Èen Belangrijke Schilcferijentenïoonstefling in Antwerpen. De Koningin Emma Kliniek te Heemstede. Werk van DAEYE, TYTGAT en JESPERS. (Van onzen correspondent) BRUSSEL, Mei De tentoonstellingen, ingericht door het genootschap „Kunst van Heden" te Antwer pen, vormen ieder jaar het belangrijkste ar tistieke evenement van België. Deze vereeni- ging heeft, wat een zeldzaamheid is, de kunst verstaan om op peil te blijven. Gewoon lijk beginnen zulke instellingen bijzonder goed, maar na een paar jaar gaat het enthousiasme verloren en wijkt men langza merhand maar zeker terug voor de zich op stapelende moeilijkheden. „Kunst van Heden" maakt een uitzondering op dezen regel. Jaar in, jaar uit brengt men daar een overzicht van het werk der leden en daar naast in zendingen van genoodigden. Aldus hebben wij kennis kunnen maken met vrijwel alle belangrijke schildersfiguren van Europa. Het verbaast mij alleen, dat men tot nu toe ver zuimde het werk van een eerste rangsfiguur als Joseph Kutter, een schilder van Europeesche beteekenis en Europeesche allu re, die in het kleine Luxemburg zich natuur lijk beklemd voelt, aan het Belgische publiek van kenners voor te stellen. Dit zou een heel wat waardevoller daad geweest zijn, dan het bijeenbrengen van de collectie Zweden, welke thans de attractie zou moeten vormen. Ik ken de kunst van het hooge noorden niet ge noeg om uit te maken of de verzameling, welke hier hangt het beste van het beste ver tegenwoordigt. Ik kan alleen en met overtui ging zeggen, dat alles wat ik hier voor mij zie, werkelijk niet de moeite van het trans port waard was. Als dit de ware Zweedsche schilderkunst is, dan kunnen wij dat wil zeggen: vrijwel de gehééle critiek. die dit keer verrassend eenstemmig was constateeren, dat deze ieder persoonlijk karakter mist. Een sterke nationale geest is er niet in te ontdek ken. Het is Parijsche kunst van secundaire en tertiaire orde. Een uitzondering echter moeten wij maken voor Carl K y 1 b e r g, die een eigen palet en een eigen vormgeving vertoont. Hij is in het gezelschap de eenige waarachtige, echte schilder in de beteekenis die wij nu eenmaal aan dat woord hechten. Hij heeft hier zeven doeken hangen, welke alle hun belang en hun bekoring bezitten en waarvan ik „De Komende Vooravond" (74) verkies. Voor het overige is het niet mogelijk een naam te citeeren of een doek aan te wij zen. Ik vind het noodig, dat men zoo nauw keurig mogelijk leert wat er in het buitenland gemaakt wordt, maar alléén wanneer die pro ductie dan ook werkelijk de moeite loont en beter of anders is dan de eigen. Wanneer men een middelmatige Nederlandsche tentoonstel ling bezoekt, vindt men meer te waardeeren en meer te genieten dan hier, waar het, naar het heet, de corypheeën uit het hooge noor den geldt. Daarneven hangt het werk der leden van „Kunst van Heden". Dit is lang niet alles naar mijn smaak en veel er van lijkt mij buiten onzen tijd te liggen; maar als men uit de Zweedsche zalen komt, krijgt men het gevoel alsof men er tusschen louter meester werken wandelt. Het zijn alle bekende na men: Baseleer, De Bruycker, Laermans, Min ne, Servaes, Vaes etc., die hier met kenmer kenden arbeid voor den dag komen. Weinig echter geeft aanleiding tot bijzondere opmer kingen. Men ziet er geen bijzonder gelukte stukken. Het is wat men noemt: een eervolle middelmaat; waar dan enkele nummers plot seling tot onze groote vreugde boven uit ste ken. Zoo bijvoorbeeld no. 305 „Vrouw met Bloempot", een sterke, zwaargebouwde Gust. De Smet met een mooi. warm en man nelijk accent. Verder 342, „Een Winter" van Servaes. welke het edelste en zuiverste stuk werk is dat ik ooit van hem zag. Deze eenvoud, klaarheid en preciesheid zijn alleen