HET NIEUWE AVONDBLAD De Profbond. '19e JAARGANG No. 179 DINSDAG 5 JUNI 1934 IJMUIDER COURANT ABONNEMENTEN: per week 10 ets., per maand 40 cents plus 2y2 cents incasso, per kwartaal 1.20 plus 5 cents incasso, losse nummers 3 cents. Kantoor: Kennemerlaan 42 - IJmuiden - Telef. 521 Verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen. Uitgave Lourens Coster, Maatschappij voor Courantuitgaven en Algemeene Drukkerij N.V. Directie: P. W. PEEREBOOM en ROBERT PEEREBOOM ADVERTENTIEN1—5 regels f 0.75. Elke regel meer 15 ct. Bij abonnement belangrijke korting. Adverten ties van Vraag en Aanbod 1-3 regels 25 ct., elke regel meer 10 ct. Ingezonden mededeelingen dubbele prijs ALLE ADVERTENTIëN, OPGEGEVEN VOOR DIT BLAD WORDEN KOSTELOOS OPGENOMEN IN DE NEVEN-EDITIE HET NIEUWE AVONDBLAD DE KENNEMER COURANT. Alle abonnés van dit blad zijn, zoodra zij 14 dagen als zoodanig in de registers zijn ingeschreven en verder op voorwaarden, die van tijd tot tijd gepubliceerd en ten kantore van dit blad gratis verkrijgbaar zijn kosteloos verzekerd tegen de gevolgen van ongevallen voor de navolgende bedragen: 2000.bij algeheele invaliditeit; 600bij overlijden; 400.— bij verlies van een hand, voet of oog; 250.— bij verlies van een duim; f 150.— bij verlies van een wijsvinger; 100.bij breuk van boven- en/of onderarm; 100.— bij breuk van boven- en/of onderbeen; 50.bij verlies van een anderen vinger. Tenge volge van spoor-, tram- of autobusongeval; 5000.— bij overlijden van man en vrouw beiden; 3000.bij overlijden van den man alleen; 2000.— bij over lijden van de vrouw alleen Opvarenden van visschers-, marine-vaartuigen enz. 400.— bij verdrinkingsdood door ongeval tijdens de vaart, tot een maximum van 2000—, indien hetzelfde ongeval den dood van vijf of meer abonnés mocht tengevolge hebben. Alleen de abonné(e) zelf is verzekerd, behoudens het vermelde omtrent spoor-, tram- of autobusongevallen. Polis is niet noodig. Uitkeeringen krachtens deze verzekering worden gewaarborgd door de Nieuwe H-A.V.-Bank te Schiedam. Zondagsrijders. Is het juist te beweren, dat er op Zondag Zooveel verkeersongelukken geschieden omdat er zooveel meer auto's op de wegen zijn, en zooveel meer motorfietsen en fietsen? Ik ge loof het niet. Het ligt niet aan 't aantal, en zeker ook niet aan sneller rijden, want juist door de overgroote drukte wordt er op Zonda gen veel langzamer gereden dan in de week. Het ligt m.i. in hoofdzaak aan de Zondags rijders. Daar zijn veel en velerlei Zondagsrijders. Men ontmoet, ten plattcsande, den koppi- gen boer uit den eersten tijd van het auto mobilisme, die toen in z'n hooge sjees stug 't midden van den weg bleef houden en die ver maledijde moderne dingen wanhopig-toete- rend achter zich aan liet kruipen. Hij heeft de sjees afgedankt en is tot de auto ingekeerd, maar niet tot zichzelf. Nu rij dt-ie met z'n tweedehandsch Fordje mid den op den 'weg en herhaaldelijk heb ik het twijfelachtig genoegen gehad, achter hem aan te toeteren. Hij wil niet opzij. Waarom zou ie voor zoo'n stadsmensch opzij gaan? Waarom zou ie voor iemand ter wereld opzij gaan? Wat heeft-ie d'r mee te maken? Wat heeft die man daarachter met hem te maken? Laat-ie 't zóo probeeren en van den dijk rollen, wat hem betreft Al deze verheven gedachten voelt ge uit het volgepakte Fordje vóór u, waarin alle fami lieleden hardnekkig voor zich uit blijven kij ken en gezins-doofheid veinzen, emaneeren. Tenslotte zit ge met zes anderen achter hem •aan, en 