MET SEPTEMBER KEUS UIT TWEE SPELLINGEN? VERWACHT WORDENDE SCHEPEN: STATEN-GENERAAL Schip van verm. aankomst Amstelland Buenos Aires Aurora Venetië 8 Juli Altona Ned. Indië Alkmaar Hamburg Ariadne Gandia Baarn Chili Bodegraven Chili Batoe Ned. Indië Berengar Buenos Aires 7 Juli Chili Berenice Kopenhagen 26 Juni Boekelo Hangö (v. Velsen) W. Indië 26 Juni Cottica West Indië Christian Russ Wasklot 23 Juni Chruschov Leningrad heden Desio B. Aires Den Haag Aruba Enggano Ned. Indië 28 Juni Eurymedon Batavia 16 Juli Kotka 22 Juni Ernst Russ Trangsund 25 Juni Fauna Venetië 23 Juni Flandria Buenos Aires 7 Juli Fredrika Hernösand 21 Juni Ganymedes Bourgas 2 Juli Homeside La Plata 4 Juli Harpenden La Plata 25 Juni Hans Broge Leningrad Hermes Havana Highland Blyth heden Irene Kopenhagen 24 Juni Ioannis Vatis Buenos Aires Joh. v. Oldebarneveldt, Batavia Kreta West Indië 9 Juli Kjobenhavn Leningrad 23 Juni Leonard I Lerwick (v. IJm.) 21 Juni Margaritis La Plata - 12 Juli Ned. Indië 10 Juli Machaon Batavia 2 Juli Maaskerk West Afrika Molenwater Archangel Margrete Leningrad Myrmidon Batavia Magdalena Curacao Minnewater Archangel 22 Juni Maasland Hamburg Curagao 3 Juli Neptuns Sundsvall Nereus Kopenhagen Polyphemus Ned. Indië 30 Juni Poelau Bras Ned. Indië 4 Juli Poelau Laut Hamburg heden Procyon Archangel 24 Juni P. L. M. 20 Melilla (v. IJm.) Prowess Londen heden Rio de Janeiro La Plata 3 Juli Rossum Wiborg x 25 Juni Serooskerk Japan Salland Buenos Aires 18 Juli Bourgas 15 Juli Simon Bolivar Hamburg 24 Juni Hamburg 24 Juni Tabinta Ned. Indië Alexandrië 9 Juli Triton Savona 25 Juni Truida Londen heden Trajanus Banes (Cuba) 5 Juli Tamimbar Ned. Indië Uckermark Ned. Indië 18 Juli Hamburg heden Alexandrië 30 Juni Weissensee Bahia Blanca Waterland Buenos Aires Zuiderkerk Japan 2 Juli Laatste bericht 12 Juni van Bahia. 20 Juni te Catania. 19 Juni van Macassar, in lading. 20 Juni te Malaga. 6 Juni van Curacao. 1'9 Juni van Paita. 21 Juni van Port-Said. 8 Juni van Diamante. 15 Juni van Talcahuano. 19 Juni te Gdynia. in lading. 19 Juni van Flores. 14 Juni van Paramaribo. 18 Juni vertrokken. 14 Juni vertrokken. in lading, in lading. 20 Juni van Marseille. 19 Juni van Singapore, pass. 19 Juni Elseneur. 18 Juni vertrokken. 17 Juni van Gibraltar. 19 Juni van Rio de Janeiro. 16 Juni te Sundsvall. 17 Juni van Cephalonia. 2 Juni van Montevideo. 26 Mei van Rosario. in lading 16 Juni vertrokken. 20 Juni vertrokken. in lading. 17 Juni te Necochea. 20 Juni van Sabang. 19 Juni van Curacao, pass. 20 Juni Elseneur. 19 Juni vertrokken. 6 Juni v. Mer del Plata, pass. 17 Juni Perim. 14 Juni van Colombo. 22 Juni te Hamburg. 12 Juni vertrokken. pass. 19 Juni Skagen. in lading. 18 Juni van St. Thomas, pass. 17 Juni Lodingen, in lading. 15 Juni vertrokken. 18 Juni vertrokken. 19 Juni te Stettin. 16 Juni van Port Said. 19 Juni van Perim. 20 Juni vertrokken. pass 18 Juni Noordkaap. 16 Juni van Gibraltar. 18 Juni vertrokken. I Juni vertrokken. 19 Juni vertrokken. 18 Juni van Hongkong. 19 Juni vertrokken. 18 Juni te Izmir. vertrekt 23 Juni. vertrekt 23 Juni. 18 Juni van Perim. 12 Juni vertrokken. 19 Juni van Gibraltar. 19 Juni uitgeklaard. 20 Juni vertrokken. 20 Juni van Batavia. 15 Juni van Padang. 20 Juni vertrokken. 20 Juni van Gibraltar. II Juni te Nicochea. in lading. 