Wat het stadionconcert ons leerde. Hef groote succes van de Nederlandsche zwemsters te Weenen. Rubriek voor Vragen De koren klonken goed, waarom het orkest niet altijd? Hef kan beter, dus hef moet beter Hefc stadionconcert ligt reeds eenige weken achter ons. Het was een groote gebeurtenis, een novum van verstrekkende beteekenis. Voor zoover het een poging, een experiment was. is er slechts een algemeene meening zonder den minsten twijfel: de proef is welgeslaagd. Thans, nu alle oordeelaars van hun zienswijze hebben doen blijken, loont het de moeite, aan het groote muziekfeest een samenvattende na betrachting te wijden. Duidelijk, wellicht ten overvloede, heeft zich gemanifesteerd dat een stadionconcert een ander karakter heeft, een andere kunstwaar de geven kan, en geeft, dan een zaalconcert. De psychische houding daarbij is een andere, en, aan een anderen geest des luisteraars, openbaart zich hetzelfde werk in een onge woon licht, in een ongeziene gedaante, in een nieuwe schoonheid. De hoorder wordt hier een luisteraar, het gewone passieve aanhooren maakt plaats voor een gespannen actief luiste ren. Is het niet merkwaardig, van bijna ieder die er bij was te vernemen, dat men aan het eind van den avond de muziek beter hoorde dan aan het begin? En toch was de wind in middels aangewakkerd, en de gunstige tempe- ratuurinversie, die in een stille atmosfeer onder een zomersterrenhemel had kunnen intreden, was niet gekomen, verre van dat! Niettemin was men het eens: men verstond later veel meer van de muziek dan aanvanke lijk. Ongetwijfeld, men heeft ze onderwijl leeren verstaan. Men moest opletten, men moest wel attent zijn om te hooren wat men begeerde te hooren. De klank kwam niet op u aange stormd. Gij moest er zelf op uit, met uw aan dacht gescherpt, steeds scherper om u niets te laten ontgaan dan het nu eenmaal onvermij delijke verlies. De muziek was er, maar het was aan u om ze te grijpen, zij drong zich niet op. de liefde moest van uw kant komen. Wat gij aldus van de muziek kondt vatten, gij mocht het, door inspanning verworven, eerlijk het uwe noemen. Het ging ook uw bevattings vermogen niet te boven, gij leedt niet aan het onontwarbare teveel van de concertzaal, daarbij bleef uw geest vrij van de vergiftiging der bedorven lucht. Helder en actief bleeft gij en naar gelang de avond vorderde verstondt gij fijner en klaarder. De ruimtelijke afstand daarbuiten leidde er toe dat wij de muzikale momenten op grooteren geestelijken afstand, of misschien uit groot-er zielehoogte zagenhet meest de groote omtrekken en lijnen, de struc tuur der duidelijke en dadelijke hoofdzaken in sterke vastheid en helderheid, en daaromheen een oneindigen glans van detail, steeds meer •naarmate wij meer hooren wilden. Gansch an ders luisterden wij hier dan in de concertzaal waar het hooren ons bijwijlen vergaat omdat meer onze ooren binnendringt dan wij kunnen onderscheiden! Ons publiek is nuchter genoeg om zich over de kou te beklagen en spoedig van handgeklap genoeg te hebben. Het zou geen behoefte ge voeld hebben aan die aanhoudende uiting van bijval en dankbaarheid, indien niet in derdaad openbaar geworden was, aan al die duizenden luisterende intenties, dat in zichzelf dit stadionconcert een andere dan gewone, een eigen en hooge kunstwaarde demonstreer de. Dat is de positieve leering geweest. Maar er was ook een negatieve leering. een lea.,omtrent hetgeen men een andermaal an ders, en beter moet doen. Ziehier eenige knip sels: „Tusschen de uitvoerenden en het publiek drong zich voortdurend een grillige rustver stoorder: de acoustiek" (HbU. „Acoustisch viel er heel wat op het resultaat af te dingen1 (Utr. Crt.). „Het was onmogelijk uit die ge deelten een geheel te bouwen. De pianissimi waren al héél vaak zoek" (Res.b.). „Het best te vergelijken met radiouitzending met veel fading" (Hlm's