Posfzon. De Wethouderspensioenen. Het jongste Haarlemsche raadsbesluit be treffende de wethouderspensioenen heeft mij niet met bewondering vervuld. Van vier ge pensioneerde oud-wethouders die allen nog ver onder den zestigjarigen leeftijd zijn, had den er drie aangeboden, 15 pet. van hun pensioen in de gemeentekas te storten, en het daarmee in overeenstemming te bren gen met de kortingen door het gemeenteper- soneel ondervonden. Waarom de vierde het zelfde niet deed is niet geheel duidelijk. In elk geval liet hij het na en de Raad is nu veel verder gegaan en heeft besloten de pen- sioens-uitkeering aan deze vier oud-wethou ders, na eenige jaren van afloopende uitkee- ringen, geheel te doen ophouden en die pas te hervatten als zij zestig jaar zijn. De be wuste vierde oud-wethouder schijnt van plan te zijn, de gemeente in rechten hierover aan te spreken. Zonder de geringste sympathie met_ zijn weigering om die 15 pet af te staan inte gendeel geloof ik dat hij bij den rechter wel eens een heel goede kans zou kunnen maken. En voor het standpunt van het raadslid mevrouw Elzinga, dat het niet mo reel verantwoord is eenmaal-verleende pensioenen weer in te trekken, lijkt mij zeer veel te zeggen. Er zijn ook in een zaak als deze andere over wegingen die den doorslag moeten geven, dan populaire meeningen. Maar het ongeluk is dat de zaak van de wethouderspensioenen van het oogenblik af waarop men ze dn hoogconjunctuur-tijd) veel te royaal had ge regeld, heeft gewankeld. Het was pure dwaas heid een regeling te maken, waarbij men- schen van bepaald jeugdigen leeftijd flinke pensioenen konden gaan opstrijken. In 1928 heeft men die regeling gewijzigd voor volgen de gevallen, maar bleef met de oude zitten. Nu is men zoover dat men de oude liquideert, althans poogt te liquideeren. Het lijkt mij fout. Als men een pensioen-verplichting tegenover iemand op zich neemt moet men die nako men. Is de man zelf, tegenover zijn gezin, ver antwoord als hij van dat pensioen geheel of gedeeltelijk afstand doet, voor korter of langer tijd, in het belang van de openbare kas, dan kan dat aanvaard worden. Zijn zijn andere inkomsten zoo groot, dat hij het pensioen best missen kan, dan is het m.i. niet meer dan woon dat hij zoo'n aanbod doet. Maar dwingen kan men hem, naar mijn meening, niet. Hij heeft zijn pensioen per regelmatig genomen raadsbesluit gekregen, men heeft volkomen kunnen voorzien dat men het hem gedurende wellicht nog vele tientallen jaren zou moeten uitbetalen, en daarmee heeft hij het recht aan zijn zijde. Wat nu door den Raad besloten is lijkt mij niet anders dan een poging, om een oude fout door een nieuwe fout teniet te doen. Ik ben heelemaal niet begaan met het lot der vier oud-wethouders, die er waarschijnlijk geen bcterham minder om zullen eten als het raadsbesluit blijft gehandhaafd, maar het principiëele onrecht, hun m. i. aangedaan, blijft hetzelfde. En dat is een ernstiger zaak dan velen in dezen tijd schijnen te denken. Er is zelden zooveel georeerd over erkenning van de overheid en verheffing van het staatsgezag als in de laatste jaren. Ongelukkigerwijze meenen velen, dat machtsvergrooting daar voor voldoende is. Een fout, en een oude fout, die zich in de historie al tallooze malen ge wroken heeft. Een overheidsgezag dat zich uitsluitend op macht baseert is nooit duur zaam, omdat het alleen door vrees kan wor den gehandhaafd. Alleen een gezag dat op recht is gebaseerd houdt lang stand (zoolang n.l., als het aan deze basis vasthoudt) omdat het, zijn weerklank vindt in de opvattingen