DE VROUW IN DE XXe EEUW. tCeukcnae :!i eTmeit VOORJAARSCOMPLETS. Het eeuwige wisselspel, dat mode heet, heeft ons weer eens een verrassing bezorgd! Waar we het winterseizoen alles deden om de schouders te accentueeren, zijn we plotseling van idee veranderd en accentueeren de heu pen. Heel weinig weliswaar; maar toch De hier geteekende ontwerpen geven U eenig idee van deze nieuwe lijn. Het linksche japonnetje is van blauwe soepele stof, gegar neerd met zijden tressen in een donkerder nuance of zwart. Heel nieuw is het kleine „Chineezenkraagje". De mouwen zijn gewone ruime mouwen; het schootje is iets klokkend geknipt; ook de rokzoom is versierd met tres sen. De japon er naast is eveneens van soe pele stof vervaardigd; de accentueering der heupen geschiedt hier door afstaande zakken. De andere afbeeldingen toonen jurkjes voor warmer dagen. Het japonnetje links boven aan is van kunstzijde met vleugelmouwtjes. Een zelfgebreid pullovertje in een frissche tint behoort ook tot onze voorjaarsgarderobe. De driekwartlange jas is vervaardigd van één der nieuwe linnen weefsels. Dezen zomer zul len de linnens trouwens een nog grootere rol spelen dan vorigen zomer het geval was. Het rugaanzicht van het laatste jurkje toont u het laatste snufje: de kraag in den vorm van een capuchon. Dit zijn de dingen waarmee we rekening moeten houden bij het aanschaffen van de voorjaars- en zomergarderobe. Ieder zal er zeker iets naar haar smaak bij vinden. DE WAARDE VAN GEVEN. Terwijl het kleine meisje in dén tuin speelt, komt een oude bedelaar het pad af; hij ziet er meer dan vies en smerig uit, en zijn neus heeft een kleur, die niet bepaald van geheelonthou ding getuigt. Hij biedt wat te koop aan, prulle- boel, eigenlijk bedelt hij, maar het meisje mag. hem. van moeder een'cent geven, en ze doet het, niet weinig verheugd met deze op dracht. Deze moeder weet intusschen wel, dat de „koopman" teveel drinkt, ze weet ook wel dat het niet goed is om hem geld te geven, al is het nog zoo weinig; maar veel belangrijker voor haar is, dat haar kleine dochtertje leert geven aan anderen, dat zij wat afstaat van haar eigen overvloed. En de opvoedkundige les aan haar kleine meisje ligt haar nader aan het hart, dan het wel en wee van den bede laar. Daarom is het zoo goed, wanneer kinderen eraan wennen, dat de ouderen, als hun iets door de kleintjes aangeboden wordt, dit ook aannemen, en niet uit een zekere goedigheid zeggen; je mag het zelf wel houden. Als dat geregeld zou voorkomen, zou het kind tenslotte zoo zeker van zijn bezit worden, dat hij raar zou komen te kijken, wanneer hem op school anders geleerd wordt. Natuurlijk geldt dit het meest voor eenige kinderen, maar ook andere kunnen soms neiging vertoonen teveel te wil len vasthouden, wat ze eenmaal als hun bezit beschouwen. Een goede eigenschap als de vrijgevigheid kan echter ook een verkeerden kant hebben, en dat is, dat de kinderen die ontvangen, steeds inhaliger worden. Want het geven be paalt zich meestal niet alleen tot het afstaan van iets dat het kind zelf bezit, of desnoods een gedeelte daarvan, maar tot het doen van geschenken, waarbij het kind zelf niets be hoeft op te offeren, er geld voor krijgt van de ouders, en er zelfs wanneer het nog klein is, nauwelijks besef van heeft, dat het iets weg geeft aan een ander. De ouderen geven dan dus feitelijk een cadeautje aan een ander kind, wat heel aardig kan zijn, maar wat meestal niet de bedoeling is. Deze manier van geschenken geven en