HET NIEUWE AVONDBLAD CREMATIE SAM VLESSING. P. Casus naar Rome. '19e JAARGANG No. 170 VRIJDAG 25 MEI 1934 IJMUIDER COURANT ABONNEMENTEN: per week 10 ets., per maand 40 cents plus 2y2 cents incasso, per kwartaal 1.20 plus 5 cents incasso, losse nummers 3 cents. Kantoor: Kennemerlaan 42 - IJmuiden - Telef. 521 Verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen. Uitgave Lourens Coster, Maatschappij voor Courantuitgaven en Algemeene Drukkerij N.V, Directie: P. W. PEEREBOOM en ROBERT PEEREBOOM ADVERTENTIEN: 15 regels 10.75. Elke regel meer 15 ct. Bij abonnement belangrijke korting. Adverten ties van Vraag en Aanbod 1-3 regels 25 ct., elke regel meer 10 ct. Ingezonden mededeelingen dubbele prijs. ALLE ADVERTENTIëN, OPGEGEVEN VOOR DIT BLAD WORDEN KOSTELOOS OPGENOMEN IN DE NEVEN-EDITIE HE"T NIEUWE AVONDBLAD DE KENNEMER COURANT. Alle abonnés van dit blad zijn, zoodra zij 14 dagen als zoodanig in de registers zijn ingeschreven en verder op voorwaarden, die van tijd tot tijd gepubliceerd en ten kantore van dit blad gratis verkrijgbaar zijn. kosteloos verzekerd tegen de gevolgen van ongevallen voor de navolgende bedragen: 2000.bij algeheele invaliditeit; 600.bij overlijden; 400.— bij verlies van een hand, voet of oog; 250.bij verlies van een duim; 150.— bij verlies van een wijsvinger; 100.— bij breuk van boven- en/of onderarm; 100.— bij break van boven- en/of onderbeen; 50.— bij verlies van een anderen vinger. Tenge volge van spoor-, tram- of autobusongeval; 5000.bij overlijden van man en vtouw belden; 3000.bij overlijden van den man alleen; 2000.— bij over lijden van de vrouw alleen Opvarenden van visschers-, marine-vaartuigen enz. 400.— bij verdrinkingsdood door ongeval tijdens de vaart, tot een maximum van 2000.indien hetzelfde ongeval den dood van vijf of meer abonnés mocht tengevolge hebben. Alleen de abonné(e) zelf is verzekerd, behoudens het vermelde omtrent spoor-, tram- of autobusongevallen. Polis is niet noodig. Uitkeeringen krachtens deze verzekering worden gewaarborgd door de Nieuwe H-A.V.-Bank te Schiedam. IJmuiden heeft afscheid genomen van zijn populairsten burger. Enorme belangstelling op Westerveld. De stoet op de Julianabrug. Voorop Concordia. IJmuiden heeft afscheid genomen van zijn populairsten burger. De laatste rit, welke Sam Vlessing maakte door de plaats die hem lief had en waarvan hij hield, maakte hij langs eenige duizenden ingezetenen die zich langs den weg hadden geschaard waar de stoet voorbij trok; vooral op sommige pun ten was de bevolking toegestroomd, geduldig wachtend. En toen de stoet naderde, zich aankondigde door de treurmuziek van Con cordia, bracht de menigte met een plechtig zwijgen een eerbiedigen laatsten groet. Sam Vlessing bracht tijdens zijn leven door zijn opgewekten geest, zijn groote liefde, zon licht in het hart van hen, die om hem waren De aarde was overgoten met zonlicht, toen Vlessing naar zijn laatste rustplaats werd ge leid. Bij het sterfhuis. Tegen twee uur, het tijdstip waarop de stoet van het sterfhuis in de Kanaalstraat zou vertrekken, waren hier vele belangstellenden aanwezig. De politie zorgde er voor, door hel verkeer om te leggen, dat de stoet rustig op gesteld kon worden. Toen de baar naar buiten werd gedragen, liet Concordia, de vereenigïng waaraan de overledene zooveel had gegeven, Aase's Dood uit de Peer Gynt Suite van Griég hooren. Even later zette de stoet zich in be weging. Voorop liep Concordia onder leiding van den heer K. Hollander. Achter de lijk koets waarop de kist door de vele bloemstuk ken nauwelijks zichtbaar was, volgde nog een koets, geheel gevuld met