EEN TOCHT DOOR DE RADIOSTUDIO'S. De geluidskamer der hoorspelen. De heer Paul de Waard liet ons de K. R .O.- studio zien aan de Emmastraat te Hilversum, de studio van de grootste drie Katholieke om roepen van Europa (de andere speciale katho lieke omroepen zijn: de omroep van het Vati- caan, alleen gebruikt voor bepaalde kerk- uitzendiingen en berichten, en de Katholieke Vlaamsche Radio-omroep te Brussel) In de muziekstudio van de K.R.O. vielen bijzonder de zwarte lintjes op den grond op, die voor iederen musicus de juiste plaats aan geeft. Eenigen tijd geleden hebben de Engel sche bladen gemeld dat dit was ingesteld bij de B.B.C. (den Engelschen omroep). Het is daarom misschien wel interessant te melden, dat de K.R.O. dit reeds geruimen tijd toepast! Wij waren in de gelegenheid de kamer te bezichtigen, waar hoorspelen worden opge voerd en tevens de „geluidskamer". De tooneelspelers nemen plaats om een tafel, v/aar in het midden een microfoon staat opgesteld. Wanneer een acteur staat, dan heeft men dikwijls de moeilijkheid bij uit zendingen, dat de speler zich van de microfoon afwendt; in het vuur van zijn voordracht maakt hij verschillende bewegingen, draait zich wellicht eens om en.de luisteraars zouden weinig of niets meer hooren. De dames en heeren gaan nu om de tafel zitten, waar mede deze moeilijkheid dus is opgelost. In de geluidskamer staat een groote bak met water, met een kraan waarmede geklots en het stroomen van water, het zachte kabbe len van het water tegen het schip enz. wordt nagebootst. Hier bevindt zich ook een straatje om voetstappen op klinkers te kunnen laten hooren, alsmede een klein grintpaadje voor een dergelijk doel. Verder zijn er nog diverse bellen: telefoonbei, huisschel, winkelbel, wek ker enz. Geluidscoulissen als: een schuifdeur, een ge wone deur, die men flink dicht kan laten slaan, een loketje, en wat dies meer zij Allerlei hulpmiddelen staan den spelers ten dienste, en in de huiskamers door onze luid sprekers lijken al die hulpmiddelen net écht. Bij een omroep neemt de gramotheek een be langrijke plaat-s in. En het ies duidelijk, dat men veel platen moet bezitten, om steeds weer wat anders te kunnen laten hooren. Om eenig idee te krijgen moet men weten dat in de gra motheek van de K.R.O, ongeveer 6000 platen zijn geborgen, die een waarde vertegenwoor digen van ongeveer twintig duizend gulden. Uitkijken is de boodschap hier. Nu, dat is mijn vak en het is de moeite waard ook. Je leeft hier nu eenmaal aan den rand der wil dernis en die rand is juist altijd het mooiste. In het bosch zelf is het half duister. Ge- ruischloos vliegen wat groote vlinders rond, schuifelen de slangen tusschen den roerloozen plantengroei. Waar beweging is, moet een dier zijn weggesprongen, behalve enkele bladeren van enkele boomen, die altijd heen en weer zwaaien. Dat doen de geesten van het bosch. Maar de rand der wildernis is vol leven. Even als boven in de boomtoppen alles leeft, maar dat is te ver weg om er veel van te merken. Maar waar een rivier zijn weg baant door het woud, of waar de mensch een groote wonde in het bosch sloeg, daar leeft de wildernis. Daar tooit zij zich met prachtige bloemen. Gloeiend rood met gele randen hangen in meterlange trossen de bloemen van de wilde pisang neer. Als onze Kerstkransjes, maar grooter en feller rood, kleuren bladeren om insecten naar kleine onooglijke bloemen te lokken. Oranje trosseringen steken parman tig hun hoofdjes boven den muur van groen uit en van palmen en andere boomtoppen hangen guirlandes van slingerplanten neer met een overdaad van rose en paarse en gele bloemen. Handgroote staalblauwe vlinders dansen er. Ik zit op de veranda van het keu rige guesthouse en zie over de Matrozenroos- jes (Hybiscus, Kembang spatoe) over de bloeiende oleanders, waaromheen de kolibri's zoemen naar den boschrand, waar de laag staande zon alles dubbel kleur verleent. Luid- krijschend komt een paar groote papegaaien aanvliegen. Rood, groen, blauwgeel, knalkleu- ren allemaal en net zoo'n schreeuwerige stem. Druk converseerend strijken ze neer in de hoogste takken van den v. 