FAALT ROOSEVELT? DE KAMPEERDERS Amerikaansche en Russische voorstellen ter ontwapeningsconferentie. buitenland. Norman Davis wenscht het plan-MacDonald als basis. Instemming met een algemeen niet-aanvalspact. Voorstel tot het nemen van maatregelen tegen de particuliere wapenfahricage. „Krachten, die wantrouwen en twee dracht zaaeen", Litwinof wil een „permanente vredes conferentie" tegen den oorlog en zijn gevolgen. GENèVE. De ontwapeningsconferentie kwam g:ste~ ren onder .groote belangstelling bijeen. Henderson begon zijn verklaring met te constateeren dat de tijd gekomen is, dat <je hoofdcommissie moet beslissen of zij haar werkzaamheden zal voortzetten. De huidige situatie is critiek. De algemeene politieke at mosfeer, welke reeds sedert het bijeenkomen der conferentie niet meer gunstig is geweest, heeft zich stellig niet verbeterd. Henderson zeide, dat in de eerste plaats een oplossing moet worden gevonden van het probleem der nationale veiligheid, welk pro bleem de basis vormt van alle ontwapenings kwesties. In de tweede plaats moet aan den bewapeningswedloop op het gebied der lucht vloten een halt worden toegeroepen en in de derde plaats moet een internationale con trole in het leven worden geroepen op de ver vaardiging en den handel van wapens. Het komt er thans op aan een algemeen ver trouwen te wekken in een effectieve interna tionale actie tegen een aanvaller. Slechts dan zal men van de landen kunnen verwachten, dat zij toestemmen in een vermindering hun nel* bewapening. Henderson besloot met de woorden: „Wij moeten ons werk tot een succesrijk einde brengen, derhalve wek ik alle deelne mers aan de conferentie op tot actieve mede werking". Norman Davis, de gevolmachtigde der Ver eenigde Staten, constateerde, dat de groote verwachtingen, waarmede de ontwapenings conferentie eens werd begroet, thans diep be schaamd zijn. Eén groote mogendheid heeft zich uit de conferentie teruggetrokken; de di recte onderhandelingen hebben eveneens te leurgesteld en geen mogelijkheid geboden de groote moeilijkheden terzijde te stellen. Thans spreken zekere mogendheden niet ■meer van een vermindering van bewapening, maar ten hoogste nog van een beperking, an dere zelfs van een directe wapeningsvergroo- ting. Niettemin is spr. van meening, dat het ont wapeningsprobleem niet onoplosbaar is, wan neer alle naties in den juisten geest naar deze oplossing zouden streven. Iedere natie heeft dezelfde gedachte: Hoe kan men de bedreiging ter zijde stellen en de last van een bewapeningswedloop verlich ten, zonder de veiligheid te verliezen? Het is niettemin de meening der Ameri kaansche regeering, aldus vervolgde Norman Davis, dat het mogelijk moet zijn door weder zijdsche vermindering en beperking der bewa peningen tezamen met het herziene plan- MacDonald voor alle staten de vermindering der veiligheid te compenseer en door vermin dering der bewapening. Er zijn slechts twee wegen om veiligheid te verschaffen; 1. Door een overweldigende superioriteit op heilgebied der .bewapening, misschien, gepaard gaande met een herverzekering door bond genootschappen. Dit systeem evenwel heeft eens-geleld tof een bewapeningswedloop «en voorts tot een oorlog, welks gevolgen wij thans nog niet te boven zijn en welks herha ling wij misschien nimmer te boven zouden komeh. 