Indrukken uit Montana. 1 BEVERWIJK T DE ALGEMEENE VERGADERING VAN HET ROODE KRUIS. HET OVERZICHT VAN DE GROENTENMARKT. TELEURSTELLENDE NOTEERINGEN. Mocht in het vorig overzicht nog al van eenige tevredenheid sprake zijn omtrent het verloop van den handel, het is helaas weer een kortstondige opleving geweest. De inzet van deze week bracht tenminste voor veel produc ten al weer heel wat teleurstellingen. Sla, waarvan de aanvoeren thans een hoogtepunt hebben bereikt, bracht het er weer slecht af. Een gelukkig verschijnsel mag het heeten, dat zoo nu en dan voor fabrieken partijen werden afgenomen, waardoor de markt nog weer voor een gedeelte werd ontlast. De prijzen bewogen zich van 1535 ct. per kist. De hoogste prijs gold voor de beste kwaliteit. Bloemkool was vooral de laatste dagen nog al aan schommelingen onderhevig, doch wist toch telkens voor goede kwaliteit de prijzen weer zoodanig te herstellen dat deze op be hoorlijk peil bleven. Wel kwamen in de min dere soorten sterke inzinkingen voor en naar mate grootere gebreken aanwezig waren was de kooplust minder. Voor eerste soort cirkelden de noteeringen zoo ongeveer van 1216 en van tweede kwaliteit van 810 ct. per stuk. Bospeen kon bij de aanvoeren, die deze week nog al belangrijk waren, de vorige prijzen niet meer handhaven en daalde eveneens belan; rijk. Wel kwamen zoo nu en dan nog enkele uitzonderingen voor, die het tot 12 a 13 ct. konden brengen, doch gemiddeld stonden de prijzen der laatste dagen zoo ongeveer van ,810 ct. per bos. Postelein was geregeld goed te verkoopen ofschoon ook in het midden der week de prijzen naar beneden gingen. De noteeringen, die de vorige veilingen stonden van 4060 ct., lie pen op de veiling van Woensdag 6 Juni terug van 3045 ct. per kist. Rabarber gaf deze week een verrassing te zien. Waar dit product voortdurend op zeer laag prijspeil stond, steeg het plotseling zoo danig in belangstelling dat voor eerste soort de noteeringen tot ruim 6 ct. per bos werden opgevoerd. Spinazie, die nog wordt aangeboden, maakt allerlei prijzen. Mooie kwaliteit wordt behoor lijk betaald, doch de mindere soorten hebben weinig aandacht. De prijzen wisselen dan ook soms van 1675 ct. per kist. De aanvoer van Asperges wordt al minder en het seizoen van dit artikel zal ook weer spoe dig achter den rug zijn. De prijzen geven dit jaar weinig variatie. Zij blijven geregeld op dezelfde hoogte. Voor eerste soort wordt hij na voortdurend genoteerd van 3035, voor blauw van 2228 en voor mindere soorten van 12- 20 ct. per bos. De aanvoer van Komkommers bepaalt zich nog tot kleine partijtjes met prijzen naar soort van 48 ct. per stuk. Ook waren de aanvoeren van Doppers even eens nog niet groot, terwijl de prijzen bij zoo'n geringen aanvoer al flink naar beneden liepen. Het aanbod van Peulen was de afgeloopen week belangrijk toegenomen en voor dit pro duct zijn de noteeringen ook op heel wat lager peil komen te staan. In de fruitafdeeling be ginnen thans de aardbeien een belangrijke plaats in te nemen, daar de aanvoeren zich met den dag uitbreiden. Het zal dan ook niet lang meer duren of dit product, dat thans nog tusschen de groenten door per slof of per doos je wordt verkocht, zal weer een speciale vei ling krijgen en per K.G. worden verkocht. De inzet bij