HANDEN AF VAN CHINA? OVEREENSTEMMING OVER ONTWAPENINGSRESOLUTIE. BUITENLAND. De werkzaamheden worden voortgezet. Beslissingen betreffende de veiligheid, de luchtmacht en de fabricage van en de handel in wapenen. Voorbehoud van Italië, Perzië en Polen. HET BELANGRIJKSTE NIEUWS GENèVE Op grond van hot En gelach -Fransch- Am er i- kaansche accoond nopens de door de Fransche delegatie uitgewerkte resolutie, welke Vrijdag middag bij het presidium der Ontwapenings conferentie is ingediend, heeft den volgenden tekst: De Hoofdcommissie neemt de resoluties, welke haar zijn voorgelegd door de delegaties der zes mogendheden, de delegatie van Tu" kije en de delegatie van de Sovjet Unie overweging; houdt rekening met de bemerkingen vl het Fransche memorandum van 1 Januari .1934, het Italiaansche memorandum van 4 Januari 1934, het Erfgelsehe memorandum van van 29 Januari en De Duitsehe verklaring van 16 April 1934; is overtuigd van de noodzakelijkheid, dat de conferentie haar werkzaamheden voortzet om te komen tot een algemeen© overeenkomst dn zake de vermindering en beperking der be wapeningen heeft besloten de reeds aangevangen onder zoeken onverwijld voort te zetten. De Hoofdcommissie wekt het presidium op met de door hem geschikt geachte middelen en met het doel een ontwapeningsconventie algemeen te doen goedkeuren, een oplossing te zoeken van hangend gebleven kwesties, on geacht de bijzondere besprekingen, welke de regeeringen mochten willen inleiden om het resultaat te vergemakkelijken door den terug keer van Duitschland ter conferentie. II. Het bijzondere belang, dat de bestudee ring eener oplossing van zekere sedert den aanvang der algemeene beschouwingen naar voren gekomen problemen biedt, geconstateerd hebbende, neemt de Hoofdcommissie de vol gende resolutie aan: 1. Veiligheid. a. Aangezien de resultaten van vroegere studies der conferentie sedert een jaar het sluiten van zekere regionale veiligheidsover- eênkomsten in Europa hebben vergemakke lijkt, besluit de Hoofdcimmissie een bijzondere sub-commissie te benoemen welke tot taak zal hebben die voor-studies voort te zetten, welke zij noodig oordeelt om het sluiten van nieuwe overeenkomsten van gelijken aard, welke bui ten de conferentie in behandeling zouden kun nen worden genomen te vergemakkelijken. Het zal de taak der Hoofdcommissie zijn de eventueele betrekkingen dezer overeenkom sten met de algemeene conventie te bepalen b. De Hoofdcommissie besluit een bijzondere süb-cömmissies te' benoemen met detaak de kwestie der uitvoeringsgaranties te bestu- deeren en de werkzaamheden nopens de con-' trolé te hervatten. 2. Luchtvaart. De Hoofdcommissie draagt de commissie voor lupht vakaangelegenheden„op direct de studie'aan te vangen van de in h'aab resolutie van 25 Juli 1932 onder de rubriek „I Lucht strijdkrachten" genoemde kwesties. 3. W-apenf abricage en handel in wapens. De Hoofddcommissie wekt zijn bijzondere commissie voor de wapenfabricage en den handel in wapens "op direct haar werkzaam heden te hervatten in het licht der verklaring, welke de Amerikaansche vertegenwoordiger op 30 Mei 1934 heeft afgelegd, in den kortst mo gelijken tijd rapport uit te brengen over de op lossingen, welke zij aanbeveelt. Deze commissies'zullen naast elkander wer ken. Het bureau heeft de taak der resultaten samen te vatten. III. De Hoofdcommissie laat het het pre sidium over op het geschikte oogenblik de noo- dige maatregelen te nemen, opdat de commis sie, wanneer zij door den president wordt bij eengeroepen voor zoover mogelijk