'den kapokboom, vijftig meter achter den boschrand, honderd vijftig meter van mijn luien stoel. Daar be weegt een donkere klomp tusschen de blade ren. Een snauw, een gehuil, een gebrul, de ara's zijn al in panische schrik gevlucht. Ze hebben Pa-brulaap in zijn middagslaapje ge stoord. Nu komt de rest van de familie ook uit het takkengewoel omhoog! Langzaam, lui, onder gekef en gejank. Ze nestelen zich in de hoogste takken, zonaanbidders als ze zijn, en heffen een avondlied aan, telkens overstemd door onderlinge kleine ruzies. De ara's hebben een anderen boom opgezocht, waar steeds meer soortgenooten aankomen, die met heftig gekrijsch worden begroet. Dooi den kijker zie ik de groote snavels open en dicht gaan, als ik de prachtige kleuren tel kens weer bewonder. Gelukkig maar, dat de kijker het lawaai geen zes maal vergroot! Uit een anderen boom steekt een snavel en als ik goed kijk zit er een vogel aan. Een toekan of pepervreter. Heldergroene snavel, blauwe wang, verder pikzwart met roode buikveeren. De snavel haast even groot als de rest van het beestje. Eiken avond zit dat stel rustig van de avondzon te genieten tusschen de krij- schende ara's en de brullende apen! Zwalu wen gieren over, duiven koeren in den bosch rand. Hagedissen probeeren nog een laatste vlinder te vangen, en zoo is alles vol leven, tot de zon verdwijnt en de nachtzwaluw zijn plaatsje inneemt onder de lantaarn voor het huis, om alles wat zich in den lichtkring waagt te vangen. Eén keer vergaapt hij zich aan een late sprinkhaan van 15 c.M. lang en 25 c.M. vlucht. Beide tuimelen omlaag. Even later vind ik van den reus alleen de mooie vleugels en de lange pooten! Na de lezing een mooie sterrenlucht. Een eindje toeren! Verbod wegens het Indianen- gevaar! O ja, ik dacht er niet aan. De ande ren gewoonlijk ook niet! Een prachtige morgen. Glashelder rijzen vrijwel rondom hooge bergketens op aan den overkant der met oerbosch bedekte vlakke ri vierdalen, die onzen heuvelrug omgeven en die thans door een zee van nevels voor ons oog verborgen zijn. Hier en daar is sneeuw zichtbaar. Boven de vijfduizend meter natuur lijk. Mooie dag om te fotografeeren en al gauw stoppen we bij een prachtige wilde pi sang. Een tak hindert. Een klap met het kap mes (machete zeggen ze hier) en mijn bege leider begint een Indianendans. Een flinke bijensteek midden op zijn neus en een aan zijn oor. Beter uitkijken. Een prachtig bijen nestje hing onder een pisangblad. Dat gaf foto no. 2. Op een meter afstand hoor! Toen achter de blauwe vlinders aan, maar dat luk te niet; zij waren veel te vlug. Wel een paar kleinere. Probeeren in kamp C. Daar staan veel verwilderde bloemen. Dat is het verlaten kamp, een echte vooruitgeschoven post, welk boven een ravijn, dat blijkbaar een trekweg der Indianen vormt. Na een paar doodelijke ongevallen werd het kamp verlaten en thans groeit het gras al twee meter hoog op de vroe gere wegen. De bloemen zijn er door verstikt, maar wij genieten er van een geweldig pa norama over de vlakte der Tara-rivier naar de Columbiaansche grens. Met den kijker volg ik een paar tortelduiven en daar gaat een dun rookwolkje de lucht in, en nog een en nog een. Blauwe rook van een