1 Herstel. BEVERWIJK. HET JUBILEUM VAN DEN CHRISTELIJKEN WERKMANSBOND. Donderdagavond werd in het Hervormd Verenigingsgebouw aan de Oosterwijkstraat op feestelijke wijze het 20-jarig bestaan her dacht van de plaatselijke afdeeling van den Christelijken Werkmansbond. De voorzitter van de jubileerende afdeeling de heer J. van der Ploeg, heeft in zijn ope ningsrede een overzicht gegeven van de werk zaamheden, welke de afdeeling in deze 20- jarige periode heeft verricht. Vervolgens deed hij mededeeing van de vele ingekomen gelukwenschen, waarvan sommigen vergezeld gingen van fraaie bloemstukken. Zoo hadden o.a. de zusterafdeeling Haarlem, het provin ciaal comité en de heer Meiran, architect van het gebouw, bloemstukken gezonden. Schriftelijke felicitaties waren o.m. bin nengekomen van de gemeente Beverwijk, het hoofdbestuur, de plaatselijke afdeelingen van den Nederlandschen Christelijken Vrouwen bond en van de Ned. Herv. Meisjesvereeni- ging. Spreker besloot zijn openingswoord met een dankwoord aan ds. Krijger voor den be langrijken steun, welke de afdeeling steeds van hem mocht ondervinden en bood hem als bewijs van erkentelijkheid namens de jubileerende vereniging een bloemstuk aan. Ds. Krijger heeft daarop in hartelijke be woordingen zijn dank betuigd en bracht ver volgens de gelukwenschen over van de ker ke raadleden. De heer Visscher deed hetzelfde namens het hoofdbestuur, waarna de bondspropagan- dist, de heer Groen, in een korte feestrede de taak uitstippelde, welke ieder lid van de or ganisatie in het vereenigingsleven heeft te vervullen. Namens de afdeeling Haarlem sprak de heer Van Dalen woorden van gelukwensch, waarbij hij in herinnering bracht, dat het de bestuursleden van de afdeeling Haarlem zijn geweest, die op 14 Mei 1914 de afdeeling Beverwijk van den Christelijken Werkmans bond hebben opgericht. Spreker bood een fraai schilderij aan. Nadat tenslotte de heer Van der Linden nog het woord had gevoerd voor den Christe lijken Besturenbond en na een dankwoord van den voorzitter werd overgegaan tot het meer feestelijke gedeelte van het programma. De voordrachtkunstenaar, de heer Arie Post. heeft verscheidene gedichten voorge dragen en het Kennemerstrijkje zorgde met vroolijke muziek voor een opgewekte stem ming. Tenslotte vond de trekking plaats van de verloting, welke ter gelegenheid van het jubileum was georganiseerd. De eerste prijs, een radiotoestel, viel ten deel aan den hou der van het lot no. 926. Ds. Krijger heeft den welgeslaagden avond met gebed besloten. NAZARETH. De Kloosterstraat heeft de gedachtenis bewaard aan het vrouwen-convent, dat onder den naam Nazareth omtrent het jaar 1430 te Beverwijk gevestigd was. Verwijlde het kloos terlijk leven in het Maria-convent op den berg Sion, Nazareth daarentegen vertoefde met zijne bewoonsters in den geest op den minder bekenden berg Herman. Vandaar de benaming Nazareth in Herman. Voor de stichting van Nazareth had ook de bemiddelde Beverwijksche priester, Gerrit Vis ser. het noodige landgoed afgestaan en blijk baar zelf als eerste rector het geestelijk bestuur van het convent aanvaard. De zusters volgden in hare klooster-statuten den derden regel van Sint Franciscus en wisten in Oct. 1430 van bisschop Zweder van Utrecht te verkrijgen, dat zij onder de leiding en het toezicht gesteld werden van Windesheim, onder wiens reguliere kanunniken