Indrukken uit Montana, I WEERBERICHT. In de gouddelverskolonies. Ondanks het steeds betere contact met de buitenwereld door trein, auto, radio, enz., bleef Butte in wezen en in aspect een-echt geluk- zoekerskamp tot op den huidigen dag; alleen de omgeving, het mooie dal van de Silver Bow Creek en de zwaar beboschte heuvels, werd in een - woestenij herschapen, doordat de mijnen alle boomen voor mijnhout confis- keerden en verder de vernietigende roostgas- sen der smelterijen eiken vorm van vegetatie onmogelijk maakten. De laatste zijn nu al sedert 25 jaar buiten werking, maar het kaal geschoren bergland is nog even doodsch; te midden hiervan ligt de houten gouddelvers- kolonie, gesticht door boeven en arme drom mels uit alle deelen der wereld en bij eikaar- gebracht door gouddorst en schurkenstreken, Het schijnt dat goudzoekers en wildernis om meer dan een reden overal ter wereld bij el kaar behooren. Jerry Murphy, politie-commissaris van Bufcte. Ook voor tegenwoordige begrippen is Butte nog een paradijs voor overtreders van de wet; het is „the widest open city" en zoo „open", dat er driemaal zooveel ,.inag" dan ergens anders in de Unie. Natuurlijk is dat geen officieel gesanctioneerd „mag", maar of ficieus.... nu, het scheelt maar twee letters en nog wat! Zelfs de Amerikanen buiten Montana zijn versteld over de verhalen van de blijkbare mogelijkheden in het grootste „mining camp"Butte. Het begint al in den Pullman-wagen, als je met den trein op 20(10 M. hoogte de water scheiding passeert en in volle vaart de kaal- grijze vlakte indraait, waar Butte (op 1800 M.) vlakbij en ais in vogelvlucht zich vertoont. Als je aanstalten maakt om den trein te ver laten, komt de negeiknecht je afborstelen en die vertelt je wel het een en ander. Zijn ver haal is lang. en wij zijn al spoedig in Butte; toch moet elke klant bediend worden, on danks mijn nieuwsgierigheid. In zijn sug gestief platte taaltje, dat bij het ras hoort (U kent het wel uit negerfilms, als de Show Boat e. d.), zegt hij: „Iu Butte stap ik alleen maar uit den trein en blijf op het station naast mijn wagen; maar zelfs op die manier kom je nog een heeleboel aan de weet. Er stappen hier vrou wen in mijn trein met groote flesschen whis ky bij zich. En die drinken ze leeg ook, voor we in Chicago of Seattle zijn; ik moet immers zorgen dat de leege flesschen verdwijnen, you see. Zoo nu en dan komt er een vroolijke ke rel in den trein, die geen druppel drank meer heeft; hij telegrafeert dan even vooruit en laat te Butte een flinken voorraad ,.hooch" aan den trein brengen; en dan probeert-ie mijn heelen wagen dronken te voeren. En wat een verhalen over het gokken krijg ik te hooren! Een paar trips terug kwamen er vier heeren in den trein die in Butte 28 mille hadden „opgepikt". En ik geloofde ze beslist, want ze namen een luxe-coupé (state-room) en sloegen minstens voor 28 mille Butte- champagne naar binnen, die ze in houten kis ten hadden meegenomen". ..Heb je er niks anders dan „hooch" en gokken?", vraag ik hem nog. Maar blijkbaar heeft hij mij genoeg verteld; de rest komt kort en krachtig: „Ik waarschuw mijn pas sagiers altijd voor Butte; als u in Butte komt, Colonel (eereti'tel, vanwege de fooi-kansen), zult u zelf gauw genoeg aan de weet komen, dat je d'r alles kunt doen waar je je jong of oud genoeg voor voelt!" Butte schaamde er zich absoluut niet voor de reputatie te hebben van het grootste gok bedrijf met rijkelijk vloeiende alkoholbronnen alsof er geen wet en drankverbod bestond. In Butte hebben ze er sedert de invoering maling aan gehad. Trouwens heel Montana is altijd .soaked wet" kletsnat) geweest De stads- en staatspolitie voelden er niemen dal voor, zich de ergernis van de bevolking op