Japan - Ned. O. Indië. Gezondheid. 5 Beschouwingen van Mr. Okada en Mr. Matsuyama. De leidende Directeur van de Naigai Wata Coy en de eerste gedelegeerde van Japansche zijde te Londen ter behandeling van het „ka toenconflict" is Mr. G. Okada. Hij is groot industrieel, niet minder dan een half millioen katoenmachines in Japan en China staan on der zijn directie. De beteekenis daarvan valt des te meer op, indien men weet dat het to taal aantal dezer machines in geheel Japan maar weinig meer dan acht millioen bedraagt. Zijn oordeel over den toestand dient men na tuurlijk te beschouwen in verband met zijn positie als groot-industriëel. Voor Japan is uitvoerhandel een levens kwestie. als gevolg van de sterke bevolkings aanwas en het gebrek aan natuurlijke hulp bronnen. In 1931 bedroeg de Japansche bevol kingsdichtheid 171 per K.M.2 en 134 per K.M.2 wanneer men Japan met de koloniën tezamen neemt. De bevolkingstoename bedraagt per jaar circa één millioen zielen. Voor behoor lijke voeding en kleeding, maar evenzeer voor voldoende huisvesting is Japan in menig op zicht afhankelijk van het buitenland. Immi gratie wordt daarbij in tal van landen be moeilijkt, zoodat Japan genoodzaakt is tot een krachtige industrialisatie. De Japansche han delsbalans wijst ook in die richting. Tusschen 1923 en 1932 aldus merkte Mr. Okada op heeft Japan voor 2700 millioen Yen meer ingevoerd dan geëxporteerd. De vermeerde ring van den uitvoer was en is een levens kwestie. Maar,.... de mogelijkheid is daarbij niet uitgesloten, dat goederen-betaling t. z. t. zal moeten geschieden met behulp van goe deren. Het concurrentievermogen van het land is volgens het oordeel van dezen Japanschen re presentant buitengewoon groot. Daartoe heb ben medegewerkt de lage loonen, de regee- ringssubsidies en de gedeprecieerde Yen. De hier en daar bestaande meeningen omtrent ongebreidelden arbeidsduur, zijn volgens Mr. Okada niet juist. In de katoenindustrie be staat de arbeidsdag van 8,5 uur. De loonen in deze industrie zijn lager dan die in Engeland of Amerika. Maar de kosten van levensonder houd zijn in Japan ook beduidend lager. Daarbij zijn de behoeften ook geringer. Het hoofdvoedsel is rijst, waarvan voldoende in Japan groeit om daarvan de bevolking te voeden. De subsidieeringspolitiek van Japan be perkt zich tot hulpverleening aan onderne mingen met een nationaal karakter. Toch blijft Japan afhankelijk van den wereldhan del en is daarom bijv. toegetreden tot de In ternationale Kamer van Koophandel. Niets wordt nagelaten om in Japan de industrie be ter te outilleeren. De meest moderne machi nerieën, de best geschoolde leiders, de meest voortreffelijke voorlichting op industrieel ge bied enz. staan Japan ter zijde. Mr. S. Matsuyama, een der leiders aan de Japansche delegatie te Londen, maakte^ enkele zijner interviewers attent op de enquête van het internationale Arbeidsbureau over de po sitie van Japan als industriestaat. In 1933 tel de Japan een 60.000 fabrieken, waarvan 55 procent gerekend moet worden tot dé klei nere ondernemingen. Het aantal mannelijke arbeidskrachten bedraagt circa 3.215.000, het aantal vrouwelijke 1.500.000. De eerste beper king van den werktijd in Japan dateert van 1911, waaronder toen circa 1.100.000 arbeiders vielen. Op dit oogenblik valt ongeveer 90 procent der Japansche arbeiders onder deze wettelijke voorzieningen. Kinderarbeid voor jongeren dan twaalf jaar is verboden. Voor de meeste groepen arbeiders is die