ont vangen, die aan den eenen kant het gevende kind niet raakt, omdat het feitelijk buiten hem om gaat, en het ontvangende kind hebbe rig maakt, ontstaat soms maar al te dikwijls bij kinderpartijtjes: het kleine gastheertje of gastvrouwtje is jarig, en iedereen neemt wat mee voor den hoofdpersoon van het feest. Zulk geven heeft met het opofferen van eigen bezit niets te maken, het wordt op den duur een dwang voor de ouders, omdat zij het gevoel hebben, dat zij er feitelijk toe verplicht zijn om eraan mee te doen, en den kinderen laat het volkomen onverschillig. Aan den anderen kant krijgt het kind, dat jarig is, ook veel te veel, zoodat het er eerst hebberig van wordt, iedereen die binnenkomt al naar de handen kijkt, of er geen pakje in is, maar tenslotte genoeg krijgt van al het heerlijks en er nauwelijks meer acht op slaat. Zoo vierde een aardig klein jongetje op Dinsdag zijn verjaardag en hij was den heelen dag in een verrukte stemming met de cadeau tjes. Maar toen Woensdag de vriendjes op be zoek mochten komen, de vriendjes die alle- maal wat meebrachten, kreeg hij er toch ge noeg van, liet de pakjes onopengemaakt slin geren, en toen zijn moeder hem aanspoorde om er toch wat meer belangstelling voor te hebben, zei hij onverschillig: „nou ja, 't is toch immers allemaal hetzelfde." Onaardig, zult u zeggen, maar dat kind was toch nog niet zoo dom: zulk geven heeft geen waarde, en in die mate ontvangen evenmin. En wanneer geven geen waarde meer heeft, Kan men het net zoo goed laten, dan heeft het zijn achtergrond verloren. E. E. J.—P, EEN ZOMERMUTSJE. De kleine coquette mutsjes worden nog al door, en door dames van ieder en leeftijd, met evenveel plezier gedragen. En het moet ge zegd worden, ze zijn practisch en flatteus! Afbeelding 1 Vooral de eigengemaakte mutsjes vallen zeer in den smaak van jonge meisjes. Een restje wol en in een paar uurtjes is zoo'n dingetje gehaakt. Afbeelding n. We geven U hier een origineel model voor een zomermutsje. Hiervoor moeten we vier ronde stukjes haken, zooals dat op afbeelding I is aangegeven. Zijn deze vier ronde stukjes Afbeelding III Afbeelding IV klaar, dan nemen we een niet te grooten ring en haken dien om met vasten. (Zie af beelding II). Afbeelding III laat zien, hoe de ring beves tigd wordt tusschen de vier lapjes. Tenslotte worden deze stukken onderling verbonden (afbeelding IV), en eigenlijk is het mutsje dan al klaar. Blijft nog over het af hechten der draadjes en het oppersen. Het is een heerlijk luchtig dingske voor war me dagen; vervaardigd in een kleur contras- teerend of harmonieerend met het jurkje zal het een alleraardigst geheel vormen. En het is in een oogwenk klaar. Verwacht niet dat u in dit artikel een of andere gezichtsbehandeling zal worden aan geraden. Ook geen crèmes of lotions of poe ders. Zelfs geen kamergymnastiek of sport. Daar zijn schoonheidsspecialiteiten, daar zijn kappers en artsen die u in deze beter kunnen raden dan ik. De kranten staan vol met advertenties van schoonheidsmiddelen. De een belooft nog meer dan de ander. Een vrouw die ook maar een kleinigheid aan haar uiterlijk kan beste den schijnt tegenwoordig niet meer oud te hoeven worden. En toch. Toch zien we om ons heen nog altijd oude gezichten. En niet alleen van vrouwen die, in jaren oud zijn. Ook niet alleen van haar die alle schoonheidsmiddelen versmaden. Crème en poeder en schmink zijn tenslotte maar lapmiddeltjes; ze kunnen wel even den indruk wekken van jeugd bij nadere