Dbl.). „Compositie werd uit eengewaaid" (Utr. Dbl.). „Het klankenbeeld onherkenbaar" (Groene Amst.). Weliswaar ontbreken ook niet tegengestel de meeningen. „Men heeft geen noot behoeven te missen. Aan duidelijkheid ontbrak het niet" (N.R.C.). „Hoogst bevredigend kwam bij de Negende de klank tot ons over, zelfs in het Adagio kon ik talrijke minutieuze details aan hooren" (Gooi- en Eeml.). „Verrassende draag kracht van de violen, welker pianissimi prach tig doorkwamen" (HbU. Maar toch blijft de algemeene indruk, dat de verslaggevers niet voldaan konden zijn over de wijze, waarop de klanken van het orkest over het veld werden gedragen. Indien de cri tiek dan al niet eenstemmig luidt, zoo heeft toch elke stem zijn zegje tegen. Stel daar nu tegenover wat van het koor gezegd werd. „Het koor dat liet niets te wen- schen" (Hbl.). „Tegenover de nietige klangen van het orkest staat de koorklank massief en onaantastbaar" (Volk). „Deze massale wer kingen vooral waren het, die in de open lucht niet gansch verloren gingen" (Utr. Dbl.). „Dat het slotkoor een zoo geweldig effect zou maken als het deed, hadden wij niet durven denken of vermoeden" (Opr. Him. Crt.). „De koren wier klank niet de minste moeite had tegen den straffen wind op te tornenkon soms zijn een zee van geluid" (Res.b.). „Wat echter wel tot zijn recht kwam, was de koorzang" (Nederl). „De mensehelijke stemmen in 'n koor verenigd hebben het meeste effect" (Tijd). „Het koor daarentegen klonk verrassend mooi" (Tribune). Er is geen enkel afwijkend oordeel. Een stemmig ditmaal is de critiek enkel lof. Ook over het doorkomen van het drievoudig kwar tet is geen verschil van opinie. Geen oogenblik zakte dit weg. Hoe kon dat, terwijl het orkest bijwijlen niet te hooren was? uit- tribune zich bevond, is ook het orkest stekend te hooren geweest. Bij ccn uitvoering is men tot zijn zetel be perkt. Men hoort maar op één enkele plaats. Men moet, dat spreekt vanzelf, de acoustiek van het stadion als geheel beschouwen. Rond wandelende gedurende de repetitie, kon opmerken, dat inderdaad de plaatsen van de z.g. „eere"tribune, acoustisch gesproken, in ferieur waren, en de verslaggevers die daar, en uitsluitend daar, gezeten hebben, hebben nog niet ten volle kunnen gewaar worden, hoe zoo'n concert klinken kan; ook kon Minister Marchant dat niet. Indien niettemin over de orkestmuziek, vooral in het scherzo en in het adagio, reeds nu zooveel waardeerends gezegd kon worden, hoe zal het dan zijn, indien ook het orkest eenigermate naar den acoustischen eisch zal zijn opgesteld en zal kunnen deelen in het profijt dat de koren van hun opstel ling trokken? Het stadion is niet ontworpen met de ge dachte aan muziekuitvoeringen. Het zal acoustisch nooit volmaakt zijn, omdat enkele echo's niet dan met- veel kosten zullen kunnen worden weggewerkt, maar het kan veel beter gebruikt worden dan geschied is. Het orkest kan in dezelfde gunstige conditie geplaatst worden als het grootste deel der koren thans was. Reeds bij de eerste overweging der acous- tische mogelijkheden heeft het inzicht in de onmisbaarheid van een ver voor uitreik end dak tot de conclusie geleid, dat de opstelling van koren en orkest behoorde te geschieden in de groote tribune, met het veel breedere dak. Op deze premisse was de prognose ge vestigd van een bevredigende acoustiek, welke eenige maanden geleden wereldkundig ge maakt werd. De „eere"plaatsen hadden daar bij op de Marathontribune moeten worden in gericht. Daar zouden zij niet inferieur zijn geweest. Evenwel, de commissie kon daartoe niet besluiten. Zij had aan te veel zaken aan te veel personen tegelijk te denken. Zij stond voor een onbekende toekomst. Het was niet zeker of de avond een succes zou worden. Zij durfde niet riskeeren dat een afwijking van Stadiontradities de recette ongunstig zou beïnvloeden. De orkesten móesten