HET NIEUWE AVONDBLAD Gemeentelijke Luchtbeschermingsdienst. Nieuws uit Cenève. We gaan niet naar Rome Visscherij-Snufjes 19e JAARGANG No. 177 ZATERDAG 2 JUN11934 IJMUIDER COURANT ABONNEMENTEN: per week 10 ets., per maand 40 cents plus 2y* cents incasso, per kwartaal 1.20 plus 5 cents incasso, lossenummers3 cents. Kantoor: Kennemerlaan 42 - IJmuiden - Telef. 521 Verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen. Uitgave Lourens Coster, Maatschappij voor Courantuitgaven en Algemeene Drukkerij N.V, Directie: P„ W. PEEREBOOM en ROBERT PEEREBOOM ADVERTENTIEN: 1—5 regels f 0.75. Elke regel meer 15 ct. Bij abonnement belangrijke korting. Adverten ties van Vraag en Aanbod 1-3 regels 25 ct., elke regel meer 10 ct. Ingezonden mededeelingen dubbele prijs. ALLE ADVERTENTIëN, OPGEGEVEN VOOR DIT BLAD WORDEN KOSTELOOS OPGENOMEN IN DE NEVEN-EDITIE HET NIEUWE AVONDBLAD DE KENNEMER COURANT. Alle abonnés van dit blad zijn, zoodra zij 14 dagen als zoodanig in de registers zijn ingeschreven en verder op voorwaarden, die van tijd tot tijd gepubliceerd en ten kantore van dït blad gratis verkrijgbaar zijn. kosteloos verzekerd tegen de gevolgen van ongevallen voor de navolgende bedragen: 1 2000.— bij algeiheele invaliditeit; 600.— bij overlijden; 400.— bij verlies van een hand, voet of oog; 250.bij verlies van een duim; 150.— bij verlies van een wijsvinger; 100.— bij breuk van boven- en/of onderarm; 100.— bij break van boven- en/of onderbeen; 50.— bij verlies van een anderen vinger. Tenge volge van spoor-, tram- of autobusongeval; 5000.bij overlijden van man en vrouw beiden; 3000.bij overlijden van den man alleen; 2000.— bij over lijden van de vrouw alleen Opvarenden van visschers-, marine-vaartuigen enz. 400.bij verdrinkingsdood door ongeval tijdens de vaaxt, tot een maximum van 2000indien hetzelfde ongeval den dood van vijf of meer abonnés mocht tengevolge hebben. Alleen de abonné(e) zelf is verzekerd, behoudens het vermelde omtrent spoor-, tram- of autobusongevallen. Polis is niet noodig. Uitkeeringen krachtens deze verzekering worden gewaarborgd door de Nieuwe H-A.V.-Bank te Schiedam. IJMUIDEN. Beveiliging inkelders en met gassluizen. De Gemeentelijke Luchtbeschermingsdienst verzoekt ons plaatsing van het volgende: Mocht ik u in artikel 4 al aanwijzingen hebben gegeven omtrent het scherfvrij en zelfs gasvrij maken van woonvertrekken allemaal zaken die u zelf doen kunt en waar bij u ook niet moet of kunt verwachten dat de overheid zal steunen anders dan met raad heden wil ik dat vervolgen met aanwijzin gen ten aanzien van het inrichten van kel ders e.d. tot hetzelfde doel. Hoewel kelders het groote voordeel hebben al in den grond te liggen en dus van zelf al minder kwetsbaar zijn voor scherven, hebben ze ook een zeker nadeel en wel de risico, dat men in den kelder kan opgesloten raken, als bv. puin van uw huis de deur verspert! Er zijn niet veel kelders in de huizen hier, maar voor hen, die eventueel een kelder voor den lbd. beschikbaar hebben moeten de vooraf gegane aanwijzingen betreffende ramen en deuren, nog vermeerderd worden met den raad: zorg voor een tweeden uitgang! Gewoonlijk hebben kelders toch wel een raampje. Als dat voldoende groot is, dan kan dat als uitgang dienst doen, maar dan moet het raam dus zóó worden beschermd, dat het tóch nog opklapbaar of uitneembaar blijft. Is het raam te klein om menschen door te la ten, dan zult u een accoord met uw huiseige naar of met een aannemer moeten treffen, om het raam grooter