't onwelluidend klaxon-koor beroert hem niet. Gezamenlijk vlucht ge alle zes langs den eersten den besten behoorlijken rijweg. Veel erger, want gevaarlijker, is de Zon dagsrijder die eigenlijk niet rijden kan. Vaak houdt ook hij het midden behoudens on verwachte slingeringen naar rechts en links imaar dat doet hij niet uit onwelwillend heid. Veeleer uit angst, want hij vindt het griezelig ingehaald en gepasseerd te worden, en heeft zijn goede redenen daarvoor. Als hij 's avonds heelhuids weerkeert moet de godin Fortuna hem een gansche reeks harer lonkjes hebben gegeven. Want hij heeft hardnekkig geweigerd het van-rechts- komende-verkeer voorrang te geven, hij heeft door zijn ontstellende traagheid in allerlei snij-gevallen betrokken gezeten som-s' zon der het zelf te merken en hij 't oprijden op de pont heeft hij den achter-bumper van de stilstaande auto-vóor-hem als rem ge bruikt. Dit laatste lijkt u misschien wat kras, maar 't gebeurt vaak: onlangs ben ik op éen Zondag tot tweemaal toe, stilstaande in een queue/op deze wijze aangereden. Wat zijn fantasieën met de „achteruit" be treft: mijn pen weigert deze verschrikkingen volledig te schetsen. Als-ie ergens in een 011- diepen greppel belandt en er niet meer uit kan komen is het Zondagsverkeer voor dien dag van een zijner ergste bedreigingen verlost. Een andere groep is die dergenen, die wèl rijden kunnen maar hun wagens er niet voor bezigen moesten. Ze zijn te oud, en ze willen niet meer. Sommige antieke hoogpootjes bren gen het niet verder dan een kilometer of twin tig. Ze veroorzaken opstoppingen van de erg ste soort; soms, in 't Gooi bijvoorbeeld, over twee kilometer lengte of meer. Hun onver wachte aankomst op drukke hoofdwegen, uit 'n verborgen zij wegje traag naar den overkant kruipend, kan tot levensgevaarlijke situaties leiden. Zeer langzaam rijden kan voor 't ver keer even gevaarlijk zijn als buitengewoon snel wanneer men de zaak uit collectief oogpunt beschouwt. Vandaar de eisch van snelheids minima in verscheidene wereldcentra reeds toegepast. Wij zijn nog zoo ver niet, maar ons ergste verkeersgevaar (naast den 100 K.M.- renner) n.l. de zigzaggende juffrouw-op-de- fiets, die plots met een breeden zwaai afstapt, heeft vermoedens doen ontstaan. Het gevaarlijkst van alles is do Zondag avond. Dan viert het verlichtings-individualis- me hoogtij. Ge komt, bijvoorbeeld op _den straatweg HaarlemLeiden met zijn vele fan tastische tramkruisingen, een reeks van zes Zondagsrijders tegen die allen nalaten te dim men. Gij laat uw gaspedaal los. ontschakelt en remt, staat vrij wel stil, ziet totaal niets meer en zendt een schietgebedje omhoog. Vre-eselijk remgeknars achter u duidt op over eenkomstige toestanden. Gelukkig heeft die man die al drie kilometer achter u zat z'n remmen laten nakijken. Ge knipt hevig met uw eigen lichten het baat niets. Nauwelijks rijdt ge weer of een wagen-als-een-Kerst- bcom komt in z'n eentje op u aanzeulen. Zoo gaat het maar door. Zooals de situatie tegenwoordig is, kan men rijden op drukke hoofdwegen op Zondagavond zonder de min ste overdrijving als hoogst gevaarlijk bestem pelen. Wie niet veel geluk heeft, krijgt een aanrijding. Als er geen strenge nieuwe maat regelen tegen genomen worden zal de onge lukken-statistiek voortdurend blijven stijgen. Het is niet prettig, op die maatregelen aan te dringen, maar noodig is het wel. Als de politie-autoriteiten er eens toe overgingen wat mannen-in-burger te posteeren op