2. Bij de andere oplossing gaat het er om de defensie krachten te versterken en de aan- valskracht te verzwakken m.a.w. de vooruit zichten op een succesrijken aanvalsoorlog te verminderen door een geleidelijke afschaf fing van die wapens, welke in bet bijzonder voor een aanval geschikt zijn, d.i. de zware mobiele artillerie, de tanks, de gaswapens en de bombardementsvliegtuigen. De Amerikaansche regeering is er van over tuigd, dat slechts deze tweede weg die dei- ontwapening vrede en vooruitgang ter we reld en de nationale veiligheid in ieder land zou kunnen waarborgen. Helaas domineert in Europa thans de te genovergestelde stroom. Een voortschrij den op dezen weg zou weer voorwaarden scheppen, zooals die welke aan den wereld oorlog voorafgingen. Wie aldus deze politiek volgt, in plaats van veiligheid te scheppen door een vermindering der bewapening, laadt een zware verantwoordelijkheid voor de toekomst op zich. i Norman Davis beval nogmaals het te her ziene plan MadDonald aan als basis voor een overeenkomst en vervolgde dan: President Roosevelt heeft mij opgedragen zei Norman Davis, de houding en de politiek der Vereenigde Staten als volgt samen te vat ten: Wij zijn bereid lederen practischen weg te betreden, met het doel een algemeen ont- wapeningsverdrag tot stand te brengen en aldus den algemeenen vrede en den vooruit gang der wereld te dienen. Wij zijn voorts be reid met een algemeene ontwapeningsconfe rentie eveneens te onderhandelen over een algemeen niet-aanvalspact en met andere naties te spreken over alle problemen, welke zouden kunnen voortvloeien uit de verdragen, welke wij hebben gesloten. De Vereenigde Sta ten hebben evenwel niet de bedoeling deel te nemen aan de politieke onderhandelingen en verdragen van Europeesche mogendheden, en zij zullen zich met geen enkele overeenkomst inlaten, welke tot doel zouden kunnen hebben de gewapende macht der V. S. voor de rege ling van eenig geschil te laten optreden. De politiek der Vereenigde Staten heeft het doel zich buiten lederen oorlog te houden, doch op iedere wijze te helpen, wanneer het er om gaat den oorlog te verhoeden. Norman Davis herinnerde vervolgens aan verschillende voorstellen welke de Vereenigde Staten in den loop der Ontwapeningsconfe rentie hebben ingediend. Thans zijn de Ver eenigde Staten bereid nog verder te gaan. Zij zijn bereid door een internationaal verdrag een effectief systeem uit te werken voor de regeling der wapenfabricatie en voor den han del in wapens en munitie. De president der Vereenigde Staten is er van overtuigd, dat de vrede ter wereld wordt bdreigd door de ongecontroleerde werkzaam heid der wapenfabrieken en wapenhandelaars, en het gaat er thans om door effectieve stap pen die krachten te controleeren en te onder drukken, welke er materieel belang bij hebben wantrouwen en tweedracht te zaaien. (Norman Davis stelde de conferentie tenslotte voor terug te keeren tot de resoluties van 8 Juni van het vorige jaar, dus het voorstel van MacDonald aan te nemen als basis van een toekomstige ontwapeningsovereenkoms'f, Litwinof, die hierna aan het woord kwam, constateerde dat de ontwapeningsconferentie geheel mislukt is. Hij keerde zich tegen degenen die steeds nog resultaten willen bewerken en hopen, dat de conferentie tenslotte nog tot resultaat leiden. Den eenigen dankbaren weg noemde Litwinof: de directe algeheele ont wapening van alle staten. Dit voorstel is ver worpen en de moeilijkheden zijn daar grooten- deels uit voortgevloeid. Als belangrijkste Russisch voorstel noemde Litwinof het overgaan der ontwapenings conferentie in een permanente en op gezette tijden bijeenkomende conferentie, welke geen andere taak heeft dan met alle middelen den vrede te verzekeren. Tot nu toé hebben de vredesconferenties slechts bijeenkomsten ge houden na een oorlog. Spr. stelde een confe rentie voor, welke den oorlog en zijn gevol gen moet verhinderen. Deze heeft tot taak alle middelen te vervolmaken, welke de veilig heid zouden kunnen Versterken en tegelijker tijd alle maatregelen te laten nemer ter ver zekering van den vrede, waarbit het mo reels economische, financieele of ook andere middelen