de kloos tertucht en 't religieuse leven meer dan elders bloeide. Van inlijving echter of incorporatie van Nazareth bij het kapittel van Windesheim is nimmer sprake geweest; zelfs was dat in 1436 door Paus Emenius IV uitdrukkelijk verboden. Den 6den Mei werd door den Utrechtschen bisschap aan het klooster der reguliere kanun niken te Beverwijk opgedragen, het nabij gelegen zuster-convent te visiteeren, de gebre ken te straffen, de priorin zoo het noodig is, af te zetten, een biechtvader aan te stellen en verder te doen wat noodig is". Daartoe be hoorde ook de inkleeding der züsters en de professie der nonnen. Doch in 1563 werd door Nazareth tot bisschop Van Nieuwland het ver zoek gericht om aan zijn rector. Willem Jansz. de macht te verleenen om nonnen, die den wettelijken leeftijd bereikt hadden tot het proefjaar toe te laten en van haar, die het proefjaar behoorlijk volbracht hadden de gelofte af te nemen, zooals dat doorgaans door haar geschiedde zonder daarbij, om on kosten te vermijden, reguliere kanunniken te moeten uitnoodigen, die volgens de kerkelijke regels en ook volgens den kloosterregel van Nazareth de plechtigheid behooren te verrich ten en bij te wonen. Bijzonderlijk erkentelijk toonden zich de zusters van Nazareth jegens Heer Gerrit die Bisschop, die ,.aen onsen huse menige trouwe dienst heeft ghedaan ende gonste bewezen poerlich om Gods wille". Blijkens een brief van de priorin, gedagtee- kend 1 Maant 1442 beloofden de zusters jaar lijks eenige H. Missen te laten lezen voor de rust zijner ziel en zijn jaargetijde te vieren „des avonds met 'n viligie van negen lessen en des ochtends met een zingende Mis van Re quiem". Op dien dag zou er vreugde zijn en dankbare herinnering zoowel binnen als buiten het klooster, daar aan de nonnen „een - guede pitancie te geven van vleesch gezoden ende ghebraden mit tarwe broot en guet bier, dat men bute zal halen" en onder de armen van Beverwijk te verdeelen. Of het penseel van Jan Cornelisz. Vemeijen voor een der beide conventen zijner geboorte stad ooit een zijner „verdienstelijke altaarstuk ken leverde, die ten deele in den beeldenstorm vernield zijn", is onbekend. Van Nazanth weet van Heussen te vermel den dat als kloosterlingen daarin leefden drie bastaard dochters van Reinout II. Heer van Brederode en Cornelia van Adichem, die niet alleefl met den naam maar ook metterdaad 'n regilieuze en Goddienende maagd was. Zij verdiende geen mindere lof door haar ervaren heid in de christelijke poëzij alsom de edelheid van haar geslacht. Om hare groote poëzij heeft de vermaarde poëet en martelaar Musius groo te kennis met haar gehouden. Zij heeft de psalmen van David in Latijnsche verzen ver taalt en andere godvruchtige werkjes in de Latijnsche taal geschreven.'' Ook heeft zij voor zich zelve, kort voor ha ren dood in het Latijn een grafdicht gemaakt, dat hier vertaald moge volgen: Cornelia gaf aan d' aarde Het lichaam, haar ziel aan God Haar vleesch vergaat tot stof cn asoh En wordt een spijs der wonnen. Geen droef gesnik, geen rouwbeklag, Geen tranen vraag ik van U thans: Doch. blijf met offer en gebed Mijn ziele steeds gedenken. Toen in 1567 het krijgsvolk van Brederode de stad binnenkwam, werden de zusters voor hun geweld door den „verwer en waker van de stede" gewaarschuwd, waardoor zij tijd vonden om hare kostbaarheden in veiligheid te