I Boutade. WIJK AAN ZEE EN DUIN WIJK AAN ZEE GEREED VOOR HET NIEUWE SEIZOEN. DE GASTEN KUNNEN KOMEN. Aan het breede Wijle aan Zeesehe strand heerscht de gebruikelijke, jaarlijks terugkee- rende bedrijvigheid, welke aan de opening van 'het nieuwe badseizoen pleegt vooraf te gaan. Badkoetsen, cabines en strandstoelen alsmede de in aanbouw zijnde loodsen, het groote paviljoen van het „Noorderbad" zijn de symptomen die wijzen op het naderende nieuwe leven. Aan de koude regenvlagen, die naargeestig maar gestadig blijven neerstrie- men en nog minder aan den nog kouderen zee wind zou men overigens moeilijk kunnen af leiden, dat over enkele dagen het badseizoen een aanvang zal nemen. De traditie wil dat het Pinksterfeest- de opening van het nieuwe seizoen inluidt, maar dan is daarvoor de meest belangrijke factor, dat de zon dit lente feest-bij-uitnemendheid opluistert en dat een milde temperatuur het voor de strandbezoe- kers mogelijk maakt te baden. En daarom is het ook niet te verwonderen d>alt in de dagen, die het Pinksterfeest vooraf gaan en waarin de „IJsheiligen" nog hoogtij vieren, menige bezorgde blik van de Wijk aan Zeeërs langs het uitspansel glijdt om, na den horizon te hebben afgespeurd naar een scheur in het gordijn van regenwolken tenslotte te blijven rusten op het haantje van den ouden dorp; toren, dat hardnekkig naar 't Noord- of Zuid westen blijft wijzen, Als bij dit onderzoek een bevredigend resultaat achterwege blijft, troos ten zij zich maar weer met de gedachte, dat- het nog geen Pinksteren is en dat de regen, die deze week in overvloedige mate neerplaste, in ieder geval op de feestdagen zelf de boel niet kan bederven. Hoe bet ook zij „weer of geen weer", Wijk aan Zee heeft de gedachte aan den winter vol ledig uitgebannen. De badplaats is uit den winterslaap ont waakt en, schuchter eerst, maar allengs in sneller tempo, voltrekt zich de metamorphose, die nieuw leven brengt daar, waar het zoo langen tijd schier uitgestorven scheen Als een poes, die tegen het felle daglicht knipoogt en in de eerste zonnestralen itoilet maakt, heeft de badplaats zich opgepoetst, om straks wan neer de gasten komen zich op haar voordee- ligst te kunnen vertoonen. Zoo zullen de Pink- stergangers, die de vreugde van zee, strand en duinen zoeken, Wijk aan Zee gereed vinden. De nette huisjes hebben een nieuw verfje gekregen, de groote pensions hebben de luiken verwijderd, zoodat licht en lucht weer kun nen binnentreden, en het laatste stofje, dat zich tijdens de winterrust ergens ongestoord genesteld mocht hebben, werd in de alge- meene schoonmaakwoede weggevaagd. Zoo ziet bet er allemaal weer vroolijk uit in Wijk aan Zee. Alleen het badhotel zal gesloten blijven en met zijn geblindeerde vensters maakt heit een naargeestigen indruk. De voor uitzichten voor de bezetting van deze groote inrichting moeten wel heel ontmoedigend zijn, om de directie van de E. P, U. tot dit beslui' te brengen. Maar wanneer de belangrijke kosten van het ingereedheid brengen geen uitzicht bieden op daarvan te verwachten resultaten is het begrijpelijk. Ook het begrip „de cost gaet voor de bact" blijkt in deze malotige tijden zeer elastisch te zijn. En tenslotte zaken zijn zaken, ook voor een badhotel. Aan- het strand wordt de laatste hand, ge legd dan de' voorzieningen, welke ten gerieve van- de baders en strand bezoekers moeten wor den getroffen, de -E. P. U. doet dit voor het strand van Wijk aan Zee. de N.V. Maatschap pij „Noorderbad" voor het strandgedeelte. be- hoorend tot het grondgebied der gemeente Heemskerk. Ten aanzien van het meest Zui delijke gedeelte van het zeestrand is nog een kwestie hangende. Eenige V. D.