MUZIKANTENLEVEN. VIJFTIG JAAR A. N. W. B.- VOORZITTER. Een speelvergunning met beperkende bepalingén Fortuna schenkt ons een impresario. Benau wende toestanden in CadizPa exit. In Jerez de la Frontera deden wij een im- stijgend succes voortzettend, nog geen uur ge- presario op. 's Morgens waren wij aangekomen In het stille, zongeblakerde stadje onder welks bodem zich een tweede stad bevindt: de be roemde, uitgestrekte wijnkelder gevuld met Sherry en Oranzanilia. 's Middags hadden wij heerlijk zitten slapen in het stadhuis, wachtende op onze speelver gunning die door den burgemeester eigen handig moest worden opgesteld 'en ondertee kend, maar de burgemeester was er niet. Wij sliepen rustig door tot hij tegen den avond kwam opdagen en ons gratis een vergunning uitreikte waarin o.a. stond dat wij overal mochten spelen mits wij daardoor geen ver keersopstopping veroorzaakten. Een wijze en onontbeerlijke clausule voorwaar; in Jerez is het verkeer minstens zoo intens en gecompli ceerd als 's nachts om 2 uur in Haarlemmer- liede en bovendien was het zo warm dat ik er behalve Jeno en mezelf nooit iemand op straat gezien heb. Ja toch, Pa. Pa was een speling van het noodlot en heeft ons vele diensten bewezen van welke ik nog steeds als de belangrijkste beschouw dat hij tenslotte mijn portefeuille bevrijd heeft van een lastig pakje waardelooze Escudo's,*) die ik curiositeits halve uit Portugal had meegesleept. Doch daar over later. •Hoort hoe hij in ons leven kwam, en ei Weer uit verdween. Het was 's avonds iets frisscher geworden, de ondergaande zon vierde koele schaduwen op het plein naast de kerk. Wij waren juist bezig een en ander stilzwijgend te bewonderen toen er plotseling een man naast ons stond, mager en haveloos als een uitgehongerde rat. Goeden avond heeren. U bent musici zie ik. Behoort u tot het kwartet dat hier vanavond speelt? Integendeel. Waar treedt u dan op? Dat weten wij nog niet. Misschien in een café als'het lukt. Wat speelt u? Viool, trompet, piano en saxophoon. Wat is dat? De "vreugde van Andalucia op het oogen blik Kent u de cafés hier? Neen. Ik wel, in de heele streek tot Cadiz toe. Ik ben n.l. ook musicus, ziet u, ik speel piano. Aangenaam. Ja en ik kan u veel geld laten verdienen fels Als? Als u bereid bent mij daarvan ook iets te geven, het hoeft niet zoo veel te zijn, ik heb honger, en kan zelf geen werk vinden. Is 2-0 pet. voldoende? Meer dan dat. Hij vergezelde ons naar de fonda waar wij onze instrumenten gingen halen en viel daar direct op een onhebbelijke manier een oude piano aan om te bewijzen dat hij ook musicus was. Het wettig en overtuigend bewijs werd niet geleverd. Jeno merkte op: Paderewski speelt mooier en verzocht hem toen liever op te houden. Ter stond voldeed hij aan dat verzoek en herhaal de dat hij honger had. Wij lieten hem eten, Jeno keek er naar en zei: Paderewski speelt niet alleen mboier, hij eet ook beschaafder dan deze man. Wij doopten hem Paderewski, bij afkorting Pa. Nadat dan Pa zich eindelijk verzadigd ver klaard had, lieten wij hem eerst plechtig be loven, dat hij gedurende het tijdsverloop onzer geïmproviseerde samenwerking onder geen enkele voorwaarde ooit ergens zelf zou optre den en togen toen op weg. Onder auspiciën van hét concertbureau Pa speelden wij dien avond in 4 cafés en vertrokken den volgen den morgen hoop vol naar San Fernado. Pa bleek een uitkomst te zijn, wij hoefden geen vinger meer uit te steken en schreden trotsch als pacha's achter hem aan, toeziend hoe hij als een koelie met onze bagage naar het station sjouwde en