worden holpen. Eerder wilde zij riskeeren dat hier en daar een scherpe pen zou schrijven: „ieder zal wel spoedig beseft heibben, dat het sta dionconcert meer als commercieele, dan als artistieke daad was bedoeld" (Utr. Nwsbl.), of: „financieel geslaagd, artistiek mislukt" (Nwe Arnh. Crt.). Zij heeft dat geriskeerd. Zij be sloot welbewust af te wijken van de acousti- sche consequenties van haar onderneming, welke toch reeds veel moed en veel volharding vergde. Nu wéten wij, dat een stadion con eert mo gelijk is, dat het grootsch geweest is en een artistieke daad, dat het een nieuw aspect ge openbaard heeft van orkestmuziek. Het kan aanleiding zijn tot een nieuwe eigen traditie, een nieuwe eigen muziekliteratuur. De eerste stap is gezet, de eerste paal geslagen. De vol gende kan geen andere zijn, dan dat men een herhaling geeft, hetzij dezen nazomer, hetzij volgend jaar, en dan daarbij ten volle partij trekt van de acoustische mogelijkheden die het stadion, ja zelfs dit voor andere doelein den ontworpen en gebouwde stadion biedt. Het kan voor het orkest beter, dat heeft het koor bewezen, en dus moet het ook een volgend maal beter, veel beter dan dit keer! A. D. FOKKER. „Von Papen's rede beheerscht 't Duitsche politieke leven". Onmiddellijke groote gebeurtenissen niet op komst", meent de Times. Men gaat publiciteit van zijn woorden tegen. ENGELAND EN WIJ ZOUDEN SAMEN ééN FRONT VORMEN. MILITAIRE EN ECONOMISCHE MAAT REGELEN TEGEN JAPAN? TOKIO. 20 Juni (V.D.) De „Asahi" meldt dat tusschen Engeland en Nederland een over eenkomst is gesloten, waarbij aldus dit blad, de beide landen zich verplichten een gezamen lijk front op militair en economisch gebied in het Verre Oosten aan te gaan. Het blad is van meening, dat deze overeenkomst het gevolg is van de noodzakelijkheid voor beide landen hun commercieele belangen te verdedigen, tegenover de opmerkelijke vooruitgang in het doordringen van de Japansche goederen. Het blad schrijft verder nog, dat het bezoek dat generaal-majoor Lewin, de commandant der Engelsche troepen in Malakka, aan Nederland hef gevolg is van de nieuwe overeenkomst. LONDEN, 20 Juni (V.D.) De Berlijnsche correspondent van de „Times" schrijft over de redevoering van Von Papen, dat deze het po litieke leven in Duitschland blijft beheersehen ofschoon geen woord langs de gewone wegen der publiciteit het publiek bereikt heeft. Exem plaren van een Zwitsersch dagblad, waarin de redevoering was opgenomen, zijn naar de cor respondent verneemt, in München in beslag genomen. Alles wordt in het werk gesteld om een streng stilzwijgen te handhaven, ofschoon de beroering onder de oppervlakte groot Toch zou het, aldus de correspondent, een dwaling zijn onmiddellijk groote gebeurtenis sen als gevolg van de redevoering te verwach ten, wanneer deze zich zelfs in het geheel mochten voordoen. Om te beginnen schijnt het aldus de cor respondent dat in allerijl onder de leidende vertegenwoordigers van de meer extreme na- tionaal-socialistische groepen de meest dras tische maatregelen overwogen werden. Zelfs zou het sluiten der grenzen voor een korten tijd voorgesteld zijn, teneinde te verhinderen dat de feiten in het buitenland bekend wer den. Er was echter reeds te veel bekend, om hiertoe over te gaan. De woede van de „radicale vleugel" is begrij pelijk, wanneer men eraan denkt, dat Von Papen zijn campagne tegen „zoogenaamde" critiek gecritiseerd heeft, aan welke campagne de prominente leiders onder aanvoering van Goebbels deelnemen. Wat thans te gebeuren staat is, voor zoover de correspondent van de „Times" heeft kun nen nagaan, nog niet vastgesteld. Er doen ge ruchten de ronde, dat Von Papen. Von Neurath en de andere nog in functie zijnde conserva tieve ministers, zullen gedwongen worden af te treden. Alles is thans mogelijk in Duitschland, maar in welingelichte kringen acht men dit