-raadsleden zijn namelijk in beroep gekomen bij G-ed. Sta ten 'tegen een beslissing van B. en W„ die dit strandgedeelte toewezen aan de E. P. U., hoe wel zij niet de hoogste inschrijfster was. Ver moedelijk zullen B. en W. tot dit besluit ge komen zijn, omdat de E. P. U. ook de overige strand-exnloiitatie verzorgt, waarbij het Col lege dan de exploitatie gaarne in één hand zal hebben gezien. Op het Nicorderbad verrees weer 't -bekende, groote en uitstekend ingerichte paviljoen, dat in den loop der jaren een belangrijke plaats bij badgasten en strandbezoekers is gaan in nemen. Het bad zal ook in dit seizoen weer op de bekende wijze zijn ingericht met het zoo ge wilde wisselsysteem, de zoetwater-douches enz. Voor het dag-kampement zijn thans 110 linnen tenten beschikbaar en daarvan zal weer gretig gebruik worden gemaaakt, zoodra de weersomstandigheden het maar even toe laten. Ten gerieve van de kampeerders werd een toko gebouwd, waarin duizend-en-een ar tikelen worden verkocht. De directie deelde ons mede. dat zij ook in het a.s. seizoen weer eenige kunstavonden in het paviljoen zal organiseeren. Het vorige jaar zijn deze avonden buitengewoon in den smaak gevallen. Zoo kan Wijk aan Zee voor velen weer een bron van vreugde worden. Als nu de zomer maar spoedig wil komen DE CREUTZBERGLAAN KRIJGT EEN BEURT. Tot groote voldoening van de a an wonen den verschenen de straatmakers dezer dagen in de Creutzberglaan met het voornemen deze te herschapen in een begaanbare straat. Deze laan heeft reeds eenige jaren een bron i gevormd voor tallooze klachten, omdat het wegdek in erbarmelijken toestand verkeerde. De snelle bebouwing van dezen verbindings weg tusschen den Zeeweg en de Bankelaan en binnen afzienbaren tijd stellig ook met den Rijksstraatweg heeft er toe bijgedragen, dat de Creutsberglaan volkomen werd kapoi- gereden, om dan nog maar te zwijgen van de verrichte gravingen ten behoeve van den aan leg van gas- en waterleidingen. Bij regen achtig weer leek het een uitgestrekt meren gebied, waarin somtijds de eenden een ideale gelegenheid om te ploeteren vonden. Wan neer Pluvius met vacantie was kon men te recht spreken van heuvels en dalen. De ge meente beleeft ook heel moeilijke tijden en het was voor het gemeentebestuur, dat na tuurlijk* evenzeer van de noodzakelijkheid een er radicale verbetering overtuigd was, blijkbaar wel heel moeilijk, om de noodige fi- nancieele voorzieningen te treffen. Thans schijnt het daarin geslaagd te zijn en het zal niet lang meer duren of de Creutzberglaan kan in Creutzbergstraat worden herdoopt. Naar wij vernemen zal bij de bewoners op den dag, wanneer de bestrating gereed is. de vlag uitgaan. VEILING „PAASCHDUIN". Donderdagmiddag werd in restaurant Son- nevanck het pension „Paaschduin" in veiling gebracht. Het perceel bracht het in opbod tot