verder alles deed wat er' maar te doen viel. San Fernando, een klein Cubaansch-aan- Üoend plaatsje, ligt aan de uitloopers van het Andalusische gebergt- en biedt een heerlijk uitzicht over de wijde laagvlakte van Cadiz waarin hooge witte zoutbergen als pyramiden van kristal in de zon schitteren. Pa's bemoeiingen in San Fernando leidden tot niets hetgeen ons mishaagde. Ergens niet slagen konden wij alleen ook nog wel en reeds mompelde Jeno boosaardiglijk iets van ontslag. Wij hadden echter medelijden met hem en waren bovendien toch te nieuwsgierig naar de verdere ontwikkeling van het zonderlinge avontuur, zoodat hij voorloopig in zijn functie gehandhaafd bleef. Denzelfden middag reisden wij per tram door de merkwaardige vlakte vol glinsterende zoutbekkens verder naar Cadiz. Daar aangekomen sleurde Pa ons linea recta naar het huis van een „amigo" (vriend), bij wien wij volgens hem goed en billijk konden wonen. De amingo echter was blijkbaar op het heele geval niet zoo bijster gebrand, hij liet ons althans pas na langdurige en vinnige onderhandelingen met Pa in zijn onaanlokke lijke woning toe en stopte ons daar, met on verholen misnoegen, in een twijfelachtig slaap kamertje. Pa kwam even kijken, vond dat het ■allemaal prachtig ging en rende toen weer weg, na ons uitdrukkelijk verzocht te hebben vooral niet weg te loopen omdat hij ons elk oogenblik noodig kon hebben. Desondanks ging ik even uit om eten en tabak te koopen en bij mijn terugkomst trok ik Jeno half uitgekleed in zittende houding op zijn bed aan, met een groote kom water naast zich, waarin hij, op gewekt neuriënd, rustig en methodisch, versch gevangen punaises verdronk. Ik begon op staande voet mijn boeltje weer bij elkaar te pakken en wilde juist de vlucht nemen toen Pa opgewonden binnen kwam stormen. Kom gauw mee allebei, ik heb wat. Wij snelden achter hem aan door een wir war van straatjes naar een soort garage, be klommen daar binnen met levensgevaar een houten trapje, struikelden een donkere vliering over en voelden eensklaps hoe iemand ons de instrumenten ontrukte. Juist toen wij moord! wilden roepen en terug begonnen te slaan, ging er een deur open waardoor we in een spaarzaam verlicht, met tapijten en gordijnen behangen vertrek geduwd werden. Een keurige meneer trad ons buigend tegemoet en zei: U bent nog maar net op tijd heeren, de pauze is bijna om. Wilt u maar uitpakken? Maar. Haast u, wat ik u bidden mag. Daarop wendde hij zich tot een metalen doosje en sprak langzaam en duidelijk: Hier Radio Cadiz. Wij zijn er zoo juist met groote moeite in geslaagd nog voor dezen avond de medewerking te verkrijgen van de beroemde Nederlandsche virtuozen Jeno eden in onze stad zijn aangekomen. Wij gaan nu over tot de beursberichten en ver volgen daarna onze uitzending met het op treden der beide Nederlandsche virtuozen die wij hierbij hartelijk welkom heeten in onze studio. Je moet maar durven! En Pa had al die grandioze nonsens op. zijn geweten. Ik keek naar hem rond om hem iets te doen, afranse len of aan mijn hart drukken het kwam er niet op aan wat. Maar Pa was al weer verdwenen, op zoek naar nieuwe aardigheden zeker. Toen kwam onze beurt. Wij maakten een raar programma, eerlijk jezegd. Hoe het precies in elkaar zat weet ik niet meer; het eenige wat ik mij herinner, is dat wij na elk nummer afspraken wat het volgende zou zijn en zoo vulden wij tot ieders tevredenheid drie kwartier. Juist toen wij klaar waren kwam Pa weer binnen dwarrelen, Ga vlug mee, maak voort, over 10 mi nuten optreden in een schouwburg! Jeno kreunde als