beschou wing zien we er door heen. Ze kunnen een vrouw misschien mooier en in sommige oogen interessanter maken een surrogaat voor werkelijke jeugd is nog niet gevonden. Al zijn de rimpels uit het gezicht getrokken, al is de teint melk-blank en zijn de lippen kers rood dan nog kan het gezicht oud zijn, misschien is het juist dan eerder oud omdat het verstard is, het leven er uit geweken schijnt. En laten we dit toch bedenken jeugd beteekent leven. Wij houden zoo van jeugd, omdat ze leven is, we zijn zoo bang voor ouderdom omdat hij aan den dood herinnert. We zijn bang voor ouderdom- en daarom grijpen we naar allerlei middelen om hem achter te verbergen. Alle schoonhendsinstitu- ten van dezen tijd wijzen op een wanhopigen strijd, de strijd tegen den dood, de strijd om leven. Maar leven en jeugd is een kwestie van ons innerlijk bestaan en niet van uiterlijkhe den. We kunnen ons uiterlijk zooveel moge lijk verzorgen en daarvoor zijn de crèmes en poeders bestemd, maar zoolang er in een hoe jeugdig gekleurd gezicht ook een paar doffe, leege oogen staan zal niemand ons voor jong houden. Als een vrouw zich oud en leeg gaat voelen loopt zij naar een schoonheidsinsti tuut om nog te redden wat te redden valt. Dat is de tragedie. Want het wegmasseeren van een rimpel kan een vrouw met een jong hart nog jonger maken, maar als het hart niet jong meer is, is elke massage nutteloos. Daarom is er iets schrils in al die adverten ties van schoonheidsmiddelen, in al die op gemaakte gezichten om je heen. Het is het krampachtig willen vasthouden aan de jeugd en leven die innerlijk verre zijn. Er zijn vrouwen, die jong blijven ondanks het klimmen der jaren. Men spreekt bij haar van eeuwige jeugd. Toch zie je haar wel aan dat ze geen twintig en zelfs geen dertig zijn. Ondanks dat zijn ze, jeugdig, omdat het leven in hen tintelt. Ze hebben interesse voor wat er om haar heen gebeurt, ze leven mee met familieleden en vrienden. Ze kun nen enthousiast zijn, ze kunnen vroolijk zijn, plezier hebben in kleine genoegens; ze gaan ook moeite, zorgen en verdriet niet uit den weg. Kortom ze durven het leven aan. En het leven is toch zeker de moeite waard Ongeacht onze jaren is het leven het groote avontuur, een geestelijk avontuur dat we zoo goed mogelijk tot een oplossing moeten brengen. Het leven is nooit „voorbij", het brengt andere emoties voor een vrouw van vijftig dan voor een van twintig. Andere, maar allicht geen minder belangrijke. Er is zooveel belangrijks in het leven, zooveel vreeslijks, maar ook zooveel goeds. En wij alleen hebben daar ons deel aan, jong èn oud. En wie midden in het leven blijft staan, wie zelf leeftdie zal zich niet onnoodig ongerust maken over een opkomenden rim pel, niet onnoodig vragen: hoe blijf ik jong. Want die is vanzelf jong. BEP OTTEN. NIEUWE HANDTASSCHEN. De nieuwe tasschen zijn niet meer glad en glanzend; maar mat en fluweelachtig. Tasch, schoenen en handschoenen zullen dit seizoen veelal passend bij elkaar gedragen worden. Zeer nieuw is, deze drie dingen in nuances van één kleur te dragen; bijvoorbeeld: schoen donkerbruin, tasch iets lichter bruin en handschoenen beige-bruin. Leersoorten, die bijzonder in de gunst staan, zijn varkens leer, het zoogenaamde pigskin en rendier huid. 15 jaar geleden is men begonnen zonder te weten dat het rendiervel nog eens een nieuwe mode-gril zou zijn, de rendierteelt in Alaska te bevorderen. Dat was terwille van het vleesch. De eskimo's bewerkten haren, horens en vel voor