MIDDERNACHT Stadion-Concert. De Noodkreet uit Genève De Ontwapeningsconferentie staat nu vlak voor haar o'efinitieve mislukking. Henderson heeft bij den aanvang der plenaire zitting. Vrijdagmiddag, een noodkreet aangeheven en een „laatste beroep" op de delegaties gedaan. De Zweedsche minister Sandler heeft uit naam der „zes neutralen" een nieuw bemid delingsvoorstel ingediend. Die aanduiding „de zes neutralen" geeft mij het gevoel alsof ik weer in Parijs zit zooals het was tijdens de vredesonderhandelingen van 1919. Sir John Simon's plan om af te reizen herinnert daar ook levendig aan. De Parijsche onderhande lingen zijn vijftien jaar geleden, maar toen gaf men elkaar ook niets toe, sprak van „de neutralen" en reisde kwaad af als men zijn zin niet kon krijgen. Dat de Ontwapeningsconferentie formeel zou mislukken is op zichzelf niet zoo'n schrik kelijk perspectief, want de toestand is dus danig dat men toch den volgenden dag al genoodzaakt zal zijn. de onderhandelingen te hervatten, al is het dan partieel, of onder een anderen naam. Men zet een wereldvraagstuk, waarin een groot deel der menschheid tot zeer diep besef van de treurige werkelijkheid gekomen is en krachtig streeft naar beter toestanden, maar niet zoo eventjes op zij. De heer en die zich daarvan illusies maken, om dat hun directe eigenbelang niet eens hun toekomstige eigenbelang hen doet wenschen dat het nu eindelijk met dat gezeur over ontwapening uit is, zullen ten zeerste teleur gesteld worden. Toch kan men zich Henderson's noodkreet volkomen indenken. Als niet alleen de minder heid, die tot klaar besef van den toestand is gekomen en zich sinds jaren uitslooft om de nieuwe uitbarsting van collectieven waanzin te verhoeden, zich had doen hooren, zou het anet de Ontwapeningsconferentie nooit zoo mis zijn gegaan. Als de groote massa zich deed gelden en op dit oogenblik nog een ant woord op Henderson's rede gaf dat klonk als: „Wess gewaarschuwd! Wij willen niet!" zou de toestand gered zijn. En dan kwam er een overeenkomst, ondanks alle sarcasmen van meneer Barthou, alle gepiqueerdheden van meneer Simon en alle krachttermen van meneer Mussolini, in het genre van: „De oor log is voor den man wat het moederschap is voor de vrouw". Van meneer Hitier kunnen wij zwijgen. Maar zulk een machtige wilsuiting van de openbare meening behoeven wij op dit oogenblik niet te verwachten. Zoo ver is men nog niet. Zoo ver zijn zelfs de massa's der bevolkingen van de zes neutralen nog niet. Hun opofferingszin voor de redding van hun eigèn toekomst en die hunner kinderen zou men eenvoudig maar treffend in cijfers uitge drukt kunnen zien als men de ontvangsten van de vredesvereenigingen en die van de vereen igingen tegen mishandeling en tot be scherming van dieren alsmede die van het Jack London Verbond eens naast elkaar legde. Ik vind laatstgenoemde groep instellingen zeer nobel en heb alle bewondering voor het dierlievende werk dat zij verrichten, maar de mensch-lievende arbeid behoorde meer en niet minder belangstelling te genieten De conclusie is uiterst eenvoudig. Als er niet voldoende verzet rijst tegen den bewape- ningswaanzin, die opnieuw (in Europa voor al) woedt, bewijst dit dat Europa ten onder gang gedoemd is, dat het te vermoeid, te fut loos, te beroerd is geworden om zichzelf van den zichtbaar-dreigenden ondergang te red den. Merkwaardig dat een oud man als Hen derson, die de zeventig voorbij is en weinig meer van het leven te wachten heeft, de noodige energie en strijdlust wèl bezit en dat tallooze veel jongeren die