HET NIEUWE AVONDBLAD h de keukeu üv/d êkas °t Bëiqbt eu het kmdtyst „fas"! Gemeentelijke Luchtbeschermingsdienst. Afscheid van den heer G. ten Napel. Visscherij-Snufjes 19e JAARGANG No. 183 ZATERDAG 9 JUNI 1934 IJMUIDER COURANT ABONNEMENTEN: per week 10 ets., per maand 40 cents plus 2y2 cents incasso, per kwartaal 1.20 plus 5 cents incasso, lossenummers3 cents. Kantoor: Kennemerlaan 42 - IJmuiden - Telef. 521 Verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen. Uitgave Lourens Coster, Maatschappjj voor Courantuitgaven en Algemeene Drukkerij N.V. Directie: P. W. PEEREBOOM en ROBERT PEEREBOOM ADVERTENT1EN: 1—5 regels f 0.75. Elke regel meer 15 ct. Bij abonnement belangrijke korting. Adverten ties van Vraag en Aanbod 1-3 regels 25 ct., elke regel meer 10 ct. Ingezonden mededeelingen dubbele prijs. ALLE ADVERTENTIëN, OPGEGEVEN VOOR DIT BLAD WORDEN KOSTELOOS OPGENOMEN IN DE NEVEN-EDITIE HET NIEUWE AVONDBLAD DE KENNEMER COURANT. Alle abonnés van dit blad zijn, zoodra zij 14 dagen als zoodanig in de registers zijn ingeschreven en verder op voorwaarden, die van tijd tot tijd gepubliceerd en ten kantore van dit blad gratis verkrijgbaar zijn. kosteloos verzekerd tegen de gevolgen van ongevallen voor de navolgende bedragen: 2000bij algeheele invaliditeit; 600.— bij overlijden; 400.— bij verlies van een hand, voet of oog; 250.bij verlies van een duim; 150.— bij verlies van een wijsvinger; 100.— bij breuk van boven- en/of onderarm; 100.— bij breuk van boven- en/of onderbeen; 50.bij verlies van een anderen vinger. Tenge volge van spoor-, tram- of autobusongeval; 5000.— bij overlijden van man en vrouw beiden; 3000.bij overlijden van den man alleen; 2000.bij over lijden van de vrouw alleen. Opvarenden van visschers-, marine-vaartuigen enz. 400.bij verdrinkingsdood door ongeval tijdens de vaart, tot een maximum van 2000indien hetzelfde ongeval den dood van vijf of meer abonnés mocht tengevolge hebben. Alleen de abonné(e) zelf is verzekerd, behoudens het vermelde omtrent spoor-, tram- of autobusongevallen. Polis is niet noodig. Uitkeeringen krachtens deze verzekering worden gewaarborgd door de Nieuwe H-A.V.-Bank te Schiedam. IJMUIDEN. Middelen tegen scherfwerking van projectielen. De Gemeentelijke Luchtbeschermings dienst verzoekt ons plaatsing van het vol gende In de artikelen 4 en 5 besprak ik al een aantal huismiddeltjes om iedereen in de ge legenheid te stellen in zijn of haar woning eene ruimte te kunnen maken, geschikt voor scherf vrije schuilplaats, zoo mogelijk tevens gas vrij. Ik wil ook nog even wijzen op de groote mogelijkheden die liggen in de toepassing van grintblindeeringen voor kelderraampjes en andere openingen, bestaande uit twee lui ken, ongeveer 10 a 15 c.M. van elkaar ge plaatst, waartusschen grint gestort wordt. In vele gevallen is dit middel nog gemak kelijker toe te passen dan zandzakken- muurtjes en het geeft een grooten waarborg tegen scherven van projectielen. Intusschen doe ik nogmaals een beroep op de Dames om toch te willen inzien, dat het maken en in voorraad hebben van zand zakken urgent is, want die zakken zijn bij oorlogsgevaar dl reet noodig, doch men kan ze zeker niet meer koopen of krijgen als er oorlogsgevaar dreigt, omdat Defensie dan beslag zal leggen op de voorraden jutte de reeds vervaardigde zakken, in gebruik bij particuliere firma's. Waar moeten de duizenden zandzakken ten behoeve van de Gemeentediensten dan van daan komen, als de ingezetenen deze niet in voorraad hebben? Ik vermoed, dat er toch wel een aantal in gezetenen hier wonen, die zich desnoods voor dit doel - willen combineeren en de Ge meente willen verrassen met het aanbod om binnen afzienba-ren tijd een flink aantal zandzakken af te leveren. Laten wij