door een meesterhand te bereiken. Ensor is allang over zijn hoogetepunt heen. Van zijn inzending valt alleen maar „De Schelpen" (315) te vermelden. Permeke zond dertien stil levens. welke alle getuigenis afleggen van zijn hartstochtelijke schildersdrift, maar die geen van alle volkomen geslaagd zijn. Het is jam mer dat Willem Paerels slechts tee- keningen zond, hoe fraai en sterk die ook zijn mogen. Hij is en blijft op dit oogenblik van zijn leeftijdgenooten in België de krachtigste en edelste figuur. Elk nieuw doek getuigt van zijn onverwoestbare vitaliteit en zijn steeds vaster wordend werkmanschap. Dit is een schilder, die nooit concessies gedaan heeft, noch aan het snobisme van de voor uitstrevende kritiek, noch aan het „pom- piéx-isme" van de meerderheid der koopers. Zonder op zijn financieele belangen te letten is hij met de welwillende koppigheid die de beste Hollanders kenmerkt, doorgegaan in de lijn, welke zijn innerlijk wezen hem voor schreef. Hij heeft er waarschijnlijk een moei lijk leven door gehad; maar vindt thans deze groote voldoening, dat hij, gekomen op een leeftijd waarop de meeste kunstenaars de helling naar beneden beginnen af te glijden, nog over zijn volle sqheppingsrijkdom be schikt en nog steeds rustig en zeker naar bo ven streeft. De derde afdeeling van deze groote tentoon stelling bestaat uit een groep van drie Bel- gische kunstenaars die op de volle rijpheid 'van hun talent gekomen nog niet in 'de al- gemeene waardeering de plaats gevonden hebben welke hen van rechtswege toekomt. Het zijn Hippolyte'Daeye, Edgar Tytgat. en Oscar Jespers. Door omstandigheden, welke ik hier niet nader om schrijven kan, wijl mij dat te ver zou voeren, is tot nu toe de aandacht het sterkst gecon centreerd op figuren als Constant Permeke, Gust De Smet, Frits van den Berghe, Floris Jespers, alle kunstenaars met groote kwalitei ten, die de waardeering en belangstelling ten volle verdienen; maar abusievelijk heeft men daarnaast de groote verdiensten van de drie hier bijeengebrachte kunstenaars onderschat óf niet op de juiste wijze geschat. Dit geldt in het bijzonder voor Tytgat. Men waax'deerde zijn humor, zijn folkloristische anecdoten en zijn litteraire toespelingen; daarbij echter zijn onmiskenbare schildersgaven over het hoofd ziende. Zeker, Tytgat is geestig en heeft in den trant der volksprenten vermakelijk ar rangement gevonden; maar dit is toch waar lijk niet zijn gróótste verdienste. Hij is, en dat merkt men het duidelijkst in zijn portret-1 ten. welke alle uit de laatste jaren stammen, een geraffineerd colorist en een psycholoog, welke intuïtief het wezen van zijn sujetten tot j in hun verborgenste schuilhoeken kent. Hij j heeft hier een verzameling van waarlijk j groote beteekenis. Er zijn onder dit veertigtal schilderijen en aquarellen verscheidene, wel- ke tot het beste van zijn oeuvre behooren. In het bijzonder signaleer ik (213) een „Inte rieur" gemaakt in 1934 en (233) „Les Toits de Liège" dat een museumstuk is. Óscar Jespers, de beeldhouwer, en broeder van den schilder Floris Jespers, heeft men ook niet voldoende erkend. Men sprak van invloed van Zadkïn alsof niet ieder jong kun stenaar, in het begin van zijn carrière, zijn bewonderingen in zijn werk tot uiting brengt. De latei-e stukken hebben echter niets meer met Zadkin gemeen. En ik ga verder: ik geloof niet dat Zadkin in staat is om de twee por tretten, die de clou van deze inzending vor men. te maken. Het zijn de nos. 244 en 245; de eerste prof. Henri van de Velde, de beken- dexi bouwmeester voox'stellende; de tweede Edgar Tytgat. Sculptux-aal en psychologisch zijn deze jukken volmaakt. Het zijn mees terlijke synthesen in steen zooals er op het