1 ui De bevolking van N.O.-Inyië. Staatsgreep. De Bulgaarsche staatsgreep blijkt lang niet zonder humor te wezen. Men is in den Balkan vaak een beetje haastig en heetgebakerd bij zijn regeeringswisselingen, en de revolvers gaan er nog veel gauwer af dan in hyper- beschaafde landen zooals Duitschland. Maar ditmaal heeft men in Sofia blijkbaar ge meend, het eens op een erg-nette manier te moeten doen, en de rest van de wereld bepaald een voorbeeld gesteld. Het zal allicht navol ging vinden, want de nieuwe methode werkt bloedeloos zoowel als humoristisch. Wat is bijvoorbeeld simpeler middel, om een premier te laten aftreden, dan eenvoudig zijn telefoon te blokkeeren? Toen meneer Moesjanof 's morgens troepen langs zijn huis zag marcheeren en naar zijn telefoon snelde kreeg hij uit dat toestel vriendelijk ten ant woord, dat particuliere verbindingen niet ge geven mochten worden. „Maar ik ben de premier Moesjanof!" riep hij en de telefoon antwoordde even vriendelijk: „Nee hoor, u bent geen premier meer". Nu. dat was dat. Wat kon Moesjanof verder doen? Gaan ontbijten, een rustig gevoel krijgen dat-ie d:r zoo ineens maar vanaf was. zich door mevrouw Moesjanof laten felicitee- ren dat 't zoo rustig was gegaan en op haar uitnoodiging naar de leveranciers wandelen om de boodschappen te doen, die anders per telefoon werden verricht. Hij had nu toch niets meer omhanden. U denkt misschien dat hij het niet zoo plezierig opgevat heeft, maar mij lijkt de kans groot. Want- hoe is het met de nieuwe minis ters gegaan? Uit hun slaap-der-onschuld ge wekt door politieambtenaren, werden zij ge vankelijk naar het hoofdbureau vervoerd. Sommigen hunner dachten dat zij gearres teerd werden, maar toen zij op het bero aan kwamen deelde de hoofdcommissaris hen op barschen toon mede, dat zij de nieuwe minis ters waren Dit is wat men in ons vaderland noemt: een heele goede. Het werpt tevens een eigenaardig licht op de in Bulgarije bestaande animo voor het ministerschap. Men kan er zonder eenige bizondere herseninspanning uit aflei den, dat de Bulgaar niet erg verzot is op het baantje van minister. Vermoedelijk opent het, op grond van betrouwbare historische ge gevens, allerlei gevaarlijke verschieten. Der halve brengt men hem op naar 't bero en beveelt hem eenvoudig zijn volk te regeeren Best mogelijk dat de nieuwe Excellenties, hun woningen teruggekeerd na een dag vol wilde opwinding en angstigen twijfel, zich in den familiekring in wanhoop met de vuisten voor het hoofd hebben geslagen en gekreten Waren we maar gearresteerd! Helaas.het is veel erger dan dat! Wij zijn de regeering! Wee ons, en wee ons nageslacht tot in de zooveelste generatie! Dit vergeeft het dank bare volk ons nimmer!" Enzoovoorts. Wij weten weinig van de Bulgaren. Hun hoofdstad heet Sofia, zij doen veel aan revo luties en het is kras dat zij nu al in zestien jaar geen oorlog hebben gehad, hun koning heet Boris en is niet bang van aard, en zij eten veel yoghurt waardoor zij stokoud wor den, mits zij niet aan politiek doen en zorgen dat zij afgekeurd worden voor het leger. Het blijkt nu dat zij ook gevoel voor humor heb ben. Wie weet, misschien leeren we binnen kort weer wat nieuws over hen. Nu hebben ze ook een dictatuur. Het is nog niet erg duidelijk wie eigenlijk de dictator is, koning Boris of de nieuwe premier, meneer Georgieff, die volgens Bulgaarsche opvat tingen een republikein moet wezen. Erg