HET NIEUWE AVONDBLAD Nachtelijke luchtaanval op Velsen Strandvlet voor de IJmuider Reddingbrigade. 19e JAARGANG No. 197 MAANDAG 25 JUNI 1934 IJMUIDER COURANT ABONNEMENTEN: per week 10 ets., per maand 40 cents plus 2y3 cents incasso, per kwartaal f 1.20 plus 5 cents Incasso, losse nummers 3 cents. Kantoor: Kennemerlaan 42 - IJmuiden - Telef. 521' Verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen. Uitgave Lourens Coster, Maatschappij voor Courantuitgaven en Algemeene Drukkerij N.V. DirectieP. W. PEEREBOOM en ROBERT PEEREBOOM ADVERTENTIEN15 regels f 0.75. Elke regel meer 15 ct. Bij abonnement belangrijke korting. Adverten ties van Vraag en Aanbod 1-3 regels 25 ct., elke regel meer 10 ct. Ingezonden mededeeüngen dubbele prijs. ALLE ADVERTENTIëN, OPGEGEVEN VOOR DIT BLAD WORDEN KOSTELOOS OPGENOMEN IN DE NEVEN-EDITIE HET NIEUWE AVONDBLAD DE KENNEMER COURANT. Alle abonnés van dit blad zijn. zoodra zij 14 dagen als zoodanig in de registers Sijn ingeschreven en verder op voorwaarden, die van tijd tot tijd gepubliceerd en ten kantore van dtt blad gratis verkrijgbaar zijn. kosteloos verzekerd tegen de gevolgen van ongevallen voor de navolgende bedragen: 2000,bij algeheele invaliditeit; 000.— bij overlijden; 400.— bij verlies van een hand, voet of oog; 250.bij verlies van een duim; 150bii verlies van een wijsvinger; 100.— bij breuk van boven- en/of onderarm; 100.— bij breuk van boven- en/of onderbeen; 50.bij verlies van een anderen vinger. Tenge volge van spoor-, tram- of autobusongeval; 5000.— bij overlijden van man en vrouw belden; 3000.— bij overlijden van den man alleen; 2000.bij over lijden van de vrouw alleen Opvarenden van visschers-, marine-vaartuigen enz. 400.— bij verdrinkingsdood door ongeval tijdens de vaart, tot een maximum van 2000—, indien hetzelfde ongeval den dood van vijf of meer abonhés mocht tengevolge hebben. Alleen de abonné(e) zelf is verzekerd, behoudens het vermelde omtrent spoor-, tram- of autobusongevallen. Polis is niet noodig. Uitkeeringen krachtens deze verzekering worden gewaarborgd door de Nieuwe H.A.V.-Bank té Schiedam, VELSEN. Papierfabriek was het mikpunt van den vijand, Maar de verduistering bracht hem in de war. Hoog aan den donkeren hemel, waar de maan flauw straalde door een ijle wolken massa, klonk Zaterdag tegen het middernach telijk uur het geronk van zware vliegtuigmo toren. De weinige menschen, die nog op straat waren staren omhoog. „Daar gaat ie! Kijk, daar heib je z'n lich ten En op een groote hoogte kwam het vlieg tuig steeds nader; het zweefde over het Noord zeekanaal, over Velsen, over de hoogovens en de sluizen. En het bleef eenigen tijd over deze contreien 'cirkelen. Lezers, we treden binnen in het rijk der fantasie. Gelukkig fantasie, gelukkig geen werkelijkheid. Het is oorlog. De vijand, kennende de be langrijke strategische punten in onze gemeen te, spoorbrug, sluizen, electrische centrale oorlogsindustrie, onderneemt een luchtaan val op Velsen. Zijn aanval geldt in hoofdzaak de papierfabriek. Dit dient er wel even bij te worden verteld. Het vliegtuig, dat daar voortijlt, als een do lende ster alleen een wit licht wijst de plaats aan waar het zich bevindt is het vijandelijk eskader. Straks zal het zijn brand-, brisant- en andere bommen uitgooien, zal het dood en verderf zaaien onder de zich van geen gevaar bewuste