HET NIEUWE AVONDBLAD ten kuimotw, die msiandty is, tisdd f sfS amdai 't ma kmêf is! %as ste&t toet teden ledet temden! 35 jaar Staatsvisschershavenbedrijf Visscherij-Snufjes 19e JAARGANG No. 195 ZATERDAG 23 JUNI 1934 IJMUIDER COURANT ABONNEMENTEN: per week 10 ets., per maand 40 cents plus cents incasso, per kwartaal f 1.20 plus 5 cents incasso, losse nummers 3 cents, jl Kantoor: Kennemerlaan 42 - IJmuiden - Telef. 521 Verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen. Uitgave Lourens Coster, Maatschappij voor Courantuitgaven en Algemeene Drukkerij N.V. Directie: P. W. PEEREBOOM en ROBERT PEEREBOOM ADVERTENTIEN: 1—5 regels f 0.75. Elke regel meer 15 ct. Bij abonnement belangrijke korting. Adverten ties van Vraag en Aanbod 1-3 regels 25 ct., elke regel meer 10 ct. Ingezonden mededeeüngen dubbele prijs. ALLE ADVERTENTIëN, OPGEGEVEN VOOR DIT BLAD WORDEN KOSTELOOS OPGENOMEN IN DE NEVEN-EDITIE HET NIEUWE AVONDBLAD DE KENNEMER COURANT. Alle abonnés van dit blad zijn zoodra zij 14 dagen als zoodanig in de registers zijn ingeschreven en verder op voorwaarden, die van tijd tot tijd gepubliceerd en ten kantore van dit blad gratis verkrijgbaar zijn, kosteloos verzekerd tegen de gevolgen van ongevallen voor de navolgende bedragen: 2000.— bij algeheele invaliditeit; 600.— bij overlijden; 400bij verlies van een hand, voet of oog; 250.bij verlies van een duim; 150.— bij verlies van een wijsvinger; 100.bij breuk van boven- en/of onderarm; 100.bij breuk van boven- en/of onderbeen; 50.bij verlies van een anderen vinger. Tenge volge var spoor-, tram- of autobusongeval; 5000.bij overlijden van man en vrouw beiden; 3000.bij overlijden van den man alleen; 2000.— bij over lijden van de vrouw alleen. Opvarenden van visschers-, marine-vaartuigen enz. 400.— bij verdrinkingsdood door ongeval tijdens de vaart, tot een maximum van 2000.indien hetzelfde ongeval den dood van vijf of meer abonnés mooht tengevolge hebben. Alleen de abonné(e) zelf is verzekerd, behoudens het vermelde omtrent spoor-, tram- of autobusongevallen. Polis is niet nopdig. Uitkeeringen krachtens deze verzekering worden gewaarborgd door de Nieuwe H~&.V.-Bank tö Schiedam. IJMUIDEN. Uit den chaos van den particulieren afslag geboren. Uit den chaos van den particulieren visch- afslag werd 1 Juli 1899 dus 1 Juli a.s, voor 35 jaar de rijksvischafslag van het Sbaatsvis- soherslhavenbedrijf geboren: een datum, die een der belangrijkste in de geschiedenis van IJmuiden, in het bijzonder van het visscherij - Ibedrijf mag worden genoemd. In 1876 werd 't Noordzeekanaal geopend. Aan den eenen kant van 't kanaal lag Amsterdam, aan den anderen kant lag de sluis, de tegen woordige Zuidersluis en verder.niets, of nagenoeg niets. Eeniige woningen van sluis- personeel vormden het begin van IJmuiden, dat 50 jaar later zou zijn uitgegroeid tot een (bloeiende visschersplaats. Maar verder vond omen op de plaats waar nu 2800 menschen wonen niets dan duinen en zandvlakten, met hier en daar een eenzame woning, waar een keuterboertje door het plegen van roofbouw op den ma geren grond en het stroopen van konijnen of ander wild een armoedig bestaan leidde. Had men zich hier van de aanwezigheid der sluis veel voorgesteld, men bouwde er zelfs een groot hotel, het zou spoedig blijken, dat niet de sluis, maar de opening in de dui nenreeks, gevormd door den door machtige (havenhoofden beschermden ingang van het kanaal aanleiding zou worden