HET NIEUWE AVONDBLAD Gemeentelijke Luchtbeschermingsdienst. Visscherij-Snufjes 19e JAARGANG No. 171 ZATERDAG 26 MEI 1934 IJMUIDEP COURANT ABONNEMENTEN: per week 10 ets., per maand 40 cents plus iy3 cents incasso, per kwartaal f 1.20 plus 5 cents incasso, losse nummers 3 cents. Kantoor: Kennemerlaan 42 - IJmuiden - Telef. 521 Verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen. Uitgave Lourens Coster, Maatschappij voor Courantuitgaven en Algemeene Drukkerij N.V. Directie: P. W. PEEREBOOM en ROBERT PEEREBOOM ADVERTENTIEN: 1—5 regels f 0.15. Elke regel meer 15 ct. Bij abonnement belangrijke korting. Adverten- ties van Vraag en Aanbod 1-3 regels 25 ct., elke regel meer 10 et. Ingezonden mededeeüngen dubbele prijs. ALLE ADVERTENTIëN, OPGEGEVEN VOOR DIT BLAD WORDEN KOSTELOOS OPGENOMEN IN DE NEVEN-EDITIE HET NIEUWE AVONDBLAD DE KENNEMER COURANT. Alle abonnés van dit blad zijn, zoodra zij 14 dagen als zoodanig in de registers srijn ingeschreven en verder op voorwaarden, die van tijd tot tijd gepubliceerd en ten kantore van dit blad gratis verkrijgbaar zijn. kosteloos verzekerd tegen de gevolgen van ongevallen voor de navolgende bedragen: 2000.bij algeheele invaliditeit; 600.bij overlijden; 400.bij verlies van een hand, voet of oog; 250.bij verlies van een duim; 150— bij verlies van een wijsvinger; 100.bij breuk van boven- en/of onderarm; 100— bij break van boven- en/of onderbeen; 50.bij verlies van een anderen vinger. Tenge volge van spoor-, tram- of autobusongeval; 5000.bij overlijden van man en vrouw beiden; 3000.bij overlijden van den man alleen; 2000— bij over lijden van de vrouw alleen Opvarenden van visschers-, marine-vaartuigen enz. 400— bij verdrinkingsdood door ongeval tijdens de vaart, tot een maximum van 2000—, indien hetzelfde ongeval den dood van vijf of meer abonnés mocht tengevolge hebben. Alleen de abonné(e) zelf is verzekerd, behoudens het vermelde omtrent spoor-, tram- of autobusongevallen. Polis is niet noodig. Uitkeeringen krachtens deze verzekering worden gewaarborgd door de Nieuwe HJLV.-Bank te Schiedam. VELSEN. Beveiliging tegen ontploffingen enz. De Gemeentelijke Luchtbeschermingsdienst verzoekt ons plaatsing van het volgende: In art. 3 zeide ik u reeds dat uw huis al een vrij groote mate van veiligheid oplevert tegen scherven van bommen, vooral als u een plaats kiest, die niet rechtstreeks met de buitenwereld in contact staat. Tegen de luchtdruk van ontploffingen moet echter eenige voorziening worden „aange bracht", met dien verstande, dat men wijs doet, om niet te wachten tot er misschien iets gebeuren gaat op politiek gebied, maar om, reeds nu in huis te hebben enkele een voudige middelen om uw ramen tegen sprin gen te behoeden. Bij winkelruiten, die ge scheurd zijn, ziet men wel aangebracht ver sterkingslatten, waartusschen het glas wordt vastgezet. Welnu, maak zelf eenige stevige latten op maat van de ramen, die ingeval van nood dus direct kunnen worden vastgezet en be waar ze. Die latten beletten dat het glas door buigt en breekt, hetgeen natuurlijk in den vorm van die latten gezocht moet worden, op dat ze werkelijk steunen. Men kan hetzelfde bereiken, door tusschen de latten en het glas lappen of stevige opvulling met zandkussen tjes, sponsen (samengeperst), proppen papier e.d. aan te brengen, doch het eerste middel is solieder, hoewel het misschien niet ieder gegeven is om die latten zóó te zagen, dat zij steunen op het houtwerk van een raam en tevens tegen het glas (binnenwerks natuur lijk!). Rekent men voor een winkelruit op 2 hori zontale en 2 verticale latten, en bij gewone ramen op 1 kruisversterking, dan zult u moe ten toegeven, dat het nog wel betaalbaar is, en dan doet u het natuurlijk ook allemaal! Vensters met bovenlicht, bovenlichten van straatdeuren doet men goed op dezelfde