HET NIEUWE AVONDBLAD Toenstenmdrukken van Duitschland. BERICHT VELSEN 19e JAARGANG No. 191 DINSDAG 19 JUNI 1934 IJMUIDER COURANT ABONNEMENTEN: per week 10 ets., per maand 40 cents plus 2*/3 cents incasso, per kwartaal 1.20 plus 5 cents incasso, losse nummers3 cents. Kantoor: Kennemerlaan 42 - IJmuiden - Telei. 521 Verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen. Uitgave Lourens Coster, Maatschappij voor Courantuitgaven en Algemeene Drukkerij N.V. Directie: P. W. PEEREBOOM en ROBERT PEEREBOOM ADVERTENTIEN: 15 regels f 0.75. Elke regel meer 15 ct. Bij abonnement belangrijke korting. Adverten ties van Vraag en Aanbod 1-3 regels 25 ct., elke regel meer 10 ct. Ingezonden mededeelingen dubbele prijs. ALLE ADVERTENTIëN, OPGEGEVEN VOOR DIT BLAD WORDEN KOSTELOOS OPGENOMEN IN DE NEVEN-EDITIE HET NIEUWE AVONDBLAD DE KENNEMER COURANT. Alle abonnéa van dit blad zijn. zoodra zij 14 dagen als zoodanig in de registers zijn ingeschreven en verder op voorwaarden, die van tijd tot tijd gepubliceerd en ten kantore van dit blad gratis verkrijgbaar zijn. kosteloos verzekerd tegen de gevolgen van ongevallen voor de navolgende bedragen: 2000bij algeheele invaliditeit; 600.— bij overlijden; 400.— bij verlies van een hand, voet of oog; 250.bij verlies van een duim; 150.— bij verlies van een wijsvinger; 100.— bij breuk van boven- en/of onderarm; 100.— bij breuk van boven- en/of onderbeen; 50.bij verlies van een anderen vinger. Tenge volge van spoor-, tram- of autobusongeval; 5000.— bij overlijden van man en vrouw beiden; 3000.bij overlijden van den man alleen; 2000.— bij over lijden van de vrouw alleen Opvarenden van visschers-, marine-vaartuigen enz. 400.— bij verdrinkingsdood door örïgeval tijdens de vaart, tot een maximum van 2000.—, indien hetzelfde ongeval den dood van vijf of meer abonnés mocht tengevolge hebben. Alleen de abonné(e) zelf is verzekerd, behoudens het vermelde omtrent spoor-, tram- of autobusongevallen. Polis is niet noodig. Uitkeeringen krachtens deze verzekering worden gewaarborgd door de Nieuwe H-A.V.-Bank te Schiedam. IJMUIDEN GEMEENTELIJKE ARBEIDS BEURS. JAARVERSLAG OVER 1933. Wij ontvingen het jaarverslag over 1933 van de Gemeentelijke Arbeidsbeurs, waarin o.a. wordt medegedeeld, dat op nog intensie vere wijze dan voorheen propaganda werd gemaakt voor de arbeidsbemiddeling. Bijna alle werkgevers, die een of ander werk in de gemeente hadden uit te voeren werden, meest al door persoonlijk bezoek, bewerkt. Speciale aandacht werd geschonken aan werkgevers, aannemers, die, zelf niet woon achtig in deze gemeente, arbeiders uit an dere plaatsen wenschten te importeeren. In vele gevallen konden zij er toe worden bewo gen althans een groot deel van het benoodig- de personeel te kiezen uit de hier beschikbare werkloozen. Het succes, dat kon worden geboekt, komt tot uitdrukking in het aantal plaatsingen van werkzoekenden, dat wederom in stijgende lijn ging. Meer aandacht werd. besteed aan de ar beidsbemiddeling voor vrouwen. Aan dezen tak van bemiddeling kon tot dusver, wegens overdrukke werkzaamheden, niet de noodige aandacht worden geschonken. Door reorgani satie der diensturen gelukte het een ambte naar gedurende een paar uren per dag hier voor vrij te krijgen. De nieuwe werkwijze werd eerst ingevoerd in het laatste kwartaal van het