20 Juni van Pt. Said. een bezoek gebracht aan „De Bijenkorf". Van dit hooge bouwwerk af had men een schitte rend uitzicht over de handelsstad. Van hier ging het naar het prachtige stad huis van Rotterdam. Onder leiding werd dit bezichtigd. Verder stond nog een boottocht door de Rotterdamsche havens, op het programma. Voor dit onderdeel van het programma was het jammer, dat de temperatuur niet even mil der was, maar toch bekeek men met belang stelling Rotterdam's machtige havenwerken. Buitengewoon trof men het, dat juist een groote oceaan-stoomer binnenkwam. De boot bracht de excursisten tenslotte op „Waalhaven". Hier werd de lunch gebruikt. Vervolgens werd „Waalhaven" bezichtigd, wat nog al tijd in beslag nam. In tegenstelling- met het vorige jaar op „Schipholl" werd thans niet gevlogen. Per autobus keerde het gezelschap tenslotte weer naar Santpoort, alwaar men tegen acht uur arriveerde. VELSEN DE AUTOTOCHT VOOR OUDEN VAN DAGEN. TWEEDE KAMER Minister Marchant verdedigt zijn compromis. Motie om niet tot invoering over te gaan. DITMAAL 475 GEGADIGDEN VOOR EEN PLAATSJE. Ook dit jaar is er weer bijzonder veel animo voor den autotocht, die het comité te Veisen a.s. Dinsdag organiseert. Niet minder dan 475 ouden van dagen hebben zich voor den tocht, die zooals men weet, naar Schip hol gaat, opgegeven. Dit groote aantal liefhebbers en liefhebsters heeft het comité eenigszins verrast. Men wil gaarne alle gegadigden meenemen, echter tot nu toe hebben zich nog niet voldoende autobezitters en autobezitsters opgegeven. Het comité doet daarom nogmaals een beroep op automobilisten, zich alsnog met hun auto be schikbaar te stellen, opdat allen die zich op gaven mee kunnen. Ook bijdragen in geld worden gaarne tegemoet gezien, daar het on getwijfeld noodig zal zijn, eenige autobussen te huren. Bij een van de onderstaande adressen kan men zich opgeven of kan men schenkingen in geld of in natura afdragen: Dr. P. C. de Weerd, Stationsweg 5, H. Ouds hoorn, Meervlietstraat 78, Jac. Boon, Meervliet- straat 96, A. van Splunter Meervlietstraat 92. allen te Velsen; K. Luijting, H. H. Meyer en K. Nagel allen Velsen-Noord; G. Schrik, Kal- verstraat 166 IJmuiden-Oost, C. Butter, Hoofd straat, G. Slinger, Kerkpad, beiden Sant poort. H. VV. Tilanus (C.H.) IJMUIDEN MIE EN KO IN THALIA. „HALLO, AANSLUITEN!" Van Vrijdagavond af zullen in Thalia op treden de bekende komieken Mie en Ko met hun nieuwste revue „Hallo aansluiten". Er zal zeker weer hartelijk gelachen worden, immers zullen ten tooneele verschijnen de bekende filmsterren Oliver Hardy en Stan Laurel, verder Maurice Chevalier, Mariene Dietrich, Jeanette MacDonald, The Boswell Sisters enz. In verband met het zomerseizoen zijn de prijzen zeer laag gesteld, zoodat ongetwijfeld velen van de gelegenheid zullen profiteeren, voor weinig geld een vroolijken avond te kun nen meemaken. WEER VIER TRAWLERS OPGELEGD. Wegens de slechte bedrijfsresultaten zijn op gelegd de trawlers Knikker IJm. 4, Neptunus IJm. 87, en Bloemendaal IJm. 13. Verder is wegens expertise opgelegd de Anchor IJm. 35. WEGENS LEKKE VLAMPIJPEN TERUGGEKEERD. De stoomtrawler Ita IJm. 22 was op weg naar de Westkust in Dover binnen geloopen wegens lekke vlampijpen. Daar men echter de schade ter plaatse niet kon herstellen is het schip naar IJmuiden teruggekeerd. Gis termorgen kwam de trawler alhier binnen. Aan den grond geloopen. Het