DE BILT IK ZWERF TERUG. VERWACHT WORDENDE SCHEPEN: Schip van verm. aankorm Amstelland Buenos Aires Aurora Venetië 8 Juli Altona Ned. Indië Alkmaar Hamburg Ariadne Gandia Baarn Chili Bodegraven Chili Batoe Ned. Indië 30 Juni Beren gar Buenos Aires 7 Juli Bennekom Chili Berenice Kopenhagen 26 Juni Boekelo Hangö (v. Velsen) Crijnssen W. Indië 26 Juni Cottica West Indië Christian Russ Wasklot 23 Juni Chruschov Leningrad heden Desio B'. Aires Den Haag Aruba Enggano Ned. Indië 28 Juni Eurymedon Batavia 16 Juli Fauna Venetië 23 Juni Flandria Buenos Aires 7 Juli Fredrika Hernösand 21 Juni Ganymedes Bourgas 2 Juli Homeside La Plata 4 Juli Harpenden La Plata 25 Juni Hans Broge Leningrad Hermes Havana Irene Kopenhagen 24 Juni Ioannis Vatis Buenos Aires Joh. de Witt Ned. Indië 21 Juni Joh. v. Oldebarneveldt Batavia Kreta West Indië 9 Juli Klipfontein Zuid Afrika 25 Juni Kjobenhavn Leningrad 23 Juni Leonard I Lerwick 21 Juni Margaritis La Plata 12 Juli Menes Ned. Indië 10 Juli Mach.aon Batavia 2 Juli Maaskerk West Afrika 21 Juni Molenwater Archangel 21 Juni Margrete Leningrad 20 Juni Myrmidon Batavia Magdalena Curacao Minnewater Archangel 22 Juni Norden Curacao 3 Juli Polyphemus Ned. Indië 30 Juni Poelau Bl'as Ned. Indië 4 Juli Poelau Laut Hamburg heden Procyon Archangel 24 Juni P. L. M. 20 Melllla (v. IJm.) 22 Juni Prowess Londen heden Rio de Janeiro La Plata 3 Juli Rhenania Hudiksvall 21' Juni Rossum Wiborg 25 Juni Serooskerk Japan Salland Buenos Aires 18 Juli Stella Bourgas 15 Juli Simon Bolivar Hamburg 24 Juni Skogheim Sfax 19 Juni Saturnus Hamburg 24 Juni Stargard Cardiff heden Tabinta Ned. Indië Telamon Alexandrië 9 Juli Triton Savona 25 Juni Truida Londen heden Uckermark Ned. Indië 18 Juli Ulysses Hamburg heden Vesta Alexandrië 30 Juni Weissensee Bahia B'lanca Waterland Buenos Aires Zuiderkerk Japan 2 Juli Laatste bericht 12 Juni van Bahia. 20 Juni te Catania. 14 Juni te Tjilatjap. in lading. 19 Juni van Carthagena. 6 Juni van Curasao. 19 Juini van Paita. 17 Juni van Pt. Sudan. 8 Juni van Diamante. 15 Juni van Talcahuano. 19 Juni te Gdynia. in lading. 19 Juni van Flores. 14 Juni van Paramaribo. 18 Juni vertrokken. 14 Juni vertrokken. in lading, in lading. 20 Juni van Marseille. 19 Juni van Singapore. 17 Juni van Gibraltar. 18 Juni van Santos. 15 Juni vertrokken. 17 Juni van Cephalonia. 2 Juni van Montevideo. 26 Mei van Rosario. in lading 16 Juni vertrokken. in lading. 17 Juni te Necochea. 20 Juni van Southampton. 18 Juni van Singapore. 15 Juni van Pto Colombia. 16 Juni van Gibraltar. 17 Juni vertrokken. 19 Juni vertrokken. 6 Juni v. Mer del Plata, pass. 17 Juni Perim. 14 Juni van Colombo. 19 Juni te Rotterdam 12 Juni vertrokken. pass. 18 Juni Elseneur. in lading. 18 Juni van St. Thomas, pass. 17 Juni Lodingen. 15 Juni vertrokken. 16 Juni van Port Said. 19 Juni van Perim. 20 Juni vertrokken. pass 18 Juni Noordkaap. 16 Juni van Gibraltar. 18 Juni vertrokken. I Juni vertrokken. 15 Juni vertrokken. 19 Juni vertrokken. 18 Juni van Hongkong, in lading. 18 Juni te Izmir, vertrekt 23 Juni. 13 Juni van Gibraltar, vertrekt 23 Juni. 18 Juni vertrokken. 18 Juni van Perim. 12 Juni vertrokken. 19 Juni van Gibraltar. 19 Juni uitgeklaard. 15 Juni van Padang. 20 Juni vertrokken. 20 Juni van Gibraltar. II Juni te Nicochea. in lading. 