verslagjaar, zoodat pas in 1934 zal blijken of de verkregen resultaten het meer dere werk zullen lobben. Intusschen is reeds gebleken, dat het aantal plaatsingen van meisjes steeg boven het aan tal van het vorige jaar, zoodat van de nieuwe regeling een gunstig resultaat mag worden verwacht. Vraag en aanbod werden wekelijks gepubli ceerd in de- plaatselijke en semi-plaatselijke bladen. Deze publicaties genoten als steeds een groote mate van belangstelling. Uit de in het verslag voorkomende statisti sche gegevens blijkt, dat het aantal werkloo- .zen aan het eind van het verslagjaar be droeg: bouwvakarbeiders 543 (in 1930: 149, metaalbewerkers 404 (in 1930: 75), land- èn tuinarbeiders 53 (in 1930: 13), kantoorbedien de 53 (in 1930: 16), visschers 374 (in 1930: nihil), havenarbeiders liö (in 1930: nihil), losse arbeiders 675 (in 1930: 142), overige be roepen 299 (in 1930: 30) of totaal 2496 (in 1930: 425). Aangaande de arbeidsbemiddeling wordt gemeld, dat er behandeld werden 8447 (in 1930: 4000) aanbiedingen van mannelijke werkzoekenden, 3006 (854) aanvragen van werkgevers; geplaatst werden 3051 (744) werk zoekenden, voldaan werden 3003 (772) aan vragen van werkgevers. Voor vrouwen waren deze cijfers: 158 (113) aanbiedingen van werkzoekenden, 83 (90) aanvragen van werk gevers,'geplaatst werden 49 (58) werkzoeken den, voldaan werden 51 (61) aanvragen van werkgeefsters. Voor jeugdige mannelijke per sonen waren de cijfers: 383 (248) aanbiedin gen van werkzoekenden, 38 (98) aanvragen van werkgevers, geplaatst werden 51 (53) werkzoekenden, voldaan werden 34 (54) aan vragen van werkgevers en voor jeugdige vrou welijke personen: 84 (31) aanbiedingen van werkzoekenden, 12 (12) aanvragen van werk gevers, geplaatst werden 11 (16) werzoeken- den, voldaan werden 9 (10) aanvragen van werkgeefsters. Bij de gemeentelijke diensten werden ge-1 plaatst 81 arbeiders, bij de provinciale dien- i sten 112 en bij de uitvoering van rijkswer ken 28. Naar de rijkswerkverschaffing werden uit gezonden 389 werkzoekenden, naar de ge meentelijke werkverschaffing 99. Het aantal volgens het Werkloosheidsbe sluit 1917 gesubsidieerde werkloozenkassen, welke leden hadden, die woonachtig waren in de gemeente Velsen bedroeg aan het einde van het verslagjaar 64 (in 1932: 63) met to taal 4543 leden (in 1932: 4777). Het uitgekeer de bedrag beliep f 203.835.69 (in 1932: f 253.337.34). De voornaamste bij de werkloozenkas aan gesloten organisaties waren Alg. Ned. Bouw- arbeidersbond met 220 leden, Ned. Chr. Bouw 'arbeidersbond met 66 leden, R.-K. Bouwvak- arbeidersbond „Sit. Joseph" met 181 leden, Ned. Ver. van Fabrieksarbeiders met 169 le den, Ned. Bond van Chr. Fabrieks- en Trans portarbeiders met 638 leden, Ned. R.-K. Fa- brieksarb.bond. „St. Willibrordus" met 165 le den, Alg. Ned. Metaalbewerkersbond met 485 leden, Chr. Metaalbewerkers met 130 leden, Ned. R.-K. Metaalbewerkers met 214 leden, Centrale Bond van Transportarbeiders met 1325 leden, Ned. R.