HET NIEUWE AVONDBLAD 19e JAARGANG No. 200 DONDERDAG 28 JUNI 1934 IJMUIDEP COURANT ABONNEMENTEN: per week 10 ets., per maand 40 cents plus cents incasso, per kwartaal f 1.20 plus 5 cents incasso, losse nummers 3 cents. Kantoor: Kennemerlaan 42 - IJmuiden - Telef. 521 Verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen. Uitgave Lourens Coster, Maatschappij voor Courantuitgaven en Algemeene Drukkerij N.V. Directie.- P. W. PEEREBOOM en ROBERT PEEREBOOM ADVERTENTIEN: 15 regels f 0.75. Elke regel meer 15 ct. Bij abonnement belangrijke korting. Adverten ties van Vraag en Aanbod 1-3 regels 25 ct., elke regel meer 10 ct. Ingezonden mededeeiingen dubbele prijs. ALLE ADVERTENTIëN, OPGEGEVEN VOOR DIT BLAD WORDEN KOSTELOOS OPGENOMEN IN DE NEVEN-EDITIE HET NIEUWE AVONDBLAD DE KENNEMER COURANT. Alle abonnés van dit blad zijn zoodra'zij 14 dagen als zoodanig in de registers zijn ingeschreven en verder op voorwaarden, die van tijd tot tijd gepubliceerd en ten kantore van dit blad gratis verkrijgbaar zijn. kosteloos verzekerd tegen de gevolgen van ongevallen voor de navolgende bedragen: 2000bij algeheele invaliditeit; 600.bij overlijden; 400.— bij verlies van een hand, voet of oog; 250.bij verlies van een duim; 150.— bij verlies van een wijsvinger; 100.bij breuk van boven- en/of onderarm; 100.— bij breuk van boven- en/of onderbeen; 50.bij verlies van een anderen vinger. Tenge volge van spoor-, tram- of autobusongeval; 5000.bij overlijden van man en vrouw beiden; 3000.bij overlijden van den man alleen; 2000.— bij over lijden van de vrouw alleen Opvarenden van visschers-, marine-vaartuigen enz. 400.— bij verdrinkingsdood door ongeval tijdens de vaart, tot een maximum van 2000.—, indien hetzelfde ongeval den dood van vijf of meer abonnés mooht tengevolge hebben. Alleen de abonné(e) zelf is verzekerd, behoudens het vermelde omtrent spoor-, tram- of autobusongevallen. Polis is niet noodig. Uitkeeringen krachtens deze verzekering worden gewaarborgd door de Nieuwe H-A.V.-Bank te Schiedam, IJMUIDEN DE SLAKKENBERG HEEFT WEDEROM GESIDDERD. EEN EN ANDER OVER DE EXPLOITATIE VAN DEN SLAKKENBERG. De N.V. Pelt en Hooykaas te Rotterdam, ex ploitanten van den Slakkenberg heeft giste ren wederom een aanval gedaan op deze hech te massa en daarbij thans eenige waterstaats en wegenbouwautoriteiten alsmede een aan tal vertegenwoordigers van de Nederlandsche dagbladpers uitgenoodigd. Van eerstgenoemde categorie waren o.a. aanwezig de heeren Ir. T. H. van Wisseling en Ir. Dankhof, terwijl voorts aanwezig waren eenige ingenieurs en de heer G. S. K. Blaauw secretaris van de directie van het Hoogovenbedrijf. Het gezelschap b egaf zich n aar den Slakken - berg en bezichtigde o.a. de mijngangen, waai de springstof wachtte om tot ontploffing te worden gebracht. Aangezien het tijdstip waar op volgens afspraak de electrische vonk haar werk zou doen, snel naderde, werd de belang stelling voor de ingewanden der slakkenmassa niet weinig getemperd. Precies 12 uur werd de nieuwe aanval ten uitvoer gebracht en zag men na het bekende onderaardsche gerommel een deel van de massa omhoog komen. De firma Hooykaas had weer voor eenigen tijd materiaal te harer be schikking. Men beklom daarna den berg, om de gevol gen der ontbranding in oogenschouw te ne men. De heer J. A. Hooykaas, directeur der N.V. had voordat de ontbranding plaats vond liet een en ander omtrent de exploitatie van den slakkenberg verteld. Na de aanwezigen te hebben welkom geheeten, zeide dé heer Hooijkaas o.a. dat per dag ongeveer 170 ton afvalslakken