brengen. Met de hervorming is ook Naza reth in Hermon ten onder gegaan DE POST MET PINKSTEREN. Het postkantoor zal tijdens de Pinksterda gen geopend zijn als op de gewone Zondagen. Op den tweeden Pinksterdag zal één brief postbestelling worden uitgevoerd. In verband hiermede zal op dien dag geen correspondentie aan het postkantoor ku.er- worden afgehaald. VOOR HET HOOGELAND. De alhier gehouden verkoop van speldjes ten bate van de vereeniging „Het Hoogeland" hetft een bedrag van f74.78 opgeleverd. DE BURGEMEESTER REIKT DE PRIJZEN UIT. Burgemeester Mr H. J. J. Scboltens heeft zich bereid verklaard om na afloop van den aarribeienwandelmarsch, georganiseerd dooi de Kennemer Wandelclub alhier, op Zondag 24 Juni in Hotel ..Oud Meerenstein" de groeps- prijzen uit te reiken. UITSLAG VERLOTING. Bij de gehouden trekking van de verloting, welke georganiseerd werd ter gelegenheid van het 20-jarig bestaan van den Chr. Werkmans bond vielen de prijzen op de nummers 158 452 430 368 382 379 843 126 1012 657 417 706 192 544 260 898 160 612 460 246 402 577 407 726 926 509 605 228 179 494 224 904. Het radiotoestel, de hoofdprijs, viel ten deel aan den heer van Wijngaarden alhier op no. 926. SCHOOLFEESTEN. Het jaarlijksche schoolfeest van de scholen 1 en 3 is vastgesteld op 20 Juli a.s. De leer lingen van school 4 zullen weer verscheidene uitstapjes maken, aansluitend bij het onder wijs. De kinderen, die de school voor Buitenge woon Lager Onderwijs bezoeken zullen even eens een reisje maken. DE BURGEMEESTER MET VERLOF. Burgemeester Mr. H. J. J. Scholtens heeft de gemeente met verlof verlaten. Het hoofd der gemeente blijft tot 11 Juni afwezig. Loco-burgemeester is wethouder J. F. Braun. Een lezer, die fhij zegt het), Getrouw mijn rijmen leest. Schrijft: met uw weerboutade, Zijt gij wat gauw geweest. De Bilt zegt nu: 't wordt zachter, De zon schijnt door mijn ruit, En ik ga met Pinkster, Gelijk mijn kachel, uit. De lucht is nog wat vlekkig, Maar toch in hoofdzaak blauw, Neen. waarlijk, waarde rijmer, Gij moppert wat te gauw. Ik hoop dat hij gelijk krijgt, Maar, als 'k me ook vergis, Men meet den dag niet loven, Voordat het avond is. Men moet hem ook niet laken, Zegt u misschien tersnêe, Accoord, maar dan tenminste Valt het nog dikwijls mee. En dan, geachte lezer, Gij moest mij dankbaar zijn, Hoe komt het eensklaps zachter, Vanwaar die zonneschijn? Ik wil me niet verheffen, Maar 't kan toch niet weerlegd, Dat ik het voor u allen Eens stevig heb gezegd. Eén dag na mijn boutade Is 't zonnig weer er weer Maar noemt u het maar toeval Ik heb geen zucht naar eer. NAAR HET CONCOURS. Het Chr. Gemend Koor „De Lofstem", diri gent de heer H. van Dijk zal op den Tweeden Pinksterdag deelnemen aan het Zangconcours te Zeist, uitgeschreven door het Chr. Gemengd Koor „Excelsior" aldaar. „De Lofstem" zingt in de tweede afdeeling als verplicht werk „Zwaluw" van H. Dijkstra en als nummer naar keuze „Morgen" van Fred. J. Roeske. JAARVERGADERING VAC ANTIEKOLONIES. In de jaarvergadering van de afdeeling Be verwijk en omstreken van het Centraal Ge nootschap voor Kinder-Herstellings- en Va- cantiekolonies bracht de heer N. van Leeuwen het financieel verslag uit. Daaruit bleek, dat de ontvangsten f 1979,18 hadden bedragen en de uitgaven f 1993,37, waardoor een nadeelig saldo van f 14.19 ontstaan was. Het tekort van 1932 was f 171,89, zoodat in