Overeenstemming tusschen Hitler en Mussolini. HEEFT U LAST VAN SLECHTE SPIJSVERTERING? VERLIEST DEN MOED NIET. DE KAMPEERDERS Poolsch minister vermoord. BUITENLAND. Oostenrijk's onafhankelijkheid erkend. Duitschland terug naar Cenève als de rechtsgelijkheid erkend is. LONDEN, 15 Juni. (Reuter). Uit Venetië wordt gemeld: Mussolini en Hitler zijn overeengekomen de onafhankelijkheid van Oostenrijk te erken nen. Ciano, de chef van den Italiaanschen pers dienst, deelde den journalisten mede dat geen accoord is onderteekend, maar dat de be reikte overeenstemming meer een uitdruk king vormt van de opvatting van beide regee- ringschefs, betreffende Oostenrijk. Ciano verschafte den journalisten over deze kwestie verder geen bijzonderheden. Hij ver klaarde wel dat Duitschland hiermede prac- tisch gesproken de „Anschluss"-gedaehte heeft opgegeven. Hitler heeft Mussolini medegedeeld dat Duitschland bereid is naar den Volkenbond terug te keeren wanneer al zijn rechten be treffende de ontwapening zullen worden er kend, zoo verklaarde Ciano verder. Italië zal daartoe geen initiatief nemen, maar het standpunt van Italië betreffende de rechts gelijkheid van Duitschland is reeds meerma len uiteengezet. Cian voegde hier nog aan toe, dat het niet in de bedoeling lag een definitief accoord af te sluiten betreffende het een of andere punt. De belangrijkheid van deze ontmoeting al dus. Reuter, tusschen Hitler en Mussolini is vooral gelegen in het gevoel van wederzijdsch begrijpen dat tusschen deze twee staatslieden is gekomen. Hitler en Mussolini zullen met elkaar blijven correspondeeren. De Duce en de Führer confereerden in den namiddag gedurende twee uren in den tuin van de golfclub op Lido; daarna begaven zij zich aan boord van een oorlogsschip en maak ten een korten kruistocht op de Venetiaan- sche wateren. Aan boord van het vaartuig werden de besprekingen voortgezet. Volgens berichten uit Duitsche milieux hadden de besprekingen een meer algemeen karakter en strekten zij zich uit over een groot terrein. Het resultaat van de conferen tie zal niet dadelijk te bespeuren zijn, maar de besprekingen zullen op den algemeenen toestand haar invloed doen gelden, omdat tusschen de twee staatslieden een betere ver- Duitschland terugkeeren! standhouding is ontstaan wat betreft hun meening over verschillende vraagstukken. Wat betreft het ontwapeningsvraagstuk is niets definitiefs besloten. Men meent te we ten dat er geen sprake van 'n onmiddellijken terugkeer van Duitschland naar Genève is. Toespraak Mussolini op het San Marco-plein. Des middags sprak Mussolini op het San Marco-plein in het bijzijn van Hitier een groote menigte toe. Hitier en ik zeide de Duce o.m. hebben elkaar niet ontmoet om een nieuwe kaart van Europa te maken noch om onzekerheden toe te voegen aan die welke thans op de bange wereld druk ken. Wij hebben elkaar ontmoet om te trachten de wolken teverdrijven welke den horizon van het Europeesche leven verduis teren en een vreeselijk alternatief te vermij den. Wij hebben elkaar ontmoet om te trach ten* het minimum van politieke eenheid te vinden zonder hetwelk het lot van Europa ge doemd is tot ondergang. De betooging, waar Mussolini sprak, was georganiseerd door de fascistische partij. Uit Venetië zelf en uit de omgeving waren o.a. met extra-treinen ongeveer 70 000 menschen samengestroomd. Mussolini sprak uit het middelste venster van het Palazzo Reale, waarheen zich even te voren Hitler, Von Neurath, Dietrich en Brückner hadden begeven, die op een bal kon plaats, namen. Kort voor zijn rede wees Mussolini naar Hitier als om hem te begroeten waarop de menigte herhaaldelijk „Eja alala" riep. Toen Mussolini zijn rede geëindigd had