houtvuurtje. Ik wijs mijn geleider er op. Ja, daar zitten ze vaak. Blijkbaar een rivierarm, waar de India nen vaak hun jachtbuit braden. Een dorp is het niet, daar voor branden de vuren te on geregeld. Het zal zoowat een twintig kilometer weg zijn. Een dag of vier werk voor ons om een pad er heen te kappen, maar wij hebben er niets noodig. Blijven er beter vandaan zelfs! De zware Colt-revolver wordt weer ach ter in den wagen gelegd en wij rijden lang zaam terug, 's Middags trek ik met een dei- geologen nog een eind het bosch in. Aan den veiligsten kant. Een ellendig terrein. Hoe het zoo komt kunnen onze geologen nog niet ver klaren, maar het is net of duizenden knaag dieren konijnen of zoo den grond omgewoeld hebben en hun holen overal en nog ergens zijn ingestort. Allemaal putten en gaten, meest vol water en verder de gewone onge makken van het oerbosch. Boomwortels, slin gerplanten. Gaaf lijkende boomstammen, die dadelijk breken als je er op steunt of trapt. Echter heel weinig doorns, geen bloedzuigers en haast geen bijtende mieren, die in onze Oost zoo lastig kunnen zijn. En toch! Verle den jaar verzamelde ik in Suriname wat wor men en had het genoegen, dat een Duitsch professor de mooiste naar mij noemde. Dus toog ik hier ook met mijn kapmes aan het werk om de zeldzame beestjes uit ver molmd hout enz. uit te kappen. Een verlok kend stammetje van een meter lang. Een voet er af. Niks in, nog een voet, weer niets. En als ik mijn kapmes ophef om den laatsten voet te kloven, een driekwart meter van mijn neus af, zie ik daar iets bewegen: de venijnige driehoekige kop vaii een gifslang, die er op gerold ligt, achteruit wijkend om toe te stoo- ten. Ik stoof achteruit en de slang ontwik kelde een twee meter lang lichaam en gleed weg. Mijn venijnige houw naar den kop stuit te op een boomwortel af en het serpent ver- i dween griezelig glijdend. Ellendige beesten toch. Dat scheelde niet veel. En ik nad ge noeg gezien van Encontrados en Colon. Veel te fotografeeren was er niet en dus ging het weer door het oerwoud omhoog, weer de ri vier af en daar zie je altijd wel wat! Stel u voor, een viseharend met jeuk aan zijn tee- nen of zweetvoeten? Telkens zeilde hij neer liet één poot door het water sleuren. Prachtige ijsvogels zaten toe te zien langs den kant en de aalscholvers op de zandban ken wapperden met hun vleugels koelte toe als hij langs kwam. Het was weer een brandende zonnedag. Leguanen lagen op den afgeslagen oever, krokodilletjes op de zandbanken, maar alles veel te schuw. Dus deed ik den steven van den D 67 stroomafwaarts wenden om min der bezochte oorden te zoeken langs den Zuidrand der Golf. Wij voeren de Zulia af tusschen de veehacienda's door. Encontrados voorbij, de Catatumbo af langs Cacao- en bananenplantages tot in de avondschemering de monding bereikt werd. Een prachtige avond. Het oerbosch lag reeds achter ons. Uitgestrekte moerassen aan weerskanten. Hier en daar het silhouet van een reiger, af stekend tegen het gras en weerkaatsend in het spiegelgladde water. Zomeravond in An keveen zou je zeggen. Beter nog aan den Eemsmond want al wijder opent zich de rivier tot het meer voor ons ligt. Een zeilschuitje komt aan, vlak langs de 3 petroleumlampjes die de vaargeul markeeren. Donkere wolken brengen teekening in den avondhemel. Aan den horizont liggen zware donderwolken op de bergruggen. Boven de Anden woedt een wolkenonweer. Steeds feller licht het op in den donker wordenden nacht. Groote vlakken van blauw licht, af en toe een felle horizon tale straal. De wolken groeten elkaar, zei mijn kleine jongen als het onweerde. Boven de Columbiaansche grens hangt een duistere bank. Daar