totaal nog voor f 186,08 dekking moest worden gevonden. Uit het jaarverslag van de secretaresse, Mej. Helmers, bleek, dat het ledental met 6 was gedaald. Uitvoerig stond de secretaresse stil bij de vele belangrijke dingen, welke zich in de 25 jaren, dat de afdeeling bestaat hebben voor- In 1933 werden 31 kinderen naar kolonie huizen uitgezonden, 115 kinderen gingen naar het strand. Aan Mej. Helmers werd dank gebracht voor haar verslag, alsmede voor het vele belangrijke werk, dat ze voor de afdeeling verricht. De begrooting voor 1934 werd vastgesteld op f 1785 in ontvangensten en f 1685 in uitgaven, met een tekort dus van f 86,08. Bij de bestuursverkiezing werd Mej. Hel mers bij acclamatie herkozen. Mevr. Lomme en Mevr. He ij mans werden gekozen in de vacatures ontstaan door het niet herkiesbaar zijn van de dames A. Bratvan Wijk en Allan. BEVOLKING. Ingekomen: G. Kroon, dienstbode, Zeeweg 92, van Assendelft. A. C. Vermeulen, winkel juf fr„ Strick v. Linschotenstraat 1, van Me- dembllk. J. E. KuiperGrimme, huishoudster, Baanstr. 12, van Amsterdam. J. Vuijk, mon teur, Hoflanderweg 15, van Alkemade. G. Boots, slagersknecht, Alkmaarscheweg 17, van Hoorn. L. Hendrikse, onderwijzer, Peperstr. 22. Koning Leopold tijdens zijn bezoek aan de mijn Paturage, waar een groot aantal mijnwerkers en eenige ingenieurs, tengevolge van twee explosies achter elkaar, het leven verloren. van Nederhorst den Berg. Sj. Tuinstra. weg- j werker, Boeweg 33a, van Bolsward. P. D'heer (huisvr. van Sj. Tuinstra) zonder, Boeweg 33a, van Sneek. C. Th. Hoffs, kleermaker, Zeeweg 110, van Doetinchem. S. W. de Vries, monteur, Patersweg 50, van Haarlem. D. M. Hooft, smid, Strick v. Linsch.str. 39, van Amsterdam. F. S. Ockers, metselaar, Strick v. Linschotenstr. 36, van Velsen. C. A. Hoogeland, boekhouder, Strick v. Linsch.straat 60, van Wijk a. Zee en Duin. F. Th. van Pelt, vertegenwoordiger, Strick v. Linsch.straat 53, van Zaandam. J. M. Kabalt, reiziger, Woonwagenkamp, van Amsterdam. M. Kappenburg, dienstbode, Bree- straat 87, van Langweer. J. C. Bruins, zonder, Hobbestr. 36, van Wijk aan Zee en Duin. Vertrokken: L. Pleeging, los arbeider, naar Den Haag, J. v. Catsstr. 271. E. A. Lohman, los arbeider, naar Wijk aan Duin, Regulierstr. 50. B. van den Burg, fabr. arbeider, naar Wijk aan Duin, Groeneweg 129. P. W. Hagedoorn, opzich ter, naar Amersfoort, Dupontl. 3. J. C. Wasse naar, zonder, naar Den Haag, Soestdijksche- kade 704. A. J. van Leeuwen, groentehandelaar, naar Wijk aan Duin, Boeweg 47. H. G. IJzelen- doorn, dienstbode, naar Velsen, Wijk aan Zeeërweg 156. SANEERING BLOEMISTERIJ. De districtscommissie voor de saneering van de bloemisterij zal ter voorlichting aan be langhebbenden zitting houden in de veiling ,,'t Centrum" Koningstraat 40, op Woensdag 23 Mei a.s., van des voormiddags 10 uur tot des namiddags 5 uur. FEESTAVOND ST. JOZEFGEZELLEN. De St. Jozefgezellen-vereeniging heeft in het K. S. A.