en zich met Hitler in een vertrek- had be geven speelde de muziek het „Deutschland" lied. Gistermorgen werd ter eere van Hitier een revue der Italiaansche militie gehou den. Des avonds ontving Hitler in zijn hotel vertegenwoordigers der Duitsche kolonie te Venetië. Tegen 8 uur 's avonds werd het Canal Grande voor het hotel ontruimd daal de booten met. gasten en de boot van Mus solini te 8 1/2 uur verwacht werden. Zaterdag zal Hitler per vliegtuig naar Duitschlcmd. Nieuw conflict met de Stahlhelm. De Tel. verneemt uit Halle: Aan de plechtige opening van het museum der nationaal-socialistische revolutie te Halle zou ook een afdeelingvan den .Nationaal-So- ciaiistischen Duitschen Frontsoldatenbond. zooa'Is de Stahlhelm thans officieel heet, deel nemen. De Stahlhelmers waren echter ge kleed in hun oude, grijze uniform, welke se dert de gelijkschakeling verboden is. - De aanvoerder der politie maakte de Stahl helmers daarop attent en weigerde hen in deze uniformen aan de plechtigheid te laten deelnemen. Daarop ging de Stahlhelmafdee- ling weer naar huis en nam den krans mede. welken zij van plan was geweest aan den voet van het monument ter eere van hun gevallen kameraden neer te leggen. Frankrijk. Kamer keurt de militaire credieten goed, De Fransche Kamer heeft Vrijdagavond het geheele regeeringsvoorstel inzake de suppletoire militaire credieten ten bedrage van 3.120 millioen franc met 454 tegen 125 stemmen goedgekeurd. Minister-president Doumergue had de vertrouwenskwestie ge steld. Tegen het voorstel stemden de com munisten, socialisten, de onafhankelijke so cialisten of zoogenaamde „Pupisten' van de Partie Unitaire Populaire, en eenige neo- socialisten. Fiimland. Officieren uit de vrijmetselaarsloges. Uit Helsingfors, 15 Juni: De opperbevel hebber van het Finsche leger heeft den officie ren het lidmaatschap van vrijmetselaarsloges verboden. Eng' Tusschentijdsche verkiezing voor de conservatieven. In de tusschentijdsche verkiezing van Mon mouth is de conservatieve candidaat Herbert gekozen met 20.640 stemmen. Zijn tegencandi- daat van Labour Hughes kreeg 11.054 stem men. In het Lagerhuis is hierdoor geen wijzi ging ontstaan. UITSPRAAK IN HET HORST WESSEL-PROCES. TWEE DOODVONNISSEN. BERLIJN, 15 Juni (V.D.) In het Horst Wessel-proces is Vrijdagmiddag de volgende uitspraak gedaan: De beklaagden Sally Epstein en Hans Ziegler worden wegens moord ter dood en tot levens lang eerverlies veroordeeld. Beklaagde Peter Stoll wegens medeplichtigheid aan moord tot 7 1/2 jaar tuchthuisstraf en tien jaren verlies van burgerrechten. In de motiveering van het vonnis verklaar de de president o.m.: Vastgesteld is, dat de beklaagden Epstein en Ziegler zich in den geest van de dagvaarding hebben schuldig gemaakt aan gemeenschappe lijk gepleegden moord. De jury kon geen rekening houden met de straffen, welke 'bij de eerste behandeling van het proces-Horst Wessel in 1930 zijn uitge sproken. Wij hebben te oordeelen naar den indruk, welke wij bij deze vierdaagsche behan deling hebben gekregen. AANSLAG OP DEN PRESIDENT VAN CUBA. OFFICIER GEDOOD: PRESIDENT LICHT GEWOND. HAVANNA*: 15 Juni ('V.D.) Bij een bezoek aan het marine-station Tiscornia is een bom aanslag gepleegd op den President van Cuba. Mendieta. De president werd licht aan de hand gewond, doch een hem begeleidend officier werd gedood. Verscheidene personen, die ach op het moment van de ontploffing in de na bijheid van den president bevonden, liepen eveneens verwondingen op. DUITSCH SPORTVLIEGTUIG NEERGESTORT. PRINS CANTACOESENE ZWAAR GEWOND; INZITTENDE DAME GEDOOD. WARSCHAU, 15 Juni (V.D.) Bij Warschau is vanmiddag een sportvliegtuig verongelukt, dat bestuurd werd door den