dui delijk schijnt dit niet. Men krijgt den indruk dat een nieuwe staatsvorm gevonden is, een soort gelukkig mixtum van de absolute mo narchie, de burgerlijke dictatuur en de re publiek. Het klinkt wel wat raar, maar is er eigenlijk nog wel iets raars onder de zon? In elk geval is het oude régime dood. De grondwet is buiten werking gesteld, een nieu we is er niet, en de ministers krijgen van den hoofdcommissaris natuurlijk geen kans om de beenen te nemen. Het komt mij voor, tus- schen twee haakjes, dat de hoofdcommissaris ook nogal iets te beteekenen heeft in de dic tatuur. Hoe zit die nu in elkaar? Ontstaat hier het regeeringsstelsel, ook in Duitschland blijk baar min-of-meer in wording, van den Veel- hoofdigen Dictator? De Fransche revolutie noemde zooiets een comité van Openbaar Welzijn, en wachtte niet lang met het te guillotineeren. Napoleon noemde het een Con sulaat, en haastte zich zijn mede-consuls af te danken. Zoo kunnen we ons op historische gronden de vraag stellen wie er over zal blij ven: koning Boris, Georgieff of de hoofd commissaris, en de tweede vraag of er über haupt een van die drie over zal blijven. Maar tot dusver is alles snel, netjes en bo vendien grappig verloopen. En 't is mogelijk dat vele ministers in niet-balkanische landen, lezend hoe 't gegaan is, gezucht hebben: „Als ik alles vooruit geweten haddan hadden ze mij ook op moeten brengen om me tot dit verwenschte baantje te dwingen..." R. P. BEVERWIJK. TWEE GOUDEN BRUIDSPAREN. Op Dinsdag 29 Mei zal het echtpaar J. de Wildt en K. de Wildt-Zuiderduin zijn gouden huwelijksfeest vieren. Het bruidspaar is woon achtig bij een der zoons. Hoflanderweg 22. Vrijdag 1 Juni is het feest in de Graafwijk straat. Op dien datum is het een halve eeuw geleden, dat de heer P. van Fucht in het hu welijksbootje stapte met mej. J. Spoelstra. Deze gouden bruidegom was 56 jaren werk zaam in de marmerfabriek der firma Cool. Het juiste adres van dit tweede gouden paar is Korte Graafwijkstraat no. 14. JAARVERGADERING VAN DE R.-K. COÖP. TUINDERVEREENIGING „KENNEMER- LAND". De jaarvergadering van de R.-K. Coöp. Tuindersvereeniging „Kennemerland" wordt op Vrijdag 25 Mei 1934 des avonds om zeven uur in de veilingzaal boven het veilingsge bouw aan de Breestraat gehouden. De agenda vermeldt o.m. als punten van behandeling: 1. Opening. 2. Notulen. 3. Jaarverslag van den Directeur. 4. Rapport Accountant en Balans per 31 December 1933. 5. Vaststelling der rekening 1933 en van be stemming van het batig saldo ingevolge art. 23 der statuten. 6. Mededeelingen. 7. Verkiezing Voorzitter. De voorzitter treedt telken jare af en is terstond herkiesbaar. (Art. 11 statuten). 8. Verkiezing bestuursleden. a. Wegens periodiek aftreden van de hee- ren: IJ. Schuyt, P. Stam. C. Baltus en H. Zo merdijk. allen herkiesbaar. Verkiezing commissarissen wegens pe riodiek aftreden van de heeren F. Heeremans J. v. d. Peet, eveneens herkiesbaar. 10. Aanwijzing van een lid voor den Raad van commissarissen der N.V. Bloembollenvei ling Beverwijk. 