leeftijd echter vastgesteld op 14 jaar. Het modernisee- ringsproces zet zich in Japan snel voort. De groote steden hebben ruime straten, groote gebouwen, dikwijls tot tachtig verdiepingen, de electrische verlichting is vrijwel overal doorgevoerd. In een groot aantal woningen is het huis-keukenbedrijf geëlectrificeerd. De te lefoon heeft vrijwel overal haar intrede ge daan. Niet minder dan 600 mijl van het spoor wegnet wordt bediend met electrische tractie. Het courantenbedrijf is uitstekend geoutil leerd. Japan telt meer dan 1200 bioscopen. Het indexcijfer voor de kosten van levens onderhoud voor 1926 stellend op 100, was in December 1930 gedaald tot 68,1. Daartegen over was het loonindexcijfer tusschen 1926 en December 1930 gestegen van 100 tot 102,1. En dumpt Japan? Volgens Mr. Matsuyama is dat niet het geval, waarvoor hij zich beroept op een uitspraak van Mr. Arno S. Pearse, die Japan bezocht voor een onderzoek met betrek king tot het concurrentievraagstuk en officiéél verklaarde, dat er van oneerlijke concurrentie van Japansche zijde geen sprake is. Al zijn er- bijzondere factoren, welke Japan als het ware te hulp zijn gesneld, toch mag niet vergeten worden, dat met ongekende energie gewerkt wordt. Men vraagt zich niet af: is deze of gene machine reeds 20 of 30 jaren oud? Neen, men vraagt uitsluitend: werkt deze machine nog efficient? Verbindt men aan dat alles een voortreffelijk apparaat ter voorlichting over de geheele wereld en daarover heeft Ja pan de beschikking dan begrijpt men waar om of men schier overal de „Japansche con currentie" te verduren heeft. MOLLERUS NAAR DE WESTKUST. De stoomtrawlers Utrecht, Derika 7 en Pet ten zijn gisteren naar de Westkust vertrokken. Heden vertrekt ook de Ewald derwaarts. BEVERWIJK NAAR „ASSUMBURG" De leden van de Geheel onth. afdeeling „De Schakel" hebben Dinsdagavond een bezoek gebracht aan het kasteel „Assumburg". Met veel belangstelling hebben de jongelui het ver maarde historische bouwwerk bezichtigd, waarbij zij van voorlichting werden gediend door den herbergvader Geert Dils. HET NIEUWE BIOSCOOPPROGRAMMA Het nieuwe bioscoopprogramma van het Kennemer Theater vermeldt voor de a.s. week als hoofdnummers de detectivefilm. „De Ge heimzinnige Gast" en de moderne filmcome- die van de U. F. A. „Wien, wo der Wein und der Walzer blüht". In deze film spelen Carl Brisson en Francis Day de hoofdrollen. De muziek is van Robert Stolz. GOUDEN ECHTPAAR. Dinsdag vierde het echtpaar Aardenburg, wonende aan den Boeweg onder groote belang stelling zijn gouden echtvereeniging De buren hadden voor een keurige gevelversiering zorg gedragen. Des morgens werd het jubileum kerkelijk herdacht met een plechtige Mis in de kerk van O. L. Vrouw van Goeden Raad. Des avonds brachten de beide plaatselijke muziek corpsen onder groote publieke belangstelling de traditioneele serenade. DAT KOST GELD Baldadige jongens hebben een van de jonge boomen in de Hendrik Burgersti-aat van de bast ontdaan, waardoor het boompje ten doode gedoemd is. De politie wist de daders op te sporen. Het gevolg van deze politioneele bemoeiing is, dat de ouders de kosten zullen moeten be talen, verbonden aan het planten van een an deren boom. WINKELIERSVEREENIGING „EENDRACHT MAAKT MACHT" De Vereeniging van Winkeliers en Nering doenden „Eendracht Maakt Macht" houdt Donderdagavond te 8.15 uur in het Kenne mer Hotel een ledenvergadering, waarin de bestuursvoorstellen voor de viering van het vijf en twintig jarig bestaan van de vereeni ging zullen worden behandeld. Vervolgens zullen mededeelingen worden gedaan en besprekingen worden gevoerd over de wijzigingen van de vastrecht-contracten voor de afname van electr. stroom. D. T. V.