Roemeehschen prins Cantaeoesene. Cantacoesene werd ernstig gewond, terwijl een hem vergezellende dame op slag werd gedood. ERNSTIGE BOTSINGEN IN DEN STAAT COLUMBIA. ZEVEN DOODEN, 15 GEWONDEN. Wanneer Uw voedsel als lood in Uw maag blijft liggen na Uwe maaltijden, wanneer maagkrampen U kwellen of Uw maag ge voelt alsof zij brandt, weet U dan dat U on der Uw onmiddellijk bereik heeft een middel om deze ongemakken en smarten binnen een paar minuten te doen ophouden? Stoornissen en pijnen der maag zijn in bijna alle geval len het gevolg van een overmaat van aeiditeit der maagsappen die het voedsel doen gisten en de teergevoelige maagvliezien prikkelen. Om deze overmatige aeiditeit te neutralisee ren gebruikt men na de maaltijden of wan neer de behoefte daartoe zich doet gevoelen een half theelepeltje Gebismureerd Magne sium. Een gevoel van welbehagen volgt on middellijk, de spijsvertering wordt er dadelijk door hersteld en verloopt dan weder op nor male wijze. Met eetlust wordt de eerstvol gende maaltijd weer genuttigd, U kunt eten wat U wilt en U kunt verzekerd zijn van een ongestoorde en snelle spijsvertering. Gebis- mureerd Magnesium is verkrijgbaar bij alle Apothekers en Drogisten a f 1.per flesch of f 1,75 per groote flesch, die voordeeliger (Adv. Ingez. Med.) BOGOTA, 15 Juni (V.D.) Te Honda (Co lumbia) is het tot bloedige botsingen gekomen tusschen een opgewonden volksmenigte, die een gearresteerden gemeenteambtenaar wilden bevrijden en de politie. Er zijn zeven personen gedood en 15 gewond is. Onbekenden losten drie schoten op hem. CARLOS MENDIETA. WARSCHAU, 15 Juni. (V. D.) Vrijdag middag om half vier zijn op den Pool- schen minister van Binnenlandsche Za ken, Pieracki, op het oogenblik, dat hij in de Foksal-straat no. 3 wilde binnen gaan, drie schoten afgevuurd. Pieracki werd ernstig aan het hoofd gewond. Met betrekking tot den aanslag op minis ter Pieracki wordt nader gemeld: Minister Pieracki verliet het sociëteitsge bouw -der Regeeringsclub, toen twee onbe kend gebleven daders drie revolverschoten losten. De minister werd door twee schoten getroffen opgenomen en overgebracht naar het Oejnadovski-ziekenhuis, waar hij tegen vijf uur is overleden. Een der daders schoot op straat een poli- tie-agent neer, die hem wilde aanhouden. De beide mannen zijn ontkomen, hoewel een klopjacht werd ingezet. Men neemt aan dat de moord om politieke redenen is gepleegd. Pieracki werd in 1895 geboren en behoorde tot de kolonels-groep van maarschalk Pil- soedski. Hij was een vooraanstaand lid van het regeeringsblok. Zooals te begrijpen is, heeft de gebeurtenis groote opschudding veroorzaakt. MOORD OP DEN BüLOWPLATZ BERECHT. TEGEN DRIE VERDACHTEN DE DOODSTRAF GEëlSCHT. BERLIJN, 15 Juni (V.D.) In het proces wegens het doodschieten van de twee inspec teurs van politie Anlauf en Lenk op de Bülow- Platz heeft het O.M. aan het einde van zijn pleidooien de volgende straffen geëischt:. tegen de beklaagden Michael Klause, Friedrich Broede en Max Mattern wegens gemeenschap pelijk plegen van moord, doodstraf en levens lang verlies van burgerlijke eererechten, de overige beklaagden hoorden resp. tegen zich eischen vijftien jaar tuchthuisstraf en tien jaar eerverlies, twaalf jaar tuchthuisstraf en tien jaar eerverlies, tien jaar tuchthuisstraf en tien jaar eerverlies, vijf jaar tuchthuisstraf en vijf jaar eerverlies, vier jaar tuchthuisstraf en vier jaar eerverlies en tien maanden ge vangenisstraf. Voor twee beklaagden werd vrij spraak geëischt. Niet bang zijn! Hebt vertrouwen! Voorwaarts! Door ALFRED KERR. Het is in onze dagen zeer moeilijk, den moed niet te vexdiezen. Maar 't is mogelijk. En vóór alles: noodzakelijk! Velen voelen zich