bloemen. Er waren kransen en andere bloemstukken van Concor dia, Kunstkring, de S.A.C.E.M., Pedro Clignet, Fernand Rooman, Nico Gerharz, A. L. Haze- broek, Varia, Stormvogels, van de directie van Thalia, enz. Achter de lijkkoets volgden behalve de familie, vertegenwoordigers van De Kunst kring, Varia, Wilhelmina, Euphonia, Kunst na Arbeid en de Eendracht, sommige met om floerste vaandels. Als slippendragers fungeerden de heeren A. van Vrede, eere-voorzitter van Concordia, de oud-bestuursleden de heeren P. Kok en P. Dekker en de heer Joh. M. van der Plas. Langs Emmastraat, Keizer Wilhelmstraat, Wilhelminakade, Julianakade, Wijk aan Zeeërweg, Velserduinweg, Zeeweg en Driehui- zerkerkweg bereikte de stoet ongeveer vier uur de begraafplaats Westerveld, waar een ontzaggelijke menigte was samengestroomd. Hier waren o.a. aanwezig, burgemeester Ram- bonnet, oud-burgemeester Rijkens, de heer Fernand Rooman, vertegenwoordiger van de Société des Auteurs, Compositeurs et Editeurs de Musique en van de Socitété des Auteurs et Compositeurs Dramatiques, Brussel, de heeren W. A. Dolleman en B. G. Schuiten maker namens IJmuidens Bloei, tal van col lega's van den overledene, w.o. de heeren Jos. de Klerk, K. H. Kerkhoff, P. Pranger, M. C. v. d. Roovaard, H. A. Maas, oud-directeur van het Stedelijk Muziekcorps te Alkmaar; Joh. Schuitmaker en M. Kley, de heer L. Louman Haarlem, dr. A. v. d. Horst, voorheen genees heer alhier, de heer F. A. Opbergen en onze muziekverslaggever de heer A. J. v. d. Wey- den. De plechtigheid in de aula. Terwijl Concordia, die zich nabij den stoep van het crematorium had opgesteld, wederom treurmuziek speelde, werd de baar het ge bouw binnengedragen en op de lift geplaatst Daaromheen schaarden zich de vertegenwoor digers der vereenigingen. Slechts een beperkt aantal belangstellenden kon in de aula wor den toegelaten. Als eerste spreker trad naar voren de heer A. van Vrede, eere-voorzitter van Concordia, die zeide, namens de vereeniging eenige woorden van groote droefheid te willen spre ken over het verlies van den directeur en tevens woorden van dankbaarheid voor al het goede, door Vlessing gebracht. Wat Vles sing is geweest voor het muzikale leven in en buiten IJmuiden, speciaal voor Concordia, welke vereeniging hem zoo na aan het hart lag, zullen we eerst nu beseffen, nu we zijn belangelooze hulp moeten missen, aldus de heer Van Vrede. Vijf en twintig jaar is hij directeur van Concordia geweest. Concordia had gehoopt dit feit dezen zomer feestelijk te herdenken. Helaas, het heeft niet mogen zijn. Vele belangrijke werken heeft Vlessing tijdens zijn directeurschap van Concordia gecompo neerd, vele daarvan zijn onder zijn eminente leiding uitgevoerd en zoo heeft Concordia mogen bijdragen tot den roem van Vlessing. Een blik op het vaandel zal blijk geven van de vele prestaties. Concordia zal hem daarvoor steeds erkentelijk zijn. Namens alle leden dankte spreker den over ledene voor al het moois, dat hij aan de ver eeniging heeft geschonken. Steeds zullen ons bij blijven, de aangename uren, onder Vles- sing's leiding doorgebracht. Wij hopen dat hij een vredige rust zal mogen genieten, zoo besloot spreker. Namens den Kunstkring sprak de secre taris de heer G. J. Muusze. Uw trouwe Kunst kring is hier in dit plechtige oogenblik om voor altijd afscheid te nemen, aldus de heer Muusze. Twee en dertig jaren lang was hij de ziel der vereeniging. Nog slechts eenige maan den geleden liet hij zijn onvoltooide sympho- nie ten gehoore brengen. Hoe weinig dach ten wij, dat daarmee zijn levenswerk vol tooid was en angstig snel zijn einde naderde. Gij