bevolking.... Luchtalarm Maar de luchtbeschermingsdienst is paraat, de luchtbeschermingsdienst, die tot taak heeft de bevolking tegen aanvallen uit de_ lucht te beschermen. Hoog in den loogtoren zit de uit kijkpost, een kleine 50 M. boven den beganen grond. Van den uitkijkpost zal het sein „lucht alarm" worden gegeven. Plet zal beneden wor den opgevangen, het brandsein zal in wer king worden gesteld en dan verdwijnt alle verlichting van de fabriek en de omgeving. En komt de brandweer en Het Roode Kruis van IJmuiden. En thans gaan we weer even terug naar de werkelijkheid. Er is geen oorlog, gelukkig. Er is geen vijan delijk luchteskader; er is hoog in de lucht alléén maar een vliegtuig uit Soesterberg, dat zijn medewerking verleent bij de oefening, ge ënsceneerd door den leider van den luchtbe schermingsdienst den heer van Swinden Koop- mans, in samenwerking met de directie van de papierfabriek en van het P. E. N. Om twaalf uur Zaterdagnacht kwaun hét gezelschap bijeen, dat de demonstratie zou bij wonen. Hier waren o.a. aanwezig burgemeester Ranibonnet, de heer de Ridder, commissaris van politie, de heeren B- F. Kipp, hoofdinspec teur en H. Roelofs, inspecteur-tit., de heer L. P. Krijger en de Muinck Keijzer, ingenieurs der papierfabriek, benevens een aantal pers vertegenwoordigers, terwijl later ook nog de heer A. de Wit, commandant van de brand weer arriveerde. Onder leiding van den heer van Swinden Koopmans en de beide ingenieurs begaven de persvertegenwoordigers zich naar den uitkijk post. Dat was gemakkelijker gezegd dan ge daan, want die uitkijkpost, daar hoog in de lucht, lag 48 M. boven den beganen grond en de lift-jongen had zeker vacantle. Dan maar de trap op. Het was een warm karwei, maar de frissehe nachtwind, die on belemmerd door den open toren bles, bracht de noodige afkoeling. De eene trap na de an dere werd „genomen'' en zoo ging het excelsior kalmpjes-aan natuurlijk. Ten slotte kwam er een eind aan de bijna 300 treden en daar stonden we in de stilte van den nacht, die slechts verbroken werd door het geraas van de machines van de fabriek, daar ver bene den ons. De moeilijke tocht werd ruimschoots be loond. Het was een imposant gezicht, zoo mo gelijk nog imposanter dan over dag. In het Westen lagen,'duidelijk afgeteekend door de honderden lichtjes de drie sluizen. Iets ten Noorden daarvan zette een lichtblauwe gas vlam van het hoogovenbedrijf een groot deel van de fabrieksterreinen in een helider licht, nu en dan toonde een roodachtig licht, dat een der hoogovens zijn inhoud uitspuwde. Aan alle kanten trilden duizenden lichtjes; naar liet Oosten voerde de dubbele rij kanaallichten naar een lichtplek, die als het ware op de aarde dreef. Amsterdam, Zandvoort's boule vard, de vuurtorens van Egniond en Kijkduin teekenden zich af boven de lichten in de na bijheid. Als een verlichte gondel zagen we de pont het kanaal oversteken. Verduisteren! Daar zien we van Z. O. richting hoog aan den hemel een wit licht. Het zou een ster kun nen zijn, maar het beweegt zich snel in onze richting. In een hokje boven op den loogtoren is het telefoontoestel. Een noodleiding stelt den alarmpost in verbinding met den portier be neden ons. Omstreeks kwart over twaalf wordt' het alarmsein gegeven. En even later stoot de fabriekssirene het S. O. S.