te doen maken! Zijn het ingezonken ramen met een licht opening in de straat, en het raam zelf geheel of gedeeltelijk lager dan het straatoppervlak, dan is reehtstreeksche scherfwerking van bommen op straat al vrijwel uitgesloten. Men bouwt een muurtje van zandzakken om de lichtopening heen en de scherven kunnen niet meer door de ruitjes vliegen, terwijl er toch nog licht binnen kan komen. Raampjes die men niet noodi'g heeft voor uitgang of licht kan men met zandzakken opvullen, dan wel een hoop zand er tegen opwerken, na de ruiten zelf versterkt te hebben met een luik of planken. Sluit men de naden goed af. dan is het raam ook nog gasdicht, en tegen de luchtdruk dient men het van binnen te versterken met latten of plankjes. De sluiting der raampjes is dikwijls erg wrak en onso lide, wil men het raam goed vastzetten en tevens laten klemmen tegen de randen van vilt of andere stof, dan moet men eenige haken rondom aanbrengen en het raam aan klemmen door houten wiggen te slaan tus- sohen de kozijnen en die haken. Ook kan men wigvormige sluithefboomen op die manier aanbrengen. Is het heele raam pje te licht van constructie, dan kan men het er heter uithalen en vervangen door een goed sluitend stevig luik. Het is moeilijk om alle soorten raampje? In deze regels te beschrijven, maar als u zich de moeite getroost om er zelf eens aandacht aan te schenken, dan zult u zien dat er meerdere middelen mogelijk zijn, die weinig geld kosten. De kelderdeur ligt gewoonlijk al zoo, dat. ér van huiten af niet gauw scherven tegen aan zullen vliegen. Zou men daar bevreesd voor zijn, dan zou men, tegen de deur aan, ijzeren platen kunnen aanbrengen, of waar er ruimte voor bestaat, muurtjes van zand zakken, schermen van dik hout enz. op zoo danige wijze een eindje vóór de deur moeten plaatsen, dat scherven niet rechtstreeks te gen de deur kunnen vliegen en u tocih een doorgang vrijhoudt. Tegen gas is natuurlijk weer het dichten der naden noodig. Voor hetere gasafsluiiting b.v. in fabrieken, kantoren enz., zelf doel zijnde, of dichtbij „doelen" gelegen, waar meer direct gasge- vaar kan ontstaan, is het dan nog noodig om een „gassluis" te maken. Mén brengt daartoe een eindje vóór of achter de toegangsdeur een tweede „deur" aan, zoodat er een ruimte afgescheiden wordt en gas, dat bij het bin nentreden van een persoon, mee zou gaan niet in de beschermde ruimte komt, maar binnen die afgescheiden ruimte blijft en daar weer uit kan worden verwijderd. De tweede „deur" kan zijn een echte deur. waarvan dus dan alleen maar weer de naden moeten worden gedicht Men kan er ook een „gordijn" voor gebruiken, dat van goede dichte stof, waterdicht linnen bv. wordt ge maakt; hier en daar bevestigt men latjes op het gordijn die de stof aandrukken op de zij wanden, eventueel óók aan de binnenzijde van het gordijn, die de stof aantrekken door hun gewicht. De randen vallen los over de zijwanden heen. (Zie figuur). Het is duidelijk, dat gas dan heel moeilijk binnen kan komen in de eigenlijke beschermde ruimte. Zoowel het raam, tevens uitgang, als de ingang hebben we nu bekeken, de kelderwan den zijn vanzelf al veilig: we moeten nu nog ewm kijken naar de zoldering. Bestaat deze uit ijzeren liggers, waartus- schen eenigszins gewelfde steenen of beton nen stukken zijn aangebracht, dan is het ver der een kwestie van vertrouwen in den bou wer, of men die ijzeren liggers nog weer eens extra wil gaan ondersteunen. Bij houten liggers is dat gewoonlük w^1 méér noodig, want