hoofdwe gen, vooral in de nabijheid van dorpen, zoo wel'overdag als 's avonds, om een aantal Zon dagsrijders te verbaliseeren die met alle regels-van den-weg voortdurend een loopje nemen, zou er misschien weer eens kans op veilig rijden op Zondagen komen. Nu is er geen sprake van. IJMUIDEN supfortersvereeniging „de daad". De supportersvereniging „De Daad", opge richt tot steun der 4 cultureele organisaties van de moderne arbeidersbeweging afd. Vel- sen-IJmuiden houdt Maandagavond in de bovenzaal van Café Royal haar jaarvergade ring. De agenda vermeldt naast de gebruike lijke agendapunten als jaarverslagen van se cretaris en penningmeester bestuursverkie zing. De aftredende secretaris, commissaris en voorzitter stellen zich niet meer herkiesbaar. BIJ HET VERTREK VAN DEN HEER G. TEN NAPEL. OPVOEDER VAN DERTIG „JAARGANGEN". Zooals wij gisteren in het kort reeds mede deelden, zal de heer G. ten Napel, hoofd van school H. a.s. Vrijdagmorgen zijn functie als hoofd der O. L. school lï alhier wegens het bereiken van den pensioengerechtigden leef tijd neerleggen. Meester t.en Napel uit de school! Bij hoe- vele mannen en vrouwen van IJmuiden zal dit bericht niet herinneringen opwekken aan den tijd toen zij als leerling van den boven meester. met den markanten kop nog in de schoolbanken zaten? Hoevelen zullen niet met genoegen, wellicht met een tikje weemoed te rugdenken aan deze gelukkige dagen. Want meester ten Napel bezat de gave, de school, zijn school, door zijn optreden, zijn manier van omgang te maken tot een plaats, waai de kinderen met genoegen vertoefden. Gedurende 45 jaren heeft de heer ten Na pel het onderwijs gediend en welhaast 30 jaar het onderwijs in de gemeente Velsen. Na eerst in Deventer, en Haarlem werkzaam te zijn ge weest, werd de heer ten Napel bij raadsbesluit van 12 Maart 1907 met ingang van 1 Mei d. a. v. benoemd tot hoofd van school B. Se dert 15 December 1916, dus de laatste 17 jaren, was de heer ten Napel in functie als hoofd van school H. De heer ten Napel deed zich kennen als een verdienstelijk onderwijzer, wien niet gauw iets te veel was, waar het gold het belang van zijn school te dienen. Zij die alleen de dicht bevolkte wijk van thans kennen, zullen moei te hebben, zich voor te stéllen, dat in 1917 deze school eenzaam en verlaten stond op een groot vela, het z.g. Koeienland", zoodat men bij de school staande, de schepen in het Noordzeekanaal kon zien voorbijvaren. Waar moesten de leerlingen voor dit groote gebouw vandaan komen?.Dat.leek in. .die dagen een moeilijk te beantwoorden vraag. Weldra zou echter blijken, dat de bouwers een vooruit- zienden blik hadden gehad. De school werd steeds dichter en dichter bevolkt en eenige jaren geleden moesten er twee lokalen bijge bouwd worden. Zoo heeft de heer ten Napel als hoofd van een school, die tot de dichtst bevolkte in onze gemeente behoort, een werkzaam aandeel ge had in de opvoeding van een dertigtal „jaar gangen". Velen zullen zich hem weer te bin nen brengen, hoe hij hen maande tot werken, werken! Want „Werken en Leven" was de lijfspreuk van den heer ten Napel. Als schrijver van jongensboeken heeft hij tot ver buiten de grenzen onzer gemeente naam gemaakt. Welke jongen kent niet de boeken uit zijn serie „Voor rakkers en bengels" als Hein Bank, De Wilde Vogel, Teun de Jager enz.? De heer ten Napel gaat nu genieten van de traditioneele „welverdiende rust". Maar deze welverdiende rust beteekent zeer zeker niet stil zitten. Hij