wijze te versterken. Glas in lood is lastiger. Het lood sluit zelden voldoende af en is ook moeilijk zoo aan te sluiten dat er geen tocht (gas) door heen kan komen. Men zou dan eenvoudiger een luik van hout kunnen maken, dat precies past in de kozij nen, waarna de naden ook weer dichtgestopt kunnen worden. Om verder te beletten dat gebarsten ruiten scherven verliezen, kan men ze in en uitwen dig beplakken met strooken papier, isoleer- band, leukoplast e.d. eveneens in kruisvorm: en wil men erg secuur zijn, dan zou men ook uitwendig nog een paar steunlatten aan de ramen kunnen bevestigen, voor het geval dat de luchtdruk dóór het huis heen werkt, en de vensters, aan de andere zijde van het huis dus, juist naar buiten zouden willen vliegen. Let wel lezers, ik heb alleen maar over luchtdrukken gesproken, niet over gassen! Maar het zal u wel duidelijk zijn, dat óók een of ander strijdgas niet kan binnendringen als uw ramen behoorlijk sluiten, de naden worden opgevuld met strooken vilt, stof, gum miband e.d. of dichtgeplakt, het glas goed in de sponningen zit en de stopverf niet is af gebrokkeld en aansluit op het glas. Door de eerder genoemde strooken papier enz. valt het glas niet in scherven, dus waar zou er nu nog gas doorheen kunnen komen Stop ook de naden van de deuren, lucht roosters, vloeren en zolderingen dicht, met stopverf, mastiek, papier en dergelijke een voudige huismiddeltjes, zoodat het nergens doorheen kan „tochten" en u bent gasvrij en 't kost weinig. Als u dan verder uw etenswaren en drinken in die beschermende ruimte be waart want voedsel is zéér snel door gas aangetast kunt u het er echt gezellig maken! Inderdaad! Doch u moet helaas rekening houden met de mogelijkheid op bomscherven dóór de ruiten en deuren heen en dus op di recte verbindingen tusschen buitenlucht binnenruimte. Als zóó iets zou gebeuren en uw gasvrij e ruimte zou „lek" worden, en u zoudt dat lek niet direct kunnen stoppen, dan pas wordt het zaak om naar andere middelen om te zien als gasmaskers en beter beschermende ruimten, maar dat zal ik nu niet behandelen. U moet echter vooral niet denken dat een klein beetje gas in uw kamer al direct allerlei narigheid tengevolge heeft. Ik kom daar nog uitvoerig op terug, want de gas-oorlog is een techniek apart en is ab soluut niet gelijksoortig aan een luchtbombar- de ment met brisant-bommen. Het is zeer wel mogelijk dat een bombar dement uitsluitend met brisant-bommen plaats heeft bijv. op de spoorbrug of de sluizen. Wat zou men daar met gas willen uitrichten? Ik wil u dus alleen maar opwekken om uw eigen huis, uw kantoor, uw school, uw kerk gebouw eens nader te bestudeeren en na te gaan of er een ruimte is, geschikt om scherf- vrij en tochtvrij te maken, en dan ook die middelen direct zijn toe te passen. Vergeet u niet dat het dan oorlog is en er veel mannen onder de wapens moeten. Geen tijd meer is er dan nog „bestellingen" te doen bij den timmerman, schilder enz. Zorg dat uw ruiten heel zijn in vredestijd Behoorlijk zijn vastgezet en in de verf gezet, vooral juist de naden tusschen de raamko zijnen en de muren, en voor een paar gulden hebt u dan al een gegarandeerd gasvrij e ruim te, zoolang er geen „lek" in geslagen wordt! En dat „lek" slaan door scherven is zelfs óók tegen te gaan! Bevestig een stevig luik vóór uw ramen, van dubbel opgeklampt hout. Zorg dat ook thans alle naden goed zijn dichtgestopt en u hebt al beveiliging op bovenverdiepingen tegen kleine re scherven en steensplinters! En bij beneden- fUeld flf* dèu slaakt hei funs! (Adv. Ingez. Med.) verdiepingen en kelderramen kan men ook nog de grootere scherven afweren door een muurtje te bouwen van zandzakken 50 a 60 c.M. dik, en goed onderling verbonden opgestapeld. Waar zooveel jutezakken te krijgen zijn in deze streken kan men