hun eigen gebruik. Hun leeren laarzen en proviandtasschen leken alle zeer weinig op de elegante schoentjes en tasschen in allerlei vormen, die tegenwoordig van ren dierhuid worden vervaardigd. Voor huiden van wilde zwijnen worden zeer hooge prijzen gevraagd en betaald. De tasschen zijn dezen winter gegroeid, Vierkante tasschen, langwerpige met afge ronde hoeken zijn modern. Ze hebben vaak lange riemen, die met metalen ringen er aan et zijn. Als garneering spelen initialen een groote rol. En dan het liefst drie letters door elkaar geslingerd. De letters zijn van ver chroom metaal, van zilver of van goud. Op zwart, donkerbruin of marineleer staan letters van doorzichtig glas bijzonder goed. Bij het naturelkleurige varkensleer passen bruine sloten en letters het best. Nederlandsche Vrouwenbond tot verhooging van het Zedelijk Bewustzijn GOUDEN FEEST. De strijd om arbeid en de strijd tegen de dubbele moraal, zij hebben de basis gelegd voor de vrijmaking der vrouw, zooals ieder kan leeren, die nog eens het gedenkboek herleest, dat uitkwam bij het 25-jarig be staan van den Nederlandschen Vrouwenbond tot verhooging van het Zedelijk Bewustzijn en op elke bladzijde getuigenis aflegt van een innig verlangen van de toenmalige vrouwen, te werken in het belang van de echtgenooten vaders en zonen. Nu de „Vrouwenbond", zoo als hij gewoonlijk wordt genoemd, weldra zijn 50-jarig bestaan zal herdenken, scheen het goed nog eens zijn geschiedenis na te gaan, om ons af te vragen, of de vrouwen, die destijds den strijd aanbonden tegen de conventioneele moraal, welke oogluikend toeliet, wat niet openlijk aanstoot gaf, na vijftig jaar tevreden zouden zijn met het be reikte resultaat, of reden zouden hebben te berouwen. Het "gedenkboek eindigde in 1909, toen de wet van 1911, waarmede de reglementeering werd opgeheven, nog niet was verkregen, slechts verbeteringen waren gekomen in de gemeentelijke verordeningen op dit gebied. De vrouw had nog niet het kiesrecht, maar de vrouwen die voor een hooger zedelijk be wustzijn kampten schreven reeds: „Zal de vrouw de plaats innemen, die haar toekomt, haar eigen plaats in de samenleving, dan moet er nog veel veranderen, op economisch, maatschappelijk, staatkundig en kerkelijk gebied. De verdere ontwikkeling van het volksleven zal noodwendig tot nog toe ongekende problemen naar voren schuiven, die kloek en eerlijk ook door de leden van onzen Bond onder de oogen moeten gezien worden. Wij denken aan de verantwoordelijk heid der vrouw en moeder op maatschappe lijk en wetgevend gebied, door mej. Naber op onze jongste jaarvergadering zoo krachtig uiteengezet. Verder aan de nog dezen zomer met ernst besproken vraag, in hoever, én °P welke wijze, de jeugd met de geheimen van het sexueele leven bekend moet worden ge maakt Hadden alle Nederlandsche vrouwen die verantwoordelijkheid, welke de moedige voor gangsters, die haar werk op Christelijke basis grondvestten, zoo goed begrepen, be seft, het vrouwenkiesrecht zou op beter re sultaten hebben kunnen wijzen dan thans het geval is. Niettemin is het opmerkelijk, hoe deze edele pioniersters, die zoo geest driftig de vooroordeelen overwonnen, welke haar arbeid in den weg stonden, hebben in gezien, dat de vrouw om volkomen de hulp van den man te kunnen zijn, het kiesrecht moest bezitten en, hoe arbeid alleen de vrouw kon opvoeden tot haar verantwoordelijkheid ten opzichte van de maatschappij. Misschien gevoelen de vrouwen in dezen tijd die ver antwoordelijkheid