gedrukt. Zij voeden angst voor politieke verwikkelingen; zij zijn bang voor de crisis. Toch moet op de vraag: „In welke wereld leven wij?" het antwoord lui den: „In een wonderbare wereld!" Vergeet dat niet. Vergeet niet dat in dezen tijd Marconi een middel gevonden heeft (of op geniale wijze vervolmaakt) om operaties uit te voeren zon der bloedverlies. De ooi'log bi'engt bloedvergie ten mee; Marconi gaat het bloedvergieten te gen. Er ligt hierin symboliek. Iets als het be gin van een uitwisseling, een belofte voor de toekomst (al is het dan een bescheiden be lofte). Ja, trots alles leven wij in een wonderbare wereld. Vergeet niet, dat in deze dagen een vrouw, de vrouw van Prof. Piccard, dapper in de stratospheer opstijgt. Een lid van het, trots Bourdet, zwakke geslacht dringt moedig door in luchtlagen, waarin tot nu toe slechts een handvol dappex*e mannen uit de 2 milliard bewonei's der aarde zich waagde. Is dat niets? Is dat geen bemoedigend feit? Geeft dat geen hoop, die troost in veel zieleleed? Verliest den moed niet! Prof. L. Lewin, de Duitsche pharmacoloog. die vier jaar geleden stierf, won uit een cac tussoort het bedwelmend middel Mascalin, waarmede thans in Londen verwonderlijke re sultaten verkregen worden. Ter geruststelling van alle feministen: het heet niet Masculin, maar Mascalin!) „Maar", zal men zeggen, „nog een bedwel mend middel, dat beteekent nog een kwaad!" Neen, het is méér dan een bedwelmend mid del. Bedwelmende middelen uit vroegeren tijd nl. deden het bewustzijn verdwijnen. Mascalin echter splitst de hersenen in twee deelen: één deel slechts heeft wonderlijke visioenen, be leeft vreemde phantasieën en ziet verwarde beelden, maar het andere hersendeel blijft ge heel bij bewustzijn, ja, ligt als een jager op den loer, controleei-t en merkt op; het teekent duidelijk de veranderingen op, die plaats vin den in het andere deel van zijn „ik". Een wonder! Daarmede nemen nu in Lon den natuuronderzoekers en dokters proeven. Nieuwe perspectieven openen zich; tot nu toe onbegrepen dingen worden plotseling duide lijk. Is dit alles ook niet een tegengif tegen de angst op politiek terrein? Als men dichter is (en ik ontken niet, dat te zijn, maar niet in dit verstandelijk opstel), dan zegt men: „Mascalin is een symbool van onzen tijd; de menschheid in onze dagen leeft in een nevel van verwarde verschijnse len, maar zij zal misschien de kracht krijgen, deze nevelachtige beelden zelf te controlee ren en te doorzien, dus: „haar verstand te rug te vinden". Mascalin is niet alleen een bedwelmend middel, maar: een politiek ideaal. Wij leven in een gevaarlijke, maar wonderbare we reld. Er zijn voor vele wonden vele pleisters. Daarbij blijft de grootste levende voldoe ning in het verwarde heden onvermeld: de man, die het inzicht in het wereldbestel van den grond af veranderd heeft; die Newton., niet weei-legd maar aangevuld en hem dus toch eigenlijk weerlegd heeft; kortom, het grootste genie van onzen tijd: Einstein. En gij beklaagt u? Het bestaan van zulke mannen, van dezen eenen man, is al een re den, om niet te wanhopen, Zeker, dikwijls krijgen wij den indruk, dat wij bezig zijn, terug te keeren naar de mid deleeuwen, Miin bijna ll-jarige dochter gaat te Parijs op school, op den „Cours Suchet" en gisteren las ik in baar leerboek voor geschie denis dezen zin: „Turgot supprlma les corpo rations". Dus minister Turgot heeft meer dan honderd jaar geleden de gilden afge schaft. En nu worden zij in vele staten weer ingevoerd. Ja; dat stemt toch tot nadenken! Maar toen las ik in hetzeldfe geschiedenis boek op bladzijde 101 den zin: „Franklin en Voltaire omhelsden elkaar". Meer in bijzon derheden verteld wordt dit: „Toen