hoopen dat ze nooit zullen worden gebruikt en dat internationale verdragen zullen ontstaan met zóóveel bindende kracht, dat geen land meer oorlog zal durven voeren! Dan zou de stof wellicht weer voor andere doeleinden kunnen-worden gebezigd en is nog niets ver loren gegaan als wat vrije tijd. Nogmaals Dames, verschaf der Gemeente een „zandzakken-depot" en u zult er geen spijt van hebben! Voor het overige wil ik dit artikel dan nog bestemmen voor een ander „huismiddel" om de scherfwerking van projectielen te ont gaan. Men kan in deze gemeente gelukkig nogal diep graven zonder bezwaren met grond water. Welnu, iedereen kan in zijn tuin een gat spitten, liefst met zoo klein mogelijke opening en een 1 1/2 a 2 M. diep, waarin men kan gaan staan of zitten en dan veilig is voor scherven. De zandgrond is eenter tame lijk los en bij droogte zullen de wanden gaan instorten. Men zal dan ook de wanden moe ten békleeden, met matten, planken, gevloch ten rijshout, asphaltpapier, een of ander oud zeil en dergelijke middelen, zoodanig dat de zandwand niet kan instorten. De kuil biedt natuurlijk geen bescherming tegen gas! Strijdgas is zwaarder dan de lucht en gas zal dus juist in kuilen blijven hangen. Men zou daartegen dus moeten overwegen om een soort deksel te vervaardigen over den „familiekuil", zoodat er ook geen gassen kunnen binnenkomen, b.v. een luik van plan ken, dat goed aan de randen van den kuil aansluit en nergens naden heeft.. De beperkte ruimte maakt dan echter het vraagstuk van de luchtverversehing noodig. U weet immers: een mensch verbruikt zoowat 1 M3 lucht per uur en zou men dus met meer dere menschen langeren tijd gasvrij in een kuil willen verblijven, dan dient men versche lucht te kunnen aanvoeren. Dit kan ge schieden door luchtflesschen. óf door aa-n- aanzuigen van lucht door een koolfilter heen óf door versche lucht van groote hoogte aan te zuigen. Gas is immers zwaarder dan lucht en komt niet hoog boven den grond, maar. dergelijke voorzieningen zouden wat duur worden als alle particulieren zoo iets zouden willen maken. U zoudt kunnen combinee- ren met wat gezellige buren en wie weet tot welke romans dat nog kan voeren. Zooiets als kampeeren bij maneschijn! Men komt dan tot het graven van een stuk „loopgraaf" diepe smalle sleuven in den grond waarvan de opstaande wanden bekleed moeten worden en welke loopgraaf een z.g. gebroken lijn moet zijn, b.v. door hem telkens om de 4 a 6 M, rechthoekig om te buigen, als de tanden van een zaag of als een gekartelden rand. Dat doen wij daarom, omdat de mogelijk heid bestaat dat een projectiel in de loop graaf kan vallen en als deze over een groo ten afstand lechtlijnig was, de scherven over dienzelfden afstand gevaarlijk voor de bewo ners zouden zijn. In een „gebroken" loopgraaf kunnen slechts enkele personen rechtstreeks worden getroffen. Een deel van zoo'n loopgraaf kan dan voor collectieve gasbescherming worden ingericht met een goed sluitend dak en gassluis van een dubbel gordijn of met 2 stel deuren. Voor luchtverversehing zal een loopgraaf- filter moeten worden aangebracht, waarbij met een ventilator of een blaasbalg de bui tenlucht kan worden aangezogen, doch ge leid wordt door een kleine ruimte waarin kool is aangebracht, waar de lucht dan gezui verd wordt van strijdgas. Ook kan men zelfs „overdruk" verkrijgen. De technische uitvoering hiervan is natuur lijk op velerlei wijzen te verkrijgen en is b.v. aan te bevelen bij fabrieken en scholen, in dien geen behoorlijke lokaliteiten te vinden zouden zijn, die met voldoende zekerheid gasdicht zijn te maken. Voor de meeste ingezetenen zal het inrich ten van een scherf vrije en gasvrij e ruimte in hun woning toch het eenvoudigste en minst kostbare blijken, en