-K. Bond van Transportar beiders met 82 leden. IN HET BUITENLAND BESTRAFT. Voor den politierechter te Grimsby heeft de zeeman Jan. H. (een oud-plaatsgenoot) terecht gestaan, omdat hij eerst als matroos doch latei- als machinist op het Engelsche visschersvaar- tuig Martin John gemonsterd was doch in wer kelijkheid als schipper optrad. Omdat dit in strijd is met de Engelsche vreemdelingenwet werd hij veroordeeld tot een boete van twee pond sterling en vijf guineas voor de kosten. De beklaagde verklaarde reeds 34 jaar in Engeland te wonen en zijn aanvraag om na turalisatie was op het oog en blik in behande ling. Deze mededeeling deed evenwel geen ver andering in het oordeel ontstaan omdat hij reeds i 1925 voor een dergelijk feit gewaar schuwd was. DE VISSCHERIJ OP DE WEST KUST. ONGUNSTIGE VOORUITZICHTEN. De resultaten van de beide trawlers, die thans van de visscherij op de Westkust zijn teruggekeerd n.l. de Gerberdina Johanna IJM. 38, die Zaterdag en de Utrecht IJM 73 die Maandag aan den afslag was, zijn niet bepaald bemoedigend voor de verdere resultaten dezer visscherij. Eerstgenoemde trawler kwam met 435 man den visch aan en besomde f 2650, de Utrecht was aan den afslag met 360 manden en een besomming van f 3000. Deze resultaten werden bereikt na een reis van resp. 17 en 19 dagen, zoodat beide booten een gemiddelde dagopbrengst hadden van slechts f 150, een resultaat, dat lang niet vol doende is om de kosten te dekken. In alle opzichten is het met deze eerste rei zen tegengeloopen. De hoeveelheid gevangen visch, gemiddeld 400 manden, is voor zulk een reis al niet bijzonder te noemen; voorts had den de booten naar verhouding weinig groote hake en ten slotte was het met den prijs maar zoo-zoo. De groote en middel-hake bracht f 56 a f 58 op,, een prijs, die dus nog ligt beneden dien welke in Engelsche havens gemaakt wordt, die zooals men in het Visscherij-Snufje van j.l. Zaterdag heeft kunnen lezen, uitgere kend naar onze groote kisten gemiddeld f 60 bedraagt. Tot op heden visschen 10 trawlers van IJmuiden op de Westkust of gaan op de West kust visschen want eenige zijn nog onderweg. In verband met de uiteenloopende vertrek dagen is niet te verwachten, dat er meer dan één of twee schepen met hake tegelijk aan den afslag zullen komen, bovendien zijn er eenige voorzien van een radiotelefonie-zender, waar door het mogelijk is, dat er een zekere rege ling inzake den tijd van binnenkomst getrof fen kari worden. Een en ander is natuurlijk be vorderlijk voor een goede markt, maar de vraag schijnt niet bijster groot te zijn. De eerste boot die thans van de Westkust verwacht kan worden is de I. S. Groen IJM 130. Deze boot is echter nog maar tien dagen weg, zoodat het nog wel een weekje kan duren eer ze terugverwacht kan worden. Het is te hopen, dat de toestand van de markt voor dien tijd wat betér wordt. Het zou jammer zijn, dat de Westkust-visscherij op een fiasco uitloopt. Zooals men elders in dit blad kan lezen is de Gerberdina Johanna in middels weer naar de Westkust vertrokken. FILMAVOND VOOR DE ZONNESTRAAL COLLECTE. Naar wij vernemen, zal Donderdag 5 Juli a.s. in het Patronaatsgebouw een filmavond wor den gegeven ter inleiding van de Zonnestraal- collecte, die 14 Juli gehouden zal worden. Op den filmavond zal de bekende Zonne straal-film vertoond worden, voorafgegaan en gevolgd door eenige aardige bij films. HELMBRANDJE. Een fietsrijder beging Zondag de onvoor zichtigheid, op den weg Strandweg een niet- gedoofde lucifer weg te werpen. De gevolgen dezer onvoorzichtigheid bleven niet: binnen enkele seconden stond de helm aan de eene zijde van den weg in lichterlaaie. Omstan