f 9900, het werd niet afgemijnd.. PENSION „PAASCHDUIN" ONDER DEN HAMER. Donderdagmiddag werd in café „Sonne- vanck" ten overstaan van notaris J. H. Brem- mers in het openbaar verkocht het bekende pension „Paaschduin" nabij den Julianaweg, groot 1002 cA. Het perceel werd opgeboden door den heer G. Hommes voor de Coop. Boerenleenbank te Wijk aan Zee en Duin voor f 9900. Bij afslag werd „Paaschduin" niet gemijd. HEEMSKERK DE HISTORISCHE FEESTEN DER V. V. V. HET VOLLEDIGE PROGRAMMA. De Historische feesten welke de jonge Ver- eeniging voor Vreemdelingenverkeer met zooveel voortvarendheid en gezond optimis me op den Tweeden Pinksterdag ter gele genheid van de openstelling van het land goed „Marquette" en van de officieele ope ning van de Jeugdherberg „Assumburg" heeft jeorganiseerd, hebben in breeden kring reeds weken te voren de aandacht getroK- ken. Deze belangstelling is ten volle gerecht vaardigd, omdat deze historische feesten in een gemeente, die nog in zoo'n groote mate met het bezit van historische gebouwen en plaatsen is gezegend, wel een buitengewoon interessant schouwspel zullen bieden. De minstreel van Assumburg, Geert Dils, tevens herbergvader en slotvoogd van het oude kasteel, heeft in het samenstellen van deze feesten op historischen grondslag een groot aandeel gehad. Hij heeft bij de samenstelling van het pro gramma zich het volgende historische ge beuren voorgesteld. Op den morgen van den Tweeden Pink- terdag te 10.45 uur vertrekt van het raad huis de vroedschap van Heemskerk, gevolgd door herauten, tamboers, een bode, de schout, schepenen, ridders van St.-Jan, pages, koor knapen, de Abt van Egmond, broeders, Be nedictijner monniken, edellieden, jonkvrou wen met hun pages en boogschutters naar het Huldtooneel, gelegen aan den Rijksstraat weg onder Noorddorp. Vervolgens passeert de Graaf van Holland, Jan van Brabant in gezelschap van zijn ge malin, Jacoba van Beieren met een schitte rend gevolg, bestaande uit hofdames, pages, boogschutters, lanciers en zelfs de hofnar het dorp en begeeft zich eveneens naar het Huld tooneel. Zij worden op deze historische Ach, daar staan de Pinxsterdagen Met hun vrijheid voor de deur, En het kwik der thermometers Zakt gelijk ons goed humeur. Eiken dag maar weer „iets kouder", Meldt de Bilt ons nuchter koel, En dat geeft een extra rilling Aan je huiverig gevoel. Wat komt nou van onze plannen Vol van Pinksterzaligheid? Waar blijft nou de plichtsbetrachting Van den jongen zomertijd? Aarzlend zien wij ons gedreven Naar het droevige besluit: Blijf maar thuis met dichte ramen, Zeifs de kachel mag niet uit. Zwaarbewolkt met regenbuien, En een fiksche kou gevat, Beeld van Waterland met Pinkster, Hoofdstad Ril-land (regen)Bad. P.. G ASUS. plaats met luid gejuich ontvangen. Een de putatie van edelen geleidt den Graaf naar den heuvel, waar hij plaats neemt op een schild dat door de edelen wordt opgeheven. Een der edelen roept luid en plechtig: „Aldus kiezen wij Hertog Jan van Brabant tot on zen Heer en Heer van Kennemerland." De Graaf antwoordt op deze hulde met krachti ge stem: „Vrede aan de Kerk en de Chris telijke kudde. Verbod van roof en onrecht. Recht en genade in oordeel, gelijk God, rechtvaardig en barmhartig, mij genade be wijzen