HET NIEUWE AVONDBLAD Maatregelen tegen pufvisscherij in Engeland. Stormstof. '19e JAARGANG No. 163 WOENSDAG 16 MEI 1934 IJMUIDER COURANT ABONNEMENTEN: per week 10 ets., per maand. 40 cents plus 2j4 cents incasso, per kwartaal 1.20 plus 5 cents incasso, losse nummers 3 cents. Kantoor: Kennemerlaan 42 - IJmuiden - Telef. 521 Verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen. Uitgave Lourens Coster, Maatschappij voor Courantuitgaven en Algemeene Drukkerij N.V. DirectieP. W. PEEREBOOM en ROBERT PEEREBOOM ADVERTENTIEN: 1—5 regels f 0.75. Elke regel meer 15 ct. Bij abonnement belangrijke korting. Adverten ties van Vraag en Aanbod 1-3 regels 25 ct., elke regel meer 10 ct. Ingezonden mededeeüngen dubbele prijs. ALLE ADVERTENTIëN, OPGEGEVEN VOOR DIT BLAD WORDEN KOSTELOOS OPGENOMEN IN DE NEVEN-EDITIE HET NIEUWE AVONDBLAD DE KENNEMER COURANT. Alle abonnés van dit blad zijn, zoodra zij 14 dagen als zoodanig in de registers zijn ingeschreven en verder op voorwaarden, die van tijd tot tijd gepubliceerd en ten kantore van dit blad gratis verkrijgbaar zijn. kosteloos verzekerd tegen de gevolgen van ongevallen voor de navolgende bedragen: f 2000.— bij algeheele invaliditeit; 600.— bij overlijden; 400.— bij verlies van een hand, voet of oog; 250.bij verlies van een duim; 150bij verlies van een wijsvinger; 100.bij breuk van boven- en/of onderarm; 100.— bij breuk van boven- en/of onderbeen; 50.bij verlies van een anderen vinger. Tenge volge van spoor-, tram- of autobusongeval; 5000.— bij overlijden van man en vrouw belden; 3000.— bij overlijden van den man alleen; 2000bij over lijden van de vrouw alleen Opvarenden van visschers-, marine-vaartuigen enz. 400bij verdrinkingsdood door ongeval tijdens de vaart, tot een maximum van 2000.—, indien hetzelfde ongeval den dood van vijf of meer abonnés mocht tengevolge hebben. Alleen de abonné(e) zelf is verzekerd, behoudens het vermelde omtrent spoor-, tram- of autobusongevallen. Polis is niet noodig. Uitkeeringen krachtens deze verzekering worden gewaarborgd door de Nieuwe H-A.V.-Bank te Schiedam. IJMUIDEN. Proeven met kuilen met groote mazen brachten verrassende resultaten. Het vraagstuk der pufvisscherij heeft reeds gedurende vele jaren de belangstelling ge vraagd van allen, die betrókken zijn bij het visscherijbedrijf. In ons land is het in tal van rapporten van commissies, die zich bezig hiel den met plannen tot verbetering van den slechten toestand in het bedrijf behandeld en in al die rapporten werd de wenschelijkheid naar voren gebracht om maatregelen tegen dit moderne kwaad te nemen. Het spreekt vanzelf, dat omtrent dit vraag stuk de meeningen ten zeerste uiteenloopen. De betrokkenen en belanghebbenden zijn te goede Nederlanders om het allen hierover met elkaar eens te zijn. Er zijn dus vóór- en tegenstanders van maatregelen tegen de pufvisscherij. Wie de tegenstanders zijn? Dat zijn zij, die vereenigd zijn inde Nederlandsche Ver- eeniging van belanghebbenden bij de schar en scholvisscherij. Dit moge een contradictio in terminis schijnen, maar 't is waar. Mogen wij slechts herinneren aan de in November 1931 door deze vereeniging uitgegeven bro chure „Waarom geen Pufverbod?" Maar hier bij dient te worden opgemerkt, dat in deze vereeniging zijn georganiseerd kustvisschers vischmeelfabrikanten, eendenhouders enz. van wie men meer liefde voor de puf dan voor de marktwaardige visch kan verwachten. Tegen de actie van d^ze vereeniging tot be houd der pufvisscherij staat die van de Ree- dersvereeniging te IJmuiden en de Reeders- ver.eeni.ging voor de Nederlandsche Haring- visscherij (logger-reederijen) tot bestrijding van deze visscherij. Dit vraagstuk is meermalen in ons blad be sproken, het heeft de aandacht der regeering, van de verschillende commissies, maar posi tieve resultaten zijn nog niet