het begin der week was wat de prij zen betrof een teleurstelling doch op de laat ste veiling van Woensdag herstelden de prijzen zich weer een weinig. MARKTBERICHT van 6 Juni 1934. Spinazie per kist f 0.350.78. Postelein per kist f 0.370.50. Andijvie per kist f 0.450.80. Raapstelen 100 bos f 1. Wortelen per K.G. f 0.070.12. Komkommers per 100 f 410. Asperges per bos, wit f 0.220,28. Asperges, per bos, blauw, f 0.160.22. Asperges per bos, dun, f 0.09—0.14. Aardappelen per K.G., oude f 0.050.08. Aardappelen, nieuwe per K.G. f 0.08 1/2. Peulen per K.G. f 0.14. Doppers per K.G. f 0.30. Bloemkool per 100 f 516. Uien per K.G. f 0.01 1/2. Sla per per kist f 0.140.28. Rabarber per 100 bos f 4. Pieterselie per bos f 0.04. Selderie per bos f 0.04 1/2. Aardbeien per doosje f 0.060.14. per slofje t 0.55—0.85. AANTREKKELIJK PROGRAMMA VOOR DE AFGEVAARDIGDEN. R.K. COÖP. TUINDERSVEREENIGING „KENNEMERLAND". 6 Juni 1934. Spinazie per kist 3055 ct. Sla per kist 1535 ct. Postelein per kist 3045 ct. Wortelen per bos 712 ct. Rabarber per bos 35 ct. Raapstelen per bos 2 ct. Asperge I dik wit- per bos 29—34 ct. Asperge II dun blauw per bos 2028 ct. Asperge III dun wit per bos 1216et. Radijs per bos 23 ct. Pieterselie per bos 34 ct. Selderie per bos 23 ct. Uien per kilo 11/22 ct. Bloemkool I per stuk 1216 ct. Bloemkool n per stuk 810 ct. Aardbeien per doosje 713 ct. Aardbeien per slof 6095 ct. Komkommers per stuk 48 ct. Doppers per kilo 1822 ct. Peulen per kilo 1530 ct. Tomaten per kilo 3032 ct. De Algemeene Vergadering van het Neder- landsche Roode Kruis zal op Vrijdag 29 Juni te Beverwijk worden gehouden. Het bestuur van de plaatselijke afdeeling van het Roode Kruis heeft zich beijverd dc afgevaardigden naar deze algemeene vergadering, die uit het ge- heele land naar de aardbeienstreek zullen ko men, een aantrekkelijk programma aan te bie den, waardoor zij stellig met genoegen aan het kortstondige verblijf in het centrum van midden-Kennemerland zullen terugdenken. Des morgens zal in de bovenzaal van het veilingsgebouw „Kennemerland" aan de Bree straat de algemeene vergadering worden ge houden. waarschijnlijk onder voorzitterschap van Z.K.H. Prins Hendrik, die, zooals men weet. voorzitter is van het Nederlandsche Roode Kruis. Na afhandeling der agenda zal Ir. A. H. Ingen Housz, lid van de Directie van de Kon. Ned. Hoogovens en Staalfabrieken te LJmuiden en bestuurslid van de afdeeling Beverwijk van het Roode Kruis een korte inleiding houden over het Hoogovenbedrïjf. Te 12 uur zullen de deelnemers ten stadhuize officieel door Burgemeester en Wethouders worden ontvangen. Daarna, te ongeveer 1 uur vereenigen de afgevaardigden zich aan een lunch in het Kennemer Hotel. Dan volgt een kort bezoek aan het Roode Kruis Ziekenhuis en het Zusterhuis in de Vondellaan. De Roode Kruis Transportcolonne zal bij het ziekenhuis opgesteld zijn. Na afloop van dit bezoek, dat ongeveer een half uur zal duren, vertrekken de deelnemers per autobus naar de Kon. Ned. Hoogovens en Staalfabrie ken te IJmuiden ter bezichtiging van dit be drijf. Te half vijf wordt naar het buiten „Scheij- beeck" gereden, waar Mevr. A. A. van Hattum- Dekker een thee zal aanbieden. Tenslotte brengen de afgevaardigden per autobus nog een bezoek aan de badplaats Wijk aan Zee, waar