de hals te halen, door de Volste ad-wet in te voeren. Maar één of twee keer per jaar kwamen de federale ambtenaren uit Wash ington; natuurlijk nooit onverwachts, daar zorgt de dranktrust wel voor. Dan was het openbare hazardspel en de drankverkoop een paar dagen stil gelegd, uitgezonderd enkele gelegenheden, die gewoonlijk met opzet aan den gang werd gehouden, om de fede rals" niet zielig onverrichter zake bij hun superieuren terug te laten komen en ze in een prettige stemming te laten vertrekken. Ze wa ren trouwens absoluut overtuigd van het hopelooze van hun taak t.o.v. Butte. Hoe wild het er soms ook toegaat, toch is Butte nog zeer braaf te noemen. We moeten hier niets hebben van beroovingen en aan slagen. Daarvoor zorgt in de eerste plaats een flinke kerel, een Ier van geboorte, groot en forsch, met zware knevels. Hij heet Jerry Murphy, onze politiecommissaris, hij weet pre cies wat hij met bekende of onbekende „jon gens" uit Chicago of Frisco (San Francisco) moet doen, om de openbare veiligheid in Butte te bewaren. rust moeten laten". Hij verklaarde hun nog een paar technische bijzonderheden omtrent hun aanstaand vertrek en omdat elke bende leider in Amerika, weet wie Jerry de Wijze" is. luisteren ze naar hem. Niet één detective ging 's avonds met hen mee naar den trein. Ze waren allang blij zóó van Butte en Jerry af te komen. Verscheidene boeven hebben hier een af straffing gehad, ook wel eens bij het politie bureau, een afstraffing die soms érg hard aan kwam. maar altijd zonder, relletjes verliep. Er zijn neuzen platgeslagen, tanden zijn er menigte over het asfalt gevlogen, gezichten zijn er dusdanig mishandeld, dat er nieuwe fotos (voor Jerry's album) van moesten wor den gemaakt. Dat zijn natuurlijk dingen, waar niemand bijzonder prijs op stelt, maar keurig uitgedoste revolver held en, met glad gestreken haren en zijden overhemden en ma niertjes zijn er absoluut afkeerig van. ..We hebben hier een groot percentage zelfmoorden", zegt Jerry, „meer nog dan in Londen. Parijs of Rome; maar we krijgen ons deel van moorden uit hartstocht, krank- zinnighend en excentrieke motieven. De laat- sten door menschen bedreven, die psycholo gisch nog het meest interessant zijn en het moeilijkst te verklaren. Jarenlang hebben ze een volkomen normaal leven geleid en zijn plotseling tot daden van dusdanige vertwijfe ling gekomen. Maar moorden door beroeps misdadigers komen niet voor, omdat deze knapen het hier niet uithouden. Daar zorgen wij wel voor en ze vinden hier geen autori teiten, waarmee ze het op een accoordje kun nen gooien, voor zoo- en zooveel". Waarbij hij een beweging maakt met duim en wijs vinger. Onlangs was hier nog een man, die winke liers met de wisseltruck oplichtte. Op een avond werd hij gesnapt en gedwongen bij al zijn slachtoffers het geld persoonlijk terug te brengen: wat in enkele gevallen natuurlijk een flink pak slaag beteekende, want klap pen uitdeelen, eventueel incasseeren, is hier een geliefde vorm van het afdoen van schulden, van welken aard ook. Vervolgens werd hem aangeraden, zoo snel mogelijk uit Montana te verdwijnen, wat hij (weer zonder geleide) maar al te graag deed; hij kon slechts nog tuchtigingen ver-wachten van de zijde van het publiek, dat in dergelijke gevallen gaarne de rol van strafrechter en beul speelt. „And how", zeggen ze er hier dan bij! Overal zie je hier veel los geld liggen bij win keliers en speelhuizen, wat nogal eens het zelfde is. Zoc zag ik eens in een gokkantoor onder een vitrine een kleine 900 dollar aan pa pier en zilver liggen. Dat zou in de meeste an dere steden regelrecht tot' roof en misdaad leiden, maar hier schijnt die verzoeking goed bedwongen te kunnen worden. Sommige win keliers stapelen