nog niet waarschijnlijk. Verder verluidt dat de Rijkskanselier en Von Papen gisteren een bespreking hebben gehou den, waarin in elk geval enkele misverstanden opgehelderd werden. Treedt Von Papen af? Wat doet Hindenburg? Zelfs wordt gezegd, dat Von Papen zijn af treden heeft aangeboden, maar dat na eenig overleg besloten is, dit niet te aanvaarden. Ook thans weer richten aller oogen zich op President von Hindenburg, die weer terug is onder zijn Junkervrienden op zijn buiten goed in Oost-Pruisen. Men waag tzich alge meen af, welke steun Von Papen van Neu- deck kan verwachten, en of hij tot een zoo koen optreden zou zijn overgegaan, wanneer hij niet gemeend had, dat het leger achter hem zou staan. Een antwoord op deze vragen hangt hoofdzakelijk af van de onbekende factor van het motief tot de redevoering. Wanneer de redevoering uitsluitend ten doel had een moedig persoonlijk Initiatief voor een beweging binnen het regime zelve om overmatige ijver van den radicalen vleugel tegen te gaan, dan zou de vice-kanselier mis schien invloedrijke bescherming verwachten. Wanneer aan den anderen kant de redevoe ring ten doel had de publieke gevoelens met betrekking tot plannen, waarover reeds lang „reactionnaire" kringen gesproken is, om iets te ondernemen in den geest van een ,coup" te sondeeren, dan is het geenszins t zeker dat de Rijks weer bereid zou zijn een standpunt in te nemen. De politiek van de Rijksweer is altijd een politiek van meester lijke pacifiteit geweest; het leger heeft door zijn loutere inactieve aanwezigheid een nut tigen invloed voor stabiliteit en gematigdheid uitgeoefend. Uitvoerig zet de correspondent vervolgens uiteen dat onder de invloedrijke gematigde patriotten de opvatting heerscht, dat mati ging het beste bereikt kan worden door gelei delijke ontwikkeling. Toegegeven wordt, dat de beweging een dood punt bereikt heeft, doch gematigden zoowel als radicalen zijn er van overtuigd, dat men daarover heen zou komen. Felle radicale, zoowel als reaction naire bewegingen zelfs wanneer deze van minder grooten omvang zouden zijn. zouden de vijandige elementen in het buitenland, die op een ineenstorting kunnen rekenen, in de hand kunnen werken, terwijl aan den ande ren kant een gestage voortzetting van den dagelijkschen strijd met de harde feiten de fanatieken in de hand zou werken. Tenslotte is altijd het leger nog aanwezig. Willy den Oudens prestatie nog beter dan toen zij haar wereldrecord behaalde. (Van onzen Weenschen correspondent). Weenen, 17 Juni. In het vijftig meter lange openlucht-zwem bassin bij het stadion in den Prater hebben vandaag en gisteren buitengewoon interes sante groote internationale zwemwedstrijden plaats gevonden, waaraan ook een groepje dappere Nederlandsche zwemsters heeft deel genomen, allen leden van de Rotterdamsche Dameszwemclub. Deze Nederlandsche dames hebben de eer en den naam van ons kleine landje weer eens opgehouden en hebben op de wedstrijden hier een schitterend figuur gemaakt. Reeds langen tijd hadden de Ween- sche bladen voortdurend over haar geschre ven en men was er vooral benieuwd naar Willy den Ouden te kunnen zien zwemmen. „Het Zwemmende Wonder" noemden de cou ranten haar. En het zwemfeest, dat door de Weensche zwemvereeniging Hakoah ter eere van haar 25-jarig bestaan gearrangeerd was, werd door een groot gedeelte van de pers uit sluitend het „Den Ouden-Fest" genoemd. Nu, Willy den Ouden heeft de stoutste ver wachtingen niet teleurgesteld. Zij kwam, zag en overwon. En zij wist ook alle harten van de Weeners te veroveren. Donderdagavond zijn de vijf Rotterdamsche jongedames hier onder de leiding van mevr. van Wuijckhuise, de trainster en de voorzitster van de Rotter damsche Dameszwemclub, aangekomen. Vrij dagmorgen zwommen zij een beetje in het groote overdekte bassin van het hotel Diana- bad, waar zij logeerden, en