HET NIEUWE AVONDBLAD DE KABELJAUWVISSCHERIJ OP DE NEW FOUNDLANDSCHE BANKEN. UITTOCHT VAN OUDEN VAN DAGEN '19e JAARGANG No. 199 WOENSDAG 27 JUNI 1934 IJMUIDER COURANT ABONNEMENTEN: per week 10 ets., per maand 40 cents plus 2y2 cents incasso, per kwartaal f 1.20 plus 5 cents incasso, lossenummers3 cents. Kantoor: Kennemerlaan 42 - IJmuiden - Telef. 521 Verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen. Uitgave Lourens Coster, Maatschappij voor Courantuitgaven en Algemeene Drukkerij N.V. Directie: P. W. PEEREBOOM en ROBERT PEEREBOOM ADVERTENTIEN: 15 regels f 0.75. Elke regel meer 15 ct. Bij abonnement belangrijke korting. Adverten ties van Vraag en Aanbod 1-3 regels 25 ct., elke regel meer 10 ct. Ingezonden mededeelingen dubbele prijs, ALLE ADVERTENTIëN, OPGEGEVEN VOOR DIT BLAD WORDEN KOSTELOOS OPGENOMEN IN DE NEVEN-EDITIE HET NIEUWE AVONDBLAD DE KENNEMER COURANT. Alle abonnés van dit blad zijn, zoodra zij 14 dagen als zoodanig in de registers zijn ingeschreven en verder op voorwaarden, die van tijd tot tijd gepubliceerd en ten kantore van dit blad gratis verkrijgbaar zijn, kosteloos verzekerd tegen de gevolgen van ongevallen voor de navolgende bedragen: 2000.— bij algeheele invaliditeit; f 600.— bij overlijden; 400.— bij verlies van een hand, voet of oog; 250.bij verlies van een duim; 150.— bij verlies van een wijsvinger; 100.— bij breuk van boven- en/o£ onderarm; j 100.— bij break van boven- en/of onderbeen; 50.bij verlies van een anderen vinger. Tenge volge van spoor-, tram- of autobusongeval; 5000.— bij overlijden van man en. vrouw beiden; 3000.bij overlijden van den man alleen; 2000.— bij over lijden van de vrouw alleen Opvarenden van visschers-, marine-vaartuigen enz. 400.— bij verdrinkingsdood door ongeval tijdens de vaart, tot een maximum van 2000.indien hetzelfde ongeval den dood van vijf of meer abonnés mocht tengevolge hebben. Alleen de abonné(e) zelf is verzekerd, behoudens het vermelde omtrent spoor-, tram- of autobusongevallen. Polis is niet noodig. Uitkeeringen krachtens deze verzekering worden gewaarborgd door de Nieuwe H.A.V.-Bank U Schiedam. IJMUIDEN. Een rendeerend bedrijf waaruit de Hollandsche visschers verdrongen zijn. Perspectieven voor IJmuiden? Zonder uitzondering maken alle reederijen te IJmuiden, die zich onledig' houden met het exploiteeren van visschersvaartuigen, helaas reeds meer jaren, een zeer slechten tijd mede. Verschillende, eertijds bloeiende reederijen, zijn hierdoor reeds van het tooneel verdwenen en van de thans nog bestaande, zullen er nog tvel meer volgen. Van de trawlervloot, die in onze plaats thuis behoort, is het grootste gedeelte wegens de bijna onafgebroken slechte uitkomsten van de yisscherij, zoo goed als geregeld opgelegd. Onder deze vloot bevinden zich bovendien ïiog vele vaartuigen, die geheel verouderd en niet meer voor een loonende visscherij ge schikt zijn. Immers, de vischstand in de Noord zee, waarop onze visschers eeuwen lang een bestaan hebben gevonden is vergeleken bij vroeger jaren aanmerkelijk verminderd. Het gevolg hiervan is, dat de trawlers tegenwoordig bijna zonder uitzondering groote afstanden moeten afleggen om de vischgronden te be reiken. -De meeste trawlers, behalve de z.g. „Schel- Visch- of IJslandbooten", zijn hiervoor niet in- g;.