eigenschappen to taal missen. Een veeg teeken. Zoolang de oorlog er niet is blijft er even wel hoop. Het is moeilijk telkens weer nieu we middelen te verzinnen om de sufheid, on verschilligheid en dommen eigenwaan van zoo talloozen te bestrijden en hen wakker te schudden voor het ontzettende gevaar, dat hen zelf bedreigt. Maar van een opgeven dier pogingen kan nooit sprake zijn. en degenen die dezen arbeid verrichten zijn allang ge hard tegen smalende glimlachjes, afgezaagde en ondoordachte gemeenplaatsen en het „scheldwoord" idealist. Men kan zich daar door niet laten ontmoedigen, het heeft geen zin er boos om te worden en de eenige juiste opvatting tegenover zoo'n houding is eigen lijk.... medelijden. Als de Ontwapeningsconferentie definitief mislukt zal de bewapeningsindustrie voorloo- pig nóg beter zaken doen. Een klein kunstje, vooral vanwege de afwezigheid van onderlinge concurrentie (vastgesteld o.a. in het rapport der commissie-Joekes) die een gevolg is van het feit dat de heeren onderling hun prijzen kunnen regelen. Daar betaalt do wereld zich blauw voor aan belastingen, daar wordt de crisis door gerekt, daar ontstaan al de moei lijkheden met niet-sluitende begrootingen en de treurige ontduikingen van hun schuld verplichtingen door zoovele nobele Staten uit! De totalen der „defensie"-begrootingen slaan in schier alle landen de staatsfinanciën lam. Misschien zou de mislukking der Conferen tie het heilzame gevolg kunnen hebben, dat de massa der onverschilligen werd opgeschrikt en wakker geschud, en haar eigen hachjes in gevaar voelde. Het is mogelijk. Als er achter dezen loop van zaken weer „belanghebben den" zitten, spelen zij een tamelijk gevaarlijk spel. Een voortsukkelende conferentie zonder resultaten schijnt voor hen veiliger dan een mislukking. Moge dit dan tenminste blijken! R. P. DE /ERKVERSCHAFFING. In den loop van deze week zullen wederom 25 werklooze arbeiders worden te werkgesteld bij de gemeentelijke werkverschaffing. Het ligt in de bedoeling om over eenige weken het aantal tewerkgestelden bij de havenwerken1 opnieuw uit breiden. FEUILLETON Detective Roman uit Donker Amsterdam door PIET KLOPPERS. 24) Middernacht en inspecteur Emonts bestu deerden haar, keken nauwlettend toe hoe zij reageerde; zij zaten daar als twee wijze dok ters, die vivisectie pleegden, en zich van de emoties van het kikkertje niet meer aantrok ken dan dienstig was voor hun taak, hun roeping. „Jullie laten me vrij??!!" „Ja. We zullen de zaak niet doorzetten. Wel tegen anderen, niet tegen jou. Ik voor mij," zei Middernacht langzaam, „geloof niet dat je veel met het geval hebt te maken. Je bent het huis binnengedrongen zonder medeweten van de bewoners, daar staat straf op. Maar je hebt dat alleen kunnen doen met Jan Heeringa's onvrijwillige hulp. Zie je, de familie stelt er geen prijs op in openbare zitting het doen en laten van het zwarte schaap te hooren ver kondigen. Bovendien geloof ik niet dat je BEVERWIJK DE EERSTE SPORTDAG DER V. V. V. EEN AFWISSELEND PROGRAMMA. De weersomstandigheden waren j.l. Zondag niet geheel op de hand der V.V.V. toen zij in het gemeentelijk Sportpark haar eersten sport dag hield. De lucht was vol dreigementen van regen en hoewel de geheele tuinbouwstreek daarmede ongetwijfeld ten zeerste gebaat zou zijn geweest, de V.V.V. was dat niet. Intusschen bleef het bij dreigementen, maar deze waren toch wel van invloed op het bezoek. Weliswaar was het ideaal voetbalweer, maar een vriende lijk zonnetje had stellig tot gevolg gehad eenige honderden toeschouwers