IK ZWERF NIET NAAR ROME.. BURGERLIJKE STAND Via Genua naar Zwitsersch gebied. De Zaterdag bracht ik, door de stad zwer vend en brieven schrijvend:, in Como door. Ik liep door de nauwe straatjes der stad met vuile, krij-sch-ende kinderen en greepjes luid pratende en vooral druk gebarende Italianen. Ontzaglijk rad praat dit volk. Daar kan Vaz Dias nog een lesje aan nemen voor z'n koersen. Opvallend is het uiterlijk van een I ba liaan- sche stad. Groezelig stofgrijs is de hoofdkleur Overal de vuilgrijze natuunsteenkleur der hui zen met de kleine vervelooze ramen, zonder of met smerige gordijntjes, die alleen woerden af gesloten door even vervelooze luiken. En dan de straten. Sterke enkels moeten de mensehen hebben. Onze kinderhoofdjes zijn er heilig bij De hoofdstraten zijin wel vlak maar stuiven ontzettend. Overal eet je stof. Het eenige wat hier werkelijk keurig is, zijn de uniformen. Verkeersagenten met tropen, helmen, 'officieren met bij be hooiende Ba lbo. baardjes, carabinieri in ministeruniformen, compleet met steek en al. Net aLs ik zoo'n heer loop te bewonderen, bots ik bijna tegen een geverfde fee op, die aan den aim van een donkeren Italiaan ben. geit. Natuurlijk had ik moeten uitkijken, maar ten eerste gebeurde er niets en ten tweede zei ik nog „Seusi!" hetgeen zooveel als „Pardon beteekent. Waarom dan ook dat kereltje zoo opstoof, begrijp, ik nog niet. Wel had ik graag den ste nograaf gezien die hem kon bijsloffen, toen hij in 't vuur van zijn rede was. Hij liep paars aan. Voor mij was het nogal eenvoudig omdat ik hem toch niet verstond. Wat hij zei liet me koud, maar z'n fijne Italiaansche kop interes seerde mij, dus stond ik hem aan te kijken en De toegestroomde nieuwsgierigen zetten het verkeer stil en verkondigden ook luidkeels hun meening. Toen kwam de earabmier en begon het vlotste tweegesprek dat ik ooit hoorde. Beiden verkondigden schreeuwend hun mee ning, herhaaldelijk niet tegen elkaar, maar tegen het samengestroomde publiek dat er al spoedig heelemaal „in" was, meeschreeuwende en zich evenals ik kostelijk amuseerde. Na tien minuten ben ik weggegaan, want die lui weten van geen eind en ik geloof dat het allang niet meer over mij ging. Nadat ik „francobolli" voor m'n brieven gehaald had ging ik naai* m'n hotelletje, waar ik schreef en sliep. Zondagmorgen vroeg stond ik bij het begin van de „autostrada" van Como naar Milaan. Al spoedig kon ik meerijden met een Hollamd- schen wagen, die mij naar Hotel „Principe e Savoia" bracht, waar de Heer Staal als bu reaulist fungeerde. En overal in Milaan Hol- landsche wagens en dito vlaggen.Heele stoeten Hollanders drommen door Milaan. Als ik mijn kaart heb, wandel ik naar het Stadio di San Siro. Ik verdwaal nog en bekijk Milaan. Alle winkels zijn open op Zondagmor gen. Ik zie ook de markten, waar groenten en fruit druk ge- en verkocht worden. Dan gaat een begrafenis langs met ontzag lijk groote kransen van palmtakken en bloe men aan den lijkwagen. Die kransen hebben een middellijn van 2 a 3 M. De stoet gaat een kerkhof op en ik loop mee. En daar heb ik verstomd gestaan. Zoo vuil als de straten zijn, zoo hélder, en friscb, is een' kerkhof. De prach tige witmarmeren grafsteenen met gouden en zwarte lettershet heldere, sehdóngewasschen grind daartusschen en bij vrijwel ieder graf menschen die op dezen Zondag prachtige bloemen in sierlijke vazen en uitgebeitelde kommen rangschikken. Het is één groote tuin. Ik zwerf weer- verder, vind het Stadio en wacht tot 1 uur. Reeds voor 1 uur, toen de deuren opengingen voor een wedstrijd, die om 4 uur begon stonden ook reeds vele Italianen te wachten en werden de kansen besproken. Toen kwam een groepje Hollanders bij .ons staan, die in de nabijheid bleken te kampeeren. Sameai gingen wij naar binnen en wachten drie uren in het brandende zonnetje. De Ita- liaen vragen ons wat ze moeten roepen om Holland aan te