oogenblik in de heele wereld maar een paar beeldhouwers in staat zijn ze te maken. Ook deze collectie bevat nog vele uitnemende proe- ven: een „Vi-ouw" (264) in marmer, een „Mannenkop" (250) in grès, en een „Broeder en Zuster" (261) in steen. En als derde in het verbond krijgen we dan Hippolyte Daeye. Terecht merkte een van de onafhankelijkste en knapste Belgische critici op: na deze tentoonstelling kan er wel bij geen onbevooroordeelden kenner meer eenige twijfel over zijn of Daeye is de grootste leven de schildersfiguur van het tegenwoordige België. Ook dezen kunstenaar heeft men langen tijd ter zijde gesteld omdat men meen de dat hij op Modigliani leek. Hij heeft in derdaad gedurende een zeer korten tijd Mo digliani sterk ondergaan; maar aan dien invloed is hij al jarenlang ontgroeid en hij is thans een van e apartste en boeiendste schilderspersoonlijkheden, mij bekend. Dit werk leeft door de schakeeringen. Het bezit de kleursubtiliteiten van perlemoer en het sentiment is zoo nerveus en zoo doordringend dat deze schilderijen den indruk maken van met bovennatuurlijke middelen gemaakt te zijn. Ik kan onmogelijk hier een keuze doen. Het ensemble van dertig nummers is i n z ij n geheel een der merkwaardigste uitingen der moderne schildei'kunst. En ofschoon ik natuurlijk mijn voorkeuren heb, zou ik er toch niet één hier willen missen, omdat ik overal bijdragen vind tot de kennis van dezen hypersensibelen kunstenaar. Met deze inzen ding is Daeye plotseling op de allereerste plaats komen te staan en wie kennis wil ma ken met de Belgische schilderkunst van he den zal goed doen met om te beginnen zich een grondige kennis van zijn oeuvre te ver schaffen. Het drietal Daeye-Tytgat-Jespers is zoo merkwaardig en hier zoo goed vertegen woordigd, dat dit deel van de tentoonstelling van „Kunst van Heden" alléén reeds een reis naar Antwerpen meer dan waard is. Men zou eigenlijk wenschen dat het, zooals het hier te zien is, ingepakt en naar Holland vervoerd werd, om daar in de groote centra tentoon gesteld te worden. J. GR. NIEUWE STAKINGSONLUSTEN IN DE V. S. WOELINGEN IN SAN FRANCISCO, SAN DIEGO EN DEN STAAT OHIO. OVER DEN ZUIDELIJKEN ATLANTISCHEN OCEAAN. RIO DE JANEIRO, 29 Mei (V.D.) John Mermoz, de Fransche postvlieger, is Maandag met vier makkers het zuidelijk gedeelte van den Atlantischen Oceaan overgestoken en om vier uur des middags plaatselijke tijd te Na- tal geland. Zij waren in St. Louis in Senegal op West Afrika opgestegen en hebben den overtocht zonder eenigen tegenslag volbracht. SAN FRANCICO, 29 Mei (Reuter). Na het bekexxd worden van het feit, dat het voor stel tot bijleggen van de staking van de haven arbeiders was verworpen, ontstonden erxxstige onlusten. De stakers organiseerden een optocht en trokken een bereden agent, welke hen wilde tegenhouden, van het paard, waarna de poli tie versterking kreeg. In de gevechten tusschen stakers en politie werden acht personen zoodanig gewond, dat zij in het ziekenhuis moestexi worden opgeno' men, terwijl velen lichtere kwetsuren opliepen. Met gummistok en traangasbommen dreef de politie de menigte terug. Ook te San Diego ontstonden botsingen en 50 havenarbeiders wisten de politie-afzetting te verbreken om het landen van een schip te verhinderen. CLEVELAND, (Ohio). 