hun dollars voor het venster tot hooge kolommen op, wel een meter hoog. Hun kasregister gebruiken ze alleen voor het maken van optellingen en het noteeren van geincasseerde bedragen. Er wordt beweerd, dat de menschen meer vertrouwen hebben in zulke zaken, maar hoofdzaak is, dat de Ame rikaan door de geldstapels onweerstaanbaar aangetrokken worde en de primitieve dollar- honger hevig wordt aangewakkerd. Men gaat naar binnen en koopt het een of ander, zon der dat men het wou. Afpersingen („hold-ups"), beroovingen e.d. kennen we hier praktisch niet. De politie be moeit zich uitsluitend met de boevenstreken en gedragingen van verdachte personen; ze loeren hier niet stiekum op de burgers en schrijven geen „tickets" bonnetjes) voor links rijden of borreldrinken. Ze schijnen er alleen te zijn om de menschen te beschermen Butte wil blijkbaar niets weten van de pre dikers. Zendelingen en hervormers, die elders in de Unie veel succes oogsten, hebben hier weinig vat op de bevolking. Hun namen zijn meestal bijzonder éclatant en hebben voor ons, Hollanders, iets banaals, bijv. „Angel- Chorus Johnny" Jan met het engelenkoor) „Shouting Jimm Wesley" Jimmy Wesley, de juichende), „Billy Sunday, Second" Wim Zondag, de Tweede), „Golden-voiced, raving Maggy" Tierende Greet met de gouden stem; dit tie rende' is natuurlijk door het pu bliek toegevoegd), „Go-Getter Dave", bijge naamd ((Goat-Getter Dave" (David, de on weerstaanbare, de bijnaam wordtDavid, die je nijdig maakt). Deze lieden brengen ieder op zijn (haar) origineele manier de zendings- boodschap, maar na een paar bijeenkomsten in Butte merken ze aan de collektes, dat er ;eld bij moet, en vertellen dan in andere ste den, dat Butte het meest goddelooze oord ter wereld is.. Men moet toch niet denken, dat hier veel jeschreeuwd, gevloekt en geruzied wordt. Je ziet wel eens een paar aangeschoten indivi duen langs de straat zwieren, wat in de meeste Amerikaansche steden iets ongehoords is, en soms wordt er wat gekrakeeld, maar nergens krijg je den indruk van 'n vrijgevochten bende De wijn speciaal die uit de voorstad Meterville komt en door Italianen met vadex-landsche routine wordt bereid, is prima en de speel- gelegenheden zijn betrouwbaar en efficient in elk opzicht. Lang behoef je niet naar de laatste te zoe ken; verscheidene sigarenwinkels en lunch rooms hebben achteruit of op de eerste ver dieping speelzalen, waar ze practisch huis aan huis staan. Door twee klapdeurtjes, op borsthoogte aangebracht, ging ik zoo'n „eat- house" binnen: eerst een toonbank met koffie- itoomer, de rij hooge krukstoeltjes er voor en de „gallant guy", de zetbaas erachter, die mopjes tegelijk met glazen diverse vochten stapt, zooals sarsaparilla. milk-shakes, lime- juice julep en ookbier, officieel erkend bier! De man gaf me een „glad-eye" (knip oogje), terwijl ik verder liep naar het groote gordijn, dat het koffiezaaltje afsloot en waar achter een levendig geroezemoes van stemmen beurtelings aanzwol en weer afnam Hier kwam Het vorige jaar arriveerden hier een stuk ik in een groote ruimte met een vijftiental of vijf „boys" langs verschillende wegen (met spoor en auto) in een hotel en kwamen daar rustig bij elkaar. Je zag ze nooit samen op straat of in de hal van het hotel, maar ze vergaderden des te meer in een hotelkamer. In zijn portretalbum vond Jerry (de vooraan staande personen noem je hier bij hun voor naam en ze zijn er bijzonder trots op) de foto's van elk der vreemdelingen. Hij liet hen een dag of drie rustig hun gang gaan en toen ze op een middag bij elkaar zaten en zich volkomen onopgemerkt waanden, stapte Jerry naar binnen met het vriendelijkste ge zicht van de wereld. „Jullie gaan naar Porko- polis is Chicago) terug, jongens", zei