de deelnemers zich tot besluit van den dag aan een diner in de Dépendance van het badhotel zullen vereenigen. UITLOTING Ir» de vergadering van het College van B. en W. zijn onderstaande obligaties uitgeloot van de 512 pet. obligatieleening 1932: NOS. 7 11 67 80 225 267 279 320 334 347 400 404 430 432 449 479 481 504 529 en 531. Deze uitgelote obligaties zijn 1 October be taalbaar. NIEUWS VAN HET KENNEMER THEATER Het nieuwe programma van het Kennemer Theater vermeldt als hoofdnummer de speel film „De vrouw ,die zich verkocht" met Ro bert Montgomery en Tallulah Bankhead in de hoofdrollen Aan den inhoud van deze film ontleenen wij het volgende: Carol Moi'gan, een rijke wees, beschouwt het leven als een grap en denkt, dat zij met haar geld alles kan koopen en zelfs als haar bankiers haar mediedeeLen, dat zij geen cent m^er bezit, blijft zij het leven van den luchti- gen kant beschouwen. Het leven is echter hard en het noodzaakt haar tenslotte zelfs haar schoenen te verkoopen, om van de opbrengst de hospita te kunnen betalen. Haar verloof de gaat het al evenmin voor den wind, maar onder deze omstandigheden begrijpen deze vroegere weeldekinderen elkander beter en zij besluiten dan ook verder het leed maar sa men te dragen. Zij vindt bij dezen stand van zaken gelegenheid een daad van groote zelf opoffering te stellen, die tevens uitzicht geeft op een betere toekomst. ,Een meisje met temperament" is de titel van het tweede hoofdnummer, een geestige H. F. A.-film, waarvan het scenario pasklaar is gemaakt voor de bij jong en oud geliefde spring-in-'t-veld Magda Schneider, die in bruisende overmoed door stad en land zwerft en haar surplus aan levensenergie afleidt in dolle streken. Om haar heen heeft men ac teurs gegroepeerd, die voor de vereisohte con trastwerking zorg dragen, zoodat een amu sementsfilm. tot stand is gekomen, die ieder een een zeer onderhoudend anderhalf uurtje verschaffen zal. De gezellige muziek draagt daartoe niet weinig bij. Een prima zomer-programma dus, dat het Kennemer Theater in de komende week kan bieden. KLEINHANDEL ARENVEREENIGING „ST. PETRUS". De plaatselijke afdeeling van den R.K. Bond van Kleinhandelaren ,.St. Petrus" zal heden Donderdagavond in het K.SA.-gebouw een ledenvergadering houden. De agenda vermeldt o.m. het verslag van de saneeringscommissie, waarna de behandeling aan de orde komt van de aanvulling van de overeenkomst voor den kleinhandel met eenige artikelen. Tenslotte zullen mededeelingen worden ge daan over de belangrijke aangelegenheid van de erkenningskaarten voor handelaren groenten en aardappelen. WIJK AAN ZEE DE LEVERING VAN MARGARINE De levering van onvermengde margarine ten behoeve van werkloozen en armlastigen is voor de periode van 10 Juni7 Juli a.s. opge dragen aan de wed. van Hensbergen, Boeweg No. J HEEMSKERK RAADSVERGADERING. De Raad dezer gemeente komt in openbare vergadering bijeen op Vrijdag 8 Juni 1934, des namiddags te 2,30 uur. De agenda luidt: 1. Vaststelling der notulen. 2. Ingekomen stukken en mededeelingen. 3. Voorstel vaststelling kohier Hondenbe lasting 1934. 4. Voorstel verlenging rekening-courant overeenkomst met de N.V. Bank voor Neder landsche Gemeenten. 5. Voorstel wijziging gemeentebegrooting 1933 en het doen van af- en overschrijvin gen op die begrooting. 