-teeken uit, eénige minuten achter elkaar. We zien de niaiinetjes de. fabriek verlaten. Dan komt het -sein: Verduisteren! Eii opeens is alles om ons heen in een diepe duisternis gehuld. De fa briek is aan het oog van den vijand ont trokken. Maar spoedig kondigt een sissend geluid het ontsnappen van stoom aan, Een groote witte wolk stijgt uit de duisternis op. Het is de stoom, die doordat de machines, welke de energie opwekken, tot stilstand zijn gebracht, niet meer productief is, moet worden losge laten. De verraderlijke witte wolk wordt groo- ter en grooter. Dit is een handicap voor de luchtbescherming; eerst wanneer de overtol lige storm is ontsnapt kan een volledige duis ternis verkregen worden. In de fabriek bran den thans nog slechts eenige noodlanipen bij de peilglazen. Nu moet nog Velsen, IJmuiden en Driehuis verduisterd worden, want ook dit is in het program opgenomen. Maar deze verduistering laat op zich wachten en eerst als de slagma chine een 3-motorige Fokker al eenige ma len boven onze hoofden heeft ^rondgevlogen, dooft de straatverlichting. Hei: station was reeds donker, alhoewel dit niet op het pro gram stond. Maar de laatste trein is ver dwenen, het station wordt gesloten en zoo doende krijgt de verduistering een bondgenoot waarop niet was gerekend. Plotseling schoten van de vliegmachine eenige roode lichtkogels naar omlaag. Het zijn roode seinpatronen. Op verren afstand van de fabriek vallen ze neer. Als de bommen werper" in het vliegtuig ze bestemd had voor de fabriek, kan de demonstratie dus als ge slaagd worden beschouwd. De brandweer van Velsen-Noord is gealar meerd. Die stond 7 minuten nadat zij het alarmsein had gekregen, voor de falbriekspoort. Een kranig stukje,, inderdaad.-.. Het vliegtuig verdwijnt. De waarnemer zal verslag van zijn bevindingen uitbrengen. Hij zal melden, op welken afstand hij de volle verlichting gezien heeft, hij zal de lichtbron nen die hij heeft waargenomen, noteeren. Het gevaar is geweken. Het commando „luchtgevaar geweken'' gaat omlaag en dra flitsen de lichten van de fabriek en van de straatverlichting weer aan. Alles gaat weer zij n gewonen gang. En wij gaan weer de bijna 300 treden om laag. Dat ging beter dan in tegenovergestelde richting. Daar is de laatste ladder: een steil trapje brengt ons op den beganen grond. En onze fiets bracht ons weer thuis. Het was inmiddels 'half twee geworden. Waar was het Roode Kruis? Maar waar was het Roode Kruis uit IJmui den gebleven? Die zou immers ook komen? Vermoedelijk was de auto tengevolge van de op non-activiteitstelling van de straatverlich ting verdwaald. Toen we over het Velserd-uin- plein fietsten zagen we ten auto van den Vel- serduinweg komen. Hij reed de Kalverstraat in. Wat er verder met hem is geschied? We moeten hierop het antwoord schuldig blijven. Zoo heeft ook Velsen zijn luchtaanval ge had. Geheel onverwacht, Alleen in Velsen- Noord schijnt het plan uitgelekt te zijn. Maar velen hebben, toen zij in het holst van den nacht de vliegmachine hoorden en even latei- de straatverlichting zagen uitgaan zich onge twijfeld afgevraagd, wat dat alles wel mocht beteeken en. HARDDRAVERIJ OP SCHULPEN. EEN WEDSTRIJD MET VEEL SPANNENDE RITTEN. Zondagmiddag vond op Schulpen een hard draverij plaats, waaraan 20 paarden, waar onder vele van een uitstekende reputatie, deel namen. Er was tamelijk veel belangstelling. Starter was de heer