20 Juni van Pt. Said. Papierfabriek VISSCHERIJ EN SCHEEPVAART. TE IJMUIDEN AANGEKOMEN SCHEPEN Nederl. s.s. Thuban Archangel hout BEVERWIJK HET OVERZICHT VAN DE GROENTEN- VEILING. Het warme zonnige en droge weer der laat- set dagen was niet alleen zeer ongunstig voor de te veld staande gewassen doch ook de handel is meestal met zulke hooge tempera turen weinig gebaat. Voor de meeste produc ten had de handel dan ook een traag ver loop en moesten weer lagere prijzen geno teerd worden dan een week geleden. Bloemkool werd in groote partijen aange voerd. Het warme weer noodzaakte tot snel len oogst waardoor de prijzen steeds lager kwamen. Eerste soort kwam aan een prijs van zoo ongeveer 46 ct., doch mindere kwa liteiten moesten zich met allerlei kleinere prijzen tevreden stellen of waren soms on verkoopbaar. Sla kenmerkte zich als vorige week door lage prijzen of „doordraaien". De noteeringen van de verkochte partijen schommelden weer p. m. van 1320 ct. per kist. Soms enkele centen hooger. Postelein kon over het algemeen ook aan geen vorige noteeringen meer toekomen, doch was toch tot heden te plaatsen voor noteeringen van 2230 ct. per kist. Asperge had ondanks dat de aanvoeren sterk verminderden weinig belangstelling zoodat de prijzen als 't ware in dalende lijn gelijke tred schijnen te houden met het aan bod. Eerste soort daalde dan ook op de laat ste veiling tot van 2228 terwijl mindere soorten voor zeer lage prijzen van de hand gingen. Rabarber bleef voortdurend de prijzen handhaven varieerend naar soort van 3—5 ct. per bos. Bospeen was steeds voor behoorlijke prij zen te verkoopen. De noteeringen die in het begin dezer week zelfs nog een weinig naar boven liepen konden echter deze prijzen niet meer handhaven en vertoonden in het mid den dezer week een sterken teruggang. Voor 18 Juni stonden de prijzen nl. van 810 doch kwamen thans te staan van 6—7 ct. per bos. De aanvoer van peulen en doppers was de laatste dagen belangrijk toegenomen. Ook breidde de verscheidenheid en de soorten zich meer uit, zoodat behalve de groentjes alle soorten weer aanwezig zijn. De prijzen voor dit product vallen echter dooreen ge nomen niet mee. Het rijpen gaat te snel wat ook voor de kwaliteit niet bevorderlijk is. Voor peulen wisselden de prijzen naar kwali teit van 1015. Doppers 1013. capucijners 1214 en raspers 22 ct. per K.G. Tuinboonen begonnen zoo langzamerhand ook wat ruimer los te komen en werden door sommige al in flinke partijen aangeboden. De prijzen die ook hiervan naarmate het aan bod naar beneden gingen stonden op Woens dag 20 Juni zoo ongeveer van 56 ct. per Kilogram. Van de andere soorten boonen waren het de dikke die eveneens wat ruimer vertegen woordigd waren en waarvan de prijzen schom melde van 4043 ct. per K.G. Snijboonem bleven nog matig in aanvoer en noteerden zoo ongeveer naar kwaliteit van 3640 ct. doch konden de laatste veiling hier niet meer aan toe komen. Als de hoog ste prijs gold 34 ct. per K.G. Spercieboonen m. dr. waren eveneens al weer van de partij. Hiervan was het aanbod echter nog van weinig beteekenis. De aan voer van tomaten bleef nog zeer gering de prijzen varieerden naar soort van 1222 ct. per K.G. DE INDISCHE VEREENIGING OP BEZOEK. Woensdag hebbende leden van de In dische Ver. te Haarlem per autocar een bezoek gebracht aan Beverwijk en omgeving teneinde een indruk te krijgen van de aardbeien-cam pagne in Kennemerland. De reizigers werden daarbij van voorlichting gediend door de V.V.V., die een rondtocht voor hen had ont worpen. Na kennis te hebben gemaakt met de aan de veilingen te Beverwijk heerschende drukte, werd een tocht gemaakt door midden Kennemerland, waarbij bezoeken werden ge bracht aan het Kasteel Assumburg, Huize Marquette en het Huldtooneel. Tenslotte werd aan den Rijksstraatweg een aardbeientuin be zichtigd, van welke gelegenheid de excursis- ten tevens gebruik maakten