29 Mei, (Reuter) Stakende taxi-chauffeurs hebben met steenen gegooid naar taxis, die door „onderkruipers" werden bestuui-d. De politie wist echter er ger te voorkomen. Te New-Orleans deed een groep stakers, waar onder vele negers, een aanval op twee mannen in de havenbuurt, die beiden ernstig gekwetst werden. Dreigende staking van 300.000 textiel arbeiders. NEW-YORK, 29 Mei (V.D.) Behalve de sta kixxg van metaalbewerkers dreigen in de Ver. Staten nog twee stakingen van grooten om vang.. Ongeveer 300.000 textielarbeiders drei gen in staking te gaan, wanneer de N.I.R.A. verordening tot beperking van de productie wordt doorgevoerd. Verder zijn de arbeidex-s in de rubberfabrie ken voornemens den fabrikanten in Akron (Ohio) eischen te stellen tot vei'hooging van de minimumloonen vaxi 40 tot 75 cent per uur. Waxieer deze eischen niet worden ingewilligd, zullen zij in staking gaan. VON NEURATH OVER FRANSCH- DUITSCHE TOENADERING. DE ELZAS EN HET SAARGEBIED. Paris Soir publiceert een onderhoud met den Rijksminister van Buitenlandsche Zaken, v. Neui-ath. Daaraan is het volgende ontleend: Het oogenblik zal aankomen, (aldus Von Neurath), waarop ook wij aan grooter veilig heid zullen moeten denken. Ook wij zullen er toe gedwongen zijn ons te verdedigen, doch geenszins uit een aanvalsgeest. Als bewijs voor het niet hebben van aanvalsbedoelingen, noemde de Duitsche minister het verdrag met Polen. Wij hebben definitief afgezien van Elzas Lotharingen en voor het Saargebied een oplossing voorgesteld, welke het prestige der beide naties waarborgt. Von Neurath zeide een overtuigd aanhanger te zijn van Duitsch- Fransche toenadering. Het nationaal-socialism^ zou het als een zijner schoonste triumfen be schouwen, wanneer het hem zou gelukken, wat geen ander tot stand heeft kunnen brengen: den Europeeschen vrede. T.a.v. de wapenfabrikatle zeide v. Neurath ten slotte nog: Dat wij fabrieken bezitten, welke voor de fabrikatie van wapens kunnen worden ingericht, is een in Europa bekend feit. Doch juist hier zijn wij verre van de gelijkheid met de andere naties. BARMATT CONTRA NEDERLANDSCH BLAD AMSTERDAM, 29 Mei. De Eerste Kamer der Rechtbank zou heden uitspraak doen in het geding tusschen J. Barmatt en een dag blad te Amsterdam. De uitspraak werd echter aangehouden en zal eerst op 12 Juni a.s. wor den gegeven. Voor Haarlem's Politierechter. De man die niet rijden mocht. De man had er met zijn motorfiets een •schepje opgelegd en met het liefelijk gangetje van 120 K.M. in 't uur passeerde hij langs der Heerenweg de Zandvoortschelaan. Had die man zoo'n haast? Hij had heelemaal geen haast, want hij was zonder werk. Spookten er zeifmooi'dplannen in zyn brein? Ook dit is niet waarschijnlijk, want hij liep met trouwplannen rond. Wat bewoog dan dien man, om zich met zoo'n duizelingwekkende vaart te verplaatsen? We weten het niet. maar de racewoede had hem te pakken en dat duidt op een zekere geestelijke onevenwichtigheid. Hij werd bekeurd door een evenwichtig agent en er was een wijs kantonrechter, die den man 14 dagen hechtenis gaf ter herstel ling vaxi het evenwicht in de kalme rust van het Huis van Bewaring. De kantonrechter had meer gedaan; hij had den man verboden om een jaar lang motor rijtuigen te besturen ter beveiliging van de andere weggebruikers. Die veertien dagen bleken echter onvol doende te zijn om het normale denken te doen wederkeeren, want de man begreep nog niet. dat, als een kantonrechter je een straf oplegt zulks meenens is en hij ging toch een motor rijtuig besturen, weliswaar niet het wegmom ster, dat motorfiets heet, maar een Fordje of iets dergelijks. Hij werd weer betrapt, maar nu werd de zaak ernstiger, want een dooden- rit brengt je, zoolang er geen dooden vallen, voor den kantonrechter, maar een spotten met een rechteidijk verbod is een misdrijf waarop gevangenisstraf staat en dat brengt je voor de rechtbank. De leden van de rechtbank spotten niet. wie wil trachten de wettelijke bevelen tot een aanfluiting te maken, wie niet hooren wil, moet voelen en zwaar drukte reeds menigmaal de hand van den rechter op den overtreder, die toch had gereden, terwijl hij dit