moedigen. Als wij zeggen „Hup Hollandvinden ze dat zoo prachtig, dat ze twee uren vóór den wedstrijd al beginnen te oefenen. Vrijwel alle Italianen waren voor Holland. „Tactisch bewerkt" heet dat. Het mocht niet baten. Bij de rust nog hoopten wij. Optimisten be weerden dat het jammer was dat alle verdere goals aan de andere zijde zouden komen, waar na de thee Sèchehaye zijn heiligdom had. Helaas, wij verloren, en volkomen verdiend. Komisch was slechts het verschil der Holland- sche mentaliteit vóór en direct na den wed strijd. Hoewel het publiek zeer sportief was zag men toch na den wedstrijd lang niet meeir zooveel Hollandsche vlaggetjes. Slechts één klein groepje bleef luidruchtig en hief een drie werf hoera voor de Zwitsers aan. De kampeerders noodigden mij uit bij hen te komen. Het waren vier Rotterdammers en één Didammer, die ook op de fiets waren ge komen, maar een week vóór de Vlaardingers •zijn vertrokken. Ook hier is de stemming triest, totdat de pap gaar is. Ik wist nooit dat een bord pap zooveel kon goedmaken. Hier blijkt het een voortreffelijk troostmiddel. Twee van de vijf gaan nog door naar Rome, de andere drie zullen Dinsdag weer naar huis gaan. Oorspronkelijk was mijn plan, in ieder geval ook door te gaan en ais onze ploeg had ge wonnen zou dat ook nog wel gebeurd zijn. Maar nu „ist das Lied aus". Ik ga terug. Want Rome is van hier nog TOO K.M-, dat is heen en terug 1400 K.M., die ik zou moeten loopen of per trein gaan, omdat het in Italië verboden is, auto's aan te houden. Overal zwermt mili taire militie langs de wegen evenals ze trou wens ook in iederen trein zitten. Ik besluit bericht af te wachten en voorloo- pig in Milaan te blijven. In de tenten os geen plaats meer, maar het kamp is opgeslagen in de boomgaard van een renstal ,waar de Hol landers verlof hebben bij regen e.d. in één der boxen met stroo te kruipen Hier kan ik slapen. Nu, dat is voor 'n vagebond als ik geen bezwaar. Twee paardendekens en m'n bedje is ge- gespreid. In de box naast me staat een blijk baar nogal nerveus paard, dat me met z'n gestamp nog even wakker houdt en dan om hels ik Morpheus, 's Morgens vroeg word ik wakker en zie een man met een drietand in de deuropening staan. Inderdaad een nogal dreigende verschijning. Een oogenblik denk ik aan „Het verwisselde Kind of de Moord op het Vlotje", waarin meen ik ook een on schuldig reiziger aan een-hooivork wordt ge regen, maar al spoedig blijkt het slechts een knecht te zijn, die een bos stroo moet heb ben. 's Maandags hebben we met prachtig weer heerlijk geluierd in het kamp, Na ampele beraadslagingen werd besloten puree te eten met boontjes en eieren. Drie moeten nog de stad in en wij gaan de ingrediënten halen. Toen wij de winkel binnenstapten die in het kamp al aangeduid was als „La bella sig- norina" bleek daar inderdaad een niet on knappe joffer tot de inventaris te behooren Platinablond, veel verf en behoorlijk goud in haar mond, verpersoonlijkte zij het ideaal van vele Italian en .La ter ben ik er nog eens ge weest en beide keeren liep het in dat stalletje dan ook vrij druk met manvolk. Alleen veinsde die nimf niet te begrijpen dat wij zes kilo aardappelen plus twee kilo boontjes moesten hebben voor zes man. Ze lachte liefelijk, zei' „Non, non," en heel veel keer „Si" en vroeg telkens weer wat we eigenlijk wilden' hebben. Toen hebben we het zelf maar afgewogen en weggesjouwd. In den volgenden winkel moest we o.a. eie ren hebben. Maar ze stonden er nergens en niemand van ons wist wat ei in 't Italiaanseh was. Enfin, we bestelden. „Mezzo dózzina tok- tok-tok-tok-tok-ah!. en de winkelier lachte twee eieren kapot. Hij vertelde het nl. druk- gebarend aan een volgenden klant met het zakje in z'n hand en sloeg zich van plezier met die hand op z'n knie. Maar wat hebben we gegeten! Alle pannen- materiaal was noodig om 't op drie primussen gaar te stoven. En niets dan leege pannen en borden bleven over 't Was heerlijk, 's Avonds een Hollandsch spelletje pandoer en dan weer In de box. Dinsdag heb ik nog geen post en de anderen geen zin om te vertrekken. We blijven. Eten macaroni en worden geschilderd, d.w.z. de tenten, door leerlingen van een kunstacade mie. 