en daden van zijn onderhebbenden, en door hen gerespecteerd wordt. Gevallen van machtsmisbruik door de over heid hebben wij in de laatste jaren in vele landen, en vooral internationaal, volop kun nen waarnemen. Hoe machtiger de staten, hoe onverschilliger zij veelal met'hun verplichtin gen hebben omgesprongen. Van sommige heeft men maar rustig het voeren van een „bank- roetierspolitiek" moeten aanvaarden. Gelukkig hoort ons land niet tot deze groep, maar toch heeft overal in de wereld dit op treden van groote staten een miserabelen in vloed op het rechtsgevoel gehad. Van bank- roetierspolitiek zijn onze overheidslichamen verre, maar van machtsmisbruik ook? Ik hoop dat dit besluit van den Haarlem- schen gemeenteraad niet goedgekeurd zal worden. Men had eens wat meer moeten den ken aan de gevolgen, die zoo'n overheidsbe sluit onafwijsbaar heeft. Wat moet de een voudige particuliere bedrijfsleider, die in dezen tijd moeite genoeg heeft gehad om zijn gepensionneerden te blijven betalen, er van denken? Men loopt het gevaar dat hij zegt: nou, de overheid schijnt zelfs geen ver plichtingen te voelen en geen recht van ge- j pensionneerden meer te erkennen. Dus ben ik blijkbaar mal geweest met m'n scrupules laat ik ze ook maar afschaffen. Een verkeerde redeneering. Maar op deze wijze zou zij geprovoceerd worden. De overheid behoort steeds en overal voor te gaan in erkenning van verkregen Rechten. Doet zij dat niet, dan wreekt het zich. R. P. - NIEUWE FOTOHANDEL. In het nieuwe gedeelte van Wijk aan Duin nabij de Acacialaan opent de heer Marx he den een fotohandel. De nieuwe zaak, die ge vestigd is in het perceel Romerkerkweg 23 is op zeer pract-ische en smaakvolle wijze in gericht. In het bijzonder verdient de buiten gewoon goed ingerichte donkere kamer, voor zien van de nieuwste apparaten, vermelding. De zaak is tevens door automatische ont wikkel en afdrukplaten in de gelegenheid opname van mateurs op snelle wijze te be handelen. OOK EEN FIETSENDIEF. Bij de politie werd door een ingezetene aangifte gedaan van diefstal van een nieuw heerenrijwiel. Dit rijwiel was even „uitgeleend" aan iemand die zich uitgaf als „opzichter" en die den zoon des huizes werk zou verschaf fen. Hij mocht het rijwiel gebruiken, om een boodschap te doen. De „werkgever" moest echter zoo lang in den winkel wachten dat men de politie van een en ander in ken nis stelde. DE STERKEN VOOR DE ZWAKKEN. „Zonnestraal-collecte". De jaarlijtosche speldjesdag van „Zonne straal" ten bate van de t.b.c.-bestrijding zal ot> Zaterdag 23 Juni alhier worden gehou den. Het plaatselijk comité, waarin zit ting hebben de heeren O. van Alphen, H. J. Bilderbeek, C. Dingier, W. Maters en H. Rothe hebben reeds de noodige voorberei dingen getroffen. Deze heeren verwachten niet alleen, dat velen zich met het „Zonne- straar-speldje zullen tooien, maar ook, dat vele jonge dames zich als oollectrice zul len aanmelden. AANGEHOUDEN. De politie heeft een persoon aangehouden, die in het Alg. Politieblad stond gesigna leerd voor f 12 boete of 6 dagen hechtenis. De man die de boete niet betaalde, werd naar Haarlem overgebracht. WAARSCHUWING. De politie alhier verzocht ons opneming van onderstaande waarschuwing Met grooten nadruk wordt weer eens de aandacht gevestigd op het onwaardig bedrijf van de personen, verbonden aan de z.g.n. „Werkverschaffing aan Blind en en andere Invaliden in .Nederland", die zich in den laat- sten tijd weer bijzonder actief betoonden bij hun pogingen, het goedgeloovige publiek te misleiden en geld uit den zak te