des middags trok ken zij naar den Prater toe om daar het bas sin, waarin de wedstrijden gehouden zouden worden, in oogenschouw te nemen en zich reeds wat in het water er van te oefenen. Het was toen voor de allereerste keer van dit jaar, dat de Nederlandsche jongedames buiten zwommen. Het was helaas niet al te schitte rend weer, er kwamen af en toe leelijke re gen-buitjes naar beneden vallen en men vreesde al, dat er bij de groote wedstrijden te veel water zou zijn, niet alleen in het bassin, maar ook in de lucht. Gelukkig echter is dat niet het geval ge weest. Het was zoowel Zaterdag als Zondag, schitterend weer. De hemel was stralend blauw en de zon scheen warm. De Nederlandsche zwemsters werden bij haar aankomst in de badinrichting met ge juich begroet. De vlaggen van alle naties, waarvan vertegenwoordigers of vertegenwoor digsters naar de wedstrijden gekomen waren, wapperden op de tribunes. Doch onze Neder landsche driekleur hing er tweemaal, en wel precies in het midden op de eere-plaatsen. De eerste landgenoote, die zich te water be gaf, was Greetje Brouwers, die zich in een wedstrijd borstzwemmen over 200 Meter met enkele dames uit andere landen moest me ten. Zij behaalde gemakkelijk den eersten prijs met 3.17.1. Kort daarop namen drie Nederlandsche da mes deel aan een wedstrijd 100 Meter crawl. Als eerste bereikte Willy den Ouden met 1.07 het doel. De tweede prijs werd met 1.11.8 door Anny Timmermans behaald. De Hongaar- sche zwemster M. von Lenkkay, van wie men geschreven had, dat zij een van de allerge vaarlijkste tegenstandsters zou zijn, moest zich met 1.12.9 met een derden prijs tevre den stellen. Onze landgenoote Truus Baumeister kwam met 1.15.2 als nummer vier aan. Ook in den dames-estafette-wedstrijd over driemaal 100 meter behaalden de Nederland sche dames den eersten prijs. Eerst zwom Greetje Brouwers (borst), dan Anny Timmer mans (schoolslag) en vervolgens Willy den Ouden (vrije slag). Willy den Ouden kwam met 4.11.6 aan het eindpunt aan. Zij had alle andere zwemsters ver achter zich gelaten. Een uitbundig ge juich brak uit, toen zij gewonnen had. Zij werd ontelbaar veel malen gefotografeerd en gefilmd en telkens weer kwamen opnieuw lieden om een opname van haar te maken. De Weensche damesgroep, die den tweeden prijs in dezen estafette-wedstrijd gewonnen had, had slechts 4.23.6 bereikt. Ook Zondag hebben de Nederlandsche jon gedames weer een schitterend figuur gesla gen. De eerste, die in het water sprong, heeft alweer onmiddellijk een eersten prijs gewon nen. Dat was Anny Timmermans, die voor Waarom klonken de koren onbetwist goed, en alleen zij? Het antwoord behoeft niet twij felachtig te zijn. Alleen de koren immers wa ren opgesteld op een wijze die acoustisch te verantwoorden viel, althans voor zoover zij niet lager in de tribune stonden dan de tenoren en bassen, en dan de solisten. Achterin ston den zij. betrekkelijk dicht onder het dak, dat boven hen nog betrekkelijk ver naar voren uit stak. DaaTom hadden de zangers steun in de voor hen gunstige geluidkaatsingen aan den ach terwand en aan 't dak. Geheel anders was dit voor 't orkest, dat te ver naar voren zat dan dat het althans in de richting der eere tribune door het dak kon worden gesteund. De voorrand van het orkestpodium was recht on der de daklijn, en de dirigeerstoel stond daar zelfs buiten. Geen wonder dat van den orkest klank een aanzienlijk deel een weg vond naai den vrijen hemel, maar niet naar publiek. Het is alles zoo eenvoudig en zoo duidelijk, en van te voren te zeggen, en ook uitdrukkelijk ge zegd, zoodat de uitkomst niet anders is uit gevallen dan men redelijkerwijze te verwach ten had. In de zijdelingsche richtingen daarentegen reikte het dak veel verder dan het orkest. In zijwaartsehe richting kon het dak zijn acoustische functie wel vervullen. Teraege was dat merkbaar, want