een stier die den dood steek krijgt, maar Pa pakte hem beet duwde hem het hachelijke trapje weer af. Ik viel er achteraan en 5 minuten later stonden wij hijgend achter het doek op het tooneel van een groot bioscooptheater. Een zenuw achtige manager gaf snel eenige aanwijzingen Als het doek opging allebei tegelijk opkomen, Jeno van links, ik van rechts, buigen, Jeno, de violist op het tooneel blijven en ik naar be neden de bak in, waar de piano stond. Daar ging het doek. Als slaapwandelaars kwamen wij ieder uit onzen hoek, bogen bij vergissing voor elkaar in plaats van voor het publiek en toen ging Jeno de bak in. Jeno, stommeling, ik moet beneden we zen! Maar het was al te laat. Daar stond ik in vreeselijke eenzaamheid voor een zwart gapenden afgrond en moest een trompetsolo blazen! Ik ben er doorheen gekomen, dat is al wat ik er nog van weet. Toen het uit was begon het publiek te fluiten. Ik schrok me dood en nam ijlings de wijk naar de coulissen, maar daar stond Pa te brullen: Doorgaan, doorgaan, ze vinden het mooi, hou de ander! Half bewusteloos van angst strompelde ik weer naar voren, boog en schreeuwde onder wijl naar Jeno, dat hij boven moest komen om viool te spelen en dat ik hem daarna vermoor den zou Jeno kwam en ik daalde het trapje af naar de bak. De volle zaal was weer stil geworden en wachtte gespannen op het vervolg. Hoog boven me stond Jeno afwezig aan zijn snaren te plukken. Jeno, rampzalige, wordt eens wakker! Wat ga je spelen?, schreeuwde ik, nog steeds woe dend, naar boven. Weet ik het? Ga mee naar huis, ik word gek van. Dat ben je al. Zeg op wat speel je. Geef me eerst eens een a. Tambourin chinois van Kreisler? Vooruitcdan maar. Wij speelden, het een na het ander even als in het studio, en het publiek floot als een. fabriek. Achteraf hoorden wij dat fluiten in Spanje een teeken van enthousiasme is, maar als je dat niet weet, werkt het vreeselijk op je zenu wen. Eindelijk stonden wij weer op straat en wandelden huiswaarts. Pa juichte. 70 peseta verdiend dien avond. In het huis van den amigo aangekomen tuimelde Jeno dadelijk in bed, maar ik bleef, gedachtig aan de want sen, op een stoel zitten tot alles stil gewor den was; sloop toen voorzichtig het huis uit en sliep dien nacht op een bank aan de haven Een beetje frisch, maar tenminste zonder huisdieren. Den volgenden morgen vroeg maakte ik eerst een wandeling en ontmoette Jeno in het park waar hij geslapen had. De overbe volking in het huis van den amigo was zelfs hem te machtig geworden. Wij besloten onzen intrek te nemen in een echt hotel, wel wat duur voor ons doen, maar dat hinderde niet. want met Pa aan het hoofd marcheerden wij regelrecht de fortuin tegemoet.»Ik informeerde naar dat wonderwezen. Jeno had met hem af gesproken, dat wij elkaar 's middags in een café zouden treffen. Magische Pa! Als dat met hem zoo doorging! Maar het ging zoo niet door. 's Middags kwam hij niet en 's avonds ook niet, wij hebben hem nooit meer terug gezien. Toen ik den volgenden dag mijn portefeuille toevallig nakeek was het pakje Escudo's verdwenen. Dat moest Pa op zijn geweten hebben, in het huis van den amigo had ik mijn portefeuille 's middags en 's avonds laten liggen. Aldus verdween Pa uit ons bestaan zooals hij er 3 dagen Je voren ingekomen was, gelijk een komeet. Hij wist niet dat dat papieren geld maar een paar dubbeltjes waard was en dacht zeker een flinken slag geslagen te hebben. Van die heele episode met Pa heb ik nooit veel begrepen. Arme Pa. Hij ruste in vrede. MUSICUS. Escudo: Portugeesche munteenheid. In dien