's Middags gaan we de stad bekijken met het prachtige Piaz-za del Duomo en de Galerij Het is bekend dat de politie-agenten in Milaan graag een praatje maken en voor staan op hun talenkennis. Maar toen één van ons een agent in 't Hollandsch vroeg of we in Italië waren en hoe dit hier allemaal heette en dit net zoo lang vroeg tot we mid den in een groote groep stonden en een Duit- scher toeschoot om te zeggen dat het Post kantoor ginder was, viel moeilijk te zeggen wie 't zwaarder had, de agent om te antwoorden of wij om niet te proesten. Er lag post. Niet naar Rome. Nu, dan vage bondeer ik morgen naar Genua om te zien of er een boot ligt voor Holland en of ik mee kan. Nu een heerlijk glas cocosmelk en een trammetje met pneumatisch bewegende deu ren en treeplanken gaan we den laatsten nacht bij de paarden slapen. 's Morgens vroeg gaat het op Genua aan. Twee uur zwerf ik langs de wegen als ik twee andere „Wandervogel" tref aan den kant van den weg! Een Oostenrijker en een Tsjech. Met den Tsjech samen ga ik verder, de ander gaat naar Milaan toe. We loopen net als vlak voor ons een onvoor zichtig wielrijder plotseling naar links gaat en door een passeerende auto wordt gegrepen. Een guard e civiel zegt dat ik mee moet met den wagen als getuige. Terug naar Milaan en 2 uur oponthoud. Ondanks het verbod ga ik weer vlaggen .Een klein eindje kunnen we mee en komen bij Fa- via over de Po. Tegen den avond zien we de schimmen der Apenijnen. Een paar K.M. vóór Fortona kunnen we bij een boer slapen. Deze dag hebben we 41 K.M. geloopen en maar 39 kunnen meerijden. Wat een wonder dat het boerens.troo voor ons een koningsbed schijnt.. Den volgenden morgen gaan we al vroeg op pad in een viezige druilerige régen, die me aan het land van mest en-mist doét denken. Daar ga je nou voor naar Italië. Maar tusschen de buien is het droog en trekken we zingend en vlaggend langs den weg. Dan stopt eindelijk een vrachtwagen en kunnen we in eens door naar Genua. Even voor de stad moeten we uitstappen omdat, het ook voor de chauffeur strafbaar is. Wonder dat die menschen dan niet stoppen. Maar we hebben weer een prachtige tocht gemaakt. Eerst door de Povlakte, waar mij hea meest opvielen de korenvelden die werke lijk rood zagen van de papavers. En dan de Apenijnen. Weer heel anders dan de bergen in Duitschland en Zwitserland. Na dit natuur schoon valt Genua mij tegen. Al geloof ik wel, dat bij een helder zonnetje de Middellandsche Zee mooier is dan bij deze vuilgrijze regen lucht. Aan het consulaat kom ik te weten dat er geen kans op is een boot naar Holland te. krijgen beneden den passageprijs 3e klas. Nu, dan gooien we 't roer weer om. Ik wensch den Tsjechvérder goede reis, neem m'n rugzak en zwerf terug naar Holland. Maar eerst wil ik Italië uit. Dat verbod daar voel ik niets voor en .de .weg GenuaMilaan ken ik al. Ik besluit dé. "spoorwegen te begun stigen en koop een kaartje naar Chiasso. Dan de Apenijnen per trein. Tusschen de tunnels heb je daar een prachtig uitzicht, maar er zijn veel tunnels. In totaal een stuk of twintig, waarvan één ruim 8 KM. lang. Dan weer de Povlakte. Als de trein in Tortona stopt hoor ik in de naastgelegen coupé Hol landsch spreken. Het is een reisgezelschap, dat morgen weer huistoe gaat uit Milaan en vandaag een uit stapje naar Genua heeft gemaakt. Het wordt nog even gezellig tot Milaan waar zij uitstap pen en ik 2,5. uur óp aansluiting naar Chiasso moet wachten. Tijd genoeg om het werkelijk prachtige station van Milaan te bewonderen van' alle kanten. Ik schiet bij een Zwitser in de coupe en bij een onderhoudende boom vliegen