tot in de bochten, op af standen even groot als die waarop de groote DUIDELIJK GESTELDE VRAGEN van alle Abonné's van dit blad worden door een specialen Redacteur en zijn talrijke medewerkers zoo mogelijk en ten spoedigste beantwoord. De vragen moeten worden geadresseerd aan het bureau van ons blad, met duidelijke vermelding van naam en woonplaats. Vragen, waaraan naam en adres ontbreken, worden terzijde gelegd. De antwoorden worden GEHEEL KOSTE LOOS thuis bezorgd. De namen der vragers blijven redactie geheim. RECEPTEN VRAAG: Hoe en waarin kan ik het beste een Astrakan jasje wassohen? ANTWOORD: In ruim benzine of tetra; een emmer halfvol. Niet te zeer drukken of wringen. VRAAG: 1. Hoe maakt men saucijsebroodjes? 2. Hoe maakt men advokaat? ANTWOORD: 1. Benoodigd voor 12 broodjes ongeveer 1/2 pond harde boter; 1/2 pond Hon- gaarsoh meel; wat zout en 1/10 liter water. Voor het vulsel 1.1/2 ons kalfs- en 1 ons varkensge hakt; 1/2 ons oud brood, peper, zout en noot. Bereid op de gewone wijze het feuilletée en rol dit uit tot dunne lapjes van 10 x 16 c.M. Maak van de andere bestanddeelen op de gewone wijze gehakt; maak dit tot rolletjes en leg die op ieder lapje deeg één. Vouw het deeg er overlangs en aan de punten omheen en -plak met iets water vast.Bestrijk de bovenkonten met een eierdooier die met 2 lepels water is geklopt en leg ze op een bakblik. Bak ze in vrij warmen oven. waar onder een doorgegloeide briket is gelegd, onge veer 20 minuten, lichtbruin en gaar. 2. Klop 6 zeer versche eieren met 1/2 pond suiker en een lepeltje vanille essence tot de sui ker opgelost is. Voeg er langzaam en steeds roe rend ongeveer 1/2 fleschje- brandewijn bij en laat in warm waterbad. Steeds roerend, lauw warm worden. Bewaren in zeer schoone en goed gesloten flessc'nen. VRAAG: In mijn blauw serge costuum zit een groote vlek, vermoedelijk van drank (wijn of zoo iets). Hoe kan ik die verwijderen? ANTWOORD: Goed stevig afborstelen met 1 rood corsage uit denzelfden mantel? lauwwarm water en met een badhanddoek goed droog kloppen. VRAAG: Hoe verwijdert men een schroeivlek van een bout uit een lichtblauwe stoffen jurk? ANTWOORD: Indien mogelijk de japon kee- ren, of anders een nieuwe baan inzetten. VRAAG: Hoe maakt men witte waslederen handschoenen schoon? Ik kan ze noch met water, noch met benzine schoon krijgen ANTWOORD: Trek de handschoenen aan en wasch dan de handen in een sterk zeepsopje. Met schoon water goed afspoelen, zoodat er geen zeepsop in achterblijft tusschen een badhanddoek flink uitwringen, oprekken en in de schaduw drogen. VRAAG: Een bruine parapluie is iets ver schoten, maar overigens nog heelemaal goed. Is er iets aan te doen om de kleuren op te halen? ANTWOORD: Kleur ophalen is uitgesloten. Als het een goede, dure parapluie is, loont het de moeite en kosten wel, de stof er af te halen en te laten verven. VRAAG: 1. Hoe kan men een Panamahoed mooi wit krijgen? 2. Hoe kan men zelf sousbras maken? Wat is er voor noodig en is 't voordeeliger dan dat men ze gemaakt koopt? ANTWOORD: 1. Met strobin. De gebruiksaan wijzing staat er op. Wat door de zon verbrand is krijgt gij niet meer wit. 2. Gij kunt ze maken van mosetïg battist; dat is heel goed, maar voordeel zit er niet in. VRAAG: Hoe verwijdert men een jusvlek uit een gekleurd bouclé karpet? ANTWOORD: Met ruim benzine. Goed met badhanddoek droog wrijven. Als de vlek nog zichtbaar blijft (meel of iets dergelijks, waarmee de jus werd aangemaakt) met warm water na.be- handelen. De benzinebehandeling buiten in de schaduw en vooral geen vuur of licht in de nabijheid! VRAAG: 1. Hoe verwijdert men een vlek van een li-pipenstift uit een lichtblauwe zijden Craque- lé avondjapon? Hoe lichte verfvlekken uit een zwart zeil doeken regenjas? Hoe spatten van heete appelmoes uit een lichtbeige gabardine mantel? 