uit de ovens komen, waarvan tegenwoordig een gedeelte wordt gegranuleerd, liet z.g. slakkenzand, terwijl de rest in rood vloeibare massa van pl.m. 1000 gr. C. op den berg gestort wordt, zoodat het niet te verwon deren is, dat in het tijdsverloop van 1924 af een berg van aanzienlijke afmetingen is ver rezen, welke naar schatting ca. 600.000 ton om vat. De massa is zoo groot, dat er voor de eer ste jaren nog materiaal genoeg voorradig is en er in Nederland geen buitenlandsche slak ken ingevoerd behoeven te worden. De exploitatie werd begonnen in Juli 1932 en wel op de meest primitieve wijze, doordat met pikhouwel het materiaal werd losgehakt en met schoppen in karren geladen. Daarna werd voor de inlading een transportband in gebruik genomen, doch ook daarmee werd niet de ver- eischte vlugge inlading bereikt. Al spoedig moest worden omgezien naar een andere wijze om de slakken los te maken en daartoe werd een compressor met lichthamers in gebruik gesteld. Alhoewel het materiaal daarmede goed losgewerkt kan worden, waren de hoeveelheden niet voldoende voor een vlotte verscheping. Naar gelang de afzet van de stukslakken toe nam bleek het, dat de voor de exploitatie ter beschikking staande hulpmiddelen niet toerei kend waren. Daarom werd tot aanschaffing overgegaan van een Diesel-lepelbagger op rupsbanden met een vermogen van 70 p.k. en een trekkracht van 6000 K.G. aan den lepel. Oorspronkelijk was het de bedoeling, met dezen lepelbagger de hoogovenslakken los te breken en volgens berekening van de fabriek welke deze machine leverde, moest dit ook mogelijk geweest zijn en wel op een capaciteit van ca. 300 ton per dag. Alle berekeningen ten spijt zitten de hoog ovenslakken echter zoo vast, dat het losbre ken op deze manier niet mogelijk was. Nog maals moest worden omgezien naar een andere wijze van losmaken en thans gelooft de directie het op de groote slakkenmassa gewonnen te hebben, n.l. door middel van springstoffen. Sinds eenigen tijd heeft zij veel succes met het tot ontsteking brengen van springstoffen in daartoe gegraven tunnels ónder den slakken berg in den zandbodem. De explosie wordt teweeggebracht door een lading springstof van pl.m. 600 K.g., welke ge leverd wordt door de Ned. Springstoffenfabriek te Muiden en welke geplaatst is aan het einde van een 35 M. langen tunnel met 2 zijgangen, ieder van ca. 4 Meter waarin deze lading ver deeld wordt in ieder van 300 Kg. De explosies ontstaan door electrische ont steking en zijn de zwaarste voor zoover bekend welke in ons land worden gebruikt. Aan de hand van de explosies, welke reeds eerder plaats vonden, kan worden aangeno men, dat bij een hoeveelheid van 600 K.G. springstof ca. 6000 ton stukslakken loskomen. Wanneer het slakkenmateriaal eenmaal is los gewerkt, kan de lepelbagger de slakken gemak kelijk over de verschillende zeven in de karren brengen. Door het zeven komt het grove ma teriaal in de karren, terwijl het fijne mate riaal via een transportband op hoopen komt. De slakken zijn gebleken van zeer goede kwaliteit te zijn en voor wegfundeeringen, ver hardingen, fietspaden, ophoogingswerken, als mede voor vele andere doeleinden te kunnen worden gebruikt. De heer Hooykaas wees er op, dat in 1932 in Nederland een hoeveelheid van ca. 280.000 ton stukslakken is ingevoerd en verwerkt tot een gezamenlijke waarde van f 1.030.000 zoodat, ofschoon er voor den eersten tijd belangrijke opdrachten door de N.V. uitgevoerd moeten worden, de afzet nog aanmerkelijk kan worden opgevoerd. Teleurstellingen, die bij het begm