hij, „en vanavond nog met den trein". Als je het nog niet wist, wil ik je wel even vertellen, dat de kopermaatschappij hier elke week 700.000 dollar cash aan loonen uitbe taalt. Maar dat laten wc jullie niet meene men. „see"? Vertel de „bosses" in Chicago maar. dat ze beter in hun eigen stad voor zichzelf kunnen zorgen en eerlijke winkeliers en mijnwerkers, die hard moeten werken, met speeltafels, waar zeker in totaal een 300 man bijeen waren, hoewel het nog vroeg in den middag was. Alle tafels waren volledig in be drijf met verschillende spelen. Op enkele ervan werd „penganien" gespeeld; ik meen dat dit het dichtst bij het woord konit, dat ik hoorde. Het wordt met 9 spel kaarten ge speeld, die door elkaar geschud zijn, en be staat eenvoudig in het wedden op de waarde die de eerst volgende open kaart zal hebben. Op andere tafels waren groote krijtstrepen ge trokken, waar het geld op lijnen of vakken werd gezet: het omkeeren van een kaart, of de worp van een dobbelsteen, bepaalde het vak, hetwelk won; het geld op de lijn naast het winnende vak kreeg slechts de halve winst uitbetaald. De croupiers harken en schuiven er lustig op los en hun koelbloedigheid bij ge schillen doet niet onder voor de reputatie van collega's in Monte Carlo. De inzetten varieeren zoo tusschen de 10 en 100 dollar. TJ. DE VRIES. .BLOEMFONTEIN" DRAADLOOS TE WATER GELATEN. Van Pretoria uit. DUIZENDEN BIJ DEN STAPELLOOP AANWEZIG. De geweldige zwarte romp met den reeds gedeeltelijk voltooiden bovenbouw van de .".Bloemfontein", het dubbelschroef-motorpas- sagiers- en vrachtschip, dat na zijn voltooiing in October in den dienst op Zuid-Afrika nieuwen luister zal bijzetten aan Neerland's groote faam als zeevarende mogendheid, is vanmiddag te 12 uur door een vingerdruk van den Eersten Minister van de Unie van Zuid- Afrika, Z.Exe. Generaal J. B. M. Hertzog, die zich op dat oogenblik bevond in het gebouw van het Nederlandselie gezantschap te Pre toria. van helling 3 der Nederlandsche Scheepsbouw Maatschappij aan den Cornells Douwesweg te Amsterdam, nageoogd en toege juicht door de duizenden, die van deze bij' zondere gebeurtenis getuige waren, statig in zijn element gegleden. Het technisch won der van den stapelloop langs draadloos-tele- fonischen weg, had zich voor den eersten maal in den scheepsbouw der wereld, voltrok ken. Behalve de duizenden die het zagen ge beuren, hebben honderdduizenden in ons land in de overzeesche gewesten en in Zuid-Afrika er kennis van genomen door het ooggetuigen verslag, dat zijn weg vond door den aether. Reeds eenige uien voor het zoover was, heerschte er op de werf der Nederlandsche Scheepsbouw Maatschappij een bijzondere be drijvigheid. Van ruim 10 uur af toen de eerste ge meen te-veerboot van den extra-dienst van het Westelijk deel der De Ruyterkade naar den overkant van het IJ afvoer geschiedde de blijde intocht van de invités op de terreinen der .werf. Boot na boot de laatste vertrok te on geveer kwart over elf van de De Ruyterkade ontdeed zich aan den steiger der N.S.M. van haar menschelijke lading en zoo bood langzamerhand de werf, met haar op tal van punten wapperende vlaggen en het golvend beweeg der massa, een beeld, als hier nog nimmer te zien was geweest! De uitgebreide ordemaatregelen, die geno men waren, functionneerden uitstekend; mede als gevolg daarvan waren de niet-officieele tribunes reeds volledig bezet, toen aan den steiger de salonboot „Alkmaar" van de Alk maar Packet, die meer dan 200 autoriteiten aan boord had genomen, arriveerde. Tot dit officieele gezelschap, dat onmiddel lijk naar de voor hem bestemde tribune werd geleid, behoorden o.m. de Minister-president Z.Exc. dr. H. Colijn, de gezant van de Unie van