4. Hoe roode vlekken door afgeven van een I 5. Hoe maakt men een vilten hoed, met zijden draad opgewerkt, schoon? ANTWOORD: 1. Leg een dubbelgevouwen, schoonen handdoek onder de vlek. Doop een dotje watten in benzine en wring het een beetje uit, zoodat het niet te nat is. Wrijf daarmee de vlek weg en eventueele kringen wegdoezelen. Vlug met een handdoek droog kloppen. 2. Met benzolum, terpentijn of azijnaether, Zeer vlug werken, anders lost het doek ook op. 3. Met lauwwarm water, waarin eenige drup pels ammonia. 4. Hier is niet veel aan te doen. Als gij de roo de kleur zoudt verwijderen, gaat het beige mee. Gij zoudt het kunnen probeeren met warm zeep sop, maar vlug werken en goed naspoelen. 5 Goed borstelen met benzine, waarin een schepje magnesia. Na het drogen afschuieren. De behandelingen 1, 2 en 5 buiten in de scha duw en vooral geen vuur of licht in de nabij heid, BELASTING ZAKEN VRAAG: Ik ben gehuwd, heb geen kinderen en woon te ÏJmuiden. Inkomen, na aftrek van begrafenisfonds en hyp. rente 770.77: huur waarde eigen woning 420.samen 1190.77. Hier gaat af: straatbelasting 17.47; grondbel. 26.69 en onderhoud huis 100.samen 144.16. Blijft alzoo belastbaar 1044.61. Hoe veel ink.bel. moet ik betalen? ANTWOORD: Rijksinkomstenbelasting 4,20. Gem. fondsbelasting 20.70. VRAAG: Ik ben ongehuwd, woon bij mijn 100 meter rugzwemmen 1.25 noodig had. De Tsjechoslowaaksche kampioenzwemster L. Freund uit Presburg, van wie haar eigen landgenooten verwacht hadden, dat zij den wedstrijd zeker zou winnen, kwam als num mer twee met 1.26.4 aan. Ali Hogeweg zwom bijna gelijk met haar op en haalde met slechts een heel klein verschil met 1.26.9 den derden prijs. Dan startte Greetje Brouwers in den wed strijd 100 meter borstzwemmen, in welken de Weensche zwemster Hedy Wertheimer met 1.29.7 den eersten prijs behaald heeft. Maar Greetje heeft dan toch nog met 1.32.1 een derden prijs gewonnen. Men moet nu echter ook in aanmerking nemen, dat zij gedurende twee maanden niet voor 100 meter, doch steeds voor langere afstanden getraind had. Hedy Wertheimer, die vandaag bij deze 100 Meter vóór haar aangekomen is, was gisteren bij 200 Meter door haar verslagen. Toen Willy den Ouden Zondag voor het eerst aan den rand van het bassin verscheen, werd zij nog stormachtiger door het publiek begroet dat haar onmiddellijk herkende. Zij nam aan een wedstrijd van 200 meter crawl deel en zij schoot met een vervaarlijke snel heid door het water. Al spoedig liet zij de an dere zwemsters ver achter zich. Deze afstand werd voortdurend grooter en grooter en be droeg al weldra de halve lengte van het bas sin. Met 2.30.4 heeft zij den strijd gewonnen. De Tsjechoslowaaksche zwemster I. Schra- mek mocht met 2.47.8 den tweeden prijs be halen. Willy den Ouden heeft nu weer bijna haar eigen record ingehaald. Maar relatief is haar prestatie van vandaag veel beter ge weest, daar zij vandaagin buitenwater ge zwommen heeft en dit altijd veel zwaarder is dan het binnenwater, waarin zij toen zwom. En bovendien zwom zij toen in een kleiner bassin, wat ook weer voordeelen opleverde. Willy was buitengewoon tevreden, het pu bliek was opgetogen en jubelde luid en me vrouw van Wuijckhuise straalde. Na de zwemwedstrijden werden spring- en duikdemonstraties gegeven, waaraan Willy den Ouden ook deelnam. Telkenmale, wan neer zij iets moois gedaan had en iederen keer lukte haar alles prachtig, klapten en juichten de toeschouwers. Een gedeelte van de wedstrijden werd door onzen Nederlandschen consul-generaal, den heer J. Z. Lapair, en den kanselier van het Gezantschap, den heer A. van der Stal. bij gewoond. Ook de vice-burgemeester van Wee nen, majoor von Lahr, gaf blijk van zijn be langstelling en liet zich aan Willy den Ouden voorstellen om haar persoonlijk te felecitee- ren, De prijzen werden vanmiddag in tegen woordigheid van majoor von Lahr en van mi nister Fey