HET NIEUWE AVONDBLAD Een bezoek aan de „Président Théodore Tissier' Verbleekte sterren. 19e JAARGANG No. 172 MAANDAG 28 MEI 1934 IJMUIDER COURANT ABONNEMENTEN: per week 10 ets., per maand 40 cents plus 2j4 cents incasso, per kwartaal 1.20 plus 5 cents incasso, losse nummers 3 cents. Kantoor: Kennemerlaan 42 - IJmuiden Telef. 521 Verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen. Uitgave Lourens Coster, Maatschappij voor Courantuitgaven en Algemeene Drukkerij N.V. Directie: P. W, PEEREBOOM en ROBERT PEEREBOOM ADVERTENTIEN: 15 regels f 0.75. Elke regel meer 15 ct. Bij abonnement belangrijke korting. Adverten ties van Vraag en Aanbod 1-3 regels 25 ct., elke regel meer 10 ct. Ingezonden mededeeüngen dubbele prijs. ALLE ADVERTENTIëN, OPGEGEVEN VOOR DIT BLAD WORDEN KOSTELOOS OPGENOMEN IN DE NEVEN-EDITIE HET NIEUWE AVONDBLAD DE KENNEMER COURANT. Alle abonnés van dit blad zijn, zoodra zij 14 dagen als zoodanig in de registers zijn Ingeschreven en verder op voorwaarden, die van tijd tot tijd gepubliceerd en ten kantore van dit blad gratis verkrijgbaar zijn. kosteloos verzekerd tegen de gevolgen van ongevallen voor cte navolgende bedragen: 2000bij algeheele invaliditeit; 600.— bij overlijden; 400.— bij verlies van een hand, voet of oog; 250.— bij verlies van een duim; 150.— bij verlies van een wijsvinger; 100.— bij breuk van boven-,en/of onderarm; 100.— bij break van boven- en/of onderbeen;,50.— bij verlies van een anderen vinger. Tenge volge van spoor-, tram- of autobusongeval; 5000.— bij overlijden van man en vrouw beiden; 3000.bij overlijden van den man alleen; 2000.bij over lijden van de vrouw alleen, Opvarenden van visschers-, marine-vaartuigen enz. 400.— bij verdrinkingsdood door ongeval tijdens de vaart, tot een maximum van 2000—, indien hetzelfde ongeval den dood van vijf of meer abonnés mocht tengevolge hebben. Alleen de abonné(e) zelf ls verzekerd, behoudens het vermelde omtrent spoor-, tram- of autobusongevallen. Polis is niet noodig. Uitkeeringen krachtens deze verzekering worden gewaarborgd door de Nieuwe H-A.V.-Bank te Schiedam. IJMUIDEN. Belangrijk hulpmiddel voor visscher ij-onderzoek. Tal van Nederlandsche deskundigen toonden hun belangstelling voor het sierlijke vaartuig. „De zee is het kapitaal der naties; de zee is de groote heirbaan van het wereldverkeer; de zee is het bloed der aarde. Beheersch de zee de wereld valt U toe!" Aldus schreef Dr. J. J. Tesch in de inleiding tot zijn door de Mij. voor Goede en Goedkoope Lectuur (Wereldbibliotheek) uitgegeven stand aardwerk „Het Leven der Zee." „Beheersch de zee," Rule the waves! Maal ais dr. Tesch,, onze vermaarde visscher ij-bio loog spreekt over het beheerschen der zee, be doelt hij daarmee iets anders dan het „Rule Britannia". Is er een scherper contrast denk baar dan tusschen deze twee leuzen. De leuze van dir. Tesch is de leuze der wetenschap, die de zee wil beheerschen door onderzoekingen ten dienste der menschheid. En als we hooren van „Rule Britannia" denken we aan dread noughts, aan onderzeeërs, aan destroyers van 35 mijl per uur. Aan het „beheerschen der zee" in den geest van 'de leuze van Dr. .Tesch is gewijd het werk van de „President Theodore Tissier", ook het werk van Theodore Tissier zelf, die Zondag middag onze gastheer was aan, boord van het Fraiisehe onderzoekingsvaartuig", dat op zijn kruistocht naar het Noorden IJmuiden, eens de grootste visschershaven van het vasteland natuurlijk niet links (in dit geval rechts) kon ■laten liggen. De „Président Théodore Tissier", een sierlijk motorschip, 51 M. lang en 1200 ton bruto met een 800 P. K.