bereikt, voor namelijk omdat men de kool en de geit heeft willen sparen. In The Fishing News van 5 Mei vinden we een artikel, waaruit blijkt, dat ook in Engeland dit vraagstuk nog in het volle licht der be langstelling staat. Trouwens, onze lezers zul len weten, dat verleden jaar maatregelen te gen den aanvoer van kleine sehelvisch, schol, hake enz. zijn genomen. Als maatregelen, waardoor visch de gele genheid kan krijgen tot marktwaardige visch op te groeien, noemt het blad le het afsluiten van bepaalde gebieden, 2e het vaststellen van minimummaten en 3e voorschriften inzake maaswijdte der netten. Maatregelen als ge noemd sub 2e en 3e zijn reeds ingevoerd. Het is duidelijk, dat deze maatregelen hand in hand dienen te gaan. Minimum maten voor visch zullen alleen tot effect hebben, dat on- dermaatsche visch van de markt wordt ge houden, niet echter dat deze visch gevangen wordt. Indien behalve het vaststellen van mi nimum-maten, het gebruik van vischtuig met grootere mazen wordt voorgeschreven, krijgt de visch een goede kans, zich tot marktwaar dige visch te ontwikkelen. De gemakkelijkste manier om de vangst van kleine visch, speciaal van kleine rondvisch tegen te gaan, is het vergrooten van de ma zen van den kuil en veel is er reeds gedaan om vast te stellen, welke maaswijdte de beste is, d.w.z. welke de grootst mogelijke hoeveel heid ondermaatsche visch en de kleinst' mo gelijke hoeveelheid marktwaardige visch door laat. Over het algemeen twijfelde men er aan, dat het gebruik van grooter mazen, tot gevolg heeft, dat de kleine visch gespaard wordt, daar, zoo zeide men, wanneer het net voort getrokken wordt de mazen van den kuil wor den toegetrokken, zoodat er niets meer door kan. Proefondervindelijk is echter bewezen, dat dit laatste niet juist is en het wordt als vaststaande aangenomen, dat het grootste deel van de visch, die door den kuil van een trawl ontsnapt, dit doet gedurende den ge- heelen tijd, dat het net voortgetrokken wordt en niet, zooals men oorspronkelijk dacht, wanneer de gang uit het schip is of wanneer er gehaald wordt. Het resultaat van het werk der onderzoe kingsvaartuigen heeft aangetoond, dat een bepaalde maaswijdte de beste is voor het be reiken van het beoogde doel. De experimen ten zijn meestal uitgevoerd, doordat men ach ter den kuil een soort overtrek bevestigde van garnaal-want, waarin de visch, die uit den kuil ontsnapte, werd opgevangen. Maar bij deze methode vischte men niet op de gebruikelijke wijze en men begreep, dat deze proefnemingen resultaten gaven geheel verschillend van die, welke men zou hebben verkregen wanneer men op de gebruikelijke wijze had gevischt. Toen men dus een maas wijdte moest vaststellen overeenkomstig de Sea-Fishing Act 1933 achtte men het raad zaam, de minimum geoorloofde maaswijdte kleiner te maken dan volgens de proeven wenschelijk was gebleken. Men besloot een proef te nemen op practische basis, ten einde vergelijkingen te kunnen maken. De proef werd uitgevoerd met twee trawlers (zusterschepen) van G. R. Purdy Trawlers Ltd. te North Shields, die werden uitgerust met gelijke trawlnetten met uitzon dering echter van het rechte deel van den kuil; met deze twee booten werden gelijk tijdig van 14 Augustus tot 16 October 1933 op dezelfde vischgronden -twaalf reizen gedaan. Een dezer trawlers was uitgerust met een normalen kuil, overeenkomstig de bepalingen van de Sea-Fishing Industry Act 1933 (24 rijen per yard, visschende), de andere met iets grootere mazen (ongeveer 21 rijen). Nauwkeurig werden maten en hoeveelheden van elke reis geregistreerd, terwijl eveneens door waarnemers der regeering alle bijzon derheden over de weggeworpen visch werden genoteerd. Van alle 411 trekken werden tal van bijzonderheden opgeteekend. De schepen kwamen steeds op denzelfden dag binnen, de vangsten werden