bovenuit een stapelwolk, precies een menschenkop, afstekend tegen de oranje avondlucht. Forsche neus, scherpe kin, lang krullend haar. De Indiaan. En daar slaan de bliksemschichten loodrecht, schel, recht om laag, kort, fel en doodelijk. Als de pijl van den Indiaan. Tot een paar maal achtereen drie, vier bliksemschichten tegelijk, den duis teren kop doorboren, die in kleinere wolken uiteenvalt, terwijl de lucht bloedrood kleurt. Wij slapen in een stille bocht op het meer. VAN DER SLEEN. DE NU OUDSTE MAN TER WERELD ZARA AGA, LIGT OP STERVEN. De Turksche Methusalem Zara Aga, die 160 jaar meent te zijn, wat echter geenszins vast staat, ligt op sterven. BURGERLIJKE STAND HAARLEM, 27 Juni. Getrouwd: 26 Juni: J. A. de Jong en C. J. de Jong. Bevallen: 24 Juni A. v. d. Heiden—Klooster, z., C. J. v. d. MeerScholten, d., 22 Juni G. E. Scholierde Graaff, d., 25 Juni D. E. de Boode Lagerweij, z., M. H. Meijer—Snoeks, d., 26 Juni J. M. Schaffers-la Plein, z., 24 Juni W. A. JansenTijssen, z., 25 Juni A. J. DekkerGras, d., 26 Juni W. E. Kolv. d. Eem, z., 25 Juni A. H. Treur—v. d. Snoek, z. Overleden: 24 Juni A. Nieuwland, 69 j., Burg. Sandbergstraat. J. Aris, 81 j., M. v. Heemskerk- straat. 25 Juni J. J. v. d. Bergv. Gastelen, 74 j., Leidsehevaart. 26 Juni J. J. Water, 40 j., Kamperlaan. THaLMANN ZAL SPOEDIG TERECHT MOETEN STAAN. ALS VERDACHT VAN „VOORBEREIDING AAN HOOGVERRAAD". BERLIJN 27/6 Reuter. Buitenlandsche com munisten, aldus meldt het Deutsche Nach- richten Bureau, trachten de aandacht van de methoden der communistische partij, zooals die in het proces tegen de moordenaars van de politiebeambten Anlauf en Lenck zijn ge bleken, af te leiden door Ernst Thaelman als onschuldig voor te stellen. Om den waren stand van zaken bekend te maken, heeft de procureur-generaal een on derhoud toegestaan aan de Berliner Boersen- zcitung waarin hij mededeelt, dat er sedert jaren veel materiaal tegen Thaelman voor handen is, waaruit blijkt, dat de verdenking bestaat, dat hij zich aan voorbereiding van hoogverraad schuldig maakte. Hij wilde het rijk rijp maken voor een ge welddadige revolutie en de stichting van een communistischen staat volgens Russisch voor beeld. Een proces was vroeger onmogelijk, omdat Thaelman als lid van den Rijksdag immuun was. De instructie geschiedt te Berlijn en Thael- mann zal vervolgd worden wegens voorberei ding van hoogverraad en aansporing daartoe, zoodra de instructie is gesloten, hetgeen spoe dig wordt verwacht. Thaelmann kan hoogstens tot tien jaar ge vangenisstraf veroordeeld worden. Het proces zal gevoerd worden voor het binnenkort op te richten volksgerechtshof te Berlijn en wel in openbare zittingen, voor zoo ver de orde en de veiligheid van den Staat daardoor niet worden bedreigd. De keuze van den verdediger moet door den president worden goedgekeurd, doch de advo caat is volkomen vrij en onafhankelijk. Den datum van het proces kon de pro cu re us-genera al nog niet mededeelen. EXAMENS. Haarlem, 26 Juni. Rijkskweekschool voor onderwijzers (essen) te Haarlem. Examen nuttige handwerken. Geslaagd de dames: G. Jansma, te Bloemen daal, S. Jou- ritsma te Heemstede, L. van der Putten. Haarlem, A. Rij kens, te Haarlem; M. van der Veen, Heemstede, G. P. Heitlager, te Haarlem. Examen handenarbeid: J. Bakker, Haarlem, P. Kleve, idem, P. Joh. Pennings, idem, H. Verschoor, idem, Joh. H. Marwitz, idem, J. Scheffer, idem, C. J. Bakema, Amsterdam, A. Joh. Poestkoke. Haarlem, J. Stolk, Hoofddorp (Haarlemmermeer), A. M. Cohen, Haarlem, J. Veenega, idem. MR. J. B. ROMANS EN DE DONALD-CYCLUS. POLITIEKE ONTHULLINGEN? Mr. J. J .van Bolhuis te 's-Gravenhage heeft eenige weken geleden