dergelijke zakken prach tig gebruiken en ik roep alle dames op om dit .,knip" en naaicursusje" te volgen, want ook voor de gemeentewerken zijn er duizenden noodig. In oorlogstijd zijn de fabrieken na tuurlijk voor het leger werkzaam en daarom moet men in vredestijd al zandzakken maken! Neem een aardappelzak, knip die in twee helften, via het midden der beide lange zijden, maakt van ieder der helften een zak, met één korte zijde open en een touwtje daaraan vast om de zak later te kunnen dichtbinden en u hebt 2 zandzakken klaar! Natuurlijk kan andere stof ook dienen, mits stevig en in staat om eenige kilo's zand te dragen en maak zoo iedere week eenige zak ken klaar. Dat kost ook niet veel en moet u dan als een extra premie beschouwen op uw levensverzekeringspolis. En een enkele of beter een dubbele laag zandzakken voor uw benedenramen houden beslist de scherven tegen! Het glas is be schermend tegen scherven en als u ze ook nog verzekert tegen luchtdrukken en de naden verzorgt tegen gas, dan bent u veilig tegen de normale invloeden van een bombardement! Een rechtstreeksche treffer daargelaten, maar daar is geen krüid voor gewassen, en is een weinig voorkomende toevalligheid; geen op zet! En zegt u nu eens: is dat nu zóó moeilijk of ingewikkeld? Is dat onuitvoerbaar? Neen toch! Ik vestig er de aandacht op, dat ik thans al besproken heb de „huismiddelen" die ik in IJmuiden noodig. acht, alsmede in de nabij heid der bedrijven op den Noordelijken oever van het Noordzeekanaal gelegen, dus nog niet eens „noodig" voor Santpoort, Beverwijk e.d. Maar noodzakelijk is het naar mijn meening voor allerlei bedrijven, scholen, kerken, banken kantoren, magazijnen enz. vooral voor die, welke dicht bij de sluizen, hoogovens, P.E.N., spoorbrug, gasfabriek en stoomponten zijn ge legen, binnen een afstand van pl.m. 500 M. van één dier genoemde punten. Waar allerlei gemeenten in ons land al oefe ningen houden in den lbd. en ook van Rijks wege dit vraagstuk meer en meer wordt aan gepakt, daar mag IJmuiden en Velsen niet ach terblijven, integendeel, wij moeten beseffen, dat deze gemeente juist bijzonder in het na deel is, vergeleken bij vele plaatsen elders, en dat op ons de verplichting rust om de groote landsbelangen in deze gemeente gelegen, zoo goed mogelijk te beschermen. Denkt u niet, dat ik dit in militiaren zin bedoel, ik laat de landsverdediging geheel buiten beschouwing; ik doe alleen een beroep op u allen als Vaderlanders! Helpt allen mede om de gevolgen van een bombardement te verminderen en bescherm de belangrijke punten en uw eigen gezin. Wat niet zoo maar in enkele regels is uit te maken is de vraag of het verhuizen van een deel der bevolking gewenscht is? Kleine kinderen, longlijders, ouden van igen, kortom allen die niet in staat kunnen worden geacht om zichzelf te redden of be hulpzaam te kunnen zijn bij de algemeene beschermingsdienst, zouden zeker het veiligste in gemeenten kunnen worden ondergebracht, die niet zoo'n risico loopen als Velsen. Maar u voelt wel, dat zoo'n „uittocht" niet zoo een twee drie is gedaan. Er zit zooveel aan vast op allerlei gebied, dat ik daar niet dieper op in wil gaan in deze artikelen. Ieder voor zich zou de mogelijkheid echter al kunnen overwegen, om zijn familieleden in zoo'n geval naar een andere gemeente over te brengen. Ook hier geldt: neem uw maatregelen van te voren! Artikel 5 zal handelen over kelders en nood maatregelen in de beschermende ruimten. alleszins waard. De terugtocht gaat weer door de Haarlemmermeer over Hoofddorp en Hillegom. Dus allen mee. Vrienden en vrien dinnen zijn welkom. Reeds een vijftigtal peddelaars gaf zich op. De adspiranten van 14 en 15 jaar mogen Op Maandag 28 Mei vangt de athletiekbe- oefening aan op het prachtig gslegen V.S.V.