kloppen. Het gaat hier om een aantal onbetrouw bare personen, die sedert jaren onder ver schillende namen geld ten eigen bate inza melen en daarbij den schijn aannemen, een instelling van weldadigheid te vertegen woordigen. Hun namen zijn. Dorotheus J. Potharst, geb. 273'02, wo nende Haarl. Houttuinen 30a 1, Amsterdam. Albertus G. J. Brouwer, geb. 279'00, wonende Gov. Flinckstraat 149 en 265, Am sterdam. Pieter Visser, geb. 44'98, wonende Bil- derdijkkade 38 iii, Amsterdam. Bij Visser zijn in dienst: Philip Cavaljé, geb. 3—3'87, Ortelius- straat 265, Amsterdam' en Leon Cavaljé, zoon van den laatste, geb. 11—12—1913. Zij drijven een handeltje in borstelwerk d. artikelen welke naar zij beweren door blinden zouden zijn vervaardigd en geven bons uit, welke recht zouden geven op door blinden vervaardigde artikelen. Vermoedelijk is Het overgroote gedeelte der artikelen, zoo niet alles, gewoon fabriekswerk. Door de keuze van den naam hunner on dernemingen, door het aanbieden van intee- kenlijsten en door het vertoonen van legiti- matiekaarten trachten zij steeds den indruk te wekken, dat de hun gegeven gelden aan liefdadige doeleinden ten goede komen. Alles wordt echter ten eigen bate aange wend. (Op het dak van het Amster- damsche hoofdpostkantoor wordt thans een spiegelinstallatie ge maakt, die, met de zon mee draaiend, de zonnestralen in de groote hal zal werpen.) Zooals nu de zaak gesteld is, Dringt de zon zoo „licht" niet door, Tot de hal en de loketten Van het groote postkantoor. En toch vragen ambtenaren, Als het ook maar even kon, Bij hun taak aan de loketten Ook hun plaatsje in de zon. Waarom het hun niet te gunnen, Als het technisch kan volbracht, Wie zich spiegelt aan het zonlicht, Spiegelt zich „gezond" en zacht. Brieven, formulieren, zegels, Toonen lang niet zoo banaal, Drukwerk wordt zelfs haast poëtisch In een warmen zonnestraal. 't Wordt een plek van licht en vreugde, Centrum vol van gouden glans, 't Wordt een Kurort in de hoofdstad, En een heel verschil met thans. Bruingebrande ambtenaren, Zwelgen in hun zonnebad, Want de zon die schijnt op Zandvoort, Schijnt ook op de groote stad. 'k Zie de brave ambtenaren In den zomertijd voortaan, In gekleurde strandpyjamas Luchtig naar hun „post" toe gaan. O, ik gun het hun zoo gaarne, Want zij krijgen van 't publiek, Altijd haastig, ongeduldig', Onverdiend zooveel critiek; Dat zij werkelijk verdienen, Dat zij achter 't koud loket, Ook eens warmgekoesterd worden En in 't zonnetje gezet. P. GASUS. OP EXCURSIE. De leden van de af deeling Harlingen van den Ned. Bond van Kleinhandelaren groenten en fruit maakten met hun dames over den afsluitdijk een autotocht naar mooi Kennemerland. Zij maakten van deze gele genheid tevens gebruik om een bezoek t< brengen aan de Beverwijksche Conservenfa- briek. Het Friesche gezelschap werd door de directie rondgeleid en volgde met groote belangstelling het proces der verduurzaming van groenten. Na een bezoek van c.a. ander half uur werd de tocht voortgezet. WINKELIERSCOMBINATIE „PLAN-WEST". De Winkelierscombinatie „Plan West" hield in het café van den heer Nelis een druk be zochte ledenvergadering. De voorzitter, de heer W. Akse verwelkomde in het bijzonder de nieuwe leden en vestigde vervolgens de aandacht op het bijzondere geval, dat zes da mes aanwezig waren. Haar aanwezigheid in deze leden vergadering zou echter naar later bleek, volkomen gemotiveerd zijn. Het huishoudelijk gedeelte werd spoedig afgehandeld. Bij monde van den heer A. H. Nordholt bracht de commissie van onderzoek rapport uit