HET NIEUWE AVONDBLAD Anti-lawaai. (19e JAARGANG No. 181 DONDERDAG 7 JUNI 1934 IJMUIDER COURANT ABONNEMENTEN: per week 10 ets., per maana 40 cents plus 2y2 cents incasso, per kwartaal f 1.20 plus 5 cents incasso, losse nummers 3 cents. Kantoor: Kennemerlaan 42 - IJmuiden - Telet. 521 Verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen. Uitgave Lourens Coster, Maatschappij voor Courantuitgaven en Algemeene Drukkerij N.V. DirectieP. W. PEEREBOOM en ROBERT PEEREBOOM AD VERTENTIEN1—5 regels 10.75. Elke regel meer 15 ct. Bij abonnement belangrijke korting. Adverten ties van Vraag en Aanbod 1-3 regels 25 ct., elke regel meer 10 ct. Ingezonden mededeelingen dubbele prijs ALLE ADVERTENTIëN, OPGEGEVEN VOOR DIT BLAD WORDEN KOSTELOOS OPGENOMEN IN DE NEVEN-EDITIE HET NIEUWE AVONDBLAD DE KENNEMER COURANT. Alle abonnés van dit blad zijn. zoodra zij 14 dagen als zoodanig in de registers zijn ingeschreven en verder op voorwaarden, die van tijd tot tijd gepuoliceera en ten kantore van dit- blad gratis verkrijgbaar zijn kosteloos verzekerd tegen de gevolgen van ongevallen voor de navolgende bedragen: 2000.— bij algeheele invaliditeit; 600.— bij overlijden; 400.— bij verlies van een hand, voet of oog; 250.bij verlies van een duim, 150.— bij verlies van een wijsvinger; 100.bij breuk van boven- en/of onderarm; j 100.bij break van boven- en/of onderbeen; 50.bij verlies van een anderen vinger. Tenge volge van spoor-, tram- of autobusongeval; 5000.— bij overlijden van man en vrouw beiden; 3000.— bij overlijden van den man alleen; 2000.— bij over lijden van de vrouw alleen Opvarenden van visschers-, marine-vaartuigen enz. f 400.— bij verdrinkingsdood door ongeval tijdens de vaart, tot een maximum van 2000.indien hetzelfde ongeval den dood van vijf of meer abonnés mocht tengevolge hebben. Alleen de abonné(e) zelf is verzekerd, behoudens het vermelde omtrent spoor-, tram- of autobusongevallen. Polis is niet noodig. Uitkeeringen krachtens deze verzekering worden gewaarborgd door de Nieuwe HA.V.-Bank te Schiedam. IJMUIDEN Z1ILVEREN SCHIJVEN—SPARTA EEN SPANNEND EN AMUSANT PARTIJTJE VOETBAL. WETENSCHAPPELIJK VISSCHERÏJ-ONDERZOEK BELGÏë. IN EEN EN ANDER OVER DE HARING. Na NederlandBelgië, NederlandIer land, Nederland-Frankrijk en Nederland- Zwitserland (of was het ZwitserlandNeder land?) als een klap op de vuurpijl: Zilveren Schij venSparta. Wat een verademing, wat een verkwikking! En wat een enthousiasme bij de spelers; en wat een spanning, wat een trucs, wat een centers, wat een schoten op doel, al kwamen ze er mesetal niet in, wat een rennen langs het lijntje. En dat alles voor de somma van 9 spie! Wie dat niet gezien heeft, hij late zich nooit meer op het terrein van Stormvogels zien. Hoeveel duizenden hebben dit voetbalsei zoen niet kapitalen uitgegeven voor een van de vele interlandwedstrijden, die ons natio naal elftal dezen winter gespeeld heeft. En al die duizenden hebben voor hun dure kaartje nog het angstzweet van het gelaat moeten vegen als een speler van de tegenpartij wat dicht bij „ons" doel kwam. Niet éénmaal, maar herhaalde malen. En hier voor die ne- gen spie? Gebruld hebben ze, gegierd, gescha terd. Onverschillig welken kant de bal op ging. Onverschillig of Brillé een van zijn be bekende voorzetten voor het doel van Sparta plaatste, onverschillig of Rademakers in z'n eentje met den bal op hst doel der Zilveren Schijven rende of dat J. Smit op de hem eigen wijze