niet mocht omdat het recht tot besturen van een motorrijtuig hem ontnomen was. Ook nu weer verhief de officier van justitie zich dreigende en schoon de man een smetteloos verleden had werd er zes weken gevangenisstraf tegen hem geëischt. „Medelijden mag er ons niet toe brengen de verbodsbepalingen illusoir te ma ken", zei de officier. Het was geen gemakkelijke taak voor Mr. Bijvoet, den vex-dediger, om het gevaar voor toewijzing van de zes weken af te wenden, want uit hetgeen de politierechter tijdens het verhoor had opgemerkt, was duidelijk geble ken, dat deze allerminst een vriend was van hen, die de veiligheid van het verkeer be dreigen en zich aan een rechterlijke uitspraak niet storen. Niettemin waagde de verdediger de aanval op wat een metalen schild leek. Ook pleiter verfoeide motorfietsen en snelheids maniakken, maar zijn cliënt was maar eens een keertje zoo dolzinnig geweest en het was toch niet hetzelfde of je met een motorfiets of met een Fordje reed. Waarom had de man met het Fordje gereden? Niet om met het rechterlijk verbod te spotten, evenmin om te gaan racen, maar uit nood. Hij had in dezen slechten tijd een betrekking gekregen als reizi ger, wat hem het inzicht opende op een be staan en in verband daarmee het stichten van een gezin, hij verkoos dit boven steun- trekken. Voor zijn werk was echter een Fordje onmisbaar en nu had de man zich wel ver zekerd van chauffeurshulp, maar als je f 35 per week verdient, kan je maar een kwart- chauffeur betalen en zoodoende, ja 't was Voor lijders aan vallende ziekte. Een groote moderne inrichting. De Chr. Vereeniging voor de verpleging van lijders aan vallende ziekte; die nu al sedert meer dan 50 jaar haar nuttigen en liefdevol len arbeid verricht in de inrichtingen .Moei en Bosch" te Heemstede en „Bethesda Sa- repta" te Haarlem is door het Nederlandsche volk in staat gesteld een belangrijke uitbrei ding te geven aan haar heilzaam wei'k door de stichting van een kliniek, die verrezen is aan de overzijde van den weg, (die thans, door den zeer gewaardeerde medewerking van het Heemsteedsch gemeentebestuur, geen openbare weg meer is en langs het oude „Meer en Bosch" te Heemstede loopt) en waai-voor de plannen zijn ontworpen door den Dirigeerenden Geneesheer der Stichting, Dr. B. Ch. Ledeboer, in samenwerking met den architect, den heer H. Korringa, te Haarlem. Door deze samenwerking is een prachtig geheel ontstaan; een zeer modern uitgeruste kliniek, een inrichtng, de beantwoordt aan alle eischen die men kan stellen aan het werk eener vereeniging, die zich beweegt op het zeer speciale terrein van verpleging van lij ders en lijderessen aan vallende ziekte. De kliniek is een gift van het Nederland sche volk, zeiden wij. De bouw immers werd bekostigd uit een fonds, dat uit giften is bij eengebracht. ter gelegenheid van het 50-jarig bestaan der Vereeniging. Het voor het inzamelen van deze gelden ge vormd comité had een Eere-comité naast of liever boven zich, waarvan wijlen Ko ningin Emma Beschermvrouwe was. In dank- bai-e herinnering aan dit feit heeft het be stuur der vereeniging den naam der betreur de vorstin voorgoed aan de nieuwe inrichtng verbonden. De stichting der kliniek beoogt, de verple ging en behandeling der lijders aan epileptie op het peil te brengen, waarop deze verple ging, wanneer zij met de modernste hulpmid delen geschiedt, in onzen tijd kan staan. Een tweede soortgelijke inrichting is op 't oogen blik in ons land niet aan te wijzen. Het gebouw. Het gaat niet aan, in een kort bestek een uitvoerige beschrijving van het gebouw te geven. Wij moeten volstaan met het volgen de te vermelden. De kliniek bevat o.a. een afdeeling voor on derzoek en behandeling, bestaande