zal ongetwijfeld zijn vrijen tijd, althans een gedeelte daarvan, wijden aan literairen arbeid. Misschien aan het schrij ven van een nieuw jongensboek, misschien aan nieuwe, pennevruchten in het dialect on zer Oostelijke provinciën, dat hij zoo door en door kent. Moge hem nog menig jaar beschoren zijn, doorgebracht in goede gezondheid aan- de zijde van zijn echtgenoote, die steeds een trouwe steun voor hem geweest is! VOETBALWEDSTRIJD SPARTA-VETERANEN —ZILVER SCHIJVEN. De Damclub IJmuiden zal a.s. winter haar tienjarig bestaan vieren. Om dit niet onge merkt voorbij te laten gaan is geld noodig voor het organiseer en van wedstrijden. Als een van de vele middelen, heeft het bestuur van D. C. IJ. een dambord vervaardigd, waarop men door één gulden er op te deponeeren zilverschijf der vereniging wordt. Vele inwo ners traden reeds toe. Om thans het bord ge heel te vullen heeft het bestuur gemeend een voetbalwedstrijd te organiseeren tussclien elf damspelers uit D. C. IJ. en de Sparta vetera nen, welke wedstrijd op Woensdagavond 6 Juni, zeven uur gespeeld wordt op het Storm- vcgelsterrein. Daar de entree zeer laag is wordt veel publiek verwacht. DE VUURTOREN VAN CORSINI. Dezer dagen is, zoo meldt men uit Ravenna (It.) opnieuw in den vuurtoren van het na burige Porto Corsini het licht ontstoken, dat. 19 jaar geleden door het kanonschot van een Oostenrijkschen torpedojager gedoofd was. De thans geheel herbouwde vuurtoren is 25 M. hoog en behoort met zijn lichtbundel van 20 mijl zichtbaarheid tot de sterkste kustlichten aan de Adriatische Zee. (Ter vergelijking diene dat de groote vuurtoren te IJmuiden een hoogte heeft van pl.m.. 55 M. en het licht bij helder weer op 20—22 mijl afstand zicht baar is.) RADIO-PEILSTATION IJMUIDEN. De dienst op het radio-peilstation IJmuiden, die sinds 8 jaar in het gebouw der N.V. Bureau Wijsmuller gevestigd is, zal met ingang van 1 Juli a.s. overgebracht worden naar het nieuwe gebouw op het eerste sluiseiland, dat reeds nu in gebruik genomen is voor het doen der voorbereidende proeven. Het terrein is door den Rijks-Waterstaat ge heel afgezet en aan onbevoegden is de toe gang naar het westelijk gedeelte van het eiland streng verboden. (De Nederlandsche Beroeps voetbal-bond is in Den Haag opgericht). We hadden 't al vermoed: 't Kon zoo niet langer gaan. Ons voetbal werd te goed De profbond is ontstaan. Als 't voelbal wordt gevecht (Zie 't Florentijnsch geweld) Dan krijscht men (in zijn recht) Ze leven van ons geld. Als de linksbuiten knoeit, En de rechtsbuiten draalt Hoor Jan Publiek, die loeit: Heb 'k jou daarvoor betaald? Ook winnen we 'r alvast Weer een nieuw Bondje mee, 't Geen Holland beter past. Van 't meeste hebb' we twee. Wie rondom 't Stadion trapt Per fiets, die krijgt goed geld Wie 'm dat in 't midden lapt Per voetbal, veel gescheld. En 'n enkele maal wat lof, Maar hij verdient geen duit. Hij 's amateur, geen prof. Ziet dat er billijk uit? De eerste prof-bond-strijd Wordt nog wat uitgesteld. Men is nog niet bereid Tot kamp op 't groene veld. Maar 'k zie een and're kamp Al heel wat eerder hier: Tegen „K.N.V.B.". Een kif-matchop papier! DUITSCHE ZEEVISCH DERDE KWALITEIT? VOLGENS EEN OFFICIëELE BELGISCHE UITSPRAAK. In een artikel getiteld: „Geen Autarkie maar nationaal-socialistische economie", schrijft dr. jur. Freiherr von Hodenberg, lid van de commissie van deskundigen der N. S. B. O. in de „Deutsche B-ergwerks-Zeitung" het volgen de: „Onlangs werden van Duitsche