een Spartaanschen aanval om zeep bracht. De wedstrijd was een geweldig succes. Want er waren zeker wel vijf honderd toeschou wers. Het werd dus een kasstuk. Maar dat niet alleen, het werd een geweldige voetbal- propaganda. Want onder de toeschouwers wa ren er heel veel, die niét tot de geregelde be zoekers geregeld mogen worden; er waren er misschien wel bij, die nog nooit een voetbal wedstrijd gezien hebben. Die vielen nu met hun neus in de boter. En gesmuld dat ze heb ben. Van 7 tot 9 uur, bijna aan een stuk door. Dat klopt niet zult u zeggen. Het klopt wel. Want de scheidsrechter vond den wedstrijd blijkbaar zoo mooi en zoo interessant, dat hij zeker 10 minuten te lang heeft laten spelen. Het kan ook zijn dat z'n horloge onderweg is blijven stilstaan. Eigenlijk verdenk ik hem er van, dat hij Sparta, dat in den aanval was, nog een kansje wilde geven om den achter stand te verkleinen. Welke opzet faliekant uitkwam, omdat dank zij een fenomenalen run van Brillé, die hem bijna zijn laatsten ademtocht kostte, het juist de Zilveren Schij ven waren, die doelpunten. De wedstrijd. Laat ik beginnen met den uitslag. De wed strijd werd verdiend mét 41 door de Zilve ren Schijven gewonnen. Onze dammers heb ben dus bewezen, dat ze niet alleen kunnen dammen, maar dat men ze ook best met de voetbalschoenen om een boodschap kan zen den. Met rust was de stand nog 30 maar na de rust kwam Sparta geweldig opzetten. Dank zij het uitstekende verdedigen van Ligjthart (was de T. C. aanwezig? Misschien ligt in IJmuiden de oplossing van het keeper-vraag stuk) kon Sparta maar éénmaal het net vin den. Tenslotte een kort fragment uit het radio journaal van dezen wedstrijd, uitgebracht door niemand minder dan Han Hollander: Leyte, jongen wat is die vlug, zet door naar rechts. Daar is Basstra er bij. Deze geeft over aan Schaap. Schaap schiet, neen hij schiet niet. Wim Koster is hem ondanks z'n 100 Kilo even te vlug af. Wim trapt den bal het veld weer in. Nu gaat de voorhoede van Sparta er weer van door. Driessen, een inval ler, wil het alleen doen maar dat lukt hem niet. Smit neemt hem den bal af en de Zil veren Schijven zijn weer in den aanval. Brillé je staat buitenspel, jongen. Ja dat dacht ik wel, de scheidsrechter ziet het natuurlijk. Jongen, wat is die Borst vlug, daar op den rechtervleugel van Sparta. Maar Smit is toch nog even vlugger. Weer gaan de Zilveren Schijven er van door. Van Basstra naar Schaap, van Schaap naar Binkhorst. Daar staat me die Brillé weer buitenspel. Nu is Sparta weer in den aanval. Nou die Cor Bak ker kan het nog wel. Hij plaatst zuiver naar Verwoerd. Een schot.... goal! Nee, net in de handen van Ligthart. Weer een schot. Tegen den paal. Tjonge wat een pech. Daar gaat Brillé er van door. Koster wil hem den weg versperren maar dat mislukt. Nu een schot van den snellen linksbuiten van bord nummer viermis. Koster is teruggekomen. Brillé loopt onzacht tegen hem aan, hij valt, Brillé natuurlijk. En nu weer is het Piet Radema kers, die er van door gaat Brillé staat weer overeind; hij rent achter Rademakers aan, maar deze is hem te vlug af Hier breekt hét radio-journaal plotseling af. Naar ik verneem is de kans groot, dat binnenkort nog eens iets dergelijks op het terrein van Stormvogels krijgen. Zoo'n voet bal-operette smaakt naar meer. S. B. DE KRUISER NEW ORLEANS. Omtrent de kruiser New Orleans, die gister morgen van een kruistocht alhier binnenkwam en naar