een volledig ontwapenings-ontwerp aantreffe. IV. In aanmerking nemende, dat het voor stel der Russische delegatie de conferentie onder den naam „vredesconferentie" perma nent te verklaren een nauwkeurige studie ver- eischt, verzoekt de Hoofdcommissie den pre sident dit voorstel ter kennis van de regeerin gen te brengen. In de beslissende zitting der Hoofdcommis sie van de Ontwapeningsconferentie sprak eerst Barthou, die de samenwerking van En geland en Frankrijk een belangrijke basis voor den vrede noemde. Barthou wees er op, dat Duitschland vrijwillig de conferentie heeft ver laten en nu ook vrijwillig moet terugkeeren. „Wij willen geen politiek van insluiting, dat ligt niet in onze bedoelingen en daden". Frankrijk heeft slechts ter verzekering van den vrede betrekkingen aangeknoopt met eenige staten. Ten slotte wees Barthou op het belang van Frankrijk aan een vermindering der uit de lucht dreigende gevaren. Vervol gens sprak Eden. Eden juichte de opmerkingen van Barthou over de vriendschap tusschen Engeland en Frankrijk toe. Deze is een waardevol element van den vrede in Europa. Thans is een oplos sing gevonden, welke de conferentie over de naaste toekomst heenhelpt. De moeilijkheden zijn in hooge mate het gevolg van de afwezig heid van een groote mogendheid, welker mede werking essentieel is. Eden constateert dat de Bri/tsche regeering haar meening over het uittreden van Duitsch land niet heeft gewijzigd. De zaak der ontwa pening en overeenstemming heeft door dit be sluit geleden. Te hopen is, dat de wijziging van de at mosfeer ook op de houding der Duitsehe re- géering van invloed zal zijn en haar aan leiding zal geven weer aan de beraadslagingen deel te nemen. Norman Davis, de gevolmachtigde der Ver- eenigde Staten wijdde waar-deerende woorden aan de Engelsch-Fransche overeenstemming. De overeenstemming inzake een gemeenschap pelijk werkprogram is een belangrijke bijdrage •tot het resultaat der conferentie en tegelijker tijd. voor den vrede. Litwinof, de Volkscommissaris van Buiten landsche Zaken der Sovjet Unie verklaarde dat men niet kon verwachten, dat hij enthousiast zou zijn over de resolutie. Hij zal haar even wel ook niet verwerpen. Rusland is niet tegen den terugkeer van Duitschland. Zonder eenige resolutie heeft de Sovjet-regeering meer dan alle andere staten er voor geijverd Duitsch land naar deze conferentie en misschien de andere organisaties terug te brengen. Litwi nof meende, dat bij de bepalingen over de Veiligheid de kwestie der definieering van het begrip „aanvaller" niet kan worden over het hoofd gezien. De Zweedsche minister van Buitenlandsche Zaken, Sandler, sprekende namens de zes neutralen, zag de waarde der resolutie daarin, dat door een politiek compromis, dat nieuwe mogelijkheden biedt voor het tot stand bren gen van een overeenkomst, de mislukking der conferentie op dit oogenblik is verhinderd. Spr. wenscht niet te criticeeren, doch wel moet hij er op wijzen, dat de ontwapeiiïngskwestie niet voldoende op den voorgrond is geschoven De neutrale staten hadden een betere balans 'usschen de beide groepen ontwapening en 'iligheid gewen-seht en behielden zich voor an opvattingen kenbaar te maken in den ;op der beraadslagingen. Nadat nog eenige vertegenwoordigers het woord hadden gevoerd werd de resolutie met algemeene stemmen door de conferentie aan genomen evenwel met voorbehoud van Italië, Polen en Perzië. 