moge. Dat zij zoo". Na afloop van deze huldiging wordt de stoet opnieuw opgesteld en begeeft zich naar het landgoed „Marquette", waar zij te onge veer half twee aankomt. Daarna, wordt den burgemeester op plechtige wijze een oor konde overhandigd, waarbij het wandelpark voor het publiek wordt opengesteld. Nadat een uur is gepauzeerd vertrekt de stoet naar Assumburg, waar zij te 3.30 uur denkt te ar- riveeren. Hier wordt de sleutel van het slot aan de jeugd overhandigd, door welke sym bolische handeling wordt te kennen gegeven dat aan de jeugd het slot voor de toekomst wordt toevertrouwd. De trekkers zullen tot slot reidansen enz. ten beste geven. De feestvreugde wordt in de avonduren voortgezet op het feestterrein, gelegen aan de Gerard van Assendelftstraat. Te onge veer 10 uur wordt op dit terrein een vuur werk ontstoken. BOUWVERGUNNINGEN Door B. en W. zijn de navolgende bouwver gunningen verleend: aan de N.V. Bouwbedrijf „Jobo" te Haarlem tot het bouwen van drie dubbele woonhuizen aan de M. van Heemskerokstraat; aan H. Timmer, alhier, tot het verbouwen van een kapberg aan den Kleinen Houtweg; aan R. Beentjes, alhier, tot het bouwen van een woonhuis aan de Marquettelaan; aan Q. Groot, alhier, tot het bouwen van een woonhuis aan de Marquettelaan, BEVERWIJK AANGEHOUDEN. Op verzoek van den Brigadecommandant der Kon. Marechausesée heeft de politie alhier iemand aangehouden, die nog een rekening te vereffenen had met de Justitie wegen het op geven van een valschen naam. Bovendien had hij nog een boete te betalen van f 4, te ver vangen door 3 dagen hechtenis. De boete werd betaald en van het andere delict zal hij wel nader hooren. BURGERLIJKE STAND. Ondertrouwd: A. Ranke en A. M. van Noort; K. Smit en W. van Dalen. Getrouwd: L. Bras en J. Vregat, Bevallen: S. WiskerPeereboom, z.; A. J. van BeekSchelvis, z.; C. Duikervan Tu- nen, z.; A. E. EijkingSmiers, z. Overleden: N. A. van "der Lem, 43 j., gehuwd met M. H. Nijman (overl. te Velsen)A. A. Kerkhof, 73 j., gehuwd met P. J. van Krul- ning. Voor de moskee van Delhi hebben duizenden Mohammedanen een pre betooging gehouden tegen het kastenstelsel. COMITé GROOT BEVERWIJK. T REQUEST AAN GED. STATEN In de Donderdagavoid in het Kennemer Hotel gehouden vergadering van het Comité „Groot Beverwijk" werd besloten een request te zenden aan Gedeputeerde Staten dezer pro vincie met het verzoek te willen bevorderen, dat de samenvoeging van de gemeenten Be verwijk en Wijk aan Zee en Duin zoo mogelijk reeds in 1935 tot stand zal kunnen komen. Dit request zal uitgaan van de verscheidene poli tieke- en sociale organisaties, zoowel van Be verwijk als van Wijk aan Zee en Duin, die te zamen het comité vormen en door enkele par ticulieren, die in het comité de meening van andere groepen der bevolking vertegenwoor digden. Zoodra het request verzonden is, zullen wij den tekst publiceeren. MEERVOGELS—BEVERWIJK. Deze zeer belangrijke promotiewedstrijd voor de derde klasse van den K.N.V.B., welke a.s. Maandag te Zaandam wordt' gespeeld, zal ongetwijfeld groote belangstelling trek ken en met name de supporters van „Bever wijk" zullen deze gelegenheid niet onge bruikt willen laten, om hun favorieten in den zwaren strijd aan te moedigen. Zooals ge bruikelijk is, was