waart populair. Als wij over u spraken was het „Sam Vlessing", maar tot u spraken wij met eerbied voor den muziek-directeur „mijnheer Vlessing". Wij hebben u den „Beet hoven van IJmuiden" hooren noemen, inder daad hadt u iets van het goddelijke licht in u. Kunstkring had gaarne iets ten gehoore gebracht. Wij hebben echter gemeend dit aan een bekwamen kunstbroeder over te laten. Het orgelspel, dat straks ten gehoore zal wor den gebracht, wordt u door den Kunstkring aangeboden. Straks zal uw geest zich kun nen vereenigen met uw eigen inspiratie, die in pprachtige accoorden door ,t gebouw zullen ruischen. Straks zal uw lichaam tot asch worden, maar uw onsterfelijke ziel zal blijven voortbestaan. Uwnagedachtenis zal in eere worden gehouden. Het woord werd daarna gevoerd door den heer Holtslag namens Varia. Sam Vlessing overleden! was de droeve mare die Dinsdagmorgen door IJmuiden golf de. Niet alleen door IJmuiden, door het ge- heele land ging de roep. Zijn verdiensten voor IJmuiden en de vereenigingen waren groot, aldus de heer Holtslag maar er zijn beter be voegden, die dit in het juiste licht kunnen stellen. Als voorzitter van Varia wil spreker alleen constateeren, dat de vereeniging in Sam Vlessing een der grootste en beste vrien den heeft verloren. Dit stemt tot diepen wee moed. Wanneer wij, aldus de heer Holtslag bij de volgende voorstelling het tooneel betreden, zullen wij den glimlach van Sam Vlessing moeten missen en zijn alleen van het tooneel af zichtbare vriendelijke handbeweging. Spre ker zeide, nauwelijks onder woorden te kun nen brengen, hoe bedroefd Varia zich gevoelt Uw vitale levendige figuur, zal in IJmuiden niet meer gezien worden. Uw nagedachtenis zullen wij in hooge eere houden. De heer Wildeboer schetste den overledene als iemand, die geen vijanden had. Niet lan ger zullen wij zijn fijnen spot hooren. Bij talloozen heeft hij liefde voor de muziek op gewekt. Moge, wat hij heeft achtergelatenc voor de naastbestaanden een troost zijn. De heer M. C. v. d. Roovaard, sprak namens den Bond van Orkestdirecteuren in Nederland Voor de laatste maal hebben wij het stoffelijk overschot van Sam Vlessing in ons midden. Nog vaak zullen wij over hem spreken, voor de laatste maal hem toespreken. Wat reeds gevreesd werd is geschied, Sam Vlessing is niet meer. Spreker roemde de muzikale gaven van den overledene, die deze tot zijn beste weten heeft ontplooid. Hij heeft de harten getroffen van vele muziekliefhebbers en het dilettantisme is hem veel dank verschuldigd. In het aangezicht van den dood past het niet aldus spreker, hierover veel te zeggen. Alleen over Vlessing als mensch gaat sprekers woord. Groot was zijn activiteit, zijn toewijding. Hij wist een sfeer te scheppen van collegialiteit en vriendschap, het hoogste wat hij in onzen bond kon scheppen. Vlessing kon dit doen door zijn zonnige persoonlijkheid. Door zijn goedheid heeft Vlessing in den lande veel vrienden verworven en tot troost tot de fa milie wees spreker er op, dat behalve degenen die hier om hem zijn nog zeer velen daar buiten om hem treuren. Sam, je hebt enorm veel gewerkt, gezwoegd. Veel dankbaarheid en erkenning heb je geoogst, maar niet steeds die erkenning waarop je recht had. Je hoogste belooning is je eeuwige rust", zoo besloot de heer v. d. Roovaard. De laatste spreker was de heer Fernand Rooman, die in een in het Fransch uitge sproken rede namens de reeds eerder genoem de organisaties zeide, uiting te geven van de gevoelens van diepen eerbied voor den over ledene, die in de beide vereenigingen zoo vele vrienden had. Spreker roemde de groote kwa liteiten