boven het aantal, dat nu aanwezig was. Het programma werd geopend met een voet balwedstrijd tusschen de Kennemers en Scho ten, waardoor de heer Mr. A. Moens, voor zitter van de V.V.V. den aftrap deed. Het werd een gemoedelijk partijtje voetbal, waarin beide elftallen om beurten domineerden. Schoten gaf aan de sterkere Kennemers zeer goed partij. Het werk van hun doelman was van uitstekend gehalte. Tientallen schoten wist hij te keeren op een wijze, die vele malen een ap plausje tot gevolg had. Schoten kwam ten slotte door een 21 overwinning in het bezit van den fraaien beker, welke voor dezen wed strijd door het gemeentebestuur was beschik baar gesteld. Mr. Moens reikte met een woord van gelukwensch den beker uit. Scheidsrech ter Faassen, die den wedstrijd goed leidde, ont ving als herinnering een fraaie ets. Na afloop van den voetbalwedstrijd gaf de Beverwijksche Krachtsportvereeniging D.O.K. demonstraties van gewichtheffen en worstelen, waarvoor het publiek groote belangstelling aan den dag legde. De D.O.K. leden bekampten el kander met veel animo en zeker was deze de monstratie nuttig als propagandamiddel voor de Krachtsport. De R.K. Sportvereeniging „D.E.M." alhier gaf eenige athletieknummers ten beste, namelijk 100 M. hardloopen, pols stokhoogspringen en kogelstooten. In de 100 M.-loop plaatste D. Ronde van de Athletiek- club „Excelsior" zich eerste in 11,5 sec. Tweede werd Joh. Mathot, eveneens van „Excelsior" in 11,8 sec. Zij kwamen resp. daardoor in het be zit van de uitgeloofde verguld-zilveren en zil veren medailles. W. Kaptein won het nummer polsstokhoog springen met een sprong van 3.10 M. Het was jammer, dat in dit nummer geen strijd gebo den werd, omdat Kaptein als eenige inge schrevene uitkwam. De eerste prijs van kogel stooten was voor Chr. Duin met een worp van 11 M. 33 c.M. Tweede werd W. Kaptein met een worp van 10 M. 28 c.M. Na afloop heeft Mr. A. Moens met een toe passelijk woord de prijzen aan de winnaars uitgereikt. VOORBEREIDEND ONDERWIJS. Onder goedkeuring van B. en W. zal aan de Chr. School aan de Meerensteinstraat een voorbereidende klasse worden verbonden. In het bijzonder komen voor deze klasse in aan merking de leerlingen, die door de verhooging van den toelatingsleeftijd nog geen plaats konden vinden op de lagere school. Met het voorbereidend onderwijs zal op 18 Juni een aanvang Worden gemaakt. BOEKBESPREKING. De tweede boekbespreking voor de leden van de plaatselijke afdeeling van de Ned. Vereeniging van Huisvrouwen zal op Dinsdag 12 Juni in Gebouw „Harmonie" aan de Groenelaan worden gehouden. Mevr. H. W. BakkerDiferee zal een bespreking houden over het boek „OostenwindWestenwind" van Paerl S. Buck. V r.™' De Amerikaansehe vlieger majoor Seversky zal met dit vliegtuig trachten een record vlucht van Londen naar Autsralië te onder nemen. Het toestel boven de wolkenkrabbers van New-York. slecht bent, Jetje. We zullen je opnieuw een kans geven. Beter je leven." De jonge vrouw keek hem aan met groote open oogen. „Dank u. Ik zal probeeren een ander leven te beginnen, maaren plotseling argwaan klonk nu uit haar stem,maar u laat me toch niet vrij alléén om me te volgen?" „Neen, kind". „Ik vraag het maar, ziet u, omdat ik u wou zeggen dat u zich de moeite kunt sparen. Ik mag dan geen heilig boontje geweest zijn, maar met misdadigers heb ik nooit iets uit staande gehad." De detective dacht aan Willem Snoeck, maar hij zei op vaderlijken toon: „We zullen het je niet lastig maken. Jetje. Maar voor je eigen bestwil: richt je leven an ders in. Laat de