om zich te goed te doen aan de gerenommeerde Beverwijksclie aardbeien. DE NIEUWE STEUNREGELING. Volgens de nieuwe steunregeling, welke per 1 Juli zal worden ingevoerd, zal Beverwijk worden ingedeeld in de derde groep van de eerste klasse. De uitkeeringen zullen van dien datum af bedragen voor uitgetrokkenen (ge huwden) f 11 met een kindertoeslag van f 1.20; voor andere categorieën f 10 met denzelfden kindertoeslag. Voor kostgangers zijn de toeslagen op f 8 en f 7 vastgesteld. DE AARDBEI ENCAMPAGNE. Woensdag werden aan de veiling Kennemer land aangevoerd 44.000 K.G. aardbeien, met een gemiddelden prijs van f 21.40 per 100 K.G. Aan de Beverwijksche Exportveiling was de aanvoer 16.287 K.G. met een middenprijs van f 21.86 per 100 K.G. De markt blijft zich nog steeds in stijgende lijn bewegen. De aanvoeren blijven tengevolge van de langdurige droogte echter nog van zeer be scheiden omvang. HET JUBILEUM VAN MEJ. TAAMS. Alhier heeft zich een comité gevormd, dat zich ten doel stelt mej. Taams, die 1 Juli a.s. 25 jaar als onderwijzeres aan de Christelijke school werkzaam is, met haar zilveren jubi leum te huldigen namens de oud-leerlingen. meldt: Hoogste barometerstand 767.4 m.M. te La Coruna. Laagste barometerstand 742,8 m.M, te Stensele, en voorspelt meest matigen, tijdelijk wellicht toenemen- den Zuidelijken tot Zuid-Westelijken wind. Betrokken tot zwaar bewolkt. Enkele regen buien. Weinig verandering in temperatuur. STORMWAARSCHUWINGSDIENST. Geseind van de Bilt hedenmorgen te 9 uur aan de posten van Delfzijl tot Hoek van Hol land: Attentiesein neer! Thermometer Hoogste gisteren F 63. Laagste hedennacht F 52. Hoogste heden F 60 Barometer Hedenmorgen 9 uur 7.60 rn.M. Neiging vooruit. OPGAAF MAGAZIJN 'T BRILLENHUIS Kanaalstraat 83 IJmuiden. TEMPERATUUR ZWEMINRICHTING V.Z.V. Lucht F 60. Water F 63. HOOGWATER TE IJMUIDEN. Vrijdag v.m. 10.19 uur; n.m. 10.49 uur. Zaterdag v.m. 11.23 uur, n.m 1150 uur Zondag v.m. 12.25 uur. Op 1 Juli zal mej. Taams ten huize van den heer Schipper een receptie houden van 3 tot 5 uur, terwijl in de daarop volgende week waarschijnlijk aan eenige besturen van vereenigingen en genoodigden door mej. Taams een gezellig samenzijn zal worden aangeboden.. WIJK AAN ZEE OEFENING BRANDWEER. Dinsdagavond werd de jaarlijksche oefening gehouden door de plaatselijke brandweer. De slangen werden nabij Gladiolenlaan-Groene- weg uitgerold en geprobeerd. De brandweer lieden verschenen in de onlangs verstrekte nieuwe kleeding bestaande uit: olie jekker en broek plus zuidwester. Hoewel de slangen den laatsten tijd niet gebruikt worden, waren deze in goeden staat. DEMONSTRATIES IN 'T ZWEMBAD ADRICHEM. Maandagavond a.s. zullen in de onlangs ge opende zweminrichting „Adrichem" aan den Hoflanderweg demonstraties gegeven worden in 't zwemmend redden, waaraan ook de leden der Wijk aan Zeeër Reddingsbrigade zullen deelnemen. DRIEHUIS EIGEEL OP STRAAT. Woensdagmiddag reed een auto die bestuurd werd door een dame uit Driehuis een bakfiets van achteren aan. Op de bakfiets zat «en kaashandelaar uit Uitgeest die viel en zijn rechterenkel kneusde. Na door een dokter te zijn behandeld kon hij zijn weg vervolgen. Doordat de bakfiets over den kop sloeg was de weg bezaaid met eigeel IJMUIDEN MARKTPRIJZEN. Tarbot per kilo f 0.48f 0.38. Griet per 50 kilo f 28f 14. Tongen per kilo f 0.80f 0,37. Groote schol per 50 kilo f 34. Middelschol per 50 kilo f 33f 28.50. Zetschol per 50 kilo f 26f 18.50. Kleine schol per 50 kilo f 24f 4.60. Schar per 50 kilo f 3.80. Tongschar per 50 kilo f 25f 22. Kleine poon per 50 kilo f 4.30f 