11. Benoeming van drie personen als leden eener commissie van bijstand, voor de N.V. Bloembollen veiling Beverwijk, voor welke commissie de Vrije Veiling twee personen be noemt. De punten 10 en 11 houden verband met de overeenkomst, aangegaan na de dading tus- schen de veilingen en de Spaarnebank N.V. In de parochiekerken van Beverwijk, Wiik aan Zee, Heemskerk. Driehuis. Velsen-N., Limmen, Castricum en Assendelft worden op dien dag Missen gelezen voor de geestelijke en tijdelijke belangen der leden. De ..Vrije Veiling" houdt Donderdagavond haar jaarvergadering. KOOPtlEDENVEFFENTGTNG „HANDELS BELANGEN. De jaarvergadering van de koopliedenver- eeniging „Handelsbelangen", afdeeling Be verwijk van den Bond van Kleinhandelaren in groenten en fruit wordt a.s. Donderdag avond in het café van den heer Schoenma ker aan de Meerstraat gehouden. In deze bijeenkomst zullen de secretaris en de penningmeester de gebruikelijke jaarver slagen uitbrengen. Vervolgens zal het rapport der saneerines-commissie worden behandeld. Daarna wordt een bestuursverkiezing gehou den wegens periodieke aftreding van de hee ren Joh. Slotemaker, C. Kuiper en L. Henne- man. BLOEMPJESDAG. Ten bate van de Stichting ter verpleging van lijders aan vallende ziekte te Haarlem en Heemstede zullen Woensdag in onze ge meente met toestemming van het gemeente bestuur bloempjes worden verkocht. MARKTBERICHTEN. R.-K. Coöp. Tuindersvereeniging „Kenne merland". 22 Mei 1934. Sninazie per kist 2080 Sla per kist 2065 Postelein per kist 3555 Wortelen per bos 1221 Rabarber per bos 13 Raapstelen per bos 23 Asperge I d. wit 3036 Asperge II d. bl. per bos 2228 Asperge III dun. w. per bos 1218 Radijs per bos 34 Pieterselie per bos 45 Selderie per bos 23 Bloemkool I per stuk 1418 Bloemkool II per stuk 812 Witlof per K.G. 5—7 Aardbeien per doosje 1427 Komkommers per stuk 511 Tomaten br. per K.G. 45 Dikke boonen per K.G. 76 INVENTARISATIE VAN LAND- EN TUINBOUW. Tusschen 14 Mei en 1 Juni wordt vanwege de Gewestelijke Landbouw-Crisis-organisatie een Algemeene inventarisatie gehouden van land- en tuinbouw. Onder deze telling vallen allen, zoowel natuurlijke personen (mannen en vrouwen) als rechtspersonen, o.m. publiek rechtelijke lichamen, vereenigingen en stich tingen. die als georganiseerde zijn of moeten worden aangesloten bij een crisisorganisatie of die kippen voor den verkoop van eieren of meer dan één schaap houden. Tevens zal gelegenheid worden gegeven tot het indienen van een aanvrage tot toelating als georgani seerde bij een gewestelijke Landbouw Crisis organisatie. Belanghebbenden, die onder deze telling val len en niet voor of op 1 Juni door een der tellers vanwege een gewestelijke organisatie is bezocht, dient zich zoo spoedig mo gelijk bij de Landbouw-Crisisorganisatie in de provincie, waarin zijn bedrijfsgebouwen gelegen zijn, aan te melden. R.K. METAALBEWERKERS. Donderdagavond vergadert de afdeeling Beverwijk en omstreken van den R.K. Metaal bewerkersbond „St. Eloy". Na afhandeling van het huishoudelijk deel der agenda zal de heer Steinmetz, lid van het hoofdbestuur, een inleiding houden houden over het onderwerp „Wat doet nu de bond". TENTOONSTELLING VAN WERK STUKKEN. De jaarlijksche tentoonstelling van werk stukken, vervaardigd door de leden van de huisvlijt-cursussen der Katholieke Jeugd Centrale in de parochie van O.L. Vr. van Goeden Raad zal a.s. Zondag 27 Mei in de patronaatzaal worden gehouden. KERKELIJKE FEESTDAG. Op Zaterdag 26 Mei zal een plaatsgenoot, de Eerw. heer A. Bisschop in de Kathedrale kerk „St. Bavo" te Haarlem uit de handen van Mgr. J. D. J. Aengenent, bisschop van Haarlem de priesterwijding ontvangen Zondagmorgen te 10 uur zal de neonist in de St. Agathakerk zijn eerste plechtige Mis celebereeren. WIJK AAN ZEE EN DUIN DE VROUWENVERREENIGING GAAT UIT. De leden van de Christelijke Vrouwenver- eeniging „Dient elkander in de liefde" zul len op Woensdag 6 Juni een uitstapje maken naar de schoone omgeving van Zeist-Drie bergen. De reis wordt gemaakt per autocar. AGENDA VOOR VELSEN EN IJMUIDEN WOENSDAG 23 MEI Bioscoop de Pont: „Hartsgeheimen" en .Bommen op Shanghai". 