6. Voorstel wijziging beheersverordeningen. 7. Voorstel wijziging verordeningen op openbare vermakelijkheden. "I. Voorstel wijziging verordening op de heffing van besmettelijke ziekten gelden. 9. Voorstel vaststelling pensioengrondsla gen. 10. Voorstel wijziging Reglement Algemeen Armbestuur. 11. Voorstel wijziging bouwverordening. BELANGRIJKE SCHENKINGEN VAN DR. SCHRIEKE. AAN FRANSCHE MUSEA. Reuter meldt uit Marseille: Onder de passagiers van de Indrapoera welke hier uit Batavia is gearriveerd, bevond zich de directeur van het departement van Onderwijs en Eeredienst te Batavia dr. B. J. G. Schrieke, die belangrijke schenkingen heeft gedaan aan het museum te Compiegne er aan de bibliotheek van het kasteel van Vin- cennes. Aan een vertegenwoordiger van Havas ver telde de heer Schrieke, dat hij op het idee was gekomen om deze schenkingen te doen, toen hij in Januari j.l. op Java een harte lijk onderhoud had gehad met Senator André Honorat. De heer Schrieke heeft voor de bibliotheek van Vincennes 10.000 boeken, brochures, rap porten en regeeringspublicaties verzameld, welke in de laatste kwarteeuw op economisch, commercieel industrieel, cultureel en sociaal gebied verschenen zijn. De collectie, bestemd voor het museum te Compiegne bevat een be langrijke documentatie op het gebied van toe risme. modellen van allerlei voertuigen en re- liefs van monumenten op Java. Voor de Na tionale bibliotheek te Parijs heeft dr. Schrieke 150 werken verzameld, welke betrekking heb ben op het hooger onderwijs in Ned.-Indië. In Augustus begeeft dr. Schrieke zich naar Parijs. AGENDA VOOR VELSEN EN IJMUIDEN DONDERDAG 7 JUNI Thalia Bioscoop: S. O. S. IJsberg, 8.15 uur. VRIJDAG 8 JUNI Thalia Bioscoop: Gevaren der lucht en Het eerste recht van het kind. 8-15 uur. Bioscoop de Pont: Vrouwen zijn niet de baas. 8 uur. AGENDA TE HAARLEM Heden: DONDERDAG 7 JUNI Groote Kerk: Orgelbespeling 34 uur. Gem. Concertzaal: Buitengewoon concert der H. O. V. Solist Louis Zimniermann (viool) 8.15 uur. Palace: „Footlight Parade". Op het tooneel: de „Salvano's" (wielrijders). 7 en 9.15 uur. Luxor Sound Theater: „Stage Mother" en de parodie „Tarzan". 8.15 uur. Rembrandt Theater: „Miss Fane's Baby is ontvoerd." Op het tooneel Marita Farell, de Bij Vincennes in Frankrijk is dezer dagen I Tsjechische nachtegaal. 7 en 9-15 uur. door president Lebrun een schitterend dieren- 1 VRIJDAG 8 JUNI 1 park ingewijd. Dikhuiden aan het toilet. Bioscopen, nieuw programma. De hoofdstraat van Butte. Hier bevinden zich talrijke speelgelegenheden. Beneath Montana skies Rise before your eyes, Dreamsthat've come true; Beneath Montana skies Youll find paradise, Waitinfor you! (Oude kweelzang (|er goudzoekers). Montana spreekt het uit als in het Hol- landsch, want dat is officieel goed; de Ame rikanen aan dezen kant van Chicago dus van het Midden- en Verre Westen zeggen echter uitsluitend Montenne en dat zullen ze In de sprekende film ook wel doen, aangezien Hol lywood gelukkig een heel eind van '.sophisti cated East", dat zijn de politieke centra New- York, Washington. Boston, enz. afligt, waar ze, altijd volgens de menschen hier in de „West", vergeten, dat ze Amerikaan zijn en meenen Engelsch te moeten spreken, waar door geen Amerikaan ze meer verstaat. Aldus