zijde aan de Belgische regeering voorstellen gedaan in verband met een van Belgische zijde voorgeno- men beperking van het invoer-contingent van Duitsche zeevisch. In het antwoord van de Belgische regeering werd beweerd, dat zij den invoer van Duitsche visch in België geenszins gewenscht acht vanwege de kwaliteit der Duit sche visch; N-oorsche visch was eerste kwali teit, Duitsche hoogstens derde". Helaas, schrijft de.D.F. R., waaraan we dit. bericht ontleenen, wordt in het artikel van dr. jur. von Hodenberg deze ongelooflijke be wering van de Belgische regeering als waar beschouwd en daaruit de gevolgtrekking ge maakt, dat het de taak der natïonaal-soeiali- tische economische politiek is, door een koers verandering van het visscherijbedrijf de kwa liteit der aangevoerde visch te verbeteren opdat Duibschland zal kunnen blijven expor- teèren en ooncurreeren. NED. VEREENIGING VAN HUISVROUWEN. De af deeling Velsen der Ned. Vereeniging van Huisvrouwen belegt 2.1 Juni a.s. haar slot bijeenkomst in dit seizoen. In deze bijeen komst zal mevrouw Hille-Gaerthé van Den Haag een lezing houden over „De huisvrouw, haar z-orgen en vreugden". ONZE NEUTRALE BEWAARSCHOLEN. Men schrijft ons; Dezer dagen hield het bestuur van de afd. IJmuiden van Volksonderwijs een vergadering met het personeel van de scholen en de pen ningmeesters. Geconstateerd kon worden: 1. dat de bewaarscholen in een dringende behoefte voorzien. Ze zijn dan ook goed be volkt; 2. dat het onderwijs op hoog peil staat-, zoo dat wat de gemeente Velsen eens opbouwde, n o g niet voor afbraak ligt; 3. dat de geldmiddelen in zeer treurigen toe stand verkeeren. Het personeel werkt voor een salaris, dat eigenlijk geen salaris mag genoemd worden, en dat voor vermindering niet vatbaar is, zoo gering is die vergoeding. Het bestuur van V.O. overwoog, wat in dezen te doen staat. De scholen opheffen? Maar ze zijn noodig als brood. De klassen nog grooter maken, op water en brandstoffen bezuinigen? Maar dan wordt het onderwijs slecht en de hygiënische toestand wordt slecht. Dat kan en mag V.O. niet doen, dat zou in strijd zijn met het geheele streven van de vereeniging. En.... die bezuinigingen redden het bewaarschoolonderwijs niet. De vraag rijst nu: Kan Velsen zijn bewaar scholen niet meer onderhouden? Moet een pracht van een gebouw, waaraan een herinnering verbonden is, waarop elke op rechte Velsenaar trotsch is, leeg komen te staan uit gebrek aan belangstelling voor een eerste volksbelang? Nog gelooft het bestuur van V.O. dat niet. Onze circulaire, dit voorjaar op ruime schaal verspreid, had niet het succes, dat er van verwacht kon worden. Maar, inwoners van Velsen, dat is nog te herstellen. Nog is het niet te laat, al is het op het nippertje. Redt ons neutraal bewaarschoolonderwijs, helpt mee, de kleintjes van de straat houden, helpt ze, om in een goede omgeving hun dag door te brengen, waar ze leeren zich.ordelijk en beschaafd te gedragen. Helpt ons met uw geldelijken steun, en doet het snel, want we kloppen niet bij u aan zon der noodzaak. Bijdragen kunnen bezorgd worden bij de penningmeesters: A; van der Vlerk, Stations weg 15; C. S. de Graaff, Maiiustraat 10, of gireert aan P. Klerk;' Driehulzerkerkweg ,94, Postrek. 