zou kunnen betreffen. Litwinof sprak voorts over de verhouding, welke een dergelijk lichaam tegenover den Volkenbond zou kunnen innemen. De Volken bond zou alle bevoegdheden moeten behou den en slechts van een 'taak worden ontlast, welke door een ander orgaan beter en effec tiever zou kunnen worden behartigd. De vre desconferentie zou daarbij zeer wel als een orgaan van den Volkenbond kunnen worden beschouwd. De zitting der hoofdcommissie was om half zeven afgeloopen Barthou zal Woensdag aan het woord komen. De bijeenkomst van de hoofdcommissie is verdaagd tot Woensdagmiddag half vier. Hedenochtend om half twaalf zou de vol kenbondsraad bijeenkomen. Weer een incident op de Amoer. Uit Charbin, 29 Mei: De Commissaris van buitenlandsche aangelegenheden van Mands- joekwo Shih Liperi heeft bij den consul van Sovjet Rusland geprotesteerd tegen een nieuwe schietpartij vanwege de Sovjetkust wacht, thans op het Mandsjoerijsche stoom schip Yangbos, dat zich op 28 Mei op de Amoer-rivier bevond. Japan. Een inleidende vlootbespreking met Amerika? Het .verluidt dat Hiros j i'Saito, de Japansché ambassadeur te Washington. Cordell Huil, den staatssecretaris heeft voorgesteld een di plomatieke bespreking te doen plaats vinden voorafgaand aan de vlootconferentie van' 1935. Huil stemde met dit voorstel ten volle Oorlogsminister bepleit verhooging der legersterkte. iDe staatssecretaris voor Iegerzaken, Dern, heeft Dinsdag in de commissie voor militaire zaken van het Representantenhuis verklaard, dat naar zijn meening het bondsleger in zijn huidige samenstelling de hem gestelde taak der landverdediging niet kan vervullen. Dern beval aan het Thompson-voorstel goed te keuren en het effectief van het bondsleger van 130.00 tot 179.000 man te verhoogen. Arbeiders eischen verbod van landbouwmachines. De landarbeiders ih de provincie Sevilla heb ben volgens Reuter besloten in staking te gaan, tenzij maatregelen genomen worden dat bin nen een.periode van vijf jaar alle landbouw machines verboden worden. De algemeene bond van arbeiders heeft dit besluit bij alle provinciale autoriteiten laten bekend maken. Tevens eischen de landbouwers een gemid deld dagloon van 10 pesetas f2.10) en het op richten van een werkloozenfonds. KNOEIERIJ MET INNING VAN DUITSCHE BETALINGEN. ARRESTATIEBEVEL TEGEN DEN AMERIKAAN KOLONEL NORRIS. Reuter meldt uit Parijs: De rechter van instructie heeft een man daat tot aanhouding en voorgeleiding uitge vaardigd tegen kolonel Norris van het Ame rikaansche leger, die zich op het oogenblik in Engeland bevindt. Kolonel Norris zou tot belangrijke bedra gen aan „bevroren" Duitsche credieten heb ben gekocht, welke hij wist af te wikkelen. Hij belastte zich ook met het ontdooien van bepaalde saldi in „Sperr-marken", waartoe hij zich belangrijke bedragen door de Engel- sche Sovjet-handelsvertegenwoordiging zou hebben doen verstrekken. De Sovjet-handels- vertegenwoordiging heeft een klacht tegen hem ingediend. Aan de Telegraaf ontleenen wij naar aan leiding van deze arrestatie nog het volgende: De autoriteiten zijn tot dezen stap over gegaan op grond van een klacht, ingediend door het bestuur van de Unilever te Londen via haar kantoor Parijs, voor het geval Norris in Frankrijk wordt aangetroffen. Naar onze correspondent uit Parijs meldt verklaren de Parijsche vertegenwoordigers van de Unilever in de klacht, dat kolonel Nor ris onder voorwendsel, dat hij in Duitschland de betaling wist te verkrijgen van voor ieder ander oninbare schulden, zich door genoem de maatschappij Duitsche obligaties had la ten verstrekken ten beloope van verscheidene millioenen. Toen de bij het contract bepaalde termijn voor de afwikkeling van deze opera tie verstreken was, vroeg de