voor het geval, dat het huis in elkaar zou vallen, zal die zoldering van den kelder nog al een schok te verduren krijgen. Men zou dan het beste de liggers op eenige plaatsen extra kunnen laten dragen, door er een of meer balken onder tegen aan te druk ken en deze balken te steunen door eenige palen, die met wiggen worden vastgezet en op den vloer óók weer op balken staan. Dit laat ste is wel noodig, want anders zou bij een schok zoo'n paal in den vloer gedrukt wor den (b.v. een tegelvloer) en niet voldoenden steun geven aan den bovenbalk! Ik geef toe dat zulke ondersteuningen eenige grootere uitgave vorderen, maar dan zit men ook zoo veilig mogelijk in zijn kel dertje en heeft men praktisch geen gevaar te duchten. Aangezien men er dan ook misschien wel in wil gaan wonen, althans er meerdere uren in wil verblijven, zal men de ruimte ook ver der dienen in te richten met meubilair, ver- iichtig, noodverlichting, etenswaren en drin ken en jaóók met een nood-installatie voor „afval", zal ik maar zeggen! Hebben de kelders zolderingen van planken, dan dient men natuurlijk de naden weer dicht te maken. Gewoonlijk is die zoldering tevens de vloer van een vertrek daar boven en zal er b.v. een vloerzeil liggen. Is dat gaaf en sluiten de randen goed aan, dan vormt het vanzelf al een afsluiting voor de naden der planken. Rietmat of vloerkleed vormt na tuurlijk geen afsluiting en in zoo'n geval moe ten de naden overal worden gedicht, b.v. met mastiek en soortgelijke middelen, die niet uit vallen of verbrokkelen als het hout trekt bij temperatuurswisselingen En nu blijft er nog slechts één puzzle over: Luchtverversching Uitgaande van het beginsel dat een mensch zoowat 1 M3. lucht per uur verbruikt, kan iedereen nagaan hoe lang zijn gezin dus in een ruimte van bepaalde afmetingen kan ver blijven, voordat de zuurstof verbruikt is en men noodzakelijk versche lucht noodig heeft. Dit is een vraagstuk dat voor gewone ge zinnen van 4 a 5 personen in een gewonen kelder of andere gasdichte kamer nauweliUr ter sprake komt, doch, in z.g. openbare schuil plaatsen, die wél van gemeentewege zullen worden ingericht, dient er de noodige aan dacht aan besteed te worden, doch daarmede zal ik u niet verder vervelen. Ik wil overigens nog wijzen op de groote mogelijkheid, die veelal te vinden is door z u ur S'to f f less c hen in een beschermde ruimte te plaatsen, waaruit men telkens dus zuur stof kan aftappen en de lucht ververschen; dat niet alleen, maar er ontstaat dan ook een teveel aan lucht binnen die ruimte, met het zeer groote voordeel dat daardoor geen gas van buiten naar binnen kan komen, zelfr al waren er hier of daar lekkages ontstaan! Ik meen dat de zuurstofflesch in velerlei lo kalen uitkomst zal brengen voor het vraag stuk der gemeenschappelijke gasbeschermin?. zooals in scholen, kantoren en soortgelijke gebouwen. En hiermede is feitelijk het vraagstuk der openbare collectieve gashescherming tevens besproken. In deze gemeente zullen een aantal gehou wen op den duur voor dït doel worden inge richt of de middelen daarvoor worden aan geschaft en voorbereid. Ik heb u al uiteengezet-, dat bomvrije onder komens onbetaalbaar zijn, helaas in dien geest dan, dat zij niet te betalen zijn, veel te veel geld zouden kosten voor het betrekke lijk geringe nut voor ons allen. De openbare schuilplaatsen zullen echter wél zooveel mogelijk scherfvrij, brandvrij en 8'asvrij gemaakt moeten worden en daarbij komen dan al die quaesties van luchtverver