in het orgaan van den Vrijheidsbond een open brief geschreven aan Mi-. J. B. Bomans te Heemstede, lid van het college van Gedeputeerde Staten van Noord- Holland, hem uitnoodigend te bevestigen of te ontkennen dat hij de schrijver is die onder den schuilnaam J. B. van Rode, bij de „We reldbibliotheek" den Donald-cyclus het licht laat zien. Mr. van Bolhuis meent, dat de schrij ver zich in dezen roman-cyclus oneerbiedig over het Nederlandsche koningshuis heeft uit gelaten, terwijl hij bovendien het fascisme verheerlijkt. Mr. Bomans heeft verklaard, dat hij zich over deze aangelegenheid niet wil uitlaten- In de mededeelingen van de Wereldbiblio theek wordt het volgende opgemerkt over het eerstvolgend deel van dezen cyclus. „Het merkwaardige van deel VI van den Donald-Cyclus (Mr. Rodius) is: dat de schrij ver zich ditmaal niet verliest in toekomst visioenen, maar bij wijze van tusschenspel uitweidt over een figuur die reeds in de vorige deelen van den Cyclus nu en dan werd genoemd: Mr. Rodius. Dit zesde deel speelt dan ook voornamelijk in het heden. Het is overduidelijk, dat de schrijver met dezen Mr. Rodius zichzelf bedoelt en het dus eigenlijk de auteur is, die zijn leven in 't algemeen en zijn politieke leven in het bijzonder, wil recht vaardigen. Hij geeft zeer afbrekende critiek op het politieke leven in Nederland; en zijn eigen rol daarin wordt herhaaldelijk met een bengaalsch vuurtje belicht. De politieke per soonlijkheden worden niet, zooals bij z.g. „sleutelromans" onder gefingeerde namen ten tooneele gebracht, maar voluit met naam en toenaam! Zeer pikant is daarbij, dat de schrijver zijn eigen partijgenooten en partij leiding zeer bruusk de waarheid zegt, of wat hij voor de waarheid houdt. Het boek zal dan ook ongetwijfeld groot opzien baren in de kringen der R.-K. Staatspartij en heftige aan vallen ontketenen. Mr. Rodius eindigt met zich af te wenden van de politiek; een soort kluizenaarsleven komt hem veel aardiger voor. Dat kluizenaars leven kenmerkt zich evenwel door een ruste loos reizen en trekken alles te voet! tot op zijn ouden dag toe. Aan het slot van deel vn (waar wij de werkelijkheid weer verlaten en met volle zeilen de oude Donald-romantiek weer ingaan) zien wij hoe de oude, nobele zwerver in de armen van de koningin van Italië, lid van het heldengeslacht Mac Donald, den geest geeft. Ook dit deel van den Donald-cyclus is weer rijk aan avonturen en verwikkelingen van allerlei aard". ENGELAND GAAT NOG MEER BEWAPENEN. EN ALS DE VLOOTCONFERENTIE MISLUKT DAN LONDEN, 27 Juni. (Reuter). Volgens de „Morning Post" heeft de Engelsche regee ring thans definitief besloten een politiek van bewapening te voeren, waarover binnenkort een belangrijke mededeeling is te verwach ten. De politieke medewerker van het blad ver klaart, dat het ministerie voor luchtvaart een plan voorbereidt, hetwelk de Britsehe lucht vloot op een lijn zal stellen met de sterkste vloot ter wereld. Het is reeds bekend, dat de Engelsche ver tegenwoordigers bij de besprekingen met Ame rika ter voorbereiding van de vloot conferen tie van 1935, aan de Amerikaansche afgevaar digden hebben medegedeeld, dat Engeland bij het bijeenkomen van deze vlootconferentie een aanzienlijke versterking van de Britsehe vloot zal voorstellen. Een verhooging van het aantal kruisers van 50 op 70 zou o.a. ook worden geëischt. In welingelichte kringen komt men intus- schen steeds meer tot de overtuiging, dat het, als gevolg van de ernstige meeningsverschil- len tusschen de mogendheden, wel onmoge lijk zal blijken, de vloot-conferentie in de eerstvolgende jaren te houden. Als de vlootconferentie inderdaad zou wor den