-gebouw een feestavond gehouden voor de leden en hun huisgenooten. Het programma werd door de ontspannings clubs verzorgd en bood zeer bonte afwisseling. In de eerste plaats trad de populaire mond- accordeonclub op die onder aanvoering van den heer Tervoort een drietal populaire mu ziekstukjes ten gehoore bracht. De zangclub „Onze Gezellen" oogstte veel succes met „Ave Verum" van Wierts, „Anne Marieke" van C. van Beek en „Domme Hans" van P. Kuntze. De Gezellen tooneelcïub „St. Paulus" be zorgde de toeschouwers „een vroolijk uurtje" met de klucht van denzelfden naam. Het stuk je werd goed gespeeld en er werd daverend gelachen. Dat geschiedde in niet mindere mate om het kluchtspel „In de zilveren haas". Het. was een vroolijke avond, die met een dankwoord werd gesloten. KENNEMER OUDHEIDKAMER De Kennemer Oudheidkamer ontving het navolgende ten geschenke: van den heer P. J. J. Haanen, een door dezen als ooggetuige vervaardigde gekleurde teekening van den in 1912 in brand staanden Wijker toren en een fotografie van de th.ans gesloopte buiten plaats Meer vliet; van den heer Chr. v. d. Wal een steenen tabakspijpje, dragende het getal 1817; van den heer P. Kelder, een paar antieke versierde kindersokjes. R.K. COÖP. TUINDERSVEREENIGING „KENNEMERLAND" 18 Mei 1934 Spinazie per kist f0,25f0,75 Sla per kist f 0.35f 1,10 Postelein per kist f0,50f0.60 Wortelen per bos f 0,12f 0,26 Rabarber per bos f 0,01f 0,03 Raapstelen per bos f 0,02f 0.03 Asperge I Dik Wit -per bos f 0,40—f 0,52 Asperges II D. BI. per bos f 0,30f 0,39 Asperges HI Dun W. per bos f 0,14—f 0,22 Radijs per bos f 0,02f 0, 3 172 Pieterselie per bos f 0,02f 0,04 Selderie per bos f 0,02f 0,03 Prei per bos f0,10f0,14 Bloemkool I per stuk f 0,18f 0,27 Bloemkool H per stuk f 0,12f0.16 Witlof I per K.G. f 0,10 Uiien per K.G. f 0,03 Aardbeien p. doosje f 0,22f 0,34 Komkommers per stuk f 0,06f 0,17 Peulen per K.G. f0,60—f0,68 „SNEEUW DEKT DEN GROND...." MAAR HET ZIJN AARDBEIENBLOESEMS. De aardbeienvelden in Kennemerland heb ben zich weer in het feestkleed gestoken, een kleed van duizenden witte bloempjes met gele hartjes, die straks den bodem zullen vormen voor het sappige product der geést\~onden. op eenigen afstand beschouwd geeft een bloeiend aardbeienveld met zijn kleed van smetteloos wit den indruk, alsof een lichte fijne sneeuw er op is neergedaald. Vooral de vroege soor ten bloeien nu weelderig en ook in de latere soorten kiemt het jonge leven. Wat de Betuwe aan schoonheid biedt in bloeiende vruchtboo- men. dat geeft midden-Kennemerland in zijn bloeiende aardbeienvelden. De sneeuwwitte velden houden in den bloeitijd de belofte in voor de toekomst al wil dat allerminst bette kenen, dat van een weelderigen bloei ook een rijke oogst het gevolg zou moeten zijn. Het is nog van allerlei omstandigheden afhankelijk of ieder bloempje wel inderdaad een vrucht zal opleveren. In de eerste plaats4;, is de nachtvorst de ge vreesde belager van de bloesems en het zou de eerste maal niet zijn, dat in één nacht al deze schoonheid door een nachtvorst werd ver nield. Vervolgens kan de z.g.n. „rijp" duchtig in het gewas huishouden. Als straks de bloem bodems gaan zwellen en zwellen, om lang zamerhand den vorm van aardbeien te gaan aannemen, dan is, indien althans voldoende regen is gevallen, zoel en zonnig zomerweer noodig om het rijpingsproces tot een goed ein de te brengen. Maar toch zal de tuinder altijd graag zien, dat zijn aardbeien rijk bloeien ook al valt clan omtrent het „beschot" van den oogst nog bit ter weinig te zeggen. De landman leeft nu eenmaal „op hoop van zegen". Voor den wandelaar levert een bloeiend aardbeienveld altoos een mooi schouwspel op. Men kan er thans in en om Beverwijk ten volle van genieten. Het is aangenaam wande len tusschen de welverzorgde tuinen langs wegen, die niet