J. Burger, Wieringer- me.er. De jury bestond uit de heeren G. Troost Assendelft, H. A. Brugman, Velsen, S. de Vries Beverwijk en C. Tijms, Heemstede. Vijf paarden waren niet opgekomen. Na den eersten omloop bleven over: Qualiteit, 330 M., Fatima 340 M., Quita 335 M. (5 M. verhoogd in verband niet een Zater dag behaalden len prijs) Edna M. 335 M„ Sir Axworthy K. 330 M„ Gretchen H. 335 M. Trotteur 320 M.. Northern Man B., 325 M., Anna Bradford's Guy 330 M., Monte Carlo 3325 M. Na den tweeden omloop bleven over: Quali teit, Quita, Gretchen H. Northern Man B. en Anna Bradford's Guy. De uitslag was als volgt: le prijs f 250 Gretchen H„ eig. N. J. Silver Oudesluis, ber. K. Nottelman; 2e prijs f 75 Quita, ber.-eig. J. van Leeuwen Jr., Wijk aan Duin, 3e prijs f 50 Anna Bradford's Guy, eig. J. F. van Leeuwen. Amsterdam, ber. J. van Leeuwen Jr., 4e prijs Qualiteit eig.-ber. J. van Doorn, Bussum, 5e pr. Northern Man B„ eig. J. Schoon, Medemblik, ber. J. Ver jay (4e en 5e prijs resp. f 25 en f 5 door prijswinners ge deeld). VELSER ZWEMINRICHTING In de afgeloopen week bedroeg het aantal baders: 3336; het hoogste aantal werd bereikt op Zaterdag 16 Juni n.l. 861, liet laagste op Vrijdag 22 Juni n.l. 94. IJMUIDEN NATIONAAL CONCOURS IJMUIDEN'S MANNENKOOR. EERSTE CONCOURSDAG. De eerste eoncoursdag van IJmuidens Man nenkoor die, begunstigd werd door het prach tige zomerweer, mogen we in alle opzichten geslaagd noemen. Een flinke belangstelling, de keurige rege ling, een in vergelijking met buiten koele zaal en last not least goede, zoo niet mooie koor zang, waren de kenmerken van dezen eersten wedstrijddag. Middagwedstrijd. Voordat de eigenlijke wedstrijd een aanvang nam werd door het kinderkoor „Amstels Zang koor" onder leiding van den dirigent Gerard Leenclers een inleidende zangdemonstratie ge geven, ingeleid door den voorzitter van het ju- bileerend mannenkoorden heer C. Visser Hzn., welke laatste tegelijkertijd in een korte be schouwing de geschiedenis van zijn koor ver telde. Amstels Zangkoor oogstte met een 4-tal Hollandsche liedjes een warm applaus. Het aardige kinderkoor zong vooral in Onze Vogels van Theo v. d. Bijl zeer verdienstelijk. Buiten mededinging verdiende het een len prijs met 305 punten. De jury bestaat uit de heeren Henk J. Arisz, Santpoort (directeur IJm. Mannenkoor), W. F. Kools, Den Haag en Alphons Vranken Sr.. Am sterdam; zij liet mededeelen, dat de aan te leggen maatstaf op dit conco.urs een zeer strenge zou zijn. 3e Afd. Gem. Koren. Als eerste betrad daarna het Gemengd koor „Zang en Vriendschap" uit Jisp, dir. C. Boon het podium, 't Verplichte werk is Sanctus van W, F. Kools. Stemming schommelend, alten zwak, koor stijgt na de eerste twee regels reeds een halve toon en eindigt een toon te hoog. Het piu animato kon geanimeerder. De klank van het koor is beschaafd en dir. Boon heeft zeker wel behoorlijk materiaal staan. Als vrije werk zong men Flipse's Sirenen, een composi tie die voor een derde-afdeelingskoor een zware opgaaf is. De tenoren hebben hierin een dank bare partijhet klonk goed en werd beter doch wat slap gezongen als het verplichte nummer. Goed gedirigeerd. Men kon het echter niet verder brengen dan een 2en prijs met 260 punten. Gem. Zangver. „St. Odolphus" Wijk aan Zee; dir. Leo Pielage, laat scherp gerhythmeerd zin gen, wel wat te scherp. Klank en voordracht voor een 3e afdeelingskoor heel goed. Het en' semble is in het mannenkoor goed bezet; het vrouwenkoor zou eenige versterking in kwanti teit wel kunnen gebruiken. Men eindigt op toon en levert voor een eerst 4 1/2 maand be staand gezelschap een verdienstelijke presta tie. De Winter van Loots was 't vrije nummer; qua klank beduidend minder: dit vereischt een grootere bezetting. Op toon. 2e prijs met 285 punten. 