afgelast of voor onbepaalden tijd uit gesteld, zal de Engelsche regeering een nog grooter uitbreiding van haar vloot verlangen dan zij op het oogenblik overweegt. STUDENTENBETOOGING TE BOEDAPEST. TEGEN BARTHOU. De nationalistische studenten van de Boe- dapester universiteit hebben Maandag een groote demonstratie gehouden tegen Barthou. ï)e politie had een sterke afzetting gelegd om de legatie van Frankrijk en van de sta ten der Kleine Entente. Duizenden studenten en toeschouwers verzamelden zich op een plein, zongen patriottische liederen, schreeuw den „Weg met Barthou!" en juichten „Leve Mussolini!" Ten slotte werd een stroopop ver brand die Barthou moest voorstellen. De studenten trachtten daarna de Fran- sche legatie te bestormen. De politie trok de sabel en wist de aanvallers af te slaan. Vier studenten werden gewond. Om half elf 's avonds was de rust hersteld. OMVANGRIJKE VERVALSCHINGSZAAK. STUKKEN DER OOSTENRIJKSCHS: BONDS- LEENING 1930 NAGEMAAKT. De Weensche recherche is een grootscheep- sche vervalschingsaffaire op het spoor geko men. Door een toeval waren de autoriteiten te weten gekomen, dat in de laatste dagen ver- valschte stukken der internationale Oosten- rijksche bondsleening van 1930 (niet te ver warren met de Volkenbondsleening) in omloop waren gebracht. Deze stukken worden aan alle internationale beurzen verhandeld. Tot dusver is nog slechts één persoon ge arresteerd, doch de vervalschingen schijnen uit te gaan van een wijdvertakte internatio nale bende, die haar zetel in het buitenland heeft. De Weensche politie heeft dan ook den autoriteiten van alle nabuurlanden verzocht, nasporingen te verrichten. KOPERDRAAD EN KAUWGOM MAKEN EEN PANIEK. KORTSLUITING BIJ DE NEW-YORKSCHE METRO. 10 GEWONDEN. NE YORK, 27 Juni (Reuter) Gisteren heeft een New Yorksehe straatjongen een ontzettende paniek veroorzaakt in den on- dergrondschen spoorweg, waardoor 10 per sonen ernstig werden gewond. Sedert zeven jaren hengelt de New York sehe straatjeugd met lange stukken koper draad, waaraan een stuk kauwgom is beves tigd, door de ventilatoren van den onder- grondschen spoorweg naar verloren voor werpen.. Gisteren nu, raakte een dergelijk stuk ko perdraad verward in de wielen van een ex press-trein, waardoor kortsluiting ontstond. De trein bleef met een ruk stilstaan en de zeshonderd passagiers werden in een dichte duisternis gehuld, onderbroken door blauwe steekvlammen, terwijl zich een geel-zwarte rook ontwikkelde. De menschen konden den trein niet verla ten en moesten wachten, tot de stroom was uitgeschakeld en de deuren van buiten ge opend werden. Radeloos liepen de menschen door den trein, sloegen de ruiten in en trachtten de depren te forceer en. Vele vrouwen en kinderen werden onder den voet geloopen. Nadat de orde was hersteld, bleek, dat 10 personen ernstig waren ge kwetst. BOM IN JAPANSCH VLIEGTUIG ONTPLOFT. Twee onderofficieren gedood. HSINKING, 27 Juni (V.D.) In een vlieg tuig, waarin twee Japansche onderofficieren een vlucht maakten is een bom ontploft. Het vliegtuig behoorde tot het luchtstrijdcorps van Hsinking. De beide onderofficieren zijn gedood. NOG EEN AANSLAG OP GANDHI ER WERDEN WEER ZEVEN VAN ZIJN AANHANGERS ERNSTIG GEWOND. SIMLA, 27 Juni. (V. D.) In de nabij Bombay gelegen stad Abmedabad, is de auto van Gandhi wederom door orthodoxe Hindoes, de zoogenaamde Sanatanisten, aangevallen. De aanvallers trokken met knuppels tegen Gandhi en zijn gevolg op. Zeven aanhangers van den Mahadma werden zwaar gewond. PROF. GALLAS BENOEMD TOT DOCTOR HONORIS CAUSA. Prof. K. R. Gallas, hoogleeraar in de Fran- sche taal- en letterkunde aan de Universiteit van Amsterdam, die in de