wij de grens over en sta. ik na de noodige douane formaliteiten, die hier overigens zeer simpel zijn, 's avonds om twaalf uur weer op Zwit- schexsch grondgebied en keer Italië den rug- toe. REIN KUIN. DR. VAN PROOYEN OVER DEN BEROEPSVOETBALBOND. „RESULTAAT UITGESLOTEN". In het onderhoud dat wij hedenmorgen met Dr. Van Prooyen hebben gehad', den voorzitter van den Koninklijken Nederlandschen Voet bal Bond, constateerde deze dat een poging om te komen tot een Nederlandschen Bond voor Beroepsvoetbal als nu ondernomen, z.i. niet het minste resultaat zal hebben. De be trokken organisatoren hebben blijkbaar niet ■het minste begrip van de moeilijkheden die aan zulk een organisatie zijn verbonden. „Ik acht dit dan ook een lichtvaardige poging, die enkel op teleurstelling kan uitloopen" zei Dr. Van Prooyen. en legde er nog den nadruk op dat, omdat de K. N- V. B. in relatie staat met dé buitenlalndsebe organisaties doqr den nieuwen bond geen contact met het buiten land is te verkrijgen, waardoor voor hem, die als beroepsvoetballer hier zou willen optreden, krijgsraad onjuist en de straf te zwaar. Hij be- éltk perspectief is uitgesloten, roept zich op het ontkoppelen van de stuur- HET PROCES VAN DE ZEVEN PROVINCIëN. DE OFFICIEREN VOOR HET HOOG MILITAIR GERECHTSHOF. BATAVIA. 4 Juni (Aneta). De berechting van de officieren van de „De Zeven Provin ciën" door het Hoog Militair Gerechtshof le verde behalve de waarschuwing- van den Pre sident aan de pers nog de volgende bijzon derheden op: De luitenant ter zee der eerste klasse Fels, die als eerste beklaagde werd gehoord, be toogt dat de eerste melding omtrent het weg varen van de „De Zeven Provinciën" zoodanig werd overgebracht, dat misverstand mogelijk bleef.- Hij geeft toe dat de mogelijkheid be staat dat de luitenant ter zee der tweede klasse Hornsveld hem waarschuwde om als officier van dienst niet van boord te gaan, doch beroept zich op zijn abnormale geestes gesteldheid. Beklaagde merkt met nadruk op in de lijn van de autoriteiten te hebben ge handeld door alles met een zoet lijntje in or de te maken. Hij stond persoonlijk tegenover moeilijkheden met het personeel altijd mach teloos. Verschillende leden van het Hoog Militair Gerechtshof assisteeren den President bij het stellen van detailvragen waarop tenslotte de heer Fels mededeelt dat hij zich niet reali seerde dat er muiterij plaats vond. Hierop verklaart de luitenant ter zee der tweede klasse Hornsveld als tweede beklaag de, zich noch met de overwegingen van den Zeekrijgsraad, noch met de strafmaat te kun nen vereenigen, speciaal waar hem gebrek aan kordaatheid wordt verweten. Hij beroept zich op de moeilijkheden bij het openen van de patronenblikjes en zegt van plan t-e zijn geweest om krachtdadig op te treden. Hij vergat van de radio gebruik te maken. Hier na verzoekt de verdediger, de officier van ad ministratie der tweede klasse de heer Van Hof, eenige getuigen nader te hooren. Hierover zal het Hof nader beslissen. Beklaagde de luitenant ter zee der tweede klasse, de Kroon, heeft drie redenen voor hoo- ger beroep. In de eerste plaats meent hij ge handeld te hebben in den geest van wat hem altijd is voorgehouden, ten tweede wenscht hij niet te berusten in het ontslag wegens ongeschikheid en ten derde wil hij de smet uitgewischt hebben als zou zijn optreden hem door zucht naar lijfsbehoud zijn ingegeven. De President vraagt waarom hij niet iets deed toen de leiding van luitenant ter zee Van Boven niet krachtig bleek. Beklaagde antwoordt dat zulks een con flict zou hebben veroorzaakt met zijn chef, hetwelk hij belangrijker achtte dan de mui terij. De President vraagt: „Wat hebt gij nu eigen lijk de geheele muiterij gedaan?" Beklaagde antwoordt: „Dat hij de waterdich te deuren bewaakte". De president concludeert dat beklaagde na het uitbreken van. de muiterij drie uur lang stil zat. Beklaagde antwoordt: „Dat