- richt. Niet alleen, dat de bunkercapaciteit •te klein is, hetgeen echter in vele gevallen nog te verhelpen is door het meevoeren van kolen aan dék, doch ook gaat de gevangen vïsch, die ■in het ruim is geborgen, bij het maken van lange thuisreizen, aanmerkelijk in kwaliteit achteruit* hetgeen natuurlijk van zeer grooten invloed op de exploitatierekening is. Ten einde het reederijbedrijf, dat helaas reeds voor het grootste gedeelte aan den grond zit, voor algeheeleri ondergang te behoeden en aan de steeds in omvang toenemende werk loosheid in het visscherij bedrijf zooveel moge lijk paal en perk te stellen, zal het thans in gebruik zijnde materiaal (waarbij natuurlijk financieel gesteund moet worden) thans zon der uitstel, gedeeltelijk moéten worden ver nieuwd of vervangen. Bovendien zal naar nieuwe visscherij moge lijkheden moeten worden uitgezien en zullen tevens oude bedrijven, die in vroeger eeuwen door onze voorouders werden uitgeoefend, doch in latere tijden geheel verwaarloosd en opge heven zijn, wederom in eere hersteld dienen te .worden. Een van deze bedrijven is de kabeljauw- visscherij op de New Foundlandsche banken, die thans reeds vele jaren geheel in handen van het buitenland is en ondanks de ernstige en langdurige crisis, nog steeds behoorlijk ren deert. De kabeljauwvisscherij op de New Foundland sche banken welke zich bevinden in het Noord-Westelijk gedeelte van den Atlantischen Oceaan, ongeveer tusschen 42 graden en 51 graden Noorderbreedte en 46 en 54 graden Westerlengte is een reeds eeuwenoud bedrijf, waaraan in vroeger jaren door onze voor ouders, eveneens op intensieve wijze werd deelgenomen. Er is een tijd geweest, dat door ons land jaarlijks een vloot, dikwijls be staande uit meer dan 200 vaartuigen, ter kabeljauwvisscherij naar de banken werd uit gezonden, zooals heden ten dage, behalve dooi de, Amerikanen, Canadeezen en New Found- landers, ook nog door de Franschen en Engel- s'chen geschiedt. Waarom deze visscherij die thans, on danks de langdurige en hevige crisis nog ren deerend is in later jaren door onze voor vaderen geheel verwaarloosd en opgeheven is, staat in de geschiedenis niet vermeld, doch de vele oorlogen, die ons land in Vroeger eeuwen met Frankrijk en Engeland gevoerd heeft, zul len hieraan waarschijnlijk wel niet vreemd zijn. Wanneer deze visscherij voor het eerst is be gonnen valt niet met zekerheid te zeggen, doch waarschijnlijk was dit aan het einde van de 15e eeuw. Wel is bekend, dat de banken in het begin van .de 16e eeuw geregeld door de Europeanen hoofdzakelijk door de Engelschen be- vischt werden. Vooral door de visschers uit Devonshire werd hieraan op belangrijke wijze deelgenomen. Daar er jaarlijks een groote hoeveelheid kabeljauw gevangen werd, waardoor het be drijf uitstekend rendeerde, begonnen in latere j'aïen meer landen aan deze visscherij deel te nemen. Volgens officieele gegevens werd omstreeks het jaar 1580, door meer dan vierhonderd vaartuigen aan deze visscherij deelgenomen, Waarvan er honderd aan Engeland en de rest aan Frankrijk en de Basken toebehoorden. Ten einde de visschersvloot in de gelegenheid te stellen langer op de vischgronden te kunnen verblijven, werden bovendien van Europa uit oude zeilschepen waarvan er vele voor het ondernemen van deze reizen over den Atlan tischen- Oceaan niet geschikt waren met proviand, water en andere behoeften, naar de banken gezonden, waar de gevangen visch werd overgenomen, die dan naar de verschil lende Europeesche havens werd vervoerd. Door onzeewaardigheid en door de vele stormen, die deze schepen dikwijls ontmoetten, heeft menig vaartuig zijn plaats van de bestemming helaas nimmer bereikt. De kabeljauwvisscherij in de New Found landsche banken is evenals die, welke in Noor wegen gewoonlijk reeds zeer vroeg in het voor jaar, nabij de Lofodden en langs de kust van Finmarken wordt begonnen, een seizoenbedrijf. De visscherij op de banken begint echter ge woonlijk in Mei en eindigt meest in de helft of in het laatste van October. In vroeger jaren werd uitsluitend door zeil- vaartuigen, van diverse bouw en tuigage, aan de visscherij deelgenomen. In later tijden is hierin echter groote ver