8 uur. ST. CECILIA BEHAALT TWEE EERSTE PRIJZEN. Op het Nationale Muziek Concours te Rhe- nen behaalde het fanfarecorps „St. Cecilia" in den Concertwedstrijd den len prijs met 320 punten in de 2e afdeeling. In den verplichten marschwedstrijd werd de 1ste prijs met 52 punten behaald. AGENDA TE HAARLEM Heden: WOENSDAG 23 MEI Luxor Sound Theater: „Storm at Daybreak" en „Kom je haast trouwen?" 2.30 en 8'. 15 urn:. Rembrandt Theater: „De Jantjes". Op het tooneel: persoonlijk optreden van de filmster Trude Berliner in haar sketch „Catharina de Kleine". 2.30, 7 en 9.15 uur. Palace: „Ich kenn' Dich nicht und liebe Dich". Op het tooneel: Chatam Comp., Slavo nic Rhapsody. 2.30, 7 en 9.15 uur. DONDERDAG 24 MEI Schouwburg Jansweg: Liefdadigheidsvoor stelling Haarlem's Tooneel. „De Jantjes". 8 u. Bioscoopvoorstellingen. De Hamburg—Amerikalijn heeft een nieuw motorschip in dienst gesteld, de „Königin Luise". Ter juiste beoordeeling van tal van vragen, die zich onwillekeurig naar voren dringen, wanneer men over Java en Sumatra reist, is het absoluut noodzakelijk zich een beeld te kunnen vormen van den omvang en den groei der verschillende bevolkingsgroepen in deze landen. De afzetmogelijkheid van verschillen de producten hangt daarmede immers samen, het moeilijke probleem der geneeskundige verzorging, het vraagstuk van het onderwijs, de mogelijkheid tot steun verleening aan werk- loozen, enz. De ter beschikking staande cijfers moeten evenwel met- de noodige reserve gebruikt wor den, vooral die welke van oudere datum zijn Men kan dat eerst ten volle beseffen, wanneer men in Ind'ië zelf gereisd heeft, wanneer men het geluk heeft gehad zooals ik om Java van Batavia tot Banjoewangi te doorkruisen, In het onderstaande zijn een aantal ver gelijkende cijfers verwerkt, die een vollediger beeld geven van de huidige posiitie van het be volkingsvraagstuk 1). De vier te onderscheiden bevolkingsgroepen zijn; Inlanders, Europeanen. Chineezen en de z.g. andere vreemde oosterlingen, waaronder dan: Voor-Indiërs, Arabieren, en andere Azia tische vertegenwoordigers worden gerang schikt. eD groep der inheemschen neemt een allesoverheerschende positie in, voor zoover de talrijkheid betreft. Slechts even meer dan 2,5 procent der bevolking wordt door inheemsche volkeren ingenomen. In 'tien jaren tijd is het aandeel uitheem - sche bevolkingsgroepen t.o.v. de totale bevol king slechts gestegen van 2,1 tot 2,6 procent. Blijkens de gegevens van het Kantoor voor de Volkstelling is de inheemsche bevolking tus schen 1920 en 1930 met 22,4 procent 'toegeno men, voor Java bedraagt deze toename 1,73 procent per jaar. Vergelijkt men deze cijfers der laatste tien jaren met de gegevens verza meld door Dr. Bleeker (Tijdschrift v. Ned. Indië) 1850, 2e deel, pag. 205 en de cijfers dei- op last van Raffles gehouden volstelling (T. S. Raffles, History of Java, Londen 1830, 2e Irak, deel 1, pag. 70), dan kan men alleen voor Java en Madoera tot een volledig overzicht komen aangezien de cijfers van de Buitengewesten vóór 1920 alle vergelijkbaarheid missen. Dit overzicht