4. Middelschelviseh per 50 kilo f 17. KI. middelschelviseh per 50 kilo f 14f 12 Kleine schelvisch per 50 kilo f 10f 3.6f Kabeljauw per 125 kilo f 50f 30. Groote gullen per 50 kilo f 12f 11. Kleine gullen per 50 kilo f 9.50f 3.30. Leng per stuk f 0.80. Heilbot per kilo f 0.55. Wijting per 50 kilo f 3—f 1.80. Koolvisch per stuk f 0.30. Makreel per 50 kilo f 5.50, BESOMMINGEN. Trawlers: Adelante IJm. 19, 300 manden f 2210. Oostzee IJm. 147 100 manden f 1020. Kotters: E. 436 f 410. E. 390 f 650. E. 45 f 1050. Loggers: KW. 67 f 430. KW. 134 f 400; KW. 162 f 44.0; RO. 1 f 580; SOH. 103 f 390; KW. 135 f 470, RADIOVERBINDING De navolgende schepen zij Donderdag 21 Juni 1934, radio-telefgrafisch te bereiken via het kuststation Scheveningen Radio. Alcyone, Alchiba, Aldabi, Alphacca, Costa Rica, Cottica, Crijhssen, Dempo, Flandria, Joh. v.Oldenbarnevelt, Indrapoera.Kota Nopan Kota Tjandi, Marn. v. St. Aldegonde, Poelau Bras, Poelau Roebiah, Sibajak, Slamat, Sta tendam, Stuyvesant, Volendam 15.30 te Rot terdam, Zeelandia. Behalve bovengenoemde passagiersschepen zijn de meeste Nederlandsche vrachtschepen eveneens via Scheveningenradio te bereiken. Ook daar geen winst. De Belgische maatschappij, welke den dienst tusschen Zeebrugge en Harwich onderhoudt, heeft over het afgeloopen jaar een verlies van meer dan een half millioen francs geleden. De Russen breiden uit. De Russische staatsvloot bereidt een (nieuwe vaste verbinding voor t-usschen Leningrad. Londen en Antwerpen, hoofdzakelijk om den grooten toeristenstroom naar Rusland te ver voeren. Men verwacht namelijk zeel veel toe risten uit de Vereenigde Staten en uit West- Europa. Van Chiasso loop ik weer land (of hoe ver- voeg je dat ook weer?) door Zwitserland. Weer I regen. Een groot voordeel van regen is. dat het dan niet stuift. Alleen wordt de bagage wat zwaarder. Al vlaggend tippel ik door de prach tige bergachtige streek in de richting Lugano. Halverwege neemt een Italiaansche wagen den zwerver op en weldra suizen we weer langs één dier prachtige Zwitsersche wegen, die zich aan den voet van steil oprijzende bergen langs de blauwgroene meren slingeren. Na Lugano is het klimmen. Het is een flau we, maar in de kuiten goed voelbare stijging! Dan wordt het weer meerijden naar de split sing voor Locarno en Bellinzona. Even verder stopt een two-seater die wel al bezet is, maar waar op de treeplank nog plaats is. Ik voel me een standbeeld, zoo boven den sportleven Zwit sers, die me deze vriendelijkheid aandoen. De een vertelt van den wedstrijd der Zwitsers in Turijn, dien hij gezien heeft. In Bellinzona schei den we. Nu naar Biasca. Na een ongeveer tien kilometer neemt een dure wagen me op, be stuurd door een ouden heer. De één neemt je mee om te kunnen praten, een ander louter uit hulpvaardigheid. Ook uit kennelijke nieuwsgierigheid stoppen sommi gen. De beweegredenen van die je laten staan, weet je nooit zoo precies. De één kijkt norsch en uitdagend, de ander lacht spottend: ,„Ik doe het lekker toch niet"; een derde soort is eerst verbaasd, tuurt naar het vlaggetje, lacht vriendelijk en vergeet alleen maar te stoppen. Maar deze mijnheer dacht daar anders over. Hij nam mij op en toen ik goed en wel zat be gon hij te schimpen op die bedelarij langs den weg om mee te rijden. Maar uitstappen op ver zoek mocht ik niet. Bij een splitsing verklaar de hij dat het hem meegevallen was en liet me gaan. Een heer komt aanploffen en het gratis duorijden tot Bodio. Wel wat frisch zoo bij avond. Den volgenden morgen is het mis. Bij regen laat de prachtige natuur je na 32 k.m. loopen tamelijk