-motor en een vaartsnelheid van 11 mijl is een vaartuig van het Visscherij-Bu reau en toehoort thuis in de Fransche visschers haven Lorient. Zijn eerste tocht, die als een proeftocht beschouwd moet worden, maakte het vaartuig onder commando van fregatka- pitein Beaugé, die ook thans het commando voert, met een wetenschappelijke „mission", toestaande uit de heeren Ed. Le Danois, direc teur van het Bureau Perez, professor aan de 'Sorboime, Fage, onder-directeur van het labo ratorium van het Natuurkundig-Historisch Museum, Monod, assistent, Belloc, chef van het laboratorium van het Bureau, Brussel, hy drografisch ingenieur van de Fransche marine en Briol, prépara te ur van het Bureau. "Voor dezen tocht vertrok het vaartuig 21 November 1933 van Lorient, waar het 4 Januari j.l. te- keerde. Op dezen tocht werden ongeveer 80 oceanografische onderzoekingen gedaan, be staande ui't 25 trekken met het trawlnet, 42 hydrologische, waarnemingen en 13 plankton onderzoekingen. Bovendien werden voortdu rend loodingen gemaakt zoowel met het peil lood als met het echolood. Het vaartuig oefen de tal van bodem-onderzoekingen uit, zoowel langs de Portugeesche kust als langs de kust van Marokko, terwijl tevens de fauna werd onderzocht van de Salvage-Eilanden, waar de geleerden tweemaal aan wal gingen. Op dezen eersten tocht kreeg het vaartuig schade aan de schroef, vermoedelijk doordat deze op een stuk hout sloeg. Om de schade te herstellen moest het vaartuig in Los Palmas op de hel ling. Na het vertrek van de Canarische eilan den werd langs de Rio de Oro van Kaap Juby tot- den mond van de Draa de oceaanbodem in kaart gebracht, terwijl in dit vischrijke ge bied tevens met den trawl gevischt werd. De „Président Theodore Tissier" is uitge rust met de modernste wetenschappelijke in strumenten voor onderzoek van zeediepten, het meten van den stroom, oceanografische onderzoekingen enz. Natuurlijk bevinden zich aan boord een radio-kompas, echolooden (systeem Langevin en Mart-e) koelruim enz. Het schip is zoo ingericht, dat het voor de eene helft visschersvaartuig, voor de andere helft onderzoekingsvaartuig is. Tal van autoriteiten op visscherij- en zee vaartkundig gebied hadden gevolg gegeven aan de uitnoodiging van den heer Théodore Tissier, die behalve voorzitter van het Bureau voor de Zeevisscherij ook voorzitter is van de Fransche delegatiebij den Internationalen Raad voor Diepzee-onderzoek. O-a. waren aanwezig vioe-admiraal J. de Graaf f, chef van den marinestaf, Dr. J. J. Tesch, hoofd der a-f- deeling Zeevisscherij van het Rijksinstituut voor biologisch visscherij-onderzoek te Gouda, Ir. F. Lietoert, directeur van het Rijksinstituut voor chemisch, microbiologisch en hydrogra fisch visscherij-onderzoek te den Helder, Dr. J. Verwey, directeur van het Zoölogisch Insti tuut, den Helder, P. M. van Riel, directeur der afdeeling Oceanografie van het Kon. Ned. Me- tereologisch Instituut te de Bilt, J. W. J. Baron van Haersolte, directeur van het Scheepvaart Museum, te Rotterdam, G. J. de Bruyn, redac teur van „Het Nederlandsche Zeewezen", J- Seijffert, havenmeester alhier, enz. Burge meester Rambonnet, die vergezeld was van zijn echtgenoote, behoorde eveneens tot de aanwezigen. Na-dat allen onder leiding van den heer Tis sier en den commandant het vaartuig had den bezichtigd, verzamelde men zich in den salon waar de heer Tissier de aanwezigen in korte trekken het doel van het