hij op post stond" en beroept zich oo het feit, dat artikel 143 hem nimmer is bekend gemaakt. De President acht het 100 procent zeker dat geweld succes zou hebben gehad, hetwelk be klaagde ontkent, waarop de president repli ceert dat dit tenslotte niet terzake doet aan gezien ook zonder zekerheid van slagen ge weld dient te worden aangewend. „U zat nogal rustig achter die deuren", zegt de President. De verdediger de luitenant ter zee eer se klas- e, Hoffmann voert aan, dat beklaagde een der- eerste officieren Is geweest, die na-dat -de bom- op het schip terecht gekomen was, voor- uitstormde. De President meent dat het niet dapper was om vooruit te stormen toen -de Inlanders de wapenen reeds weggegooid hadden. Beklaagde merkt op dat hij dat niet wist. Beklaagde de luitenant ter zee der tweede klasse, Dekker verklaart in hooger beroep te zijn gegaan omdat de overwegingen van het vonnis onjuist zijn en de strafmaat te zwaar is. Hij hoorde tijdens het bridge dat munitie was ontvreemd, doch 'bleef door bridgen. De President: „U was zeker juist aan een mooie sans bezig?" Beklaagde: „Neen, ik had juist een minder gunstige kaart. Later werd alarm geslagen.'" De President: „Ging U toen door met bridgen?" Beklaagde: „Neen." De (President: „Was de robber niet uit?" Beklaagde herinnert zich dit niet meea*. De President merkt op, dat beklaagde meen de niet te' kunnen schieten, omdat hij met de menschen zoo goed om ging. Beklaagde ontkent dit niet. De President acht zulks menschelijlk mooi, doch militair sterk afkeurenswaardig. Beklaagde: „Op critieke momenten kan dan ook blijken dat iemand ongeschikt is voor mi litair". De President: „Het zou landverraad zijn ge weest als dit tegenover den vijand ware ge beurd." Na ver-der verhoor verklaart de President de houding van dezen beklaagde onsympathiek te vinden. Beklaagde luitenant terzee der tweedis klasse Dekker verklaarde zijn eerewoord aan de muiters te hebben gegeven. Geen eerewoord aan muiters, (President: „Men geeft zijn eerewoord niet aan muiters. Maar dit is weer een kwestie van ■mentaliteit en karakter." De luitenant ter zee der derde -klasse baron De Vos van Steenwijk zegt in hooger beroep te zijn gekomen, omdat hij zich onschuldig acht en ook omdat hij het niet eens is met die opinie van den Zeekrijgsraad, dat hij zich ten irocess-e te Soerabaja onsympathiek gedroeg. Beklaagde zegt nimmer geweld aangericht te hebben, omdat hij als luitenant ter zee dei- derde klasse dit niet zelfstandig meende te mogen doen. Hij had met den officier van den Marinestoomvaartdienst der derde -klasse Beets de machinekamer willen bereiken. De president wijst er -beklaagde op, dat het initiatief hiertoe van Beets uitging en boven dien, dat de poging om de brug te bereiken van een ander uitging, De president vraagt waarom beklaagde niet schoot, toen korporaal Boshart hem de radio hut -deed verlaten. De beklaagde antwoordt, dit te hebben na gelaten als gevolg van de afspraak met den 'luitenant' ter zee der tweede klasse Dekker, dat niet zou worden geschoten. Beklaagde ontkent uit de hut te zijn ge jaagd. Hij zegt: „Ik was toch van plan deze te verlaten". Het lid van het hof jhr. De Ranitz toont vervolgens aan, datbeklaagde wel degelijk onder bedreiging van korporaal Boshart die radiohut verliet. Langdurige, heftige discus sies ontstaan nu, waarna jhr. De Ranitz ver klaart, dat de officieren op bewonderenswaar dige wijze hun -drift achterbaks hielden. De volgende beklaagde, de officier van den Marinestoomvaartdienst der tweede klasse De Wilde, acht de overwegingen van den Zee- inrichting. Van eên- bezetting (der machine kamer viel niet veel te verwachten. Vrees voor vergiftiging. De president informeert hierna waarom be klaagde bij de muiters naar het eten infor meerde en of het om lekker eten ging. Be klaagde deelt mede, dat hij bevreesd was voor vergiftiging. President: „U vond het