ziet er als volgt uit: INHEEMSCHE BEVOLKING VAN JAVA EN MADOERA. Gemiddelde jaarl. toe name in de tusschenlig- gende periode in pet. Volgens Mr. P. Creutzberg is het zeer groote accres in de vorige eeuw -ten deele te verkla ren door de aangebrachte verbeteringen in de wijze van tellen. Daarna werd de toename lager, om in de periode 19201930 niet de hoogte te bereiken van de vorige eeuw. Voor een juiste beoordeeling der cijfers dient ook nog rekening gehouden te worden met het feit dat het jaarlijksch accres tusschen 1905 en 1920 beinvloed is geworden door de groote sterfte gedurende de influenza-epidemieën van 1918 en 1919. Het zielenaantal van 1905 zou hooger zijn geweest indien niet- een ernstige hongersnood de jaren 19011903 had gekenmerkt. De bevolkingsdichtheid op Java valt direct op wanneer men langs de groote autover keerswegen reist. De talrijke kampongs, maar ook het verkeer van Inlanders langs de wegen zelf, is typeerend en dit niet alleen in de koe lere ochtend- of avonduren, maar evenzeer op het midden van den dag. 1815 4.500.000 1845 9.374.451 2.48 1860 12.514.262 1,95 1880 19.540.813 2.25 1890 23.609.312 1.91' 1900 28.386.121 1,86 1905 29.978.558 1,1 1920 34.433.476 0,95 1930 40.890.244 1,73 Raadpleegt men de studies van Dr. A. M. P. A. Scheltema over de influenza-epidemie in Nd. Indië (Kol. Studiën 1932), het Algemeen Overzicht van de uitkomsten van het Wel vaart-onderzoek op Java en Madoera in 1904 1905 (1914. pag. 286) en het Tijdschrift van Ned. Indië van 1864 (2e jaargang Deel H, pag 312), dan liggen daarin de bronnen dezer cij ferreeksen. Bij de beoordeeling van den loop van het Europeesche element in Ned. Indië valt allereerst op, dat de bestaande gegevens ook voor dit geval met groote voorzichtigheid moeten worden gehanteerd. Al waren de Euro peanen grootendeels beter op te sporen dan vele Inlanders, toch bestaalt onzekerheid om trent de vraag, wie in vroeger jaren en wie niet als Europeaan werden beschouwd. Scha kelt men de jaren tot 1860 uit, dan is in het onderstaande een overzicht gegeven van het aantal Europeanen en daarmede gelijkgestel- den in Ned. Indië. Aantal Europeanen en gelijkgestelden in Ned. Indië. 1895 51.405 30.146 81.551 1900 63.404 27.738 91.142 1905 66.608 24.990 94.518 1920 168.180 1930 169.837 69.564 240.402 s C o> M g> 8 O cu W fclD 8 I860 26.096 17.780 43.876 1880 35.272 24.597 59.903 1885 42.160 24.986 67.146 1890 48.093 25.535 73.628 MOLLERUS. 1) Ziie Ec. Wkb. 2 Sept. 1932. Mr. P. Creutz berg pag. 379 e.v. MOORDAANSLAG TE EINDHOVEN CONSTERNATIE IN DE BINNENSTAD TE EINDHOVEN. Hedennacht te omstreeks 12 uur heeft te Eindhoven een moordaanslag plaats gehad. Een 29-jarige chauffeur van de stadsauto bussen, heeft op zijn meisje, de 21-jarige E. K. uit Meyl (Limburg), dat in een groenten- zaak te Eindhoven werkzaam is, een schot gelost. De chauffeur die 2 1/2 jaar met het meisje verkeering had, wilde niets meer met haar te maken hebben .terwijl het meisje niet aan haar lot wilde worden overgelaten. Mej. K. maakte het den man zeer moeilijk waarover laatstgenoemde zich veel zorgen maakte. Gisteravond hadden zij afgesproken in een portiek van een winkel aan de Markt. Op een gegeven oogenblik bemerkte het meisje, dat de chauffeur een revolver in zijn zak had, waarop zij de vlucht nam. De man liep het meisje achterna en loste een schot op haar. Zij vluchtte een café binnen, waar zij door een ruit