van bijna elke nieuwe onderneming als onvermijdelijk zijn te beschouwen, zijn ook de N.V. niet be spaard gebleven, maar dank zij de medewer king, die zij van de directie en de ingenieurs van de hoogovens mocht ontvangen, gaat men thans in de goede richting. Niet onvermeld wilde spreker in dit verband de vele adviezen laten, die de heer Mijs, techniker van de hoog ovens heeft verstrekt en welke steeds op hoo- gen prijs werden gesteld. Na afloop van de excursie werd in het Casino aan het gezelschap een lunch aange boden. DEBATVERCADERINC v. DUYL-v. d. FLIER. In de zaal Thalia had J&'.sdagavon-d de debatvergadering tusschen Ds. G. v. Duyl en mr. dr. A. van der Flier plaats voor een bijzonder groot aantal belangstellenden. On der hen merkten we op den burgemeester van Velsen, den kerkeraad der Ned. Herv. kerk, vele predikanten van hier en elders, als ook leden van de S.D.A.P.-raadsfractie. Op het podium, dat met NSB- en Prineevlaggen ver sierd was, had men stoelen bijgeplaatst, ter wijl de zijzaal eveneens gedeeltelijk bezet was. Hier waren luidsprekers aangebracht teneinde het gesprokene te versterken. De IJmuider kringleider, de heer Wouden berg, presideerde de vergadering, welke onder auspiciën der NSB. gehouden werd. De voor zitter opende met een kort inleidend woord. De aanleiding tot dit debat is eigenlijk de ridderlijke uitnoodiging van mr. dr. Van der Flier om, ontdaan van allerlei wanbegrippen, het fascisme objectief te behandelen, zoo zeide de heer W., en hij was daarop gaarne ingegaan. Enkele bepalingen die een vlot verloop van den avond waarborgen moeten, werden daar na bekend gemaakt. Rede mr. dr. v. d. Flier. Het woord is daarna aan mr. dr. v. d. Flier die zijn erkentelijkheid betuigt voor de be reidwilligheid om tot dit debat te komen. De aanleiding tot dit debat was het vinden van een pamflet in de brievenbus van spr. Hierop is hij ingegaan en zoo is mén tot dezen debat avond .gekomen, alles buiten S.D.A.P. en Kerk en Vrede. Uitsluitend om de zeer ernstige bezwaren, welke mr. v. d. Flier tegen het fascisme heeft, is hij hier gekomen. Spr. is tegen het absolutime, welke de N.S.B. nastreeft. Om dit begrip voldoende te kunnen begrijpen, wenscht hij eerst terug te gaan tot het geboorteland van', het fascismetot Italië en tot den stichter er van: Mussolini. Wat hij als levensbeschouwing voorop schuift is niet het karakteristieke van dat fascisme: het al gemeen belang boven het eigen belang. Dit prediken de kerken al 2000 jaar! Het is het staatsabsolutisme, dat het fas cisme in zich verbergt, waartegen spr. groote bezwaren ontwikkelt. Met citaten van den Italiaansehen leider staaft hij zijn bewerin gen. Daarbij is het fascisme onscheidbaar van zijn geroepen leider. Hij ziet èn Mussolini èn Hitier als menschen van buitengewoon for maat. Zij zijn redenaars, meesters in het be grijpen van de volksziel, en organisatoren. Voor zichzelf vragen ze geen praal, zijn sober, en hebben alleen dit ééne: machtsbegeerte! Hoe zij iij hun landen aan deze macht ge komen zijn schetst mr. v. d. Fl'ier in enkele korte trekken, wijzend op de toestanden in Duitschland en Italië, waar velen leden aan het minderwaardigheidscomplex. De leiders zijn weliswaar menschen van groote hoeda nigheden maar niet van groote bekwaamhe den. Volgens spr. zouden èn Hitier èn Mussolini er nooit gekomen zijn als zij geen geluk ge had hadden en hij geeft hiervan eenige voor beelden. Het allergrootste gevaar in het fascisme ziet de redenaar in de oorlogszuchtigheid er van. Meerdere uitlatingen van