—TOSCA BOYS. Enkele zomer-voetbalclubs hebben met veel animo deelgenomen aan een bekertournooi. Dinsdagavond werd op het A. D. O.-terrein de finale gespeeld tusschen D. T. V. en de Tosca Boys. Beide elftallen speelden een aantrekkelijken wedstrijd, waarin beide partijen goed tegen elkander opgewassen bleken te zijn. Bij het ingaan van de rust had D. T. V. met 21 de leiding. Na de thee smaakte Gelder- mans Jr. het genoegen zijn club door een goed doelpunt in het bezit van den fraaien beker te stellen. Na afloop werd D. T. V. met eenige waardeerende woorden in het bezit ge steld van den prijs. De heer Geldermans heeft daarvoor namens zijn club dank gebracht aan het adres van den schenker. bedaart spoedig met tHijnhacdPs V/wdm Per stuk 8 ct. Doos 45 ot. Bij Uw drogist (Adv. Ingez. Med.) O, Zondag was een ware zon-dag, Ik heb er van geprofiteerd, Ik heb 'm aan het zilte zeestrand Met horden andren gepasseerd. Mijn heele Zondag is verwaterd Met baden in het koele nat, Ik heb gebaad in luiheidsweelde En dan vooral in 't zonnebad Nu ben 'k weer aan mijn stoel gebonden, Mijn lichaam is geheel bekleed, De Zondag is verleden vreugde, Het heden is niet zonder leed. Ik kan mijn kleeren haast niet velen, Elke beweging doet me pijn, U weet niet half hoe rood mijn schouders, Mijn armen en mijn beenen zijn. Ik kan u zeggen, dat een roodhuid Is als een bleekgezicht daarbij, 't Is soms om uit je vel te springen, Maar strakjes springt het vel van mij. Een mensch kan waarlijk te ge-zond zijn, Dat ondervind ik tot mijn straf, Dat wascht, hoe koel het ook mag wezen, Al 't water van de zee niet af. Er ligt nog hoogstens deze troost in, Dat ik tot heden, welbeschouwd, Nog nooit heb weten te beseffen, Hoe teer ik eiglijk ben gebouwd. P. GASUS. Passagiers ontpopten zich als roovers. VELSEN BLOEMPJESDAG VOOR DE SPEELTUINEN. Men schrijft ons: De Centrale van Speeltuinen in de Gemeen te Velsen houdt op Zaterdag 30 Juni a.s. een bloempjesdag ten bate van de aangesloten Vereenigingen. Dat de speeltuin-vereenigingen met alle mogelijke middelen trachten, de kin deren eenige prettige en gevaarlooze speeluren per dag te bezorgen, weten reeds tal van inge zetenen, dat de speeltuinen onmisbaar zijn ge worden. Maar de hulpmiddelen waarnaar thans de meeste vraag bij de speeltuinen be staat, zijn wel de financieele. De speeltuinen zijn al eenige jaren verstoken van gemeente subsidie (en dit waren nog al tamelijke bedra gen). Er moet nu steeds op de een of andere manier gewerkt worden, om niet- te diep af te dalen in financiëele tekorten. Er is gelukkig nog altijd bij een aantal bestuursleden en wer kers activiteit om steeds in de bres te'springen, en in hun vrijen tijd al het mogelijke te doen, waar anders arbeidsloon voor betaald moest worden, en dat er steeds veel werk aan den winkel is, weten deze menschen het best. Ook kunnen de contributiegelden, al zijn deze uiterst laag gesteld, niet opgevoerd worden in dezen tijd, daar anders de vereenigingen de kans hebben, dat een aantal leden gaat be danken. Zoodoende komen op Zaterdag 30 Juni a.s. bij U aankloppen de werkers voor een of fertje ten bate van de speeltuinen. U doet daar een goede daad mee, en steunt ons mooie werk. Het is voor het kind. Ook vragen