Amsterdam opvoer, vernemen wij nor dat tijdens zijn verblijf in Kopenhagen de Deensche koning een bezoek aan boord bracht en het schip bezichtigd heeft. De New Orleans, een der nieuwste schepen van de Amerikaansche marine, meet 10 000 ton en heeft een vaartsnelheid van niet minder dan 32 mijl. Het schip is bewapend met kanonnen van 20 oM. Het Visscherijblad van Ostende deelt het een en ander mede uit het jaarverslag 1933 1934 van het Zee wetenschappelijk Instituut te Ostende, dat belangrijke gegevens bevat over de haring, welke vischsoort in het hijzonder het onderwerp van de onderzoekingen van het Instituut is geweest. De ijle haring. De studie der ijle haringvangsten van 1933 1934 werd voorgezet in verband met- die der voorgaande jaren, voornamelijk die der jaar gangen 1930—1931, 1931—1932, en 1932—1933. De conclusiën steunen op het onderzoek v 4429 exemplaren van de 42 millioen K.G. ijle haring, in de vier laatste jaren door de Bel gische visschers aangevoerd en die deel uit maken van 9 verschillende jaargangen. Uit de onderzochte exemplaren bleek, dat de meerderheid daarvan bestond uit haring van den jaargang 1S29, 4-jarige visschen dus. Bestond in 19321933 reeds 24 pet. der onder zochte exemplaren uit haring van 1929, in 19331934 Was dit het geval met 52 pet. Dit is wel bevreemdend, daar de visscherij van 19291930 slechts een gemiddelde vangst van 7.302 K.G. opleverde. Heel anders was het met den jaargang 1928 De samenscholing 19281929 was buitenge woon rijk, aangezien dat seizoen gemiddeld 11.545 K.G. werd gevangen. Het nageslacht van dezen overvloedlgen jaargang was van 1930- 1931 af tot 1934 weinig talrijk. Wat de oorzaak van deze merkwaardige schommelingen is, het toeval of de wisselende invloeden van zoutgehalte of warmtegraad blijft voorloopig het geheim der zee. Bovenstaande resultaten werden bereikt on danks de groote moeilijkheden door de afge legenheid der vischgronden, waarmede men te kampen had. Men moet n.l. weten, dat in het latste seizoen de haring, inplaats van naar het Oosten op te zwemmen, zooals gewoonlijk, zich voortdurend in het Westen opgehouden heeft of zich zelfs Westwaarts verwijderd heeft, mis schien tengevolge van een nadeelig planikton- soort, die zich in het water ophield. De toestand van den jaargang 19331934 doet verwachten, dat de jaargang 19341935 een groot percentage 5-jarige haring zal be vatten en dat deze jaargang de andere zal overtreffen. Maar voor een algemeen oordeel moet men ook met de andere jaargangen reke ning houden. En dan dient de verwachting te worden uitgesproken, dat ook de jaargangen 1926 en 1927, die reeds in het seizoen 19301931 een belangrijke rol speelden, nog rijk vertegen woordigd zullen zijn en zelfs die van 1924. 9-jarige haring dus, nog een belangrijk per centage zal kunnen vormen. Dan komt nog de jaargang 1930 met een hoog percentage te voorschijn en zijn er per saldo slechts 3 jaar gangen n.l. die van 1923, 1925 en 1928, die in talrijkheid te wenschen zullen overlaten. De Smalls-haring. De haring van de Smalls, een bank ten Z.W. van het eiland Wight, is zeer belangrijk voor de Belgische en Fransche haringvisschers doch van geen belang voor de Hollanders. Deze haring die schoolt van Juli tot November en waarvan de jaargang 1933 voor 80 pet. be stond uit haring van 48 jaar, zal wat de jaargang 1934 betreft, grootendeels bestaan uit haring van de jaargangen 1926 tot 1930. Hiervan mogen