compromis -met de muiters wel goed?" Beklaagde* „Ja, wij wisten waaraan wij toe waren." President: „Ja, er zou niet op u geschoten worden, u zoudt lekker eten krijgen, dat niet vergiftigd was, dat alles was O. K." Beklaagde: „Nou, zoo is het niet heelemaal." Hij vertelt verder aan het bridgen tijdens de muiterij -niet meegedaan te hebben, daar hij de omstandigheden te ernstig vond, doch hij waarschuwde d>e jongere officieren om hun revolvers niet zichtbaar te dragen." De volgende beklaagde, de officier van den Mar ines to om vaar t-diemt der tweede klas Smits, acht het vonnis niet juist. Hij had zich ernstig voorgenomen zijn leven te geven, wan neer er maar eenige kans was op onderdruk king van de muiterij. Hij voert aan, dat hij niet de leiding had en bij zulk een geringe kans de vei*antwoording niet op zich dorst te nemen. Deze beklaagde zegt verder het over tuigend bewijs te hebben, dat beklaagde de luitenant ter zee der derde klasse baron De Vos van Steenwijk onwaarheid spreekt bij zijn bewering in zake de verovering van de ma chinekamer. Beklaagde: „Hij poogt zich te-n koste van and-eren op den voorgrond te schuiven". Ik maakte een plan tot herovering, hetwelk door den luitenant ter zee Van Boven wend afgekeurd. Hierna werd de zitting verdaagd. DUITSCHLAND KOOPT VLIEG TUIGMOTOREN IN AMERIKA. 122 STUKS IN DRIE MAANDEN TIJDS. WASHINGTON, 5 Juni (Reuter). Volgens de Herald Tribune heeft Amerika in den af- gel-o-open maanden talrijke vliegtuig-motoren naar Duitschland verscheept. In de eerste drie maanden zijn 1-22 Amsri- kaan-sche motoren door Duitschland aange kocht. NATIONALE DEMONSTRATIE „NEDERLAND VOORUIT". GAAT NIET DOOR, ANRHEM, 5 Juni'. De initiatiefnemers voor de nationale 'demonstratie. „Nederland Voor uit" in 1935 op het landgoed Zijpen-daal te Arnhem, mi*. S. J. R. de Monchy, burgemeester van Arnhem, en mi*. J. Pluges deelen 'ons me de, dat, aangezien de pogingen' om een twee de garantiefonds bij het. Nederlandsche be drijfsleven te plaatsen, ofschoon in vele rich tingen beproefd, geen succes hebben gehad en tijd voor verder onderzoek ontbreekt, door hen is besloten van nadere pogingen af te zien. De regeering, zoowel als burgemeester en wethouders van Arnhem zijn hiermede in kennis gesteld. STAATSLOTERIJ. (Vervolg van gisteren.) Nieten 17 38 50 128 156 160 290 303 309 366 367 370 416 442 451 482 516 569 609 613 624 684 742 763 767 '852 1019" 1020 1040 1048 1057 1155 1164 1228 '1246 1258 1260 1298 1348 1387 1424 1460 1506 1529 1573 1629 1631 1641 1651 1682 1690 1703 1744 1745 1786 1788 1789 1807 1812 1832 1839 1867 1870 1900 1905 1968 2025 2030 2037 2057 2118 2120 2185 2232 2250 2270 2304 2332 2374 2403 2508 2522 2529 2627 2664 2693 2697 2809 2830 2848 2867 2943 2945 2994 3019 3046 3063 3068 3100 3104 3116 3126 3148 3250 3283 3319 3323 3335 3345 3346 3348 3352 3356 3364 3380 3415 3424 3483 3507 3521 3563 3675 3680 3707 3708 3712 3769 3774 3842 3849 3889 3897 3964 4069 4077 4139 4218 4260 4283 4298 4331 4358 4365 4390 4394 4409 4422 4456 4465 4477 4482 4507 4614 4631 4665 4672 4677 4762 4775 4776 4881 4912 4936 5034 5052 5079 5086 5102 5128 5161 5259 5261 5283 5403 5530 5542 5566 5596 5617 5676 5679 5723 5740 5767 5838 6076 5857 6141 5884 6219 5951 6254 5969 6324 5971 6358 6025 6362 6054 6406 6514 6520 6531 6604 6666 6711 6718 6719 6726 6728 6763 6801 6937 6942 6945 6953 6994 6997 6999 7035 7048 7068 7109 7110 7138 7162 7189 7234 7310 7332 7376 7452 7539 7540 7662 7675 7707 7732 7735 7786 7809 7813 7834 7840 7871 7903 7913 7916 7933 7939 7949 7955 7992 8013 8134 8139 8177 8254 8261 8270 8342 8356 8373 8378 8418 8432 8441 8488 8500 8551 8574 8612 8715 8724 8756 8764 8812 8818 8833 8849 8996 9037 9039 9068 9070 9093 9113 9152 9164 9196 9201 9232 9276 9306 9361 9413 9463 9493 9514 9520 9531 9558 9617 9621 9629 9675 9703 9714 9715 9717 9741 9748 9749 9763 9787 9839 9902 9909 9940 9945 9960 9994 10003 