12 van Narvik naar Rotterdam- Vlaardingen. Maasburg 14 van Narvik te Rotterdam. Stad Vlaardingen 13 van Rotterdam te Narvik. Stad Dordrecht 12 van Bagnoli te Melilla. Stad Arnhem, Vlaardingen n. Oxelosund p. 14 Holtenau. Stad Haarlem 12 v. Pto. Ferrajo n. Melil la. Stad Zaandam 12 van Civita Vecchia n. Oran 8 Huelva. Rozenburg 13 van Oran naar Bouvau. HOLLAND—AFRIKA LIJN. Klipfontein vertrok 14 van Beira n. Rotter dam. Nieuwkerk (thuisreis) 12 Mei van Mar seille. Randfontein (uitreis) 13 van Mozam bique. HOLLAND—WEST-AFRIKA LIJN. Klipfontein vertrok 14 van Beira n. Rot terdam. Nieuwkerk (thuisreis) 12 Mei van Mar seille. Randfontein (uitreis) 13 van Mozambi que. HOLLAND—WEST AFRIKA LIJN. Maaskerk (uitreis) 12 van Dakar. Amstelkerk (thuisreis) 13 van Las Pal- mas. KON. HOLLANDSCHE LLOYD. Gaasterland (uitreis) 13 Mei te Antwer pen. Zeelandia (thuisreis) 12 van Pernam- buco. Amstelland (uitreis) 12 Mei van Monte video. Montferland (thuisreis) 11 van Las Pal- mas. Eemland 13 Mei van Hamburg te Am sterdam. Maasland (thuisreis) 11 Mei van Monte video. KON. NED. STOOMBOOT MIJ. Fauna, Rotterdam n. Pasajes p. 13 Dun- geness. Vesta, Rotterdam naar* Faro p. 13 Dun- geness. Stella. Rotterdam n. Tanger 13 (1,54 n.m.) 60 mijl Oost van Niton. Ajax 13 van Aalborg te Amsterdam, Atlas 10 van Jacmel te Curagao. Baralt 12 van Curacao naar Bovenwindsche eilanden. Boskoop Chili naar Amsterdam 12 te Liver pool. Colombia 13 van Hamburg te Amsterdam. Deucalion 13 van Valencia te Rotterdam. Hebe 12 van Santander naar Oporto. Helder 14 van Hamburg te Amsterdam. Hercules, Bourgas n. Rotterdam 13 (1.40 n.m.) 150 mijl van Ouessant. Juno 12 van Lissabon naar Amsterdam. Mars 12 van Livorno naar Napels. Merope 12 van Palermo naar Setubal. Midas 10 vaii Curacao naar Pto Plata. Oranje Nassau, Paramaribo n. Amsterdam 13 van Madeira. Rhea 12 van Malaga naar Alicante. Telamon 14 van Amsterdam naar Ham burg. Theseus, Stettin naar Amsterdam, p. 14 (3 v.m.) Brunsbuttel. Tiberius 12 van Valencia naar Amster dam. Titus 11 van Calamata te Malta. Trajanus Amsterdam n. W.-Lndië 12 (5 v.m.) 16 mijl Z. van Terceira. Ulysses 14 van Stamboul te Samos. Simon Bolivar 12 v. West-Indië te Colon. Bodegraven, Chili n. Amsterdam 11 van Callao. Baarn, Chili n. Amsterdam 12 te Toco- pïlla. Bgerenice, Barcelona n. Amsterdam p. 14 Ouessant. Ganymedes 14 van Salonika n. Izmir. Orestes 11 van Izmir te Nauplia. Orion 14 van Olhao naar VOlareal. Perseus 13 van Kopenhagen te Gdynia. Vulcanus 13 van Beyrouth te Gandia. ROTTERDAMSCHE LLOYD. Baloeran (uitreis) 14 van Lissabon. Dempo (thuisreis 13 van Sabang. Sibajak (uitreis) 14 te Belawan. Slamat 14 van Batavia te Rotterdam. Kota Nopan (thuisreis) 13 (11,25 v.m.) 250 mijl Z. van Land's End, via Londen. Kota Tjandi (uitreis) p. 12 Perim. Palembang (uitreis) p. 14 Sagres. Sotoebondo (thuisreis) p. 13 (11 v.m.) Ouessant. ROTTERDAM—ZUID-AMERIKA LIJN. Alcyone (thuisreis) p. 12 Las Palmas. Alpherat (thuisreis) 11 van Bahia. Alwaki (thuisreis) 11 van Montevideo. STOOMVAART MIJ. NEDERLAND. Poelau Tello 13 van Bremen te Londen. Poelau Roebia, (thuisreis) 13 van Port Said. Simaloer (thuisreis) 14 te Havre. STOOMVAART MIJ OCEAAN. City of Wellington, Rotterdam n. Japan p. 14 Perim. Benvannoch, Japan n. Roterdam, 12 van Gibraltar. Diomed, Japan n. Rotterdam 14 van Port Said. Myrmidon, Amsterdam naar Java p. 13 Perim. City of Bagdad, Dairen n. Rotterdam p. 13 Gibr.. Antenor, Japan n. Rotterdam p. 14 Prawlept. Achille, Japan n. Rotterdam 11 van Sjang hai. Melampus 13 Mei van Batavia te Amster dam. Phrontis, Batavia en Amsterdam n. Liver pool, passeerde 13 Mei Lizard.

IJmuider Courant | 1934 | | pagina 6