sching, afvoer, hulppost voor eventueele ge wonden, telefonische aansluiting, gemakke lijke toegang en nooduitgang, in het volle licht te staan. Voor den gemiddelden bewoner van deze ge meente is dat echter heusch niet noodig. Voldoet u aan den raad die ik in artikel 4 heb gegeven, of aan hetgeen ik in dit ar tikel heb geschreven over kelders, dan is wer kelijk daarmede het gevaar van luchtbom bardement voor u niet groot meer. Maar ik ben benieuwd wie van u de eerste zal zijn om mij eens te waarschuwen en te laten zien of zijn „gas- en scherf vrije onder komen" nu aan de gestelde eischen voldoet' Ik hen beschikbaar voor advies en raad, maar u moet het doen. En niet uitstellen! Zeer zeker leidt de Volkenhondsgedacht^ in een goede richting, ongetwijfeld moet het streven" der zoo talrijke vredesorganisatie gewaardeerd worden, maar daarnaast hooren wij vooral uit de ons omringende naties nog zoovele geheel anders luidende klanken die er op wijzen, dat men althans daar de ge dachte aan oorlog noe in het geheel niet heeft losgelaten, ja zelfs dat het „bereidt ten oorloa" daar het parool van velen is ge worden! En het geheel vredelievende Neder land ligt midden tusschen die naties in er men houdt zijn hart vast wanneer eenmaa1 Haar al de nu opgestapelde springstoffen tot explosie zullen worden gebracht. Laat Neder land toch nü reeds waakzaam zijn, want al? men hier „wacht" tot er oorlog komt, dan ontbreken de krachten en de middelen om uwe veiligheid te verzekeren". DO IT NOW! Een volgend artikel zal handelen over loop graven als schuilplaatsen. Sir John Simon is uit zijn humeur geraakt, Want Barthou heeft zijn speech te sarcastisch gemaakt. Zoo iets ergs had nou niemand (nee, nooit hoor!) verwacht En de Engelsche pers kreunt, in jammerende klacht: „Wij nobele Britten, wij willen de Daad, Maar de anderen willen alleen maar gepraat". Straks gaat 't andersom, komt Barthou met een plan En John Simon?.... ja, hm, nou, waar is-t-ie dan? De Fransche pers scheldt dan op 't treuris En roept: leve de Daad, drie hoera's voor Barthou! Daarna komt Amerika weer aan de beurt En een plan van de Yankees wordt traag doodgezeurd. Mussolini denkt: „B'nito, Europa vergeet je." En komt ook aan de markt met een kersversch idee'tje, Dat wordt door een Balkanees haastig gesmoord En met hulp van 'n paar anderen in 't wiegje vermoord. Steeds zingt deugdzaam de rest: Wij verachten 't gepraat, Wij willen niet leuteren. Wij willen de Daad! Jan Publiek leest het goedig, en zegt: Ei. Vrouw, kijk: „'t Is toch spannend. Nou heeft weêr een ander gelijk. Die Benesj had het gisteren zoo treffend gezegd, Maar .,nou is-ie knockend-out. Vlot door ..Polen „gelegd". Ver genoeg van Genève's gevoelig gehoor Gaat de strijd in de Chaco steeds bloede riger door. En Europa zendt 'r steeds nog maar wapens naar toe Aan het Meer babb'lend Benesj. John Simon, Barthou. Terwijl heel de wereld bewapend klaar staat Want Krupp Schneider en Vickers doen wél aan de Daad. 't Jack London Verbond? Mooi! Maar 'k zou nog wat wenschen: 't Klinkt vreemd' misschien: 'n Bond tegen 't vermoorden van menschen. AD INT. maar naar Calé-Rest. ,SDE BIJENKORF" Zaterdag- en Zondagavond Damesorkest (Adv. Ingez. Med.) NIJVERHEIDSSCHOOL. Naar wij vernemen hebben zich voor den nieuwen cursus der Nijverheidsschool niet min der dan 115 leerlingen aangemeld. De inschrij ving blijft nog open tot 18 Juni. DEBATAVOND. De debatavond, waarover wij reeds eerder een mededeeling deden, zal plaats vinden in Thalia op