zooveel mogelijk gelijktijdig verkocht. Na eiken trek werd vastgesteld: a. Het aantal rijen mazen per yard van den kuil; b. De totale hoeveelheid marktwaardige visch van elke soort; c. De hoeveelheid weggeworpen visch; d. De hoeveel „rommel"; e. De maten van alle gevangen sehelvisch of een andere visehsoort, wanneer het aan tal gevangen schelvisschen te groot was om ze stuk voor stuk te meten; f. De maten van de andere visch, wanneer de tijd dit toeliet; g. Eventueele schade aan het net en de aard van de schade. De resultaten. De bruto opbrengst van de vangst met den kuil met groote mazen was 1276 tegen 1265 met den normalen kuil. De waarde van de vangst per 10 vischuren was resp. 20 3 s. 10 d. en 19 12 s. 9 d. Er was een zekere variatie in de gemid delde waarde per vischeenheid bij beide sche pen. Bijvoorbeeld groote en middel sehel visch, groote en kleine kabeljauw, middel gul en kleine tongschar toonden in alle gevallen eenig, in vele gevallen een betrekkelijk groot prijsverschil in het voordeel der groote ma zen. Bij andere soorten, met uitzondering van groote, middel en kleinmiddel tongschar was ei* een heel kléin prijsverschil in het nadeel der groote mazen. Groote" hoeveelheden kleine visch, gevan gen met den normalen kuil werden niet ge vangen met de groote mazen. Maar des ondanks wezen de resultaten uit, dat de waarde der verloren visch door -de betere prijzen werd goedgemaakt. Wat de maten der gevangen visch be treft, kwam men tot de volgende resultaten; Tot een maat van 11.6 inches (29 1/2 c.M.) werd met het normale net meer visch ge vangen dan met het net met de grootere ma zen, maar boven deze maat was het juist andersom. Men moet wel begrijpen, dat dit geen percentages of relatieve cijfers zijn, doch uitgetelde exemplaren per 100 uren vis- schen en aldus heeft men kunnen vaststellen, dat althans gedurende den tijd der proef neming, met de grootere mazen een grooter aantal grove vissehen werd gevangen dan met de normale mazen. Een ruwe calculatie aangaande het gewicht levert nog treffende resultaten op. Bij verge lijking van deze relatieve cijfers zien we, dat het extra gewicht van de visch grooter dan 291/2 c.M., tegengehouden door de groote mazen, iets meer is dan het gewicht van de visch beneden deze maat, gevangen met de normale mazen, doch doorgelaten door de grootere. De totale hoeveelheid sehelvisch, te klein om te worden meegenomen bedroeg bij de normale mazen 71/2 mand per 100 visch uren,bij de groote mazen 3 manden per 100 vischuren. De hoeveelheid „rommel", als zeesterren, zeegras, steentjes enz. bedroeg bij de normale mazen 30 3/4 mand per 100 vischuren, bij de grootere mazem 22 3/4 mand per 100 visch uren. Het grootmazige net bracht dus 60% minder onmarktwaardige visch boven water dan het normale. Uit bovenstaande interessante proefneming blijkt duidelijk, dat terwijl bij het gebruik van een kuil met grootere mazen een groote hoeveelheid kleine visch kon ontsnappen, de waarde van de vangst desondanks minstens even groot was als bij de normale mazen. WEER TRAWLERS OPGELEGD. Wegens de slechte resultaten zijn de traw lers Turquoise IJ.M. 69, Vios II IJ.M. 134 en Reiger IJ.M. 106 opgelegd. NED. VEREEN. VAN HUISVROUWEN. De afdeeling VelsenIJmuiden der Ned, Vereen, van Huisvrouwen hield Dinsdagmid dag in de bovenzaal van hotel Kennemerhof een bijeenkomst, die zeer druk bezocht was, De presidente, mevr. de Boer'Harder, ver welkomde de aanwezigen en sprak haar vol doening uit over de groote belangstelling. Zij gaf daarna het woord aan mej. Rie Miedema die een korte inleiding hield over het nut van het beoefenen van rhythmische gymna stiek. Bij voldoende belangstelling zal door de plaatselijke afdeeling een damesgym nastiekclub worden opgericht. Een vertegënoordigster der Saladine-fa- brieken, onderdeel van het