3e afd. Mannenkoren. 1) Mannenkoor „Preciosa" Amsterdam, dir. W. Wieschahn. Verplicht werk: Zilveren Golf jes van Henk J. Arisz. Op toon en beschaafd gezongen. De dirigent geeft blijk van gezonde nuanceeringen. Vrij werk: Tehuis van Jac. Bonset. Een enkele flakkerende tenor houde zich meer in bedwang; het mooie basregister zorgt voor een donker fond van het geheel, dat eveneens op toon gezongen wordt. Een keu rige prestatie voor dit kleine corps, dat zoo uiterst muzikaal zingt! Terecht een le prijs met 336 punten. 2) Mannenkoor „Apollo" Heemstede, dir. L. W. D. Keereweer. De Zilveren Golfjes waren nog al te veel golfjes van een zeer kalm zeetje. Op toon doch zeer ingehouden voorgedragen; de vakkundige dirigent is wars van pronken met zijn materiaal, iets wat het publiek toch wel gaarne hooren zou. „In Epiphania Domini" van Neumann gaat als vrij nummer. Maakt niet dien indruk, wel ken wij verwacht hadden, 't Is niet frisch, iet wat mat; op toon. 2e prijs met 291 punten. 2e afd. Gemengd. Kon. Zangvereen. „Sappho" Hoorn, direc teur Gerard Boedijn. Verplicht werk: De witte Sneeuw van O. Koop. Een keurig ensemble dat uiterst beschaafd en op toon zich van haar taak kwijt, 't'Vrije nummer, het geestige ge dicht over den gestorven kever van Pol de Mont op muziek van Ol. 'Koop, wordt met en- train doch zeer vrij voorgedragen, ja zelfs met daverende tëmpi! De schitterende prestatie van dit lang niet makkelijke werk werd met een hartelijk applaus van het enthousiaste pu bliek beloond. De jury kende, bij monde van den heer Arisz, een len prijs met 332 punten toe. De heer Arisz deelde ten slotte nog mede, dat de jury een strengen maatstaf had aangelegd en dat er niet met punten als 't ware gesme ten werd. Een 2e prijs heeft op dit concours een hooge waarde en de jury poogt met het karig zijn met le prijzen de zangwedstrijden op hooger trap te brengen. Avondwedstrijd. Aan de beurt is thans de 2e afd. Mannen koren. 1) Helder's Mannenkoor, dir A. J. Leeuwens. 't Verplichte werk voor deze afdeeling is Vran- ken's I-Iaec Dies. De uitvoering kan er. wezen. Goed op toon en voorzichtig nochtans subliem, gezongen. Het klein-koor slipte in een enkel Tewaterlating na een roeipartij door IJmuiden's straten De showboat gereed voor den start. In tegenwoordigheid van veel belangstellen den en nieuwsgierigen vond Zaterdagavond van een geïmproviseerde helling aan den kop van de Vissershaven de tewaterlating plaats van de door den scheepsbouwer A. Borgart alhier gebouwde driemansvlet, die bestemd is om de IJmuider Reddingbrigade behulpzaam te zijn bij haar werk aan het strand. Maar voordat de vlet in haar element ne derdaalde, werd zij op een met twee vurige schimmels bespannen en met vaardige hand door den heer A. P. Bakker bestuurden wagen door IJmuiden rondgereden, waarbij door eenige dames en heeren ijyer-ig-werd—gecol lecteerd. De tewaterlating geschiedde niet dan nadat de lieer