bovendien heeft men dan het voordeel van beschermd te zijn tegen weersinvloeden. Het volgende artikel zal handelen over brandbommen en brandgevaar, doch ik zou gaarne van deze gelegenheid willen gebruik maken om te antwoorden op een vraag, die mij werd gedaan, nl. of er geen gassen be staan, nog geheim, waartegen toch niets meer te doen zou zijn. Het is mijn vaste overtuiging, dat zulks niet het geval is. Strijdgassen zijn stoffen in de industrie in vredestijd in gebruik. Wil men strijdgas toepassen, dan is er zóó veel voor noodig om een eenigszins uitge breid doel daarmede wiskundig juist te ver gassen dat men aan den kant van den aan valler wel degelijk rekening moet houden of de onderneming werkelijk „de moeite loont" (eri de risico van verliezen rechtvaardigt!) Een en ander is met cijfers aan te toonen, als men zich maar de moeite wil getroosten om niet alleen de brochures van défaitisten te lezen, maar ook der andersdenkenden! En al zou er een heftiger gas bestaan, dan waar men tot nu toe op rekent: als u een gas vrij e ruimte hebt kan er geen gas binnen ko men, anders is het geen gasvrije ruimte! En zoo'n ruimte is met eenvoudige midde len (als aangegeven) te maken! En: al z-ouden alle maatregelen van den lbd tezamen ook maar enkele menschenle- vëns kunnen redden wat u toch zeker wel' wilt gelooven dan nóg zou het de moeite waard zijn om ze toe te passen. Denkt aan uw vrouwen en kinderen! Een indrukwekkende plechtigheid. In de kwistig met bloemen versierde gym nastiekzaal van school H heeft de heer G. ten Napel, na meer dan 45 jaar bij het openbaar onderwijs werkzaam te zijn geweest, afscheid genomen van zijn school en van zijn levens werk. Op een geïmproviseerd podium hing midden in een versiering van bloemen het portret van den heer ten Napel, terwijl op een bord daar naast zijn levensspreuk „Werken is Leven" stond geschreven. Verder ontbraken niet eenige attributen van het onderwijs, terwijl een boek van het scheidende schoolhoofd en de bekende stofjas van den heer ten Napel de aardige expositie voltooiden. neer u. J. A. inems, opvolger van den heer Ten Napel. Spoedig was de ruime zaal geheel gevuld met belangstellenden. Het gemeentebestuur was vertegenwoordigd door den burgemeester, de wethouders Dunnebier en Bosman en den ge meente-secretaris. Verder waren o.a. aanwezig de heer Suwerink, hoofd van de afdeeling on derwijs ter gemeentesecretarie, alle hoofden van de openbare scholen in deze gemeente, de heer K. Noy, hoofd der Emmaschool, dr. L. S. Limborgh Meyer, directeur van den gem. Ge neeskundigen dienst, P. Klerk, lid van de Com missie van Toezicht op het L.O., IJ. Reitsma namens Volksonderwijs, Mr. Dr. A. v. d. Flier, lid van de Onderwijscommissie, het onderwij zend personeel van school H en vele ouders van leerlingen. Toen de heer ten Napel, vergezeld van zijn vrouw en kinderen de zaal binnenkwam, werd hij met een luid applaus begroet. De oude onderwijzer, de heer F. van Berkum, die de leiding der huldiging had, voerde het eerst het woord. De Oudercommissie en het onderwijzend personeel hebben gemeend, aldus de heer van Berkum, het afscheid van den heer ten Napel op een eenigszins bijzondere wijze te doen ge schieden. Zij hebben daarbij de volste mede werking gehad van het gemeentebestuur en van de ouders. Het is verheugend, hoewel niet te verwonderen, dat zoovelen aan de uitnoodi- ging, bij dit afscheid aanwezig te zijn, hebben gevolg gegeven. Spreker heette daarna de aan wezigen namens' de regelings-commissie wel kom en bracht in de eerste plaats hulde aan mevrouw ten Napel, „de stille werkster, die een sfeer wist te scheppen, waardoor de schei dende functionaris zijn krachten kon ont plooien". De heer ten Napel heeft ook