heeft u ook van film of gramofoon- plaat Montenne „gehoord", of in de romans van Jack London, Zane Grey e.a den naam Montana gezien en het schijnt bepaald wreed deze prettige herinneringen van u botweg te koppelen aan een grooten Staat, een van de 48 U.SA., van zooveel tot zooveel graden N.B en nog meer graden W.L. Ik zal dan ook trachten over dergelijke gegevens uit de aardrijkskunde de zwijgen, hoewel het nood zakelijk is, dat u weet op welk deel van de aardbol ik mijn indrukken opdeed; het con tact tusschen ons zou anders veel te los wor den, omdat we toch al kleine 10000 K.M. van elkaar zitten. Montana Spaansch woord voor Bergen- land is een passende naam voor dat mooi ste stuk Rocky Mountains, dat een groot ge deelte van den Staat Montana vormt. Het ligt tegen Canada aan, 600 K.M. van de Paci- fische kust en Is vele honderden kilometers lang (in N.-Z. richting) en breed. Het Bae- deker-menu vermeldt voor Montana verschil lende bijzondere schotels, die er ongewoon appetijtelijk uitzien. Ik wil er enkele memo- reeren: (meest vertalingen van reisgidsen) National Glacier Park; spitse, hooge berg toppen, die zich verliezen in mist en wolken; schitterende gletschers, zoo'n ijsfabriek vindt u nergens en langs de gletscherbeken wan delt u door onmetelijke ijskamers; meren met water als kristal, omringd door bergen, zwaar beboscht met woudreuzen met den stempel der eeuwen; bergen met versche sneeuw: sneeuwballen gooien midden in den zomer; interessante bergformaties, grillige kliffen waar de geologen zich al jarenlang het hoofd over breken! Twee groote hoofdwaterscheidingen naar drie afvloeibekkens: nï. de Hudson-Baal, de Pacifische en Atlantische Oceaan; trek over zoo'n waterscheiding en u komt in een nieu we wereld vol verrassingen en avonturen. Indianen-reservaties: eveneens een soort nationaal-parken met gratis toegang (behal ve voor toeristen ook nog voor Indianen)Bij duizenden trekken de Amerikanen hierheen, scheuren er jaarlijks eenige tepees (tenten) aan souvenir-flarden, welke tenten speciaal voor dat doel in „orde" worden gebracht. Verscheidene horden wilde en verwilderde paarden merkt men op van trein of auto uit: daarop wordt zoo nu en dan wel eens jacht gemaakt: een paard kost hier dan ook niets: je betaalt alleen het zadel als je een rij paard koopt, dat heet hier „horse-sense" of wel boereverstand hebben. Honderden borden bij parken, reservaties e.d. om toeristen te lokken, met opschriften als: Hier is Montana's Paradijs: hier sshr* wen de bergen van kracht; talrijke storm- trotseerende boschreuzen met aan hun v ten springende, zingende stroompjes; groot wild naast talïooze kleinere diertjes, enz. Soms schrijft een grappenmaker hierachetr: SAYS YOU!, het best te vertalen met „och kom, zeg", daarbij denkend aan muskieten, mieren en die tallooze kleinere diertjes. Er zijn nog enkele grizzlies over, ontsnapt aan de beschaving en dus zelden to zien, hoe wel deze beren absoluut niet schuw zijn voor homosapiens en deze als een goed hapje schijnen te beschouwen, afgaande op de ver halen van de goudzoekers. En tenslotte, naast Helena, het rustige ambtenarenstad je, en Bozeman het stadje, waar de boeren 's winters wonen, zijn er nog Butte en Anaconda, beide in pionierstijl ge bouwd, waar de „spirit" van