bars en soortgelijke inrichtin gen links liggen. Zoek een betrekking, al is 't maar als figurante of zooiets." „Aan dien raad heb ik óók niet veel. Maar in ieder geval bedankt voor de goede bedoeling. Kan ik mijn góed en mijn taschje gaan halen?" „Ja, wacht, we zullen je een agent mee geven." Inspecteur Emonts drukte op de bel en Jetje Karspels werd uitgeleide gedaan. Vijf minuten later stond zij buiten, in de mistige stad. die haar een paradijs toescheen, vol heerlijkheden, nu zij zich weer vrij bewe gen kon. Een harde trek lag op haar knap ge zichtje. „Wat een idioot van een vent," mom pelde ze, „Dat noemt zich detective! Mengelberg is tot professor benoemd). 't Machtig Stadion vervuld van de edelste klanken Dit hebbe' we aan Kunst met een K nu te danken. Aan de Wetenschap ook. Want de schoone acoustiek Van prof. Fokker doet recht aan prof. Willem's muziek, 't Is 't debuut in het Stadion van d' Hollandschen prof., En meer nog dan d' amateur brengt men hem lof. Hij lost wel geen kanjers, geen vliegende schoten. Maar hij wordt ook geen enkele maal uitgefloten. En Jan Berg vraagt zich peinzend: Wie doen het nou beter? De kerels van Karei, of van Willem en Peter? AD INT. VOOR HET WITTE KRUISGEBOUW. De ernstige staat van verval, waarin het badhuis aan de Meerstraat verkeert, heeft velen actief gemaakt. Met vereende krachten zal gepoogd worden, zoo mogelijk nog dit jaar voldoende gelden bijeen te krijgen voor den bouw van een nieuwe badinrichting. Voor dat doel zal in September tijdens de dan te houden feestweek, een lunapark wor den georganiseerd en naar met reden mag worden verwacht, zal deze zomerkermis men herinnere zich het financieel succes van een vroeger voor het Ziekenhuis gehouden kermesse d'été heel wat gelden in het bouwfonds doen vloeien. Toch kan niet verondersteld worden, dat één week van kermispret, de bouw van het nieuwe badhuis geheel en al mogelijk zal ma ken. Ook nadien zal op de werkzaamheid van velen een beroep moeten worden gedaan, teneinde de „laatste loodjes' bijeen te bren gen. Het pleit intusschen voor de heerlijke wils kracht der Beverwij kers, dat thans reeds plannen bestaan om ook na September de werkzaamheid op dit terrein onverflauwd voort te zetten. Er heeft zich nl. een damescomité gevormd, dat zich voorstelt in de tweede week van de maand November een bazar voor het beoogde doel te OTganiseeren. Onnoodig te zeggen, dat t.z.t. giften in el- ken vorm welkom zijn en dat op vele dames een beroep zal worden gedaan om zich op de bazardagen als verkoopster verdienstelijk te maken. Wie thans reeds iets voor het goede doel wil afstaan, of zijn arbeidskrachten daarvoor wil beschikbaar stellen, vervoege zioh bij me vrouw v. d. Ree, Dr. Schuitstraat 44, telefoon no. 2251. N.V. VEILINGSGEBOUW „CENTRUM". Op Donderdag 14 Juni a.s. des avonds te half negen zal een buitengewone vergadering van aandeelhouders worden gehouden van de N.V. Veilingsgebouw „Centrum". De vergade ring vindt plaats ten kantore der vennoot schap in het veilingsgebouw aan de Koning straat. GROOT ANIMO. Voor den nieuwen cursus van de Nijver heidsschool hebben zich reeds 115 leerlingen doen inschrijven. De gelegenheid tot inschrij ving is nog tot 18 Juni opengesteld. WIJK AAN ZEE INLIJVING DIENSTPLICHT De navolgende dienstplichtigen der lichting 1934 uit deze gemeente zijn gehouden te wor den ingelijfd: J. van Calcar, op 2 Juli a.s. bij de le schoolcomp. Regiment Motor Artillerie, garnizoen Naarden; A. J. Tervoort, op 2 Juli a.s. bij het 6e Regiment Veld Artillerie (bere- denen), garnizoen