van haar bevindingen, boeken en bescheiden van den penningmeester waren in de beste orde bevonden, zoo dat den penning meester decharge kon worden verleend. "De heer Neyssel zorgde daarna voor èeri groote verrassing. Hij bood namelijk namens, de leden van ..Plan West" aan het ijverige bestuur niets meer of minder dan een gloed nieuw vaandel aan, waarvoor hij met mede werking van de dames de noodige gelden had ingezameld. Het prachtige geschenk, dat ver gezeld ging van een oorkonde werd vanzelf sprekend onder grooten dank door den voor zitter aanvaard. Mevr. Tabak, die het vaandel met de hand bewerkte, had voor haar arbeid waardee- rende woorden in ontvangst te nemen. Het nieuwe vaandel, dat uitgevoerd is in de „Plan-West"-kleuren. is in de etalage van BEVERWIJK OM UIT TE RUSTEN. De persoon, die eenige weken geleden boos was op de ambtenaren van Maatschappelijk Hulpbetoon en in het bureau dezer instelling „den boel op stelten zette, zoodat er eenige politiemannen aan te pas moesten komen om hem uit het gemeentehuis te werken, werd door den Haarlemschen Politierechter veroor deeld tot twee maanden De eisch luidde drie maanden ZOMER IN ENGELAND. De herten van het Bushey Park in Londen volgen het voorbeeld van de menschen en ontvluchten de hitte in het koele water. den heer E. van Rookhuizen in de Peperstraat tentoongesteld. Tenslotte werden mededeelingen gedaan over de voorbereidingen van den jaarlijk- schen boottocht voor de kinderen. De datum werd vastgesteld op 16 Augustus. Op 1 Augustus sluiten de inschrijvingen en moe ten de volgeplakte zegelkaar ten zijn inge leverd. Na de rondvraag werd de bijeen komst door den heer Akse gesloten. MARKTBERICHT. R.-K. Coöp Tuindersvereeniging „Kenne merland". 15 Juni 1984. Spinazie per kist 3660 Sla per kist 13—20 Postelein per kist 2234 Wortelen per bos 67 Rabarber per bos 25 Asperge I dik wit per bos 2834 Asperge II d. bl. per bos 2025 Asperge in dun w. per bos 12—16 Radijs per bos' 3 Pieterselie per bos 23 Selderie per bos 2—3 Uien per bos 1 1/22 Bloemkool I per stuk 712 Bloemkool n per stuk é—5 Aardbeien per doosje 1015 Aardbeien per slof 6090 Komkommers per stuk 25 Doppers per K.G. 1216 Capucijners br. per K.G. 1516 Peulen per K.G. 1217 Snijboonen per K.G. 40 Dikke boonen per K.G. 4862 Tuinboonen per K.G. 69 Tomaten per K.G. 25 Frambozen per doosje 45—57 KENNEMER OUDHEIDKAMER. De Kennemer Oudheidkamer verkreeg het navolgende: Een pop aangekleed in Oud-Zalksche vrou wendracht; een declaratoir bij de voldoening der 80ste penning, geheven volgens decreet der Nationale Vergadering van 1798; een quo- tisatie-billet voor de heffing van drie ten honderd ingevolge publicatie van het Uitvoe rend bewind in 1800; reproducties van portretten van Karei V en Philips II. GROOTE DEELNEMING AAN DEN WAN DELTOCHT. Voor den door de Kennemer Wandelclub uitgeschreven wandeltocht over 30 K.M., de zoogenaamde aardbeienmarsch, op Zondag 24 Juni zijn reeds vele inschrijvingen ingeko men. Van 250 wandelaars is de deelname reeds de finitief verzekerd. Uit Den Haag zal een groep van 60 wandelaars aan den tocht deelne men. De aanvragen om inlichtingen blijven intusschen nog steeds toestroomen, o.a. ook door bemiddeling van het secretariaat van de BURGERLIJKE STAND. Ondertrouwd: J. Pr aster en M. E. Tjeertes; P. M. R. Pa-ttes en H. J. Zythen. Getrouwd: W Zwart en M. C. R. van der Groen. Geboorten: A. van NoortDekker, z.; A. V. NegrijnMaziol, z.; H. de JongThierens, d. Overleden: A. Postma Mantje, 75 jaar, wed. v. J. Dijkstra. HET DERDE LUSTRUM VAN DE VOETBALVEREENIGING „BEVERWIJK". De leden van de v.v. Beverwijk zullen heden Zaterdagavond, op feestelijke wijze het derde lustrum hunner vereeniging vieren. Ongetwij feld zal dit met groote opgewektheid gebeuren, want er is alle reden toe, om bij het bereiken van dezen mijlpaal eens een oogenblik te be komen van den gestadigen harden arbeid, welke de v.v. Beverwijk heeft moeten ver richten, om op het peil te komen, dat thans is bereikt. Op den eigenlijken datum van het jubileum, 19 Maart j.l. hebben wij reeds in een uitvoerig overzicht den groei van de populaire vierde klasser geschetst. Daaruit heeft men kunnen afleiden, dat het >ad lang niet altijd even geeffend was. In- ;egendeel, vele en groote moeilijkheden heeft de vereeniging op haar weg ontmoet. Het zij tot haar eer opgemerkt, dat zij zich ooit door een teleurstelling, hoe groot deze ook mocht zijn, heeft laten ontmoedigen. Met dezelfde energie werd het werk voortgezet en allen wer den daarbij geleid door de gedachte Kever- wijk" tot grooter bloei te brengen. Gaarne had de groote Beverwijk-familie met het derde lustrum ook de promotie van het eerste elftal naar de derde klasse willen vieren. Het heeft niet zoo mogen zijn. Voor de derde maal in successie bleef deze zoo wel verdiende bevordering na een succesvolle competitie achterwege. De teleurstelling was ongetwijfeld groot, maar wie mocht denken, dat de roodbroeken en hun grooten aanhang nu toch den moed wel zouden opgeven, vergist zich. Gesteund door een krachtige supportersvereeniging wordt de strijd weder hervat. En hoe. Dezer dagen verscheen het clubblad in feestgewaad. Het zag er keurig verzorgd uit en bevatte tal van uitstekenden bijdragen. Dat was al een bewijs, dat „Beverwijk" in al haar geledingen bereid is, ondanks alle teleurstellingen, onver moeid voort te werken aan den opbouw der vereeniging. En wanneer straks de competitie weer een aanvang zal nemen zal de vierde klasse de roodbroeken opnieuw bereid vinden den top te bestijgen. Dezen avond zullen zij na een zwaar seizoen een welverdiende ontspanning genieten. De feestcommissie heeft voor een keurig pro gramma zorggedragen en het is aan geen twij fel onderhevig of het wordt daar in het Cen trum een knalfuif. Met frisschen moed gaat onze plaatselijke 'vierdeklasser het vierde vijftal jaren in. En m die vierde vijf-jarenplan kan weer heel wat gebeuren. De roodbroeken zullen „alles op alles zettend om tenslotte zegevierend uit den strijd te komen. Wij voegen onze gelukwenschen gaarne bij de velen, welke hen vandaag in woord en geschrift deelachtig zullen worden. KENNEMER ORKESTVEREENIGING. In de Vrijdagavond gehouden ledenvergade ring van de Kennemer Orkest-Vereeniging ondergingen de bestuursfuncties eenige wijzi ging. Met goedkeuring van de vergadering werd het bestuur als volgt samengesteld: S. Waag- meester, voorzitter; A. Schaap, Zeestraat 4, secretaris; Chr. Braun, penningmeester; J. Heijnis, bibliothecaris en E. Geldermans, com missaris. Aan den heer Geldermans, die van de op richting af met groote ambitie het secreta riaat waarnam, werd dank gebracht voor het vele werk, dat hij voor de K.O.V. verrichtte. Vervolgens werd een propaganda-commissie gevormd, waarin zitting namen de heeren J. Admiraal, A. Berkhouwer en P. Fiege. Verder werd besloten binnenkort medewer king te verleenen aan een vocaal en instrumen taal concert in de „Westerburcht" .Tenslotte verwierf het bestuursvoorstel om in de feest- week van 39 September a.s. een concert te geven op een afgesloten feestterrein ten bate van het Witte Kruis voor