de „Wild West" nog onverminderd regeert en waar ondanks auto en radio het leven nog de oude roman tiek uit de pioniersdagen kent. En Butte spant in dit opzicht verre de kroon boven al les wat er ten westen van de Mississipi ligt. De merkwaardigheden van deze stad, die op het genoemde Baedeker-menu niet voor komen, vormen een lekker hapje „oublies" voor een ieder, die goed kan slikken, niet bang is zich te verslikken en niet al te gauw onthikt" is. Met de beschaving, die haar weg ook door Montana neemt, kom ik vanzelf in Butte te recht: De beschaving kwam in Montana in 1852 tegelijk met de goudkoorts (van de blan ken). Na de Californische „gold-rush" van 1849 en de volgende jaren, een soort van volksverhuizing, „the biggest ever seen", die tienduizenden in zijn Moloch-greep had en voortjoeg en opzweepte tot bovenmensche- lijke inspanning, waarbij over een heel vaste land getrokken werd, en duizenden het leven lieten door Indianen-aanvallen, kou en ge brek, bleek al spoedig, dat er, evenals op een drukken Straperlo-avond, veel meer liefheb bers dan goudbronnen waren en nog hield de stroom van gelukzoekers steeds aan. Wie het eerst komt, wie het eerst maalt: de „forty- niners", de mannen van '49, werden rijk en hun namen bleven in de geschiedenis van het Westen hun fascineerende klank behou den. De groote golf der latere pioniers keerden zich met den moed der wanhoop naar het Noorden waar enkele geruchten van rijke goudvondsten hun den weg moesten wijzen. Men kwam met zooveel Indianen in aanra king, dat ieder verstandig mensch snel rechts omkeert had gemaakt, maar deze mannen hadden hun laatste geld al lang verspeeld bij de 3000 mijl cross-country naar Californië, die destijds toch minstens 500 dollar kostte, en zij sloegen zich door vele schermutselingen heen. Zij kwamen door het gebied van de Shoshone, Sioux (spreek uit Soe), Plathoofd en Zwartvoet Indianen, allen vreedzame stammen, als je uit hun buurt bleef. Voor al de westelijke Sioux-stammen waren fél ge beten op de bleekgezichten. Maar de goudzoekers wisten van geen wij ken: zij brachten de beschavlngs-goudkoorts en hoe de Indianen ook scalpeerden en wenschten, dat de blanken de echte koorts kregen, toch werden ze geleidelijk „weggé- schaafd", ondanks protesten in Washington en ondanks verbitterde gevechten. Bijv. nog in 1876 op de grens van Montana en Idaho werd een hevige veldslag geleverd tusschefi 250 blanken (onder Custers) en 3000 Sioux, waarbij niet één blanke het er levend afbracht: alles wat we er van weten, hebben we uit den mond der Roode broeders; het slagveld was als slagveld ingericht, waarbij vooral jongens van 5 tot 16 jaar wreedheden hebben gepleegd op de gebonden bleekgezich ten; drie dagen heeft het martelen geduurd: het was het hoogtepunt in de opvoeding der jonge Sioux geweest, maar luidde het einde van het Indianenras in. De goudzoekers vonden, wat ze zochten, en plenty: eerst langs enkele beekjes bij Deer Lodge (Z.W. Montana) en later, in 1864, bij Helena, de tegenwoordige hoofdstad. Dwars door Helena liep de oude riviergeul (Last Chance Gulch) met zijn ontzaglijk rijke goud zanden, die in totaal 40 millioen dollar op leverden. Terzelfder tijd werd ook Butte, bij een scherp uitstekende heuvel (Eng. butte) ge sticht, waar