uit: on- derzoekkamers, röntgenkamer, operatiekamer, laboratorium, dieet-keuken, afdeeling voor heilgymnastiek en massage, enz. Daarbij een afdeeling voor z.g. observatie- patienten, bestaande uit zalen en afzonder lijke kamertjes. Verder een moderne inge richte afdeeling voor de verpleging van pa- tienten lijdende aan intercurente ziekten en een broederziekenafdeeling. Geheel geschei den hiervan is een afdeeling voor de ver pleging van kinderen ingericht, daar deze verpleging, vooral met het oog op de modexme dieet-therapie (ketogeen dieet) aan bijzon dere eischen moet voldoen. Het geheele gebouw is voorzien van stalen ramen, waar noodig van dubbele stalen ra men, een verwarmingsinstallatie en een warm-waterinstallatie. Alle verblijfzalen liggen op het zuiden. Waar eenigszins mogelijk, is glas toegepast, zoodat overal licht kan toetreden. Ook in de zaalmuren aan de gangzijde zijn stalen ra men aangebracht, waardoor een maximum van toezicht, voor deze zieken vereischt, is verzekerd. Het sousterrein bevat een rouw kamer, een sectiekamer en een moderne stook installatie. Het nieuwe gebouw der Koningin Emma-kliniek van „Meer en Bosch", te Heemstede. De bovenste verdieping bestaat uit een brandvrij archief en 17 zit-slaapkamers voor de Broeders. De kliniek, die gescheiden staat van de overige paviljoens van „Meer en Bosch", kan 50 patiënten bevatten. De ge heele inrichting „Meer en Bosch" heeft de beschikking over 250. de Inrichting „Bethes da Sarepta", te Haarlem, over 240 bedden. Het bouwwerk werd uitgevoerd door den Haarlemschen aannemer A. Ph. Romeyn. De voorbereiding heeft natuurlijk gerui- men tijd gekost: ruim één jaar. De heer Kor ringa ontwierp niet minder dan zes plannen. Nadat het laatste plan was goedgekeurd, werd de bouw der inrichting in 13 maanden vc-Rooid Dc genezingskansen der lijders aan epileptie. De genezingskansen van de lijders aan val lende ziekte zijn de laatste jai'en zeer gestegen hetgeen o.a. blijken kan uit de enorme ver mindering van het aantal in de Stichting voorgekomen toevallen welk aantal geduren de het bestaan der inrichting gedaald is van 30.000 tot minder dan 3000 per jaar, terwijl de z.g. Status Epilepticus geheel verdwenen is. De nazorgdienst, behartigd door de „reizende Broeders", die sedert 3 jaar werkzaam is. heeft reeds meer dan 100 ontslagen patiënten onder haar toezicht. De behandeling van epileptici heeft in de laatste jaren een groote verandering onder gaan. Men heeft leereninzien, dat de val lende ziekte geen „afzonderlijke" ziekte is. maar verschillende, zeer uiteenloopende oor zaken kan hebben. Het zeer moderne Rönt- gen-apparaat waarover de kliniek beschikt, zal bij het onderzoek onschatbare diensten bewijzen. Zeer goede resultaten worden te genwoordig bereikt met een „vet-diëet". ('t Is daarom, dat de kliniek over een afzonderlijke dieet-keuken beschikt) De genezingskansen zijn dus belangrijk ge stegen en er kan niet genoeg op gewezen worden dat het van het allerhoogste belang is, dat vooral kinderen in behandeling wor den genomen dadelijk nadat zich bij hen verschijnselen van vallende ziekte hebben voorgedaan. Vele ouders wachten veel te lang met het inroepen van geneeskundige hulp en bederven daarmede veel voor het aan epilep tie lijdende kind. Nu deze kliniek er is. waar men van een liefderijke behandeling volgens de modernste vindingen -verzekerd kan zijn, waarna een verblijf in een gezellige spheer. als 't ware in een gi'oot gezin, kan volgen, is er geen enkele reden meer voor aarzeling. Zij nog vermeld dat. behalve de dirigee- rende geneesheer, Dr. Ledeboer, aan de in richting zijn verbonden: Dr. R. Burdet (ze nuwarts), de heer M. Jessurun, arts (chirurg) de heer J. M. van Doorn (tandarts) en de heer J. Laeyendecker, arts. Besturende Broeder is Broeder F. H. Jonker. De officieele opening. De officieele opening der inrichting heeft plaats Donderdagmiddag 31 Mei a.s. door den Minister van Sociale Zaken, Prof. Dr. Slote- maker de Bruïne. Voorts zullen het woord voeren de voorzitter der Vereeniging, Ds. C J. van Paassen en de directeur-geneesheer, Dr. Ledeboer. verkeerd, heel vërkéerd, niet goea te praten maar toch wel begrijpelijk. En als die jongen nu zes weken in 't gevang moest, denk om de ontroostbaarheid van het meisje en het ver lies van de beti-ekking, de smet op zijn goeden naam, kortom, Mr. Bijvoet tastte naar de zwakke plekjes in het metalen schild van Thémis en vond ze. De rechter, die eerst onvermurwbaar scheen, liet het dezen keer nog bij f 60 boete. De minnebrief in spijkerschrift. Als we het wel hebben, dateert het spijker schrift uit een tijd lang voordat Batavieren en Kanifaten deze lage landen met 'n bezoek vereei'den en die lieden kozen het jagen, vis- schen en bierdrinken in plaats van het schi'ij- ven. Dit alles wetende, moet het toch hoogst on waarschijnlijk klinken, dat hier in het land der Kanifaten een minnebi'ief in spijker schrift is ontdekt en een waarvan de echt heid vast staat, wat niet van alle archeologi sche vondsten gezegd kan worden. Deze merkwaardige brief toch werd ontdekt in de cel van het politie bureau te IJmuiden en bevatte de ook in deze tijden nog alleszins begrijpelijke woorden. „Dag Annie, 100.000 kussen moed verloren, alles verloren, de dag komt toch om, dag schat!" Dat alles en nog meer, maar alles netjes, wat niet van alle inscripties in politiecellen gezegd kan worden, was met behulp van een schoexispijker gegrift in de kalk van den muur en de verf van de deur, zoodat er geen twijfel bestaat of dit was spijkerschrift. Een brief kan je dat eigenlijk niet noemen, want die is bestemd om verzonden en door den aange sprokene gelezen te worden; het verzenden had onoverkomenlijke bezwaren en aange zien niets er op wijst, dat Annie ook in die cel zou terecht komen, kunnen we hier beter spreken van eexi ontboezeming. De jonge man, die den spijker had gehanteerd, was een doodgewone jongen, die zijn hart dus luchtte in doodgewone taal; er zijn anderen, die het in poët-ischen vorm doen en dat is veel erger, want dat begrijpt soms niemand. Nu stond de jongen terecht, niet om het geen hij geschreven had, want dat was alles correct, maar omdat hij in de verf en de kalk gekrast had en dat 'was beschadiging van de gemeentelijke cel, waarvoor weer een witter en een schilder moest komen om de liefdes betuigingen weg te werken. „Gekken en dwazen", zei de officier, „schrij ven hun namen op deuren en glazen" en dit geschrijf is dan ook zoo misdadig niet, maar 't mag niet; de logeerkamers bij de politie moeten ontzien worden. De jongen zit voor misdrijf en zal wel gevangenisstraf krijgen; we zullen er voor die schrijverij 14 dagen bij doen; veel is dat niet. Mr. Tonino de verdediger, was het met dat laatste heel niet eens. Hij wees er op, dat iemand, die vier dagen in een cel zit en dan nog wel in de schoone lente, aan de verveling ten prooi is en wat doe je dan al niet uit ver veling? Die jongen dacht aan zijn meisje en om de verveling te verdrijven, kraste hij, wat hem door het hoofd spookte, in muur en deur. Neen, daarvoor kan toch wel met een geldboete volstaan worden. De politierechter dacht er ook zoo over en de auteur van het spijkerschrift kreeg f 5 boete of 3 dagen hechtenis. STAATSLOTERIJ. (Vervolg van gisteren.) 