de stocks van 1926—1929 als goede worden beschouwd, die van 1928 als tamelijk goed en die van 1929 als middelmatig. Alleen de jaargang 1930 schijnt zwak te zijn. Voor 1934 mag op grond van deze gegevens een rijke vangst worden verwacht. VEILIGHEID BIJ HET LOSSEN. Het bestuur der Reedersvereeniging had voor het afbreken der betrekkingen met de IJmuider Federatie een circulaire aan deze organisatie doen toekomen, waarin naar aanleiding van een ongeval, dat zich had voorgedaan met een vischlosser, toen hij zich met behulp van de electrische lier om hoog deed hijschen er de aandacht van de vischlossers op werd gevestigd, dat wanneer tengevolge van zoodanige oorzaken ongeval len worden veroorzaakt,de betrokkenen in aan merking komen voor uitsluiting uit de werk zaamheden. Dit geldt niet alleen voor dege nen, die zich met de electrische lier laten op- hijschen maar evenzeer voor degenen, die dit met de hand laten doen, of die op andere wijze onvoorzichtig optreden, waardoor onge vallen en de daaraan verbonden schade kon ontstaan. De IJmuider Federatie teekent hierbij het volgende aan: Wij kunnen volmaakt onderschrijven, dat ter voorkoming van ongelukken bij het in- en uitklimmen van de vischruimen de groot-sl mogelijke voorzichtigheid in acht dient te worden genomen en waarschuwen de haven arbeiders er ernstig voor, zich niet middels de electrische lier uit de ruimen te laten hijschen. Bij de geringste onoplettendheid van lier- of ruimgast, of door andere om standigheden, kunnen hiermede de grootste ongelukken gebeuren. Toch geeft deze circu laire ons een gevoel van onbevredigdheid; er had minstens aan moeten worden toege voegd, hoe men dan wel uit het vischruim diende te komen. In geen enkel vischruim zijn steunen voor het in- of uitklimmen aan gebracht en een ladder is niet aanwezig. Als het ruim leeg is en dus de keeën zijn uitge nomen, kan de beste acrobaat niet boven ko- 'De Koru Ned. Automobiel Club zal in het najaar een Anti-Lawaai Congres houden). Ja, als het steeds lawaaiend Van kwaad tot erger gaat, Dan krijgen wij van 't leven Geen leven meer op straat. Dan wordt de mensch tenslotte Reeds in de wieg verdoofd, Dan roest en raast de herrie De ooren ons van 't hoofd. Als dit rumoerig vraagstuk Niet flink wordt aangepakt. Dan wordt het arme men~chdom Lang voor zijn tijd geknakt. Maar strakjes, in het najaar. Dan komt er een congres, Voor de lawaaibestrijding, Ik wensch het fccd succes. Men zal niet debatteeren, Dat zou ondenkbaar zijn. Omdat debat de herrie Eer grooter maakt dan klein Wel make men tevoren Geducht lawaai er van. Zoodat men met zichzelve Het kwaad bestrijden kari. Als het, lawaaiig vraagstuk Behandeld wordt met tact, Dan voelen w' ons 'st^ dankbaar, Tot nieuwe rust ge-KNACt. MUZIEK EN TOONEEL IN ONZE GEMEENTE. HET AFGELOOPEN SEIZOEN. H. men zonder de hulp van zijn maats aan het dek. Hier wordt alleen aangegeven hoe deze hulp niet mag worden verle°nd. Als men beducht is voor de veiligheid, laat men dan maatregelen nemen om deze te waarborgen. Zooals het thans wordt gedaan, geeft het wat al te veel den schijn, meer be ducht te zijn voor het risico dan voor de vei ligheid. WATERPOLO. Op den waterpolodag van de Utreehtsche Zwemclub, waaraan V. Z. V. met haar eerste zevental deelnam wist dit zevental na een 42-overwinning op M-erwede beslag te leg gen op den tweeden prijs. V. Z. V. verloor met 23 van V. Z. C. van Vlaardingen. VELSER ZWEMINRICHTING. De vorige week werden in de Velser Zwem inrichting gebruikt 1256 baden. Het hoogste bezoek vond plaats op Vrijdag 1 Juni met 540 baden, het laagste op Maandag 28 Mei met 35 baden. MOEDERCURSUS „HET WITTE KRUIS". Te beginnen Maandag 11 Juni a.s. 