Zuid-Afrika in ons land, Z.Exc. Dr. H. D. van Broekhuizen en de Burgemeester van Amsterdam Dr. W. de Vlugt. Rede Generaal Hertzog. Er was eenige beweging onder het publiek toen te ongeveer kwart voor twaalf, het in leidend woord van Hr. Ms. gezant in Zuid- Afrika Dr. H. A. Lorentz die zich met den Eersten Minister der Unie van Zuid-Afrika. Generaal J. B. H. Hertzog en den heer P. Molenaar, Inspecteur der Holland-Afrika Lijn te Durban, in het Gezantschapsgebouw te Pretoria bevond, werd aangekondigd. Onmiddellijk na deze korte inleiding klonk de stem van Generaal Hertzog, die zijn vreug de erover uitsprak, dat dit schip te water kon worden gelaten. Het groote moment. Terwijl Generaal Hertzog sprak, had zich van de duizenden op de werf een nerveuze spanning meester gemaakt. Nauwelijks was het laatste woord, gesproken, of in de luid sprekers werd de speciale toon, ten teeken dat generaal Hertzog den knop had ingedrukt hoorbaar. Een doffe slag het wegslaan van de klink! weerklonk tegelijkertijd en, ter wijl de massa haar ontroering nauwelijks meester was, kwam er beweging in het bijna 4 1/2 millioen K.G. wegende schip, dat, zonder dat een menschènhand direct had ingegrepen ook niet in den champagnedoop, welke zich prachtig voltrok al sneller en sneller naar zijn element gleed. Een hevige opstu wing van het IJwater, zingen en gejuich uit duizenden kelen, fluittonen van schepen in de nabijheid, het vallen der zware ankerket tingen om de „Bloemfontein" in haar vaart te stuiten, de eerste stapelloop langs draad- loos-telefonischen weg was geschied! Het waren momenten om nimmer te vergeten! Toen de emotie ,die deze gebeurtenis had te weeggebracht, eenigermate bedaard was, nam Z.Exc. dr. H. Golijn, staande op de officieele tribune, het woord voor het uitspreken van een rede. De redevoeringen werden ook in het Engelsch gehouden, met het oog op het feit, dat een deel van de Zuid-Afrikaanders Afrikaansch en het andere deel Engelsch spreekt. Het officieele gedeelte van de plechtigheid was hiermee geëindigd. DIRECTEUR VAN ANETA IN ARREST? WEGENS SPIONNAGE? Het Tweede Kamerlid de heer Wijnkoop, heeft aan den minister van koloniën de vol gende vragen gesteld: Wil de regeering mededeelen of het juist is dat de directeur van het Nederlandseh Tele graaf Agentschap Aneta, verblijf houdende op Java, is gevangen genomen? Zoo ja, is dat dan geschied omdat hij ver dacht wordt van spionnage in dienst van een vreemde mogendheid, met name Japan? Indien dit niet de reden is der arrestatie wil de regeering dan meedeelen op welken anderen grond deze heeft plaats gevonden? KONINGIN VERVAARDIGT GOBELIN- ONTWERP Vrijdagochtend heeft H.M. de Koningin een bezoek gebracht aan de Ned. Kunstweefschool aan de Heerestraat 6 te 's-Gravenhage, ter bespreking van de kleuren voor het gobelin, dat daar zal worden vervaardigd naar een ontwerp van H. M GEEN EERLIJKE HANDEL IN CYLINDER- FLESSCHEN In het Alg. Politieblad brengen de officie ren van Justitie te Rotterdam en te Amster dam ter kennis, dat stalen cylinderflesschen (z.g. koolzuur- en zuurstofcylinders) steeds eigendom zijn en blijven van fabrikanten van vloeibaar koolzuur- of zuurstof. Caféhouders of mineraalwaterfabrikanten krijgen slechts tijdelijk de beschikking over de-ze cylinders tot verbruik van den inhoud. Zij moeten de cylinders daarna weder aan den koolzuur- of zuurstof fabrikant teruggeven Eerlijke handel in dergelijke cylinders is dus uitgesloten. Wanneer deze cylinders wor den aangetroffen bij of vervoerd worden door opkoopers of dergelijke personen, kan worden aangenomen dat zij door middel van misdrijf verkregen zijn. GUNSTIGE CONCLUSIES VAN „SPOORHOUT-COMMISSIE". AMBTENAREN GEREHABILITEERD. Het rapport der „Spoorhout-commissie" is