Unileverconcern heeft hierna van de bereiding en het gebruik der slaolie welke onder dezen naam in den handel gebracht wordt, verteld. Op 15 Juni a.s. zal een lezing worden ge houden in het Gebouw voor Chr. Belangen met als onderwerp: „het gasverbruik in de huishouding"; na de pauze zal de propagan dafilm „Uw vacantie in eigen land" gedraaid worden. Ten bate van het Jacobifonds tot steun aan rustbehoevende huismoeders werd een taart, door een der leden gebakken, verloot; deze bracht f 11.25 op. Het dameskoortje onder leiding van mevr. Duvergé, luisterde op zeer verdienstelijke wijze de bijeenkost op met het tengehoore brengen van een tweetal liederen, welke een dankbaar applaus mochten oogsten. PROPAGANDA-AVOND „HALLELUJA". De Chr. Gem. Zangvereeniging Halleluja had in de zaal van het R.K. Verenigingsgebouw aan de Mahusstraat een propaganda-avond belegd, welke veel publiek getrokken heeft. De voorzitter van het koor, de heer v. d. Pijl, wees in zijn openingswoord op het doel, dat de vereeniging nastreeft, n.l. de zangkunst te beoefenen op zuiver christelijken grondslag en „ad majorem Dei gloriam". Daartoe had men dezen avond georganiseerd en hoopte Halle luja tevens haar bezetting nog te kunnen uit breiden door vele nieuwe leden te winnen. Er was voor elck wat wils: propaganda-tableau, declamatie, film etc. Het koor zong onder leiding van zijn ge- routineerden dirigent Theo van Zutfen De Wilgen van Wierts en Liederen Leeft van Kools. Als van ouds was de vertolking van deze repertoirenummers goed. De gezonde opvat ting de zuiverheid en toonvastheid van Halle luja, werd hiermede weer eens bewezen. De heer en Luttik en Noor dennen zorgden voor het draaien van enkele interessante films en de begeleidende entre acte muziek. De heer Visser, voorzitter der propaganda- commissie, hield een vlotte en amusante rede, waarin hij belangstellenden opwekte, zich als werkend lid van het koor op te geven. Wij hopen voor hem alleen al, dat zijn roep geen vergeefsche geweest is. Een verloting met vele mooie prijzen hield de bezoekers een tijd lang gezellig bezig. De avond werd met gebed geopend en met dankzegging gesloten. DE BURGERWACHT IN UNIFORM. Naar we vernemen, zal de Vrijwillige Bur gerwacht binnenkort in uniform worden ge stoken. (De Vereenigde Staten zijn "bezocht door stofstormen, die veel hinder en materiëele schade hebben ver oorzaakt.) Er was in de laatste jaren, Over die Vereende Staten, Altijd door en vaak te over Stof tot schrijven en tot praten. Altijd was er iets aan 't handje, En niet steeds bepaald het fraaie, Dat een massa stof in wolken, Door den lande op deed waaien. Het heeft ook den vreemdelingen Sedert langen tijd getroffen, Dat een Amerikaan bijzonder Op zijn ras en land kan stoffen. Vaak was al die stof gevaarlijk, Maar zij bleef als stof figuurlijk, Dezer dagen kwam zij echter Letterlijk, en zelfs „natuur'Tijk. Stof streek neer in dichte vlagen Als een soort van droge regen, Dames hebben zooveel stofjes Nooit tevoor in 't oog gekregen. Heel het land was in de wolken, In den waren zin der woorden, Van het Oosten tot het Westen, Van het Zuiden tot het Noorden. En opeens zijn voor de velen, Die den tijd nog licht bekeken, Daar de stoffelijke nooden, Zeer reëel en groot gebleken. P. GASUS. ONGEVAL OP HET TERREIN VAN DE HOOGOVENS. De gehuwde schilder P. H. ten Brink, wo nende te Amsterdam, in dienst van de firma Henskes, welke op het terrein van de Hoog ovens schilderwerk in uitvoering heeft, had Maandagmiddag het ongeluk op het terrein van de Hoogovens in een put met heet water te stappen, waardoor hij een brandwond be kwam aan het linker onderbeen. Nadat de verbanddienst van de fabriek de eerste hulp had verleend, werd hij per auto naar het Roode Kruis Ziekenhuis te Beverwijk ver voerd en aldaar opgenomen. TEGEN HET ZUIDERHOOFD GESTOOTEN