van Diamante naar Amsterdam be stemde Duitsc'he stoomschip Berengar is op de rivier aan den grond geloopen en in weer wil van de pogingen tot vlotbrenging blijven zitten. De lading zal nu vermoedelijk voor het grootste gedeelte moeten worden gelost alvo rens het schip in diep water gebracht kan worden. Bericht aan zeevarenden. Nederland. Noordzee. Schouwenbaaik. Licht- brulboei verlegd. Diepte. Lichtschip zal worden binnengehaald. Naar pl.m. 51 gr, 48' 1" Nb en 3 gr. 27' 1" El, beS de bank met een minste diepte van 63 dm, is verlegd de onlangs gelegde lichtboei „Sobou- wenbank"; de waakton ligt pl.m. 350 m 304 gr. van de licht-brulboei. Op pl.m. 51 gr. 48' 6" Nb en 3 gr. 27' 4" El werd op die bank als minste diepte 59 dm ge vonden. Het lichtschip Schouwenbank zal op 25 Juni a.s. voorgoed worden binnengehaald. DE ZEILWEDSTRIJDEN OP HET NOORDZEEKANAAL. EEN FLEURIG ZEILFESTIJN VERWACHT MET c.a. 50 DEELNEMERS. Aan de a.s. Zondag op initiatief der Kennemer Roei- en Zeilvereeniging te houden zeilwed strijden zullen, naar wij vernemen, waarschijn lijk circa 50 schepen deelnemen. Gestart zal worden circa 11 uur ter hoogte van den stei ger van de Alkmaar Packet. De volgende baan moet afgelegd worden: van het startschip naar den laatsten meerstoel voor de spoorbrug, dan naar het spuikanaal en vandaar terug om den voorlaatsten meerstoel voor de spoorbrug- heen naar het startschip. Zeven verschillende klassen van booten zul len meedoen: de puzzle-klasse, de B.M. klasse A. B. en C., kajuit jachten, jollen en sharpies. Voor elke klasse zullen drie prijzen beschik baar gesteld worden, uitgeloofd door IJinui- den's Bloei, K. R. en Z. V. en eenige particu lieren. De schepen der Haarlemsche Zeilvereeni ging worden Zaterdagavond o8 uur verwacht; die der zeilvereeniging „de Onderlinge" uit de Zaanstreek Zondagochtend tegen 10 uur. Verwacht wordt dat de zeilwedstrijden tegen 3 uur af geloopen zullen zijn. STRAATPREDIKING. Tusschen het Leger des Heils en de Gerefor- maarde Evangelisatie is een bespreking' gehou den over de straatprediking. Ten einde te voor komen, dat beide instellingen elkaar hinderen bij het houden van openlucht-bijeenkomsten op het Willemsplein is, mede op verzoek van het gemeentebestuur overeengekomen, dat de Gereformeerde Evangelisatie vooraan eenmaal per maand zal optreden op het Willemsplein, de andere avonden op andere punten als Ken- nemerplein, Velserduinplein enz. RADIOVERBINDING MET SCHEPEN. De navolgende schepen zijn Vrijdag 22 Juni 1934 radiótelegrafiseh te bereiken via het kust- station Scheveningen Radio: Alchiba, Alcyone, Aldabi, Alphacca, Alpherat, Costa Rica, Cot- tica, Crijnssen, Démpo, Flandria, Joh. v. Ol- denbarnevelt, Indrapoera, Kota Nopan, Kota Tjandi. Marn. v. St. Aldegonde, Poelau Roe- biah, Sibajak, Slamat, Statendam, Stuyvesant, Zeelandia. Behalve bovengenoemde passagiersschepen zijn de meeste Nederlandsche vrachtschepen eveneens via Scheveningenradio te bereiken. BEVERWIJK KONINKLIJKE BELANGSTELLING. Naar wij vernemen, heeft ook H. M. de Ko ningin vcor het op Woensdag 18 Juli a.s. op het gemeentelijk sportterrein te Hoofddorp te hou den jubileum-concourshippique door het schen ken van een groote zilveren medaille van Hare belangstelling doen blijken. FIETSERS OP HET FIETSPAD. Wegens de vele overtredingen, die vooral op den Spaarnwouderweg