15 117 239 277 546 549 703 755 1063 1202 1383 1396 1480 1483 1795 1813 1935 1947 2224 2236 2398 2399 2528 2550 2752 2768 3010 3081 3179 3214 3342 3444 3734 3741 3872 3955 4317 4360 4511 4532 4756 4798 4928 5045 5278 5329 5445 5453 5553 5563 5812 5822 5945 6003 6201 6278 6445 6456 6743 6748 7051 7059 7227 7283 7473 7582 7773 7775 8018 8026 8266 8279 8395 8452 8700 8730 9013 9025 9253 9295 9442 9466 9615 9635 9923 9930 10254 10271 10574 10603 10707 10719 10916 11045 11169 11197 11479 11502 11714 11754 11925 11979 12143 12145 12302 12306 12513 12578 12886 12916 13029 13065 13162 13182 13391 13405 13609 13628 13837 13853 13938 13965 14164 14172 14367 14399 14632 14646 14874 14884 15103 15253 15486 15526 15693 15733 16128 16163 16398 16458 16660 16704 16842 16946 17223 17228 17345 17354 17648 17655 17705 17717 17869 17880 18035 18069 18340 18347 18650 18725 18924 18943 19204 19233 19456 19459 19801 19828 19972 19980 20212 20234 20406 20412 20595 20601 20760 20867 119 356 556 813 1257 1400 1501 1884 1978 2259 2405 2583 2804 3772 3980 4361 4595 4838 5112 5356 5456 5583 5841 6765 7061 7335 7592 7810 8029 8331 Nieten 146 147 376 387 619 648 853 857 1286 1304 1407 1411 1539 1549 1894 1899 1983 2019 2325 2360 2411 2415 2603 2632 2832 2864 3103 3128 3256 3271 3601 3616 3806 3815 3993 4137 4406 4414 4629 4637 4849 4858 5118 5202 5372 5395 5460 5489 5692 5715 5856 5901 6061 6072 6283 6317 6481 6482 217 472 656 862 1334 1412 1587 1901 2051 2359 2435 2648 2892 3141 3272 225 474 657 490 670 4171 4452 4663 4860 5225 5409 5494 5744 5928 6115 9303 9491 9646 9953 10320 10615 10733 11047 11211 11517 11756 11989 12149 12338 12594 12958 13104 13227 13407 13640 13856 13969 14185 14405 14674 14911 15284 15598 15762 16198 16486 16753 16954 17240 17367 17657 17722 17891 18071 18350 18750 18955 19245 19462 19850 20081 20266 20413 20604 20921 7079 7100 7118 7363 7396 7424 7657 7661 7696 7839 7853 7888 8040 8090 8194 8339 8352 8359 8553 8570 8593 8807 8817 8960 9094 9148 9156 9332 9348 9353 9513 9527 9593 9665 9707 9712 10036 10042 10092 10376 10402 10407 10630 10S36 10643 10754 10808 10843 11057 11074 11083 11225 11333 11361 11527 11598 11603 11759 11835 11848 12051 12055 12066 12176 12202 12213 12369 12381 12386 12644 12697 12723 12979 12997 13000 13113 13125 13132 13228 13233 13331 13415 13432 13480 13667 13732 13752 13868 13871 13883 13970 13972 14025 14210 14241 14251 14493 14495 14502 14679 14729 14759 14920 14970 15096 15339 15359 15413 15638 15642 15674 15850 15945 16003 16251 16335 16345 16528 16561 16568 16760 16777 16783 16987 17063 17168 17296 17308 17315 17397 17426 17506 17673 17677 17681 17740 17753 17786 17904 17905 17944 18089 18108 18195 18371 18387 18472 18753 18771 18782 18967 18996 19127 19251 19293 19312 19481 19493 19652 19880 19883 19934 20082 20110 20148 20294 20308 20323 20442 20495 20521 20627 20641 20654 20926 20927 20998 1042 1049 1339 1351 1448 1453 1741 1777 1914 1925 2098 2148 2378 2382 2453 2502 2671 2741 2960 2977 3154 3170 3288 3303 3662 3634 3848 3864 4228 4247 4476 4490 47ÖO 4722 4869 4834 5228 5272 5411 5416 5509 5539 5776 5796 5933 5944 6152 6165 6404 6422 6611 6720 6884 7029 7128 7216 7446 7460 7749 7766 7920 7924 8226 8230 8370 8375 8625 8644 8988 9010 9174 9212 9438 9439 9596 9606 9737 9742 10129 10244 10425 10555 10647 10688 10844 10848 11092 11124 11415 11455 11672 11701 11882 11905 12078 12097 12240 12247 12442 125C9 12809 12885 13003 13018 13137 13155 13359 13382 13502 13516 13756 13792 13927 13934 14103 14147 14276 14300 14551 14609 14784 14352 15098 15100 15432 15447 15687 15689 k 16067 16088 16363 16392 16584 10621 16824 16825 17194 17217 17332 17337 J 17621 17632 17684 176S8 17850 17857 17949 17936 18287 18326 18482 18582 18864 18886 19179 19195 19340 19343 19739 19783 19937 19969 20179 20184 20333 20402 20533 20573 20696 20744

IJmuider Courant | 1934 | | pagina 8