1.5 tanen. De putschpoging mislukt. Uit Kowno: Omtrent de aanleiding en de aanstichters van de mislukte putsclh-poging in Litauen verkeert' men nog steeds in het on zekere, zoodat nog steeds tal van geruchten de ronde'do-en. Van -officieele zijde wordt medegedeeld, dat bij een verhoor Woldemaras alle schuld aan het gebeurde beeft ontkend. Hij zou tegen zijn wil naar Kowno zijn gebracht, waar men hem pas na aankomst van bet vliegveld van den -gang van zaken op de hoogte zou (hebben gebracht. Men had hem verteld, dat er wij zigingen in de regeering zouden komen en «at hij tot leider der nieuwe regeering was uitver koren. Hij heeft zich daar noch mee eens verklaard, noch zijn toestemming gegeven Toen hij echter vernam, dat de putsch ook tegen den persoon van den staatspresident was gericht, heeft hij zijn omgeving in den staf van het vliegercorps onmiddellijk deze actie afgeraden en zic-h sedert de vroege ochtenduren niet meer met de zaak bemoeid. Toen men bij hem er op aandrong, zich met de actie te bemoeien, had -hij ruwweg ver klaard; „Jullie hebt het potje te vuur gezet, nu moet je maar zien, hoe je de brei slikt". Tenslotte verklaarde Woldemaras, dat hij zich geheel als geïnterneerde had bescho-uw-d. Een onderzoek beeft uitgewezen, dat Wolde maras' houding na zijn 'landing te Kowno geenerlei activiteit had -getoond. Bij zijn ver trek uitzijn verbanningoord was zijn houding echter geheel anders geweest en had hij zich tegenover de hem bewakende beambten reeds als overwinnaar gedragen. Onder de gearresteerden bevinden zich on geveer 20 opstandige officieren. Woldemaras die eerst in de lokalen van de staatsveilig- hei'dspolitie in arrest gehoudenwerd, i-s gis teren na zijn eerjste verhooren naar de ge vangenis van Kowno -overgebracht. Staatspresident Smetaha heeft de verzeke ring gegeven, dat hun ten goede gehouden zal worden, dat bij deli Putsch ieder bloedvergie ten is vermeden. KOWNO, 8 Juni (V. D.) De re-geering van Litauen is Vrijdagavond in h.aar geheel af getreden. De President der Republiek Smetana heeft de demissionaire ministers met de af handeling d-er loopende zaken belast. Italië. Geen ontmoeting MussoliniH itler. Reuter meldt uit Rome: Men verklaart in bevoegde kringen dat ge-en Italiaansch voorstel is gedaan be treffende een ontmoeting tusschen Hitier en Mussolini en dat een dergelijk voorstel ook n-iet door Duitschland is -gedaan. In de naas te toekomst is een conferentie tusschen beide regeeringsch-efs niet waarschijnlijk. De Kleine Entente in onder handeling met Rusland. Het Tsjecho-Slowaaksche persbureau meldt uit Genève: Te Genève hebben Vrijdag be raadslagingen plaats gevonden tusschen de vertegenwoordigers der drie staten der Kleine Entente Titulescoe, Jeftitsj en dr. Be- nes' met den vertegenwoordiger van Sovjet Rusland, den Volkscommissaris van Buiten landsche Zaken, Litwinof. Het voornaamste onderwerp deze beraad slaging vormde de kwestie van het herstel van normale diplomatieke betrekkingen van de staten der Kleine Entente met Sovjet Rus land en wel met het oog op de plotselinge nieuwe politieke ontwikkeling en de gebeur tenissen in Europa, in hoofdzaak evenwel met het oog op de onderhandelingen in zake een regionaal veiligheidspact voor het Oos ten. Tot deze beraadslagingen geven ook aan leiding de onderhandelingen over een moge lijk toetreden van Sovjet-Rusland tot den Volkenbond. De resultaten dezer beraadslagingen zullen binnen eenige dagen worden gepubliceerd. Litwinof accoord met het embargo. Litwinof heeft den voorzitter der commissie van Drie v-oo-r de Graai. Chaco kwestie, den Mexicaan Napera, op d-e vraag of Rusland wil deelnemen aan het