de be sturen nog jongedames om te collecteeren voor den bloempjesdag. Zij kunnen zich bij onder staande adressen aanmelden. Voor In Veilige Haven IJmuiden-Oost bij A. Kluft, Cederstraat 33, T. v. d. Berg, Velser- duinweg 211 en P. Reek, Velserduinweg 118, allen IJmuiden-Oost. Voor de Moer berg, IJmuiden bij F. Hunsche, Kennemerplein, J. Iskes, Willem Beukelsz- straat 16 en van 27 uur 's namiddags bij den opzichter van den speeltuin. Voor Kindervreugd Velsen-Noord bij P: van Willigen, Eendrachtstraat, P. Hanse, Corvers- laan 112 en M. v. d. Kooi, Walravenstraat. BEZOEK VAN ENGELSCH EVANGELIST. Maandag 25 Juni zal IJmuiden vereerd wor den met een bezoek van den evangelist T. Madoc Jeffreys uit Londen. Deze Engelsche evangelist, die aan duizenden in zijn land het evangelie heeft verkondigd, zal de Noordzee oversteken om ook in ons land op verschillende plaatsen op te treden. De evangelist zal spreken in het kerkgebouw Willebrordstraat 10. Britsch stoomschip geplunderd en opvarenden tot gijzelaars gemaakt. De bekende „Kieler Woche" is weer begonnen. Verschillende Nederlandsche zeilers zullen er hun krachten tegen buitenlanders meten. Zijn de bandieten in de bergen gevlucht? SPORT EN SPEL. LONDEN, 19 Juni. (V. D.) Volgens alhier ontvangen berichten is het Britsche stoom-1 schip „Shuntien" tusschen Takoe en Tsjefoe in de Golf van Tsjili door zeeroovers overval- len. 26 leden van de bemanning en de passa giers, waaronder twee officieren van de Royal Navy, werden door de zeeschuimers ontvoerd. Een passagier werd ernstig gewond. Een Engelsch oorlogsschip heeft zich ijlings naar de plaats van den overval begeven ten einde te trachten de zeeschuimers op te spo ren. Een tweede oorlogsschip begeeft zich naar de niet ontvoerde bemanning en passa giers ten einde medische hulp te verleenen. Naar het schijnt waren de zeeschuimers als passagiers aan boord van de „Shuntien" ge komen. 70 mijl buiten Takoe wisten zij de be manning te overmeesteren en het schip ge durende 24 uur in hun macht te houden. De chef van de Britsche politie in Tientsin be vond zich ook onder de passagiers. De overval heeft te Peking groote opwin ding veroorzaakt. Na de „Toengtsjau"-affaire is een dergelijke overval niet meer in de Noord Chineesche wateren voorgekomen. Over het verloop van den overval wordt gemeld, dat de piraten, in totaal dertig man, Zondag in Tientsin als passagiers aan boord waren gegaan. Nog dienzelfden avond over meesterden zij de bemanning en zetten koers naar de monding van de Hoangho. Daar wer den zij opgewacht door vijf jonken, welke Maandag de buit en de bemanning aan land brachten. Men vermoedt, dat de roovers in de bergstreek ten Westen van Tsjifoe hun toe vlucht hebben gezocht. VOETBAL. KAMPIOENSCHAP VOOR NEDERLAND. HeraclesAjax. VelocitasWillem n. AFDEELING IV. Promotie tweede klasse: MiddelburgTegelen. JulianaDe Baronie. OM DEN NED. VOETBALBEKER. Eindstrijd. FeijenoordVelocitas. (Sportkr.) STEUN-INHOUDING ALS DWANG OM SOLDAAT TE WORDEN? FRANKRIJK ZOU HET LEGER WILLEN VERSTERKEN. PARIJS, 19 Juni (Reuter). De „Populaire' schrijft, dat de regeering voornemens is de huidige sterkte der effectieven te verhoogen, zonder tot een verlenging van den diensttijd over te gaan. Het blad zegt te weten, dat men in kringen van de Generale Staf overweegt aan de re geering voor te stellen, om de werkloozen steun voor alle Fransche staatsburgers onder de 30 jaar te laten vervallen Aldus zou men de werkloozen wilien nood zaken dienst te nemen, om in hun levens onderhoud te voorzien. PEDDELEND DEN OCEAAN OVER! PETERBOROUGH ^Ontario). 