tot het ont staan van een belangrijke nederzetting. Dit was niet te verwonderen. Voor dat de doorgraving* van Holland op z'h smalst een 'feit was geworden, vonden de vele visschers, die nabij onze kust vischten, geen enkele schuilplaats tusschen Nieuwediep en den mond van de Maas. Dat was over een afstand van ongeveer 120 K.M. Niet zoodra echter was de duinenreeks bij IJmuiden doorgegraven, of- de smacks, de sloepen, de botters kwamen profiteered. van de gelegenheid, de veilige omarming van den kanaal-mond binnen te varen om er een schuilplaats te zoeken tegen een opkomenden storm of hun voorraad proviand aan te vul len. Zoo ontstond de visschersplaats IJmuiden. Verleende diensten, geleverde proviand, wa ter en vooral jenever werden betaald met een kabeljauw, een schel visch of een zoo.dje schol- let jes. Van een ruilhandel ontstond geleide lijk een (geregelder handelsverkeer, dat toe nam naarmate het aantal vischkoopers uit Den Helder en Egmond, dat 'zich hier kwam vestigen, grooter wend. Zoo ontstond ook het particuliere afslag- bedrijf, eerst aan de boorden van de buiten haven, later, toen als gevolg van de klachten van het Amsterdamsche scheepvaartbedrijf over de versperring van het vaarwater dooi de vele visschers va ar tuigen, in de laasite 10 jaren van de vorige eeuw de visschershaven was gegraven, aan deze haven. Door dat tal van avonturiers op IJmuiden waren neergestreken, valt er over het parti culiere afslagbedrijf niet veel goeds te ver tellen, maar toch kunnen deze afslagbedrij- ven worden beschouwd ails de gifGUidsleggers van het groote bedrijf, dat zoozeer zou mee werken tot de ontwikkeling van het reederij- bedrijf te IJmuid-ejö De 550 M. lange èh 140 M. breede visschers haven maakte de stichting van xeederijbe- drijven mogelijk. En toen na heel veel moei lijkheden onder minister Lely besloten werd tot stichting van een rijksvischafslag, welke 1 Juni 1899 zijn bemiddelende werkzaamhe den begon, was de weg geopend tot verderen bloei, was als het ware het fundament gelegd van het trotsche bedrijf, dat spoedig het grootste afslagbedrijf van het vasteland van Europa zou worden. Nog gedurende eenige jaren hielden de particuliere afslagen den strijd tegen over heidsbedrijf vol, maar spoedig moesten zij den ongelijken strijd opgeven. Reederij en viscihhandel zagen wel in,dat het hun be lang was, aan de bemiddeling van den rijks vischafslag de voorkeur te geven. Het spreekt vanzelf, dat het staatsbedrijf niet volmaakt is, het heeft zijn fouten en het heeft zijn vijanden. Maar niemand zal dur ven ontkennen, dat IJmuiden niet geworden was, wat het geworden is als niet, wellicht op het psychologische oogenblik, het werk der particuliere afslagen was overgenomen door het rijk. Dank zij dit- geordende bedrijf was het mogelijk de snelle uitbreiding van de trawlervloot na 1OC0 op den voet te volgen, ja, zelfs vooruit te loopen. Zoo groot kon de aan voer niet zijn, of de rijksvischafslag bleek in staat te zijn, den aanvoer te verwerken en het is dan ook geen wonder, dat de rijksaf slag van IJmuiden zich mocht verheugen in de belangstelling van tal van buitenlandsche studiecommissies, zelfs van Japansche. Het spreekt vanzelf, dat met de uitbreiding van reederij en handel ,ook de kunstwerken van het Staatsvisschershavenbedrijf geregeld moesten worden uitgebreid. De oorspronke lijke visschershaven werd tot tweemaal toe verlengd en is thans circa 700 