Woensdag 27 Juni. Als sprekers zul len optreden voor de N.S.B. Ds. van Duyl en voor de S.D.A.P. Mr. dr. A. v. d. Flier. DE OMZET IN DEN RIJKSVISCHAFSLAG. De omzet in den Rij ksvischafslag gedurende de maand Mei bedroeg f 436.758 tegen f 300.039 in dezelfde maand van het vorig jaar. De omzet in de eerste vijf maanden van dit jaar bedroeg f 2.722.899 tegen f 1.793.921. De resultaten zijn nog verre van rooskleurig en de omzet zou minstens moeten verdubbelen wilde men van een eenigszins bevredigende uitkomst kunnen spreken. Het feit, dat de om zet dit jaar één millioen gulden meer is dan verleden jaar zegt niets, daar het omzetcijfer in 1933 door de staking gedrukt werd. OPENLUCHT-SAMENKOMST. Zaterdagavond 8 uur zal op het Willemsplein wederom een openlucht-samenkomst, uit gaande van het Gereformeerd Verband voor Evangelisatie in samenwerking met de Ver- eeniging Autozending in Nederland gehouden worden. Als sprekers zullen optreden Ds. R. J. van der Meulen en de heer D. Schotvanger. ZONDAGDIENST APOTHEKEN. Zondag 3 Juni geopend: Havenapotheek, Oranjestraat. FASCISTISCHE FILMS IN THALIA. Op 19 Juni a.s. zal in Thalia een fascistische filmavond gegeven worden. Vertoond zullen worden de N.S.B.-film „Wat willen wij?", de Oranjefilm en de Italïaansche fascistische film „Zwarthemden". Deze filmavond is, naar wij vernemen, alleen toegankelijk voor leden der N.S.B. en intro- ducé's. KERK EN VREDE. In de bovenzaal van café Royal, vond Vrij dagavond de jaarvergadering plaats van de afdeeling IJmuiden van „Kerk en Vrede" welke niet druk bezocht was. De vergadering werd met 'n woord van wel kom door den voorzitter Mr. dr. A. v. d. Flier geopend, die zijn spijt uitdrukte over de ge ringe belangstelling. De voorzitter besprak de in den laatsten tijd in de plaatselijke pers voor komende berichten over de luchtbescherming. Hij vond hierin een ernstige waarschuwing- voor het vreeselijke, dat de menschheid bij een eerstvolgende oorlog te wachten staat- en be treurde het, dat deze zoogenaamde luchtbe scherming door de gemeente nog gesubsidieerd wordt, ondanks dat de gemeente steeds voor tekorten zit. Spreker wees op het verschijnsel dat de menschen wel enthousiast zijn voor een voetbalwedstrijd of iets dergelijks, diezelfde voetbal-enthousiasten kan men voor het alge meen welzijn voor den vrede niet in beweging krijgen. Het gevaar voor oorlog is zeer ernstig' daarom is het een meer dan bedroevend ver schijnsel, dat er in Velsen, ondanks dat er 47 verschillende Christelijke kerken en secten zijn zoo weinig hiervan de actie van „Kerk en Vrede" steunen. Maar als er oorlog is, dan jammert men allerwege. Dan, aldus spreker, is de duivel de baas. „Kerk en Vrede" wil tegen dit alles propageeren. (Maar „Kerk en Vrede'' heeft bij haar actie droevige ervaringen op gedaan, doordat vele Christenen die krach tens hun belijdenis naast deze organisatie moesten staan, door kleine verschillen zich van het mooie werk van „Kerk en Vrede" lieten afhouden. Doordat de Christenen niet actief genoeg zijn, lijdt de wereld nog steeds onder de ellende van den oorlog. Alleen de wapenindustrie bloeit. De voorzitter wees op de algemeene bewa pening, trots de conferenties te Genève. Als men in Rusland feest viert, doet men het met groote parade's en in Praag met kanonnen. Spreker herinnerde aan een uitdrukking van generaal Higgins van het Leger des Heils: „als de kerk het wilde, dan was er spoedig een eind aan alle oorlogsvrees en oor logs-toebereid- selen". De