vaartuig uit een zette. Allereerst wees ae heer Tissier op de banden van vriendschap tusschen de beide landen. Het bezoek aan IJmuiden diende te worden beschouwd als een uiting van deze vriend-schappelijke betrekkingen. Frankrijk heeft zich groot getoond in den oorlog, Frank rijk toont zich ook groot in werken van den vrede. Door uitwisseling van elkanders weten schappelijke ontdekkingen, 'dringt men steeds verder door in de geheimen der zee en deze samenwerking tusschen de verschillende na ties word't gesteld ten dienste -der menschheid. IJmuiden zorgt met zijn visscherij voor de ge zondheid van het Nederlandsche volk, aldus spreker. Ten slotte bracht de heer Tissier een dronk uit op de gezondheid van H. M. de Koningin. Dr. Tesch dankte m-et ©enige woorden voor de uitnoodiging' en getuigde van zijn groote vreugde over de samenwerking der beide na ties op het gebied van het visscherij-onder- zoek. De „Président Théodore Tissier", die van Ostende in IJmuiden arriveerde, is heden naar Estojerg vertrokken. Vandaar ga-at de reis naar Ko-pen-hagen, waar de heer Tissier de jaarlijk- sche vergadering van den Internationalen Raad zal -bijwonen. De thuisreis wordt gemaakt via Gothenburg en rondom Schotland. Frankrijk bezit in de „Président Theodore Tissier" een vaartuig, dat ongetwijfeld een groote aanwinst voor het visscherij-onderzoek is en in Président Tissier een man, die deze natie met eere op de internationale visscherij - congressen vertegenwoordigt. BUREAU VOOR ARBEIDSRECHT. Het bestuur van den IJ.B.B. deelt ons mede, dat door het betrekken van het perceel Vei- serduinweg 163, de zittingen voor het Bureau voor Arbeidsrecht, van -den IJmuider B-estuur- •dersbond, met ingang van Dinsdag 29 Mei. eiken Dinsdagavond van 7 tot 8.36 uur wor den gehouden in het perceel Velserduinweg 163 IJmuiden-Oost. OPENBARE VERGADERING N. S. B. A.s. Donderdagavond -houdt de Kring IJmuiden der N. S. B. een openbare verga dering in Thalia. Als spreker zal optreden de ex-communist de heer C. Frenay van Schiedam, die zal spreken over: „Nationaal- Socialisme of Communisme?" WITTE KRUISJES-DAG. Het bestuur van het Witte Kruis schrijft ons: Woensdag 30 Mei Witte Kruisjesdag!! Al gaven zich reeds tal van dames op voor den verkoop van Witte Kruisjes, het ver- eischte aantal is nog lang niet bij elkaar. Vooral in IJmuidenen IJmuiden-Oost werden we tot nu toe een beetje teleurgesteld. Als men eens nagaat, dat wekelijks het consulta tiebureau voor zuigelingen en kleuters door o.g.v. 90 moeders wordt bezocht die daar ge heel gratis advies ontvangen, rijst de vraag, z-ouden er onder die dam-es nu niet enkelen zijn die „Het Witte Kruis" nu eens een we derdienst willen bewijzen? Hetzij door zelf zich op te geven als verkoopster der Witte Kruisjes, of in de omgeving waar men woont, and-eren op te wekken dit werk te doen. Als allen een hand-je medehelpen zal de dag ze ker slagen. Geeft u zoo spoedig mogelijk op bij één der onderstaande adressen: Voor IJmuiden bij Zr. E. de Wilde, mej. J. C. van der Valk, Huijgeiiss-traat 16, mej. T. Houtsma. Heemskerkstraat 16, en aan het Witte Kruisgebouw. Voor IJmuiden-Oost bij mej. D. Bleeker P. Potterstraat 25, en Mej. Ti". Verbeek, Ger. Doustraat 34. -Voor V-eisen bij mevrouw Melg-erd, Meer- vli-etstraat 1. Voor Driehuis bij Zr. M. E. van den Hoek, P. C. Hooftlaan 13. Voor Velsen-Noord bij mevr. Koene, Ka naalkade 58 en Zr. A. Zandstra, Wijker- straatweig 25. Voor Santpoort bij mevr. Blansjaar, Hoofd straat 121 en de zusters Pastoor en