verbod van invoer van wapens en munitie, geantwoord-, dat de Sov- -jetrege«lrin|g" zic-h orwoorwaaiud-elijk aansluit bij deze voorstel-l-en en maatregelen in de ver wachting, daarmede bij te dragen tot het her stel van den vrede tusschen Bolivia en- Para guay. Barthou naar Londen. MaeDonald heeft naar Reuter verneemt, door middel van Eden aan. Barthou laten we ten dat hij het op prijs zou stellen wanneer Barthou naar Londen zou komen om daar eens niet hem te c-onfereeren. Barthou zal be gin Juli naar Londen gaan. GOED NIEUWS. OPLEVING IN CANADA MONTREAL, 8 Juni (V.D.) De voorzitter van de organisatie van fabrikanten, Anthes, verklaarde gisteren, dat Canada evenzeer als de Ver. Staten in herstel is, hetgeen hij staaf de met officieele cijfers, waaruit bleek, dat de omvang van het zakenleven in den loop van het jaar was gestegen van 68.4 tot 93.1 pCt., terwijl de indust-rieele productie was ge stegen van 62,5 tot 92 pOt. DE MOORD OP DR. ARLOSOROFF EEN DER VERDACHTEN TER DOOD VEROORDEELD. JERUZALEM, 8 Juni (Reuter) Stavski, die bescfhuldigd wordt dr. Arlosoroff te hebben vermoord, is ter dood veroordeed. Rosenblatt werd vrijgesproken. DRIE EXECUTIES IN SING-SING. NEW-YORK, 8 Juni (V. D.) Drie wegens een moord ter dood veroordeelde gevangenen zijn gisterenavond om elf uur in de Sing-Sing gevangenis op den electrischen stoel geëlec- trocuteerd. Een vierde, die eveneens ter dood veroordeeld was, kreeg op het laatste oogen blik een uitstel van executie voor den tijd van twee weken, daar men een onderzoek wenscht-e in te stellen naar zijn geestelijken toestand. LID VAN DILLÏNGER'S BENDE NEERGESCHOTEN. NA MAANDENLANGE JACHT. WATERLOO, 8 Juni (V.D.) Tommy Carroll, een „luitenant" van de bende van John Dillinger is gisteren door een detective alhier neergeschoten. De politie bracht Car roll -over naar een ziekenhuis, waar de ge wonde toegaf een gangster te zijn en een vriend van Dillinger. De federale politie had al maanden lang op den bandiet jacht ge maakt. WASHINGTON, 8 Juni (V.D.) Omtrent het neerschieten van Tommy Carroll in Wa terloo (Iowa) wordt nader gemeld, dat de man eenige uren, nadat hij in het zieken huis was gebracht, aan de bekomen wonden is overleden. Verder werd een meisje gearresteerd, dat zich de vrouw van Carrol noemde. Zij bekende op 28 April te hebben deelge nomen aan een schietpartij in den staat Wis- consein, waarbij verscheidene politieman nen werden gedood. door VISCOUNT CECIL. Wat zijn de werkelijke bedoelingen van Japan? j Wij hebben namens het ministerie van bui tenlandsche zaken te Tokio de mededeeling gehad, dat andere staten hun handen van China moeten afhouden en dat iedere vreem de of internationale hulp aan de Nanking regeering, zelfs al is zij van technischen aard, verzet va-n Japan zal ontmoeten. Er is zelfs no-g een meer beleedigende verklaring van den Japansche gezant te Washington geweest, wel-k-e hierop neerkwam, dat iedere Wester- sche mogendheid, die handelsschi-kkinge-n met China wenscht te treffen, allereerst de goed keuring van de Japansche regeering moet ver krijgen. En nu is in antwoord op de vriend schappelijke informaties van Sir John Simon de officieele ver-klaring van den Japanschen mi-nister van buitenlandsche zaken versche nen, dat deze uitlatingen niet door de regeering bekrachtigd werden: Japan heeft de bedoe ling zijn verplichtingen aan het Negen- mogendhedenverdrag betreffende de territo riale integriteit en de „open deur politiek" geheel en al na te komen, maar de „vrede" in het Verre Ooste-n behoort tot de