tijd zeer gedeprecieerd papieren geld. VOORLOOPIG 7JAAR OPGEBORGEN. BERUCHT INBREKER UIT EINDHOVEN GEVONNIST. De Brusselsche rechtbank heeft uitspraak gedaan in de zaak tegen zekeren de K. uit Eindhoven, die met de chauffeur F. H., even eens uit Eindhoven, in den nacht van 22 op 23 December 1933 een inbraak had gepleegd in het kantoor van de N.V. De Rietvink langs den Kanaaldijk te Eindhoven en daar uit een oude brandkast f 1800 heeft weggenomen. De K. is reeds veroordeeld tot drie jaar en zes maanden gevangenisstraf wegens een in braak in een afgelegen woning te Eindhoven. Tevens loopt nog een eisch van twee jaar gevangenisstraf tegen hem wegens verschil lende inbraken en verduisteringen. Hij werd wegens inbraak tot vier jaar gevangenis straf en H. tot drie jaar met aftrek van het voorarrest, veroordeeld. NUMMER 22. Bij de familie B. te Ubachsberg (L.) is de- Michael die, hun triomftocht door Spanje met zer dagen het 22ste kind geboren. JUBILEUM VAN DEN HEER EDO BERGSMA. Naar wij vernemen zal de oud-burgemees ter van Enschedé, de heer Edo Bergsma, op 21 September a.s, niet minder dan vijftig jaren aan het hoofd staan van den A. N. W. B., Toe ristenbond voor Nederland. In de eerste bestuursvergadering van den Bond toen nog Nederlandsche Velocipedis- ten Bond geheeten gehouden op 20 Januari 1884 te Rotterdam, is het bestuur definitief samengesteld; in welk college de heer Bergsma toen zijn intrede deed als hoofdafgevaardigde voor Friesland en Groningen. In deze vergade ring werd tot president gekozen de heer C. P. Bingham; -tot vicepresident de heer D. Web ster en tot penningmeester en secretaris resp. de heeren E. Kol en E Brauer. De Bond telde op dit tijdstip 93 werkende en 103 niet-wer- kende, of tezamen 196 leden! Van 21 September 1834 af trad de heer Bergsma als eerste voorzitter op en won hij de bewondering en waardeering van velen door zijn noesten arbeid. De eerste jaren ver richtte hij vrijwel alle bestuurswerkzaamhe den tegelijk en ofschoon, naarmate de Bond groeide, velen hem terzijde stonden, bleef hij de ziel van en de stuwende kracht in deze or ganisatie. De A. N. W. B. is uitgegroeid tot een mach tig lichaam, in welks dienst velen een bestaan vinden en waarbij thans meer dan honderd duizend leden zijn aangesloten. Dit feit zal on getwijfeld den man, die 't groot maken van den Bond zijn levenswerk gevonden heeft, bij het bereiken van den verren mijlpaal op zijn levensweg tot blijdschap en dankbaarheid stemmen. LICHTE VERBETERING IN KLEINE VAART. In de vergadering van het Centraal Bureau voor de Rijn- en Binnenvaart heeft de voor zitter, de heer J. J. C. Schmetz meegedeeld, dat de verkeers- en vrachtcijfers zich in 1933 eenigszins boven het wel uiterst lage peil van 1932 wisten te verheffen. Echter was 1933 voor de Rijnvaart nog steeds een zeer zorgwekkend jaar. Het totale Rijnverkeer bedroeg in 1928 niet minder dan 71 millioen ton, daarentegen in 1933 slechts 50 millioen ton. Daarbij moet nog bedacht worden, dat de totale Rijnvloot sinds dien met 1 millioen ton nog is toege nomen. DADER VAN BANKOVERVAL VEROORDEELD. TOT TWEE JAAR. Zooals men zich zal herinneren kwam op 12 Mei jl. in het correspondentschap van de Ne derlandsche Bank te Eindhoven, toen er slechts één beambte op het kantoor was, plotseling een jongeman binnen, die later de kantoorbe diende A. H. C. uit Eindhoven bleek te zijn. Hij kwam met een stuk ijzeren buis in de handen dreigend op den beambte toegeloopen en bracht hem daarmede een slag toe, zonder hem echter bewusteloos te slaan. De beambte had nog de