het sterkst op het gebied van de vredesbeweging, waarin zij met meer vuur dan de man, nieuwe wegen zoeken, zij danken het aan de vrouwen van den Vrou wenbond, dat die andere strijd heeft geleid tot afschaffing van de reglementeering en tot veel mooi preventief werk, waardoor de prostitutie wel is waar niet is geëindigd, maar de jeugd beter dan tevoren wordt be schermd tegen dit gevaar. Is het niet een bewijs van de zeldzaam ruim£ opvatting van deze voorgangsters, dat zij reeds de quaestie van de sexueele voor- Sleeparpesges met saus (5 personen): 2 bossen asperges, 1 ons boter, 3 eierdooiers, zout, nootmuskaat. Breek van de asperges de harde onderein den af, schrap de koppen en schil het overige gedeelte. Kook de groente gaar in kokend water met weinig zout (ongeveer 3/4 uur, dunne 1/2 uur). Neem ze op een schuim spaan uit het nat (bewaar dit nat en desver- kiezende ook de harde ondereinden om ze den volgenden dag te laten aftrekken voor soep) en leg ze op de schotel met de koppen naar één kant. Presenteer er een botersaus bij, die op de volgende manier bereid is: roer de boter tot room, roer er een voor een de eidooiers door, een maak de saus op smaak af met zout en nootmuskaat. Deze gewelde boter wordt als koude, saus gepresenteerd en smelt door de aanraking met warme asperges. Kerryschotel van visch (4 personen)res ten van gekookte visch, ongeveer 4 ons, 3 deciliter vischwater, 2 deciliter melk, 1/2 ons boter, 2 theelepels kerrypoeder, 1/2 ons bloem 1 uitje, zout. Neem de overgebleven visch liefst van de graatals ze nog warm is, verdeel ze in kleine stukjes. Fruit het fijngesnipperde uitje met de kerry in de boter lichtbruin, voeg de bloem toe en langzamerhand het vischwater en de melk; blijf voortdurend roeren en laat het sausje even doorkoken, voeg wat zout naar smaak toe. Roer de stukjes visch voor zichtig door de saus, laat dit tezamen even aan de kook komen en breng de vischragout dan over op een verwarmde schotel. Presen teer bij dit gerecht droge rijst of aardappel puree. Havermoutkoekjes (4 personen)125 gram havermout, iets zout, 1 theelepel kaneel, 2 eetlepels suiker, vet of boter om in te bakken. Zet de havermout met iets zout eenige uren te weeken, met zooveel koud water, dat dit gelijk staat met de havermout. Roer er daarna de kaneel en de suiker door en bak van deze massa, langzaam in boter of in vet. ae ronde koekjes aan weerskanten goudbruin en gaar. Presenteer de havermoutkoekjes als nagerechten en geef er basterdsuiker of brui ne suiker bij. lichting aandurfden, welke ook nu nog niet is opgelost, door gebrek aan eenheid in de meening der opvoeders? Ook op het gebied van vrouwenarbeid zagen zij verder dan vele van haar 'zustërën in on zen tijd. Het is bewonderenswaardig welk een actie zij hebben gevoerd, in de dagen, dat de vrouw nog gewend was stil. weg te kruipen achter den man, en welk een bezie ling er nog uitgaat van het werk, dat door twee dezer voorgangsters Mevrouw de Dre Beelaerts van BloklandKneppelhout en jonkvrouwe A. van Hogendorp, is bewerkt. Als hoogtepunt en in de actie van die eerste 25 jaren noemen deze: het adres van 15000 vrouwen tegen den handel iri meisjes in 1385; het nationaal petitionnemexit om een rijkswet tegen de huizen van ontucht en de reglementeering in 1890; de drie-daagsche samenkomst op de Tentoonstelling van Vrouwenarbeid van 1898 en dê circulaire van den Minister van Binnenlandsche Zaken voor bescherming van vrouwen en meisjes met name door het