moeilijke tijden gehad en daarom was het voor hem van belang, dat hij in die tijden in huiselijken kring de noodige rust kon vinden. Een meisje overhandigde daarna mevrouw ten Napel een ruiker, „als een eenvoudige hul de", zoo zeide de heer van Berkum. De heer van Berkum sprak daarna eenige woorden tot het scheidende hoofd. Hij her innerde aan de 18 jaren, die hij onder den heer ten Napel heeft mogen werken en in welken tijd hij den heer ten Napel als een goed organisator leerde kennen. Hoeveel honderden kinderen zijn in die jaren niet door U onderwezen; en goed! Spre ker wees naar de attributen, naar de school jas, gisteren door den heer ten Napel uitge trokken, het krijtje, den aanwijsstok, voor het laatst door hem gebruikt. Ze zullen in andere handen overgaan, maar uw werk, uw zegen rijk werk zal doorwerken nog vele jaren. Spre ker wenschte den heer ten Napel een lang durige rust en overhandigde hem namens het onderwijzend personeel een fruitschaal met inscriptie. Twee meisjes droegen daarna een fraaie bloemenmand, geschenk van het personeel binnen. Van den oud-inspecteur E. Rahder, die door examen-werkzaamheden was verhinderd per soonlijk aanwezig te zijn, was een brief ont vangen, waarin deze op treffende wijze af scheid nam. Ook de directeur der Nieuwe Schoolvereeniging te Amsterdam getuigde met een afscheidsbrief van zijn belangstelling; in het bijzonder bevatte deze brief een woord van dank voor het schrijven van een aantal goede boeken voor de Hollandsche jeugd. Burgemeester Rambonnet sprak daarna eenige woorden als voorzitter van B. en W. en als lid van het college, aan wien de leiding van de onderwijszaken is opgedragen. Spreker be dankte den heer ten Napel voor hetgeen hij in het belang van het onderwijs en in dat van tal van kinderen heeft gedaan. „Partir c'est mourir un peu" zegt het Fransche spreek woord. maar wanneer we U zoo in blakenden welstand voor ons zien, kunnen wij zeggen dat gij vertrekt, maar heelemaal van ons weggaan doet u nog niet. Het moet een vreemd idee voor U zijn, dat U in het verdere deel van Uw leven niet zult stil zitten. Er is al over gespro ken, dat U zulke goede kinderboeken hebt ge schreven m'n eigen jongens hebben het ge zegd en betere deskundigen bestaan er niet aldus spreker. De burgemeester sprak den wensch uit, dat nog tal van pennevruchten van de hand van den heer ten Napel mogen verschijnen. Ook nog ander werk zal U bezighouden, Uw teeken- werk, Uw liefde voor de natuur. Het gemeente bestuur heeft gemeend, hier zoo talrijk moge lijk aanwezig te zijn om van zijn groote be langstelling te doen getuigen. Helaas laten de financiën het niet toe, dat namens de gemeen te een stoffelijk blijk van belangstelling kon worden aangeboden. Spreker wees voorts op de moeilijke taak voor den opvolger van den heer ten Napel, waar deze zooveel heeft gegeven. Er is t-usschen den heer ten Napel en het ge meentebestuur een band van vriendschap ont staan. Spreker hoopte, dat deze band van vriendschap, dan niet officieel, mag blijven be staan. De burgemeester wenschte den heer ten Napel en zijn vrouw en familie nog menig gelukkig jaar toe en hoopte dat het hem in zijn otium cum dignitate nog langen tijd goed mag gaan. Namens de Oudercommissie wenschte de heer de Wit den lieer ten Napel in de eerste plaats geluk met zijn geboortedag (wat te voren ook de burgemeester had gedaan) en wenschte hem een rustig leven toe. Namens de kinderen werd het scheidende hoofd een fraaie fauteuil aangeboden. Verder dankte de heer de Wit mevrouw ten Napel voor haar hulp. De heer ten Napel was zeer verrast met dit geschenk„maar" zeide hij, „ik hoop er niet te veel gebruik van te maken." (Gelach). Verder werd de heer ten Napel een foto van de onderwijzers