van den overledene. Wij kunnen niets beters doen, aldus spreker dan de weduwe den steun te belooven dien wij van hem hebben mogen ontvangen. Verder roemde spreker de vriendelijkheid van den overledene, zijn jovi aliteit en zijn eenvoud. Zijn edel gemoed maakte grooten indruk op hen die hem ont moetten. Dé société was zeer getroffen door het bericht van zijn dood. Sam Vlessing, ver volgde spreker, was zeer gezien in het muziek leven te Parijs. De heer Rooman herinnerde verder aan zijn laatste bezoek dat hem de levendige figuur weer voor den geest bracht. Met eenige worden van troost tot de familie riep de heer Rooman zijn vriend een rust zacht! toe. Daarna werd de baar neergelaten. En op dit plechtige oogenblik, dat op alle aanwezigen diepen indruk maakte, bracht het orgel ae melodie voort, die voor vele malen niet alleen in IJmuiden, maar ook elders, tal van muziek liefhebbers in verrukking heeft gebracht, n.I het Kerkkoor uit Rose Marie, een van de be kendste werken van den overledene. Namens de familie dankte de heer Joh. M. van der Plas de aanwezigen voor hunne be langstelling. Bijzondere woorden van dank richtte de heer van der Plas tot het gemeen tebestuur, tot dokter van Leeuwen, den ge neesheer-directeur en de zusters van het An- tonius-Ziekenhuis enz. Met het spelen van „Es ist bestimmt in Gottes Rat" van Mendelssohn besloot Concor dia de plechtigheid, die op alle aanwezigen diepen indruk maakte. VERLOTING KUNST NA ARBEID Naar wij vernemen zal de verloting van Kunst na Arbeid, waarvoor 31 Januari j.l. door burgemeester en Wethouders toestem ming werd verleend, gehouden worden a.s. Zaterdag 's namiddags half zeven in Het Wapen van Velsen. Ja. ook Pegasus is nu naar Rome gegaan, Hij heeft de verleiding niet kunnen weerstaan. Zijn inwendig verzet werd ten onder gebracht Door 't beroep van de K.N.A.C. op de Paardenkracht. „Als zich duizenden P.K.'s beschikbaar gaan stellen Om in tientallen auto's naar Rome te snellen, Danvolgens, naar 'k meen, mythologische mos. Hoort toch vóór aan den stoet zeker 't dichterlijk Ros". Zoo heeft Gasus gesproken. Nou is-ie gegaan, En laat ons in de kou (zonder rijmelaar) staan. „Jij, Ad-Int., zei-d-ie, kunt me toch wel eens vervangen, Dan hooren de menschen eens andere zangen". 't Zijn klag'lijke zangen. Ik voel me ge-Knact. De moed is bereids in mijn schoenen gezakt. Wel heb 'k hem gezegd; „Op één ding blijf ik staan: Jij zorgt dat we winnen, daarginds in Milaan. Als het Nederlandsch Elftal dien wedstrijd verliest. Dan heb jij ze niet krachtig genoeg toegebriescht". „Wees gerust", sprak hij forsch. „'k Zal je taak ook verlichten: Straks stuur 'k, vol van geestdrift, verheven gedichten. Als de kreet: „Holland won!" door den ether zal schallen, Hoef jij heusch de Muze niet lastig te vallen. In Rome heb 'k al nachtverblijf gereserveerd Die marmeren stal van Caligula's peerd." Zoo geschiedt 't dat wij onze klassiekste figuren, Naam'lijk Gejus en Gasus, naar Rome toe sturen. Hoe zal ons de zege nog kunnen ontgaan? 't Wordt een Opmarsch naar Rome weer (via Milaan). In Como is Karei z'n Kaèrels aan 't trainen En de schrik zit de Zwitsers nu al in de beenen. Oh kaèrels! Het schoonst' hebt ge nog niet gehoord: Straks bezielt u P. Gasus met 't Dichterlijk Woord! Drinkt het in! Trekt ten strijd! Straks 'wacht jullie de glorie En dan kraait, vol van vreugde, heel Holland victorie! AD INT. VELSEN DE BESTE VIJANDEN. Dit is de titel van de film, die van heden avond af in de Bioscoop de Pont wordt ver toond. Hieronder geven wij in het kort den inhoud weer. W. H. Hartman (Frank Morgan) en Gus Schneider (Joseph