Unilever expli catie. Norris verlangde toen een uitstel, wij zende op de moeilijkheden van de onderno men onderhandelingen. Deze aanmaning werd nog eenige malen herhaald, waarop ten slotte de Unilever kennis er van kreeg, dat Norris Parijs, waar hij kantoor hield, verla ten had en naar Amerika was gegaan. Onder deze omstandigheden oordeelde de maat schappij, dat zij met oplichting te doen had en diende daarop haar aanklacht in. De Unilever-affaire loopt over 10 a 12 mil- lioen francs. Norris heeft het contract in Maart jl. aangegaan. De sperrmarken, die hij van de Unilever kocht, berusten bij een bankinstelling te Am sterdam. EEN VIJFLING GEBOREN. Uit Northbay (Ontario) wordt gemeld, dat daar de vrouw van een farmer vijf meisjes ter wereld heeft gebracht. Alle kinderen zouden gezond zijn. JAPANSCHE DELEGATIE SPOEDIG TE BATAVIA. De Japansche delegatie, welke te Batavia on derhandelingen zal voeren zal op 4 Juni in de morgenuren ten Paleize van den gouverneur- generaal worden ontvangen, waarna, zoo de leider der delegatie daarmede instemt, in den namiddag een plenaire vergadering der Ja pansche en Nederlandsche delegatie zal gehou den worden. —i Bijna de halve bevolking leeft van overheidsgelden. Viscount Snowden ziet het somber in. De oogen der wereld zijn gericht op het Amerikaansche experiment en op president Roosevelt, den man, die een groot nationaal leven aan het reorganiseeren is. Hoe staan zijn kansen op succes. Weinig menschen zul len zoo goed in staat zijn als Viscount Snow den de moeilijkheden en de mogelijkheden van het herstelplan van Roosevelt te beoor- deelen. Viscount Snowden, de oud-kanselier van de Britsche schatkist, heeft zelf jaren lang de verantwoordelijkheid, gedragen voor de financiën van een groote natie in een tijd van depressie. In dit artikel bespreekt hij de economische leerstellingen van Roosevelt en komt tot het resultaat dat zij ,,te licht be vonden" moeten worden. Hij heeft bewonde ring voor de energie en de moed van Roose velt, doch hij vreest voor de resultaten van zijn politiek. Viscount Snowden ontleedt het probleem op de hem zoo eigen scherpe manier en behandelt het buitengewoon makkelijk en begrijpelijk. Dc wereld heeft met belangstelling en .sympathie, gepaard aan een zekere portie scepticisme de pogingen van president Roose velt gevolgd, gedurende de afgeloopen ve'er-, tien maanden, pogingen om de welvaart te herstellen van een groot land, welks hoofd hij is. Zijn eerste boodschap nadat hij zijn ambt had aanvaard, was een moedige uitdaging aan bestaande belangen-sferen en een stoute ver klaring van een welopgezette actie. In de historie van de Vereenigde Staten van Ame rika is het nog eens gebeurd dat er een roep was: „Geef ons een MAN" en toen heeft Abraham Lincoln aan dezen roep gehoor ge geven. Nu weer, in een tijd, waarin ernstige nationale gevaren dreigen, blijkt dat een lei der opstaat die den moed heeft de geweldige taak van nationale reconstructie op zich te nemen en door te zetten. Het antwoord van de natie op Roosevelt's oproeping heeft zijns gelijke in eensgezindheid niet in de geschie denis van een democratisch land! De stand van zaken toen Roosevelt aan de regeering kwam (Maart 1933) was zoo wan hopig, de menschen waren zoo in de put. dat zij bereid waren eiken maatregel te aanvaar den die mogelijkerwijze verbetering kon brengen. Millioenen waren geruïneerd door de financieele. ineenstorting en door de enorm groote daling der prijzen van de belangrijkste producten. Duizenden banken konden hun verplichtingen niet meer nakomen en de cliënten waren hun depositos kwijt. De kapi- taalswaarde van goederenvoorraden en effec ten was in vele gevallen slechts een vijfde deel geworden van de vroegere buitengewoon