nog steeds begaan worden, doordat wielrijders in plaats van het rijwielpad te berijden, van 't voor 't groote rij verkeer bestemd weggedeelte geibruik maken heeft de politie zich genoodzaakt gezien eenige processen-verbaal op te maken. HULDIGING VAN EEN JUBILARIS De heer P. Semeijns,^ bestuurslid van het Beverwijksch Gemengd'Zangkoor is tijdens de repetitie op spontane wijze gehuldigd in ver band met zijn zilveren jubileum als besteller bij de posterijen. De voorzitter van het koor, de heer O. Swan- ten heeft den heer Semeijns in vriendelijke bewoordingen gecomplimenteerd en deze ge- lukwensch vergezeld doen gaan van een bloe menhulde. Het zangkoor heeft daarna den jubilaris eenige liederen toegezongen. De heer Semeyns dankte mede namens zijn echtgenoote voor deze spontane huldiging. Al zal hij dan over 25 jaren geen besteller bij de posterijen meer zijn;, toch hoopte hij dan DE AARDBEIEN. De aardbeienprijzen gaven tot heden nog al reden tot tevredenheid. Het is echter te verwachten, dat de oogst tengevolge van de langdurige droogte zeer zal tegenvallen. Van Dinsdag 12 Juni af, toen de eerste vei ling werd gehouden zijn tot en met Dinsdag 19 Juni in totaal door de verschillende veilin gen aangevoerd 209.435 K.G. De doorsneeprijzen vanaf deze data waren als volgt 12 Juni f 19.3313 Juni 18.61, 14 Juni 22.20; 15 Juni 22.17; 16 Juni 21.08, 18 Juni 20.88 en 19 Juni 21.09 per 100 K.G. „DE SPAARBANK" IN 1933. Aan het verslag over 1933 der „Spaarbank 21 Juni. De heer Tilanus (c.h.) heeft Minister Marchant geïnterpelleerd over de schrijfwijze onzer taal. Een deel van den middag- was het debat zoo nu en dan nogal bewogen en I wel doordat de Minister meermalen zeer rumoe rig was en de Kamer telkens geweldig veel schik had. Daardoor was voor ons het luisteren niet altijd even gemak kelijk. De heer Tilanus bleek een tegenstander van het „compromis", hij is op 'historische en andere gronden een voorstander der spel ling van de Vries en te Winkel. Maar dit debat bewees wel heel duidelijk, dat zulk een kwestie er niet een is om diep in de Kamer te bespreken. Het bescheid van Minister Marchant bleek den interpellant allerminst te bevredigen. De bewindsman verklaarde, dat hij oorspronke lijk bij de spelling de Vries en te Winkel zwoer. Maar de praktijk deed hem duidelijk zien, dat hier een chaos heerscht en daarin moet ordening geschapen worden. Dat zag Minister Marchant als zijn taak. Daarom kwam hij met .de compromis-commissie, die hij zelf presideerde en waarin hij geheel „be keerd" werd en waar men met het compro mis kwam. Trouwens, op dit gebied is z.i. niets te bereiken dan door een compromis. Op de vragen van den heer Tilanus ant woordde de Minister, dat hij nu deze oplos sing heeft, dat men met September de keus zal hebben tusschen de spelling van de Vries en te Winkel, maar dan ongeschonden óf de .pelling volgens het compromis. Men blijft vrij, er is geen sprake van eenige dwang. De Minister meent, dat de compro mis-spelling het dan spoedig geheel zal heb ben gewonnen. Daar zal de praktijk wel vóór zorgen. Toenemende verwarring daar door vreest de Minister geenszins, hij meent, dat zoo, zonder dwang, orde geschapen zal wor den. De heer Tilanus was dit absoluut niet met den Minister eens, hij voorzag door dit nieuwe „comoromis" nog veel grootere ver warring. Ernstige schade