223015. DE RESULTATEN DER DUITSCHE TRAWL- VISSCHERIJ. De Deutsche Fischerei-Rumdschau bevat een overzicht van de resultaten der Duitsche trawlvisrh-erii gedurende het tijdvak van 1426 Mei 1934. Volgens dit overzicht kwamen in dit tijd vak in de havens Altona, Cuxhaven en We- sermünd-e binnen 85 stoomtrawlers. Verder bezochten in dit tijdvak 19 Duitsche trawlers een Engelsche 'haven (Aberdeen of Grimsby). De vangsten der Noordzee-booten varieer den van 185 tot 570 manden (100 pond), van de IJslandsche 'booten en andere van 438 tot 2300 manden, w-elir laatste hoeveelheid op 14 Mei te Wesermitecte werd aangevoerd zoowel door den trawler Adolf Hitler als door den trawler Koblenz. De totale aanvoer der Duitsche trawler- vloot bedroeg c.a. ÏOO.OOO manden, waarvan ruim 21500 manden werden gelost in Enge land. TUINFEEST „IN VEILIGE HAVEN". Zaterdag 16 Juni a.s. zal voor de kinderen van de speeltuïnvereeniging „In Veilige Ha ven" een tuinfeest worden georganiseerd, waaraan een optocht zal voorafgaan van de Briniostraat af, waar. de kinderen te 2 uur bijeenkomen. In den speeltuin zullen verschil lende wedstrijden gehouden worden, waar voor mooie prijzen beschikbaar zijn. Verder zal natuurlijk Oom Piet met z'n poppenkast niet ontbreken. POGING TOT INBRAAK. In den nacht van Zondag op Maan-dai ingebroken in het vischoakhuis der N.V. Zee- vischgroofhandel v.h. H. A. Osendarp. alhier. De dader(s) heeft (hebben) zich toegang we ten te verschaffen door het verbreken van het slot. Tot op heden wordt nog niets ver mist, van de daders ontbreekt nog ieder spoor. De zaak wordt door de politie onderzocht. NUTSSPAARBANK. Gedurende de maand Mei 1933 werd inge legd: a. Kantoor Julianakade f 24.235.70 b. Kantoor Willebrord'straat f 16.153.68 c. Kantoor Santpoort f 145. Totaal f 40.534.38 en terugbetaald: a. Kantoor Julianakade f 34.004.65 b. Kantoor Willebrordstraat f 25.284.11 c. Kantoor Santpoort f 410.78. Totaal f 59.699.54 Meer terugbetaald dan ingelegd f 19,165,16 Het tegoed der spaarders op 1 Mei 1934 be droeg f 1.087.647.61 Het tegoed der spaarders op 1 Juni 1934 be draagt f 1.068.482,45. Uitgegeven werden 21 nieuwe- en ingetrok ken 15 spaarbankboekjes. Het laatst uitgege ven boekje droeg, het nummer 3120. Havenuitbreïding te Kaapstad. Te Kaapstad heeft men grootsche plannen Prof. Schmidt, de leider van de Russische voor het uitbreiden van de haven. De kosten- Tsjeljoeskin-expeditie, had op zijn doorreis te h-eraming is getaxeerd oo ï.000.000. Onder Parijs een hartelijke ovatie in ontvangst andere zal een groot koelpakhuis verrijzen en ie nemen. zal een nieuwe kade worden gebouwd: voor de binnenkort geregeld te Kaapstad verwachte nieuwe groote schepen, welke op het oogen- blik voor de Union Castle Line in aanbouw zijn. Alvorens echter tot dep bouw over te gaan, heeft de regeering een commisie benoemd, die deze plannen eerst nader zal hebben te bestu- deeren. Hierin hebben zitting Sir William Mc.Limtock en de Nederlandsche havenexpert, de heer Nyhoff. Deze heeren zullen in Augus tus met hun werkzaamheden aanvangen door een studie te maken van de Tafelbaai, terwijl zij daarna rapporten zullen opmaken over de andere Zuid-Afrikaansche havens, De heer Nyhoff, de Nederlander die in de commissie is benoemd, heeft reeds talrijke malen advies gegeven bij het bouwen van ha venwerken in het buitenland. Zoo heeft hij indertijd een speciale studie gemaakt van de Tur-ksche havens, terwijl hij aanwijzingen gaf bij het uitbreiden van de haven van Danzig in 1923. De regeeringen van Frankrijk, België, Letland, Hongarije, Griekenland, Argentinië enz, hebben reeds bij het bouwen van haven werken zich verzekerd van den steun van den heer Nyhoff. Sedert 1931 is hij