Bosma, Vinkenbaan 2. In vele Amerikaansche steden wordt den laatsten tijd door stakers een ware terreur uitgeoefend, waarbij de politie het dikwijls zwaar te verantwoorden heeft. Een heftig tafereel in de stad San Francisco VEREENIGING VOOR ZWAKZINNIGENZORG. JAARVERSLAG OVER 1933. Wij ontvingen het jaarverslag over 1933 van de Vereeniging voor Zwakzinnigenzorg, dat wederom duidelijk aantoont, welk een be langrijk sociaal werk door deze vereeniging wordt verricht, door aan geestelijk minder waardigen de gelegenheid te biéden, zich op de een of andere wijze nuttig te maken en dezen verstandelijk achterlijken, door hen werk stukken te laten verrichten, die als bruikbare hulpmiddelen voor de huishouding aan den man (en de vrouw) worden gebracht, de ge dachte bij te brengen, dat zij iets kunnen. „De successen mogen dan wel niet zoo naar buiten treden", aldus schrijft de secretaris, de heer A. ten Broeke, in zijn jaarverslag, „doch bij een nadere kennisneming in de werkplaats der vereeniging of in de gezinnen van de aan haar toevertrouwden, zijn de resul taten niet minder, zelfs van diepere beteeke- nis dan zoo menig door de massa luid bejubeld succes". Verder lezen we in dit verslag, dat de boek houding in den loop der jaren zoo omvattend werd, dat het bestuur hiervoor op de begroo ting een post moest uittrekken van 250.— voor belooning. Deze boekhouding omvat den inkoop der materialen en den verkoop der pro ducten. De boekhouding van den penning meester blijft apart beheerd en staat buiten deze belooning. De ledenvergadering van 6 Juli 1933 mach tigde het bestuur, een bedrag van 1000.uit het reservefonds te besteden voor uitbreiding van den straatverkoop en aanschaffing -van werktuigen. Het ledental liep in 1933 weer terug en wel van 229 op 208. Van de provincie Noord-Holland en de ge meente Velsen mocht de vereeniging weer een subsidie ontvangen, resp. groot 426.28 en ƒ3460.Deze subsidies ontving het bestuur met groote dankbaarheid en, aldus het ver slag van den secretaris, het stemt tot blijd schap en waardeering, dat de gewestelijke en gemeentelijke overheid de mogelijkheid stelt, den arbeid voort te zetten. Ook den wethouder van Sociale Zaken komt een woord van lof toe, als gedelegeerd lid van het bestuur. Het bestuur heeft in het afgeloopen jaar ernstig gestreefd naar verlaging der uitgaven en opvoering der ontvangsten door verkoop. Het salaris van den werkmeester werd, mede op aanwijzing van het gemeentebestuur, met 8 °/o verlaagd. De werkmeester heeft die ver laging zonder bezwaren aanvaard. Volgens het jaarverslag van den leider dei- Werkinrichting waren op 31 December van het afgeloopen jaar tewerk gesteld 11 personen, De „Président Theodore Tissier" aan d.en toeristensteiger. waarvan blinde. Naar den leeftijd werkten er: 3 beneden 20 jaar, 4 van 20 tot 30 jaar, 3 van 30 tot 40 jaar en 1 boven 40 jaar. Een tewerkgestelde was slechts korten tijd werk zaam. Hij kon niet wennen; voor hem werd werk in de tuinen gezocht. De omzet in de werkinrichting bedroeg ruim f 1400.met venten werd verkocht ruim 1500.zoodat ruim 2900.aan vervaar digde goederen werd verkocht., Het bestuur besloot, een tweeden wagen aan te schaffen. In October kon een nieuw toestel in gebruik worden genomen voor het vervaar digen van ruige matten en Japanmatjes. 'in totaal werden vervaardigd 180 gevloch ten matten, 108 gaatjesmatten, 74 biezen- matten, 13 voeten-bankjesmatten, 1666 boen ders, 474 bezems, 343 stoffers, 418 vatenkwas ten, 353 kopjeskwasten, 114 mattenkloppers, 89 zwabbers, 113 W.G.