19 Juni. (Reu ter). Een 24-jarige zeeman, genaamd John Smith, is Maandag uit de haven alhier ver trokken in een 5 meterlange kano, waarmee hij den Atlantischen Oceaan hoopt over te steken. Hij is voornemens den St. Laurence-rivier af te varen en vervolgens door de Golf van St. Lawrence naar New Foundland tu gaan. Van daar wil hij koers zetten naar Ierland. Smith heeftd geen mast en geen zeil aan boord. Hij denkt den geheelen afstand pedde lend af te leggen, waarover hij twee tot drie maanden wil doen. Zijn einddoel is Peterborough in Engeland. Bij zijn vertrek stond een groote menigte menschen aan de haven om Smith een goede reis en gunstige afloop toe te wenschen. NEDERLAND MAAKT EEN MARINEHAVEN VOOR TURKIJE, OPDRACHT NA EEN GROOTE INTER NATIONALE INSCHRIJVING. De Turksche regeering heft aan de Neder landsche Maatschappij voor Havenwerken, hiervoor samenwerkende met de Werf Con rad, Heemaf en de Machinefabriek Gebr. Stork en Co., opdracht verleend de plannen te ontwerpen voor den bouw en uitrusting van een marinehaven te Güldjlik nabij Constan- tinopel. Het volledig project moet in veertien maanden gereed zijn. Hiermede is de beslissing gevallen in een kwestie, die de Turksche regeering reeds se dert tal van jaren bezig houdt. Op 16 April had een inschrijving plaats, waaraan de voor naamste Europeesche industrieele groepen deelnamen. Na een uiterst scherp onderzoek van de overgelegde certificaten en attesten werd besloten de Nederlandsche groep met het werk te belasten. Nog deze week vertrekt een missie van vijf werktuigkundigen, elec- trotechnische en civielingenieurs naar Istam- boel. MOTORSPORT. De T. T. races in Drente. Zaterdag a.s. 23 Juni, zullen de snelste moto ren bereden door de kundigste renners uit binnen- en buitenland weer over het reeds klassiek geworden circuit van de Drentsche T.T. daveren, van alle zijden zullen duizenden belangstellenden per extra trein, auto en, na tuurlijk, motor weer toestroomen om dit ru moerig jaarlijksch motorevenement te aan schouwen. Met meer enthousiasme en belang stelling nog dan in vorige jaren het geval is geweest, want Assen is, na jarenlang een prima organisatie gedemonstreerd te hebben, mon dig verklaard, neen, veel meer dan dat, want de races zullen ditmaal gaan om den Grand Prix van Europa. Dit feit is een prachtige en zeer verdiende pluim op de hoeden, c.q. val helmen, der organisatoren, het verleent extra belang aan de races en het heeft, zooals te verwachten was, de in vorige jaren toch reeds belangrijke deelneming nog zeer gestimuleerd. Het aantal inschrijvingen bedraagt, voor de verschillende klassen tezamen niet minder dan 120. Het vorige hoogste aantal was 96 en dit werd in 1929 bereikt. Er zijn weer vier klassen, namelijk 175, 250, 350 en 500 kub. c.M., waar voor respectievelijk 9, 26, 38 en 47 inschrijvin gen staan geboekt. Er is dus, ook als gebrui kelijk een climax te bespeuren in overeen stemming met de vergrooting van den cylin- derinhoud. Een climax van hakkepoffer tot weglocomotief. Wilt gij een nog verdere ver deeling? In de kleinste afdeeling starten 5 Belgen, een Italiaan en 3- Nederlanders, De Belg Goor, die het vorig jaar won, maakt op Benelli weer een goede kans. Zijn zwaarste concurrent is wel de Italiaan Rosetti op het zelfde fabrikaat. In de 250 kub. c.M. klasse starten 9 Engelschen, 7 Duitschers, 2 Belgen, een Ier en 7 Nederlanders. Hier zullen natuur lijk te Assen reeds overbekende rijders als de Engelschen Mellors, Gleave, Davenport, Tyrell Smith, Dodson weder een goeden gooi naar de overwinning doen, hoewel de Duitsche D.K.W.