voorzitter eindigde met den wensch dat spoedig de tijd daar mag zijn dat het geen generaal Higgings heeft gezegd, bewaar heid zou worden. De voorzitter deelde mede, dat binnenkort een debatvergadering zal worden gehouden tusschen ds. Bunkes, hoofdbestuurder van Kerk en Vrede en dr. Ritter. Daarna werden de jaarverslagen van secre taris en penningmeester uitgebracht en werd de beschrijvingsbrief van de op 15 en 16 Augustus te houden algemeene vergadering. ALs afgevaardigde werd gekozen de heer C. van Voorberge. In de vacature mevrouw Kipp werd tot bestuurslid gekozen de heer L. A. S. Hageman. De functie van penningmeester is overgegaan op den heer C. Schüller. Nadat de rondvraag was gehouden sloot de voorzitter met een kort woord de vergade ring. DE VUURZEE IN CHICAGO. Twee foto's van den reusaehtigen brand ,die de slachthuis- wijk van deze stad teisterde. Boven een geheel vernield vee-tentoonstellingsgebouw, daar onder de uitgebrande faeurs. VELSEN GENEESK. GEZELSCHAP KENNEMERLAND. VIERING VAN HET 10-JARIG BESTAAN. Het Geneeskundig Gezelschap Kennemer- land zal op 9 Juni a.s. met een thee in den theetuin van hotel Velserbeek zijn 10-jarig bestaan herdenken. Het gezelschap werd opgericht 18 Maart 1924 en vereenigt thans in zich nagenoeg alle artsen in de gemeente Velsen, Beverwijk en omstreken. Het doel, dat deze organisatie be- oogst, is bevordering der geneeskundige wetenschap door maandelijksche voordrach ten van leden en gasten van elders, verder door klinische avonden in het Antonius Zie kenhuis, het Roode Kruis-ziekenhuis en het sanatorium Heliomare. Het gezelschap staat los van de Ned. Maatschappij tpt bevorde ring der Geneeskunde en laat de maatschap pelijke aangelegenheden aan deze organi satie over. Soms werkt het gezelschap ook naar buiten b.v. door propaganda voor vroeg tijdige vaccinatie tegen pokken, door het afschaffen van ziekenbriefjes, als advisee- rend lichaam bijv., bij de kwestie van zieken auto's e.d. Het belangrijkste is wel het werk tijdens de vergaderingen, waardoor de leden op de hoogte blijven van de vorderingen der medische wetenschap. Deze vergaderingen worden steeds goed bezocht en staan op een hoog wetenschappelijk peil. Zij zijn ongetwij feld van groot belang voor het publiek, door dat de artsen steeds „bij" blijven. Verder pro fiteert de burgerij van het werk van het ge zelschap, doordat de goede collegiale verhou dingen er door bevorderd worden, wat onge twijfeld in het belang der patiënten is. Op de thee, die 9 Juni gehouden zal wor den, worden personen en besturen uitge- noodïgd, welke geregeld contact met de leden hebben en die zich op geneeskundig of hy giënisch gebied bewegen. Het bestuur is thans samengesteld als volgt: voorzitter dr W. van Haselen, secretaris-pen ningmeester Dr. W. Naessens en vice-voorzit- ter Dr. A. de Groot. Laatstgenoemde maakt als mede-oprichter gedurende 10 jaren deel van het bestuur uit. Op de thee zal hem net eere lidmaatschap per fraaie oorkonde wor den aangeboden. CLXXV. Nu ga ik mijn 175e snufje schrijven en bij zoo'n afgerond getal wil je wel eens mijmeren en herinneringen naar boven laten komen. En als ik zoo, wroetend in het verleden, terecht kom bij mijn eerste Snufje in de IJmuider Courant van Zaterdag 10 Januari 1931, kom ik op den eersten regel van dat eerste Snufje het bekende woord „malaise" tegen. Dus toen ook alen nu nog. Maar toen liep het nog al los met de malaise. De meeste kustbooten, al hoewel ze weinig visch aanvoerden, besomden. nog 