10057 10106 10126 10130 10178 10180 10208 10210 10211 10280 10294 10369 10377 10382 10416 10500 10507 10523 10534 10559 10661 10685 10747 10789 10790 10793 10984 11004 11015 11016 11024 11091 11094 11105 11112 11147 11186 11187 11213 11282 11345 113.72 11378 11384 11393 11397 11410 11412 11443 11451 11458 11462 11541 11550 11576 11579 11635 11642 11670 11679 11702 11710 11712 11721 11737 11766 11769 11784 11796 11805 11884 11886 11892 11937 11951 11957 11959 11983 12004 12063 12070 12096 12133 12151 12162 12169 12200 12262 12288 12352 12370 12398 12404 12406 12420 12429 12437 12441 12478 12488 12541 12593 12599 12611 12625 12670 12672 12739 12747 12818 12838 12840 12842 12857 12865 12899 12906 12932 12934 12941 12964 12973 13034 13057 13064 13140 13157 13308 13404 13434 13438 13443 13474 13486 13495 13515 13540 13542 13547 13595 13627 13650 13703 13778 13795 13803 13804 13821 13839 13903 13917 13928 13945 14015 14071 14102 14123 14173 14202 14228 14327 14369 14373 14384 14483 14497 14557 14573 14601 14645 14673 14675 14686 14693 14716 14717 14754 14776 14800 14875 14890 14907 14916 14919 14939 14945 14963 14982 14994 15008 15052 15090 15134 15163 15169 15172 15179 15212 15216 15371 15411 15425 15437 15470 15489 15493 15588 15620 15688 15727 15799 15817 15827 15841 15848 15864 15868 15898 15909 15943 15990 16055 16078 16089 16125 16150 16162 16193 16241 16262 16268 16309 16317 16362 16382 16404 16507 16518 16539 16591 16600 16620 16814 16829 16840 16891 16899 16963 16965 16999 17042 17045 17065 17066 17091 17102 17127 17139 17149 17188 17198 17206 17215 17292 17318 17324 17407 17424 17430 17447 17456 17464 17471 17478 17497 17536 17593 17610 17634 17644 17787 17795 17804 17828 17908 17921 17933 17965 17972 18005 18037 18042 18100 18106 18145 18166 18173 18193 18232 18235 18269 18319 18345 18378 18380 18396 18408 18448 18457 18467 18494 18503 18520 18648 18760 18763 18817 18862 18874 18895 18913 18994 19050 19069- 19086 19092 19099 19101 19117 19122 19264 19308 19323 19352 19399 19417 19438 19444 19448 19464 19435 19597 19605 19608 19623 19624 19661 19706 19718 19729 19799 19817 19820 19831 19834 19897 19908 19951 19974 19977 20048 20088 20129 20142 20163' 20194 20207 20250 20253 20330 20339 20398 20427 20428 20457 20536 20577 20583 20611 20658 20677 20678 20689 20710 20731 20769 20905 20928 20934 Vóór uw huis, op Kef trottoir...; Het behoort tot de dingen, die den heer van-standing niet veroorloofd zijn. Niettemin veroorloof ik mij ditzelve. In groot-mensche- lijke onverschilligheid voor het misprijzend oor-deel der menschen. In Albardaiaansche dappere ongehoorzaamheid. Ik bedoel: Voor mijn huis gaan staan op het trottoir, blootshoofds en met de handen in de zakken. Het is een kleine onoirbaarheid. Doch juist de germgëre overtredingen van het fatsoen pleegt men na te laten. Het is gemakkelijk ze niet te begaan. De misdrijven van het fatsoen zijn moeiijk niet te plegen. Dies pleegt men ze, zij het in het geheim. De overtredingen kunt ge niet in het geheim plegen. Met Ki/tty naar de bioscoop gaan, bijvoor beeld. Of bruine schoenen bij een zwart pak dra gen. Of bij een ijscowagentje een koud wa feltje verschalken. Of voor uw huis op het trottoir gaan staan met uw handen in de zakken en blootshoofds. Het Is een goed en aardig genoegen. Ge kunt nu zien, dat uw buurvrouw margarine nuttigt en dat de gordijnen van uw buur vrouw te anderer zijde vuil zijn. Ge bemerkt dan, dat aan den overkant de vensters van de dame, die u nimmer de ge legenheid -geeft met haar kennis te -maken, spons en zee-men lap behoeven. Ge weet er door, dat het onderwijzeresje van om -den hoek om 10 uur iederen avond haar pekinees.je gaat uitlaten en dait klokke half vier reeds de gepensi-onneerde overste der marechaussee ter s-ocieteit gaat om pre cies te zes ure terug te keeren voor de ver- mi cellis oep. Enverder ziet ge, hoeveel lieden in