hoo- ge noteeringen. Menschen die hun geld had den verloren bij de waanzinnige speculatie in de hausse-periode, een speculatie waaraan letterlijk iedereen meedeed, waren bereid iedere veroordeel ing van het financieele systeem met applaus te begroeten en elke poging die zijn werkzaamheid aan banden zou leggen, te steunen. De boeren in Midden West Amerika, die een invloedrijke verkie zingsfactor vormen, waren in een verschrik- kelijken toestand. De daling der prijzen had hun inkomsten tot ver beneden hun kostprij: zen doen komen en hun boerderijen waren met hypotheken belast die de kolossale som van twaalf duizend millioen dollar vertegen woordigden! Het aantal werkloozen werd op veertien millioen geschat die afhankelijk wa ren van de onzekere particuliere liefdadig heid. Dat zijn zoo enkele dingen waarvoor Roose velt stond, toen hij president werd. Hij vatte zijn enorme taak echter aan met één waar devol ding als activa. Zijn redevoeringen had den de psyche van de natie veranderd. Opti misme en vertrouwen hadden de plaats inge nomen van pessimisme en wanhoop. De na tionale situatie was die van het falen van een systeem. Dit stelde Roosevelt zich duidelijk voor oogen en hij noemde het zijn plan het systeem te veranderen. De industrie moest de dienares der samenleving worden en het geld de dienaar van den handel en niet zijn meester. Hij onderschatte echter de moeilijkheden om Jeze economische en industrieele omwen teling met een slag te laten geschieden. In geen enkel ander land ter wereld zouden de moeilijkheden zoo groot zijn geweest als in de Vereenigde Staten. Dat land was tot zijn wel stand". en groötte op handelsgebied gekomen dóór een.eeuw van krachtig individualisme. Inmenging van den staat tusschen werkgevers en werknemers was altijd krachtig door de kapitalisten geweerd. Vakorganisaties waren onbeteekenend en doorgaans werden zij niet erkend. Er waren geen sociale voorzieningen zooals bijvoorbeeld ouderdomspensioen werkloozenondersteuning. Er waren weinig publieke diensten die aan den staat of aan de gemeenten behoorden. De corruptie in het publieke en politieke leven was algemeen. President Roosevelt stelde zich voor de gehee- le instelling van de Amerikaansche industriee le en financieele politiek te herzien. Het was een taak die bijna even moeilijk was als het aanbrengen van een verandering in de men- sehelijke natuur door een wet. Na veertien maanden zijn we in staat en kele conclusies op te stellen over het slagen of het falen van de politiek van Roosevelt. Het eerste wat hij trachtte te bereiken was een stijging van de binnenlandsche prijzen. Het instrument voor dit doel was de gewel dige National Recovery Act, die aan fabri kanten drastische voorwaarden oplegde even als aan de distributiebedrijven. Er werd een beroep op hen gedaan de loonen te verhoogen, den arbeidstijd te verkorten en extra werk krachten aan te nemen. De verwachting was dat door deze maatregelen de koopkracht grooter zou worden en een grootere productie het gevolg zou zijn. Doch men heeft zich niet gerealiseerd dat elke poging de prijzen op te schroeven door kunstmatige en nagemaakte middelen slechts de eenheid tusschen vastverbonden factoren kan ontwrichten. De pogingen deze „code" op de industrie van toepassing te brengen ontmoetten verzet van de vele machtige werkgevers. Dit leidde tot een epidemie van stakingen over de ge- onze dagelijksche kinder vertelling. „Jonge, jonge, ik was al bang dat je niet zou komen," grinnikte de kermisbaas en hij drukte Sïetske geweldig deftig de hand. „Wij blijven eens een dagje naar je gekke kuren kijken," zei Sjef en van den spullebaas een biljet krijgend, stapten ze naar binnen. En dat ze plezier hebben gehad, nou reken