koud. Eindelijk, even voor Airoio stopt een wagen met een Italiaanseh nummer. Als ik hun landstaal om zeep breng, vraagt plotse ling één der dames: „Sprikte gin Vlaomsch?" Toch spreken we verder Duitsch, omdat haai man dat beter machtig is. Ze zijn op weg naar België. En zoo beklimmen we weer den Gott- hard, maar nu in den mist. In Altdorf bij Wil lem Tell's nazaten slapen, dan loopen naar Flüelen. Weer begint het te regenen. En goed ook! Precies, als ik tot op m'n huid nat ben, koop ik een kaartje naar Bazel en zit even later bij verregende bergbeklimmers met vervaarlijke schoenen en bij prachtige Zwitsersche typen- op-z'n-Zondagsch in het boemeltreitntje naar Luzern. Die oude boer daar in den hoek kon Lucas Hochstrasser zelf zijn. Op een tunnel meer of minder komt het hier niet aan en prachtig zijn de dalen, waar door we gaan. Een waterig zonnetje beschijnt soms nog een klein stukje van de hooggelegen Alpenwelden, waar je het taaie bergvee nog als stipjes kunt onderscheiden. Dan het groote kopstation Luzern. Op de borden staat of de volgende trein een snel trein of personentrein is. Ik voel me persoon, dus betaal niet de nogal hooge toeslag voor sneltreinen en kruip in een boemel. Het gaat alles even gemoedelijk. De weg is veilig, maar anders hadden ze rustig een con ducteur vooruit, kupnen laten loopen bij de bochtenVeel van de gesprekken is niet te volgen, want het is „Baselduits" in een la- waaierigen wagon bovendien. In Basel is het gelukkig droog en nog maar driekwart nat vind ik onderdak. 's Morgens ga ik naar de Rijnhaven en na bijna 1800 k.m. wil ik varen en probeer den Rijn af te zakken. Heel aan 't eind van de haven zijn Holland- sche vlaggen, maar als ik één van de schippers in 't Hollandsch aanschiet, blijkt het een Duit- scher te zijn, die vertelt dat er geen Hollanders zijn. Allemaal Duitsche schepen onder Hol- landsche vlag. Vanwege de belasting Wel is de schipper zoo vriendelijk, een Belg te wijzen, die waarschijnlijk denzelfden dag nog zou vertrekken. Hoewel deze nog nooit passagiers meegenomen heeft, mag ik toch meevaren. Dus dat is in orde. Maar eten en slapen? Ja, voor eten kan hij met madam wel een accoordje maken. Maar slapen! Tenslotte blijkt de matrpos bereid, in het vooronder z'n gelukkig ruime kooi met me te deelen. Het is een jonge Duitscher die dooi de crisis z'n studie heeft moeten opgeven. Hij wil graag Hollandsch leeren, wat hij al heel aardig verstaat en leest, en is blij, een tij de- lijken leermeester te hebben. Als het schip leeg is komt de loods aan boord. Spoedig zal blijken, dat het geen over bodige weelde is. In 't begin niet. Als we los zijn gaat het uit de haven door den gekana- liseerden Rijn, die kalmpjes tusschen z'n be tonnen oevers stroomt, naar de sluis op en kele kilometers afstand van Basel. We varen langs de stuw in de oude bedding jiaai' de sluis, waarvan de groote hefdeur al omhoog staat. Een kolossaal kunstwerk. Als de kolk gesloten is, zakken we 14,5 M. en zijn we letterlijk in den put. Het is Fransch grond gebied en de Franschen hebben van dit groote waterverschil geprofiteerd door er een reusachtige electrische centrale naast te plaatsen. En dan de Bovenrijn! Voorbij de uitmon ding van het Rijn-Rhónekanaal begint bet eerst goed. Daar wemelt het van rotsblokken en grove-grindbanken in de rivier, die kol kend en snelstroomend zijn weg zoekt langs deze hindernissen. De „Tourragère" is een motorschip en we nemen langszij nog een vrachtschip mee. Onbegrijpelijk is het, hoe de loods deze totale tonnenmaat- van 720 door de betrekkelijk nauwe geulen stuurt, terwijl