tegenwoordigheid van geest om alarm te maken, zoodat de jongeman de vlucht moest nemen zonder het vele geld, dat in de onmid dellijke nabijheid lag, mede te kunnen nemen. De rechtbank te 's-Hertogenbosch veroordeelde hem tot twee jaar gevangenisstraf met aftrek van het voorarrest. BURGEMEESTER BELEEDIGD. Tegen raadslid een maand geëischt. Tijdens een vergadering van den gemeente raad van Opsterland voegde het raadslid G. R. den burgemeester de woorden „lafaard" en „provocateur" toe. De burgemeester gevoelde zich beleedigd en diende een aanklacht in. Het raadslid werd door de rechtbank tot één maand gevangenisstraf veroordeeld. In hooger beroep vroeg de procureur-generaal bevesti ging van het vonnis. POLITIEKE TEGENSTANDERS SLAAGS. EEN N. S. B.-er BEWUSTELOOS GESLAGEN. lil December j.l. werden een aantal N.S.B.- ers, die te Enschede hun politiek blad verkoch ten, door O.S.P.-ers aangevallen. Een der N.S.B.'ers werd zoodanig gewond, dat hij be wusteloos op straat bleef liggen. In verband hiermede werd een slagersknecht uit Lonneker met een tweetal andere personen gearresteerd. Zij werden door de rechtbank te Almelo ver oordeeld tot drie maanden gevangenisstraf met aftrek van de preventieve hechtenis. De slagersknecht kwam van dit vonnis in hooger beroep. Vrijdag diende zijn zaak voor het Arnhemsche Hof. Gehoord werden 11 getuigen. Volgens den mishandelde was verd. niet bij degenen, die hem geslagen hadden. De procureur generaal vroeg bevestiging van het vonnis, ook met het oog op generale pre ventie. De verdediging vroeg een straf gelijk aan de preventieve hechtenis. ECHTELIJKE TWIST. Een slagersvrouw te Groningen onderhield sinds eenigen tijd liefdesbetrekkingen met een koopman. Als gevolg daarvan leefden man en vrouw eenigen tijd gescheiden. Met belofte van beterschap was de huiselijke vrede her steld, doch de vrouw hield dien niet. Toen zij Vrijdag uitging, werd zij door haar man ge volgd. Hij haalde haar in op het oogenblik, dat zij met den koopman in diens auto stapte. De bedrogen echtgenoot stak in woede met een slagersmes in het wilde om zich heen. Hij trof de vrouw in de hand en den koopman aan het hoofd. Een juist voorbijkomende groen teboer ontnam den man het mes, zoodat erger werd voorkomen. De slager is gearresteerd. LOTING LICHTING 1936. Dinsdag a.s. 12 Juni 1934 om 2 uur namid dags, zal in een den grafelijke zalen te 's Gravenhage en wel in de z.g. Rolzaal (Bin nenhof 8) de loting voor den dienstplicht plaats hebben voor de lichting 1936. Tot deze lichting komen in het algemeen te behooren zij die in 1936 20 jaar oud worden m.a.w. die in 1916 geboren zijn. Deze jongelieden moeten zich in Januari 1935 voor den dienstplicht laten inschrijven. Dat nu al geloot wordt houdt voornamelijk verband met de aanmelding voor de vooroefeningen. De aanwijzing van degenen, die gewoon lenstplichtigen moeten worden, geschiedt eerst later in alphabetische volgorde. De loting dient om te bepalen, bij welken naam in het alpha- betisch register deze aanwijzing zal beginnen. KON. HOLL'. LLOYD. T ekort bedrijf srekening 7 2.095.983. MEER VERVOER IN 1933. Het jaai*verslag van de Kon. Hollandsche Lloyd over 1933 is verschenen. Volgens dit ver slag bracht 1933 allerminst opleving en wij stonden wederom voor het vraagstuk, hoe ons lijnbedrijf met zoo weinig mogelijk verlies zijn plaats en aandeel in de Zuid-Amerika-vaart kon handhaven. De jaren 1931 en 1932 hadden ons bèwezen dat de grens, waarbinnen de beperking van het aantal afvaarten moet blijven, feitelijk was overschreden en wij waren daarom