ders, verbluft over de snelheid waarm'ede het vuur om zich heen greep, begonnen onder aanvoering van den jeugdigen A. v. d. B. op diens juiste aanwijzingen den brand te doo- ven, al duurde dit nog geruimen tijd. Een toesnellend inspecteur van politie heeft hem hiervoor terecht gecomplimenteerd. DE DRUKTE OP HET STRAND. HET ROODE KRUIS MAAKTE ZICH WEER VERDIENSTELIJK. De hulppost van het Roode Kruis, die zooals altijd, ook j.l. Zondag weer op het strand aan wezig was, heeft zich weer zeer verdienstelijk gemaakt door l^et verleenen van hulp bij on gevallen enz. Naar wij vernemen zijn dien dag niet minder dan 21 gewonden verbonden, terwijl 14 vonde lingen aan hunne respectieve ouders konden worden terugbezorgd. .DE ZWERVER VAN HET UDDELERMEER". Toen de heer G. ten Napel afscheid nam als hoofd van school H had de commissie, die de organisatie van het afscheidsfeest op zich had genomen, bij de attributen van den „boven meester" ook neergelegd een boekwerk. Dit was het laatst verschenen werk van den bovenmeester-auteur: „De zwerver van het Uddelermeer" door.... Geert Geertsema. Geert Geertsema? Inderdaad. Van den heer ten Napel zijn thans 13 wer ken in druk verschenen, waarvan 9 onder zijn eigen naam en 4 onder bovengenoemd pseudo niem. Thans zijn nog in druk „De Konijnen berg" en „Het Verloren Beursje" die eveneens onder schrijvers pseudoniem zullen verschij nen. „De zwerver van het Uddelermeer" is weer zoo'n frisch, paedagogisch zuiver jongensboek, een jongensboek, dat evenals de andere werken van den-heer ten Napel graag door volwasse nen gelezen wordt en vooral door de ouders van de jongens voor wie het gekocht is, omdat zij dan weten, dat zij niet misgetast hebben. En dat komt bij de vele minderwaardige kin derboeken, die onder de drukpers vandaan ko men, nog al eens voor. In „De Zwerver van het Uddelermeer" ver telt de schrijver op gevoelige wijze de geschie denis van den ouden en miskenden Kees. Het verhaal is rijk aan spanning en avontuur en1 laat voldoende ruimte om de rijke fantasie van den jeugdigen lezer den vrijen loop te laten. Spaansche schatgraverij. (Er zijn in ons land weer brieven ontvangen van den Spaanschen „schatgraver" De graver van schatten in 't zonnige Spanje, Begint weer vol hoop aan een nieuwe campagne. En zooals reeds zoovele keeren tevoren Is ons land en ons volk met de eer weer beschoren. Hij is nu druk bezig zijn brieven te zaaien, En hoopt straks zijn oogst, als die rijp is, te maaien. Misschien heeft hij u nog nooit brieven geschreven, Veroorloof mij daar dan een beeld van te geven. De man is van adel, en hooge, een Grande, Hij zit in gevangenschap, dat is geen schande. Want hij is onschuldig, dat kan hij bewijzen, Wanneer u soms even naar Spanje wilt reizen. Hij wil er graag uit, want het is niet zoo prettig, Vooral als j' onschuldig bent eerlijk en wettig. Maar voor het proces, dat hij zeker zou winnen, Ontbreekt hem het geld, dus wat moet hij beginnen. Nu schrijft hij aan u en hier komt de verklaring, Er staat op 't station nog een kist in bewaring, Waarin al zijn geld zit, pesetas in hoopen, Waarvoor hij zijn vrijheid wel tienmaal kon koopen, Maar ach, die gevangenschap, dat 's het fatale, Belet hem zijn kist met pesetas te halen. Wanneer u, zijn vriend in het land van Oranje, Nu geld voor 't