maar! Jaren later konden ze er nog om brullen. Toen de kermisdagen voorbij waren, trokken de jongens weer verder. „Zulke leuke jongens vind je niet gauw meer," zei de hotelhouder en hij zag het drietal met spijt vertrekken, want door de gekke streken van Sietske was zijn hotel ineens beroemd geworden. „Aan jullie heb ik het te danken dat er zooveel gasten zijn geweest," zei de man en inplaats dat ze de kamerhuur moesten betalen, gaf hij hun ieder nog een kwartje er bij. Eli met fijne herinne ringen aan Eindhoven, ging men verder, naar |oe» v - *- heele natie, soms gepaard met gewelddadig heden. De eonditie in de „code" om de vak- vereenigingen over de geheele linie te erken nen vond bitteren weerstand bij de leidende industrieelen en na de moeilijkheden in de motor-industrie moest president Roosevelt toegeven en toestemmen in de erkenning van de maatschappij-vereenïgingen. De discus sies over de werking en de resultaten van de National Recovery Act ontwikkelen zich nu in bitteren strijd. De stijging van het levens- onderhoud is voor de arbeiderspartij aanlei ding hooger loon te eischen en de werkgevers berekenen dat dat gelijk zou staan met een verdere stijging der prijzen, die den toestand zou laten zooals hij is voor zoover 't het wer kelijke inkomen van den arbeider betreft. En het is ook uitgedacht dat een verdere prijs stijging den kooper zou bewegen zijn inkoo- pen uit te stellen en een achteruitgang in de productie zou moeten volgen. De uitwerking van de N. R. A. op productie, koopkracht en werkverschaffing is onbedui dend geweest. De verbetering in de industrie gedurende de afgeloopen twaalf maanden in de Vereenigde Staten is niet grooter geweest dan in andere landen dank zij de verbetering die over het algemeen in de wereldsituatie is te constateeren. De laatste cijfers die ik kon verkrijgen over de fabrieksproduc.tie, werkverschaffing in d8 fabrieken, loonlijsten en de verkoopen der warenhuizen, steunen de optimistische opga ven niet, die in bezielde berichten worden ge geven. De cijfers over de activiteit in de za kenwereld in Januari 1934 vergeleken met Juli 1933, waarbij met het verschil van sei zoen rekening is gehouden, zijn als volgt: Juli 1933 Jan. 1934 Fabrieksproductie 101 76 Werkverschaffing in fabrieken 70 72 Loonlijsten (de fabrieken) 50 53 Verkoop der warenhuizen 71 68 Deze cijfers baren des te meer verwonde ring wanneer men zich herinnert dat tus schen Juli en Januari tientallen millioenen schatkistgeld is gebruikt voor publieken steun. De National Recovery Act heeft bewezen een ijselijke mislukking te worden in zijn be doeling een opleving in den handel te bevor deren, Het moet worden gezegd dat het aan tal werkloozen verminderd is maar het is nog niet verklaard hoe dit is gedaan. Een som van 600 millioen pond sterling is uitgetrokken voor publieke ondersteunings- werken om de acute nood gedurende den win- werken om den acuten nood gedurende den winter te lenigen. Daardoor konden 4 millioen man een werkkring vinden 't Is eenvoudig ondersteuningswerk geweest en wierp geen voordeelen af. maar staat gelijk aan verplicht werk in een Britsch asyl voor tijdelijk werk loozen. Einde klaart werd deze werkverschaf fing stop gezet en zij die eenigen tijd werk hadden gevonden werden teruggeroepen in den staat van werkloosheid en werden weer afhankelijk van de particuliere liefdadigheid. Geen enkelen keer is het aantal werkloozen in de afgeloopen twaalf maanden onder de 10 millioen geweest en met den terugkeer in de rijen der werkloozen van de werkloozen onder deze vier millioen, zal het totaal waar schijnlijk niet zoo erg ver meer van de veer tien millioen verwijderd zijn. De mislukking van de N.R.A. om de werk loozen op te nemen in de