Leiden: J. W. Eerhart en Th. Stroet, op 4 October a.s. bij het 21e Regi ment Infanterie garnizoen te Amersfoort. W. L. Knaap, op 4 October a.s. bij het ine Ba taljon Gnietroepen, garnizoen Utrecht. BOUWEN Door Burgemeester en Wethouders zijn de navolgende bouwvergunningen verleend: aan Th. Winter, te Beverwijk, tot het bou wen van 2 woonhuizen aan den Zeeweg en 5 woningen aan de Lijsterbeslaan; aan de N.V. Bouw- en Exploitatie Mij. „Kie- vietsveld" te Beverwijk, tot het bouwen van 2 woonhuizen aan den Groeneweg, en tot het bouwen van 2 woonhuizen aan den Rijksstraatweg aan W. A. Truijt te Amsterdam, tot het bouwen van een woonhuis aan de Verl. Von dellaan. Wijk aan Zee en Duin Geboren: Nelly, dochter van J. Bokhorst en E. Jonk. Aafje Theodora, dochter van J. L. de Jong en P. M. Adrichem. Johanna, dochter van J. Metselaar en Th. U. Half. Helena Maria, dochter van A. Bakker en M. G. Metzelaar. Ondertrouwd: S. C. A. M. Schuttelaar en A. A. M. Huisman. Overleden: H. van Buuren, echtgenoot van J. R. M. Nieuwenhulze, 75 jaar (wonende te Amsterdam). Ze stond even stil en maakte met haar lip penstift haar lippen nog wat rooder dan ze al waren. Toen liep ze langzaam verder in de richting van het Leidscheplein. Ze lette niet op een haveloozen jongen man, die met zijn handen in zijn zakken achter haar aan slen terde, en nog minder op een man in het som ber gewaad van een aanspreker, die honderd meter achter den haveloozen knaap liep, en die op zijn beurt weer werd gevolgd door Norman Ray, die zijn kraag had opgezet en het kille natte weer verwenschte. Ze lette niet op de menschen om haar heen, ze genoot van haar pas herkregen vrijheid en veronderstelde geen oogenblik dat ze achter volgd zou worden. Want zulk een achtervolging zou wel tot niets leiden, en dat wisten ze van de politie óók wel, overpeinsde ze. En ze had gelijk: ze wisten bij de politie dat achtervol ging op dat oogenblik geen resultaat zou op leverenals de beschaduwing op de gebrui kelijke manier geschiedde Middernacht's meening over Jetje Karspels was niet ongelijk aan die van het meisje over den detective. „Wat een uilskuikentje," dacht hij. „Ze is er vast van overtuigd dat ik in haar onschuld geloof. En dat ze me van de wijs kan brengen door me met een paar open, schijnheilige oogen aan te kijken De detective had zijn plannen goed voorbe reid. Twee rechercheurs, hem door inspecteur Emonts ter beschikking gesteld, volgden de in vrijheid gestelde Jetje, pe havelooze en de aanspreker waren haar op het spoor, en Mid- SANTPOORT BREDERODE-NIEUWS De Voetbalclub Breder ode besloot onlangs tot uitgifte van een maandblad, waarvan thans het eerste nummer verschenen is. „Een be scheiden, maar toch niet minder belangrijken werkkring stelt zich dit blaadje, in de eerste week van elke maand verschijnende, voor. 0.a. zal worden opgenomen alles wat het ver- eenigingsleven betreft, in het bijzonder op gave van nieuwe leden, trainingsavonden, te spelen wedstrijden, enz", aldus kondigt het blaadje zich aan. Verder lezen we dat de twee eerste elftallen Dinsdagsavonds en Vrijdags avonds worden getraind door den bekenden V. S. V.'er U. de Wolf. Ongetwijfeld zal dit goed geredigeerde maand blad er toe bijdragen den band tusschen de leden onderling en de leden en de supporters, leden en donateurs te versterken EEN KNIPPUZZLE. Ter gelegenheid van de Blauwe Week van de Drankbestrijders werd vanwege de afdeeling Santpoort van den Algem. Nederl. Geheel Ont houders Bond (A.N.G.O.B.) aan de leerlingen van de hoogste klassen van de openbare school en de school met den Bijbel een knippuzzle als prijsvraag uitgereikt. 