- ploeg dit jaar zeer sterk schijnt te zijn. Dan krijgen wij de 350'ers, verdeeld in 8 Duitschers, 5 Engelschen, 5 Belgen, 2 Spanjaarden, 3 Zwitsers en 15 van onze landgenooten. Simp son en Nott staan bij de Britten genoemd, Lambert en Notet o.a. bij de Belgen, Aranda is een der beide Spanjaarden en in deze afdee ling treffen wij onder de Nederlanders doorge winterde rijders aan als van der Pluym (op Husqvarna) Timmer (op New Imperial), van Wijngaarden (op Norton) en anderen. Tenslotte de groote knapen. Er zijn 9 Engel schen bij. 8 Duitschers, 5 Belgen, 3 Spanjaar den, 2 Zweden, een Ier (de fameuze Stanley Woods)', een Egyptenaar en 17 Nederlanders. Bij de Engelschen Guthrie op Norton, de win naar van junior en senior T.T. op het' eiland Man, verder Ilandley, Dodson, Tyrill Smith, Mellors, Wij missen hier den Nortoncrack Hunt. Woods rijdt nu Husqvana en zijn kansen zijn hierdoor niet gestegen Van de Belgen noemen wij Dementer (F.N.) en Milhoux (F.N.), van de Duitschers Bauhofer en Frent- sen, beiden op D.K.W., van de Nederlanders Rijk (Sunbeam), v. d. Pluym (Husqvana), v. d. Berg (Triumph), Fyma (Ariel), de Ridder (Sarolea), v. Hamersveld (Eysink), Eysink op Eysink, Bakker Schut (Eysink), van de Zwe den Kalen (Husqvana). Een machtige bezet ting en een belofte van in dubbelen zin dave rende races in alle categorieën. Wij zijn er even verlangend als u naar, om eens een Nederlander als eerste over de eind streep te zien gaan en ongetwijfeld doet de toe nemende ervaring van onze rijders elk jaar die kans stijgen, althans voor die onder hen, welke speciale fabrieksmachines berijden. Wij geloo- ven dat dit jaar de buitenlandsche cracks de onzen nog wel baas zullen blijven. Maar dat het, wanneer het weer ook wil medewerken, in teressante en feller dan ooit bevochten wed strijden zullen worden, mag als reeds van te voren vaststaand worden beschouwd. SCHEEPVAARTBERICHTEN HOLLAND—AMERIKA LIJN. Volendam 19 6 n.m. van Kopenhagen naar Rotterdam. Delft-dijk Rotterdam naar Vancouver via Swansea 19 6.30 van Londen. Drechtdijk, Vancouver n. Rotterdam 17 te San Francisco. Binnendijk, Philadelphia n. Rotterdam p. 19 3.53 v.m. Lizard. Veendam 18 van Rotterdam te New York. Boschdijk New Orleans n. Rotterdam via Londen 18 12.50 n.m. 500 mijl West van Land's End. HALCYONLIJN. Vredenburg 18 van Emden te Lulea. Stad Dordrecht 18 v. Melilla n. Rotterdam. Stad Amsterdam 18 v. Lulea n. Rotterdam Vlaardingen. Stad Haarlem, Melilla n. Rotterdam p. 18 Ouessant. Stad Zwolle 18 van Schiedam te Lambton Drops, voor Stockholm. Stad Arnhem 19 van Vlaardingen te New HOLLAND—AFRIKA LIJN. Randfontein thuisreis p. 18 -Las Palmas. Springfontein 19 van Amsterdam n. Beira. HOLLAND—WEST-AF'RIKA LIJN. Maaskerk thuisreis 19 te Rotterdam. HOLLAND—OOST-AZIë LIJN. Serooskerk thuisreis 18 van Hongkong. Zuiderkerk thuisreis 19 te Suez. HOLLAND—AUSTRALIë LIJN. Aagtekerk 19 van Rotterdam n. Brisbane via Bombay. KON. NED. STOOMBOOT MIJ. Pluto 19 van Amsterdam te Santander. Ajax 19 van Amsterdam te Pasajes. Telamon 19 van Amsterdam te Stamboul, Ariadne 18 van Gandia n. Carthagena. Boskoop, Amsterdam n. Chili p. 18 (12 midd). Azoren. Ceres 18 van Malta n. Calamata. Euterpe 19 van Bordeaux te Amsterdam. Ganymedes 17 van Cephalonia