stationswerk, in 1904. Het zijn enkele punten welke. uit.het werk worden gelicht, waarvan zeker niet minder belangrijk was wat in Indië geschiedde, zoo wel in het belang der inlandsche vrouw, en daardoor voor een betere verhouding tusschen inlander en Europeaan, als ook voor alle vrouwen, die daar werkten éh door de tehui zen welke hier tot stand kwamen. In de oorlogsjaren, toen de bandëh met het moe derland verbroken warer^ of althans door het belemmerde verkeer zeer. Ips, werd de afdeeling Batavia de vertegenwoordigster van het H. B. in Indië en kreeg rechtsper soonlijkheid, en sedert bleef het werk van Indië van groot belang, terwijl dat in Su riname helaas moest worden opgeheven. De tegenwoordige presidente van den Vrou wenbond, mevr. Heemskerkck van Beest van Reede tot ter Aa, zal in haar openingsrede in de bijeenkomst, welke 24 Mei a.s. ter eere van het gouden jubileum te Amsterdam in het Paviljoen Vondelpark zal plaatshebben, zeker in breede trekken de geschiedenis van den Bond schetsen, we moeten hier onvol ledig zijn, konden slechts een indruk geven van wat deze is geweest in het verleden, onder de eerste vrouwenvereenigingen, die nieuwe wegen baanden, nadat Josephine Butler hier had gepleit voor het werk, dat haar levenswerk werd. Het was te danken aan de eerste presidente d.é Dre -de Klerck van Hogendorp, dat het werk zulk.een vlucht nam, maar ook aan allen die met haar streden, aan de eenvoudigen en de.voornamen aan de zeer zelfstandige afdeelingen, welke elk op eigen wijze het werk aanpakten en de correspondenten, die eveneens naar krachten meewerkten aan het werk van redden en voorkomen en opvoeden. Thans zijn er 19 afdeelingen en 64 correspondentschappen, wat erop wijst, dat de Bond nog wakker is, zooals het orgaan wel bewijst waarin mej de Bruyn Kops, die reeds 36 jaar in den Bond werkte nog altijd ijverig de ledn op de hoogte houdt van wat zij moeten weten op dit ge bied. Een feestnummer zal verschijnen ter eere van het jubileum en men kreeg daar voor de medewerking van de meest bekende geestverwanten, de beste waardeering, welke men kon verlanggen. Moge in de toekomst het aantal geestverwanten opnieuw groeien Dit schijnt de beste wensch bij deze herden king. EMMY J. B. ONS WEKELIJKSCH KNIPPATROON. Twee alleraardigste jurken voor meisjes van 10 tot 15 jaar. No. 315: jurk van een soepele stof of zijde met een opgeknoopten kraag van georgette. Benoodigd materiaal: 2.40 Meter stof van 130 c.M. breedte en voor de garneering 50 c.M. van 90 c.M. breedte. No. 335: zomerjurkje van katoenen ruit. Grappig is het mouwtje, dat met een tuit aan gezet is. Een wit kraagje voltooit het geheel. Benoodigd. 4.50 Meiter van 100 c.M. breed. Het kraagje kan klaar gekocht worden. Beide patronen zijn voor den leeftijd van 10 tot 15 jaar tegen den prijs van 38 ets. per stuk te verkrijgen bij do „Afdeeling Knippatronen" van de Uitgeversmaatschappij „De Mijlpaal", postbox 175 'te Amsterdam. Toezending zal geschieden na ontvangst van het bedrag, dat kan worden overgemaakt per postwissel, in postzegels of wel per post giro 41632. De lezeressen wordt vriendelijk verzocht bij bestelling niet alleen het gewen schite nummer, maar tevens de verlangde maat, d.w.z. boven-, heup-, taillewijdte, enz., benevens den leeftijd van het meisje voor wie het patroontje be stemd is, op te geven. Gelieve verder naam en adres duidelijk te vermelden. Men voorkomt daardoor onnoodige vertraging ia de opsturing, -

IJmuider Courant | 1934 | | pagina 8