proces aan hein toezendt in Spanje, Dan zal hij zijn innige dankbaarheid toonen, Door u, als hij vrij is, met goud te beloonen. De helft van den inhoud der kist zal uw deel zijn, Een schatting van vijf ton zal heusch niet teveel zijn. Het offer, dat u voor dien prijs moet aanvaarden, Is naast deze som al van heel weinig waarde. Kortom, 't is een zaakje,'zooals u geen tweede, U zelfs maar gedroomd hebt in 't zorglijk verleden. Waarom hij juist u schrijft, dat moet u niet vragen, Wat let u wat let u, die kans eens te wagen. Wanneer het mocht lukken, dan bent u geborgen, Dan is er een einde, voorgoed, aan uw zorgen. En 't is romantiek dat valt niet te weerleggen, Wat let u, wat let? ik zal het u zeggen. Er zijn ook in Spanje nog wel filantropen, Maar geen, van wie u op fortuinen moogt hopen. In Spanj' is, hoe anders u 't ook moogt verlangen, Slechts één Sinterklaas en die zit nooit gevangen. P. GASUS. HET VERGETEN HANDTASCHJE. Zondagavond kwam mejuffrouw B. wonen de alhier, tot de minder prettige ontdekking, dat zij haar handtaschje op het strand verge ten had. De inhoud bestond uit eenig geld, brieven en eenige kwitanties. Zij ging direct naar de plaats waar zij op het strand vertoefd had, maar het taschje was verdwenen. Zij heeft van die vermissing aangifte gedaan bij de politie. Groote diepgang. Het naar Amsterdam gepasseerde Engelsche tankst'oomschip Peder Bogen had een diep gang van 8,9 Meter. EmmerichDuitsehe uniformen, Duit- sche stemmen, Duitsch regime. De Hollandsche douanebeambten klopten op den deur van het compartiment; de Duitsehe Bahnpolizei" tikt hard en metalig met een potlood op het glas neemt ons zonder veel complimenten het boek uit de hand, bladert erin, geeft het kort en stuursch terug. Ik was van plan een korten Rijnreis te maken en stapte in Keulen uit, vanwaar ik deels per boot, deels per auto verder reisde. Vanaf iederen muur schreeuwden groote aan plakbiljetten, Deutsche Jugend - Hitler Jug-end! Schliesst Eueh an! Werdet Mitglied der Orts- gruppe so und sol Denkt an Eure Brüder im Saargebiet! Die Saar gehört uns! Over de straten waren doeken gespannen met groote Hitlerkoppen of met lange spreuken erop. Wandelaars liepen met schilden stemming makend voor Hitler of voor de Saar. Auto's vertelden op hun reservebanden ,„die Saar bleibt Deutsch". WINKELIERSVEREENIGING „WIJKEROOG". In café Bloemoord heeft gisteravond een ver gadering van de Winkeliersvereeniging „Wij- keroog" plaats gehad. De vergadering stond onder leiding van den voorzitter, den heer Jac. Groot. Na opening en voorlezing van de notulen der laatst gehouden vergadering wer den de ingekomen stukken behandeld en eenige mededeelingen gedaan. Van den heer Bruijnzeels was een schrijven ingekomen met het verzoek, adhaesie te be tuigen met het ingezonden stuk van den heer Bus, voorkomende in de IJmuider Courant van 18 Juni. Na eenige bespreking hierover, werd besloten hierop r;et in te gaan. Door den heer Schmits werd m mens de feestcommissie ver slag uitgebracht van de laatst gehouden feest avond. Voorts werd ter sprake gebracht het 10-jarig bestaan der vereeniging. Ofschoon er, volgens den voorzitter, geen sprake kan zijn met een groot feest dit feit te herdenken, toch zou hij gaarne het feit eenigszins feestelijk willen herdenken. De vergadering ging er mee