De Raad voor de Scheepvaart heeft uit spraak gedaan inzake het stooten van het stoomvisschersvaartuig Protinus IJM. 85 ti gen het Zuiderhoofd van de haven van IJmuiden, tijdens mist; tevens inzake de klacht van den inspecteur-generaal voor de scheepvaart tegen den kapitein van dat vaar tuig, wegens het bij mist met te veel vaart binnenloopen. De Raad verklaarde, dat de schipper, die niet wist waar hij zich bevond en daardoor met een verkeerden koers binnen gevaren is, terwijl hij verzuimd heeft, eerst de recht voor den havenmond liggende brul boei op te zoeken, onvoorzichtig gehandeld heeft. De Raad strafte den betrokkene door het uitspreken van een berisping. VELSEN SCHOUW OVER DE WATEREN. Burgemeester en Wethouders der gemeente Velsen brengen ter algemeene kennis, dat de schouw over de wateren zal worden gevoerd op: Zaterdag 26 Mei 1934. De betrekkelijke voorschriften der alge meene Politieverordening bepalen: Art. 6 Onder „wateren" worden verstaan: de beken, slooten en verdere natuurlijke of kunstmatige watergangen, met de daarbij behoorende heulen en duikers, welke dienen tot afvoer van het water van meerdere erven of terreinen, of langs openbare wegen zijn gelegen. Art. 54. Met boete van ten hoogste vijf gul den of hechtenis van één dag wordt ge straft de eigenaar, huurder of beheerder van een perceel, die blijkens de door de betrekke lijke commissie gehouden schouw, niet heeft zorg gedragen, dat tot zijn perceel behoorende wateren, heulen en duikers in goeden staat worden onderhouden. Art. 55. Met boete van ten hoogste vijf en twintig gulden of hechtenis van ten hoogste zes dagen wordt gestraft de eigenaar, huur der of beheerder van een perceel, die na daartoe door Burgemeester en Wethouders te zijn aangeschreven, vóór de herschouw niet heeft zorggedragen, dat de herstellingen en verbeteringen aan wateren, heulen en dui kers tot dat perceel behoorend door hen op advies der schouwcommissie noodig geoor deeld tot het verkrijgen van een goeden wa terafvoer of in het belang der openbare ge zondheid, zijn aangebracht. Art. 56. Minstens tweemaal per jaar zal over de wateren een schouw worden gehou den op daartoe door Burgemeester en Wet houders vast te stellen tijdstippen. De herschouw geschiedt binnen veertien dagen na de gewone schouw. Art. 57. De wateren zullen op den bodem minstens 2 d.M. breeder moeten zijn dan de eerste zich benedenwaarts bevindende heul of duiker. De bodem van het water moet minstens 5 c.M. beneden de lijn, welke den bodem der opvolgende heul verbindt, liggen; de heulen of duikers moeten minstens 5 d.M. breed en 6 d.M. hoog zijn. Burgemeester en Wethouders noodigen de schouwplichtigen uit om in het belang van den goeden waterloop en ter voorkoming van moeilijkheden te willen medewerken tot een richtige uitvoering der voorschriften. DE WERKLOOSHEID. J.l. Zaterdag waren bij de Gemeentelijke Arbeidsbeurs als werkzoekende ingeschreven, 343 bouwvakarbeiders, 359 metaalbewerkers, 39 kantoorbedienden, 22 huisbedienden, 875 diverse beroepen (w.o. 448 zeevisschers) en 626 losse en fabriekarbeiders en beneden 18 jaar 4 bouwvakarbeiders, 10 metaalbewer kers, 13 kantoorbedienden, 14 huisbedienden, 140 diverse beroepen en 48 losse en fabrieks arbeiders. Het totale aantal werkzoekenden bedroeg derhalve 2367. BURGERLIJKE STAND. Geboorten: A. SchoutenLangbroek, z., Westerwijkstraat 2, Velsen. W. Drijver—de Groot, d.. Kon. Wilh. kade 50, IJmuiden. A. Haan—Elema, d., Tusschenbeeksweg 12, IJmui den (O.). C. Negrijn—van Weert, z., Kastanje straat 14, IJmuiden (O.). M. P. Koksvan Roode, z., Kalverstraat 71e, IJmuiden (O.). I. de Niet—Blok, d., Ruijsdaelstraat 26, IJmui den (O.). J. P. Broekvan Os, d., Kanaal straat 57rd., IJmuiden. J. G. van Schagen— Zwanenburg, d., Biezenweg 100, Santpoort. Overleden; Nicolaas A. van der Lem, 43 j., echtge. v. M. H. Nijman, Beverwijk. Aagje Stelder. 