Mussolini geven spr. aanleiding er op te wijzen, dat het fas cisme expansie (dus oorlog) nastreeft. Er is in de landen, waar men zich vrij mag uiten, in Engeland, Amerika, in ons land, De Stem die zich verheft tegen den oorlog. Wamt alleen de wereldopinie kent spreker als geweldige macht, die zich tegen fascisme en oorlog verheffen kan. Heeft Duitschland im mers niet den wereldoorlog verloren, omdat de wereldopinie tegen dat land was? Via de rassentheorie bij onze Oostelijke na buren komt spr. tot de beginselen der N.S.B. (ir. Wiegersma). De Staat moet, diens in ziens, eenheid brengen in de religie. Wat heeft die zelfde staat gedaan voor den gods dienst? Gebrand, gemoord, geroofd! Volgens spr. is die Staat absoluut onbevoegd om dat te beoordeelen. Daarvoor zijn de mo- reele en godsdienstige begrippen en maat staven. Ook tegen de beweerde futloosheid van ons volk fulmineert spr. heftig. Hij noemJt daarvan meerdere voorbeelden, welke applaus ontlok ken aan de linkerhelft van de 'zaal, welke met spr.'s geestverwanten bezet is. Een ander beginsel, waartegen de redenaar ernstige bezwaren heeft, - is de positie van onze Koningin. Deze wordt door het fascisme z.i. geheel op den achtergrond gedrongen door den leider. Vele andere punten moet spr tot de repliek bewaren Rede van DuyL Ds. van Duyl vangt zijn rede aan met een woord van erkentelijkheid voor zijn tegen stander. Hij betuigt zijn spijt er over, dat mr. v. d. Flier niet meer aandacht in zijn rede wijd heeft aan de beginselen der N.S.B. maar wel aan buitenlandsche begrippen. Dat de heer v. d. Flier niet meer gevoeld heeft, dat Hitler en Mussolini mannen waren, die geroepen waren om hun volk en hun land te dienen, is een verwijt dat spr. ernstig heeft gegriefd. Met nadruk constateert de heer van Duyl, dat zij Duitschland en Italië tot orde lijke staten herschapen hebben. Het minderwaardigheidscomplex en de vrij making door het fascisme heeft zijn voor gangers gehad in een tijd 80 jaar terug, toen de arbeider zich begon vrij te maken van zijn minderwaardigheidscomplex. Spr. stelt hem daarvoor in gebreke. De economische crisis, die zooveel op zijn geweten heeft, vindt zijp. oorsprong in de anti-these van liberalisme en marxisme. Deze anti-these zal een nieuwe eeuw brengen van solidariteit, van eenheid in het arbeidsproces, van fascisme. Spr. neemt het mr. v. d. Flier kwalijk, dat hij absoluut gezwegen heeft over Mussolini's geniale werk „Charta de labora", wat zoo dui delijk wijst op het voelend hart van den Duce voor den arbeider. Ds. van Duyl spreekt met klem tegen, als zou de Italiaansche koning „niets meer in de melk te brokkelen" hebben. Nooit, roept spr. uit-, heeft de Italiaansche koning grooter macht en stralender positie gehad, dan thans met den Duce als rechter hand. In ons land heerscht thans de democrati sche terreur, terwijl daarentegen autoritaire democratie heerscht in het fascistisch Italië. Komende tot het oorlogsgevaar neemt spr. het beleid der democratie, die toch Europa in den oorlog geholpen heeft, onder de loupe. Ds. van Duyl heeft daarentegen liever met een realiteitsmensch als Mussolini en Hit-Ier te doen. Deze draaien er niet om heen, maar komen rond voor hun principes uit. Verwantschap tusschen de nat.