bijzondere verantwoordelijkheid van Japan. Nu kunnen deze voor den vuist weg uitge sproken woorden voldoende zijn om diegenen te overtuigen, die zich zelf bedriegen met het voeren van een struisvogelpolitiek. Maar ieder, die nauwlettend de koers van de Japansche politiek gedurende de laatste drie jaren ge volgd heeft, zal de -schrik om het hart geslagen zijn. Deze phrasen van den heer Hirota over de „getrouwe inachtneming van al de Japan sche verplichtingen" brengt ons een onplezie rige gebeurtenis in herinnering. In de herfst van het jaar 1931, toen de Ja pansche militaire autoriteiten onder ongeloof waardige voorwendsels de bezetting in Mands joerije geleidelijk opvoerden, ontving de "^ol- kenbondsraad uit Tokio regelmatig de ver zekering, dat Japan in het geheel niet de be doeling had zijn verbintenissen ten opzichte van het Negen-mogendhedenverdrag en het Volkenbondsverdrag te verbreken. Thans weten we dat die verzekeringen absoluut onbetrouw baar waren; de beloften van den Volkenbonds- raad dat de bezettingstroepen zouden worden teruggetrokken werden stuk voor stuk ver broken, zonder gewetensbezwaar. Hoe is het mogelijk op het woord van ©en dergelijke regeering te bouwen? Neen. De stem is- de stem van Hirota, maar de handen zijn die van Araki. De expansie politiek, die hij en zijn militaire groep voe ren, is meedoogenloos voortgezet sinds den be weerden aanslag op de spoorlijn bij Moek- den in September 1931. Ben onderdeel van deze politiek is het nagaan der reacties va-n de Westelijke Mogendheden voordat de aanval in een nieuw stadium wordt geleid. Vandaar het „halt", dat geroepen werd na de eerste kleine excursie van de Japansche troepen buiten de Ma-n-dsjoerijsche spoorwegzöne en waarvan de bedoeling was te onderzoeken, of de Volkenbond er ernst van maakte. Toen men ontdekte dat woorden het eenige wapen van d-en Volkenbond waren, werd de militaire penetratie voortgezet. Vandaar ook de vlieger, die kortgeleden namens het ministerie van buitenlandsche zaken werd opgelaten. De re sultaten, die bestonden in beleefd geformu leerde protesten van Engeland, Amerika en Frankrijk, noopten tot de noodige voorzich tigheid. De toon van de officieuze verklaring was daarom vol van hoffelijke zinsnede-n, maar de kern bleef dezelfde.' Met nadruk werd ons medegedeeld, dat het vermaarde plan-Tanaka een onhandige ver- valsching was. Het betrof een ontwerp van een verovering, welke zich geleidelijk westwaarts en zuidwaarts uitstrekte -en dat door generaal Tanaka aan den Mikado zou zijn voorgelegd Men kan er slechts van zeggen, dat indien het e-en vervalsching is geweest, het tevens een profetie van opvallende nauwkeurigheid genoemd kan worden. Want de Japansche politiek heeft de koers, die door het opzien barende document werd aangegeven, op den voet gevolgd. Daar was de militaire bezetting van Mandsjoerije;, het bewerkstelligen van een regeering met ^geringe onafhankelijkheid in dat land; de verovering van Jehol; en dé penetratie van Mid-den-Mongolië. En het vol gende stadium waar we ons nu mee bezig houden was de overheerrsching van geheel Ohina, hetzij openlijk of door middel van een protectoraat, en de uitsluiting der Westersche Mogendheden van de Chineesche markten-en wateren. Een oorlog met Rusland werd in over weging genomen teneinde Siberië te an- nexeeren en in het zuiden moesten Hongkong en Singapore worden veroverd. Laten wij hopen, dat deze laatste pha-sen tot het rijk der fantasie behooren. Wij mogen het hopen, maar wij kunnen er naar aan leiding van al hetgeen