Cawthom) zijn ge zworen vijanden door hun verschil lende inzichten op bier. Hartman is een groote voorstander van de drooglegging, ter wijl Schneider een flegmatieke Duitscher is, die veel van hier houdt en gelooft, dat hij het menschdom gelukkiger maakt door bier te verkoopen. Wanneer de drooglegging een feit geworden is, verkoopt Schneider nood gedwongen zijn bierhu'is aan Hartman en keert met zijn dochtertje naar Duitschland terug. Jaren later gaat Jimmy Hartman (Buddy Rogers) in Duitschland muziek studeeren. Aan hetzelfde conservatorium studeert ook Lena Schneider (Marian Nixon). Jimmy is zoo bekoorcl van Lena, dat hij besluit, in Duitschland teblijven, in weerwil van zijn vader's aandringen om naar huis en in zijn zaak te komen. Natuurlijk moet het feit, dat hij een Hartman is, voor Schneider verbor gen blijven, Jimmy's toelage wordt nu door zijn vader ingehouden, met het gevolg, dat de jongeman een Jazz-band opricht en verhoogt daarmede de gezelligheid van Schneider's bierhuis. De zaak floreert schitterend en Lena en Jimmy beginnen steeds meer van elkaar te houden. Hartman Sr. komt dan in Duitschland en doet daar vreemde ontdekkingen. Maar laat de film u de ontknooping vertellen. Dat ver tellen wij u liever niet. DE WERKLOOSHEID. J.l. Zaterdag waren als werkzoekende inge schreven aan de Arbeidsbeurs 342 bouwvak arbeiders, 349 metaalbewerkers, 38 kantoor bedienden, 19 huisibedienden, 854 diverse be roepen, w.o. 431 zeevisschers en 638 losse en fabrieksarbeiders, Verder beneden 18 jaar: 2 bouwvakarbeiders, 8 metaalbewerkers, 13 kan toorbedienden, 16 huisbedienden, 11 diverse beroepen en 42 losse en fabrieksarbeiders. Het totaal aantal werkzoekenden bedroeg derhalve 2332. DE VOORTUINTJES IN DE KENNEMERLAAN. BEMIDDELING LEVERDE GEEN RESULTAAT OP. De baar wordt naar het crematorium gedragen, Nog steeds was door de winkeliers, betrok ken bij de voortuintjes-actie geen beslissin; genomen inzake het door de Middenstands- Centrale gedane 'bemiddelingsvoorstel. Welis waar h.ad op een eenige maanden geleden ver gadering van betrokken winkeliers de meer derheid zich uitgesproken vóór aanvaarding van dit bemiddelingsvoorstel, maar deze ver gadering werd slechts door een klein gedeelte van de betrokkenen bezocht, terwijl voorts be kend was, dat een groot aantal van hen onder geen voorwaarde bereid was, gevolg te geven aan de voorwaarde, den grond om niet aan de gemeente af fce staan, vooral niet omdat men wist, dat bij verkoop van een perceel, de nieuwe eigenaar direct zou worden aangesla gen in de precario-belasting. Op een gisteravond in Kennemerhof gehou den bijeenkomst van de betrokken winkeliers is deze aangelegenheid opnieuw besproken. Ook in deze bijeenkomst bleek, dat men niet veel voor het voorstel voelde, ondanks dat daarin een voor de winkeliers gunstige wij ziging werd gebracht. De aanwezigen beslo ten, een afwachtende houding aan te nemen. NAAR ZEE De Vios TE IJm. 134 is gistermorgen naar zee vertrokken. De Rotterdam IJm. 112 zou heden vertrekken. I. O. G. T. Woensdagavond hielden de samenwerkende organisatie der I. O. G. T. een propaganda- avond, een zoogen. „open loge", welke door den heer H. Blok met een inleidend woord werd geopend. Na de opening bracht de heer R. Kofrnar eenige orgelsoli ten gehoore, waarna Ds. de Jonge uit Bergen op Zoom een rede hield, ge titeld „Een wereld van echte broederschap". In deze rede schetste spreker de beteekenis j van het stelsel van Bellamy voor de Orde van 1 Tempelieren. Na de pauze was er gelegenheid tot het stel len van vragen, waarvan door een drietal aanwezigen gebruik werd gemaakt. Na