de supportersvereniging „Rood Wit" dan ook voornemens een auto bustocht naar Zaandam te ondernemen, maar met Pinksteren schijnt de auto-onder neemster, die zoo steeds voor het vervoer zorgt, zoo overtuigd te zijn van mooi zomer weer en als gevolg daarvan een druk reizi- gerverkeer dat Rood Wit" niet de beschik king kan krijgen over een autobus. Vandaar dat het bestuur zijn toevlucht heeft genomen tot de Nederlandsche Spoorwegen en zoo zal de reis naar de stad van Czaar Peter en de Zaansche beschuit per trein worden gemaakt. Als gewoonlijk moeten de opgaven voor de deelneming aan dezen tocht geschieden bij de bekende adressen: sigarenmagazijn „Piccard", Arendsweg 8; J. Schoorl, Grensstraat 10 en Th. Groen. Simon Rumpingstraat 21. De trein, die de „Rood-Witters" zal ver voeren, vertrekt op den Tweeden Pinkster dag te 1.14 min. SANTPOORT „WAAROM LIBERAAL". Op uitnoodiging van de afdeeling Velsen van de Liberale Staatspartij „De Vrijheids bond" hield onze vroegere plaatsgenoot, de heer H. Groenewout, uit Nijmegen een inlei ding, getiteld: „Waarom Liberaal?" Spr. begon met in groote trekken een his torisch overzicht van het liberalisme te ge ven. Wie nagaat waar het liberalisme van daan komt, die weet, dat men de wortels kan vinden in den tijd, waarin de middeleeuwsche scholastiek is doorgebroken. Het was het tijd perk van het humanisme, waarin het libera lisme zijn intrede deed. In ons land open baarde het zich het eerst in Calvin istischen zin. Voor de vrijheid, des geestes is in den tijd van Willem van Oranje een strijd aan gebonden, waarvoor offers zijn gebracht. Oranje heeft op het oogenblik, dat hij nog behoorde tot de R.-K. kerk zich op de meest krachtige wijze verzet tegen de geloofsver volgingen. In de Gouden Eeuw in den tijd van de Godsdiensttwisten werd de vrijheid weer meer beknot, doch op het einde van de 18de eeuw, na de Fransche revolutie, beheerschte ook hier de geestelijke vrijheid opnieuw de hoof den. Na een inzinking van ruim 25 jaar, die in 1815 begon, kwam in 1848 weer de schok van elders en kwam ook hier het volk vragen om betrokken te worden in datgene, wat voor allen van beteekenis is. Toen is uit het mid den van het volk opgerezen een staatsman, die in grootheid door niemand nog is over troffen: Thorbecke zijn grondwet is geniaal opgesteld. Nu nog is er geen behoefte aan een andere. In 1887, 1917 en 1922 zijn er geen wijzigingen van eenige beteekenis aange bracht. Het werk van Thorbecke is dikwijls misbruikt en miskend, doch gebeurt dit maar niet al te vaak met de schoonste dingen, welke de Schepper ons heeft gegeven? Zijn grondwet ademde dezen geest: Naarmate de bevolking toeneemt in geestelijke ontwikke ling en maatschappelijke welvaart, in die mate zal de kiesbevoegdheid worden uitge breid. In 1844 schreef hij, dat de grens van het algemeen kiesrecht zeker zou bereikt wor den en de invoering er van in onzen tijd heeft afdoende bewijzen, dat we geen minuut te laat zijn gekomen. Waarom Liberaal? Omdat we in de eerste plaats zooveel mogelijk willen voortzetten een traditie uit het verleden, die wil, dat we ver draagzaam moeten zijn. De schoonste vrucht van de werkzaamheid van Willem van Oranje is wel geweest de basis, die hij heeft gelegd voor de samenwerking