reeds gebeurd is, niet ■«;eker van zijn. Een andere „kwasie officieele" verklaring be richtte ons korten tijd geled-en, clat Ja-pan zal aandringen op vlootparitei-t met Engeland en Amerika op de hervatte vlootconferentie van 1936. Dit beteekent absolute overheersching in de Stille Zuidzee. Waarom? Omdat. Japan de internationale dictator in dat deel van de wereld wenscht te zijn. Nog 500 vliegtuigen zullen, zoo lezen wij aan de Japansche luchtmacht worden toegevoegd. Waarom? Om dat vijandelijkheden met Rusland worden voorzien. Als zich ooit een zuiver geval van oorzaak en -gevolg in het Internationale leven heeft voorgedaan, dan is het zeker wel dit. Deze ontwikkeling van het tweede deel van het Japansche avontuur de overheersching in China is het directe gevolg van de mach teloosheid van den Volken-kond om de eerste étappe te voorkom-en. Het treft de materieele belangen van de andere beschaafde landen nog veel meer dan de verovering van Mandsjoerije. De Engelsche handel in China en zijn in Sjanghai vastgelegd kapitaal over treft verre die van Japan, en de „open deur" is sinds het begin van deze eeuw een der „ge heiligde" leerstellingen van de Amerikaansche buitenlandsche politiek geweèst. Daar Enge land, Amerikaa, Frankrijk en de andere be trokken mogendheden door hu-n zwakheid den Volkenbond twee jaar geleden hebben mis leid, is het voor hen niet g-emak-keiljk de hulp van den B-on-d in te roepen nu hun handel be dreigd wordt. De omstandigheden zijn zooals gewoonlijk door Tokio goed uitgekozen. De beruchte 21 punten werden aan China aangeboden toen Europa door den wereldoorlog in beslag Ge nomen was. De meest acute periode in "de economische wereldcrisis werd uitgezocht om den aanval in Mandsjoerije te open-en. En zoo bieden nu de précaire moeilijkheden van de ontwapeningsconferentie -en president Roosevelt's werkzaamheden met zijn herculi sche taak voor het nationale herstel de ge- w-ens-chte gelegenheid om de politiek „handen af van China" te beginnen. Tenzij de naties, die werkelijk den vrede en een constante internationale samenwerking willen, zich veree-nigen om het oorlogszuch tige egoïsme van Tokio te weerstaan, bestaat er veel reden om te vreezen dat zij zich bin nen afzienbaren tijd tegenover een verschrik kelijk dilemma zien geplaatst. Zij zullen heb ben tè kiezen tusschen een lijdelijk accep teeren van de Japansche overheersching in het Verre Oosten met al haar politieke en commercieele gevolgen of de compleete ver nietiging van de tot nu toe door hen gevoer de politiek. ONZE DAGELIJKSCHE KINDER VER TELLING. Plotseling zag men het vliegtuig naar beneden storten. „Jonge, jonge, dat wij dat nou net mee moeten maken," zei Ben en ze liepen met hun oogen half dichtgeknepen en hun ooren dicht, in de richting waar het gevaarte neer zou ploffen. „Loop, misschien zijn er nog menschen- levens te redden," riep Sietske en hij zwaaide met zijn lange armen den weg over. En jawel, hoor, midden in een sloot lag de vlieg machine. „Help," hoorde men roepen en de jongens riepen terug, dat ze op weg waren. „Ik wed, dat die piloot er erg aan toe. is," zei Ben, die angstig naar den vlieger staarde en een beetje beteuterd kwamen ze nad,erbij. En ,toen*„„ Evenmin mag worden vergeten, dat de be langen van Europa en de Vereenigde Staten op het oogenblik in zekeren zin identiek met den Volkenbond zijn. D-e instandhouding van hun handel en fi-nancieele bezittingen in Ohina om niet van de bijna onbegrensde expansiemogelijkheden te spreken hangt vóór alles af van de