overdruk worden bereden Het „aardbeiengebied" in Wijk aan Duin kan men doorkruisen door een wandeling te ma ken langs Creutzberglaan, Bankelaan, Ver lengde Groenelaan terug naar Beverwijk. Wil men de wandeltocht verder uitstrekken, dan volge men den Groeneweg om langs den Rijks straatweg en den Grooten Houtweg naar de centrum-gemeente terug te keeren. Een weliswaar „stevige" maar zeer dankbare wandeling is mogelijk, wanneer men vanaf de Bankelaan de Gladiolenlaan volgt om ver der langs den Kleinen Houtweg, of naar ver kiezing de Luttik Cie op den Rijksstraatweg te komen. Dan vervolgt men zijn weg langs de Marquettelaan en het kasteel „Marquette" naar het dorp Heemskerk Door de Gerard van Assendelftstraat, den Jan van Kuikweg cn de Maerten van Heemskerkstraat te nemen, voert de tocht langs vele bloeiende aard beienvelden. Natuurlijk is het ook mogelijk deze mooie tocht per rijwiel te maken. Het moge waar zijn, dat de aardbeienteelt in Kennemerland in den loop der laatste tien jaren belangrijk is ingekrompen, uit de vele bloeiende velden blijkt wel, dat desondanks de cultuur van deze vrucht, die merkwaardiger wijze onder de tuinbouwproducten gerang schikt wordt, in deze streken nog altijd zeer belangrijk is. En dan kan het inderdaad juist zijn, dat Kennemerland in kwantiteit over vleugeld is, in kwaliteit staan de „Wijker aard beien" nog altijd aan de spits. Maar om te proeven in 't nog te vroeg, althans voor 't pro duct van den vollen of kouden grond. ARROND.-RECHTBANK. DIEFSTAL VAN KOLEN TE IJMUIDEN. Donderdag stonden twee bewoners van IJmuiden terecht, omdat zij zich schuldig ge maakt zouden hebben aan diefstal van kolen. Zij waren door een politie-agent betrapt, ter wijl zij eenige zakken met kolen vervoerden. De verdachten beweerden voor de rechtbank, dat zij de kolen opgeraapt hadden bij den slakkenberg van de hoogovens, maar de politie constateerde, dat de kolen bestrooid waren met kalkpoeder en dit zou er op wijzen, dat de kolen afkomstig waren van een steen- kolenbewaarplaats bij het pompstation, want daar heeft men opzettelijk de kolen met kalk bestrooid, om diefstal te kunnen constateer en, terwijl bij den slakkenberg geen spoor van kalk te vinden was. Trouwens daar waren ook geen kolen van de soort als de zakken bevatten, aanwezig De Officier van Justitie achtte het bewijs dan ook geleverd en eischte voor ieder der verdachten een maand gevangenisstraf DE VERDUISTERDE STOFZUIGER. Vervolgens stond een jongmensch uit IJmui den terecht, die als vertegenwoordiger van een handelaar in stofzuigers en andere apparaten was werkzaam geweest. Als zoodanig had hij eenige stofzuigers onder zijn berusting. Hij verkocht er een onder de waarde en behield het geld voor zich, maar aan zijn patroon deelde hij mee den stofzuiger in huurkoop te hebben verkocht en hij toonde een deswege opgemaakt contract, waarna hij f 6 provisie ontving, terwijl hij f 4 stortte als eerste afbe taling. Toen hij wat later bemerkte, dat zijn patroon het bedrog zou ontdekken, want deze zou naar het in 't contract genoemde adres gaan en dan ondervinden, dat daar geen per soon van den naam als in 't contract vermeld, woonde, bekende hij een valsch contract te hebben opgemaakt. Aanvankelijk wilde de patroon de zaak rege len, maar toen de jongeman in gebreke bleef om te betalen, deed hij aangifte. De verdachte bekende en had niet