andering gekomen; vele zeilvaartuigen zijn door stoomschepen of door zeilvaartuigen, die tevens van motoren zijn voorzien, vervangen. Vooral de Fransche visschersvloot is wat zeilvaartuigen betreft, aanmerkelijk in getal verminderd. De gezamenlijke visschersvloot, welke jaar lijks uit de Bretonsche havens naar de banken wordt uitgezonden, bestond in het jaar 1914 uit p.l.m. 130 schepen. In 1930 telde deze vloot nog slechts 58 vaartuigen. Het zijn meest „barquentines" en „brigantines", die tusschen de 200 en 400 ton (gross tonnage) groot zijn. Vele van deze vaartuigen zijn bovendien van hulpmotoren voorzien. Hoewel deze vloot, wat aantal betreft, na 1930 nog in getal is verminderd, is aan dezen achteruitgang waarschijnlijk een einde geko men. Immers, 'hetgeen wij onlangs in een van de nummers van de „IJmuider Courant' en in „The Journal of Commerce and Ship ping Telegraph." van 17 Mei ji. hebben kun nen lezen, zijn eenige' 'maanden geleden twee nieuwe motortrawlers (thans 'de grootste mo tortrawlers der wereld, genaamd de „Jutland' en „Maroella", met een lengte van 70 Me tel en een waterverplaatsing van 2000 ton, aan de vloot, welke de visscherij op de New Found landsche banken uitoefent, toegevoegd. Deze vaartuigen zijn geheel naar de eischen des tijds ingericht en van de modernste inrich tingen voor 'het bewaren der visch voorzien. Aan boord bevinden zich o.a. groote koelin- richtingen, volledige installaties voor het -be reiden van levertraan, enz. Behalve met deze trawlers zal de vloot bo vendien binnen afzienbaren tijd nog met meer vaartuigen worden uitgebreid. Immers, eenige maanden geleden is door de reederij „Brian-d", te Servan (bij St. Malo) aan de scheepswerf „Société Anonyme des Anciens Ohantiers Dubigeon" te Nantes opdracht ge geven tot het bouwen van twee stalen bar- quentines (een barquentine is een schoener met twee masten, doch waarvan de fokkemast met vierkante zeilen, getuigd is). Deze sch-e pen, de „Commandant Louis Richard" en de „Lieutenant René Guillon", krijgen een lengte van pl.m. 59 Meter, een breedte van 10 en een holte van 5.7 Meter. De diepgang zal wanneer deze vaartuigen geladen zijn, gemiddeld 4.78 Meter bedragen. Tevens worden deze barquentines voorzien van een hulp-,,dieselmotor"; met een vermo gen van 250 p.k., waarmede zij zonder be hulp der zeilen een vaart van zeven mijlen kunnen toppen. Verder zullen deze vaartuigen worden voorzien van koel kamers met volledige koelinstallaties, die geleverd worden door de „Ateliers et Chantiers de la Loire. Elke koel- kamer krijgt een inhoud van 40 M3., terwijl 'het viscihruim, waarvan de wanden geheel van hout voorzien worden, een ruimte van 950 kub. meters zal beslaan. De „dories'" welke aan het dek worden meegevoerd, zullen ter voort stuwing, eveneens met motoren worden uit gerust. Vroeger werd de kabeljauw van het dek der schoeners en andere vaartuigen, waarmede aan de visscherij werd deelgenomen, gevan gen. I-n de vijftiger jaren der vorige eeuw is hier in, toen de „dories" werden ingevoerd, even eens verandering gebracht, waardoor de vangsten ongeveer met 30 pet. vermeerderd werden. Een „dorie" is een kleine boot met platten bodem, welke uiterst zeewaardig en m het bij zonder voor de werkzaamheden waarvoor ze gebruikt wordt geschikt is. Met deze „dories'" die gewoonlijk door 2 personen bemand wor den, oefent men de visscherij uit. Het visschen geschiedt uitsluitend met lij nen, waaraan weer korte lijnen met hoeken bevestigd zijn. Deze lijnen (beuglijnen)die zeer lang zijn, worden onderling weer verbon den met tusschenliinen, waaraan zich geen hoeken bevinden. Elk vaartuig is naar gelang der grootte, van een zeker aantal „dories' voorzien. De meeste zeilvaartuigen hebben ge