M. lang en 150 M. breed, zoodat de oppervlakte 10 1/2 H.A. bedraagt. De houten hallen uit het tijdperk van den particulieren afslag werden vervan gen door de tegenwoordige hal B. 145 M. lang. Later kwam hal A .tot stand, die 135 M. lang is en als nieuwste weer later de 165 M. lange hal C. De hallenreeks strekt zich dus over een lengte van 445 M. langs de Visschers haven uit. Het spreekt vanzelf, dat het Staatsvisschers havenbedrijf, dat getuige is geweest van zoo vele conflicten in het visscherijbedrijf en zijn omzetcijfers, die als graadmeter kunnen wor den beschouwd voor den economischen toe stand van IJmuiden veel ups en downs heeft gekend. Het hoogtepunt werd bereikt in het oorlogsjaar 1916, toen een hoeveelheid van meer dan 100 millioen K.G. visch ter waarde van 30 millioen gulden, gelost door bijna 16500 schepen den afslag passeerde. Thans, bij de herdenking van zijn zevende lustrum, is veel vai de oude glorie van het bedrijf verdwenen. Het personeel is aanzien lijk ingekrompen, de aangevoerde visch is zeer gering, waardoor het omzetcijfer is ge daald tot 6 a 7 millioen gulden per jaar. En bovendien is door den geringen omzet de re tributie sterk gedeeld, het verlies dus sterk gestegen. Bedroeg het verlies in 1928 nog silechts f 56.000 (in 1922 bijna drie ton!), het steeg in 1930 tot f 84.000, in 1931 tot f 181.000 en in 1932 tot r 235.060.. Administratief is de'positie van het bedrijf hi den loop der jaren gewijzigd. Het zou ons te vervoeren indien wij hierop dieper ingin gen. Vermelden we slechts dat het bedrijf thans rechtstreeks staat onder het departe ment van Waterstaat. Wij mogen niet eindigen alvorens te heb ben genoemd de namen van hen, die van de oprichtig af tot den huidigen dag aan het be drijf zijn verbonden. Waren het vijf jaar ge leden nog vijf nl. de hee,ren F. J. H. Schnei ders, J. D. Heenkoop, J. Koevoets, A. Tol, en Tj. Doevendans, thans zijn het er nog slechts twee, nl. de heeren Heykoop, halchef 'en A. Tol on der-halchef. Hoe vaak hebben beiden,- heeft vooral de heer Heijkoop in zijn moeilijke positie niet gestaan als ën rots in de woelige branding van het leven in den afslag. Beiden zijn op gegroeid met het Visscherijbedrijf, beiden kennen het bedrijf, kennen ook de groote ver antwoordelijkheid, die op hen rust. En het is vooral de heer Heijkoop, die door zijn tac tisch' optreden, ook door zijn autoriteit er voor heeft weten te zorgen, dat de zaken steeds marcheerden. En dat vereischt veel organisatorisch talent. Beiden wensc-hen wij van harte geluk met het jubileum. Mogen zij, wanneer ook hun tijd van gaan is aangebroken, nog vele jaren genieten van een welverdiende rust. BERGERSDILEMMA. EEN SCHAT, DIE GEEN SCHAT IS EN TOCH Toen het Italiaansche bergingsvaartuig „Ar- tiglio", dat tot op heden vruchteloos naar de gezonken „Tubantia" gezocht heeft, bij het wrak van 'het stoomschip „Egypt" werkzaam was, brachten de duikers, behalve de groote som gouds ook een .belangrijke hoeveelheid bankpapier aan de oppervlakte. Dit was van Londen overgebracht op de „Egypt" teneinde naar den Indischen Staat Hyderabad ver scheept te worden. Dat 'bankpapier had evenwel niet de min ste waarde. Het kon niet in omloop gebracht worden, omdat het nog niet van de officieele handteekening voorzien was. De bergers wilden echter toch iets voor het „boven water brengen" van dit papier heb ben en stelden voor het maar te verkoopen. doch dan aancuriositeiten