's middags 3 uur zal in het Witte Kruisgebouw aan de Kennemerlaan 125 te IJmuiden een moeder cursus worden gehouden voor meisjes en vrou wen boven achttien jaar. De lessen die twee maal per week plaats vinden, gedurende 6 weken, zullen worden gegeven door Zuster N Nieuwpoort, docente van de Prov. Commissie voor Kinderhygiëne. Er zal voor de dames die aan dezen cursus wenschen deel te nemen, zeer veel te leeren zijn. Voortdurend blijkt telkens weer dat door onvoldoende kennis van zaken, veel dingen jebeuren die zeer nadeelig zijn voor de jonge moeder en de zuigeling. Dezen cursus te volgen is daarom van zeer groot belang, omdat iedere moeder voldoende met de verzorging van haar baby op de hoogte behoort te zijn. De kosten die het volgen van den cursus met zich mede brengen zijn zoo laag mogelijk gesteld en be dragen slechts één gulden. Dit kan dus voor niemand een bezwaar zijn deze zoo leerzame lessen te volgen. Voor deelneming kan men zich opgeven bij den administrateur der vereeniging, den heer Joh. Woltman, Kennemerlaan 125 te IJmui den, 's avonds tusschen 5 en 7 uur. Mutaties in het leiderschap van enkele ver- eenigingen brachten nieuwe figuren naar voren. Zoo werd de heer L. v. d. Hoef benoemd tot dirigent van het Jeugdfanfarecorps te Velsen-Noord, terwijl de heer Jan Beider na korte afwezigheid zijn arbeid in onze gemeen te hervat heeft en het Chr. Gem. Koor Excel sior (vroeger directeur W. v. Laar uit Amster dam) onder zijn hoede nam. De heer H. J. Arisz werd aangezocht als leider der R.K. Zangver eeniging Zang en Vriendschap, (oud-dirigent Jan Nibbering Haarlem), de heer Stefen Jan sen volgde Jan de Nobel in deze functie op voor Looft den Heer. Ook de Harmoniekapel De Eendracht verwisselde van directie en vond in den musicus Boedijn een opvolger voor den scheidenden eminenten leider K. H. Kerkhoff. De ziekte van hem, die de steunpilaar van ons plaatselijk muziekleven was, Sam Vlessing, bracht een tweetal tijdelijke functionarissen naar voren, welke de concerten van zijn ver- eenigingen leidden, n.l. de heeren H. A. Maas en K. Hollander, resp. voor Concordia Kunstkring. Den slag, die IJmuiden met het heengaan van den populair en kunstenaar trof, zal men zeker niet spoedig te boven zijn. On noemelijk veel heeft deze begaafde voor onze plaats gedaan en veler harten, zoowel van ouderen als van jongeren, voor zich gewonnen. Naast den artist Vlessing was het de mensch. dien wij in den overledene vooral eerden. Wat is grooter lof dan in den ruimsten zin des woords een goed mensch genoemd te worden, een mensch die geen vijanden had. Voor velen is een oprecht vriend heengegaan. Zijn zoon, Philip S. Vlessing, heeft thans de leiding over Concordia en Kunstkring op zich genomen, terwijl Vlessing's Muziekschool eveneens door zijn zoon beheerd wordt. Zoo heeft het afgeloopen seizoen vele oude bekende figuren laten plaatsmaken voor nieuwe krachten die de verwachtingen voor de toekomst der vereenigingen zeker niet zul len beschamen. Ondanks de tijdsomstandigheden blijkt het meerendeel der vereenigingen nog steeds een gezonde kern van leden te bezitten bij welke een onverminderde lust en ijver aanwezig is de kunst te