genood zaakt de frequentie der afvaarten uit te brei den, wilden wij het met zooveel moeite opge bouwde aandeel in de Zuid-Amerika-vaart niet kleiner zien worden. De allerwege verscherpte concurrentie maakte bovendien het nemen van bijzondere maatregelen tot een dwingende noodzakelijkheid. Intusschen is de handhaving van onze positie in de Zuid-Amerika-vaart niet te bereiken zonder financieelen steun van de regeering. Ons vervoer van passagiers over den Oceaan nam in alle klassen zeer belangrijk toe en was in totaal 63 pet. grooter dan in 1932. Ons ver voer van kustpassagiers werd in 1933 ten op zichte van 1932 méér dan verdubbeld. Gemid deld vervoerden onze schepen in 1933 per rond reis 647 passagiers. Wat ons uitgaand vrachtvervoer betreft, dit nam quantitatief, vergeleken met 1932, met 91 pet. toe. Thuiskomend bleef ons ver voer quantitatief vrijwel gelijk, doch de samen stelling was belangrijk beter. Het vervoer van stukgoed en koffie nam in 1933, vergeleken met 1932, met meer dan 100 pet. toe. De uitgaande La Plata-vrachten waren ge durende het verslagjaar beter ten gevolge van het herstel van de uitgaande La Plata vrach tenconference. Dit kan niet worden gezegd van de passageprijzen van onze overige dien sten. Dat de winst- en verliesrekening over 1933 een grooter verliescijfer te zien geeft dan die over het vorige jaar, is voornamelijk toe te schrijven aan het lagere niveau der vracht en passagiersprijzen als onvermijdelijk gevolg van de depreciatie van den Amerikaanschen dollar, den Argentijnschen peso enz. De alzoo ontstane ontwrichting en het samenvallen van vele ongunstige conjuctuur-verschijselen in het passagiers- en het vrachtverkeer, maak ten 1933 dan ook voor ons tot een uiter mate zorgelijk jaar. Voorts was er concurrentie tusschen de maatschappijen. Bij de beoordeeling van het verliescijfer mag bovendien niet uit het oog worden verloren, dat naast den invloed van bovenbedoelde be heersmaatregelen, ook andere factoren hun invloed hebben doen gelden. In dat verband vermelden wij: renteverplichtingen, ontvang sten of betalingen uit hoofde van pools, koers verschillen op effecten, betaalde pensioenen e.d. Laat men deze buiten beschouwing en ver gelijkt men het bedrijfsresultaat der jaren 1932 en 1933 in engeren zin, dan is het be drijfsverlies in engeren zin over 1933, in weer wil van de veel lagere tarieven en de hierboven genoemde andere omstandigheden, welke het bedrijf ongunstig beïnvloeden, een f 130.000 kleiner. Ten einde de funeste gevolgen der lagere tarieven in cijfers tot uitdrukking te brengen, zij vermeld, dat, indien deze tarieven voor 1933 gemiddeld dezelfde waren geweest als in 1932, deze vooruitgang zelfs f 810.000 zou heb ben bedragen. De winst- en verliesrekening 1933 staat: Debet voor interest rekening f 73.946 (445.923), bedrijfsrekening zonder afschrijvingen op schepen en vaste goederen f2.095.983 (1.585.138) en Credit voor vergoeding van het Amerikaan- sche gouvernement wegens oponthoud s.s. Zeelandia te New York (rente) f 37.896 (171.977), bedrijfsreserve, overboeking f 2.132.033 (905.877). DE LOONSVERLAGING IN DE MIJNEN. KATHOLIFKEN EN CHRISTELIJKEN ZULLEN HUN STANDPUNT NOG BEPALEN. Zooals wij gisteren reeds hebben meege deeld, heeft de Algemeene Nederlandsche Mijnwerkersbond zich op het standpunt ge steld, dat elke loonsverlaging moet worden afgewezen. Naar wij thans vernemen, hebben de Christelijke en de Roomsch Katholieke Mijnwerkersbond hun standpunt nog niet be paald. BELEEDIGING IN DE TRIBUNE. De Amsterdamsehe rechtbank heeft den 34- jarigen