jagers! Deze zouden zeer zeker op zoo iets wel een bod wil len doen. De Indisc'he Staat !had hier tegen echter vanzelfsprekend ook wel weer eenige bezwa ren. De vrees was niet denkbeeldig, dat het bankpapier voorzien van nagemaakte hand- teekeningen in omloop gebracht zou kunnen worden. En hoe dit dan te constateeren? De bemiddeling van de alom tegenwoordige Lloyds Association is thans ingeroepen, om deze moeilijke onderhandelingen te voeren, opdat èn voor Hyderabad èn voor de bergers een gunstige oplossing gevonden wordt. HERWONNEN LEVENSKRACHT. „Herwonnen Levenskracht", de R.K. ver- eeniging tot bestrijding der tuberculose houdt a.s. Zondag 24 Juni haar traditioneelen bloempjesdag in deze gemeente. Wij mogen niet nalaten, deze collecte in de belangstelling onzer plaatsgenooten aan te bevelen. Herwonnen Levenskracht heeft tal van t.b.c.-patiënten in haar sanatorium den weg naar herstel geopend. NOG EEN NIEUW TYPE SCHEEPSSCHROEF. In ons blad van gisteren werd medegedeeld, dat de heer G. J. F. M. van den Akker, werk tuigkundige te Hilversum een nieuw type scheepsschroef met grooter rendement dan het tegenwoordige type heeft geconstrueerd. Thans komt uit Fraserburgh bericht, dat een werk tuigkundige aldaar, Mr. George Milne, een nieuw type scheepsschroef, ook geschikt voor vliegtuigen heeft uitgevonden. Het karakteris tieke van dit nieuwe type is dat deelen van de schroef, die bij de oude modellen van geen waarde zijn voor het-voortstuwende vermogen, thans ook aan de stuwkracht worden toege voegd. De schroef bespaart" dus machinekracht en is daardoor ook goedkooper. EEN VROUWELIJKE ZEPPELIN-MACHI NIST. Ir. Karin Mannesmann heeft als vrouwelijke hulpmachinist een vlucht van de Zeppelin naar Zuid-Amerika meegemaakt. GEMEENTELIJKE LUCHT- BESCHERMINGSDIENST. HET AFSCHERMEN VAN LICHT EN HET MAKEN VAN EEN NOODVERLICHTING. POLOWEDSTRIJD V. Z. V.—DE HAM. In de zweminrichting in het spuikanaal speelt heden- ('zaterdag-) avond het eerste ze vental van de V-elser Zwemvereeniging een vriendschappelijken wedstrijd tegen De Ham, 2e klasse K. N. Z. B. V. Z. V. brengt het volgende zevental „in het veld" A. Blok Cd.), G. L. Vriend en P. Visman (a.), G, Janus Cm.), J. de Mayer, C. Visman en S. Oudhuizen (v.) CHR. VROUWENBOND Zeer vele leden van den Chr. Vrouwenbond afd. IJmuiden en IJmuiden-Oost hadden ge hoor gegeven aan den oproep van het be stuur, om deel te nemen aan den provincialen Landdag die j-1. Donderdag gehouden werd in den Tolhuistuin te Amsterdam. Per boot van de Alkmaar Packet vertrok men. Na het openingswoord van Mevr. Kinoffers- Valkenes de presidente van het gewest, over het onderwerp „De voeten geschoeid", heeft Dr. G. C. Berkouwer, de aanwezige dames ge wezen, over de verhouding der Christenvrouw tot de N. S. B. In de middagvergadering sprak Ds. G. R. Damste over het onderwerp „De Ra dio en het huisgezin." Zeer voldaan over het vele gehoorde kwamen de dames terug. Het actieve bestuur onder leiding van Mevr. Ds. Zwaan hoopt naast de geestelijke ontwikke ling der leden dezen zomer ook een tweetal groote industrieën te bezoeken n.l, de Droste- fabrieken te Haarlem en de Lever's Zeepfa brieken te Vlaardingen. ZONDAGSDIENST APOTHEKEN. Voor den Zondagsdienst op morgen, 24 Juni, zal geopend zijn de Havenapotheek, Oranje straat, welke apotheek tevens is aangewezen voor den nachtdienst in de volgende week. (Adv. Ingez. Med.) Een afdeeling van de Egyptische bereden