-soc. bew. in bijv. Engeland, Nederland, Italië, Duitsch land en zooveel andere landen, vindt spr. zeer verklaarbaar. De beginselen der N.S.B. daaren tegen zijn volkomen aan onzen volksaard aangepast, roept Ds. v. Duyl uit. Wij, dr. v. d. Flier, zegt hij met nadruk, zijn nati-onaal-socialist, gij internationaal- socialist! Het woord van Wiegersma, dat de staat de menschen tot religie moet brengen, is voor rekening van den schrijver"en spr. wil het niet voor zijn verantwoording nemen. In de fascistische staat is een ieder verant woordelijk voor zijn functie, zijn post, terwijl in het huidig systeem zulk een persoon zich achter een ander verschuilen kan. Waar het nationaal-socialisme komt, komt eenheid, orde en gemeenschapszin! Wanneer spr. de „terreur der democratie" becritiseert, wordt de vergadering even ru moerig, doch de voorzitter hamert en de orde as, hersteld. Indien de S.D.A.P. in het parlement 52 zetels zou halen, zou de N.S.B. haar mond gesnoerd worden. De N.S.B. ziet echter in ieder .volksgenoot een kameraad en vaderlander, die mede bouwt aan de grootmaking van ons Nederland. Zoo als gij nu zit, roept de redenaar uit, links de eene helft en rechts de andere helft, zoo is thans ook het beeld der natie. Moeten wij zoo doorgaan? Toen min. Kalff bij de terugkomst van de Pelikaan den vliegers toesprak en het land toewenschte, dat het van vreemde smetten vrij mocht blijven, wist hij natuurlijk niet, dat hij sprak tot menschen, die lid waren van de N.S.B. (Luid gelach en applaus). Deze menschen hebben hun eenheid beseft, zooals ook, naar spr. van harte hoopt, alle kameraden deze beseffen zullen en zich aan sluiten. zullen bij de N.S.B. (houzee geroep en bravo's). Repliek v. d. Flier. Na een korte pauze is het woord weer aan mr. v. d. Flier voor repliek. Men heeft mij wel eens uitgemaakt voor idealist, aldus spr. doch ds. v. Duyl wint het nog! Deze zeide, dat Mussolini, Hitler, Mussert historisch noodwendig zijn. Maar waren Na poleon en Alva dit ook? Wat de verruiming van arbeid beteekent, spr. geeft voorbeelden van zijn ervaringen in dat land: een chauffeur in Rome uitte zich tegen spr. in 1930, dat Mussolini's leven geen moment veilig was. Waarom?, vroeg spr. aan hem. Omdat het zoo beroerd gaat!, was hét antwoord. Hoe veilig het in Italië is en hoe de arbei ders den Duce op de handen dragen, bemerkte spr. toen hem bij Mussolini audiëntie ver leend werd. Hagen van zwarthemden rond den Duce, eindeloos ge-antichambreer, onderzoek op papieren en wapenen: dit waren enkele kenmerken! Zoo goed hebben ze het daar, roept spr. uit. Neem daarentegen de vrijheid van onze Ko ningin, die heel doodgewoon een boerderij gaat uitschilderen! (applaus). De leuzen der N.S.B. zijn schitterend: geen werkeloosheid, arbeid!, geen strijd meer, allen broeders en zusters! Ik zeg, roept mr. v. d. Flier, met Faust: „Ik hóór de woorden, maar mij ontbreekt het ge loof!" Dat er oorlogsgevaar in het fascisme schuilt staat voor spr. absoluut vast. Wanneer men in den nat.-soc. staat bij dreiging van oorlog zou zeggen: We doen het niet, dan zouden de concentratiekampen er aan te pas komen (ge roep: zeer juist!) Er zijn in de N.S.B. geen groot leider, noch groote lijnen te vinden. Waar is het geld, de arbeid, welke de N.S.B. den menschen voor- ipiegelt?, vraagt de redenaar zich af. Dit zijn alle beloften, van niets! Het -fascisme is in strijd met den godsdienst, met onzen volksaard, met onze historie! Ook dit fascisme heeft een goedopgebouwde baan tjes jagerij. Wanneer wij godsdienstig, barmhartig, dee moedig en liefdevol zijn, dan is daarvoor in het fascisme geen plaats. Dan ben je daar een lafaard (gesis en applaus). Repliek v. Duyl. Ds. v. Duyl attaqueert mr. v. d. Flier met zijn uiting als zou hij (Ds. v. Duyl) de groot ste idealist zijn. Dan moet het uit zijn met verzinsels als: fascisme