voor de uitgevers en veel grootere uitgaven voor de gemeente besturen, vreest de Minister niet. En wat de regeering doen zal? Geen dwang uitoefenen, maar registreeren en vastleggen wat be hoefte gebleken is. Wat de schrijfwijze be treft zal zij, daar op lettende, doen wat on vermijdelijk is en dat op den daarvoor aan gegeven tijd. lant, ook nog een vijftal sprekers van de ge legenheid gebruik gemaakt, om hun meening over een en ander te zeggen. Heel veel be langstelling was daarvoor in de Kamer ech ter niet meer. Mr. Wendelaar (lib.) betoogde, dat de spel ling alleen gewijzigd kan worden na veelzij dige voorbereiding en dan als zaak niet van den Minister van Onderwijs alleen, maar als Kabinetspolitiek. De heer Thijssen (s.d.) pleitte uit onder wij sbelang krachtig voor vereenvoudiging, het geheele onderwijs snakt er naar. Hij meende, dat de scholen binnenkort de nieuwe spelling zullen aanvaarden. Ook de heer Ke telaar (v.d.) pleitte sterk voor de vereenvou diging der schrijftaal als eisch van dezen tijd. Het eelen en eeren wil hij nog eens na der bekeken hebben door den Minister. Vlak daarop kwam echter de heer Feber (r.k.) den Minister weer bestrijden en als zijn meening uitspreken, dat deze allerminst ge schikt is om een sfeer van rust en bezonken heid te scheppen. Hij meende, dat de over heid hier alleen maar te begraven heeft, wat fossiel is en wees er op, dat de deskundigen het over de buiaïngs n volkomen oneens zijn. Ook Mr. Westerman (nat. herst.) bleek het met het compromis niet eens te zijn, hij meende, dat de Minister de zaak nog eens ernstig moest overwegen. Hiermede was voor heden het debat afge- loopen. Vrijdag gaat men verder, want er zijn nog meer sprekers. SANTPOORT EXCURSIE „SANTPOORTS BLOEI". Onder de uitstekende leiding van den heer Van den Ban maakten een aantal leden van „Santpoort's Bloei" gisteren een uitstapje per touringcar naar Rotterdam. Aldaar na een prettigen tocht aangekomen de koffergramofoon van een der bestuurs leden droeg daartoe het zijne bij werd eerst te Beverwijk" ontleenen wij het volgende: Op 1 Januar il933 bedroeg het aan inleggers verschuldigde f 693.603.55 1/2, in den loop van het jaar werd ingebracht f 212.066,93, aan rente ad 4 pet. werd bijgeschreven de som van f 27.980.01 1/2. Samen f 933.650.50. Aan inleggers werd uitgekeerd f 191.269,10 1/2 zoodat het tegoed van inleggers op 31 Decem ber 1933 bedroeg f 742.381.39 1/2. La den loop van het jaar werden 121 nieu we rekeningengeopend (vorig jaar 80); het totaal aariital rekeningen is daardoor geste gen tot 1167, waarvan 99 beneden f 1, 159 van f 1 tot f 10, 280 van f 10 tot f 100, 301 van f 100 tot f 500, 126 van f 500 tot f 1000 en 202 van f 1000 en hooger. De winst was f 4298,02, welke bij de re serve werd gevoegd; deze reserve bedroeg op 1 Januari 1933: f 113.698,04 1/2 en vermeer derde met de daarvan gemaakte rente ad f 5684,85 en door bijvoeging winst met f 4298,02 zoodat de reserve op 31 December 1933 bedroeg f 123.680,91 1/2, ongeacht de re- serse koersverschil effecten ad f 2266.85. De gewone reserve bedraagt dus 16.66 pet. van het aan de inleggers verschuldigde be drag. De balans en winst- en verliesrekening zijn nagezien en in orde bevonden door de Com missie van Onderzoek, bestaande uit de hee- ren Ds. F. Kramer, R. W. Fierstra en wijlen den heer A. H. Schaafsma. COLLECTE VOOR DE NOODLIJDENDE KERKEN. In de beide plaatselijke R.