politie vertoeft thans in Londen. De ruiters zullen deelnemen aan een ruiterfeest in Olympia. De Gemeentelijke Luchtbeschermingsdienst schrijft ons: Mocht ik in art. 7 al -eenige raadgevingen verstrekken ten aanzien van- het brandge vaar, ik kan er niet genoeg den nadruk op leggen, dat brandexercitie in grootere ge bouwen, kantoren, scholen, banken e.d. een voornaam onderdeel van dezen reddingsdienst uitmaakt! Met behulp van personeel, dat in oorlogstijd present zal zijn behooren derge lijke instellingen zelve te voorzien in brand- ploegen, brand wachts, leiders, enz. en re gelmatig brandaïarmoefeningen te organi- seeren, omdat het heele principe moet zijn: een begin van brand direct met eigen mid delen aantasten en liefst trachten de Open bare Brandweer niet onnoodig te alarmee ren, met het gevaar dat inmiddels elders een brand ontstaat van méér belang, doch waar bij de Brandweer dan net te laat zou komen om nog veel te kunnen redden. Dat natuurlijk iéereen gehouden is om waakzaam te zijn met vuur en licht en de grootste voorzichtigheid in acht moet nemen met de noodverlichtings artikelen (petroleumlampen e.d.) moge lo gisch zijn, de practijk wijst helaas uit, dat onder den indruk van een bombardement de meeste gewone veiligheidsmaatregelen wor den vergeten, zooals afsluiten- van gaskranen, sluiten van een kamer, waar een begin van brand ontstaat, bij persoonlijke ongelukken de straat oploopen, in plaats van zich in een deken of kleed te rollen en zóó de vlammen te dooven. Enfin ga de oorzaak van branden eens zorgvuldig na en het zal u blijken, dat driekwart van die ongelukken niet noodig zouden zijn geweest en -zeer zeker door beter optreden en beter besef van hetgeen men te doen heeft, minder nadeelige gevolgen gehad zouden hebben. Men is te zorgeloos! Neemt eens de moei te om u in te denken eenige „mogelijkheden" die zich in uw huis kunnen voordoen, zoo- als omvallen van een petroleumstel, vuur uit een kachel, kortsluiting in een geleiding, brand in een feestverlichting (Kerstboom!) en bepaal uw gedragslijn onder die verschil lende omstandigheden Dat zal u ten goede komen, als zich het- geval voordoet en het komt den luchtbe schermingsdienst ten goede, indien de brand weer niet gealarmeerd wordt door „slordig heid" van de ingezetenen zelf! En thans iets over: het verduisteren van licht. Ik bedoel daarmee niet het aftappen van stroom buiten den meter om, wat ook een verduistering is maar het tijdig dooven van alle uitstralende verlichting in de ge meente om naderende vliegers geen zichtbare richtingspunten meer te geven gedurende nachtelijke aanvallen. Het is inderdaad een zéér goed middel om bepaalde doelen of oriënteeringspunten aan de oogen der vliegers te onttrekken door over een groote opper vlakte alle lichtschijnsels te verduisteren. Hiertoe zullen in sommige bedrijven en fa brieken reeds tijdig te voren waarschuwingen moeten worden verstrekt en achtereenvol gens verschillende maatregelen moeten wor den verricht volgens een zorgvuldig opge maakte Instructie aan het betreffende per soneel om eerst de groote verlichting uit te schakelen, noodverlichting in te stellen, som mige machines of werkzaamheden te stop pen, vervolgens misschien de heele verlich ting te dooven en de bedrijven stil te leggen, Dat hangt geheel van dergelijke bedrijven zelf af en valt moeilijk in enkele woorden aan te geven. Gelukkig beseffen de bedoelde, bedrijven zelve het