waarmede hij den laatsten tijd heeft samengewerkt, overhandigd. Namens de hoofden van de openbare scholen in Velsen sprak de heer P. v. d. Werf eenige woorden. Deze dag 8 Juni, uw geboortedag, is het juist 25 jaar geleden, zeide spreker, dat ik U mocht feliciteeren met Uw geboortedag. Spreker herinnerde er aan. dat het de heer ten Napel is geweest, die hem als onderwijzer naar Velsen heeft gehaald. Dat was voor het eerst in de oude school B aan het Willems- plein, waar dank zij de leiding van den heer ten Napel hard gewerkt werd. Geen enkel vak werd door U verwaarloosd, maar de flora en de teekenstift hadden Uw bijzondere liefde. Omdat we weten dat gij niet gaat rusten heb ben de collega's gemeend u enkele boekwerken te moeten aanbieden. Met zichtbaar welbehagen nam de heer ten Napel de fraaie boekwerken ter hand. De heer K. Noy, hoofd der Emmaschool sprak daarna mede namens den heer Kool, hoofd der Julianaschool, eenige persoonlijke woorden van afscheid. Namens de Commissie van Toezicht op het L.O. voerde de heer P. Klerk het woord. Ook deze spreker "dankte den heer ten Napel voor hetgeen deze voor het onderwijs heeft gedaan. De heer Klerk twijfelde er niet aan of de heer ten Napel zou zich nog op velerlei gebied ten nutte maken. Ten slotte sprak de heer Klerk den wensch uit, dat het pensioenfonds een dure aan den heer ten Napel mag hebben. Ten slotte spraken nog de heer B. G. Schuitenmaker en namens Volksonderwijs de heer IJ. Reitsma. De heer Reitsma vergeleek het leven van den 65-jarigen heer ten Napel met het 68-jarige „Volksonderwijs", waarin spreker eenige punten van overeenkomst aan trof. De heer ten Napel en „Volksonderwijs' hebben het openbaar onderwijs met hun beste krachten gediend. Ook de opvolger van den heer ten Napel de heer G. J. A. Heino sprak nog eenige woor den. De heer Heino dankte het college van B. en W. voor het hem geschonken vertrouwen, door hem als opvolger van den heer ten Napel te benoemen. Spreker zeide, dat hij er van overtuigd is, dat het hem buitengewoon moei lijk zal zijn, den heer ten Napel te vervangen. De toekomst zal moeten leeren of hij daarin zal slagen. In elk geval zal hij er ernstig naar streven, het levenswerk van den heer ten Napel voort te zetten. Moge de heer ten Napel er nog lang getuige van zijn dat de bloei van school H wordt voortgezet. De heer P. Rijpma, oud-onderwijzer van school H bracht een woord van dank voor de medewerking die hij in de tien jaren welke hij op school H heeft gewerkt, van den heer ten Napel heeft mogen ontvangen. De heer ten Napel dankte diep getroffen voor de hem gebrachte hulde. Ik kom woorden te kort om te zéggen,' wat mij op het hart ligt, aldus de heer ten Napel. Met een herinnering aan de woorden van den dominé op een cate chisatie: „Richt uw leven zoodanig in, dat men nog jaren lang na uw dood van uw werk profiteert" sprak de heer ten Napel eenige gevoelvolle woorden; waarin hij allen, ge meentebestuur, Rijksschooltoezicht, onderwij zers dankte voor de hem verleende medewer king. Met een wensch tot den heer ten Napel, dat hij nog vele jaren mag genieten van zijn pensioen en met een felicitatie met zijn ge boortedag sloot de heer van Berkum de bijeen komst. Na afloop der plechtigheid poseerde de heer ten Napel en zijn gezin, omringd door het schoolpersoneel en de Oudercommissie voor onzen fotograaf. VOORKEURING VAN POLITIEHONDEN. A.s. Zondag zal in de Breesaap nabij het café van den heer Lubbers een voorkeuring van politiehonden worden gehouden, uitge schreven door de Afdeeling Noord-Holland dei- Kon. Nederlandsche Politiehond Vereeniging. Voor de hondenliefhebbers valt er ongetwijfeld weer veel te genieten. OPDRACHT. De levering van de foenoodigde brandstoffen voor