tusschen die bonte verscheidenheid van belangen in de 7 Ne derlandsche gewesten. Waarom Liberaal? Omdat wij de vrijheid des geestes voor een ieder opeisehen en het licht van het volk niet onder de korenmaat wenschen te houden. Maar ook daarom liberaal, omdat onze partij getoond heeft, dat zij inderdaad de scheppende en opbouwende taak van ons volk in die mate heeft geprikkeld en aange zet, dat wij als klein landje een plaats van beteekenis innemen. Waarom Liberaal? Omdat wij de pioniers geweest zijn (1874) voor staatsbemoeienis. omdat wij meenen, dat de welvaart van een volk niet ligt in een zichzelf opsluiten, omdat onze politiek beheerscht wordt door vrijheid met daaraan verbonden verantwoordelijk heid, om onze koloniale politiek, die niet al leen gericht is op het behalen van winsten, maar ook op het brengen van geestelijke ont wikkeling, omdat zij, die meenden beter te kunnen regeeren de christ. partijen zulks niet hebben kunnen bewijzen, omdat wij het nationaal belang niet zien door één, facet en tenslotte omdat het liberalisme in onze nationale samenleving een samenbin dende en samentrekkende kracht is. Hierna vond nog een gedachtenwisseling plaats, waarna Ir. P. van Delden de vergade ring met dank aan den spreker sloot. ZANDBERGEN JUBILEERT RECEPTIE IN VERBAND MET HET DIAMANTEN FEEST. DS. VAN CALCAR ONDERSCHEIDEN. Woensdagmiddag hield het bestuur van Zandbergen in het herstellingsoord Het Treekerbergje, te Amersfoort een receptie, ter gelegenheid van het 60-jarig bestaan van deze Maatschappij tot opvoeding van weezen en andere minderjarigen in het huisgezin. De bestuursvoorzitter ds. J. D. van Calcar uit Beverwijk, herinnerde er allereerst aan, dat de naam van de beschermvrouwe, onze heengegane Koningin Emma, niet meer boven de jaarverslagen zal komen te staan. Haar nagedachtenis zullen wij ook hier met diepe ontroering blijven eeren. Na in het bijzonder minister de Wilde, mi nister van Binnenlandsche Zaken, den secre taris-generaal vanl het ministerie van Binnenlandsche Zaken mr. Frederiks, den burgemeester van Amersfoort, mr. J. C. de Graaf van Randwyck, de kleindochter van den oprichter van Zandbergen, mej. Schelte- ma verwelkomd te hebben, hield ds. van Cal car een toespraak tot de genoodigden, die voornamelijk bestonden uit directeuren en bestuursleden van Zandbergen o.a. den vroe- geren directeur, Jhr. W. A. Ortt. Namens de regeering voerde minister de Wilde het woord, die het werk van Zandber gen op zeer hoogen prijs stelt. In 1869 reeds ging de vereeniging in het belang der wee- zenverpleging van de hypothese uit, dat er heel wat te verbeteren viel op dit terrein. Op 19 Mei 1874 kwam de oprichting van Zand bergen tot stand. 24 Jaar was ds. Scheltema de ziel van deze maatschappij, die zich als hoofddoel had gesteld aan het verweesde kind een gezinsmilieu te geven. Doordat de Staatsweezen in 1875 aan Zandbergen werden toevertrouwd, ontstond het eerste contact met de regeering. Vervolgens huldigt de minister Jhr. W. A. Ortt en roemt de eendrachtige samenwer king in het bestuur. Hij hoopt dat God, die een Vader der weezen is, dat werk moge blij ven zegenen. Dat ook de Regeering het werk waardeert, aldus de minister, blijkt hieruit, dat het H.M. de Koningin