veel anders te zijner verantwoording in te brengen dan dat hij geldgebrek had. De officier hield er rekening mee, dat de zaak aanvankelijk niet vervolgd had zullen worden en dat verdachte niet ongunstig be kend stond, waarom hij f 25 boete eischte. De verdediger Mr. v. d. Goot drong op een voorwaardelijke straf aan, aangezien verdachte zonder inkomsten is en niet is te zeggen, wan neer hij wat zal gaan verdienen. Voorts be streed pleiter de dagvaarding, omdat de valschheid in geschrifte, welke ten laste is ge legd, de hoofdzaak niet is, 't is hier verduiste ring en het geschrift was niet er op berekend nadeel te berokkenen. AGENDA VOOR VELSEN EN IJMUIDEN ZATERDAG 19 MEI Thalia Bioscoop: „De Blonde Engel". 8 15 u. Bioscoop „De Pont": Hartsgeheimen" 8 uur. ZONDAG 20 MEI (le Pinksterdag.) Thalia Bioscoop: 3 en 5 uur Matinee, 8,15 uur: „De Blonde Engel". De Bijenkorf: Damesstrijkje. Bioscoop de Pont: 2.30 en 5 uur: Matinée. 8 uur: Gewoon programma. MAANDAG 21 MEI (2e Pinksterdag.) Thalia Bioscoop: 3 en 5 uur Matinée, 8.15 uur: „De Blonde Engel". De Bijenkorf: Damesstrijkje. Bioscoop de Pont: 2.30 en 5 uur: Matinée. 8 uur: Gewoon programma. SCHEEPVAARTBERICHTEN HOLLAND—AMERIKA LIJN. Delftdijk, Vancouver n. Liverpool en Rott. 17 (1.19 v.m.) 1300 mijl West van Valentia. Beemsterdijk 18 v. N.-Orleans te Rotterdam. Bilderdijk, Philadelphia n. Rotterdam 16 (11.7 n.m.) 580 mijl Z.W. van Valentia. Lochgoil, Rott. n. Vancouver 16 te San Franc. Lochkatrine Vancr. n. R'dam 17 v. Liverp. HALCYON LIJN. Stad Amsterdam 18 v. Oxelosund te R'dam. Stad Haarlem, Melilla n. Rott. p. 17 Gibraltar Stad Dordrecht 17 van Melilla n. Rotterdam. Flensburg 18 Mei van Narvik te Vlaardingen. Stad Arnhem 17 v. Oxelosund n. Rotterdam. Stad Zwolle, Gefle n. Vlaard. p. 18 Brunsb. HOLLAND—OOST-AZIë LIJN. Zuiderkerk (thuisreis) 18 Mei van Shanghai. Serooskerk (thuisreis) 16 van Yokohama. Ouderkerk (thuisreis) pass. 17 Mei Gibraltar. Gaasterkerk (thuisreis) 17 van Port Said. Arendskerk (uitreis) pass. 17 Mei Gibraltar. HOLLAND—AFRIKA LIJN. Klipfontein Beira n. Rott. 16 v. Mozambique. Nieeuwkerk Beira n. R'dam p. 17 Ouessant. KON. NEDERL. STOOMBOOT MIJ. Titus 17 Mei van Algiers naar Rotterdam. Tiberius, Valencia n. Amst. p. 18 Ouessant. Orpheus 18 Mei van Kopenhagen te Aarhuus. Ganymedes 18 Mei van Stamboul te Bourgas. Merope 18 Mei van Venetië te Setubal. Calypso 18 Mei van Triest te Fiume. Nereus, Amst. n. Kopenh. p. 18 Holtenau. Amazone 18 v. Rott. n. St. Ubes. Boskoop 18 van Chili te Antwerpen. Bodegraven 17 v. Amstm. te Valparaiso. Stella 18 v. Tanger n. Algiers. Colombia 18 v. Amstm. n. W.-Indië. Alkmaar, Chili n. Amstm. 17 v. Cristobal. Rhea 18 v. Tarragona n. San Carlos. Ariadne 18 Mei van Amsterdam te Hamburg. Baarn 16 Mei van Tocopilla naar Mollendo. Barneveld 18 van Hamburg te Antwerpen. Hebe 17 Mei van Oporto naar Vigo. Helder 17 van Amsterdam n. San Juan (P.R.) Juno 18 Mei van Savona te Amsterdam. Orestes 17 Mei van Bourgas te Calamata. Oranje Nassau, West-Indië n. Amsterdam 17 (3.1 v.m.) 250 mijl Z.W. van Niton. Telamon 17 Mei van Hamburg te Amsterdam Venezuela 17 van West-Indie te Amsterdam. KON. HOLLANDSCHE LLOYD. Zaanland (thuisreis) 17 Mei van Santos. Flandria (uitreis) 17 Mei van Southampton. Montferland (thuisreis) 18 te Amsterdam. Gaasterland (uitreis) 16 Mei 6.54 n.m.) 100 mijl Z.W. van Land's End. NEDERL. IND. TANKSTOOMBOOT MIJ. Agatha 16 v. Singapore naar Pladjoe. Agnita 12 te Houston, naar Lands End v.o., waarsch. Engeland en Rouaan. ROTTERDAMSCHE LLOYD. Baloeran (uitr.) 18 v. Marseille. Indrapoera (thuisr.) 