48 leerlingen hebben de opgeplakte krachtwoorden Verkeer en Maat schappij Alcoholvrij bij het bestuur ingezon den. Woensdagmiddag half drie worden de inzenders verwacht in het zaaltje van het Bad huis aan de Wüstelaan, waar de prijsjes zullen worden uitgereikt en een goochelaar (de heer Munsterman) de kinderen eenigen tijd zal bezig houden. HARDDRAVERIJ Gistermiddag vond onder auspiciën van „Santpoort's Ringrijden" op de Harddravers laan een korte baandraverij (325 M.) plaats, die dood een talrijk publiek werd bijgewoond. Van de ingeschreven paarm kwam een tien tal niet op, zcodat tenslotte 22 paarden naai de 6 prijzen dongen. Er werd over het alge meen goede spor te zien gegeven en menige rit werd pas in de laatste meters beslist. Het resultaat was: i. Fatina, eig. J. Haan Jzn., Wijde Wormer, berijder D. Beets. 2. Lady Bond, eig. A. C. v. d. Veen, Haarlem, berijder J v. Leeuwen Jr. 3 Tamboer, eig. W. Kool, Ab- berkerk, berijder J v. Leeeuwen Sr. 4. Uniform, eig. J. W. Borst, Castricum. berijder Jac. Borst. 5. Gloria Bond, eig. Mooy, Hoorn, be rijder P. Davidson. 6 Brise, eig. D Beets, Oosfc- zaan, berijder Otto Popma HEEMSKERK BEVOLKING. Ingekomen personen: D. Kort en gezin, ar beider P. E. N„ M. v. Heemskerkstraat 361, van Velsen. Mej. G. A. de Ruijter, zonder beroep, Oudendijk 8, van Amsterdam. J. J. G. Ernst, onderwijzer, M. v. Heemskerkstraat 11, van Rotterdam. M. J. N. Fokken en gezin, arbei der, Rijksstraatweg 4, van Arnhem. G. Keizer en gezin, commies belastingen. Rijksstraat weg 18. van Kerkrade. Mej. J. Knol, zonder beroep, Rijksstraatweg 18, van Kerkrade. Vertrokken personen: Gorn. Spanjaard, zonder beroep, van Communicatieweg 7 naar Velsen. Mej. M. G. Minnebo. zonder beroep, van Kerklaan 7, naar Rijswijk Z.H. Mej. Cath. A. Groen, zonder beroep, van G. v. Assendelft- straat 40 naar Beverwijk. Jac. W. de Ruijter, tuinder, van Oudendijk 8, naar Koedijk. Geboren: Cornelis, z. v. O. A. de Wit en M H. Hoogeland. Ondertrouwd: Joh. J. Limmen en Marg. C. de Ruijter, beiden alhier. Gehuwd: ePtr. G. Kerssens. 2-5 j.. te Aker sloot en M. C. Duin, 21 j.. alhier; Joh. J. Ko per. 26 j., alhier en Jac. M. Nanne, 26 j., te Limmen. UITSPRAKEN RAAD VOOR DE SCHEEPVAART. De Raad voor de Scheepvaart heeft uit spraak gedaan: le. in zake de stranding tijdens mist van het stoomvisschersvaartuig Dolfijn IJm. 103. op de Nederlandsche kust ter hoogte van Eg- mond aan Zee. De raad is van oordeel, dat dit ongeval ge heel is toe te schrijven aan onvoldoende na vigatie. De raad straft den betrokkene door hem de bevoegdheid te ontnemen, om als kapitein te varen op een schip als bedoeld bij artikel 2 der Schepenwet, voor den tijd van veertien dagen. 2o. in zake de stranding tijdens mist van den motorlogger Rijnmond I KW. 42 op de Nederlandsche kust ter hoogte van Wijk aan Zee. De raad is ook wat dit betreft van oordeel, dat dit ongeval geheel is te wijten aan onvol doende navigatie. De kapitein wordt eveneens geschorst voor den tijd van veertien dagen; 3o. in zake de stranding van het stoomvis schersvaartuig Proefll IJM. 24 op de Neder landsche kust nabij Wijk aan Zee tijdens mist. De raad voor de scheepvaart spreekt als zijn oordeel uit: dat de betrokkene niet de vereischte voorzichtigheid heeft betracht. Ook deze kapitein wordt geschorst voor den tijd van veertien dagen; 4o. in zake de stranding tijdens mist van den motorlogger Johanna Maria KW 124 oo dernacht zelf sloot de rij. Op het Leidscheplein nam zij een