woonlijk 12 tot 14 van deze vaartuigjes, die in elkander passen en omgekeerd aan dek worden gestuwd, aan boord. Wanneer er gevischt moet worden, gaat het schip voor anker; de „dories" worden huiten boord gezet en verwijderen zich straalsge wijze van het schip, zoodat dit in het middel punt van den cirkel komt te liggen. Het azen, uitbrengen en inhalen der visch- lijnen welke in een vat, -dat in de „dorie" is geplaatst, opgeschoten worden geschiedt door één man. De ander is heiast met het be handelen der boot. Het behoeft natuurlijk geen betoog, dat voor het verrichten van -deze werkzaamheden, geroutineerde krachten wor den vereischt. Bovendien is het een zwaar en gevaarlijk werk. Het gebeurt immers herhaal delijk, dat de bemanning van een „dorie" door mist, die veelvuldig op de New Foundlandsche banken voorkomt, hun schip niet meer kun nen terug vinden, of door een passeerend vaartuig wordén overstoomd, zoodat er nim mer meer iets van hen wordt vernomen. Volgens de Fransche wet moet elke „d-orie" van voldoende water, proviand en van een kompas zijn voorzien, terwijl deze vaartuig jes niet door personen onder 16 jaar, bemand mogen worden. Zoodra de „dories" met de gevangen kabel jauw volgeladen zijn, begeven zij zich naar hun vaartuig terug,, waar de visch onmiddel lijk getost wordt. Hier worden de visschen van kop, lever en verdere ingewanden ontdaan. Vervolgens worden ze geheel opengespleten, waarna alle graten zorgvuldig verwijderd worden. Na meerdere malen goed gewasschen en geheel bloed vrij gemaakt te zijn, worden ze ingezouten in vaten, die daarna dicht gekuipt en in het ruim gestuwd worden. Daar er da gelijks dikwijls duizenden visschen moeten worden schoon gemaakt en ingezouten, moe ten deze 'werkzaamheden, die eveneens veel routine en. vakkennis eischen, vlug geschie den. Behalve, dat een groot gedeelte van de ka beljauw tot zoütévisch worclt verwerkt, wordt er ook veel versche kabeljauw, vooral door de visschers van Nova-Scotia, New Foundland. etc., naar diverse havenplaatsen van Amerika en Canada, ter markt gebracht, hetgeen met snelloop-en de, hiervoor speciaal gebouwde vaartuigen, geschiedt. De Franschen, die echter het grootste ge deelte van hun vangst tot zout-evisch verwer ken, lossen deze gewoonlijk te New Foundland vanwaar ze per verdere scheepsgelegenheid naar Europa geëxpedieerd worden, waar de Katholieke landen de grootste afnemers van deze visch zijn. Nu de Fransche visschersvloot geleidelijk vernieuwd wordt, met vaartuigen, -die van groote en uitstekende koelkamers zijn voor zien, waardoor de kabeljauw versch gehouden kan worden, is het de bedoeling van de Fran sche reeders, een gedeelte van de vangst, even eens in verschen toestand op -de Europeesche markt te brengen. Thans vraag ik mij af of het nu niet mo gelijk is, dat aan deze visscherij binnen af zienbaren tijd, wederom van uit IJmuiden wordt deelgenomen? Wat de buitenlanders kunnen, is voor ons toch eveneens mogelijk? Aan de oprichting en uitoefening van een -dei- gelijk "bedrijf zijn natuurlijk bezwaren ver bonden, doch die zijn er immers om overwon nen te worden! Wel is waar, is er voor de uit oefening van deze visscherij, momenteel geen geschikt materiaal in onze haven voorhanden, doch hierin is op eenvoudige wijze verande ring te brengen. Ook wat de financiën aan gaat, komt men voor moeilijkheden te staan, doch ook deze kwestie is oplos-baar. Welke middelen hiervoor aangewend kunnen wor den, zal ik eventueel in een later artikel uit voerig behandelen. Laat er thans een com missie worden gevormd, die de mogelijkheid om dit bedrijf te hervatten, in ernstige studie neemt. Deze commissie behoeft niet alleen ge vormd te worden door menschen uit -het be •drijf, doch -door