gewicht dezer maatrege len en worden thans dergelijke verduiste ringsmaatregelen ter plaatse overdacht, doch er zijn ook nog UI van kleinere bedrijven, kantoren en zaken, waarin denkelijk nog geenerlei bepalingen op dit gebied zijn ge maakt- en wien ik zou willen toeroepen: Maak een studie van dit probleem en schrijf de verschillende te nemen maatregelen voor, be spreek die met uw personeel en beoefen dat ook eens een enkelen keer, want dat blijkt tekens weer absoluut noodig te zijn! Men staat verbaasd over de velerlei onhandighe den door menschen in angst bedreven en u zult bij de eerste proefnemingen versteld staan van de wanorde, de wrijvingen e.d. die zich zullen voordoen en die toch juist moe ten worden voorkomen! ij Bovendien moet natuurlijk de gemeente maatregelen treffen om b.v. de straatverlich ting te beperken en vervolgens te dooven, waarbij in verband met het verkeer van brandweerauto's en andere hulporganen mo gelijk hier en daar nog een spaarzame ver lichting bij kruispunten van straten noo dig zal blijken. Op die punten moeten dan de lantarens zoodanig worden voorzien van 'n be kleeding. dat slechts een zwak schijnsel in de gewenschte richthing naar boven, op den grond of op muren kan schijnen. Deze lan tarens moeten apart worden ontstoken. Op een dergelijke manier moeten lantarens van voertuigen, rijwielen treinen, enz. worden voorzien van bekleedingen. Maar iedere ingezetene dient bovendien na te gaan op welke wijze hij of zij kan beletten dat lichtschijnsels van uit de woning, of win kel, kantoor, school enz. enz, belet kunnen worden naar buiten te stralen. Als de gemeente eenvoudigweg overal den stroom afsluit, is ook bij particulieren veelal alle lichtuitstraling belet, doch binnenshuis worden dan de noodverlichtingen ontstoken, petroleumlampen, kaarslantarens, kan-delaars enz. en ook van die verlichting mag niets naar buit-en uitstralen. Het is dus zaak om eens na te gaan bij u zelf of de gordijnen voldoende afsluiten, of daklantaarns, zolderraampjes, glasdeuren, bovenlichten in deuren, etalageramen enz. enz. met gordijnen moeten worden voorzien, straatdeuren van lokalen, die verlicht moe ten blijven, zooals politieposten, openbare schuilplaatsen, hulpposten e.d. niet een gor dijn moeten krijgen, dat het licht tegenhoudt als men de deur moet openen en dan ook der gelijke voorzieningen al in vredestijd te tref fen, omdat u persé te laat komt, als u wacht tot het „noodig" is! Het hoort o.m. tot de taak der Politie om dergelijke verordeningen te doen naleven en te controleeren, maar ik twijfel niet of het algemeen belang van deze bepalingen zal iedereen duidelijk zijn en iedereen opwekken om zelfstandig al dergelijke maatregelen te' treffen. Mag ik hopen, dat aan deze alge meene „uitnoodiging" ook inderdaad gevolg zal worden gegeven? Maar ik maak u in ieder geval vertrouwd' met de gedachte aan het afsluiten van gas kranen en het afsluiten der verlichting naar buiten, zoodrii het sir-enegehuil en de radio- distributie het waarschuwingsteek-en voor luchtalarm geven, dan wel op last van boo- gerhand nog eerder de verduistering der ge meente zal moeten worden ingezet. Indien mocht blijken, dat niet de volle me dewerking der ingezetenen zou worden ver kregen, kan de lichtstroom in de huizen ook worden afgesloten, tegelijk met de straatver lichting en zit men misschien voor onaange name gevallen, omdat men verzuimd heeft de noodverlichting