men op nog geen tien meter van het schip even onder water slechts de verrader lijke rotsen ziet. Want de banken boven wa ter zijn niet de gevaarlijkste. De loods oriën teert zich slechts op de kilometerpalen langs de oevers en verder moet hij in het water kunnen lezen. Iedere veer en ieder rimpel en kolk heeft voor hem een beteekenis. Als de schepen door de onverwachte stroomingen gaan slingeren en soms dansen op het oogen- schijnlijk vlakke water, begrijp ik waarom ze zoo stevig aan elkaar gesjord zijn en waarom we waterballast hebben ingenomen. Met een 15 K.M. vaartje varen we verder en nuttigen rustig onze avondboterham met zwarte koffie in madam's salon, waar met de ruimte is gewoekerd en die toch gezellig en comfortabel is. Dan ga ik wat praten met den loods. De boomen aan weerszijden op de vlakke oevers benemen verder alle uitzicht, slechts afge wisseld door de als vriendelijke landhuisjes gebouwde fortificaties aan de Fransche zijde, met hun zware betonnen borstweringen, waar op naief een tuinhekje en wat bloemen zijn geschilderd. Paraat voor de volgende waanzin Het is van een weerzinwekkende onschuld. De schipper komt ook in de stuurkast en herinneringen aan vroegere vaarten worden opgehaald en in een mengelmoes van Duitsch en Vlaamsch verteld. Bij Alt-Breisach zullen we overnachten. Het is logisch we moeten stil liggen, maar; Loopen, rijden, varen. hoe dat gebeuren moet weet ik nog niet. Maar even voorbij de spoorbrug gaat Otto, de matroos, naar voren en posteert zich bij het anker, De rem vast en de koppeling los en dan wacht hij op het bevel van den loods. Deze tuurt gespannen naar den stroom, haalt wat links uit en stuurt dan schuin cp den rechteroever aan. We naderen die gevaarlijk snel on de drift van den voortschietenden stroom. Nog 30 M. nog 25, nog 20 en dan knalt het bevel: „los!" Met één slag draait Otto de rem los en ratelend stort het anker in het snelstroomen- de water. Een ruk en de kop ligt vast_, maar op den stroom zwaait het achterschip met zoo'n vaart om, dat ik een oogenblik denk, dat we tegen den oever zullen slaan. Maar rustig draait de loods het roer tegen den stroom en even later liggen we keurig langs den oever en worden de lijnen uitge bracht. 's Avonds zien we nog iets van het oude stadje en omdat „morgenochtend de nacht weer om is" (volgens den schipper), zoeken m'n slapie en ik al gauw de beste manier om de minste last van elkaar te hebben. 's Morgens anker draaien en dan zwaaien we weer op den stroom en gaat het voort naar Kehl bij Strassbourg. In Kehl ligt bericht dat het schip weer la den moet voor Basel. Dus ben ik verplicht een ander te zoeken. En dat valt niet mee. Reeds in de haven waren we een groote sleep tegengekomen voor Mannheim. Net voor m'n neus weg. Nu, dan maar wachten op volgend convooi. Een Hollandsehe schipper raadt me te gaan naar Strassbourg, waar vaker en be ter gelegenheid is weg te komen dan uit Kehl. Ik loop met hem mee, want hij ligt er zelf ook met z'n schip. Maar als we bij de brug komen, krijg ik grensmoeilijkheden. In Basel had ik een reischeque gekocht en die 's mor gens in Kehl ingewisseld. De Duitsche douane vroeg mijn pas en zag dit daarin aangetee- kend. Ik mocht niet over de grens met m'n reismarken, hoe eerlijk ook de bedoeling was, liefst vandaag nog in Duitschland teiug te komen. Zwaarwichtige besprekingen, waarna werd verteld, dat ik nog minstens drie dagen zou moeten wachten voor ik geld mocht uitvoe ren. Enfin, dan maar terug naar Kehl. Den verderen dag zwerf ik langs de haven en vind eindelijk een motorschip, dat direct naar Keulen zal varen als het leeg is. 