uitgereikt. Vanavond wordt in ho tel Dianabad een feestbanket ter eere van de kranige Nederlandsche meisjes gegeven. Woensdagavond zwemmen onze landgenoo ten des avonds te Brünn in Tsjechoslowakije en dan wordt de reis voortgezet naar Boeda pest, waar zij op Zaterdag en Zöndag aan internationale zwemwedstrijden zullen mee doen. W. M. BEKAAR. MARECHAUSSEE SCHIET ITALIAANSCHEN INBREKER DOOD. POGING OM TE VLUCHTEN MET DEN DOOD BEKOCHT. HULSBERG,(Limburg), 20 Juni. Terwijl twee wachtmeesters der marechaussee te Huls berg in den afgeloopen nacht op surveillance waren, stieten zij om ongeveer 2 uur in het ge hucht Aalbeek op een drietal inbrekers, die juist gereed stonden hun slag te slaan. Zij werden gesommeerd de handen omhoog te steken, waarbij bleek, dat zekere Chama Emanuel met een schoenmakersmes was ge wapend, waarmede hij een dreigende houding aannam. Toen men hem verzocht dit mes af te geven, sloeg hij op de vlucht in de richting Hulsberg. Er werden drie schoten op hem ge lost, waarbij een schot hem in de borstkas trof. Nadat het slachtoffer nog vijftig Meter had geloopen, viel hij dood neer. De tweede inbreker was inmiddels geboeid. De derde zag nog kans te ontkomen. De in brekers bleken Italianen te zijn. De arrestant, die in de Hulsbergsche marechausseekazerne is ingesloten, weigert den naam van zijn ont vluchten kameraad te noemen. Het lijk van Emanuel is voorloopig in het lijkenhuisje te Hulsberg ondergebracht. REGEN OVER FRANKRIJK! PARIJS, 20 Juni (Reuter). Na de groote hitte van de laatste dagen waarbij een temperatuur van 33 graden Celsius in de schaduw werd geconstateerd, hetgeen sedert 1900 niet meer is voorgekomen, is de tempe ratuur in den afgeloopen nacht aanmerkelijk gedaald (ca. 13 gr.) en is zelfs op verschei dene plaatsen regen gevallen. HITLER EN MUSSOLINI VER PLICHTTEN ZICH TOT NIETS. ZIJ SPRAKEN OVER OOSTENRIJK, ONTWAPENING EN TERUGKEER IN DEN VOLKENBOND. PARIJS, 20 Juni (Reuter). De Fransche ambassadeur te Rome, de Chembrun, heeft isteren een langdurig onderhoud gehad met den Italiaanschen onder-minister van buiten- 'andsche zaken, Suvich. Omtrent dit onderhoud deelt de Romein- sche correspondent van de „Matin" mede, dat Suvich den gezant heeft ingelicht over de be teekenis van de bijeenkomst tusschen Mussolini en Hitier, waarbij hij er den nadruk op legde dat noch van Italiaansche noch van Duitsche f zijde positieve verplichtingen zijn aangegaan. ouders in en betaal seen kostgeld. Ik heb geen 'Suvich wees er op dat de besprekingen hoofd verdiensten en ontvang geen steun, maar heb Zakelijk geloopen hadden over de Oostenrijksche an eigen geld 6.p. w. rente. Hoeveel ink- bel. moet ik daarvoor betalen? ANTWOORD: Tenzij nog andere omstandighe den in aanmerking komen, wat wij niet be- oordeelen kunnen, is voor die rente geen belas ting verschuldigd. RECHTZAKEN VRAAG: Mijn zuster, die wettig gescheiden was van haar man, is overleden. Het huwelijk was kinderloos. Wij zijn daardoor met 4 broers zuster erfgenaam van haar nalatenschap. Onze vader leeft nog; moeder niet. a. Is-vader nu ook nog erfgenaam en b. voor welk gedeelte? ANTWOORD: a. Ja. b. Van 1/4. onafhankelijkheid, de ontwapeningskwestie en Duitschland's terugkeer naar Genève. De Italiaansche onderminister verklaarde verder dat de Duitsch-Italiaansche samen werking moet worden beschouwd als een waarborg voor den vrede, daar Italië de eenige staat der voormalige geallieerde mogendheden is, die in nauw contact met het Duitsche rijk heeft gestaan en hierdoor de mogelijkheid vergroot van het bereiken van een algemeene Europeesche samenwerking. Gaat nu Dollfuss naat Italië? De correspondent van de „Matin" zegt ver der te kunnen melden, dat Mussolini voor nemens is binnenkort ook met Dollfuss een ontmoeting te hebben, welke waarschijnlijk te Ricciona zal plaats hebben.

IJmuider Courant | 1934 | | pagina 8