A. A. Bierlee, voorzitter van den Bond tot Redding van Drenkelingen die bij deze plechtigheid was uitgenoodigd. met eenige woorden hulde had gebracht aan de IJmuider Reddingbrigade en gewezen had op het groo te nut van deze brigade. De heer Bierlee, die het traditioneele lint zoudoorknippen, zeide nog, dat hij ook vroeger wel eens een lint had doorgeknipt, maar nooit bij een plechtigheid als deze, die hij beschouwde als een symbool van saamhoorigheid. Nadat de heer Bierlee het lint had doorge knipt, ging de boot- te water, die daarna, be mand met eenige leden van de Reddingbri gade een korten proeftocht in de Visschers- haven maakte, ten aanschouwe van een groote menigte. In de gezellige zaal van de Willem Ba- rendsz vond na de tewaterlating van de vlet de uitreiking van diploma's plaats aan dege nen die den cursus in E. H. B. O., gegeven door dr. J. Mac Daniel, met succes hadden ge- volgt. Eerst werd de inhoud van de busjes ge teld. De heer G. D. Heykoop, voorzitter van de IJmuider Reddingbrigade deelde mede; dat 163.45 was gecollecteerd, welke mededeeling met applaus werd begroet. De heer A. J. Bakker feliciteerde de ge slaagden namens het bestuur met het be haalde succes. Het was wel een teleurstelling dat niet alle candidaten geslaagd waren. accoord. Onder de tenoren tal van goede krachten. De Rots in Zee van Richard Hol was het vrije nummer. Wat een pracht-compositie in vergelijking met de concourspaardjes, die veel al niets dan een klankenchaos zijn. Voor den slotzang ons compliment. Een zware opgaaf, die tot een keurig einde gebracht werd, en een daverenden bijval verwierf; een le prijs met 324 punten en compliment van Vranken voor de vertolking van zijn verplichte werk. 2) Loodgieters Mannenkoor uit Amsterdam, dir. Henk Duinker was niet opgekomen. 3) Kon. Zangvereenig'ing „Sappho" uit Hoorn, dir. Gerard Boedijn maakt (we konden dit wel verwachten) al onmiddellijk met de eerste maten een voortreffelijken indruk. Zeer verzorgde mannenzang; het gedeelte voor klein-koor was vooral heel mooi (tenoren!) De Gravers van Isr. J. Olman deed voor het vorige niet onder. Terecht een le prijs met 307 pnt. Klein Mannenkoor „Onder Ons", Beverwijk; directeur Lou Tervoort zong vrij ruw. De stem ming was doorloopend onvast. We kregen den indruk, dat het ensemble nog niet geheel en al „geschaafd" was voor den wedstrijd. Morgen stemming van Theo v. d. Bijl was beter dan het opgelegde werk, doch eveneens niet rein van accoord op so^nmige momenten. Toch haalt Beverwijk hier veel mee op. Een corps, dat zeer zeker toekomst heeft. Uitslag le prijs met 301 punten. le afd. Mannenkoren. In deze afdeeling komt de liedertafel „Haar lem's Zanggenot" onder directie van L. C. Kee reweer op het podium. Diepenbrock's Veni Creator Spiritus is hier verplicht, v. d. Bij I's Morgenstemming vrij. Eigenlijk is het over bodig hierover wat te schrijven. Keereweer's reputatie stond er ons reeds borg voor, dat hier iets goeds gebracht zou worden. Zanggenot's flonkerende registers, zorgvuldig afgewerkt wisten van meester Diepenbrock's zeer zware compositie iets zeer schoons te maken. Een ten volle verdiende le prijs met 329 punten viel hun ten deel. Voorzitter Vranken bracht aan het slot hul de, voor de goede prestaties der kampende Maar dezen zal vermoedelijk met een her<> examen alsnog de kans worden gegeven heb diploma