dezer dagen gereed gekomen en volgens de Tel. luiden de conclusies zoowel voor de Neder landsche Spoorwegen als voor „Spoorhout" in gunstigen zin. In het algemeen zou niets gebleken zijn van alle bezwaren, die in de Kamer tegen de Nederlandsche Spoorwegen en „Spoorhout" naar voren zijn gebracht. „Spoorhout" zal dan ook niet verdwijnen. Alles blijft bij het oude. Juist hebben de Nederlandsche Spoor wegen weer een groote order van 300.000 stuks dwarsliggers bij „Spoorhout" geplaatst. „Spoorhout" profiteerde niet van door de Spoorwegen beschikbaar gestelde credieten deze werden door den directeur van „Spoor hout" gefourneerd. De handel is ook nooit bij de leveranties uitgeschakeld, doch de insehrij vingen waren te hoog. De relatie met „Spoor hout" is voor de Spoorwegen voordeelig ge weest. In het rapport worden de hooge spoor wegambtenaren, wier namen door de Kamer debatten in opstand waren gebracht, volko men gerehabiliteerd. De commissie van onderzoek bestond uit de Kamerleden, de heeren J. G. Suring te Utrecht dr. ir. Th. van der Waerden, J. J. C. van Dijk. jhr. mr. J. W. H. Rutgers van Rozenburg en mr. A. M. Joekes. B. B. N. CONGRESSEERT. GROOTE LASTEN BIJ AANVAARDING VAN HET VERKEERSFONDS. De Bond van bedrijfsautohouders in Neder land houdt zijn 13de jaarvergadering te Vlis- singen. In zijn openingswoord besprak de bondsvoorzitter, de heer A. J. ten Hope, het ontwerp van wet betreffende de instelling van een verkeersfonds. Ofschoon dit ontwerp, zeide de voorzitter, zoo het wordt aangenomen, op de bedrijven, waarin bedrijfsauto's worden gebruikt, een zóó zwaren last zal leggen, dat het voor velen on mogelijk zal zijn, dien te dragen, heeft de re geering het niet noodig geacht met de vereeni- gingen op verkeers- en vervoersgebied overleg te plegen. Wanneer de Kamer het voorstel van de regeering zal aanvaarden, beteekent zulks, dat van de acht millioen, welke de regeering uit het gebruik van motorrijtuigen en rijwielen wil halen, minstens vijf millioen ten laste komt van de houders van vrachtauto's. Bij de bestuursverkiezing werden de heeren A. J. ten Hope, Mr. M. H. Hartog en H. M. Kre- kelberg herkozen. Besproken werd verder het voeren van een actie voor hoogere snelheidsmaxima voor zware vrachtauto's en treilers. Voorts kwam het wegennet rond Rotterdam en de finan- cieele verhouding tusschen A.T.O. en spoor wegen ter sprake. RIJKSMIDDELEN BLIJVEN DALEN. OPBRENGST OMZET- EN COUPON- BELASTING STIJGT. Verschenen is het maandelijksch overzicht van den stand der Rijksmiddelen over de maand Mei. Aan directe belastingen (grond-, inkomsten-, vermogens- en verdedigingsbe- lasting) op ultimo Mei van het dienstjaar was ontvangen een totaal zuiver bedrag van 41.224.026.57. Dit bedrag blijft daarmee f 3.958.886.90 onder de opbrengst dezer mid delen tot dien datum in het vorige jaar. Het bedrag dat aan inkomstenbelasting minder werd ontvangen dan in het zelfde tijd vak in 1933 bedroeg 4.593.649.75. De andere belastingen brachten iets meer op dan in het vorige jaar. De opbrengst der overige middelen was evenals in de maand April iets hooger. In de eerste vijf maanden van 1934 bedroeg de op brengst 131.031.962.31. in de zelfde maanden in 1933 123.852.733.27. Aan rechten op den invoer en aan suiker belasting daalde de opbrengt evenwel met resp. ruim 6 millioen en 5.387.391.26. De totale opbrengst der omzetbelasting in de afgeloopen 5 maanden bedroeg 17.949.225.91. hetgeen beduidend minder is dan de raming. Ook de couponbelasting bleef wederom onder de raming met 1.422.947.10. Toch wordt de opbrengst in verhouding tot de raming hoo ger. De wet is eerst op 25 Febr. in werking getreden, terwijl de raming over een geheel jaar geschiedde. BEVERWIJK MARKTBERICHT. Beverwijk, 15 Juni 1934. Spinazie per kist f 0.18—0.36.