auto's door d-e wereld razen. Ge staat op het trottoir en achter u staat de huisdeur open. Voorbijgaande dames fregatten in den dag taxeeren uw welge steldheid aan de hoedanigheid van uw gang- looper. En auto's rennen voorbijHeeft deze heer zulk een haast om bij zijn ga-de te ko men en een verschaalden zoen te proeven? Moet dat mevrouwtie zóó ijlen om op haar divan te gaan niets-doen? En waarom is het zóó dringend dat de man met zes koffers achterin zijn voertuig daar uit kunstzijden kleedjes, bloemvazen en zelf- binders verkoopen gaat? Ge staat voor uw huis met de handen in de zakken. En peinst over dit botte leven en deze vlijmscherpe haast. Auto's rennen langs u. En in ieder daarvan zit een mensch en raast naar de verte en denkt: van hier tot •mijn divan is nog achttien kilometer; en: als ik zóó door-raas heb ik over zes-en-twintig minuten twee kunstzijden kleedjes verkocht; -of: op een uur en elf minuten afstand is een kus voor mijn ongeschoren linkerwang ge reed. Wanneer deze divan nu eens twintig kilo meter verder in een kleine vill-a stond? Wan neer over vijftig minuten een kleedje van de eene in de andere hand overging? En de heer met het moede gezicht heelemaal geen kus kreeg? Zou er tusschen hemel en aarde eenig ver driet méér om zijn? Zou -de eeuwigheid er minder raadselachtig om glimlachen? Het is een .goed en aardig genoegen v-oor uw huis op het trottoir te staan, blootshoofds en met uw handen in de zakken. En auto's voorbij te zien ijlen. Te denken: nog één minuut, dan komt het onderwijzeresje met haar pekinees- En te -glimlachen. V Mr. E. ELTAS. STRAATGEVECHTEN TE ROUBAIX. HONDERD PERSONEN GEWOND. PARIJS, 5 Juni (V.D.) Tijdens een verga dering in Roubaix, waar de rechtsche afge vaardigde Henriot het woord zou* voeren over den binnenlandschen politieken toestand, is het gisteravond tot ernstige botsingen ge komen. In de omliggende straten waren geruimen tijd voor voor het openen van de vergadering anti-fascisten tezamen gekomen, welke tracht ten de bezoekers tegen te houden met het ge volg, dat tenslotte botsingen ontstonden. De politie moest worden versterkt. Er ontstonden hevige straatgevechten. Op verschillende plaatsen in de stad werden barricades opge richt, welke door de mobiele garde werden be stormd. Eerst tegen acht uur was de rust eenigszins hersteld, zoodat Henriot toen voor ongeveer 2000 toehoorders zijn rede kon uitspreken. Na het einde van de vergadering werd het weer onrustig, zoodat de politie nogmaals moest op treden. Bij de botsingen zijn ruim honderd personen gewond. Te middernacht was alles weer rustig. RECONSTRUCTIE VAN HET BRITSCHE KABINET? MACDONALD ZOD AANBLIJVEN. LONDEN, 5 Juni (V.D.) De „Daily Telegraph' meldt, dat de premier zal over gaan tot re constructie der regeering tijdens het reces van het parlement. In parlementaire kringen, al dus het blad, bestaat er geen twijfel over de noodzakelijkheid van eén dergelijke reorga nisatie en de gewenschtheid van het brengen van nieuw bloed in de huidige regeering. De reorganisatie zal voltooid zijn voor de bijeen komst van het parlement in den herfst. Vol gens het blad staat echter vast, dat MlacDonald niet voornemens is af te treden. HAARLEM. Bevallen: 2 Juni C. M. Bak-Raamsveld, d. 3 M. C. v. Dorsten-Acda, d. 4 C. B. Lig- tenberg-v. Duffelen, d. 2 H. M. Sinnige-de Geus, d. 2 C. M. Stevenhagen-Spleet, d. r— 1 F. A. Köhler-Albers, d. 2 E. Haan-Prinsze, d. M. J. Koelevel-d-Zwarter, z. 2 B. de Haan-van Niekerken, d. 3 M. Molenaar- Scheltus, d. 3 Juni C. Holzhaus-Schekker- man, z. 3 C. v. Putten-v. d. Werff, z. 31 Mei M. W v Delden-Bos, z. Overleden: 2 Juni: J. M. Blazer-v. Vlijmen, 75 j., Groote Houtstraat. 1 W. F. v. Wendel de Joode-Klinkert. 75 j„ H. J. Koenenstraat. 2 J. S. Bakker-Bosch, 55 jKennemerplein 2 C. A. J. v. Soest, 17 j„ Bisschop Ottosfcraat 2 A. Biesheuvel 79 j. Gasfchuisvesfc.

IJmuider Courant | 1934 | | pagina 2