-ragers, 26 papierman den en eenige cocosloopers, stofdoekenmand jes enz. Vaak had de inrichting de grootste moeiti om aan alie aanvragen voor biezen- en gaat jesmatten te voldoen. Ook het op tijd af leveren van loopers en ruige matten baarde wel eens eenige zorg, omdat men soms handen te kort kwam. Aan loon werd uitbetaald 1300.van 0.50 tot 5.50 per week. De rekening over 1933 vermeldt aan ont vangsten en uitgaven 7671.09. Ontvangen werd o.a. aan contributies en vrijwillige bij dragen 398.48, aan opbrengst verkochte arti kelen 2946.58, benevens de reeds gemelde subsidies. Uitgegeven werd o.a. aan loon werk meester 1988.50, kosten pensioen- en ziekte verzekering 488.47, loon tewerkgestelden 1313.50,aanschaffing garens 599.24, div. artikelen 504.56, huur werkinrichting 1120—, aanschaffing weeftoestel 732.95. De begrooting sluit in ontvangsten en uit gaven met een bedrag van 6935.45. VISCHDIEFSTAL. Zaterdagmorgen vermiste de vischhandelaar C. -de V. uit een zijner kisten een hoeveelheid kleine tarbot. Als vermoedelijke dader werd door de halpolitie aangehouden zekere C. die bekende de diefstal te hebben gepleeg-d. Na dat te-gen C. proces-verbaal werd opgemaaki werd hij op vrije voeten gesteld. NAAR HET CONCOURS. De Arbeiders Zangvereeniging „De IJmuider Volksstem", directeur de h-eer P. Post, heeft gisteren deelgenomen aan het concours, dat de Kampeer Vereeniging 's Zomers Buiten te Zandvoort ter eere van haar 20-jari-g bestaan aldaar gaf. De „Stem" kwam in de 2e af deeling gemengde koren uit. Het verplichte werk was den Hertog's compositie. De Zwalu wen; het vrije Beati Mortuï van Mendelssohn. De vereeniging, die voor de eerste maal aan een concours deelnam, behaalde met punten een 2en prijs. H. EFFERN ONDERTROUWD. De oud-Stormvogelsspeler H. Effem, die thans in „de Kennemers" te Beverwijk speelt-, zal 7 Juni a.s. in het huwelijk treden met mej. F. H. van Dongen. Het jonge echtpaar zal zich in IJmuiden vestigen. PRIESTERFEEST Onder groote belangstelling werd gisteren h-et priesterfeest gevierd van onzen plaats genoot, den Eerw. Heer G. de Boer. De woning van de ouders van den Neomist in de Koirte- naerstraat was ter eere van dit kerkelijk feest met een eerepoort met het opschrift „Tu es sa- cerdos i nAethernum" versierd, terwijl Zon i dag vele vlaggen in deze straat waren uitge stoken. Voorts was de tuin van de Pastorie met vele vaantjes in de Pauselijke kleuren J versierd. Zaterdagavond werd de jonge Priester aan het station Julianakade door de jeugdvereen-i- gingen ingehaald en in optocht naar de kerk geleid, waar de Neomist een plechtig Lof ce lebreerde. Na het Lof werd den Priester in d-en tuin gehuldigd. Zondagmorgen vond de eerste plechtige Heilige Mis plaats, waarbij de Priester door bruidjes naar het altaar werd geleid en des middags 2 uur vond in het Vereenigingsge- bouw in de Mahustraat een huldiging plaats door de schooljeugd van de beide R.K. scholen, •/aarbij de kinderen onthaald werden. De receptie, die na afloop van deze hulde in de zusterschool werd gehouden, was zeer druk. bezocht. (De salarissen der filmsterren in Hollywood zijn sterk verlaagd). De gouden dagen zijn tenend, Ook in de wereld van den schijn, De ster aan 't filmsehe firmament, Moet leeren zuiniger te zijn. De villa en de kamenier, De secretaris, de chauffeur, Het weeldeleven van plezier, Zijn weg, of minstens in mineur. Het goud, dat men in stapels kreeg, Is door de jaren erg verbleekt, De goudglans van de film die