naar Patras. Helder 17 van Port au Prince n. Puerto Plata. Nereus 18 van Aalborg n. Stettin. Poseidon 16 van Amsterdam te San Juan Pr. Stella 18 van Candia te Izmir. Vesta 18 van Alicante n. Lissabon. Vulcanus 18 van Barcelona n. Genua. Hercules Amsterdam n. San Juan P. R. 17 854 n.m. 220 mijl Z.Z.W. van Valentia. KON. HOLL. LLOYD. Maasland 19 van Amsterdam n. Hamburg. Flandria thuisreis 18 van Santos. ROTTERDAMSICIHE LLOYD. Kota Pinang uitreis 17 van Padang. Kota Radja 18 6 n.m. van Hamburg naar Rotterdam. Blitar thuisreis p. 19 4 n.m. Kaap del Armi. Kota Radja 19 van Hamburg te Schiedam. Indrapoera 19 van Lissabon. ROTTERDAM—ZUID-AMERIKA LIJN. Alphacca thuisreis 18 van Rio de Janeiro. SILVERJAJVAPACIFIC LIJN. Silverwillow New Orleans n. Calcutta 17 van Colombo. Manoeran, Calcutta n. Vancouver 18 van Belawan. Silverpalm 16 van Vancouver te New Orleans STOiOMVAART MIJ. NEDERLAND. Chr. Huygens uitreis 18 van Belawan. Marnix van St. Aldegonde, Batavia naar Genua p. 17 Perim, Johan van Oldenbarnevelt thuisreis 18 van Singapore. Poelau Tello 16 van Amsterdam te Batavia. STOOMVAART MIJ. OCEAAN. Menelaus Japan n. Rotterdam 18 te Singa pore. City of Athens Japan, n. Rotterdam 19 te Londen vertr. 21. Menestheus, Japan n. Rotterdam 19 van Port Said. Eumaeus Java n. Liverpool 16 te Singa pore. City of Windsor 18 van Tsingtao naar Rot terdam. Eurybates 17 van Liverpool te Batavia. Peisander Amsterdam n. Java 19 te Port Said. City of Eastbourne, Japan n. Rotterdam 19 van Port Swettenham. AANGEKOMEN 19 Juni: Euterpe s.s. Bordeaux Indus sip. Vlaardingen A. K. Fernström s.s. Sundsvall Ask s.s. Stockholm Gorm s.s. Boulogne Steinsland m.s. Bergen. VERTROKKEN 19 Juni: Birtley s.s. Gdynia Maasland s.s. Hamburg Saint, Brandan s.s. Sunderland Stuyvesant s.s. West Indië Balduin s.s. Oslo Rijnstroom s.s. Leith Springfontein s.s. Beira Ansgir s.s. Montevideo Vliestroom s.s. Huil Merel s.s. Londen Steeds verliezend. De Compagnie Nationale Beige de Transports 'Maritimes had over 1933 een exploitatieverlies AGENDA TE HAARLEM He d e n: WOENSDAG 20 JUNI Luxor Sound Theater: „Een afgedwongen bekentenis" en „De Circusvoorstelling op Vrij dag den 13den". 2.30 en 8.15 uur. Palace: „Schandaal in Budapest". Op het tooneel: Henry Rosen, de landlooper-violist. 2.30, 7 en 9.15 uur. Rembrandt Theater: „CanailleOp het tooneel: Aurora-troupe, kunstwielrijders. 2.30, 7 en 9.15 uur. DONDERDAG 21 JUNI Bioscoopvoorstellingen. Gem. Concertzaal: Concert H. O. V. 815 uur. van Frcs. 1,89 millioen, waar nog bij komt al- gemeene onkosten ten bedrage van Frcs, 0,05 mill, en een verlies over het vooraf gaand jaar van Frcs. 10,44 millioen, zoodat het verliessaldo op het oogenblik Frcs. 12.39 mill, bedraagt. Dit wordt naar het nieuwe boekjaar overgebracht. Op de thuisreis. Het Duitsche motor-passagierschip Magda- lena, dat geruimen tijd op de rotsen bij Cu rasao heeft vastgezeten doch na veel moeite weer vlot kwam; is weer op de thuisreis. Het schip vertrok jongstleden Zaterdag van Ca- racao naar Amsterdam. Sleepreis. De zeesleepboot Indus is van Vlaardingen aangekomen om een drijvende kraan over zee te vervoeren. Makreelaanvoer. De Noorsche motorkotter Steinsland is he den van Bergen aangekomen met een lading- makreel voor een plaatselijken importeur. ÏJzerverscheping. Het Zweedsche stoomschip Grim is hier van Amsterdam aangekomen om bij de Hoog ovens een partij ijzer bij te laden voor een Zweedsche haven.

IJmuider Courant | 1934 | | pagina 5