- terrein, hetwelk weer belangeloos door 't be stuur dier vereeniging ter onzer beschikking is gesteld. De adspiranten van 14 tot en met 15 jaar van 6.30—8, de dames en. heeren van 8 uur tot donker. Wij schrijven in voor de athletiekcompetitie en athletiekdag adspiran ten van dien K. T. K. Op een nader te bepalen dag begint de be oefening van slagbal en kastiespel, teneinde naast gymnastiek en zwemmen deel te ne men aan den spelmiddag van den K.T.K. De gymnastiekbeoefening zal verder zoo veel mogelijk in de open lucht plaats heb ben, waartoe de groote speelplaats hij de school gelegenheid geeft. Het bestuur wekt allen op, niettegenstaande den zomertijd, ook tot andere ontspanning noodt, de oefeningen niet te verzuimen. Denkt aan het 10-jarig be- staansfeest. VERORDENING BETREFFENDE DE GEMEENTEPOLITIE. Sett ümkeng.&ifs.edie tnei Qm Maakt d-'wb&üi lidtiet dan hij, was.! (Adv. Ingez. Med.) GRATIA-PLATO. Het bestuur van de Gymnastiekvereeniging Gratia-Plato schrijft ons: Met het intreden van den zomertijd is ook het winterwerk weer achter den rug. Dit is besloten met een gezelligen club-avond voor de leden en een feestavond voor de adspi ranten,, beide in Het Wapen van Velsen. Zomertijd beteekent voor Gratia-Plato, oefenen in de open lucht. Op Zondag 3 Juni, bij gunstig weer wordt een fietstocht gehouden voor de leden naar de omstreken van Aalsmeer. Om 9 uur 's morgens wordt er afgereden van het terrein bij de R.H.B.S. (Tiberius- plein)De tocht gaat eerst naar de prachtige vlieghaven Schiphol, welke bezichtigd zal worden en waar het opstijgen en neerdalen der vliegtuigen in oogenschouw zal worden genomen. Daarna wordt het dorp Aalsmeer aange daan, waar de gymnastiekvereeniging „Olym- pia" onze gastvrouw zal zijn. Het bloemen- dorp met zijn pittoreske bruggetjes.en huis jes, naast reuzebroeikassen en hooge schoor- steenen, met zijn gastvrije bevolking, dan de heerlijke Westeinderplas, is het vertoeven Wat de minister wil en wat Ben W. willen. VOORLOOPIG GEEN WIJZIGING DER JAARWEDDEN. Den 24en October 1933 werd door den raad vastgesteld de Verordening, regelende de rangen, het aantal, de samenstelling, de eischen van benoembaarheid en de bezoldi ging van de ambtenaren der gemeente-politie Op deze verordening is de Koninklijke goed keuring vereischt. De Commissaris der Koningin heeft thans en W. medegedeeld, dat de minister van Binnenlandsche Zaken hem heeft bericht, dat de verordening aanleiding heeft gegeven tot het maken van eenige opmerkingen. De voor naamste daarvan zijn de volgende: In de verordening dient te worden opge nomen de gewenschte jaarlijksche uitbreidin; totdat de vastgestelde sterkte zal zijn bereikt. Gewenscht wordt een nieuwe regeling van de jaarwedde, welke voor de twee hoogste rangen een verhooging en voor de andere rangen een verlaging beteekent. De minister wil de verordening echter ter goedkeuring voordragen, wanneer de verzekering wordt ontvangen, dat met spoed tot herziening van de salarissen wordt overgegaan. De minister acht het gewenscht, dat de herziening uiterlijk 1 October 1934 in werking treedt. Voor den hoofdinspecteur zijn periodieke verhoogingen vastgesteld om de 2 jaar, terwijl voor de rest van het personeel jaarlijksche verhoogingen gelden. De Minister is van oor deel, dat een gelijke regeling moet worden getroffen. Bij Raadsbesluit van 20 Februari 1934 is een nieuw artikel 16 vastgesteld, luidende als volgt: „Op den ambtenaar, die als militair inge volge een uit de wet of uit een verbintenis voortvloeiende verplichting in werkelijken dienst is of die wegens ziekte of ongeval ver hinderd is zijn dienst te verrichten, zijn de betreffende artikelen van de verordening op den rechtstoestand der ambtenaren van toe passing". De Minister acht het gewenscht die regelin gen in de verordening gemeentepolitie op te nemen. De opmerking