in de gang viel, waarbij zij haar ar men en borst ernstig verwondde. Zij is echter niet door den kogel geraakt. De chauffeur, die het meisje in het café was nageloopen, werd voor dat hij de gele genheid had een tweede schot te lossen, door twee agenten gearresteerd. Het wapen is in beslag genomen. Het bleek nog vijf patronen te bevatten. Bij zijn verhoor door den com missaris van politie verklaarde de dader van plan te zijn geweest eerst zijn meisje en daar na zichzelf dood te schieten. Hij is in ver zekerde bewaring gesteld en zal heden ter be schikking van den Officier van Justitie te 's-Hertogenbosch worden gesteld. VOETBAL. R.C.H.—STORMVOGELS. Men zei op de R.C.H.-tribune: dat de echte R.C.H.Stormvogels-sfeer niet aanwezig was; dat tal van vroegere ontmoetingen tus schen deze clubs op een heel wat hooger peil stonden; dat het veldwerk van Stormvogels niet slecht was, maar dat de afwerking veel te wenschen overliet; dat Ketting over een oer-hard schot be schikt, maar dat hij voor midvoor niet leven dig genoeg is; dat K. van der Steen weer op den vleugel moet; dat Jan de Waard vlugger moet voorzet ten (zooal hij zulks na de rust eenige malen deel) dat W. v.an .der Steen beter zijn lijntje houden en hooger voorzetten moet: dat Prins ér weer beter „in" komt; dat Van der Velde nog altijd de „taaie" speler is, maar beter moest plaatsen; dat Tol nog steeds niet aan de verwach tingen beantwoordt; dat Haak Jr. heel wat gemakkelijker ge passeerd wordt, dan zijn broer en dat deze met doelman De Waard de kracht van de verdediging vormt; dat de voorhoede van dezelfde kwaliteit moest zijn. LUISTERVINK. BILJARTEN OM DEN HAN-BEKER. De nederlaagwedstrijden om den zilveren Han-beker zijn geëindigd met den volgenden uitslag: 1. Benoorden het IJ 116 winstpunten. 2. K. E. T. S. 75. 3. Haarlem-Noord 23. 4. Vriendenkring 5. D. E. S. 41 verliespunten. 6. Ons Genoegen 107 verliesp. 7. Excelsior 121 verliesp. De persoonlijke prijzen werden gewonnen door W. Snoeks, Vriendenkring; Prins, Be noorden het IJHolwedel, Ons Genoegen en Th. Copini Jr., Vriendenkring. De prijsuitreiking zal heden Woensdag avond 23 Mei plaats heben. OM DEN NOBELS-BEKER. Dinsdagavond werden de wedstrijden om bovengenoemden wisselprijs bij D.E.S. voort gezet. „Vondel" kwam met haar eerste zes tal den strijd aanbinden. De uitslag was als volgt: May—Ronde 197—200; Noorts—v. d. Haak 87—100; Tang en F. Nobels 124-125; Coelman—J. de Nijs 94—1°; Coelman—H. Wesseling 90—86; Wolf—H. Tuninga 59—75. Het resultat was, dat D. E. S. 35 punten voorsprong heeft. SCHEEPVAARTBERICHTEN HOLLAND—AMERIKA LIJN. Veendam 22 v.m. van Rotterdam te New York. Delftdijk Vancouver n. Rotterdam 22 7.20 v.m. te Liverpool. Bilderdijk 20 van Baltimore te Rotter dam. HOLLAND—AMERIKALIJN. Damsterdijk Rotterdam n. Vancouver 20 v.m. te Londen. Lochkatrine Vancouver n. Rotterdam 20 n.m. te Londen. Binnendijk Rotterdam n. Philadelphia 21 n.m. te Boston. Volendam Rotterdam n. New York p. 20 Lizard. HALCYON LIJN. Stad Arnhem 21 van Oxelosund te Vlaar- dingen. Stad Amsterdam, Rotterdam n. Oxelosund pa. 20 Holtenau. Stad Zwolle 21 van Vlaardingen te Hartle pool, voor Stockholm. Stad Haarlem Melilla n. Rotterdam p. 21 Ouessant. Stad Zaltbommel 21 van Antwerpen te Lis sabon voor Kirkcaldy. Stad Zaandam 19 van Huelva n. Sas van Gent. Rozenburg 20 van Oran te Boucau, voor Castro Alen. Maasburg 20 van Rotterdam te Narvik. HOLLAND—AFRIKA