eveneens veel goud werd ge- „panned", d.i. uit de zanden gewasschen met een grooten, heel ondiepen, houten schotel. Butte werd, evenals bijna alle goud-vindplaat sen. in de Rockies, later een zilverstad, toen de dieper gelegen zilverertsen aan de beurt kwamen, die meer kapitaal aan verwerking eischten; maar. eerst omstreeks 1880, toen de nog dieper koperertsen, die hier overal met zilver en goud samen voorkomen, aangepakt werden, begon de intensieve mijnbouw en ontstond een der grootste kopermaatschap pijen ter wereld: de Anaconda Copper Com pany. TJ. DE VRIES SCHEEPVAARTBERICHTEN HOLLAND—AMERIKA LIJN. Boschdijk, N.-Orleans naar Rotterdam via Londen 5 van Havana. Lochkatrine, Rotterdam naar Vancouver 6 te Londen. Lochgoil, Vancouver naar Rotterdam 4 te San Francisco. Dinteldijk, Rotterdam naar Vancouver 3 v. Pta. Arenas C.A. HALCYON LIJN. Vredenburg 5 van Vlaardingen te Lulea. Stad Vlaardingen 5 van Vlaardingen te Kirkenes. Stad Haarlem. 5 van Rotterdam te Porto Eerrajo, voor Mleilla. Flensburg 5 van Emden naar Narvik. HOLLAND—AFRIKA LIJN. Heemskerk (uitreis) 6 te Antwerpen. Klipfontein (thuisreis) 5 yan Port Said. Meliskerk (uitr.) 5 van Lor Marques. HOLLAND—WEST-AFRIKA LIJN. Maaskerk (thuisreis) 4 van Port Bouet. HOLLAND—AUSTRALIë LIJN. Almkerk (uitr.) 2 te Bunbury. HOLLAND—OOST-AZIë LIJN. Serooskerk (thuisreis) 4 van Yokohama. JAVA-CHINA-JAPAN LIJN. Tjibadak, Shanghai naar Soerabaja 5 van Macassar. Tjikembang 3 van Shanghai te Hongkong. KON. NED. STOOMBOOT MIJ. Achilles, Beyreuth naar Rotterdam pass. 5 (7.30 n.m.) Ouessant. Amazone 5 van Cadix naar Huelva. Berenice 5 van Musel te Oporto. Flora 5 van West-Indië te New-York. Orestes 5 (7.15 n.m.) van Amsterdam te Hamburg. Simon Bolivar, Barbados naar Amsterdam pass. 5 (2 v.m.) Flores. Stella, 5 van Stamboul naar Bourgas. Triton 5 van Genua naar Livorno. Ulysses, Bourgas naar Amsterdam 5 van Algiers. Bodegraven, Chili naar Amsterdam 1 van Valparaiso. Saturnus, West-Indië naar AAmsterdam 5 (2.24 v.m.) 700 mijl W. van Land's End. Perseus 6 van Amsterdam naar Kopenhagen Hercules 6 van Amsterdam naar Hamburg. Alkmaar, Chili naar Amsterdam 6 te Li verpool. Calypso, Venetië naar Amsterdam passeer de 6 Ouessant. KON. HOLLANDSCHE LLOYD. Flandria (uitreis) 5 van Santos. Amstelland (thuisreis) 3 te Santos. Zeelandia 6 van Amsterdam naar B.-Ayres. ROTTERDAMSCHE LLOYD. Kota Radja (thuisreis) 6 (1 n.m.) van Mar seille. Sibajak (thuisreis) 6 (12 midd.) van Co lombo. ROTTERDAM—ZUID-AMERIKA LIJN Alwaki (thuisr.) p. 5 Las Palmas. ALLE LIJKEN VAN DE RAMP TE BUGGINGEN GEBORGEN. BUGGINGEN, 6 Juni (V.D.) Hedenmor gen is men erin geslaagd alle nog in den mijn liggende 31 verongelukten te bergen, Alle 86 lijken zijn thans geborgen. De ter aardebestellingen vinden in de plaatsen waar de mijnwerkers vandaan komen voor het grootste gedeelte reeds hedenmiddag plaats. Fransche subsidies v. d. Scheepvaart. De Fransche Kamer heeft dezer dagen be handeld ae voorstellen over de nieuwe subsi die-regeling van de Fransche zeevaart. Deze voorstellen houden in het terugbetalen door de regeering aan de reederijen van 10 pet. van de loonen van officieren en bemanningen van Fransche schepen boven 1000 ton bruto en 20 en 30 pet. resp. van de loonen wanneer deze schepen kleiner zijn dan 1000 tot 500 