het bouwfonds dezer instelling de goedkeuring der vergadering. MARECHAUSSéE SCHIET OP EEN SMOKKELAAR. DE GETROFFENE IN LEVENSGEVAAR. NIJMEGEN, 15 Juni. Vanmorgen werd de beruchte chauffeur Van der C. door de mare chaussee aangehouden in verband met een arrestatiebevel, daar hij nog zes maanden moest uitzitten wegen verzet tegen de politie. Toen de marechaussee op weg was naar het station, poogde Van der C. te ontvluchten. De marechaussee schoot onmiddellijk en trof hem in den schouder. Achteraf bleek, dat ook zijn long was getroffen. Van der C., die eerst naar de marechaussee-kazerne is overgebracht, werd later met een politie-auto naar hetCani- cius-ziekenhuis vervoerd, waar een operatie noodig bleek. Van der C., die zekere berucht heid heeft wegens het bekende smokkeldrama bij Ottersum, toen hij een commies had dood gereden, verkeerde hedenmiddag in levensge vaar. EXAMEN ONDERWIJSAKTE. Rijkskweekschool voor onderwijzers (essen) te Haarlem. Haarlem 13 en 14 Jun: Geslaagd de dames C. E. de Boer te Aerdenhout, P. F. de Boer, N. Brouwer, S. L. Droogendijk, E. van Essen te Haarlem, S. C. Haartsen, te Halfweg. AGENDA VOOR BEVERWIJK ZATERDAG 16 JUNI Kennemer Theater: „Die dame met den zwarten sluier" en „Parijs danst", 8 uur. ZONDAG 17 JUNI Kennemer Theater: „De dame met den zwarten sluier", 2.30 en 5 uur. „De dame met den zwarten sluier" en „Parijs danst", 8 uur. VOOR VELSEN EN IJMUIDEN ZATERDAG 16 JUNI Thalia Bioscoop: Trader Horn. 8.30 uur. Bioscoop de Pont: „De Jantjes". 8 uur. ZONDAG 17 JUNI Thalia Bioscoop: Trader Hom, 5 en 8.30 u. Bioscoop de Pont: De Jantjes, 2.30, 5 en 8 u. AGENDA TE HAARLEM Heden: ZATERDAG 16 JUNI Stadsschouwburg, Wilsonsplein: Gratis pro paganda-avond der N. T. U., ook voor niet- leden der Volksuniversiteit. 8.15 uur. Luxor Sound Theater: „Een afgedwongen bekentenis" en „De Circusvoorstelling op Vrij dag den 13den". 2.30, 7 en 9.15 uur. Palace: „Schandaal in Budapest". Op het tooneel: Henry Rosen, de landlooper-violist. 2.30, 7 en 9.15 uur. Rembrandt Theater: „CanailleOp het tooneel: Aurora-troupe, kunstwielrijders. 2.30, 7 en 9.15 uur. ZONDAG 17 JUNI Bioscoopvoorstellingen 's avonds. MAANDAG 18 JUNI HOLLAND—AMERIKA LIJN. Volendam 14 van Rotterdam naar Oslo en Kopenhagen (verb.) Beemsterdijk, Rotterdam n. New-Orleans 13 (n.m.) te Vera Cruz. Dinteldijk, Rotterdam n. Vancouver 14 (n.m.) te San Francisco. Rotterdam, New York n. Rotterdam 16 (10 n.m. G.T.) te Plymouth, 18 (1 v.m. te Rotter dam verwacht. HALCYON LIJN. Stad Zwolle 15 v. Kaskö te Schiedam. Stad Zaandam, Rott. n. Napels p. 14 Gibralt. Stad Haarlem. Melilla n. Rott. p. 14 Gibralt. Stad Vlaardingen 15 v. Kirkenes te Vlaard. Stad Zaltbommel 14 Juni v. Kirkcaldy naar Lambton Drops. Vredenbrug Emden n. Narvik p. 14 Holtenau. Maasburg 14 Juni van Emden naar HOLLAND—OOST-AZIë LIJN. Zuiderkerk (thuisreis) p. 15 Perim. Grootekerk (uitreis) 14 Juni van Suez. HOLLAND—AUSTRALIë LIJN. Aagtekerk 14 Juni van Bremen te Hamburg. HOLLAND—AFRIKA LIJN. Heemskerk (uitreis) pass. 14 Juni Gibraltar. HOLLAND—WEST-AFRIKA LIJN. Reggestroom (uitreis) 14 Juni van Dakar. HOLLAND—BRITSCH-INDIë LIJN. Streefkerk (uitreis) pass. 14 Juni Perim. JAVA—CHINA—JAPAN LIJN. Tjikembang 13 Juni van Sjanghai te Batavia. Tjinegara 13 Juni van Batavia te Hongkong. KON. NED. STOOMBOOT MIJ. Achilles 15 v. Amsterdam n. Rotterdam. Ajax 15 van Rotterdam n. Pasajes. Orpheus 15 v. Gothenburg te Aarhuus. Ganymedes Bourgas n. Amst. 15 te Piraeus. Stella 15 v. Bourgas te Candia. Deucalion 15 v. Saloniki n. Jaffa. Costa Rica 15 v. Amst. n. West-Indië. Ariadje 14 van Barcelona naar Tarragona. Aurora 14 Juni van Susak naar Bari. Calypso 15 (1 v.m.) v. Amsterdam te Hamb. Ceres 14 Juni van Tanger naar Algiers. Cottica 14 van Paramaribo naar Amsterdam. Luna 15 Juni van New-York naar Aruba. Saturnus 15 van Hamburg te Amsterdam. Simon Bolivar 14 (5 n.m.) v. Amsterdam te Hamburg. Van Rensselaer 15 v. N.