-K. parochieker ken werden liefdadigheidspredikaties gehou den, gevolgd door collecten ten behoeve van de noodlijdende kerken in het Bisdom Haar lem. De opbrengst van deze geldinzamelin gen was in de kerk van St. Agatha f 370.69 en in die van O. L. Vrouw van Goeden Raad f 288.50. Totaal dus f 599.19. UITSTAPJE VAN DE SCHOOLJEUGD. De leerlingen van de u.l.o. school aan den Keesdelfsweg maken heden Donderdag per autobus een uitstapje naar Nijmegen en om geving. waarbij de H. Land Stichting zal wor den bezocht. De reis zal daarna worden voortgezet naar Kleef. De leerlingen hebben de kosten voor jiitstapje zelf bij eengespaard. Het ontwerp inzake de belastingheffing op de goederen in de doode hand. is thans weer op "de Kameragenda geplaatst, na het Ver- keersfonds. De kwestie komt dus spoedig weer aan de orde. OBSERVATOR. NUENRODE-BUFIGUREN STAAN TERECHT. Minister Marchant. De Minister stelde met nadruk vast, dat het spellings-compromis gevolg is van wat weten schappelijk vastgelegd kon worden. Daar voor was het nu tijd. Er bleek in de Kamer, na het contra van den heer Tilanus tegenover het compromis en het pro van den Minister, heel wat ver schil van meening over de spellingskwestie. De heer Tilanus (c.h.) diende, met de hee- ren Suring (r.k.), Zijlstra (a.r,), Wendelaar (lib.) en Feber (r.k.) een motie in, waarin de Kamer als haar meening uitsprak, dat niet behoort te worden overgegaan tot toelating der schrijfwijze onzer taal, gelijk die in het compromis is aangegeven. Deze motie vroeg dus een duidelijke uitspraak der Kamer. Het bleek, dat de heer Tilanus wel de concessie deed, dat hij ter correctie van de Vries en te Winkel, de drie regels wilde aanvaarden, die Minister Terpstra indertijd aangaf. Maar dichterbij elkaar kwamen de interpellant en de Minister niet. De laatste sprak veel lan ger dan de interpellant, hij verklaarde dan ook ^aar dezen dag verlangd te hebben, om de kwestie eens met de Kamer te bespreken, maar erg hoog stond het debat niet. Een mar maal werd de Minister door den Kamerpre' sident gekapitteld, doch dat gold zijn wijze van spreken, natuurlijk niet de spellings kwestie. Ook zijn oplossing, dat de schoolkinderen eventueel de schoolboekjes zelf maar moeten wijzigen, vond de Minister nog zoo kwaad niet en wat de eventueele uitvoering betrof, merkte hij op, dat die natuurlijk niet dwaas zal zijn. Hoe de regeering als zoodanig nu precies tegenover het spellingsvraagstuk staat, werd ons nog niet geheel duidelijk, mogelijk hoo- ren we dat wel nader. De heer Tilanus klaagde in tweede instan tie ook nog, dsd Prof. van Ginneken In de spellingseommiss'.? minder vriendelijk was behandeld en daarom maar twee harer ver gaderingen had bijgewoond. Zoo was een poosje de atmospheer wel iets meer geladen dan wenschelijk was en men kan moeilijk volhouden, dat Minister Mar chant van zijn kant nu al het mogelijke deed, om het debat zoo zuiver en zoo zakelijk mo- dit gelijk te houden. yoor heden hebben, buiten i&terpel- De Vijfde Kamer der Arr-.rechtbank te Amsterdam zette heden de behandeling voort van het Nijenrode-proces. Zooals men weet is de hoofdfiguur in dit langdurig proces, de heer Onnes van Nijen- rode, door de rechtbank van de hem ten laste gelegde oplichting van verzekeringsmaat schappijen