taxi; de havelooze fluisterde even met den bestuurder van den tweeden wagen en reed eveneens weg; de aanspreker volgde het voorbeeld en de detective deed insgelijk. Deze manier van beschaduwen is onder be paalde omstandigheden geboden, zij is doel treffend, en biedt de meeste kansen een ach tervolgde niet uit het oog te verliezen. Als Indianen op het oorlogspad, volgden de ach tervolgers elkaar, en gaven elkaar, naar een afgesproken code, teekens. Middernacht had de vrouw onmogelijk zelf kunnen beschaduwen, zij zou hem al spoedig in de gaten hebben gekregen. Hij moest ver onderstellen, dat zij op haar hoede zou zijn, en hij liet haar dus volgen door iemand dien zij nooit gezien had, en die op zijn beurt weer gevolgd werd, terwijl de detective de achter hoede vormde. Het was een nieuwe methode, die Middernacht al dikwijls met goed gevolg in practijk had gebracht. Als de achtervolgde mocht bemerken, dat iemand haar op de hielen zat, was een eenvoudige list voldoende om haar weer op haar gemak te stellen. Een teeken aan den man achter hem, en hij kon zich de weelde veroorloven Jetje Karspels in de veronder stelling te brengen, dat hij haar uit het oog had verloren, of dat zij zich vergist had. Hij kon haar voorbijloopen, en zijn plaats laten innemen door den tweeden man. om zich later op zijn beurt te laten passeeren, en tweede man te worden. De vier taxi's reden achter elkaar- aan, juist de Nederlandsche kust ter hoogte van Wijk aan Zee. De raad is. met den inspecteur-generaal voor de scheepvaart, van oordeel, dat deze stranding geheel is te wijten aan zorglooze navigatie. Straf: schorsing voor den tijd van veertien dagen. 5o. inzake de stranding tijdens mist van den motorlogger Piet en Leendert Huiberfc KW 3 op de Nederlandsche kust ter hoogte van Wijk aan Zee. De raad is van oordeel, dat deze stranding aan de schuld van den betrokkene is te wij ten. Straf: schorsing voor den tijd van veertien dagen. 6o. inzake de stranding van het stoomvis schersvaartuig IJszee IJM, 167 tijdens mist op Nederlandsche kust nabij Petten. De raad voor de scheepvaart, spreekt als zijr, oordeel uit: dat de betrokkene onvoor zichtig gehandeld heeft. Straf: schorsing voor den tijd van veertien dagen. AANSLAG OP TREINCONTROLEUR. Aneta meldt uit Koetaradja: Vrijdagmorgen 8 uur is de treincontroleur Van Leeuwen op het station Arakoendoe, nabij Idi, door een Atjeher aangevallen. De heer Van Leeuwen werd licht gewond. De Atjeher werd gegrepen. DOOR DEN BLIKSEM GEDOOD. Tijdens een hevig onweer is tQ Fijnaard D. Scherpenisse door den bliksem getroffen. Hij was met nog drie personen op het land aan den arbeid. Allen sloegen tegen den grond. Scherpenisse is aan de gevolgen overleden. De anderen bekwamen geen letsel. Mr. J. J. SCHRIEKE GAAT HEEN Aneta meldt uit Buitenzorg: Met ingang van 28 Juni è.s. IS op verzoek eervol ontslag verleend, onder dankbetuiging voor de belangrijke diensten den Lande be wezen aan den directeur van het Departe ment van Justitie, mr. J. J. Sclrrieke. EEN CALIFORNÏSCHE REGENMAKER. VOOR 10.000 DOLLAR HIELP HIJ DE BOEREN UIT DEN NOOD. De boeren van Alberta, in Galifornië, wacht ten op regen, tot wanhopig wordens toe. Toen kwam er, in hun nood, een nian tot hen, die hun regen beloofde. Hij was geen profeet, maar een doodgewone man, wiens haam Hatfield was Maar, slechts op het eerste gezicht scheen hij. gewoon; als men met hem sprak en naar zijn woorden luisterde, dan had men met een geheel ander mensch te doen. Want deze man kon den regen uit het uitspansel lokken! Dat beweerde hij