dienen. Maar juist in deze tijden kan de muziek een groote troosteres zijn, welke ons aan de dagelij ksche sleur onttrekt. Heeft men haar verheven macht eens gevoeld, dan bezit men een stimulans, vindt men een steun in het leven, en de kracht hoopvol verder te strijden. Na 's levens zorgen vlucht men daar heen, waar goede muziek beoefend of gehoord wordt, muziek welke kunstenaars tot heil der menschheid geschapen hebben. Men behoeft zelf geen kunstenaar van God's genade te zijn om genot en bevrediging in de muziek te vin den. Maar w e 1 moet men geleerd hebben met aandacht en eerbied te luisteren en trachten haar verheven macht te begrijpen en te door leven. te kunnen zijn. Een tweetal superieure opvoe ringen! De arbeiderstooneelvereeniging PALVU deed van zich spreken door de degelijke wijze waar op zij Heijermans zelden geziene spel van droom en leven: „Uitkomst" voor het voetlicht bracht. Daaraan ging vooraf het Fransche blijspel „De erfgenamen van Rabourdin" en De Koekoek" van Fabricius; een repertoire, dat van ernstig willen getuigt. De R.K. Tooneelvereeniging Kunst Zij Ons Streven (K.Z.O.S.) bewees met een drietal avonden, („Op Afbetaling"; „Het Gouden Wa pen"; „De Nalatenschap") dat onder haar zeer goede krachten schuilen, die in den goe den zin des woords tooneel spelen. De organisaties uit hoogovenkringen, Tavido H.O.T., voerden met groot succes resp. Haar andere Man" en „De Kribbebijter" op, die echter niet één en dezelfde persoon bleken te zijn. Op tooneelgebied staat de tooneelvereeni ging Varia nog steeds aan de spits van het di- lettanten-tooneel hier ter plaatse. Een repu tatie als slechts weinig vereenigingen IJmuiden hebben doet haar bekend zijn tot over de grenzen der gemeente. Haar serieus werken onder eminente leiding bewees zij met drie tooneelspelen, welke zij in het afgeloopen seizoen haar kunstlievenden leden bood. Met het Engelsche blijspel „Peggy mijn schat' opende zij dit optreden; met het tweede be antwoordde zij de zoo brandende vraag: „Wat doet m'n vrouw tusschen 2 en 5?" De slotvoorstelling, het satyrische werk „De Doofpot", werd tot een modelopvoering, die de bezoekers reikhalzend naar het komend seizoen doet uitzien. Een gezelschap dat Varia naar de kroon streeft is zeer zeker de tooneelvereeniging Con cordia uit Velsen-Noord, die met „Ynske" „De Ridder van den Kousenband" bewees er Vielen vele dezer muziek- en tooneel-avon- den onder het engere begrip IJmuiden, daar naast is een bloeiend vereenigingsleven te Velsen- Noord en Santpoort merkbaar. Mocht een vereeniging in dit overzicht ontbreken, zij duide het ons niet ten kwade! Weliswaar ontkomt geen enkele vereeniging aan den invloed der kwijnende publieke be langstelling (hoewel het tooneel in vergelijking met de concerten een nog belangrijk betere positie inneemt) en financieele zorgen maken de taak der penningmeesters tot geen sine cure. toch stemt het tot voldoening, als wij de lijst van concerten en tooneelavonden zoo de revue laten passeeren, dat de eigenlijke kemen dezer ensembles van groote vitaliteit blijk geven, Ook al bestaan die kernen nog te veel uit ouderen. Men vergete toch vooral niet, de jongeren voor het vereenigingsleven daad werkelijk te interesseeren Een verschijnsel, dat een ieder die het met onze plaatselijke „kunst" wel meent met vreug de moet vervullen, is de betere verstandhou ding die (al gaat het zeer langzaam) tusschen zusterorganisaties groeiende is. Te veel viert in onze gemeente de verdeeldheid nog hoogtij. Wij tellen in Velsen b.v. nog: 5 neutrale-, 7 christelijke-, 1 oud-Kath., 1 R. Kath., 3 Man nenkoren, 1 neutraal kinder-, 4 Chr. kinder- 2 R.K. kinderkoren. Dan 3 neutrale-, 3 Christ.