^ Postelein per kist f 0.20^0.30. U Andijvie per kist f 0.40—0.60. Wortelen per K.G. f 0.040.08. Komkommers per 100 f 3—r-6. Asperges per bos (wit) f 0.28—0.32. Asperges, per bos (blauw) f 0.16—0.20 Asperges per bos (dun) f 0.06—0.10. jTopcigca, pei uus imauw Asperges per bos (dun) f u.ui> Aardappelen, nieuw, per K.G Peulen per K.G. f 0.06—0.18. Doppers per K.G. f 0.11—0.16. Bloemkool per 100 f 39. Uien per bos f 0.01. Sla per 100 krop f 1320. Rabarber per 100 bos f 34. Pieterselie per bos f 0.01. Selderie per kist f 0.15. Aardbeien per slof f 0.60—0.86. Aardbeien per doosje f 0.09 n 1 0.06. -0.15. Verwachting: Zwakke veranderlijke wind. licht tot half bewolkt, droog warm weer. Verdere vooruitzichten: Toenemende be wolking, weinig of geen regen. Thermometer Hoogste gisteren F 63. Laagste hedennacht F 54 Hoogste heden F 60. Barometer Hedenmorgen 9 uur: 768 m.M. Neiging: Stilstand. OPGAAF MAGAZIJN 'T BRILLENHUIS Kanaalstraat 83 IJmuiden Temperatuur Zwemvereeniging V.Z.V. Lucht F 70. Water F 65. HOOG WATER TE IJMUIDEN. Zondag v.m. 6.11 uur; n.m. 6.31 uur. Maandag v.m. 6.48 uur; n.m. 7.11 uur. Dinsdag v.m. 7.33 uur; n.m 7,59 uur MINISTER VAN ECONOMISCHE ZAKEN. BENOEMING VAN MR. STEENBERGEN SPOEDIG VERWACHT. Eerstdaags is de benoeming te verwachten van mr. P. L. W. Steenberghe tot Minister van Economische Zaken. Van dezen zomer is ook te verwachten de be noeming van den directeur-generaal van den Landbouw. RADIO-PROGRAMMA ZONDAG 17 JUNI 1934. HILVERSUM 301.5 M. VARA. 9.00 Postduivenberichten. 9.03 Tuin- bouwhalfuurtje. S. S. Lantinga „Kamer varens". 9.30 Gramofoonmuziek. 9.45 Nieuwe Socialistische Dichtkunst, vertaald en voor te dragen door Martien Beversluis. 9.55 Gramo foonmuziek. 10.00 Hoe het eiken dag weer gaat. Voor een half uurtje terug naar de schoolbanken. (Eigen gramofoonplatenopna- men). 10.30 VARA-orkest olv. Ernst Ewald Ge- bert. 11.00 Voor het platteland. C. F. Roosen- schoon: „Twee honderd twintig millioen steun en nog arm". 11.20 VARA-orkest olv. Ernst Ewald Gebert. 12.00 Sluiting. AVRO. 12.00 Tijd sein AVRO-klok. 12.01 Lunchconcert door het Omroeporkest olv. Nico Treep. 1.00 Causerie door S. Soeteman. 1.15 Omroeporkest. 2.00 Boe- kenhalfuurtje door Dr. P. H. Ritter Jr. „Eroica" van Theun de Vries. 2.30 Vioolrecital door Ni- colas Roth. 3.00 Aansluiting met het Kurhaus te Scheveningen. Matinee door het Residentie orkest olv. Ignaz Neumark. 4.15 Sportuitslagen van Vaz Dias. Aansluiting met het Olympisch Stadion te Amsterdam. Olympische Dag. 5.00 Sluiting. VARA. 5.00 Voor de kinderen. Vraag- halfuurtje van Oom Henk. 5.30 Orgelspel door Cor Steyn. 5.45 Voetbal van den Dag. 6.00 Sluiting. VPRO. 6.00 Halve uren met boeken, Spr. Dr. K. F. Proost. Rotterdam. 6.30 De We- terkampen van de Vrijzinnig Christelijke Jeugdcentrale. Spr. A. J. van Leusen, arts. 6.45 Wijdingsuur in onze studio. Spr. Prof. Dr. G. Sevenster. Muzikale medewerking. 8.00 Slui ting. AVRO. Tijdsein AVRO-klok. 8.01 Nieuws- en Sportberichten van Vaz Dias. 8.15 Kovacs Lajos en zijn orkest m.m.v. „De Avro-Giris". 9.00 Radiojournaal. 9.20 Aansluiting met het Kurhaus te Scheveningen olv. Garl Schuricht. Uit Avro's Platenkast. 11.00 Kovacs Lajos en zijn arkest. 12.00 Tijdsein AVRO-klok en slui ting. HUIZEN 1875 M. NCRV. 8.30 Morgenwijding door Ds. J. A. Ra dix. KRO. 9.30 Gramofoonmuziek. 10.30 Hoog mis uit de St. Anthoniuskerk te Haarlem. 12.00 Middenstandskwartiertje. 12.15 De Kon, Harmonie 's-Hertogenbosch olv. Joh. Wierts. 12.45 Gramofoonmuziek. 1.00 Boeken en schrij vers. „Tusschen Tijd en Eeuwigheid" van H. RolandHolst, besproken door P. Oomes. 1.20 De Kon. Harmonie. 