zweeg, Werd zilver, heden, nu zij spreekt. De super-hyper-gala-waan, Is uitgeleefd in Hollywood, D>e luxetijd heeft afgedaan, Omdat het door de crisis moet. Zoo is nu een-maal 's levens lot, Ook in de wereld van den schijn, Het leert den sterren toch per slot, Dat z' ook maar aardsche men-soben zijn* P. GASUS. VERLOTING KUNST NA ARBEID De door Kunst na Arbeid gehouden verlo ting had het volgende resultaat. No. 1201 Damesrijwiel, No. 2299 heerenrijwiel No. 2407 salonlamp, No. 61:2 rookfauteuil, No. 1030 da-vanwa-ndkleed, No. 466 rookstel, No. 2177 schilderijtje, No. 1159 schilderijtje, No, 287 kistje sigaren, No. 237 cocosdeurmat, No. 1556 dameshamdtasch, No. 929 een H. Ltr. eierkolen, No, 1800 een H. Ltr. eierkolen, No. 1216 een H. Ltr. eierekolen, No. 1527 een jaar donatie van Kunst na Arbeid. De prijzen kunnien worden afgehaald bij T. C. Koudijs, Sanderstraat 37. VELSEN LANDDAG „VOLKSONDERWIJS". De Kennemertering van „Volksonderwijs" houdt Zondag 10 J-un-i, des namiddags 2 1/2 uur een landdag in het Burgemeester Rij kerspark te Santpoort. Als sprekers zullen op treden de heeren K. de Vries te Amsterdam, algemeen secretaris van „Volksonderwijs" en Ds. A. van de-r Heide te Voorburg, lid van 2e Kamer der Staten-Generaal. H-et Dubbel mannen-kwartet „Caecilia" te IJmuiden-Oost en de muziekvereeniging „Wilhelmina" te Santpoort zullen hun medewerking verlee- nen. WIJZIGING VAN HET TARIEF VOOR WATERLEVERING Het komt ons gewenscht voor, schrijven B. en W. aan den Raad, aan Tarief I B van de verordening regelende de voorwaarden voor de levering van water door het waterleiding bedrijf eenige uitbreiding te geven. Burgemeester en Wethouders stellen den Raad daarom voor, dit tarief uit te breiden als volgt: ten minste per 3 mnd. v. eiken M3. meer 700 M3. 40.25 0.23 1000 M3. 55.— 0.22 2000 M3. 100.— 0.21 De commissie voor gas en waiter adviseert gunstig. SANTPOORT VERKEERSONGEVALLEN. Op den Rijksweg nabij de boerderij van den heer S. heeft een botsing plaats gehad tusschen een luxe-auto, komende uit d-e rich ting Velsen, bestuurd door den heer N. van Anna Paulowna en den 68-jarigen wielrijder van B. wonende te Santpoort. Tengevolge van de aanrijding werd de wielrijder tegen den grond geslingerd, waardoor de bejaarde heer een gecompliceerde beenbreuk bekwam. Per ziekenauto werd het slachtoffer naar het ziekenhuis Johannes de Deo te Haarlem over gebracht, nadat dr. M. alhier hem de eerste hulp had verleend. EEN SCHADEPOST. In de Hoofdstraat liep Vrijdagmorgen van een passeerende auto een wiel af, dat met eèn vaart door een groote. spiegelruit van den winkel van de firma Al-bert Heyn vloog. De schade is aanzienlijk. Persoonlijke onge lukken kwamen echter niet voor. NIEUWE WEGEN. Het gaat met de uitbreiding van Santpoort steeds Crescendo. Het zijn thans de weilan den, vroeger behoorende bij de boerderij Sin- nevelt, die thans te midden van de belang stelling der bouwondernemers staan. Eenige nieuwe wegen zijn weer gereed gekomen en dezer dagen voor het verkeer opengesteld. De hoofdverkeersweg in deze buurt is de Van Dalenlaan, die in de toekomst de ver binding moet vormen tusschen Bloemen- daal en Velsen. Deze laan heeft een breedte van 21 M. De Litslaan langs de spcor]"". -pt door tot achter de boerderij Sinnevelt. Met de, het vorige jaar aangelegde Sinne- veltlaan beteekent deze wegenbouw, waaraan reeds een 60-tal moderne woningen is ge bouwd, die groptendeels reeds bewoond zijn, een belangrijke stadsuitbreiding.

IJmuider Courant | 1934 | | pagina 1