te behalen. Dr. Mac Daniel, leider vaïi den cursus, die daarna het woord verkreeg, noemde dezen dag een gewichtigen dag, haast zoo gewichtig als de geboortedag van de Reddingbrigade. Spreker beschouwde dezen dag als de dag waarop de jongeling volwassen is geworden. Thans wordt de eerste schrede gedaan naar het practische werk; de eerste steen is ge legd van het clubhuis en de boot is te water gelaten. En met het behalen van het diploma hebben velen de kroon epriiet-werk gezet. Ook dit is een gewichtig moment, omdat men nu behalve goed materiaal ook de menschen heeft die met het materiaal kunnen omgaan. Spre ker is trotsch op de IJmuider Reddingbrigade, trotsch op het bestuur, dat in zoo weinig tijd zoo veel tot stand heeft gebracht. Hij drukte de geslaagden op het hart, dat ze niet moeten denken dat ze er nu zijn. Bij-het diploma be hoort nog de geschiktheid, op te treden als er werkelijk hulp noodig is. Hij wekte de ge slaagden op te blijven studeer en. Dr. Mac Daniel reikte daarna de diploma's aan de geslaagden uit, n.l. aan de dames Hel- lemons. van Niekerken, Rietdijk. Vrijhoef en Van Dok en de heeren Beukman, de Geus, Hanepen, Ham, Hoekstra, Rep, Pronk en Wan ne teh. Namens de cursisten werd aan Dr. Mac Daniel een klokje en aan den lieer Bakker een gekleurde ets geschonken, waarvoor bei den de cursisten bedankten. De heer Bierlee sprak daarna nog eenige woorden. Met genoegen had hij gevolgd wat hier gebeurd is, zeide hij. Hij zag daarin me- deleving niet het werk der brigade en dankte het bestuur, in het bijzonder dr. Mac Daniël, die met liefde en energie den cursus heeft geleid. Mij wekte de geslaagden op de door dr. Mac Daniel gegeven lessen ter harte te ne men. Men bleef daarna nog eenigen tijd gezellig bijeen. koren, welker zang buiten verwachting supe rieur was. Eerë-wedstrijd. Thans de eere-wedstrijd, De belangstelling van het publiek is stijgende en houdt gelijken tred met de temperatuur der zaal. De eerste prijswinnaars van dezen dag treden in het strijdperk. Er werd over het algemeen be langrijk minder gezongen dan vanmiddag. 1) Gemengd Koor Sappho Hoorn met Mar- cia Funèbre van OL Koop (1/2 toon gestegen). 2) Mannenkoor Preciosa Amsterdam met Tehuis van Jac, Bonset, ('t was minder dan vanmiddag) 3) Helder's Mannenkoor met Haec Diës, een vertolking in welks applaus men ook den com ponist Vranken betrok. 2e prijs, een zilveren lauwerkrans. 4) Sappho, Hoorn zingt Olman's Gravers met als reactie een donderend applaus. 3e prijs een zilveren lauwertak. 5) Mannenkoor Onder Ons Beverwijk met Haec Diës. Uit dit koor kan nog meer gehaald worden. 6) Haarlem's Zanggenot met Veni Creator van Diepenbrock, le prijs, zilveren beker. Slotconclusie van den criticus; een prachtig geslaagde concoursdag met hoogstaanden koorzang en een keurige regeling! W. DE EERSTE NIEUWE HARING AAN DEN AFSLAG. Zaterdagmorgen kwam alhier binnen de motorlogger K.W. 25. Het schip was 12 dagen 'geleden ter haringvisscherij uitgevaren, doch moest wegens een defect aan den motor zijn reis afbreken. De vangst bestond uit 55 kantjes, welke vangst, gezien de korte reis met een beperkt aantal netten, niet slecht is te noemen. De haring bracht gemiddeld f 14 a f 15 op. Opgelegde schepen. Te Rotterdam waren Zaterdag 21 schepen, van welke 10 onder buitenlandsche vlag.

IJmuider Courant | 1934 | | pagina 1