accoord, dat het bestuur ten spoedigste met plannen hierover tot de vereeniging zal komen. Verder werd besproken het voorstel; oprich ting van een Vereeniging voor Vreemdelingen. Na eenige gedachtenwisseling door de leden over dit onderwerp werd naar voren gebracht de stiefmoederlijke bedeeling waar onder Velsen-Noord gebukt gaat. Door een der leden werd o.a. opgemerkt, dat ongeveer de helft der arbeiders aan papier fabriek en Hoogovens in IJmuiden, Santpoort en Beverwijk woont. Dit wordt door de vereeni ging geacht als een nadeel voor de nering doenden te Velsen-Noord. Naar aanleiding van de bespreking werd besloten, dat door het be stuur een vergadering zal worden uitgeschre ven, om t-e komen tot oprichting van een der gelijke vereeniging, waarbij dan verschillenden uit de burgerij zullen worden uitgenoodigd. Het laatste punt van bespreking was: „jaarlijk- sche zomerreis". Hiervoor werd uit de vergade ring een commissie van voorbereiding be noemd. Na de gebruikelijke rondvraag werd de ver gadering gesloten. Zij, die zich met ingang van 1 Juli per kwartaal ahonneeren, ontvangen de in Juni nog te verschijnen nummers gratis. DE ADMINISTRATIE. Van 18 Augustus tot 15 September zal de Europa-rondvlucht worden gehouden. Start en.finish zijn te Warschau. Op bovenstaande kaart de route, welke de vliegers zullen volgen. Reeds na een dag dacht ik „waarom zoo'n tam-tam, als iedereen zoo tevreden is? Het vorig jaar was dat lang zoo opvallend niet!" En na een paar dagen was het mij al heel duidelijk dat het gemor en de ontevredenheid al is begonnen. In- het buitenland heeft men van het begin af aan zien komen dath het geen stand kon houden, daar de basis niet deugt, maar in Duitschland zelf leefde men in vreugderoes. Ik heb daar jaren achtereen niet enkele vacantiedagen, doch maanden doorge bracht en reisde niet per trein of logeerde in een hotel, doch trok per auto van plaats tot plaats, wonend in particuliere huizen. Daar door wéét ik dat het overgroote deel der Duit- schers met Hitler een nieuwen zon over zich meende op te zien gaan, Werkeloosheidsbe- strijding, Winterhilfe, kampen van jeugdige arbeiders, hulp voor de landbouwers, het klonk allemaal zoo mooi en er was ook zooveel goeds in, als er maar niet zulke groote on herstelbare fouten waren begaan. Geen geld middelen, een vernield crediet, verlies van ver trouwen ,dat is geen hechten grondslag voor de welvaart van een volk. Maar het volk zelf zag dat niet, was verblind. Het leefde in vreugderoes en kreeg wat het noodig had: uniformen, commando's, sentimenteele liedjes, bijeenkomsten ter bevordering van de liefde voor het vaderland, groepen, afdeelingen, ver gaderingen, marschen, betoogingen. De Duit- scher kreeg weer ruggegraat, want hij had weer Deutschtum. Maar nu wordt men wakker uit den droom en merkt dat het werkelijke leven nog steeds heel zwart en somber is. Couranten vertellen met groote opschriften dat Hitler tevreden is, en dat Goering ook al tevreden is, maar de wakker geworden Duitscher zegt „prettig voor Hitler en prettig voor Goering, maar ik wil ook tevreden zijn". En heel heimelijk en heel voorzichtig wor den er hoofden bij elkaar gestoken en neel zachtjes wordt een gemompel vernomen van „ja, maarEn zoodra „maar" wordt uitge sproken .is het zaad van ontevredenheid uit