orgelspel werd de vergadering door den voorzitter met een woord van dank aan den spreker en de andere medewerkers gesloten. BEGRAAFPLAATS WESTERVELD Naast de aula op de begraafplaats Wester veld is er een kleine ontvangzaal. Deze is te klein en zal vergroot worden met een nieuw gedeelte van 6 Meter lengte. De bouw hiervan is opgedrageen aan de fa. J. W. H. van Staa en Zn, te Amsterdam. SANTPOORT JAARVERGADERING De Coöp. Boerenleenbank te Driehuis-Vel- sen hield in café „Zomerlust" haar jaarverga dering. De bestuursverkiezing had tot resul taat, dat de heer J. P. Nlissen tot bestuurs lid werd herkozen. Gekozen werd in plaats van dén heer P. A. Koelemij, die 28 jaar het di recteur-voorzitterschap had bekleed, de heer G. Maas, lid van den Raad van Toezicht, Tot lid van dezen Raad werd nu het bestuurslid de heer B. G. Witteman aangewezen, waarna de heer H. Gerrits tenslotte als bestuurslid werd gekozen ter vervanging van den heer Witteman. In een volgende bestuursvergade ring zullen de functie nader worden verdeeld. Enkele cijfers uit de rekening en verant woording volgen hieronder: Kas op 1 Januari 1933 f 4829.06. Ontvangen spaargelden f 40.492.68. Terugontvangen aan voorschotten f 5125, Terugloopende rekening leden f 18263.67. Terug van de Centr. Bank f 75220.79. Renté en Provisie f 3861.02. Terug betaalde spaargelden f 72278.73. Gegeven voor schotten f 800. Loopende rekening leden f 16626.35. Idem Centr. Bank f 52663 91. Rente spaargelden f 2955,39. Idem loopende reke ning f 598.94. Geheele omzet f 177.425.98. (Kas saldo f 1405.09. Balans-winst f 1102.59. PERSONALIA. Onze plaatsgenoot de heer F. C. G. Duvergé leeraar aan de Rijks H. B. S. te Velsen, is be noemd in de commissie tot afneming van de examens ter verkrijging van de acte gymna stiek M. O. GEEN RIJWIELPAD. Wielrijders, die van Haarlem komende, aan het begin van de Hoofdstraat zijn geairiveerd, komen door de verlaagde trottoirband daar ter plaatse allicht in de verleiding het tegel trottoir te gaan berijden. Even verder komen zij wel tot de ontdekking, dat bedoeld trottoir geen rijwielpad is, doch in dien tusschentijd zou het kunnen gebeuren, dat zij „op de bon" gezet waren. En nu weten we wel, dat aan het begin geen bordje met „rijwielpad" er op geplaatst is, dat de straf dus eventueel „ver diend" zou zijn, maar we kunnen ons leven dig voorstellen, dat iemand, die bijv. van de brug over de Jan-Gijzen vaart af steeds op het rijwielpad heeft gereden, na het oversteken van den Rijksweg zonder nadenken en zonder naar een rijwielpad-bordje te kijken, via den verlaagden trottoirband het trottoir langs de Hoofdstraat oprijdt. Nog zoo'n „verleidelijk" rijwielpad bevindt zich langs den Hagelingerweg. Ter hoogte van den Kruidbergerweg begint een rijwielpad. Dit eindigt bij de Kweekerslaan. Dat wil niet zeggen, dat er dan geen pad meer loopt, in tegendeel, achter de boompjes, die langs den Hagelingerweg staan, loopt het pad verder. Zeer terecht heeft men dit smaller pad echter als „officieel" rijwielpad ongeschikt geacht. Tot deze conclusie komt men echter pas, als men van den tegengestelden kant komt en dan ziet dat bij Kweekerslaan het rijwielpad begint. De wielrijder, die in de richting IJmui den fietst, wordt er echter op geen enkele wijze op attent gemaakt, dat het daar ook eindigt, zoodat menige fietser doorrijdt met de kans, dat hij ongelukken veroorzaakt en (of) met de politie in contact komt. Het plaatsen van een of andere aanwijzing dat men weer de rechterzijde van den Hage lingerweg moet gaan berijden, lijkt ons dan pok gewenscht, g

IJmuider Courant | 1934 | | pagina 1