ton bruto. Bovendien zal aan de reederijen een steun worden uitgekeerd, welke wordt vastge steld naar de grootte van het schip. De basis, waar men bij deze studie van uitgaat, is 19 centimes voor schepen van minder dan 3000 ton, 13 centimes voor schepen van 5000 tot 10.000 ton, 9 centimes voor grootere schepen. Deze regeling geldt voor stoom- en motor schepen, terwijl voor zeilschepen de basis der steun verleening is gesteld op 19 centimes voor zeilschepen kleiner dan 1000 ton, 10 centimes voor schepen van l'OOO tot 2000 ton en 4 centi mes voor grootere zeilschepen. Deze bijdrage zal grooter worden al naar gelang de snelheid van het schip een zekere grens overschrijdt. Deze vermeerdering van den steun zal 10 pet. bedragen wanneer het schip een snelheid heeft van meer dan 12 mijl, terwijl de ver meerdering bij een snelheid grooter dan 23 mijl 120 pet. bedraagt. Wanneer een reeder schepen in de vaart brengt, welke sedert 1 October van het vorig jaar hebben stil gelegen, dan zal het steunbe drag van de regeering voor dit schip geduren de minstens een jaar met 50 pet. worden ver hoogd, mits echter in de plaats van het in de vaart gebrachte schip geen schip van ongeveer gelijke grootte of grooter wordt opgelegd. Ver der zal bij de subsidie-verleening rekening worden gehouden met de route waarin de schepen varen en zal de steun voor bepaalde routes hooger zijn. De subsidie-regeling geldt niet voor de vier reederijen, die reeds steun van de regeering ontvangen en voor reeder,s, die met buitenlandsche tonnage varen. Ook Visschersvaartuigen vallen buiten de rege ling, evenals schepen kleiner dan 25 ton, ter wijl ook schepen, welke uitsluitend dienst doen in havens en op reeden, niet van den steun zullen profiteeren. Schepen, welke na 1 Octo ber 1933 in het buitenland zijn aangekocht en schepen met een buitenlandsche bemanning vallen ten slotte ook buiten de bepalingen. Een reederij kan voor steun in aanmerking komen, wanneer volgens de Fransche wet de reederij geheel voldoet aan de eischen en dus als een geheel Fransche maatschappij valt te beschouwen. Readers, die per jaar een bedrag ontvangen aan steun, dat boven één millioen francs uit gaat zullen verplicht zijn om binnen 5 jaar 30 pet. hiervan in eigen land te besteden aan nieuwbouw of moderniseering van oudere schepen. Wanneer de reederij zien daaraan met houdt, zal zij verplicht zijn een bedrag gelij!: aan 20 pet. van den steun aan den staat terug te betalen. Een reederij mag een op dracht slechts dan in het buitenland plaatsen, wanneer de prijzen met de opgave van de Fransche werven zooveel verschillen, dat dit te erg wordt. Bovendien moet men daarvoor de toestemming hebben van een speciaal daar voor aangestelde commissie. De geldigheid van de nieuwe wet is voorloo- pig vastgesteld op 2 jaar. Wanneer de toe standen zich in dien tijd niet mochten wijzi gen, kan de regeling voor 2 jaar worden ver lengd. De subsidie, waarvan de kosten jaar lijks worden geraamd op 130 tot 150 millioen francs, zullen worden bestreden uit een alge meene verhooging met 3 pet. der invoerrech ten en van het statistiekrecht. voor zoover de handelsovereenkomsten met de verschillende landen een dergelijke verhooging toelaten. (Dagblad Scheepvaart.!'

IJmuider Courant | 1934 | | pagina 6