stoffeerder W. wegens het schrijven van een beleedigend artikel in „De Tribune" veroordeeld tot een gevangenisstraf van zes weken. In dit artikel schreef W. doelende op wethouder Marinus van Landsmeer: „Hij kon van de centen van arbeiders niet afblijven". Tijdens de terechtzitting heeft verdachte be kend. Het speet hem. Later is hem de onjuist heid van zijn artikel gebleken. De eisch was twee maanden gevangenisstraf. PROF. DR. C. U. ARIëNS GEHULDIGD. KAPPERS Een kwart eeuw directeur van het Centraal Instituut v Hersenonderzoek. In de collegezaal van het Ontleedkundig La boratorium aan de Mauritskade te Amsterdam is Vrijdagmiddag het feit herdacht, dat 25 jaar geleden het Centraal Instituut voor Her senonderzoek in Nederland werd geopend. Aan deze herdenking is het karakter gegeven van 'n huldiging van prof. dr. C. U. Aaïëns Kappers die in tegenwoordigheid van curatoren der gemeente- en Vrije Universiteit, van familie, vakgenooten, vrienden en bewonderaars mocht herdenken, dat hij een kwart eeuw als direc teur aan deze wetenschappelijke instelling ver bonden is. Tal van sprekers hebben het woord gevoerd. Prof. dr. K. H. Bouman bood namens de Ver- eeniging voor Psychiatrie en Neurologie den jubilaris een feestbundel met een 50-tal bij dragen uit alle werelddeelen en geschreven in verschillende talen aan .waaruit volgens spr. wel bleek hoe zeer prof. Ariëns Kappers de gan- sche wereld toebehoort. BEDELEN èF BEEDELEN oF BEDEELEN. Hoogleeraren over de e en ee in de nieuwe spelling. ADRES AAN MINISTER MARCHANT. Een comité van vooraanstaande personen uit onderwijskringen onder wie vele hoog- leeraren heeft aan minister Marchant een adres gericht in zake de spellingkwestie. Dit adres beperkt zich uitsluitend tot het gebruik van de enkele en dubbele e in het compro misvoorstel. Het is o.m. geteekend door de professoren Bezemer, Van Blom, Boeke, Burr ger, Clay, Droste. Gerretson, Gonggrijp, Hu- dig, Kernakmp, Snellen, Steinmetz, Stibbe, Thai Larsen, Varkade, Verrijn Stuart, De Vries en Te Wechel, verschillende journalis ten en letterkundigen, inspecteurs van het onderwijs, hier te lande zoowel als in Indië enz. In het adres wordt betoogd, dat het vraag stuk voor de e anders dan voor de andere 'klinkers. Het zou zoo meent men de duidelijkheid van onze spelling zeer ten goede komen, indien men, behalve in de vreemde woorden, de toonlooze en doffe e consequent door de enkele e en de lange hel- derkinkende door ee aangaf. Zoo is het wenschelijk te schrijven: kan- teelen naast kantelen, maar ook beoordee ling en niet beoordeling naast mondeling. Ongewenscht is ook b.v. verdeling naast handeling: dit moet worden verdeeling. Zoo is ook af te keuren; kastelen naast nestelen. Zoo zal in dit systeem ook geschreven moe ten worden: deegelijk en beedelen en bee- ving naast beving, het reegent naast regent Het ziet er wel vreemd uit, maar dat zou zeer spoedig wennen, zoo merken de onder teekenaars op. WIELRIJDER TEGEN AUTO GEBOTST. Zijn toestand levensgevaarlij Ir Vrijdag is een 30-jarige wielrijder uit Hoon horst, gemeente Dalfsen, op den hoek Rhynvis- Feithlaan hoek Bagijnesingel te Zwolle toen hij plotseling achter een auto vandaan kwam door een van tegenovergestelde richting komende veeauto aangereden. Met een gapende hoofd wonde en veel bloedverlies is het slachtoffer in hoogst ernstigen toestand per brancard naar het Sophia-ziekenhuis overgebracht. Men vreest voor zijn leven. EEN ONTMOETING HITLER— MUSSOLINI? ZOU TE VENETIë PLAATS VINDEN. PARIJS, 8 Juni (Reuter). De „Excelsior" verneemt uit Berlijn, dat