2000 a 3000 gulden. De schelvischbooten maakten reizen, varieerend van 3000 tot 5000 gulden en de destijds nieuwe trawler van de V.E.M., de Carolina IJM. 26 bracht na een reis van 8 dagen 350 manden visch aan en besomde het lieve sommetje van f 7763. En thans? De besommingen geven over het algemeen geen reden tot klagen, zelfs zijn er, die reden tot blijdschap geven. Zooals die van de Amsterdam, die in 13 dagen bijna f 6200 boven water bracht. Maar er waren nog veel meer met mooie vangsten en zoodoende kon het gebeuren, dat in dezen malaisetijd deze week de booten een gemiddelde besomming van ruim f 3050 konden maken. Weliswaar waren er maar enkele kustbootjes onder, maar ondanks dat is het nog een mooi „doelgemid- delde". Het is alleen maar jammer, dat slechts 19 booten onder den drup hebben gestaan. Er kwam onlangs voor IJmuiden verontrus tend nieuws, zulks in verband met het Crisis- Haringbesluit 1934. Wat daarover in de IJmui der Courant is geschreven heeft, naar mij is gebleken, de algemeene aandacht getrokken. Ook de groote pers heeft er later het een en ander van gezegd. En nu hebben we gisteren kunnen lezen, dat bij het departement van Economische Zaken een ontwerp K.B. in voor bereiding is, waarbij door de Kroon ontheffing zal worden verleend ten aanzien van het be paalde in art. 5 van genoemd besluit. Het ligt in de bedoeling, de daarvoor in aan merking komende IJmuidensche stoomtrawlers machtiging te verleenen in het tijdvak Juni, Juli en Augustus 1934 per schip 200 kantjes steurharing aan te voeren, bestemd voor de rookerij. Hiermede is dus eenigszins tegemoet geko men aan de bezwaren der visscherij. Hoe men wil controleeren, dat de aldus aangevoerde haring alle in de rookerij en terecht komt, is me vooralsnog niet duidelijk. Maar daarvoor heb ik ook niet te zorgen. De bezwaren van de vischkoopers zijn met dit K.B. niet weggenomen. Aan den wal mag niet gezouten worden. Diegenenen onder de vischkoopers, die hiervan werk maakten en waaronder er zijn, die in een seizoen eenige duizenden vaten inzoutten, blijven er naast sfcaan, en hun leege tonnen mogen ze netjes op stapel laten liggen, of voor een appel en een ei verkoopen. We hadden deze week bezoek over zee. Het nieuwe Fransche wetenschappelijke visschers- vaartuig Président Théodore Tissier heeft IJmuiden de eer van een bezoek aangedaan. Natuurlijk was Pieterman aan boord en nog een heeleboel andere visscherij-menschen uit ons land, die evenals ik met belangstelling dit fraaie schip hebben bezichtigd. Ook de cham pagne was lang niet slecht en menige flesch werd er ontkurkt. De Franschen waren erg vriendelijk, maar de organisatie was ook ta melijk Fransch. Zoo had men o.a. verzuimd, den directeur van het Staatsvisschershaven- bedrijf uit te noodigen. Absoluut een verzuim. Er gaan den laatsten tijd weer eenige opge legde trawlers naar zee en daaronder booten, die 2 a 3 jaar hebben stil gelegen. Dat is een verblijdend verschijnsel. Maar laten de reeders voorzichtig zijn. Want plotseling is na een guur en voor den vischhandel, wat het weer betreft, gunstig voorjaar dan toch de zomer gekomen. Het kon dus wel eens gauw verkee- ren, te meer omdat ook de Denen weer komen. Waarmede het foutive van de contingentee- ring is aangetoond. In een tijd, dat onze eigen visscherij heel goed voor voldoenden aanvoer kan zorgen, kunnen de Denen wel gemist worden. Het zou jammer zijn dat deze de markt weer zouden komen bederven. PIETERMAN.

IJmuider Courant | 1934 | | pagina 1