-, en 2 R.K. harmoniecorpsen. Twee neutrale- en 2 Chr. orkesten completeeren deze rij. Wat minder vereenigingen en wat meer vereeniging zou nog veel goeds tot stand kun nen brengen! Met vertrouwen zien wij de voortzetting der cultureele taak, welke al deze ensembles zich immers opgelegd hebben, tegemoet. Wij zijn bij dit alles echter de meening toe gedaan, dat bij elke kunstuiting, hetzij muziek of tooneel, de compositie of het werk primair terwijl personen en vereenigingen van se cundair belang moeten zijn. Dat, gemeten naar dezen maatstaf een critiek wel eens min der prettig luidt, spreekt vanzelf. Men zie echter nimmer in den criticus den tegenstander doch veeleer een bondgenoot. Die door opbouwende critiek van de zijde van ons blad voor de uitvoerende vereeniging en haar cultureel werk een ruggesteun tracht te zijn. W. BIJ HET BEGIN VAN DE IERSCHE SWEEPSTAKE. Het mengen der loten geschiedt, zooals gebruikelijk, met het noodige décor, VELSEN VAN HET PLAATSELIJK CRISISCOMITé De penningmeester zal voor het betalen van in omloop zijnde B-steunbons zitting houden ten Raadhuize op Maandag 9 Juni en Maan dag 16 Juni a-s. telkens des avonds van half acht af. Dringend wordt verzocht, op één dier avon den de B-steunbons te komen afrekenen. „VROUWEN ZIJN DE BAAS" Althans in de film, die de hoofdschotel vormt van het nieuwe programma van de bioscoop „De IPont". Van den inhoud van deze interessante film kunnen wij het volgende vertellen. De vrouwen zijn krijigslieden en werken, om in het onderhoud van hun gezin te voorzien. Zij hebben alle rechten en vrijheiden en vol gens hen is de plaats van den man thuis, waar hij voor het huishouden en de kinderen moet zorgen. Hippolyt^ (Marjorie Rambeau) regeert dit kippenhok met vaste hand en wordt daarin trouw ter zijde gestaan door haar zuster An- t-iope (Elissa Landi) die in een eerlijk gevecht haar mannetje staat- en hem eventueel onder de tafel kan drinken. Midden in de vredige kalmte van dezen, door vrouwen gereg eerden staat, komt een de putatie van de Grieken, bestaande uit The seus (David Manners) en Homerius (Lionel Belmore), Zij bieden Hippolyta een urn aan als blijk van hulde. Men gelooft echter dat ze spionnen zij en wanneer Theseus als tegenbe- leefdheid de gordel van Hippolyta verlangt (een gordel, welke haar geschonken was door een Godin en welkt de vrouwen de heerschap pij over de mannen gaf) zijn zij zeker van hun zaak en worden die Grieken gevangen ge nomen. Om de middelen te krijgen voor een oorlog tegen Griekenland, trouwt Hippolyta met het verwee kei ijkte zoontje Sapiens (Ernest Truex) van de rijke Pomposia (Helen Ware) hetgeen nog meer moeilijkheden meebrengt. Sapiens heeft n.l. het idee, dat de mannen een meer werkelijk aandeel in de staatszaken moeten hebben en beschouwt zijn huwelijk met Hip polyta als de eeirste stap naar „vrijheid" voor den man. Antiope vertrouwt de zaak niet en daagt Theseus uit tot een tweegevecht. We zien dan een duel tusschen deze twee, later zelfs een veldslag tusschen Grieken en Amazones. Ten slotte wordt Hippolyta's gordel toch gestolen en wordt de man weer de baas, zooals heffe hoort.

IJmuider Courant | 1934 | | pagina 1