Rijkskanselier Adolf Hitler de volgende week te Venetië een ont moeting zal hebben met Mussolini. Voor Haarlem's Politierechter. VOORZITTER VAN DE O. S. P. TOT 3 MAANDEN VEROORDEELD. Heden stond de voorzitter van de O. S. P. terecht, omdat hij zich op 16 Maart 11. in een openbare vergadering schuldig gemaakt zou hebben aan opruiing. Hij zou namelijk aan het slot van een po litieke redevoering gezegd hebben: „Het proletariaat is momenteel ongewa pend, maar als er mobilisatie komt is het niet meer ongewapend. Het staat dan niet vóór de kanonnen en de machinegeweren, maar er achter en de kapitalisten er vóór. Be grijpen jullie mij wel?" De brigadier van politie die de vergadering had bijgewoond, had deze uitdrukkingen opgevangen en na afloop der vergadering opgeschreven. Verdachte erkende de aangehaalde uit drukkingen te hebben gebezigd met uit zondering van den laatsten zin: Begrijpen jullie mij wel? Hij beweerde dat hij op die vergadering de corruptie in Frankrijk en België had bespro ken en evenzeer de toestanden in Oosten rijk. Aan dit laatste was het grootste deel zij ner rede gewijd, aangezien de gebeurtenissen in Oostenrijk voor de S. D. A. P. aanleiding waren om te zeggen, dat een gewapende op stand van het proletariaat échec moest lij den, omdat de regeering zooveel beter gewa pend was. Dit zou voor spreker aanleiding zijn geweest om te zeggen, dat het proleta riaat ook wel eens de best bewapende partij was. Als opruiïng was dit door hem niet be doeld. De officier van Justitie, mr. Paardekooper Overman wees er op dat er direct en indirect opruiïng is, en de regeering heeft bij cir culaire het O.M. opgedragen streng op te treden tegen hen, die in woord en geschrift opruiende taal gebruiken. Het O.M. achtte hier de bedoeling op te ruien aanwezig, al was dit eenigszins gecamoufleerd. Het is volgens den Officier voldoende, dat ieder hoorder het opruiende voelt en begrijpt; het is niet noodig, dat er met ronde woorden tot een strafbaar feit wordt aangezet. Verdachte is verleden jaar te Dordrecht veroordeeld voor opruiïng; hij zou toen gezegd hebben, dat de soldaten op de officieren moesten schieten; thans is hij wat voorzichtiger ge worden, maar de bedoeling is dezelfde. Spr. achtte het feit zeer ernstig en vroeg veroor deeling tot een gevangenisstraf van 4 maan den. De verdedigster mevr. Mr. De Ruyter— de Zeeuw betoogde dat verdachte niet de be doeling had gehad op de ruien; hij gesprak politieke toestanden en gebeurtenissen en hetgeen hem ten laste is gelegd sloeg op ae gebeurtenissen in Oostenrijk. Verdedigster was van oordeel, dat bij ver oordeeling van verdachte elke gedachten- uiting ten opzichte van het oorlogsvraagstuk onmogelijk zou worden, waarom zij vrij spraak vroeg. Verdachte het laatst het woord voerend, ontkende de bedoeling te hebben gehad op te ruien en begon zijn politieke denkbeelden te ontwikkelen, waarop de politierechter ver zocht bij d^zaak te blijven. De politierechter, uitspraak doende, ver klaarde, dat hij zich bij zijn uitspraak niet gebonden achtte door ministerieele circulai res, maar hij was het daarom wel eens met den inhoud der circulaires, waarvan de offi cier gewag heeft gemaakt. Hij achtte bewezen dat de hem ten laste gelegde woorden be- bezigd waren met uitzondlering van den laatsten zin en was met den officier van oor deel, dat zij een opruiend karakter droegen. In aanmerking nemende, dat verdachte kort geleden is veroordeeld en het feit ernstig is, veroordeelde hij verdachte tot 3 maanden gevangenisstraf.

IJmuider Courant | 1934 | | pagina 2