de 84- jarlge Voltaire voor den laatsten keer Parijs bezocht, geschiedde het dat, temidden van een ongekend gejuich, de twee groote ouden elkander om den hals vielen". Het waren niet twee rhetorici of theoretici, want één van hen heeft den bliksemafleider uitgevonden. Zij spi-aken verschillende talenen toch de zelfde. Als kinderen op school zulke dingen leeren (tenminste in Frankrijk) geeft u dat dan geen hoop? Is dit niet één van de pleis ters? Drie jaren geleden uitte de beroemde na tuurwetenschappelijke faculteit van Nancy het vei'moeden (op grond van astronomische waarnemingen) dat de onregelmatigheden die zich in den laatsten tijd op de aarde voorde den zouden veroorzaakt worden door om standigheden op een andere ster: door de zonnevlekken ni. Dat is geen mystiek, geen occultisme, gegn astrologie, geen kaai*tlegge- rij. Neen: wat zich hier als mystiek voordoet, is wetexischa-p. Ja, het gaan van de zonnevlekken door den meridiaan valt inderdaad samen met een op- eenhooping van ziekten op de aarde; met een opeenhooping ook van zelfmoorden, misda- de, zelfs van spoorwegongelukken. En waar om zou een atmospherische storing bij ons ook geen hersenstoi'ing veroorzaken? Nu zon der gekheid. Zelfs uit deze dingen valt hoop af te leiden. De natuurverschijnselen waarvan wij afhan kelijk zijn, zijn van voorbij gaanden aard. Dan zullen ook de gevolgen voorbijgaand zijn. Wij hebben „pech", omdat wij in deze pe riode leven. Maar het is tevens ons geluk, dat wij het eerst de oorzaken van die pech ont dekt hebben. Dat maakt altijd veel goed. Het bemoedigt. Vertwijfelt niet! Wilt u een axxder voorbeeld voor de vergoe dende kracht van den geest? In een land van Centraal Europa is een vrouwelijke spion terechtgesteld. Waai-om? Haar man was ingenieur bij het grootste electriciteits-concern en zij verried het ge heim der daar veiwaardigde stoommotoren voor vliegtuigen aan een naburige mogend heid. Stoommotoren voor vliegtuigen? Anderen zeggen dat het om een Dieselmotor ging met ruwe olie. Deze ruwe olie ontploft niet zoo gemakkelijk als benzine. Nu zijn er tegen- wooi'dig bepaalde stralen, die van grooten afstand de ontsteking van iederen motor kunnen tegengaan, hetgeen atuurlijk betee kent, dat het vliegtuig neerstort. Ik hoof al, wat gij zegt: „Verschrikkelijk, dat de prachtigste uitvindingen, zooals bij voorbeeld deze stralen, tegenwoordig in hoofd zaak voor vernietiging worden gebruikt!" Volkomen juist. Maar ziet gij niet. hoe de menschelijke geest tegeliileertijd een tegen- middel uitvindt? Hij geeft den speer, maar ook het pantser. Niet alleen het verderf maakt vorderingen, ook de bestrijding van het verderf. Zulke feiten bevatten een zekere symbolische hoop. En wanneer dït alles u nog niet genoeg is: de operatie zonder bloed, de vrouw in de sti-atospheer, de bezielende schoolboeken voor 11-jai'ige meisjes; Albert Einstein: de ontmaskering der zonnevlekken; de wed strijd tusschen vernietiglngs- en reddings middelen; laat mij u dan het volgende zeg gen: Het aanschouwen van dezen strijd van het leven met den dood; van den nieuwen strijd tusschen de verwarring en de helderheid; van den laatsten strijd tusschen het eeuwig dieidijke en het eeuwig menschelijkeis dat alles niets? Deze vreeselijke toestanden, die naar een beslissing dringen; deze mis schien laatste slag der menschheid, is het niet een geluk, er getuige van te zijn? Niet als toeschouwer, maar (ieder naar zijn krach ten) als helper? Is dat alles alleen een reden om neerslach tig te zijn of óók, om in een verheven stem ming te verkeeren? Vrees maakt niet productief, maar wel ver trouwen. Gij leeft, trots alles, in een wonder bare wereld. In den domsten. maar ook in