wordt voorts gemaakt dat de aanspraken van de ambtenaren in militairen dienst, zooals die in de Verordening op den rechtstoestand voorkomen, niet over eenkomen met de bepalingen, aangegeven in een brief van Gedeputeerde Staten van 10 Januari 1934. Voor de regeling van de aanspraken bij ziekte of ongeval zal als leidraad kunnen worden genomen Hoofdstuk VI van het Al gemeen Rijksambtenarenreglement. In de verordening is geen bepaling opge nomen tot toekenning van een verhooging voor het bezit van een politie-diploma, ter wijl geen regeling voor vergoeding van over werk is opgenomen. De Minister acht zoo danige regeling echter voorshands niet strikt noodzakelijk. De overige opmerkingen waaraan kan wor den voldaan, zijn van zeer ondergeschikte be- teekenis, zoodat wij het niet noodig achten die hier afzonderlijk te vermelden. Met betrekking tot bovengenoemde opmer kingen wordt door B. en W. het volgend standpunt ingenomen: Aan deze opmerking kan worden voldaan overeenkomstig het op blz. 7 en 8 van boven genoemd gemeenteblad, no. 67, medegedeeld. B. en W. zijn voornemens een nieuwe jaar- wedderegeling ter vaststelling aan te bieden Deze herziening kan achter niet los staan van de nieuwe jaarwedderegeling der overige ambtenaren en werklieden. Zij meenen, dat van hen niet gevergd kan worden, dat zij zich thans reeds uitspreken omtrent de groote der bedragen. B. en W. kunnen zich met de gemaakte op merking vereenigen. Hoewel dit B .en W. overbodig wil voorkomen hebben zij geen bezwaar, dat de regelingen bij militairen dienst en bij ziekte en ongeval ook in deze verordening worden opgenomen. De opmerking dat de bestaande regeling bij militairen dienst niet in overeenstemming is met de bepalingen, aangegeven in een brief van Gedeputeerde Staten van 10 Januari 1934 is niet juist. Blijkbaar is „geen aandacht ge- jesehonken aan het Raadsbesluit van 20 Februari 1934, no. 7. B .en W. hebben bezwaar Hoofdstuk VI van het Algemeen Rijksambtenarenreglement als leidraad te nemen voor een regeling van de aanspraken bij ziekte en verlof, omdat naar hun meening daardoor, geheel onnoodig, zwaardere financieele lasten op de schouders van de gemeente worden gelegd. In het con cept-Ambtenarenreglement, dat behandeld is in alle oommissieën van overleg, komt een regeling voor, waarmede die oommissiën zich hebben vereenigd. B. en W. zijn bereid die regeling te aanvaarden en in de .verordening op te nemen. Het toekennen van een vergoeding voor een politiediploma achten B. en W. niet noodig Het spreekt h.i. van zelf dat een politie ambtenaar zoodanig diploma heeft. Waar de Minister reeds verklaart het voors hands niet noodig te achten een regeling te treffen voor overwerk, meenen B. en W. geheel afgezien van de omstandigheid, dat van hen een voorstel hieromtrent niet is te verwachten, een bespreking hieromtrent gevoeglijk achter wege, te kunnen laten. In verband met het bovenstaande, stellen B. -en W. een nieuwe verordening voor waarin voor zoover B. en W. daarmede accoord gaan, rekening is gehouden met de opmer kingen van den minister. N ATUURVRIENDEN GROEP. De Natuurvriendengroep Velsen-IJmuiden organiseert 17 Juni a.s. een dagwandeling. Het voornemen bestaat, een bezoek te brengen gen aan Elswout, Bentveld en het Naalden - veld. Het vertrek is bepaald op 's morgens 7 uur. Op 14 en 15 Juni zal voor de leden een weekend worden gehouden in Over-Holland bij Nieuwersluis. Hieraan kunnen 50 personen deelnemen. INRICHTEN CONTROLEEREN BIJHOUDEN JAN (Adv. Ingez. Med.) JAARLIJKSCHE LEDENVERGADERING VAN PAPYRUS. Op Maandagavond 28 Mei a.s. zal door de vereeniging Papyrus bestaande uit ambtena ren der papierfabriek, een ledenvergadering worden gehouden in gebouw Concordia. De agenda vermeldt o.a. verkiezing van twee bestuursleden wegens aftreding van de heeren G. Duinker en J. de Rouville tevens reglementsherzienin g. VERLAGING HUURPRIJS GEMEENTE WONING. Burgemeester en Wethouders stellen den Raad voor, ingevolge het verzoek van den heer G. J. A. Heins, huurder van de woning Wijker- straatweg no. 54, den huurprijs in verband met de tijdsomstandigheden met ingang van 1 Juni a.s. te verlagen van 500.op 450.