heeft behaagd ds. J. D. Calcar te benoemen tot Officier in de Orde van Oranje Nasau. Na afloop der receptie vereenigden de ge noodigden zich met het bestuur, directeur e.a. aan een lunch om daarna het werk van Zandbergen op de Tehuizen van nabij gade te slaan. JOODSCHE GEVANGENEN EXTRA GETROF FEN IN PRUISEN. De Joodsche gevangenen in de Pruisische gevangenissen zullen naar Reuter meldt voort aan gedwongen zijn hetzelfde voedsel te ge bruiken als de andere gevangenen, zelfs ais hun godsdienst dit verbiedt. De Pruisische minister van Justitie Kerrl heeft de bepaling opgeheven, waarbij aan de gevangenis-autoriteiten verlof werd gegeven aan de Joodsche gevangenen voedsel, onder rabbinaal toezicht bereid, te verstrekken. In zekere omstandigheden echter kan aan Joodsche gevangenen verlof worden verleend tegen betaling van buiten de gevangenis, voedsel onder rabbinaal toezicht bereid, te laten brengen. AGENDA VOOR VELSEN EN IJMUIDEN VRIJDAG 18 MEI Thalia Bioscoop: „De Blonde Engel". 8.15 u. Bioscoop „De Pont": Hartsgeheimen" 8 uur. ZATERDAG 19 MEI Thalia Bioscoop: „De Blonde Engel". 8.15 u. Bioscoop „De Pont": Hartsgeheimen" 8 uur. AGENDA TE HAARLEM Heden: VRIJDAG 18 MEI Schouwburg Jansweg: Operette „Ik ben geen engel". 8.15 uur. Luxor Sound Theater: „Storm at Daybreak" en „Kom je haast trouwen?" 8.15 urn-. Rembrandt Theater: „De Jantjes". Op het tooneel: persoonlijk optreden van de filmster Trude Berliner in haar sketch „Cabharina de Kleine". 7 en 9-15 uur. Palace: „Ich kenn' Dich nicht und liebe Dich", Op het toonèel: Chatam Comp., Slavo nic Rhapsody. 7 en 9.15 uur. ZATERDAG 19 MEI Schouwburg Jansweg: Operette „Ik ben geen engel". 8.15 uur. Bioscoopvoorstellingen 's middags en des avonds. SCHEEPVAARTBERICHTEN HOLLAND—AMERIKA LIJN. Drechtdijk Rotterdam naar Vancouver, 16 v. Cristobal. Beemisterdijk, N.-Orleans naar Rotterdam p. 16 Lizard. HALCYON LIJN. Stad Zaandam 16 van Oran naar Huelva. Stad Haarlem 16 van Melilla n. Rotterdam. Stad Amsterdam, Oxelosund n. Rotterdam p. 7 Brunsbuttel. Stad Dordrecht 16 van Bagnoli te Melilla. Vredenburg 16 van Kirkenes n. Rotterdam. Stad Zaltbommel Antwerpen n. Lissabon, p. 16 Beachy Head. HOLLAND—OOST-AZIë LIJN. Zuiderkerk (thuisreis) 17 te Shanghai. Serooskerk (uibr.) 15 te Yokohama. HOLLAND—AFRIKA LIJN Nijkerk 16 van Amsterdam te Hamburg. Randfonfcein (thuisr.) 17 van Beira. HOLLAND—AUSTRALIë LIJN Aagtekerk Brisbane n. Rotterdam via Bre men 17 v. Antwerpen en p. Vlissingen. HOLLAND—BRITSCH-INDIë LIJN. Streefkerk 17 v. Rott. te Hamburg. JAVA—CHINA—JAPAN LIJN. Tjlbadak 15 van Batavia te Hongkong. Tjinegara 15 van Hongkong naar Manilla. KON. NED. STOOMBOOT MIJ. Barneveld 16 van Hamburg n. Antwerpen. Euterpe 16 van Amsterdam te Pauilac. Fauna 16 van Santander naar Gibraltar. Ganymedes 1G van Izmir te Stamboul. Hercules 17 van Rotterdam te Amsterdam. Perseus 1'6 Mei van Danzig te Stettin. Merope, Venetië n. Amsterdam p. 16 Gi braltar. Mars 17 Mei van Napels te Tarragona. Rhea 17 Mei van San Feliu te Barcelona. Juno, Savona n. Amsterdam p. 17 (12.15 nm.) Lydd. Venezuela 17 van West-Indië te Amsterdam Medea 15 van W. Indië te New-York. Orestes 16 van Rethymno naar Calamata. Orion 16 van Ceuta naar Genua. Telamon 16 van Hamburg n. Amsterdam. Venezuela, W. Indië n. Amsterdam 16 (6 n.m.) van Havre 17 (2 n.m.) te IJmuiden ver wacht. Helder 17 v. Amsterdam naar Guatemala. Amazone 17 v. Amsterdam naar Valencia. KON. HOLL. LLOYD Salland (uitreis) 17 v. Amsterdam. Montferland (thuisr.) p. 16 Ouessant. ROTTERDAM—ZUID-AMERIKA LIJN. Aldabi 16 van Hamburg naar Rotterdam. Alchiba 16 van Rotterdam te B.