den vei'standigsten van alle tijden. En wanneer gij de hier geuite overtuiging niet hebt, omdat zij twijfelachtig Is, dan moet gij haar hebben, omdat het nood zakelijk is. Voorwaarts! (Nadruk verboden). ONZE DAGELIJKSCHE KINDER VERTELLING. En nadat de piloot met de jongens in een café een Ranja had gedronken en hij hun zijn adres had gegeven om eens een paar dagen te komen logeeren, ging ieder weer zijn-eigen weg. De piloot steeg weer op en de jon gens, moe van het zware werk, peddelden lusteloos achter elkaar. Toen ze in Nijmegen aankwamen en met de pont zruden worden overgezet, slaakten ze een zucht van ver lichting. Op het water gekomen hadden ze weldra weer de groot ste pret. Het frissche windje scheen hun goed te doen. „Ik ben van plan om eens een paar dagen rust te nemen," zei Ben en hij kreeg van zijn twee makkers daar volop verlof voor. „Dan gaan we naar Berg en Dal," riep Sietske e nde anderen,.hem plagend, riepen luid, dat daar mis schien wel weer wilde zwijnen zouden zijn. Maar dat wist hij wel beterI. DUITSCHE NOTA AAN NEDER LAND EN ANDERE REGEERINGEN. MOTIVEERING VAN HET MORATORIUM. Uit Berlijn: Thans wordt ook de nota openbaar gemaakt, welke aan de regeeringeix van België, Frank rijk, Groot Brittannië, Italië, Nederland, Zwe den, Zwitserland en de Vereenigde Staten is gericht. Deze nota behandelt allereerst het probleem der Duitsche transferkwestie, vervolgens de op offeringen welke het Duitsche volk zich zou hebben getroost en de moeite, welke het zich zou hebben gegeven, wijst voorts op het in ge breke blijven van het buitenland, Duitsche pro ducten te koopen, welker opbrengst de voor de Duitsche schuldenbetalingen benoodigde de viezen zouden moeten verschaffen, legt ver volgens den nadruk op den wil van Duitsch land te betalen en bespreekt vervolgens de maatregelen, welke getroffen zijn en moeten worden getroffen om de deviezen- en han delsbalans actief te houden. Ten slotte wordt het probleem der rijks- leeningen behandeld en verklaard, dat het On vermijdelijk is geweest deze ook onder het transfermoratorium te doen vallen, waarna nog de bemoeiingen worden geschilderd ook hierover tot overeenstemming te komen en de bereidwilligheid wordt uitgesproken, daarover besprekingen te voeren. LONDEN, 15 Juni (V.D.) Chamberlain deelde heden in het Lagerhuis mede, dat de Engelsche ambassadeur te Berlijn de Duitsche regeering ervan in kennis heeft gesteld, dat de Britsche regeering het voornemen heeft een Clearing-bureau voot- (de Duitsch-Engelsche schuldenregeling in te stellen. De Engelsche regeering zal echter de desbetreffende be voegdheden niet ten uitvoer leggen, wanneer een voor de Engelsche obligatiehouders billijk accoord voor 1 Juli a.s. tot stand zal zijn ge- kómen. Duitsch commentaar. BERLIJN, 15 Juni (V.D.) Van bevoegde zijde wordt het volgende medegedeeld nopens het door Neville Chambeidain in zijn in het Lagerhuis afgelegde verklaring ter sprake ge bracht Duitsch-Engelsch clearinginstituut. Door een gedwongen clearing zouden de Britsche handelsbelangen grooter schade lijden dan de Duitsche. De Duitsche regeering is eveneens vastbesloten ieder eenzijdig optreden der Britsche regeering tegen den Duitschen uitvoer, in welken vorm dit ook plaats vindt, met ovei-eenkomstlge tegenmaatregelen tegen den Engelschen invoer in Duitschland te be antwoorden. In het belang van het wederzij d- sche handelsverkeer, dat door dergelijke dwangmaatregelen slechts verder zou ineen schrompelen. zou het daarom zijn de gedachte aan een dergelijk eenzijdig optreden tegen den Duitschen invoer met zijn nadeeligen terug slag op het wederzij dsche goederenverkeer te laten varen, -w -

IJmuider Courant | 1934 | | pagina 9