personen, die organisatie talent en doorzettingsvermogen hebben. Het moeten mannen zijn, -die „weten wat zij wil len" en „willen wat zij weten!" Iemand, als onze burgemeester, de heer Rambonnet, zal hiertoe het initiatief kunnen nemen. Het vis- scherijbedrijf zal thans zonder uitstel gehol pen en in andere banen geleid dienen te wor den. „Periculum in mora". D. KRUIJFF, IJmuiden (Oost). NEDERLANDSCHE ROODE KRITIS. Het afdeelingsbestuur schrijft ons: In verband met het steeds toenemende snel verkeer op den Rijksstraatweg tusschen Haarlem en Velsen, waardoor de ongevallen op dien weg evenredig toenemen, is voor het bestuur der afdeeling IJmuiden-Veisen van het Nederlandsche Roode Kruis aanleiding geweest om nabij het gevaarlijke kruispunt te Santpoort een E.H.B.O.-post te plaatsen, 'Reeds geruimen tijd. is het bestuur doende geweest, om aldaar een Eerste Hulppost op te richten; het is ons een genoegen te kunnen mededeelen dat Dr. M. B. Mak, Rijksstraatweg 458 bereid gevonden is de leiding van dezen hulppost op zich te nemen. Mr. Mak is tele fonisch te bereiken onder Haarlem No-a 23570. Deze hulppost, alwaar een brancard en ver bandtrommel aanwezig zijn voorziet ongetwij feld in een zeer groote behoefte. Een eigen vlag. De kans is groot, dat de in den Ierschen Vrijstaat thuisbehoorendê. schepen binnen kort een eigen-vlag zullen gaan voeren ter vervanging van de Britsche vlag. De regee ring ginds werkt ten minste plannen daartoe uit. VOETBAL. STORMVELD—IJMUIDEN-WEST. Deze wedstrijd, die zooals men weet, heden avond op het N.A.S.B.-terrein te Driehuis zal worden gespeeld, heeft de volgende bezet ting: Storm veld: .Noordman, Van* Zutphen, Broek, Blom, U. de Wolf, Bokkum, Kruiswijk, Vink, Michel, de Waard, Schelvis. I Jmuiden-West Brillé, K. v .d. Steen, P. Wey, Leyte, W. Snoek, Th. Groen, P. Heilig, J. Groen, K. Groen, Van Urk. De wedstrijd begint te 7 uur, VELSEN. Bijna honderd auto's en autobussen brachten 535 oudjes naar Schiphol en Groenendaal. Vijf en vijftig jaar getrouwd en dan de lucht in. De karavaan op Schiphol. Morgen we eerst eenige aandacht wagen voor den autotocht voor ouden van dagen in cijfers? Hier zijn ze: 86 luxe auto's, 7 autobus sen en 1 Roode Kruisauto vormden de kara vaan, waarmede gisteren 535 ouden van da gen uit Velsen, Santpoort en een' groot deel van IJmuiden, bijgestaan door 30 helpsters, naar Schiphol en Groenendaal werden ver voerd, in welke aanlegplaatsen bijna 2000 fleschjes limonade, kopjes koffie of thee enz., alsmede ongeveer 130'0 krentefbroodijes en broodjes met kaas benevens vele honderden gevulde koeken en amandelgebakjes werden geconsumeerd; 6000 a 7000 jaren was de ge zamenlijke leeftijd van alle oudjes. Niet in cij fers uit te drukken is het genoegen, dat 'aan allen, die de gast zijn geweest yan het comité, is bezorgd. Het was weer een onvergetelijke dag, een hoogtijdag in den levensavond van al die hon derden bejaarde passagiers, die hun eentonig en vaak kommervol bestaan van het oogenblik dat zij in den auto of de autobus stapten, tot het tijdstip dat zij weer hun woning binnen treden vergaten en ongetwijfeld nog vele da gen daarna met- vreugde en dankbaarheid aan dit uitstapje terug zullen denken. De goede organisatie en het fraaie zomer weer (alleen op Schiphol werd het even wat frisch) werkten weer, als op alle tochten van het Velsensche comité tot het slagen van dit uitstapje mede. Bovendien ontmoette de ka ravaan op haar reis naar het einddoel zoowel als op haar terugtocht en bij de ingezetenen van Velsen en Santpoort voorts van de zijde van de politie te Velsen, Haarlem, Bloemen- daal en Heemstede zooveel sympathie, dat met de daarbij gevoegde dankbaarheid dei- oudjes het comité zich ruimschoots zag be