tenminste. Geen wonder dus, dat de boeren hem om den hals vielen. Maar voor niemendal wilde de geheimzinnige man het niet laten regenen. Om zich de dien sten van den regenmaker te verzekeren, zamel de dus de boeren van Alberta, die op regen wachtten, ongeveer 10.000 dollar bijeen en sloten met Hatfield een overeenkomst, waar bij deze zich verplichtte regen in normale hoe veelheid te verschaffen, terwijl de boeren op zich namen om voor eiken centimeter regen die in de komende drie maanden boven het normale viel, eenige duizenden dollars te beta len, een en ander tot het manximumbedrag der bijeengebrachte 10.000 dollar. Het contract werd door beide partijen onderteekend. Daar mee in zijn zak begaf Hatfield 'zich naar een eenzame plek aan de zee en bouwde zich daar een hut. Hatfield had de eerste regenbui bin nen zes weken gegarandeerd. De boeren wacht ten in koortsachtige spanning. En zie: de man in de hut had niet te veel beloofd. Reeds den derden dag viel de regen in stroomen op het dorstend aardrijk neder. Daarna regende het vaker en na drie maanden kon Hatfield met 10.000 dollar Alberta verlaten. Niemand kan zeggen of hij in zijn hut zat en zelf maar stilletjes op den regen wachtte. De boeren hebben hun hemelwater en de regenmaker zijn dollars. Maar zouden de boeren ook zonder Hatfield hun regen gekregen hebben. Wie zal het bestaan, die vraag te beantwoorden? AGENDA VOOR VELSEN EN IJMUIDEN MAANDAG 4 JUNI Thalia Bioscoop: S. O. S. Ijsberg, 8.15 uur. Bioscoop de Pont: Fraulein Hoffmann's Er- zahlungen. 8 uur. DINSDAG 5 JUNI Thalia Bioscoop: S. O. S. IJsberg, 8.15 uur. Bioscoop de Pont: Fraulein Hoffmann's Er- zahlungen. 8 uur. AGENDA TE HAARLEM Heden: MAANDAG 4 JUNI Palace: „Footlight Parade". On het tooneel: de „Salvano's" (wielrijders). 7 en 9.15 uur. Luxor Sound Theater: „Stage Mother'' en de parodie „Tarzan". 8.15 uur. Rembrandt Theater: „Miss Fane's Baby is ontvoerd." Op het tooneel Marita Farell, de Tsjechische nachtegaal. 7 en 9.15 uur. DINSDAG 5 JUNI Bioscoopvoorstellingen. op voldoenden afstand om elkaar niet uit het oog te verliezen; elk der chauffeurs wist niet, dat hij gevolgd werd, maar de passagiers van de beide middelste wagens wisten het des te beter. De rit duurde niet lang. Over de Stad houderskade ging het, toen de Ruysdaelkade op en een zijstraat in, waar de voorste taxi stil hield voor een kazernewoning. De andere drie wagens stopten op onderlingen afstand insgelijks, en de politiemannen zonden de chauffeurs weg. Zij waagden het niet krijgs raad te houden, de orders die Middernacht hen gegeven had, konden trouwens niet wor den misverstaan. Het huis waarin de jonge vrouw verdwenen was, was haar pension, de detective wist dit. Hij liep de kans dat zij na haar verblijf van een paar etmalen in de cel, eerst eens wat op haar verhaal zou willen komen en haar kamer of kamers dien dag niet meer zou verlaten, maar waarschijnlijk achtte de detective dit niet. Wie lang achter de som bere muren van een gevangenis heeft doorge bracht, wordt schuw, en voelt zich niet thuis in het volle leven, waar hij meent dat ieder's oogen op hem gevestigd zijn: hij zoekt een schuilplaats, verbergt zich als een mol, die niet van het licht houdt. Maar wie slechts een paar dagen van zijn vrijheid heeft moeten missen, is het in zijn eigen huis te benauwd: hij zoekt het leven, de gezelligheid, de drukte, de men schen. Norman Ray wist bovendien dat hij te doen had m,et een levenslustige jonge dame, één dié gezelschap zou zoeken in een omgeving yoj

IJmuider Courant | 1934 | | pagina 5