pacificatie van China. En de Volkenbond heeft reeds veel gedaan óm die te bewerkstelligen. Gedurende d-e laatste drie jaar heeft de Nankingregeering, de tra gedies van Mandsjoerije en Sjanghai ten spijt een druk gebruik van den Volkenbond ge maakt bij de groote taak vrede, gezondheid en welvaart in het land te brengen. Dr. Rajchman, de voornaamste bij den Bon-d aangestelde adviseur, die thans naar Genève terugkeert, is een belangrijke drijf kracht bij het reconstructie-werk. Medische deskundigen van verschillende nationaliteit, eveneens gekozen door den Volkenbond, heb ben groote vorderingen gemaakt bij het or- ganiseeren van een nationalen gezondheids dienst. Sir John Hope—Simpson, hooge com missaris voor hulpverleening bij ov-erstroo- ming heeft honderddui-zendien van den dood gered en langs den Yangtse over een af stand van honderden mijlen dijken laten aanbrengen, waarbij hij zich verzekerde van de medewerking van de provincies, die de Nankingregeering niet erkenn-en. Behalve dat is met den aanleg van nieuwe wegen tot een totale lengte van 2500 kilometer begonnen. Al-s deze activiteit zoo doorgaat heeft Ja pan reden om te vreezen voor datgene wat het 't minste wenscht een sterk en -ver- eenigd China in plaats van machteloos land, verscheurd ear verarmd door den burger oorlog. Van betrouwbare zijde wordt thans medegedeeld, dat de waarschuwing aan de Westerse h-e mogendheden samenvalt met een ernstige poging een der voornaamste Chineesche oorlogsmagnaten om te koopen met het oog op e-en Sino-Japansch accoord ten gunste van de Japansche politiek. Het laatste niéuws is, dat Japan zal protesteeren tegen de politiek, zooals zij voorgesteld wordt door de Volkenbondsadviseurs in Ohina. Ik heb met belangstelling de beteekenis van de jongste Japansche actie in oogen- schouw genomen, want het toont duidelijker dan eenige andere gebeurtenis der laatste jaren het ontstellende gevaar aan. dat schuilt in een politiek van overdreven nationalisme. D» tegenwoordige leiders van Japan erken nen de grofste leerstellingen over het natio nalistische militarisme. Het is geen toevalli ge samenloop van omstandigheden, dat een bewapeningswedloop in Europa zou worden ingeleid, op hetzelfde oogenblik, dat Japan in het Verre Oosten den strijd begint. In bei de gevallen heeft dezelfde opvatting de over hand de opvatting, die de andere naties Ji-et recht tot bemiddeling ontzegt. Laat hen, die zooals in Amerika groote bezorgdheid toonen over het gevaar in de Stille Zuidzee, en hen, die zooals in Engeland zich voornamelijk bezighouden met het oorlogsgevaar in Europa, bedenken dat beide problemen nauw aan elkaar ver want zijn. In beide gevallen kan een trouwe belijdenis van het „collectieve systeem" mis schien ons en de brave menschen in Duitschland en Japan nog redden van de universeele ramp, die de oorlog is. Berusting in egoïstische nationalistische politiek al leen kan tot die ramp leiden. Het is een wel kom teeken des tijds, dat deze waarheid steeds duidelijker wordt ingezien door de re geerders va-n Rusland en de Vereenigde Sta ten, welke openlijk dichter naar den Volken bond treden. 'Groot is het gevaar waarop ik zinspeelde, maar er zijn ook belangrijke- kansen voor een constructief staatmansc-hap. Want het is een feit, dat, wanneer de mogendheden, die actieve leden van den Volkenbond zij-n ge bleven nauw samenwerken met Rusland en Amerika in alles wat het behoud van den vrede betreft, het oorlogsgevaar zou kunnen- verdwijnen. CNadruk verboden.}

IJmuider Courant | 1934 | | pagina 9