's Nachts slaap ik nog op de „Tourragère" en den volgenden dag ga ïk na een hartelijk afscheid van den schipper, madam en Otto, over op m'n nieuwe kostschip, dat me weer dichter bij Holland zal brengen. REIN KUIN. HET NATUURSCHOON. OP DE PROVINCIALE TERREINEN. Bij de behandeling van de voordracht be treffende het beheer van het provinciaal duingebied, is in de vergadering van de Com missie uit de Prov. Staten die dat voorstel heeft onderzocht, namens Ged. Staten ver klaard, dat zij voornemens waren na aanne ming der voordracht voorstellen te doen cm de verordening op de Provinciale Bedrijver^ voor wat den Raad van Toezicht aangaat, zoodanig te wijzigen, dat gewaarborgd wordt, dat bijzonderlijk ook aan de belangen van het duingebied als natuurmonument volle aandacht wordt geschonken. Ged. Staten hebben overwogen op welke wijze gezegde bedoeling het best tot haar recht zou kunnen komen en zijn nader te rade geworden, dat dit het doelmatigst ge schieden kan door den Raad van Toezicht op de Provinciale Bedrijven met twee leden uit te breiden. De samenstelling van den Raad is deze, dat hij bestaat uit twee afdeelingen, welke zich onderscheidenlijk meer in het bijzonder be zig houden met het Electriciteitsbedrijf en het Waterleidingbedrijf. Bij de benoeming hebben de Prov. Staten er dan ook steeds aandacht aan geschonken, dat o.m. het elec- trotechnisch en waterleidingkundig element vertegenwoordigd was. De voorgestelde uitbreiding van den Raad met twee leden beoogt de Prov. Staten in de gelegenheid te stellen twee personen te be noemen, die meer in het bijzonder op het ge bied van landschapsschoon en beheer van groote grondcomplexen, anders dan uit hoof de van bedrijfsbelang, als deskundigen kun nen worden aangemerkt. Bedoelde leden zul len zitting dienen te nemen in de tweede afdeeling (Waterleidingbedrijf). HET PROVINCIAAL ELECTRICITEITSBEDRIJF. UITBREIDINGSWERKEN. Door Ged. Staten van Noord Holland wordt bij suppletoire begrooting voor het Provinciaal Electriciteitsbedrijf van Noordholland een aanvullingscrediet van 1.700.000 aange vraagd voor uitbreidingswerken. Daarvan is 700.000 bestemd voor verhoo ging van het crediet voor overnemen en ver beteren van laagspanningsnetten in verband met uit te voeren verbeteringswerken in de Zaanstreek. Verder 1.000.000 voor den bouw van nieu we laagspanningsnetten met toebehooren in die gemeenten, waarin in verband met het afloopen der stroomleveringscontracten de Provincie tot stroomlevering rechtstreeks aan huis overgaat en waarmede onverhoopt geen tijdige overeenstemming mocht worden be reikt omtrent de overneming harer netten met toebehooren. HET PROVINCIAAL WATER LEIDINGBEDRIJF. De samenstelling van het op de waterwin- plaats te Bennebroek opgepompte water blijkt aanleiding te geven tot spoediger weerstands- vermeerdering in de voor- en nafilters dan verwaoht was, tengevolge waarvan het schoon maken dier filters veelvuldig moet geschie den, hetgeen den regelmatigen bedrijfsgang belemmert, mede aangezien de bestaande zui veringsinstallatie slechts een tweetal filters omvat. Ten einde in een en ander te voorzien en daarmede een reserve te verkrijgen, is het gewenscht om met behoud van de thans beschikbare pompcapaeïteit het aantal voorfilters met twee en het aantal nafilters met één uit' te breiden. Het ligt in de bedoe ling de beide voorfilters en het nafilter tot één afzonderlijk complex te vereenigen. Aan de Prov. staten wordt daartoe een cre diet van f 35.000 gevraagd. Beide bladen 1 ..V

IJmuider Courant | 1934 | | pagina 7