vrijgesproken. In de zaken tegen Koning, Witbraad en het inbrekerstrio, dat pich liever „verhuizers" laat noemen, zijn geen getuigen gedagvaard, een veroordeeling wegens medeplichtigheid aan oplichting zal niet kunnen volgen, daar O. van de oplichting is vrijgesproken. In de zaak tegen Mees Gerritsen en Johan- knegt zijn resp. 5 en 7 getuigen opgeroepen. Er is op de tribune slechts uiterst weinig belangstelling als de zaak tegen Koning wordt afgeroepen, Tegen Koning zijn geen getuigen gedagvaard, zoodat het woord on middellijk aan den officier van justitie is. ,Nu de heer Onnes is vrijgesproken", al dus het O.M., „hoop ik, dat de rechtbank het niet zal beschouwen als een gebrek aan dif ferentie bij mij aan haar oordeel ten aanzien van de hoofdzaak, als ik de veroordeeling van Koning vraag wegens medeplichtigheid aan oplichting. Spreker requireert tegen Koning een ge vangenisstraf van njaar met aftrek van den tijd in voorarrest doorgebracht. De verdediger mr. Levenbach zeide, zich volkomen bij dit requisitoir te kunnen aan sluiten, hoe vreemd het oog moge lijken, dat hij zelf ook Koning's veroordeeling vraagt. Hij doet dit echter op andere gronden dan de officier. Deze vraagt Koning's veroordee ling, omdat hij een verklaring wil geven van het door hem aangeteekend hooger beroep van het vrijsprekend vonnis tegen Onnes. Pleiter vraagt Koning's veroordeeling, omdat deze haar zelf verlangt. Verdachte Koning maakt dan gebruik van het laatste woord om voor de latatste maal een feilen aanval op Onnes te doen. Hij zegt o.. dat het hof hem de satisfactie zal geven, die de rechtbank hem heeft onthouden. Dan wortd Witbraad uitgenoodigd om in het verdachtenbankje plaats te nemen. De officier van justitie bepaalt zich in zijn zeer kort requisitoir tot het vragen van vrij spraak voor Witbraad. De verdediger, mr. Loeb hekelt de methone van den officier, waardoor de behandeling van deze zaken is gesplitst. Met klem dringt pleiter aan op ontslag van rechtsvervolging Van de verhuizers zijn alleen Maag en Van Einsbergen ter zitting verschenen. Grootjo- han wandelt op de gang Tegen dit drietal requireert de officier van justie eveneens vrijspraak- De verdediger mra. Frankenhuis sloot zich hierbij aan. De zitting wordt dan geschorst tot heden middag 2 uur. In de middagzitting verschijnen Mees Ger ritsen en Fr. Biesing in het verdachten bankje. Tegen beide verdachten requireert de offi cier terzake medeplichtigheid aan de poging tot oplichting van de verzekeringsmaatschap pij vrijspraak. Mees Gerritssen alleen in 't bankje. Mees Gerritsen heeft zich daarop alleen te verantwoorden wegens verduistering. Hij heeft aanvankelijk n.l. een deel der goederen achtergehouden, Als eerste getuige wordt Maag gehoord, een der „verhuizers". Direct ontstaat er een fel debat tusschen hem en Mees G. Mees is opgewonden en wil de verdachten - bank uit, om Maag met steviger argumenten te bestrijden ,De veldwachter houdt hem ste vig vast. Hierna komen nog Grotjohan en Joban- knegt als getuigen naar voren, waarna de Officier van justitie zes maanden gevangenis straf eischt. De verdediger pleit vrijspraak. Tenslotte staat Johanknegt' terecht wegens heling subs, schuldheling. Na een uitvoerig getuigenverhoor wordt de verdere behandeling dezer zaak geschorst tot hedenmiddag. y

IJmuider Courant | 1934 | | pagina 7