nu- verbonden aan den Volkenbond, waar hij zitting heeft in de commissie voor publieke werken. (Dagblad Scheepvaart). De ansjovisscherij 1934. De Coöp. Ansjovis verkoopvereeniging te Amsterdam schrijft ons over de ansjovis vangst 1934 het volgende: Begin Juni -en nog steeds een zeer zuinige ansjovisvangst! Alle teekenen wijzen op een mislukte visscherij; de beste vangst-tijd is zoo g-oed als verstreken en ternauwernood zijn 3000 ankers boven water gebracht. Deze meer dan kleine vangst laat natuur lijk niet na Invloed op de marktstemming uit te oefenen, welke dan ook vaster werd met stijgende tendentie. De handel bleef echter loom, (met over het algemeen geretireerd aanbod) -door de nog wankele economische verhoudingen en ware het ook niet, dat Duitschland, -onze voornaamste afnemer nog. moeilijk is met het verstrekken van deviezen, dan veronderstellen wij, stonden de no teer in- gen eenige guldens hooger. Ons inziens zullen de prijzen toch op den duur verbeteren en zal rekening gehouden moeten worden met een, zij het dan nok langzame rijzing. Immers noemenswaardige voori'aadsvermeerdering is niet te wachten door deze slechte visscherij, terwijl indien de vooruitzichten niet bedriegen, ook Spaansche ansjovis dit jaar -de markt van het Holland- sche artikel niet zal beïnvloeden. De vissche rij in Spanje was tot heden ver beneden het modelmatige. Hopelijk opent zich eindelijk, na enkele slechte jaren, binnen niet te langen tijd een betere perspectief voor den ansjo vishandel, waardoor ook vooral de oudere jaargangen meer tot hum recht zullen komen. De noteeringen zijn op het- oogenblik v-oor de 1934er f 15, 1933er f 15, 1932-er f 15, 1931er f 14, 1930er op merk verkocht f 12. VELSEN AANRIJDING. O-p de-n Wijkerstraatweg alhier, heeft een. auto, bestuurd door den heer Z., wonende te Haarlem, een voor hem rijdende auto aange reden, die werd bestuurd door den heer S. uit Beverwijk. Door deze aanrijding werd de auto van den heer Z. vrij ernstig beschadigd CONCERT .TEUGDFANFARE „KINDERVREUGD". Het Jeugdfanfarecorps van „Kindervreugd" zal Zaterdag 9 Juni a.s. onder leiding van den directeur den heer L. v. d. Hoef een concret geven in den tuin van de Lichthoeve te Sant poort, ter gelegenheid van het te houden kin derfeest. ZONNESTRAAL-COLLECTE UITGESTELD. De datum waarop de Zonnestraal-collecte .in de gemeente Velsen gehouden zou worden, was oorspronkelijk vastgesteld op 23 Juni. Naar wij vernemen, hebben B. en W. tegen dezen datum bezwaar gemaakt, om welke reden de datum nader is bepaald op 14 Juli. DE WERKLOOSHEID IN ONZE GEMEENTE WEDEROM STIJGENDE. Jl. Zaterdag waren aan de Gem. Arbeids beurs als werkzoekende ingeschreven 369 bouwvakarbeiders, 339 metaalbewerkers. 39 kantoorbedienden, 15 huisbedienden, 834 di verse beroepen (waarvan 418 zeevisschers als koks. machinisten, stokers enz.) en 606 losse en fabrieksarbeiders. Verder beneden 18 jaar: 4 bouwvakarbei ders, 8 metaalbewerkers, 11 kantoorbedien den, 13 huisbedienden, 8 diverse beroepen en 39 losse en fabrieksarbeiders. Het totaal aantal werkzoekenden bedroeg derhalve 2555 of ca. 200 meer dan verleden week. SANTPOORT BOSCHBRANDJE IN DE NEETHOF. Vrijdagmiddag is vermoedelijk door het ach teloos wegwerpen van een eindje sigaar of sigaret brand ontstaan in de Neethof. De brandweer had het vuur spoedig onder de knie doch inmiddels was een oppervlakte van 4 a 50-0 M2. verbrand. Persoonlijke onge lukken kwamen nite

IJmuider Courant | 1934 | | pagina 1