LIJN. Klipfontein thuisreis 21 van Zanzibar. Meliskerk uitreis 21 te Kaapstad. Rietfontein thuisreis p. 20 Dakar. Nijkerk 22 van Amsterdam naar Rotter dam. HOLLANDWEST-AFRIKA LIJN. Amstelkerk 22 van Rotterdam naar Ham burg. HOLLAND—OOST-AZIë LIJN. Zuiderkerk thuisreis 21 van Hongkong. Ouderkerk 22 van Japan te Rotterdam. KON. NED. STOOMBOOT MIJ. Venezuela 21 van Amsterdam te Hamburg. Achilles 20 van Beyrouth n. Malta. Amor 20 van West-Indië te New York. Calypso 21 van Bari n. Catania. Colombia Amsterdam n. West-Indië p. 22 9 v.m. Ouessant. Costa Rica Barbados n. Amsterdam p. 21 1 n.m. Flores. Cottica 21 van West-Indië te New York. Euterpe 22 van Bordeaux te Amsterdam. Fauna 21 van Gibraltar n. Oran. Ganymedes 21 van Constantza n. Stamboul Hebe 19 van Corcublon n. Amsterdam. Hercules 20 5 n.m. van Amsterdam Hamburg. Hermes 21 van Port au Prince naar Kaap Haitien. Merope 21 van Lissabon n. Amsterdam. Oberon, Amsterdam n. West-Indië 20 12 midd.) 400 mijl N. v. Flores. Orion 20 van Amsterdam te Genua. Perseus 22 van Stettin te Amsterdam. Stella 20 van Algiers n. Maltga. Titus Calamata n. Rotterdam p. 19 Gibral tar. Vesta 21 van Faro te Barcelona. Venezuela 21 van Amsterdam te Hamburg. Ajax 21 van Amsterdam te Kopenhagen. Nereus 20 van Kopenhagen te Gdynia. Amazone, Rotterdam n. Setubal p. 20 Oues sant. Mars 22 van Torrevieja n. Messina. Trajanus 22 te San Juan P.R., vertr. 24 n. San Domingo City. Alkmaar Chili n. Amsterdam 21 van Cu racao. Bennekom, Amsterdam n. Chili 21 van Curasao. KON HOLLANDSCHE LLOYD. Zaanland thuisreis 21 n.m. te Bahia. Flandria uitreis 21 van Lisabon. Zeelandia thuisreis 21 van Funchal. ROTTERDAMSCHE LLOYD. Baloeran uitreis p. 20 Kaap del Armi. Dempo thuisreis p. 21 4 n.m. Perim. Indrapoera thuisreis 20 3 n.m. van Sabang. Kota Agoeng thuisreis p. 21 6 n.m. Pt. de Galle. Kota Pinang uitreis p. 21 8 v.m. Finisterre. Kota Nopan 22 7 v.m. van Rotterdam te Hamburg. Kota Tjandi uitreis 22 6 v.m. te Sabang. Palembang uitreis 21 9 n.m. van Port Said. Kota Radja thuisreis p. 22 6 v.m. Suez. Baloeran uitreis 22 van Port Said. Kota Pinang uitreis pass. 22 Sagres. Palembang uitreis 22 te Suez. Garoet uitreis 22 te Batavia. Blitar thuisreis 22 van Batavia. ROTTERDAM—ZUID-AMERIKA LIJN Aldabi uitreis paseerde 21 Ouessant. Alwaki thuisreis 21 van Rio Janeiro. STOOMVAART MIJ. OCEAAN. Antenor 20 van Japan te Rotterdam. Helenus Rotterdam n. Japan 21 8.23 v.m. 75 mijl Z.O. van Land's End. City of Lille, Japan n. Rotterdam 21 te Suez. STOOMVAART MIJ. NEDERLAND. Tabinta 21 van Amsterdam te Tjilatjap. Poelou Tello uitreis 20 7.57 v.m. 180 mijl Z.Z.W. van Land's End. Taj andoen uitreis pass. 20 Gibraltar. Poelau Roebiah thuisreis p. 21 Gibraltar. Johan van Oldenbarnevelt 22 5 n.m. van Genua te Batavia. Johan van Oldenbarnevelt 22 van Batavia te Genua. Chr. iiuygens toeristenreis 22 te Amster dam. Poelau Laut thuisreis p. 20 Perim Tanimbar uitreis 21 te Bombay. Bijzondere herstelling. Eenige jaren geleden strandde het Russisch stoomschip Kharkov, dat 6580 bruto ton meet, op de kust bij Anatolië. De schade was ooo groot, dat het schip als het ware doorbrak doch het is nu geborgen en op een werf te Sebastopol geheel hersteld, zoodat het zonder meer opnieuw in de vaart kon worden ge bracht. Ertsaanvoer. Het Zweedsche stoomschip Visten is van Otterbacken aangekomen met een lading erts voor de Hoogovens,

IJmuider Courant | 1934 | | pagina 6