gestrooid. Ik sprak een fabrikant die vertelde hoe rijn omzet van 65000 stuks per maand van het vorig jaar, was teruggeloopen tot 12000 stuks dit jaar. ,,M'n export is kapot gemaakt en van wat ik exporteer kan ik de gelden niet binnen krijgen. Ik heb een klant in Roemenië die dol graag wil betalen en er eenvoudig geen kans toe ziet. Om mij terwille te zijn heeft hij oen gedeelte van het geld binnengesmokkeld, Be grijpt u eens goed wat dat zeggen wil. En nu is het ergste van alles dat we elkaar in den grond boren. Vrijdagsmiddags moeten de loonen hier betaald worden en als je dan geen geld hebt en er komen 's morgens Hollanders die je een bankje van honderd voor je neus zwaaien ,dari mogen ze desnoods je heele voorraad meenemen.. Maar die klanten betalen een volgende keer ook niet méér en dus heb je de prijzen verknoeid voor jezelf en de ande ren. Daarbij zijn je onkosten hetzelfde geble ven. De belastingen maken je gek en dan zijn er nog de bijdragen voor alle mogelijke doel einden, die je alleen maar in theorie kunt weigeren, want weiger je in de praktijk, dan ben je Hitlerfeïnd en dat komt je duur te staan. Of er werkelijk zooveel werkloozen zijn aangesteld? Och ja, natuurlijk is daar wel iets van aan, maar vergeet toch niet hoeveel plaat sen er door vluchtelingen zijn vrijgekomen! En hoe lang kan dat duren? Het heet nu op alle aanplakborden „nicht raffen, sondern Arbeitsehaf f enen er zijn ook veel mensc'nen die nu werk laten uitvoeren, herstellingen laten verrichten, enz. en dat geeft verschillende menschen te doen. Maar per slot van rekening is het niets dan een verschuivingsproces, w'ant er zijn maar weinigen in Duitschland die over ruime liquide middelen kunnen beschikken en daardoor moet. wanneer het eene werk wordt uitgevoerd, bezuinigd worden op andere din gen, en daar lijdt een andere groep van men sehen dus weer schade door. Er is geen geld en dat is het abc van alles, en dat er steeds minder geld zal komen door Devispnsperrung in het buitenland, is het slot van het alphabet en het einde van Hitier". (Dit laatste heel zachtjes gefluisterd, „want ze zijn niet malsch als ze zooiets hooren!") Verder viel het me op dat het „Heil Hitier" niet meer zoo op den voorgrond treedt. Het vorig jaar was er geen andere groet denkbaar, terwijl ik nu herhaaldelijk met „Guten Tag" ontvangen werd, en niet alleen ik als buiten- landsche, doch ook Duitschers zelf. Over het algemeen is de vreugde wel zoo tamelijk gebluscht. Het vorig jaar kreeg ik links en rechts verzoeken om toch in Holland te vertellen hoe gelukkig ze waren en hoe goed alles ging. Maar diezelfde menschen hadden nu zorgrimpels in het gezicht en waren onder geworden. Tenslotte valt zorg dubbel hard, wanneer eerst geluk en voorspoed is beloofd. Met den zon over Rijn en bergen, leek het een uitverkoren land en het contrast met de werkelijkheid is wel schril en pijnlijk. HELEN. BEMANNING VAN DE „KNUT HAMSUN" GERED. PANAMA, 18 Juni (V. D.) De 17 ver miste leden van de bemanning van het Vrachtschip „Knut Hamsun" zijn thans na ruim vier dagen met hun reddingboot op de open zee te hebben rondgezwalkt, ter hoogte van Santa Crüz del Sur gered. De geredden waren den dood door verdorsting nabij, daar zij noch water, noch voedingsmiddelen aan boord hadden.

IJmuider Courant | 1934 | | pagina 1