in huis bij de hand te hebben. Dat b.v. voor ziekenhuizen bijzondere maat regelen noodig zijn, alsmede voor het ontste ken der noodverlichting op straat zal u dui delijk zijn, doch doet hier verder niet ter zake. Nogmaals: Overdenk uwe maatregelen voor noodverlichting, het afschermen van uw licht naar buiten en maak uw huis genoot en of personeel vertrouwd met de maatregelen tot het afsluiten der gas-, licht- en, in bijzon dere gevallen, der waterleidingen. (Adv. Ingez. Med.) CLXXVH. Als het slec'ht gaat met het visscherijbe drijf, is dit niet te wijten aan het weer, want met uitzondering van eenige dagen is dit bij uitstek gunstig geweest. En op het oogenblik dat ik mijn potlood heb ter hand genomen om dit snufje klaar te maken, is het weer al bijzonder gunstig. Het stormt en de tem peratuur is zoodanig, dat men wel over een groote dosis fantasie moet beschikken, om zich voor te kunnen stellen, dat Donderdag inderdaad de zomer begonnen is. En de ba rometer daalt nog steeds, zoodat de vooruit zichten „gunstig" zijn, d.w.z. voor de vis- scherij, natuurlijk niet voor degenen, die pas hun koffers -hebben gepakt om een vacantie- reis 'te gaan ondernemen. Zoo'n stormpje is voor onze trawlers geld waard en van het koude weer profiteered zoowel reeders als handelaars. Het wordt trouwens hoog tijd, dat er eens wat verandering in den toestand komt, want het gaat slecht. Wel vermindert het aantal in de vaart zijnde trawlers niet, er zijn eenige opgelegd en eenige weer in de vaart gebracht, maar de resultaten zijn zoo bedroevend, dat er weer veel geld verspeeld wordt. Vooral de resultaten der Westkust-v-isseherij vallen lee- lijk tegen en er zijn nu minstens 12 trawlers uit IJmuiden ginds aan het visschen, waar van nu spoedig weer twee terug verwacht kunnen worden nl. de I. S. Groen IJm. 130 die 8 Juni en de Geziena IJm. 140 die 9 Juni ver trokken is. De IJszee IJm. 167, die eveneens 9 Juni vertrok, is inmiddels ook na een reis van 11 dagen teruggekeerd met 325 manden visch en f 2040 besomming. Visch wordt er overigens genoeg gevangen. De Caroline IJm. 26, die Woensdag met 520 manden aan de markt was, was binnen een week uit en thuis, Dat had een prachtige reis kunnen worden, maar het werd een teleur stelling: f 2040 moge heel wat lijken, voor zulk een dure boot is het maar nauwelijks voldoende. Er kwamen deze week binnen 26 trawlers, van welke de Utrecht IJm,. 73 met f 3020 de topscorer was. Maar het was een lange, lange reis en dus ook al weer. mis. Inmiddels gaat Blauwbaard, de crisis, z'n gang en in haar doodsangst roept mevrouw Blauwbaard haar zuster toe: „Zuster Anna ziet ge nog niets komen?" Maar hoe zuster Anna ook tuurt en tuurt, ze ziet steeds maar geen hulp komen opda gen. Er werd de vorige week al aan den kant •verteld, dat er met behulp van regeerings- steun 50 trawlers voor de visscherij zouden wordenklaargemaakt, maar dat zal wel een van de veile canards geweest zijn, die er te genwoordig over het visscherijbedrijf worden losgelaten. Het is een vervelende, naargeestige ge schiedenis. Iedereen, neen laat ik zeggen bijna iedereen, die wat met het visscherijbedrijf te maken heeft, is ontevreden, want iedereen... pardon, bijna iedereen, ziet zijn zaak, die hij met zooveel moeite en zorg heeft opgebouwd, als sneeuw voor de zon verdwijnen. En hoop I op betere tijden? Ook die is al lang vervlo gen. Zelfs bij PIETERMAN.

IJmuider Courant | 1934 | | pagina 1