-. G. B. S. TERUG VAN ZIJN WERELDREIS. - De groote Engelsche dramaturg bij de lan ding in de haven van Plymouth gefotogra feerd. Tijdens zijn reis moet hij drie nieuwe stukken geschreven hebben. VLXXIV Het beeld van het visscherijhedrijf is zeer veranderlijk. Zóó weet men met de visch geen raad en de volgende week is er van alles weer veel te kort. Ér is zeker geen bedrijf, d-at zoo wispelturig is. Een paar wegen geleden waren de resultaten van dien aard dat de reeders reden te over hadden om een aantal booten uit de vaart te nemen en thans is het weer andersom. Er was deze week veel vraag, wat wel voornamelijk aan het frissche weer is toe te schrijven En de besommingen en de prijzen waren navenant. Vijf booten besom- den meer dan 4000 guld. Dan waren er nog den meer dan 4000 gld. Dan waren er nog dezen tijd van het jaar buitengewoon goe de resultaten en het is dan ook wiet te ver wonderen, dat er weer opgelegde booten naar zee worden gezonden. Ook onder de loggers waren enkele mooie besommingen', maar de meeste hadden weinig visch. Er kwamen in totaal 22 trawlers en een 30-tal loggers binnen. De kansen voor de trawlers zijn nu weer wat beter, nu er een aantal loggers ter haringvisscberij is uit gevaren. En binnenkort gaan er weer meer op de haring uit, zoodat er wat meer ruimte voor de trawlers komt. In alle landen doet men tegenwoordig zijn best om het eten van visch te bevorderen en het ziet er naar uit, dat waar, mede door de eigenaardigheid van het visscherijhedrijf, nog al eens overproductie voorkomt, visch in blik of visch, op een andere wijze geconser veerd een belangrijk artikel op de levensmid delenmarkt zal worden. Want geen ander product als visch, misschien alleen spinazie, kan meermalen tegen een uiterst lagen prijs worden ingekocht en voor conserveering heeft men in de allereerste plaats goedkoope visch noodig. Ook in IJmuiden roept men a.1 om een fa briek voor vischconserven, maar zoover zijn we nog niet. Men vergete niet, dat het conser veren van visch nog lang geen nationale in dustrie is en dat hiervoor slechts weinig des kundigeen beschikbaar zijn. En het conser- veeren van visch is een moeilijk werk, maar wanneer men het onder de knie heeft, lijkt het wel dat er wat mee te verdienen is; na tuurlijk in een bedrijf dat op een gezonden financieelen basis rust. Ik lees daar juist in een vakblad dat men in Frankrijk sardien zoodanig heeft bewerkt dat ze twee of drie maanden goed gehouden kan worden. Maar dan moet deze visch bij een temperatuur van -14 gr. opgeslagen worden. En de bewer king is zoodanig, dat de visch beslist niets mag kosten, anders wordt het product veel te duur. Voor IJmuiden is deze industrie voor- loopig nog toekomstmuziek. Ziet u wel, meneer Dupré, dat hetgeen we beiden wenschten, ook wel komt. Het begin, van de aankondiging van schepen onder weg is er! Op het bord in den afslag is Donder dag een getypt briefje van de V.E.M. opge hangen, waarin wordt aangekondigd, dat Za terdag ld us heden) de Ewald verwacht wordt met 1100 stuks kabeljauw, 70 manden schel - visch, 50 manden makreel, 20 manden plat- visch en 35 manden poon en wolf. Dat is zooals gezegd, het begin. Men begrijpt wel, dat er een zekere organisatie voor noodig is, om de zaak zoo te regelen, dat een eenigszins betrouwbare berichtendienst mogelijk is. Maar, mijnheer Dupré. gelooft u maar dat komt ook nog wel. Inmiddels groeten van HBTERMAJN,

IJmuider Courant | 1934 | | pagina 1