-Ayres. ROTTERDAMSCHE LLOYD. Sitoebondo (thuisreis) 17 Mei te Rotterdam. Baloeran (uitreis) 17 (7 v.m.) te Marseille. SILVERJAVAPACIFIC LIJN. Silvermaple 16 v. Rangoon n. Los Angeles. Tairakan 16 v. Cebu n. Vancouver. STOOMVAART MIJ NEDERLAND. Tajandoen (uitreis) p. 16 Dungeness. Joh. v. Oldenbarnevelt, Java n. Genua 17 te Suez. Tabian (thuisreis) 17 Mei te Genua. STOOMVAART MIJ OCEAAN. Benvannoch. Japan n. Londen en Rotterdam 16 (3.27 v.m.) 240 mijl Z.Z.W. v. Land's End Atreus 15 van Batavia naar Liverpool. Menestheus 15 van Kobe naar Rotterdam. Achilles Japan n. Rotterdam 16 v. Hongkong Antenor Japan n. Rotterdam verbr. 19 v. Londen. City of Lille Japan naar Rotterdam p. 17 Perim. City of Athens Dairen naar Rotterdam 17 v. Singapore. Theseus Batavia naar Amsterdam 17 v. Colombo. Laertes, Batavia naair Amsterdam 17 v. Mar seille. Verlaging der loodsgelden. De Eerste Kamer heeft zonder stemming /de voorgestelde verlaging der loodsgelden goedgekeurd. Voor de reederijen beteekent dit een belangrijke besparing op de exploitatie kosten Behouden binnen. De door de sleepboot Drente nabij het Haaks Vuurschip opgepikte Noorsch.e walvisch jager Suderöy n is hier binnengebracht en van kolen voorzien. Ook de sleepboot Drente heeft bij gebunkerd en daarna de reis voort gezet naar Nieuwediep Opbrengst loodsgelden. In de afgeloopen maand bedroeg de op brengst der loodsgelden f 268.269 tegen f 232.252 in dezelfde maand van het vorig jaar. Vanaf. 1 Januari bedroeg die opbrengst in dit jaar f 1,27 millioen itegen f 1,14 millioen in hetzelfde tijdvak van 1933. Russische scheepvaart. Bij de opening der havens brengit de Sovjet- vloot 5 moderne motorschepen in den gereg'el- den dienst tusschen Leningrad, Hamburg en Londen. Binnenkort zal ook een nieuwe lijn van Moermansk naar Spitsbergen worden ge opend. De Sovtorfldt in Leningrad zal dezen zomer de beschikking krijgen over 60 schepen. Uit Odessa wordt gemeld dat de uitvoer van Russische goederen van de Zwarte Zee naar Noord-Amerika steeds toeneemt. In dezen dienst zal nu een derde schip worden ingelegd. Aan het eind van deze maand zal een nieuwe worden geopend tusschen de havens in de IJszee en de Oostzee. Di)t. verkeer zal geleid worden door het nieuwe kanaal dat het vorige jaar geopend is en deze twee zeeën verbindt. Geweigerde verstoppeling. In September 1932 kwam een Engelsch stoomschip vanuit Brazilië in een Engelsche haven binnen en wilde aldaar een Letlander ontschepen, die zich in Brazilië op helt schip verstopt had en later te voorschijn gekomen, was. Dit werd evenwel niet toegestaan, zoodat het stoomschip de man weer moest terug brengen naar Brazilië. Hier wenschte men hem evenwel niet meer toe te laten, waardoor de kapitein genoodzaakt was den man steeds aan boord te houden. Eindelijk is men is na 15 maanden in geslaagd den man in Letland kwijlt te raken.

IJmuider Courant | 1934 | | pagina 6