industrie en de prijzen te doen stijgen van de eerste levens producten tot een getal dat zijn haten af werpt heeft tot nieuwe maatregelen geleid om de verslagen gebieden een beetje moed in te spreken Een geweldig systeem van federale premies is gesticht ten behoeve van de tarwe-boeren en de katoenplanters. Een drastische be perking van de oppervlakte voor deze oogsten is opgesteld en de daarbij betrokken bebou- wers ontvangen een premie als vergoeding. Kort geleden stond in een van de meest verspreide Amerikaansche dagbladen een treffend artikel dat cijfers gaf over het aan tal personen dat aalmoezen en premies ont ving, pensioenen en salarissen van de over heid in de afgeloopen maand Maart. Het to taal was 19-4i35,385. Dat is een feit met een duistere beteekenis. Bijna 20.000.000 menschen van een volk dat waarschijnlijk iets over de 50.000.000 zie len telt, bijna de helft van de geheele bevol king dus, leeft van het geld dat de overheid heeft geleend en dat hij uitdeelt op deze wijze. Dat is een ander ernstig kenmerk van de politiek van Roosevelt. De overheid kan de kosten niet opbrengen voor deze betalin gen doch raakt hoe langer hoe meer in de schuld, die hoe langer hoe grooter wordt en Roosevelt schat het tekort op de begrooting op 1.400 pond sterling aan het boekjaar in Juni. Het land schijnt onverschillig te staan tegenover de bedreiging van deze financieele losbandigheid. De dag van de rekening zal komen en dan zullen de kosten gedekt moe ten worden door schrikbarende belastingen of de schulden zullen niet erkend moeten worden Roosevelts avonturen in "het land van het ruilmiddel zijn niet erg gelukkig geweest om de nationale welvaart te herstellen. Zijn spelerij met het ruilmiddel gaat elk begrip te boven. Hij heeft het goudgehalte van den dollar tot ongeveer de helft verminderd en tegelijkertijd om de een of andere duistere reden al het goud dat op de markt kwam opgekocht tegen prijzen die boven den wereidprijs lagen, om het dan aan den om loop te onttrekken door het in kelders op te slaan. Hij heeft de clausule bij de premie- en aalmoezenhetaling afgeschaft, en ongeveer de helft van de obligatieschuld ontkend. Een jaar geleden verzekerde hij nog dat de sta bilisatie van de ruilmiddelen een absolute vereischte was voor het herstel van den wereldhandel. Niemand weet welk standpunt hij nu inneemt, maar gezien enkele recente uitspraken van zijn adviseurs, is het moge lijk dat hij spoedig weer een verandering in zijn politiek zal bekend maken. Zes maan den geleden was de positie van Roosevelt on aangevochten en onaanvechtbaar. Het land begreep zijn doel en politiek niet. Maar het vertrouwde hem. Op het oogenblik is de critiek aan alle kanten hoorbaar. De ontevredenheid groeit snel. Zijn overheerschende invloed in het Congres neemt sterk af. Groote zaken en Wallstreet tarten zijn plannen. De bestaande belangen-sferen, die zoo machtig zijn in het. Congres, verklaren zich voor de werkzaam heid van de Zilvergroep. Het groote publiek is in de war gebracht. Het kan niet begrijpen waarheen het wordt geleid. Inplaats van verbetering ziet het alleen verwarring. In plaats van de stichting van een nieuwe soci ale ordening ziet het slechts een bemoeiing met het bestaande systeem, wat nog geen werkelijk voordeel heeft opgeleverd. President Roosevelt begon zijn enorme taak met de hoopvolle blikken uit zijn eigen en de heele wereld op zich gericht, Het kan zijn dat die taak te groot was voor de kracht van mensohelijk wezen. Wij mogen niet ontken nen dat hij met een moed en wilskracht is begonnen die bewondering afdwingen. Hij faalde echter omdat zijn politiek niet de elementen van succes bevatte. JNadrufe vërttogenV. I

IJmuider Courant | 1934 | | pagina 3