is moord. Want dat is geen ideaal, dat de N.S.B. predikt! Napoleon en Alva waren zeer zeker nood wendig, oordeelt'spr., wat hij nader aan toont. De plaats der 'kerk is de laatste 60 jaren- steeds slapper en machteloo-zer geworden. Oorzaak: het marxisme, (gelach en ook ap plaus) Wij dulden niet, dat de eenheid, die ons door de N.S.B. geschonken wordt, geschon den wordt door de verdeeldheid van een der gelijke democratie. Als u, mr. v. d. Flier, het woord van Faust gebruikt voor ons land, poneer ik het hier voor uw geloof in een internationalen broederschap (applaus).. Er is nog nooit een fascistische staat ge weest, die oorlog gevoerd heeft (daverend ge lach) Waarneer er ooit een ideale Volkenbond zal komen, dan zal die er komen via het fas cisme! (houzeè-'gero'ep). Vol vertrouwen gaan wij den tijd tegemoet (luid applaus). De democratie is van on-natïonalen oor sprong van Fransche origine! De N.S.B. is daarentegen juist van zuiver- Hollandsche herkomst. Komen in Het Volk ook die beginselen van liefde en godsdienstigheid tot uiting? Ik merk er niets van. (applaus) Juistt in de N.S.B. vinden wij deze hoogs beginselen belichaamd. Ds. van Duijl's rede werd door zijn aan hangers luide beapplaudisseerd. Dupliek. Mr. v. d. Flier en ds. van Duijl, dupliceeren ieder 5 minuten, waarna de heer Wouden berg de bijeenkomst, welke in goede orde verloopen is, sluit. Er was veel politie op de been, zoowel in de zaal als daarbuiten. Alhoewel het nu en dan even rumoerig was, vooral aan het eind der vergadering, behoefte zij niet op te treden. EEN VEREENIGING VOOR VEILIG VERKEER? Naar wij vernemen, worden alhier pogingen in het werk gesteld om te komen tot de op richting van een vereeniging voor Veilig Ver- DEMPEN VAN EEN SLOOT. Door het Bouwbureau Kas en Klaasen te Haarlem is verzocht, hem vergunning te ver ieenen tot het dempen van een gedeelte van de aan de gemeente toebehoorende sloot Jan Gijseiivaart) langs den Bloemendaalsche- straatweg te Santpoort. Tegen inwilliging van dit verzoek, onder ze kere voorwaarden, bestaat bij B. en W. geen bezwaar. Zij stellen derhalve voor, de ge vraagde vergunning te verieenen. VELSEN VERLAGING VAN DEN WERKLOOZENSTEUN. ALLE CATEGORIëN ER BIJ BETROKKEN. Aartshertog Frans Ferdinand van Oostenrijk en zijn gemalin, die op 28 Juni 1914 .te Serajewo .vermoord werden, op. een van hun laatste uitstapjes. Naar wij vernemen zal ook in de gemeente Velsen met ingang van 1 Juli a.s. de werkloo- zensteun verlaagd worden. Volgens besluit van- den minister wordt de steunnorm verlaagd voor man en vrouw van f 12.50 op f 11 per kind. De toeslag voor inwonende kinderen wordt gebracht van f 1.50 op f 1.20, terwijl de steun van kostgangers of daarmee gelijkge- stelden teruggaat van f 8.50 op f 8. De steun aan dubbel-uitgetrokken-en wordt verlaagd van f 11.5-0 op f 10, de kindertoeslag van deze categorie van f 1.35 op f 1.20, de steun aan kostgangers van f 7.50 op f 7. ALGEMEENE VERGADERING VAN OUD-ONDEROFFICIEREN. Wij ontvingen toegezonden den Gids voor d-e algemeene vergadering van den Kon. Ned. Bond van Oud-Onderofficieren, welke op 7 Juni a-s. zal worden gehouden in Hotel „De Prins". De Gids bevat d-e beeltenissen van de Koningin, Prins Hendrik, Prinses Juliana, Graaf R. J. Schi-mmel-penninck, eere-voorzit- ter van den bond en van burgemeester Ra.m- bonnet en voorts, behalve hetgeen betrek king heeft- op de vergadering foto's van be- ziens- en merkwaardigheden in Velsen, Bever wijk en Wijk aan Zee, alsmede korte beschrij vingen van een en ander, Burgemeester