145 Gramofoonmuziek, 2.00 Godsdienstonderricht voor ouderen door D. Bont. 2.30 Het knapenkoor der H. Sacra mentskerk te Breda olv. Kapelaan A. van Hoek. 3.00 De plechtige installatie van leden van de „Jonge Werkman" in het Aartsbisdom door Z.H.Exc. Monseigneur J. H. G. Jansen, in de Kathedraal te Utrecht. 4.15 Gramofoon muziek. NCRV. 5.00 Gramofoonmuziek. 5.20 Kerkdienst uit de Geref. Kerk, Bussum. 7.00 Gewijde Muziek. 7.45 Voetbaluitslagen van de R.K.F. 7.50 „De verhouding radio-omroep/ra dio-distributie/draad-omroep" door Mr. A. A, M. Enserinck. 8.15 Het KRO-orkest olv. Mar. van 't Woud. 8.45 Gramofoonmuziek. 9.00 Vaz Dias. 9.05 Het KRO-orkest olv. Mar. van 't Woud. 9.20 Voordracht door Else Flugel. 9.35 Gramofoonmuziek. 10.15 Vaz Dias. 10.20 Gra mofoonmuziek. 10.15 Vaz Dias. 10.20 Gramo foonmuziek. 10.40 Epiloog door het Klein koor olv. Joh. H. Pickker. MAANDAG 18 JUNI 1934 HILVERSUM 302 M. 8.Avro. Gramofoonmuziiek. 10.Morgen wijding. 10.15 Gewijde muziek. 10.30 Voordracht door Mr. Ph. la Chapelle. 11.— Orgelconcert door J. G. van Doorn. Mevr. V. v. d. Werff, zang. 12Lunchconcert door het ensemble Rentmeester. Afgewisseld door gramofoonmu ziek. 2.15 Causerie door Drs. P. Dijkema, „Menschentypen". 2.45 Gramofoonmuziek. 4.15 Rustpoos. 4.30 Causerie door Max Tak. „Lettische muziek". 5.30 Kovacs Lajos en zijn orkest. Afgewisseld door gramofoonmuziek. 7.25 Overschakeling naar den versterkten zender. 7.30 Fransch halfuur. „Newcommers in hef) Fransche Chanson". Guy Berry, Rosette Guy. Line Marlys. Programma samengesteld door Mr. H. M. Merkelbach. 8.Vaz Dias. 8.05 Om roeporkest o.l.v. Albert van Raalte. Wim Noske viool. 9— Gramofoonmuziek. 9,20 Omroep orkest o.l.v. Alb. v. Raalte. Sydney de Vries bariton. 10.15 Gramofoonmuziek. 10.30 Kovacs Lajos en zijn orkest. 11.Vaz Dias. 11.10 Gramofoonmuziek. 12.Sluiting. HUIZEN 1875 M. 8.N.C.R.V. Schriftlezing en meditatie. 3.15 Gramofoonmuziek. 10.30 Morgendienst. 11.— Lezen van Chr. lectuur. 11.30 Gramofoonmu ziek. 12.Politieberichten. 12.15 Gramofoon muziek. 12.30 Orgelconcert d'oor Jan Zwart in de Luthersche kerk te Amsterdam. 2.Liede- renrecital door Corry Bijster, sopraan. A.d. vleugel Emmy v. Eden. 2.45 Wenken voor de keuken door mevr. M. AdriaanMerck- nes. 3.15 Knippen en stof versieren door insti tuut ENSAID. 3.45 Rustpoos. 4.Bijbellezing 5.Concert door het Hartvelt-trio. 6.30 Vra- ;enuurtje. 7.Politieberichten. 7.15 Gramo foonmuziek. 7.30 Vragenuurtje. 8.— Dameskoor Cantemus te Den Haag o.l.v. mevr. Ali de Vink—Verschoor. Begeleiding Alex Schellevis. 9.Ds. A. G. Barkey Wol f„Spurgeon" een geweldige in het koninkrijk der Hemelen. 9.30 Waterlooherdenking. J. Vincent bespeelt het carillon van het Koninklijk Paleis te Amster dam. 10.Vaz Dias. 10.10 Utrechtsch Strijk kwartet. 11.15 Gramofoonmuziek. 11.30 Slui ting. LUXEMBURG 1304 M. 7 uur Poolsche avond. Gevarieerd gramofoon platenconcert. 7.20 Vervolg gramofoonplaten- concert. 7.30 Poolsch concert door het om roeporkest o.l.v. Henri Pensis. 8.Gevarieerd concert door het omroeporkest o.l.v. Henri Pensis. 9.25 Symphonieconeert (gr.pl.), 10.20 Dansmuziek. BRUSSEL 484 M. 1.30 Populair concert. 6.50 Gramofoonmuziek ter gelegenheid van den Waterloodag. 10.3Q Dansmuziek. BRUSSEL 313 M. 1.30 Gramofoonmuziek. 5.20 Omroeporkest. 6.30 Populair concert. 8.20 Omroeporkest o.i.v. Franz André 9.20 Vervolg concert. 10.30 Dansmuziek. KALUNDBORG 1261 M. 9.20 Noordsch concert o.l.v. Emil Reesen. 9.20 Lilly Ericson sopraan. B. Poul Knudsen mezzo sopraan en E. Schmidt, alt zingen Deenschë liederen. 10.45 Fransch concert o. 1. v. Emil Reesen. 11.20 Richard Johansen's dansorkest. PARIJS POSTE PARISIEN 313 31. 7.17 Gramofoonmuziek. 7.54 Hawaiianmuziek, 9.15 Populzire gramofoonmuziek.

IJmuider Courant | 1934 | | pagina 8