toond voor zijn werk. Te circa 2 uur vertrok de stoet van den Rijksweg te Velsen. Allen hadden weer het noodige voor onderweg meegekregen. Velsen liep te hoop, Santpoort, dat ook vele auto's en ouden van dagen had geleverd, eveneens en met een kalm gangetje werd de reis voort gezet door Haarlem en Heemstede. En overal stenden de menschen langs den weg geschaard de auto's nawuivende. Velen lazen de num mers op de auto's hardop af. Het duurde vooral in de bebouwde gedeelten van de route zeker minstens tien minuten voordat de tel lers nummer 95 hadden zien passeeren. Zoo iets had men van Velsen niet verwacht. Velsen heeft de Haarlemmermeer veroverd. Want heen en terug werden vele kilometers langs de rogge- en bietenvelden, langs de groote boerderijen afgelegd, daverde het fleurige pol derland van het gebrom der 95 motoren. En ook Sc-hiphol's veste met haar groote hangars werd zonder slag' of stoot ingenomen. De ka ravaan reed het hek door en toonde haar enorme lengte op het onmetelijke plein, dat in het vierkant werd uitgereden. Berst werd afgestapt in den theetuin bij het vliegveld, waar iets gegeten en gedronken werd en waar de tijd omvloog door het leven dige tooneel op het groote vliegterrein En er werd druk gevlogen. Ook door eenige oudjes, waaronder door het echtpaar Willems- Kneppers, dat dezer dagen zijn 55-iariere echt vereniging herdacht en dat ongetwijfeld tot de oudsten behoort die op Schiphol den lucht doop ondergingen. Het kiekje hierbij laat zien hoe welgemoed de ongeveer 80-jarige bruid en bruidegom het vliegtuig verlaten. In het groote restaurant werd later nog een kopje koffie gedronken Het was al half zeven eer men Schiphol den rug toekeerde. De bezoekers hadden het hier bijzonder getroffen, want niet alleen zagen zij het va-et-vient van de vliegtuigen der ver schillende diensten, ook werd vlak langs de F 36, het vliegende hotel van de K. L. M., ge reden; zelfs heeft men dit laatste product van Fokker zien opstijgen en boven het veld ■cirkelen. Eenige heerlijke uurtjes werden in het won dermooie Grdenendaal doorgebracht, waar inmiddels het avondzonnetje z'n lichteffecten rondstrooide. Natuurlijk was ook hier weer van alles vol op, natuurlijk heeft ook hier weer dokter de Weerd, voorzitter van het comité, de auto bestuurders, de* helpsters, degenen die in geld of natura van hun sympathie hadden ge tuigd, bedankt en heeft ook Hein de Wit, de trouwe compère van het gezelschap de aan wezigen onthaald op eenige schlagers, al wa ren het niet van de nieuwste. En bovendien kon men nog genieten van zang in de muziek tent van een kinderkoor en een gemengd koor. het laatste onder leiding van onzen plaatsgenoot Henk Arisz. Men bleef op deze pleisterplaats zoo lang mogelijk; maar tenslotte moest er toch een eind aan komen. En met een flink gangetje ging het huis-toe. In Santpoort, in Velsen en ook op het Vel- serduinplein, waar de autobussen hun reizi gers afleverden, was het zoo mogelijk nog drukker dan bij het vertrek. Het was nog lang druk op straat; want zoo'n goede 500 ouden van dagen kunnen niet in eenige minuten, worden afgeleverd. Daarvoor was het afscheid te lang. NAAR HET CONCOURS. De Harmoniekapel „De Eendracht", welke Zondag a.s. aan het concours te Wormer zal deelnemen heeft met de spoorwegen een overeenkomst getroffen, dat van de stations IJmuiden-Oost, Koningsweg en Beverwijk een extra trein zal loopen; vertrek 13 uur 10 van Velsen-IJmuiden-Oost. Kaarten voor -dezen trein, welke tevens recht van toegang tot het con cours terrein ge ven zijn bij het bestuur der kapel en de lé den tot en met Vrijdag a.s. nog verkrijgbaar. Het echtpaar WillemsKnoppers met bloemen gehuldigd. Inzet;. Na den luchtdoop.

IJmuider Courant | 1934 | | pagina 1