de rijksgebouwen alhier voor het stooik- seizoen 19341935 is opgedragen aan Bramd- stoffenhandel W. A. Verwoerd en Zonen, Bloernstraat alhier. (Adv. Ingez. Med.) CLXXVI. Een zuinige week ligt er achter ons. Slechts 22 trawlers kwamen er aan den kant en we telden zelfs twee trawlerlooze dagen; zooiets kwam vroeger nooit voor, maar tegenwoor dig maken we het nog al eens mee, dat er geen enkele trawler aan de markt is. En dat zal nog wel eens meer voorkomen. Er zijn op het oogenblik nog maar 42 booten in de vaart en bij zulk een gering aantal kunnen trawlerlooze dagen niet uitblijven. Voor den handel is dat lang niet prettig en wanneer er, zooals gisteren ook geen loggers binnen zijn en men alleen is aangewezen op een paar schuitjes dan is het des te onaangenamer. Het komt niet vaak voor, dat Hollandsche visschersvaartuigen in conflict komen met andere naties door overschrijding van de 3- mijls limiet; vooral sedert door IJmuider trawlers zoo weinig aan de IJsland-visscherij wordt gedaan, waar steeds de meeste over tredingen gepleegd werden, komen dergelij ke conflicten niet meer voor. Het bericht dat twee loggers naar Esbjerg werden opgebracht wegens het visschèn in Deensehe territoriale wateren was dan ook een groote verrassing. Dit zijn altijd leelijke dingen; want derge lijke overtredingen worden heel streng ge- - straft. Ook de beide loggers kregen een zware pijp te rooken. De boete was weliswaar te - dragen, maar visch en vischtuig werden in beslag genomen en vóór dat de schepen dit weer boven water hebben zullen ze heel wat reizen moeten doen, Hoe het daar bij Esbjerg precies in z'n werk is gegaan weet ik niet, want de loggers zijn van hun avontuurlijke reis nog niet te ruggekeerd. Naar mij werd verteld werden de schepen betrapt door een vliegtuig, dat de overtreding meldde en tevens peiling nam van de plaats waar de loggers visschende wa ren. Toen is er een oorlogsschip of een po- litiekruiser op afgestoomd en die heeft de schippers vriendelijk uitgenoodigd om maar even mee te gaan. Opbrengen noemen ze dat. Het schijnt geen dubieus geval te zijn geweest, maar het is altijd moeilijk om pre cies te zeggen waar de bewuste grens loopt, 't Schijnt dat de Oentoeng ook dicht aan een gedwongen bezoek aan Esbjerg toe geweest is. Op een paar honderd meter na moet deze boot hetzelfde lot als de beide loggers heb ben ondergaan. Wat hadden die schepen d-aar zoo dicht on der de Deensehe kust te maken? Zeker een goed tongvisscherijtje. Dat is natuurlijk erg verleidelijk, vooral nu het zoo slecht gaat met de visscherij. Dan kan een goede tongvangst uitkomst geven. Aan de besommingen van sommige loggers is dat heel goed te zien. PIETERMAN. (Adv. Ingez. Med.) Het scheidende schoolhoofd en familie te midden van onderwijzend personeel en Oudercommissie. AUTOTOCHT OUDEN VAN DAGEN. Ook dit jaar zal er weer een autotocht voor Ouden van Dagen uit Velsen, Santpoort en IJmuiden-Oost worden gehouden onder lei ding van het Comité, waarvan de heer Dr, P. C. de Weerd voorzitter, de heer H. Oudshoorn secretaris en de heer Jac, Boon penningmees ter zijn. Zooals men elders in dit blad kan zien worden voor dit sympathieke doel auto's en giften in natura gevraagd en wij vertrou wen, dat de organisatoren zich weder in een volkomen welslagen zullen mogen verheugen. De tocht zal dit jaar plaats vinden op 28 Juni en bezocht zal worden het vliegveld „Schiphol". PROF. SCHELTEMA TREEDT AF. Prof. G. Scheltema. directeur van het kin derziekenhuis te Groningen en hoogleeraar aan de Universiteit aldaar, is in verband met zijn zilveren hoogleeraarschap en in verband met zijn aftreden wegens het bereiken van den pensioengerechtigden leeftijd- gehuldigd.

IJmuider Courant | 1934 | | pagina 1