Ramibonnet voorzag den gids van een woord van welkom tot de vergadering bezoekers en in de Fransche taal tot de afge vaardigden van den Franschen en Belgischen bond van onder-officieren, die eveneens uit genoodigd zijn. Aan het programma ontleenen wij het vol gende: Vrijdagavond 6 Juli vindt de begroeting plaats van het hoofdbestuur en de aanwezige afgevaardigden en eventueel de buitenland sche gasten door het bestuur van de afd-ee- ling Ken-nemerland. De avond wordt in een gezellig babbel-uurtje doorgebracht. Zaterdag 7 Juli des morgens 10 uur verza melen aan het station Velsen-IJmuiden-Oost, om na aankomst van de treinen uit de rich ting Haarlem (ca. 10 uur) en uit de richting Uitgeest (ca. 10.15) in optocht met muziek door Velserbeek te marcheeren naar het raad huis, waar de officieele ontvangst door het gemeentebestuur zal plaats vinden. Na af loop dea- ontvangst begint te ca. 1-2 uur de vergadering. Voor hen, die de vergadering niet bijwonen bestaat gelegenheid, voor een be zoek aan IJmuiden (Rijksvischhallen, haven werken, sluizen) voor een wandeling naar en bezichtiging van de hoogovens en voor een wandeling naar Beverwijk met bezoek aan de Kennemer Oudheidkamer. Ook kan men de filmvertooning van de fabrieksfilm van de papierfabriek bijwonen. Om zes uur is er een gemeenschappelijke maaltijd, om half negen een feestavond in „de Pont", aangeboden door de afdeeling Ken- nemerland. Door Varia zal worden opgevoerd: „Wat doet mijn vrouw tusschen twee en vijf?" EEN NIEUWE WEG EN EEN NIEUWE STRAATNAAM Door de N.V. Bouw- en Exploitatie Maat schappij „Santpoort", gevestigd te Santpoort, is verzocht, haar vergunning te verteenien tot het aanleggen van een weg tusschen den Rijksweg en de Hoofdstraat te Santpoort, over de perceelen, kadastraal bekend gemeente Velsen, sectie E, nos. 726 en 753. Tegen inwilliging van dit verzoek, onder be paalde voorwaarden, waarmede adressant zich heeft vereenigd, bestaat bij B. en W. geen bedenking. In overeenstemming met het ad vies der commissie van bijstand in het beheer der openbare werken stellen zij voor, de ge vraagde vergunning te verieenen en daartoe te nemen het' besluit, dat in concept wordt opgenomen. Verder stellen B. en W. voor, aan den bo venbedoelden weg den naam te geven van Beekvlietst-raat, naar het indertijd in de na bijheid gelegen hebbende buiten „Beekvliet". HET GEHEIM VAN DE BLAUWE KAMER. Dit is de titel van de hoofdfilm, die deel uitmaakt van het nieuwe programma in de bioscoop de Pont. Het is een soort misdadi- gersfilm met een geheimzinnige kamer, waar rn-en niet gemakkelijk levend uit schijnt te kunnen komen Drie jonge mannen, een marine-officier, een journalist en nog iemand zijn verliefd op Irene van Heilsberg en op het slot Heils berg bevindt zich de blauwe kamer. Als de jongemannen op de verjaarpartij van Irene van de aanwezigheid van deze gruwelkamer vernemen, waar ongeveer 20 jaar geleden binnen drie maanden drie menschen op on verklaarbare omstandigheden om het leven kwamen, spreken de drie minnaars af, op drie achtereenvolgende nachten in de kamer te blijven vertoeven. Dan komt de geheimzinni ge vreemde man d-e zaak nog geheimzinniger maken. De jonge mannen komen hun af spraak na en dit hadden ze beter niet kun nen doen, want het liep lang niet goed met hen af. Gelukkig komt de commissaris van politie er bij. In.de tweede film „Die Zwei vom Süd- express" valt het spel van eenige bekende sterren te bewonderen. Trude Berliner. Otto Wernicke, Ernst Busch, Lotte Lang ens.

IJmuider Courant | 1934 | | pagina 1