18 Mei van Singapore. Kota Agoeng (thuisreis) 18 van Belawan. Palembang (uitreis) pass. 17 Mei Kaap Bon. Garoet (uitreis) 17 Mei van Belawan. ROTTERDAM—ZUID-AMERIKA LIJN. Alwaki (thuisreis) 17 Mei te Santos. Alcyone (thuisreis) 19 Mei verwacht. STOOMVAART MIJ. OCEAAN. City of Athens Dairen n. Rott. 18 te Pt. Swet- tenham. Dardanus, Rotterd. n. Japan 17 te Shanghai. Alcinous, Amsterdam n. Java p. 17 Gibraltar. Hector, Japan naar Rotterdam 18 te Penang. Benvannoch. Japan n. Londen en Rotterdam passeerde 18 Mei Dungeness. STOOMVAART-MIJ. NEDERLAND. Tajandoen (uitreis) pas.. 17 Mei Ouessant. Poelau Roebiah (thuisreis) 18 Mei te Genua. Tawali (thuisreis) 17 Mei te Suez. Joh. v. Oldenbarnevelt, Batavia n. Genua 18 v. Port Said. Ernstige aanvaring. Het Nantucket-vuurschip (bij de Amerikaan sche kust) is door het Britsche stoomschip Olympic aangevaren en tot zinken gebracht, waarbij zeven opvarenden het leven verloren. Er komt verbetering, De Hamburg—Süd—Amerikanische Dampf- schiffahrt Ges. heeft haar balans over het afgeloopen boekjaar kunnen afsluiten met een overschot van 50,4 millioen Mark. nadat 2,2 millioen Mark waren gebruikt voor af schrijvingen. In het jaar tevoren had men een verlies van l',9 millioen Mark, welke uit de reserves konden worden gedekt. De schade is ernstig. Het Engelsche stoomschip Luimneach, dat zooals wij eerder meldden op reis van hier naar Limerick met schade door aanvaring met een Engelschen torpedojager te Dartmouth was binnengeloopen, is nu naar Southampton vertrokken om daar de zeer ernstige schade te doen herstellen. Houtvaart met zeilschepen. Bij de oudere generatie van thans zal nog goed in het geheugen liggen hoe vroeger bij de opening der houthavens in Scandinavië in een paar dagen tijds van uit Nederland vele bekende houtsleepers in zee staken. Uit een blad van precies vijftig jaren gele den noteeren wij, dat van IJmuiden vertrok ken de zeilschepenDrie Gezusters, kapt. Rab; Brouwershaven, Teensma en Gerredina Wilhel mina, Meyer, alle naar Kroonstad. De Waal- stroom, kapt. Manje en Catharina Helana, Brouwer, vertrokken naar Riga. De Anna Bertha, Valk, vertrok naar Hernösand ter wijl de Gerrit Willem, Visser naar Pertio- viken ging. Kapt. Teensma was met zijn schip Jeanette Agnes naar Frederiksstad gegaan om te laden. Ook uit Harlingen, Nieuwediep, Delfzijl en Rotterdam vertrokken de zeilschepen, welke den geheelen winter werkeloos in de havens hadden gelegen, zoowel Nederlandsche als buitenlandsche, weer naar zee. Toeristen veis. Het motor-passagiersschip Christiaan Huy- gens vertrok Vrijdagavond voor een toeristen- reis naar de Noorsche fjorden. In aanvaring geweest. Wij meldden eerder dat het groote Engel sche jacht Oceana van hier te Antwerpen was aangekomen met gebroken boegspriet. Het blijkt nu dat het schip nabij Hansweert in aanvaring is geweest met de sleepboot Zee hond en daardoor de schade beloopen had, Verbeterd kustlicht. Het versterkte en gewijzigde kustlicht van West Schouwen zal ongeveer 23 Juni a.s. in dienst worden gesteld ter vervanging van het huiplicht. Bijzonderheden zijn vermeld in de B. a. Z. van Donderdag.

IJmuider Courant | 1934 | | pagina 6