Vereenigde Staten lezingen heeft gehouden en colleges heeft ge geven. is tot doctor honoris causa in de let teren bevorderd aan het Tufts College te Medford. Prof. Gallas is 17 April 1868 te Amsterdam geboren, waar hij de H.B.S. bezocht, en de kweekschool voor onderwijzers. Later werd hij leeraar Fransch aan het Gymnasium te Kam pen, leeraar aan de Cadettenschool te Alk maar, leeraar M.O. te Amsterdam. (Hij ver ving hoogleeraar G. Cohen.gedurende de oor logsjaren). Achtereenvolgens sedert 1918: Privaat-docent, lector en buitengewoon hoog leeraar aan de Universiteit te Amsterdam in Fransch. Bovendien is hij secretaris van de Vereeniging „Neophilologos" en bestuurslid der Société Jean Jacques Rousseau. EEN DER DRIE DUÏTSCHE UITBREKERS DOODGESCHOTEN EEN ANDERE GEARRESTEERD. PLAUEN, 27 Juni (V.D.) De Maandag avond uit de gevangenis van Oelsnitz ont snapte communist Ostmar die daarbij een in specteur van de gevangenis geworgd had en vervolgens twee medegevangenen bevrijd had, is gisteren in de nabijheid van Markneukirchen op een graanakker gevonden en gearresteerd. Bij hem bevond zich de met hem gevluchte Gebhardt. Deze ontkwam, terwijl men bezig was Ottmar te boeien. Geboeid werd Ottmar naar Plauen overgebracht. Na hun ontsnap ping uit de gevangenis waren de drie gevan genen spoedig uiteen gegaan. Schroeter was in de richting Boesenbrun gevlucht. Den ge- heelen nacht werd gepatrouilleerd. Woensdag morgen tegen 4 uur werd Gebhardt bij Erlbach opgespoord. Een herbergier daar zag hem en riep hem aan toen hij merkte, dat hij geen schoenen en geen hoofdbedekking had. Toen Gebhardt niet bleef staan, loste de herbergier twee schoten op hem. Het tweede schot trof den vluchteling in de linkerdij. Gebhardt is tengevolge van bloedverlies overleden Zijn lijk is naar Erlbach overgebracht. De derde vluch teling is nog niet gepakt. GASKRATERS IN ZEVENBURGEN. Naar Reuter uit Boekarest meldt, brandt in de buurt van Kopsa-Mica (Zevenburgen), welke streek rijk is aan aardgassen, sinds ruim een jaar een gaskrater. De vlammen, die soms een hoogte van eenige honderden meters bereiken, zijn tot op 300 K.M. af stand zichtbaar. Sedert eenige dagen ver keert de bevolking van deze streek in onge rustheid over het feit, dat zich twee nieuwe kraters hebben gevormd, waaruit enorme hoeveelheden gas stroomen, volgens deskun digen zelfs ruim twee millioen kub. meter per dag. De geheele streek is met deze gassen be zwangerd. Een onachtzaam weggeworpen lucifer kan niet te overziene gevolgen hebben. Ten einde een brand te voorkomen, hebben de autori teiten alle noodige maatregelen getroffen. Zoo mag de bevolking van deze streek b.v. geen vuur maken. Niettemin blijft het ge vaar bestaan, want met de uitstroomende gassen komen met groote kracht brokken steen omhoog, welke elk oogenblik brand kunnen veroorzaken. Ten gevolge van deze gasontploffingen en de hitte, die uit den krater opstijgt, waren de boeren uit den omtrek genoodzaakt hun wo ningen te verlaten en moesten zij zelfs tal rijke akkers onbebouwd laten. Mocht er een brand ontstaan, dan zou dit de stagnatie van het spoorwegverkeer beteekenen op een der voornaamste trajecten van Zevenburgen. Volgens mededeelingen der geologen zou zulk een brand, indien het niet gelukt hem te blusschen, eeuwen lang kunnen duren, al vorens de enorme hoeveelheden aardgas in de streek van Kopsa-Mica zijn opgeteerd. Alle pogingen zijn er derhalve op gerioht zulk een brand te voorkomen, Bergtoppen rondom, de wereld heel ver, stilte en rust, vreugde over de op den bergreus behaalde overwinning, momenten, welke een bergbeklimmer nooit zal vergeten.-

IJmuider Courant | 1934 | | pagina 8