55 j., echtgen. v. C. W. Wonink, Bloem- straat 112, IJmuiden. Maartje Groen, 65 j., echtgen. van A. Zwart, Bloemstraat 64, IJmui den. Johanna Everdina Raedt, 74 j„ wed. v. Th. E. J. Odendaal, Meervlietstraat 31, Velsen. SANTPOORT DE HARDRAVERIJ. Men deelt ons mede, dat het aantal inschrij vingen voor de harddraverij, die op 3 Juni op de Harddraverslaan wordt gehouden nu reeds 20 bedraagt. Het bestuur heeft alle hoop, dat het aanbal inschrijvingen dat van het vorig jaar zal overtreffen. DRIEHUIS JAARVERGADERING „SOLI DEO GLORIA". „KEES" OUDENDIJK WEER DIRECTEUR. Dinsdagavond hield de harmonie ,,Soli Deo Gloria" een belangrijke jaarvergadering in ..'t Huis te Velsen". De opkomst der leden was zeer gróót-. De voorzitter, de heer Frits Heeremans, dankte voor deez groote opkomst. Spr. heeft gemeend, als voorzitter heen te moeten gaan, omdat momenteel het reoetitie-bezoek zeer slechts is. Hij verdeelt de 25 jaren van bestaan in 2 tijdperken. Aanvankelijk beoefende men fanfare-muziek. De opkomst der leden was zeer goed en men bereikte wat. Later werd het korps een har- moniegeezlschap. Ook in dezen vorm werden successen geoogst, doch thans verkeer* het Korps weer in een begin-stadium. Waar spr. geen kans ziet de leiding te geven, die noodig is, gaat hij liever heen en wenscht d vereeni ging onder nieuwe leiding grooter bloei toe. Verder memoreert spr. het feit, dat het con cours, heii'welk men ter gelegenheid van het 25-jarig bestaan dacht te houden, wegens te geringe deelname niet is doorgegaan. Hij dankt het Uitvoerend Comité, in het bijzon der den secretaris, den heer Langerveld, voor het vele verrichte werk. De rekening en verantwoording van den pen ningmeester sloot met een saldo van ruim i 7. In verbaand met den vereenigingscrisis sprak Pater Rrts een opwekkend woord. Snr. vond, dat het toch heusch nog niet zoo slecht ging. Het korps heeft in het nfvel nonen iaar verschillende malen zijn medewerking ver leend. Spr. vraagt zich echter af, of het wel juist was. dat men van directie veranderde. Oudendijk toch was een ..bindmiddel". Tenslotte wekte spr. op tot trouwer repeti tie-bezoek en geregelder contributie-afdracht. Op aandrang van de vergadering besloot hierop de voorzitter nog aan te blijven 'tot zijn periodiek aftreden in 1935. Werken de leden echter niet mee, dan vertrekt hij reeds eerder. De periodiek aftredende hoeren Gozeling. Weeselman en Oosthuyzen werden vervolgens herkozen. Tenslotte werd oo den heer Oudendijk een beroep gedaan weer als directeur te willen optreden, Deze stemde toe. mits men dit jaar niet naar een concours zou gaan en de leden hun volle medewerking verleenden. Deze me de deeling werd met applaus begroet. In het volgend winterseizoen zal men dan bezien, of men organisatorisch sterk genoeg is, om een eerste klus beroepsdirigent te enga- geeren, onder wiens leiding men in de eere- afdeeling kan uitkomen. Daar Ibn Saoed's oudste zoon. Emir Feisal, tot koning van Yemen uitgeroepen wordt, regeert de Wahabietendynastie binnenkort over geheel Arabië. Hierboven v. 1. n. r.: de Arabische gezant te Londen, Emir Feisal, Ibn Saoed en twee jongere zonen van dezen laatste. LUCHTPOST IN NEDERLAND Met ingang van 15 Mei worden de binnen- landsche luch (diensten Twente—Schiphol (vertrek 17.15 uur) Eindhoven—Waalhaven (vertrek 17,25 uur) en Vlissingen—Waalhaven (vertrek 17.25 uur) en met ingang van 1 Juni ook de dienst Groningen—Schiphol (vertrek j 17.15 uur), welke diensten aansluiting geven op de vliegtuigen naar Londen en Parijs, voor oostvervoer gebezigd (gewone en aangere kende correspondentie). Het hiervoor verschuldigde luchtrecht be draagt zoowel voor hei' binnenlandsche als voor verder Europeesch verkeer 5 cent per 20 gram.

IJmuider Courant | 1934 | | pagina 1