-York n. Port au Prince. Vulcanus 14 Juni van Faro naar Barcelona. Barneveld, Amst. n. Chili 13 v. Buenaventura Helder 13 van Amsterdam te Kingston (Ja). Boskoop, Amsterdam n. Chili 13 (10.11 n.m.) 50 mijl Z.O. van Land's End. KON. HOLLANDSCHE LLOYD. Zeelandia (uitreis) 14 Juni van Las Palmas. Flandria (thuisreis) 15 v. Montevideo. Orania (thuisreis) 15 v. Southampton 16 (10 v.m.) te IJmuiden verwacht. NEDERL. IND. TANKSTOOMBOOT MIJ. Agatha 13 van Soesoe naar Singapore. Agnita 14 van Rouaan naar Key West v.o. ROTTERDAMSCHE LLOYD. Garoet (thuisreis) 14 Juni van Belawan. Kota Tjandi (thuisreis) 15 van Singapore. Sibajak (thuisreis) .15 Juni (6 v.m.) te Suez. Blitar (thuisreis) 15 Juni (7 v.m.) te Suez. Tapanoelï (thuisreis) p. 15 (9 v.m.) Perim. Kota Agoeng vert. 16 (12 n.m.) v. Londen n. Hamburg. STOOMVAART-MIJ. NEDERLAND. Johan de Witt (thuisreis) 14 v. Villefranche. Tabian (uitreis) 15 Juni te Genua. Poelau Roebiah (uitreis) 15 v. Southampton. STOOMVAART MIJ. OCEAAN. Agamemnon Japan n; Rott. 15 te Sjanghai. City of Bath, Rott. n. Japan p. 14 Gobraltar. Rhesus, Cebu naar Rotterdam 15 te Penang. Aeneas, Japan n. Rotterdam 15 van Penang. Achilles, Japan n. Rotterdam 14 v. Port Said. Sarpedon 13 Juni van Dairen n. Rotterdam. Hector, Japan naar Rotterdam 14 te Londen. Bioscoopvoorstellingen AANGEKOMEN 15 Juni: Saturnus s.s. Hamburg Prcgres m.s. Londen Cordillera m.s. Guatemala Halesius s.s. Mouilmein Midslamd s.s. Immingham Jantje m.s. Londen Sigulda s.s. Haukipudas Breitenburg s.s. Sornaes Astarte s.s. Bremen Edmund Halm s.s. Danzig Oranjemoor s.s. Leith VERTROKKEN 15 Juni: Pauline s.s. Danzig Saxen ss.. Otterbacken Costa Rica s.s. West-Indië Alcor s.s. Rotterdam Acclivity s.s. Londen Urnen s.s. Leningrad Birut-a s.s. Riga Haig Rose s.s. Methil Brunla s.s. Oslo Oise m.s. Parijs Achilles s.s. Rotterdam Kai s.s. Rotterdam Torkei s.s. Rotterdam Cordillera m.s. Hamburg Stoomtrawler gezonken. De Engelsche stoomtrawler Lord Birkenhead is op de North Ron a rotsen geloopen en vol water geloopen. De walvischvaarder Sir James Clark Ross snelde op de noodseinen toe en nam de bemanning over, terwijl het schip op sleeptouw werd genomen. Later kwam de stoomtrawler Lord Harewood ter hulp, die de bemanning en het sleepwerk overnam. Men kon den trawler evenwel niet behouden want het vaartuig zonk later in diep water. De af stand naar den wal bedroeg nog veertig mijl zoodat men het schip niet aan den grond kon zetten. T Op zoek naar koper. Het Itahaansch bergingsvaartuig Arpione dat bij het wrak van het op de Iersche kust gezonken stoomschip Spectator een onder en™ instelt om 'de lading te bergen moet eerst 3000 ton andere lading verwerken om bij de kostbare hoeveelheid koper te komen. Men is er niettemin reeds in geslaagd tot in de rui men door te dringen. Uit het wrak van het eveneens gezonken stoomschip Ludgate is inmiddels 390 ton ko per geborgen. Groote diepgang. Het van Curagao aangekomen tankstoom schip Melville passeerde naar Amsterdam met een diepgang van 8,4 Meter. IJzerverscheping Het Nederlandsch stoomschip Berenice is van Amsterdam bij de Hoogovens aangekomen om een partij ijzer bij te laden.

IJmuider Courant | 1934 | | pagina 6